Broughton in Furness Residents

From Mannex's directory of Furness and Cartmel, 1882.

Addison George, waIler, Hogg house
Atkinson Robt., lodgings, Church at.
Atkinson Robert Gardner, lodgings, Braid street
Aulthurstside School; John Hy. Kilburn, master
Baines Anne, grocer, Griffin street
Banks Miss Hannah, Square
Balderstone Joseph, builder, waller, &c., Bay view
Ball Peter, painter and confectioner
Barker Edward, grocer, Princes street
Barker George, wood and hoop merchant, dealer in birch brooms and oak baskets; works, Kepplewray; h. Boothwaite nook
Barrow Robt., hoop maker (j.), Cinder hill
Barrow Thos., hoop maker (j), Princes street
Battersby Thos., hoop maker (j.), High Kepplewray
Battersby William, timber merchant, wood hoop and basket manufacturer, dealer in basket rods, brooms, &c., High Kepplewray
Bond Thomas B., tailor, draper, and milliner, Square
Borwick The Misses Ann and Ann M., Braid street
Briggs Mrs. Ann, Square Broughton Auction Co., Limited (fur farming stock sales); Jno. Clark, sec.
Brown Cow Institute, Princes street ; Hy. Tyson, see.; Thos. Grisdale, keeper
Brown Edmund Cragg, blacksmith, Gill
Butler Thomas, solicitor, commissioner to administer oaths, steward of the manor of Broughton and Subberthwaite, and agent to the Alliance and Sun Insurance Cos., Park Stile cottage
Butterfield James, joiner, Timber st.
Caine Mrs. Helen, Broom hill
Carter George, florist and gardener, Rose cottage
Casson Ann, milliner and draper, Princes street
Casson Eliz., vict., Griffin Inn
Casson Mary, dressmaker, Lumbholme
Casson Mr. Robert, Lumbholme
Casson Thus. & Son, timber merchants, wood hoop and basket manufacturers, Cinder hill
Chenney Jane, vict., Prince of Wales Hotel, Foxfield
Christopherson Thos., shoemaker, Lane end
Clark Benjamin, shopkeeper, Church st.
Clark John, manager, Kendal Bank, Square
Clarke Jas., post messenger, New street
Clarke James, cane and rush maker, Meanfield
Cookson James Sawrey, Esq., J.P., Broughton tower
Clear Daniel, coachman, Eccleriggs
Coulton George, butcher and farmer, New street
Coulton William, agent for the Dunnerholme Lime works, Cinder hill
Crellin Mrs. Elizabeth, Moss cottage
Cross Sir Richard Assheton, G.C.B., M.P., Eccleriggs
Croudson Miss Agnes, Highs Sykehonse
Davies Samuel, vict., Black Cock Inn, Princes street
Dawson Daniel, clog and shoemaker and farmer, Walkmill, Broughton mills
Dawson James Fleming, stationer, fancy repository, boot and shoe dealer, and post master, Princes street
Dawson The Misses Elizabeth & Sarah, Square
Dawson Thomas, grocer, ironmonger, and agent for this Ulverston Advertiser, Griffin street
Dickinson Matthew J. Allason, solicitor, commissioner for affidavits, clerk to Kirkby Ireleth School Board, and deputy superintendent of births, deaths, and marriages, Square
Dixon Mrs. Isabella, Whetstone croft
Dixon Robert, tailor, Church street
Dixon Robt., jun., postmessenger
Docker Robt., grocer, Hencroft
Douglas Frearson, shopkeeper & carter
Douglas Thos., vict., Old King's Head (and posting)
Evans Richard, chemist and druggist, Princes street
Frearson George, maltster and grocer, Square
Frearson George, joiner and builder
Frearson Henry, butcher and farmer, Princes street
Furness and South Cumberland Supply Association, Limited, sheep and cattle feeding stuffs, flour, artificial manures, sheep dippings, agricultural seeds, and American importers, Railway station
Garner Mrs. Eliz. Catherine, Square
Garner John, farmer and vict., High cross
Goodman Eliz. Mary, ladies school, Sea View house
Gregory William, foreman platelayer, Princes street
Hall James Ralph, B.A., solicitor, commissioner to administer oaths, Conservative agent Broughton and Dalton district, and agent for Royal Farmers Insurance Co., Church street
Hannah Eliz., draper, New street
Hearsum David, watch and clock maker, and farmer, Moss cottage, Foxfield
Hodgson Miss Ann, Square
Horner Jun. L., station master, Foxfield
Jackson Daniel, blacksmith, Church st.
Jackson Mrs. Hannah, Princes street
Jackson Jonathan, foreman hoopmaker
Jackson Thos., nail maker, Griffin st.
Jenkinson John Tyson, assistant overseer, Croglinhurst
Jenkinson Mr. Robert, Greety gate
Johnstone Miss Mary, Addystone
Kendal Bank (branch of), open daily ; J. Clark, manager
Kitchen John, foreman tailor, Square
Lambert Mr. John, Square
Latham Miss Ann & Mr. Geo., Square
Lowry Rev. Chas. H., vicar of Kirkby, Griffin street
Luck Mr. John, Bank end
Lyon Miss Agnes Gardner, Church st.
Malleson Rev. Frederick Amadeus, M.A., vicar, The Vicarage
Massicks David, tanner, Sykehouse
National School, Church street ; Geo. Henry Parkinson, master
Nelson Robert, tailor and draper
Newby William, grocer and vict., Blacksmiths' Arms, Broughton Mills
Newton Mark, shoemaker, Church st.
Nicholson Edwd., boot and shoemaker, and refreshment rooms, Griffin street
Nicholson Stephen, blacksmith, Princes street
Nixon Wm., head gardener to Sir R. A. Cross, G.C.B., M.P., Eccleriggs
Plevey William, Eccleriggs
Poole Margaret Pattington, lodgings
Postlethwaite Rev. John, Wreaksend
Pullein Mrs. Dorothy, Square
Register Office for Bootle Union, Square ; John Clark, superintendent registrar
Rigg John, carter, Square
Rigg William, shoemaker, Square
Rigg Isabella, dyer's agent, Sykehouse
Shaw Robt., vict., King's Head, Square
Shepherd Nathan, blacksmith, Duddon Bridge
Shepherd Thos., gardener, New street
Simpson Thos. Hartley, general woodturner, and beerhonse, Miners' Arms, Broughton Mills
Skelley Crag Quarry, Foxfield ; James Hunter, manager
Slater Roger, clerk, Square
Southward Mary, apartments, Square
Steele Jonathan, Cinder hill
Stilling Mrs. Sarah, Greety gate
Thackeray John, waller and slater, Bank end
Todd Edward, joiner, Cinder hill
Todd James, painter, plumber, and grocer, Square
Todd Rd., painter and plumber, &c., Square
Tyson Henry, station master, coal agent
Tyson Mrs. Agnes, Square
Tyson Robert, platelayer, Woodland station
Walker Mr. Joseph, Bank end
Walker Mrs. Mary, Griffin street
Walker Mr. Roger, Greety gate
Walker Wm., joiner and wheelwright, Gill
Whineray Mr. John, High Sykehouse
Whineray Mr. Robert, Marshfield
Whinnerab Hannah, dressmaker, Square
Williamson Daniel Alex., artist, Hobkin Ground house
Wilkinson Miss Eliz., Sykehouse
Woodburn William Harrison, surgeon, L.R.C.E., and Union Medical Officer for Broughton West, Park stile
Woodend Ann, shopkeeper, Sykehonse

Farmers

Atkinson Moses, Lane End farm
Barnett Hy. (yeo.), Brockbank ground
Bell James, Whallenrigg
Benson Robt. (hind), Wreaksend farm
Briggs John, Moss side
Carter James, Bleansley Carter William. Woodhouse
Case James Hunter, Mireside
Clark Ann, Low Kepplewray
Croudson Wm. (yeo.), Greenslack
Dawson John, Sand gap
Dawson Joseph (yeo.), Low Wood stile
Dixon William (yeo.), The Hill
Dixon William (yeo.), Hole beck
Dixon William (yeo.), Rosthwaite
Douglas Wm. (and carrier to Ulverston and Millom, Tuesdays and Thursdays), Meanfield
Fox Andrew, Low moss (and stationer, Holborn hill, Millom)
Gawith Thos. Ralph (yeo.), Sykehouse
High John, Hencroft
Keen Isaac, Marsh houses, Angerton
Long William, Bracelet hall
Muncaster Ferdinando (yeo.), Coalgate
Newby John (yeo.), Aulthurstside
Newby Jonathan (yeo.), and peat dealer, Fox moss
Park Jonathan, Foxfield farm
Pritt Thomas, Angerton hall
Richardson Wm. H., Troughton hall
Riley James, Hawthwaite
Sawrey David, Wall end
Sewell Jonah, Croglinhurst
Shepherd Joseph, Bleansley
Shepherd Joseph, Baskell
Simpson James & Robert, Wreaks
Simpson Wm. (and contractor) Woodhouse
Singleton Isabella, Angerton farm
Thompson Thomas (and cattle dealer), Square
Tyson Henry, Hobkin Ground farm
Tyson James (yeo.), Hawes
Tyson John (yeo.), Borderriggs
Tyson Jonathan, Croft end
Tyson Moses (yeo.), Sunny bank
Tyson Thomas, Borderiggs
Whineray Saml., Waitham hill, Angerton
Whineray Sarah, Marshfield, Angerton
Wilson Edward, Little Hawthwaite
Wilson William, Hogg