Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted

Help and advice for Transcript of the entry of "professions and trades for HULL in Pigot's Directory of 1829.

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it.

We are in the process of upgrading the site to implement a content management system.

Transcript of the entry of "professions and trades for HULL in Pigot's Directory of 1829.

Directory of Hull:

Gentry & Clergy,

  • Alcock Mrs. Elizabeth, 4 Myton place
  • Alder George, sen. gent. 61 Prospect street
  • Allen Captain John, York place
  • Anderson Lieut. Charles, Belle vue terrace
  • Anderson Mrs. Lucy, 11 Portland place
  • Andrews Mrs. Elizabeth, 31 Albion street
  • Armstrong Mrs. Elizabeth, 10 Albion street
  • Ash Mrs. Elizabeth, 13 Carlisle street
  • Baker Mrs. 11 Worship street
  • Bancroft Miss Elizabeth, 24 George street
  • Banks William Holcroft, gent. 24 Prospect street
  • Barker Mrs. Mary, 3 Nelson street
  • Barker Mrs. Nile place
  • Basket Rev. Kingsman, Charter house
  • Bedell Percival, gent. 19 George street
  • Bedingfield Miss E. Bell vue terrace
  • Bell Mrs. Ana, 12 Albion street
  • Bell Robert, gent. 19 Charlotte street
  • Bellwood Mrs. Jane, 49 Prospect place
  • Bettison Samuel, gent. 5 Humber street
  • Bingley Mrs. Frances. 14 Etherington place
  • Bird Robert, gent. 6 Trinity house lane
  • Blezard Rev. John, 24 Charles street
  • Bolton William, gent. 11 Charlotte street
  • Briggs Mrs. Mary, 9 Jarratt street
  • Bromby Rev. John H. South side Trinity church
  • Brown Mrs. Jane, 7 Hope street
  • Brown Jonas, gent. 38 George street
  • Browne Mrs. Elizabeth, 14 Osborn street
  • Buck Christopher, gent.5 English street
  • Buckland Mrs. Mary, 50 Prospects,
  • Bulmer Mrs. Maria, Wellington place
  • Burden James, gent. 8 Ocean place
  • Burnett Benjamin, gent. 43 Prospect street
  • Burton Mrs. Sarah, 6 Bond street
  • Burton William, gent. 8 Prospect street
  • Cartwright Mrs. Sarah, 15 Brook street
  • Casson Mrs. Isabella, Love lane
  • Casson John, gent. 45 Dock street
  • Clark Mrs. Martha, Stepney
  • Clarke Joseph, gent. 6 Marine row
  • Clifford Mrs. Mary, 19 Dock street
  • Cloughton John, gent. 24 Dock street
  • Collings Mrs. Elizabeth, 3 Waltham street
  • Cotterell Mrs. 24 Paradise place
  • Coulson Edward Foster, gent. 9 Charlotte street
  • Courser Mrs. R. Nile street
  • Craven John, gent. 19 Nile street
  • Craven Thomas, gent. 18 Nile street
  • Crosley Mrs. Ellen, 6 Nile place
  • Cross Robert, gent. 4 Bond street
  • Crump William, gent. 1 English street
  • Davies Rev. George Jonathan, 21 Parliament street
  • Denton Henry, gent. York street
  • Denton Mrs. Margaret, 1 Saville et
  • Depledge Mrs. Mary, Jarratt street
  • Dewars Misses M. & J. 7 Osborn street
  • Dikes Rev. Thomas, Pryme street
  • Donaldson Robert, gent. Stepney lane
  • Drant George, gent. Beverley road
  • Dring Mrs. Ann, 9 Charles street
  • Driver T. gent. Coronation row
  • Duckett Mrs. Ann, 19 Saville street
  • Dwyer Mrs. Elizabeth, 24 Mason street
  • Edmonds Sirs. Elizabeth, 26 Dock street
  • Egginton Mrs. 10 Charlotte street
  • Escreet Thomas, gent. 12 Brook street
  • Fabricius Lieut. George, 3 Portland place
  • Field Mrs. Rebecca, 11 Charles street
  • Fitchett J. gent. 7 Neptune street
  • Foster Mrs. Mary, 42 Humber street
  • Fox Lieut. George, R.N. 2 Story street
  • Frank Miss Ann, 15 Saville street
  • Fretwell William, gent. Belle vue terrace
  • Frost John, gent. Moira buildings
  • Gawthorp Mrs. Sophia, 23 George street
  • Gildard Mrs. Ann, 11 Albion street
  • Gleadow William, gent. 12 Castle row
  • Graburn Mrs. Ann, 23 Prospect street
  • Green Joseph, gent. 2 Albion street
  • Green Mrs. Judith, 2 Marine row
  • Green Mrs. Margaret, York street
  • Green Thomas Robert, gent. Belle vue terrace
  • Hairworth Benjamin, gent. Newland
  • Hall Mrs. Bridget, 5 Land of green ginger
  • Hall Francis, gent. 22 Whitefriar gate
  • Hall Thomas George, gent. 31 Postern gate
  • Hall William, gent. 2 George street
  • Hammond George, gent. 7 Myton place
  • Hansley Mrs. Margaret, 17 Story street
  • Harsley Mrs. E. 26 Finkle street
  • Hasslewood Mrs. Mary, 4 Nile street
  • Hayes Mrs. Sarah, 11 Dock street
  • Hayworth Miss, 37 Prospect street
  • Hildyard Lieut. Richard R. N. 5 Story street
  • Holden Mrs. 5 Jarratt street
  • Holderness Mrs. Sarah, 7 Love lane
  • Hopper Mrs. Elizabeth, 1 Marine row
  • Horner Simon, gent. 34 Prospect street
  • Howard Mrs. Ann, 47 Spencer street
  • Hunter Mrs. Mary, 18 Charles street
  • Huntington Mrs. Mary, 14 Dock street
  • Huntington Miss Mary, 17 George street
  • James Lieut. Robert I. E. 22 English street
  • Jarratt William, gent. 3 Pryme street
  • Johnson James, gent. 9 Neptune street
  • Keary Rev William, 11 George street
  • Keighley Mrs. Harsh. 8 Portland place
  • Kerr Edward, gent. 1 Albion street
  • King Rev. John, 7 Pryme street
  • Kirkman John, gent. 22 Charlotte street
  • Knight Rev. William, 4 Jarratt street
  • Lambert Mrs. Hannah, 11 Castle street
  • Lane Rev. Samuel, 16 Sykes street
  • Lawson Mrs Mary, 26 Albion street
  • Lee Rev. George, 6 Postern gate
  • Lee Mrs. Mary Ann, Baker street
  • Lee William, gent. 2 Great Passage street
  • Leigh Mrs. Elizabeth, 21 Nile street
  • Leonard Mrs. Ann Elizabeth, 57 Story street
  • Lind Major George, 6 Story street
  • Linton Mrs. Mary, 2 North street
  • Lowther Joseph, gent. 3 Hope street
  • Martin Samuel, gent. 17 Albion street
  • Masterman Jonathan, gent. Wellington place
  • Meek Mrs. Jane, Castle street
  • Metcalf David, gent. 6 Nelson street
  • Morris Mrs. Margaret, 2 York place
  • Nixon John, gent. 45 Spencer street
  • Norman William, Vernon, gent. North parade
  • Osbourne William, gent. 22 Storey street
  • Pawson Thomas, gent. 9 English street
  • Pearson George, gent. Osborn street
  • Peek Mrs. 2 Wright street
  • Plumer Mrs. H. 57 Moira buildings
  • Prickett Josiah, gent., 20 Charlotte street
  • Procter Mrs. Ann, 22 Brook street
  • Read Thomas, gent., 20 Portland place
  • Reeves Timothy, gent. Neptune street
  • Rennard Mrs. New Brook street
  • Richardson M. gent. Villa place
  • Richardson Mrs. Mary, 30 Albion street
  • Richardson Mrs. Mary, 8 Waltham street
  • Richmond Miss Mary, 46 Spencer street
  • Riddle Mrs. Jane, Portland place
  • Robinson Edward, gent. 12 Portland street
  • Robinson Mrs. Elizabeth, Wright street
  • Robinson Mrs. Hannah, 20 Saville street
  • Robinson Miss Sarah, 18 Albion street
  • Rooth George, gent. 8 Story street
  • Rose Mrs. Elizabeth, Wright street
  • Rushford Miss M. A. Osborn street
  • Rust Miss, 30 Brook street
  • Ruston Francis, gent. North parade
  • Sanderson Joseph, gent. Nelson street
  • Sandwith Mrs. Ann, 21 Albion street
  • Scott Rev. John, Wright street
  • Seaton Herbert, gent. 10 English It
  • Seaton Mrs. Margaret, 21 English street
  • Sherlock John, gent. 32 Prospect street
  • Shipman Mrs. 45 Prospect street
  • Simons Rabi Samuel, 7 Robinson's row
  • Simpson Miss, 6 Neptune street
  • Simpson Mrs. Ann, 20 Story street
  • Smith Mrs. Elizabeth, 13 Castle street
  • Smith Rev. John, 32 North street
  • Smith Simon, gent. 19 English street
  • Sowby William, gent. 5 Portland place
  • Spence Mrs. 39 Dock street
  • Spence Miss, 40 Prospect street
  • Staniland Mrs. M. 35 Prospect street
  • Stephens William, gent. 13 Story street
  • Stephenson Miss F. 2 Nile place
  • Storm John, gent. 2 Parliament street
  • Swann Miss Mary, 7 George street
  • Swiss hank John, gent. 33 Brook street
  • Tather John, gent. 7 Carlisle street
  • Taylor Ann & Mary, 35 Dock street
  • Taylor John, gent. 18 Dock street
  • Temple Mrs. Mary, 4 Bourne street
  • Terrington Thomas Auckland, esq. 41 Prospect street
  • Terry Mrs. Ann, Belle vue terrace
  • Terry John, gent. Belle vue terrace
  • Thomas Richard, gent. 19 Parliament street
  • Thompson Misses, 14 Blanket row
  • Thornton John, gent. 28 Albion street
  • Thornton William, gent. 9 Portland place
  • Todd Mrs. Jane, 11 Jarratt street
  • Todd John, gent. 1 Wright street
  • Todd William, gent. 11 Robinson's row
  • Toft William, gent. 38 Prospect street
  • Trevor Charles, gent. 2 Church street, Wincolmlee
  • Trewfitt Miss Mary, 25 George street
  • Tuke John B. gent. 28 Albion street
  • Turner Thomas, gent. 16 George street
  • Uppleby Rev. William, English street
  • Vaughan Rev. Martin, 19 Brook street
  • Vevers Robert, gent. 2 Charles street
  • Walker Mrs. Elizabeth, 32 Dock street
  • Walmsley William, gent. 17 English street
  • Wells Charles, gent. 4 Neptune street
  • West John, gent. 10 Myton gate
  • Wilkinson Mrs. Mary, Neptune street
  • Wilson Mrs. Ann 6 Ocean place
  • Wilson Miss Elizabeth, 18 Saville street
  • Wilson Rev. William, 6 South side Trinity church
  • Wood Miss Mary, 9 Waltham street
  • Woolf John, 29 Albion street

Academies & Schools,
Not otherwise described are Day Schools.

  • Agar Thomas, Bridge street
  • Barrett William & Son, Drypool square
  • Beal Mercy, 23 Charlotte street
  • Binnington Christopher, Church street, Drypool
  • Binnington Richard, 9 Humber Dock walls
  • Bird Mary & Margaret, 15 Dock street
  • Blezard Rev. John, 30 Mason street
  • Briggs Misses, 25 Finkle street
  • Buckland Rachael, 50 Prospect street
  • Burge John, 13 Waterhouse lane
  • Burnett Jane, 23 Paradise street
  • Calvert Thomas, 18 Princess street
  • Carr William, Osmond street
  • Clarke Thomas, Eastcheap
  • Cogan's School, Salthouse lane Mrs. Chapman, mistress
  • Collins William, Lee's entry, High street
  • Cross & Jenkins (boarding & day) 16 Nile street
  • Cross John, 68 Myton gate
  • Crozer John H. 3 Mews street
  • Danby Bethell, 8 South side Trinity church
  • Davis Mary, 22 Trinity house lane
  • Dix James B. 2.2 Parliament street
  • Fairbank Ediss, 11 Humber Dock walls
  • Featherston Eliza & Harriet (boarding) 3 Parliament street
  • Fitzgibbon Thomas Henry, 5 North street
  • Foster Anthony, Neptune street
  • Foster Sarah, 33 Trippet
  • Free Grammar School, South side Trinity church-Rev. William Wilson, master
  • French Sarah, 21 Bond street
  • Garth Joseph, 10 Whitefriar gate
  • Gillard Sarah, Barker's entry, 116 High street
  • Gould Edward, 21 Machel street
  • Greaves Martha H. 50 George street
  • Hardy Mary Ann, 13 Fickle street
  • Harrison William, King's court, High street
  • Harrison William, Spring row
  • Hemingway Sarah, Albion street mews
  • Herbert William, Barker's entry, 116 High street
  • Hewitt Sarah & Harriet (boarding) 8 George street
  • Humbles Thomas, 159 High street
  • Hunter Sarah, 4 Fish street
  • Hutchcroft William Benjamin (classical and nautical) Chapel court, Mason street
  • Jackson Francis, Walker's square, Sykes street
  • Johnson Susannah, 1 Sykes street
  • Jonquier Mary, Humber street
  • Kirlew Richard Morley, Nelson square, New George street
  • Lambert Louisa & Ann, 19 Saville row
  • Lee Rev. George, 6 Postern gate
  • Leng Joseph, Mason street
  • Littlewood James, Barker's court, Blanket low
  • Lobley Bell, 27 Great Passage street
  • Locking Elizabeth & Martha (boarding and day) 21 Story street
  • Lowson Richard, Postern place
  • Lumsden John, 23 Brook street
  • Mandaville Thomas, Roper street
  • Mells Elizabeth, 25 Dagger lane
  • National School, Perrot street Robert Lamplough, master-Ann Mingay, mistress
  • Pape Matthew, Union place, Witham
  • Parkin Mary, 12 Sykes street
  • Pickard John, Well's yard
  • Pickworth William, 11 Waterworks street
  • Rasdale Elizabeth, 14 Dagger lane
  • Revell Aaron, Trippet street
  • Sankersley Robert, 4 Burton street
  • Scaum Elizabeth, Great Passage street
  • Smith James, 11 Castle row
  • Snowdon Benjamin (boarding and day) 10 Blanket row
  • Sollitt John Dawson, 8 Worship street
  • Staniland T.W.3 Albion place, Drypool
  • Stephenson Harriet, 11 Castle row
  • Stickney Mary (boarding) 19 Trinity house lane
  • Stock dale Jane (boarding) 9 Albion street
  • Stone Thomas, South end High street
  • Tankersley Robert, 4 Burton street
  • Taylor Elizabeth, 44 Paradise place
  • Thompson Rev. Joseph, Charles street
  • Thwaites Frederick, 10 Myton street
  • Trinity House School, 17 Trinity house lane- Michael Fulham, master
  • Vevers Ann, Barker's entry, 116 High street
  • Vicar's School, 15 Vicar lane -William Wilson, master
  • Wawn John, English street
  • Welch Charles, 24 Charlotte street
  • Wilkinson Maria, 10 Sykes street
  • Wilkinson William, Church street, Drypool
  • Williams Mrs. & Miss, 13 Blanket row
  • Williams William, (boarding & day) 13 Blanket row
  • Willington Sarah, Myton street
  • Wilson Edward, Great Union street
  • Wilson John (mathematical) 6 Sewer lane
  • Yarwood Frances, 10 Brook street

Accountants,

  • Brentano Joseph M. (& translator) 6 Bowl alley lane
  • Broadbent William, 160 High street
  • Stone Thomas, South end High street

Agents,
(See Fire, &c. Office Agents.)

  • Atteridge James, (shipping) 2 Grimsby lane
  • Barnby, Faulkner & Co. 47 High street
  • Bell William, 2 Change alley
  • Brigham William Atkinson, Stewart's yard
  • Broadbent William, 160 High street
  • Brombay & Gray, 28 High street
  • Buckton George, (shipping) 56 High street
  • Campbell Thomas, (Trent Steam Packet Company) 89 High street
  • Cattley Richard, 160 High street
  • Coates James, 31 North street
  • Coates William, (shipping) 160 High street
  • Cobb & Malcolm, 21 High street
  • Cook Robert, 1 Bishop lane
  • Croft William, 22 Parliament street
  • Eglin & Sanderson (general shipping) 2 Minerva terrace
  • English Alfred Dale (book & picture) 55 Whitefriar gate
  • Geeve & Hare, 37 High street
  • Hall & Co. (general shipping) 31 Postern gate
  • Henderson Alexander, (to the Aberdeen Shipping Co.) 81 High street
  • Hewitts, Gleadow & Wells, 37 High street
  • Hird William, (to Hooker, Hill & Co. Lincoln) 9 Myton street
  • Holden & Sampson (shipping ) 183 High street
  • Hollingworth Jonathan, 2 Land of green ginger
  • Husband C. M. & Co. 35 High street
  • Keddey Robert, (shipping) 2 Crane wharf
  • Kirkus & Co. (shipping) 16 Humber Dock walls
  • Lambert Joseph, (shipping, and coal inspector) 49 Humber street
  • Laverack Wen. 70 High street
  • Malcolm George & Son, 64 High street
  • Malleys Simeon, North side Old dock
  • Marshall Charles, Wellington street
  • Moon George, (to Lloyds') South side Old dock
  • Morley Thomas B. (shipping) 36 High street
  • Norman W. V. Garrison side
  • North George, (shipping) High street
  • Osbourne Thomas, 1 Scale lane
  • Pickard James (steam packet) New Dock basin
  • Pottage George, steam packet) New Dock basin
  • Richardson Jon, 150 High street
  • Robinson Charles, 9 Sykes street
  • Ross Henry, 7 Hitch street
  • Samuelson S. H. 34 High street
  • Sheppard James (Newark plaster) 39 High street
  • Slater Thomas, 160 High street
  • Smith John & Co. 52 High street
  • Snaith Samuel (shipping) 44 High street
  • Spratt James (for foreign wool) 20 High street
  • Stamp Francis, Excise office buildings
  • Staniforth Henry, 153 High street
  • Sumpner John, 149 High street
  • Thorney Timothy. Garrison side
  • Tomlinson James (Lochrin distillery) 80 High street
  • Trotter George, Anne street
  • Weddle & Brownlow, 62 High street Barnes William, 5 Worship street
  • Wood & Bell, 150 High street

Anchor Smiths,

  • Boyle & Son (&agents) North side Old dock
  • Power William, Cable wharf, Wincolmlee
  • Pullan Benjamin & Son, Old dock gated

Architects,
(See also Builders.)

  • Bennison Appleton, Baker street
  • Jackson George jun. 8 Prince street
  • Mountain Charles, yard & workshops, Chariot street-house, Prospect street
  • Nevis Robert, Bloomsbury square, Dock street

Artificial Flower Makers,

  • Carminada Cyprian (and plaster figure maker) 36 Mill street
  • Goldfinch Thomas F. 4 Wellington street

Artists,

  • Browning Gen. (portrait painter) 23 Parliament street
  • Fabricius George (and importer of paintings by foreign masters) 3 Portland place
  • Lowther Phineas (portrait & landscape painter, and repository) 5 Saville street
  • Williams Edwin (portrait painter) 13 Blanket row
  • Willoughby John, 22 Saville street
  • Wilson Thomas Fairbairn (portrait and animal painter) 46 Saville street

Attorneys,

  • Alderson & Phillips, 36 Salthouse lane
  • Anderson John, 8 Parliament street
  • Brown Thomas, 5 Parliament street
  • Bunney & Cracknell, 14 Parliament street
  • Bunney William, jun. (and secretary to Trinity house & solicitor to the commissioners for the Humber pilot act) 14 Parliament street
  • Codd & Levett, 6 Parliament street
  • Codd George (and town clerk) 6 Parliament street
  • Cracknell William (and notary) 14 Parliament street
  • Dales Samuel (and conveyancer) 66 Myton gate
  • Dryden William, 3 Bowlalley lane
  • England and Shackles, 7 Land of green ginger
  • England John (and secretary to the assessors) Land of green ginger
  • Foster & Miller, 26 Bishop lane
  • Frost Charles, (& solicitor to the dock company and commissioner for affidavits in the county palatine court of Lancaster) 37 Scale lane
  • Garforth & Bedell, 3 Change alley
  • Hair, Holden and Galloway, 23 Bishop lane
  • Iveson James, (attends on Tuesdays) 160 High street
  • Jalland William Empson, 11 Parliament street
  • Johnson Benjamin Lawson, 156 High street
  • Johnson Edward, 11 Bishop lane
  • Joyce James, 5 Dock street
  • King Robert, 24 Chapel lane
  • Peck James, 2 Wright street
  • Pigott George, 157 High street
  • Prickett & Robinson, 9 Scale lane
  • Reeves Timothy, jun. 12 Parliament street
  • Rusworth Edward (and notary) 1 Scale lane
  • Schofield and Earnshaw, Bowlalley lane
  • Smith James, 2 Change alley
  • Swann & Ayre, 7 Parliament street
  • Thompson Thomas, 2 Land of green ginger
  • Thorney John, 15 Parliament street
  • Walmsley William, jun. 4 Parliament street
  • Wilkinson John, 12 North street
  • Wilson William, 13 Bowlalley lane
  • Woolley William, 17 Bowlalley lane

Auctioneers,

  • Angell Edward, 29 silver street
  • Backhouse Richard, 26 Church lane
  • Brown Thomas & Co. West parade.
  • Fea John, Stewart's yard
  • Hendry & Hyde, Change alley
  • Kelsey James, 49 Dock street
  • Kirkus Jeremiah, 16 Humber clock walls
  • Pearce William, 40 Whitefriar gate
  • Stamp Francis (and appraiser) Excise office buildings
  • Staniland Thomas, North Ride Old dock
  • Wilkinson George, Clark's square, Sykes street

Bacon & Ham Factors,

  • Fawcett Thomas, (& corn) 24 Waterworks street
  • Fetter James Robert, Lowgate
  • Hodgson James, Blackfriar gate
  • Lee Job, 51 Market place
  • Mears Js. (& butter) 45 Blanket row
  • Preston John, Dock office row
  • Sissons Richard, 18 Queen street
  • Storry Francis, 137 High street
  • Waterson & May, 35 Church lane
  • Wilson William, Shambles

Bakers & Flour Dealers,

  • Abraham John, 14 Fish street
  • Anfield William, 20 Waterworks street
  • Ansdell James, Raikes street, Drypool
  • Arnett John, Grotto square, Sykes street
  • Arnett John, 23 Chariot street
  • Arnett William, (and ship biscuit) 145 High street
  • Bailey Jane, Cook's court
  • Bailey John, 26 Blackfriar gate
  • Baines Robert Raines, Wincolmlee
  • Barker Elizabeth, 44 Bridge street
  • Barker Marmaduke, 22 Blackfriar gate
  • Barker Robert, 49 Myton gate
  • Barker William, Church street, Drypool
  • Bartle John, 49 Whitefriar gate
  • Baskett John, 8 Myton place
  • Beck William, 8 Chapel lane
  • Bores John, 1 Trippet street
  • Botta Joseph, 22 Dock street
  • Brooks William, 7 Lowgate
  • Christie David, Low Church alley
  • Clark George, 15 Brook street
  • Cockrell William, 25 Trippett
  • Colley William, 15 Sykes street
  • Conkerton Richard, 48 Salthouse lane
  • Cooper John, 20 Anne street
  • Coxford Richard, 12 Manor street
  • Dent Joseph, 3 Burton street
  • Dixon Anthony, 42 Myton gate
  • Ducker Thomas, 40 Church lane
  • Eaton Josiah, 16 Wellington mart and Waterworks street
  • Elliott John, Hanover square
  • Else Joseph, North court, Dock street
  • Finningley Edmund, 13 Bourne street
  • Finningley Thomas, 26 Blanket row
  • Fox Elizabeth, 35 Blanket row
  • Gibson John, 47 Blackfriar gate
  • Gill Robert, Bridge street
  • Green George, 60 Mill street
  • Hadisty William, 11 Myton gate
  • Hardy James, 37 Church lane
  • Heckenbergh Henry, 13 Alfred street
  • Heward Joseph, 190 High street
  • Hodgson Francis, 158 High street
  • Holbaun John, George yard, High street
  • Holiday Abraham, 16 Bishop lane
  • Hudson George, 1 Mitchell street
  • Jackson Joseph, 64 High street
  • Johnson Joseph, Dock office row
  • Leng Adam, 14 Waterhouse lane
  • Marwood Samuel, 39 Blackfriar gate
  • Middleton George, 33 Grimsby lane
  • Morse John, Poppie street, Drypool
  • Morton Robert, (& biscuit) 07 Lowgate
  • Mould Samuel, 55 Humber street
  • Naylor Edwin, 2 Prospect street
  • Outhwaite William, 11 Carr lane
  • Panting Robert, Witham
  • Pentith John, 72 Myton gate
  • Randerson William, (biscuit) 117 High street
  • Rhoades Thomas, 2 Myton gate
  • Robinson Isaac, 36 Mill street
  • Sawyer William, 24 Trippet
  • Shepherd William, Alfred street
  • Sissous Ann, 27 Myton gate
  • Snell Henry, 101 High street
  • Stephenson John, 5 Lower Union street
  • Stonehouse Richard, 32 Chariot street
  • Tacey William, 15 Spencer street
  • Tennison Richard, 21 Finkle street
  • West William, jun, (ship bread) 5 & 6 Tippet

Bankers,

  • Harrison, Watson and Locke, 54 Whitefriar gate (draw on Sir William Kay, bart. Price and Co. London)
  • Pease & Liddell (Old Bank) High street-(draw on Sir Richard, Carr Glyn, bart. Halifax & Co. London)
  • Raikes Thomas & Robert, Scale lane- (draw on Curries & Co. London)
  • Savings' Bank, Change alley- George Carlill, secretary
  • Smiths & Thompson, High street- (draw on Smith, Payne and Co. London)

Barristers,

  • Egginton Joseph Smith, Kirk Ella
  • Reynolds A. F. (& stamp distributer) 9 Parliament street
  • Sykes Daniel (& recorder) 16 Bowlalley lane and Raywell

Basket Makers,

  • Beecroft William, 7 Grimsby lane
  • Beeton James, 124 High street
  • Clark William, 36 Grimsby lane
  • Dobson Edmund, Scale lane
  • Dobson Mary, 144 High street
  • Dobson Robert, 122 High street
  • Loughborough William, 31 Humber street
  • Robinson Richard, Docket's yard
  • Smith Ellen, 23 Grimsby lane
  • Summerfield Anthony, Neptune street
  • Walker William, 28 Market place

Black Beer Brewers and Importers,

  • Dennison John, 20 Parliament street
  • Harling George, 7 West street
  • Reader & Howdle, Church street, Drypool
  • Richardsons & Humble, 31 high street
  • Stevenson Robert, 69 High street

Blacking Makers,

  • Ellison Thomas, Dock office row
  • Penrose George. 44 Mill street
  • Worsdell William, North street

Blacksmiths,
(See also Smiths.)

  • Bates John, Spencer street
  • Boothman John, Witham
  • Cooke Richard, Holderness road
  • Cornell Edward, (& farrier) Welt's yard
  • Fenwick John, 28 Dagger lane
  • Holt William, 24 Machell street
  • Kell Thomas, Fishwick's yard
  • Kenningham Adam, Church street, Drypool
  • Larkin George, Robert street
  • Lawn William. 7 Finkle street
  • Maddison Rocliff, 4 Mews street
  • Milfield Jonathan, 13 Trinity house lane
  • Popple Joseph, Newland
  • Pullan Thomas, 6 Humber Dock walls
  • Richardson Ann, Witham
  • Richardson Robert, Witham
  • Richardson Thomas, 9 George yard
  • Willingham James, 36 Blanket rots
  • Willis William, Fawcett street
  • Woffinden John, 16 Prospect street
  • Wood Robert, Patrick's ground lane

Bone Dust Manufacturers,

  • Beckett William & Co. (& whalebone crushers) Grove's Mills
  • Clark James, Cumberland street, Wincolmlee
  • Darley, Marriott & Co. Church street, Sculcoates
  • Gooddy Richard & Co. 35 Trippet
  • Simpson John & Son, Groves
  • Thompson Joseph T. Church street, Sculcoates

Bookbinders,

  • Bean Benjamin, 3 Robinson's row
  • Bradley Benjamin, 9 Bishop lane
  • Cairns Elizabeth, 11 Bishop lane
  • Hicks George, (& stationer) 12 Bishop lane
  • Howe John, 3 Scale lane
  • Jubb Joseph, 17 Bishop lane
  • Leadberry & Smithson, 37 High street
  • Lofthouse John, Spinster's court lane, Church street
  • Marshall Matthew (& stationer) 44 Saville street and 29 Lowgate
  • Montgomery John, 5 Dagger lane
  • Penrose John, 21 Saville street
  • Wilkins Charles, 169 High street
  • Wright William, 4 Lowgate

Booksellers & Stationers,
Marked thus * are also Binders.

  • Allen William Stephenson, 22 Silver street
  • Barker Ann Elizabeth, 57 Market place
  • Clifford Thomas, Saville street
  • Craggs John, 9 Silver street
  • Davies Rees, 29 Lowgate
  • Dunn David, 28 Scott street
  • English Alfred Dale, 55 Whitefriar gate
  • *Ferraby John, 44 Market place
  • *Houghton William Lewis, 5 Prospect street
  • Howe John, 3 Scale lane
  • Noble Joseph, 23 Market place
  • Ridge Charles, 52 Lowgate
  • Rodford & Stephenson, 47 Lowgate
  • Todd & Grant, 149 High street
  • Topping Thomas, 51 Lowgate
  • Turner Matthew & Co, 65 Market place
  • *Wilkinson and Vanderkiste, 60 Lowgate
  • Wilson Isaac, 49 Lowgate

Boot & Shoe Makers,

  • Abbey Thomas, 10 Silver street
  • Arthur Thomas, 31 Salthouse lane
  • Atkin William, 34 Market place
  • Badley Jaques, 10 Church lane
  • Beacock Thomas, Great Union street
  • Benn Joseph, 16 Anne street
  • Bird John, 121 High street
  • Bradley Richard, Queen's square
  • Bryen William, Myton street
  • Butler Thomas, Spencer street
  • Callam Matthew, Witham
  • Chapman Joseph, Wincolmlee
  • Chariton Thomas, Church street, Drypool
  • Charlton Thomas, 34 Whitefriar gate
  • Charter William, 53 Carr lane
  • Clark Zach. 29 Salthouse lane
  • Cliff Thomas, Saner's court, Humber street
  • Coldwell William, Saville street
  • Cook William, 4 Dagger lane
  • Cooper Richard, 5 Blanket row
  • Crabtree Thomas, 11 Blanket row
  • Craygill George, Dixon's square
  • Cussons John, 20 Prospect street
  • Dawber L. 31 Blackfriar gate
  • Dixon William, 33 Waterworks street
  • Dobson John, 14 Carlisle street
  • Doughty Win, Barker's entry, High street
  • Epworth Samuel, 10 Scale lane
  • Fairbank Henry, 31 Edgar street
  • Fisher George, 15 Prospect street
  • Forsey William, 28 Chariot street
  • Gameson George, 29 Bourne street
  • Garbutt George, 36 Bond street
  • Gibson Robert, 6 Humber dock walls
  • Grasby John, 2 Burton street
  • Greenwood George, 18 Trippet
  • Hall Robert, 3 Waterworks street
  • Haller Thomas, 48 Whitefriar gate
  • Harrison Samuel, Postern place
  • Hayward William, 6 Blackfriar gate
  • Head Thomas, 36 Blackfriar gate
  • Hewitt John, 47 Carr lane
  • Hodgson George, 13 Myton gate
  • Hodgson John, 54 Myton gate
  • Holdsworth David, 62 Lowgate
  • Hornsby James, 15 Queen street
  • Hornsey William, 22 Salthouse lane
  • Hurdman Thomas, Mariner's court
  • Irving George, 16 Castle street
  • Island Benjamin, St. Mark's square
  • Jackson John, Bishop lane
  • James John (ladies') 73 Lowgate
  • Jones Thomas, 10 Chariot street
  • Jones Thomas, 32 Bridge street
  • Jones William, 8 Chatter house lane
  • Kay Robert, West street
  • Kemp Thomas, 28 Bridge street
  • Kirton William, Cent-per-cent street
  • Lascelles Thomas, 17 Bond street
  • Lawton Joseph, 5 Blanket row
  • Lens Marmaduke, 11 Humber street
  • Lickis James, 14 Grimsby lane
  • Lister Richard, Hales entry
  • M`Lean John, 56 Whitefriar gate
  • Mackee William, 3 Salthouse lane
  • Malton William, 194 High street
  • Marshall William, 7 Myton place
  • Matson Daniel, 16 Church lane
  • Mattison Joseph, 109 High street
  • Medcalf John, 76 Myton gate
  • Medcalf Richard, 14 Vicar lane
  • Megson John, 18 Wellington mart
  • Mennell Jeremiah, 4 Carr lane
  • Moore Joseph, 19 Myton street
  • Morrell John, 8 Waterhouse lane
  • Mozeen John, 27 Finkle street
  • Musgrave Samuel, 67 Whitefriar gate
  • Needham John, 36 English street
  • Newbold John, 36 Myton gate
  • Nicholson John, Dock office row
  • Oates Robert, 31 Lower Union street
  • Oubridge George, Bett's place
  • Pannitt Thomas, Stepney lane
  • Patrick Robert, 8 Lower Union street
  • Pattinson Charles, English street
  • Pettingell Mary, 86 Myton gate
  • Pickard Thomas, 34 Grimsby lane
  • Pickman George, 107 High street
  • Pinder C. & G. 57 Lowgate
  • Pottage Thomas, 43 Mill street
  • Potts A. Fish court
  • Ramsey John, 54 Humber street
  • Rawling John, Raikes street
  • Riby John, 3 Vicar lane
  • Richardson George, 20 Trippet
  • Richardson John, 130 High street
  • Rippon Thomas, Junction Dock street
  • Robinson John, 90 High street
  • Rosindale Thomas, Commercial court
  • Savage S. 62 Lowgate
  • Scaum William, 60 Prospect street
  • Smith Robert, 17 Wincolmlee
  • Smith Robert, 35 Scale lane
  • Stather Thomas, 13 Dagger lane
  • Tarbotton John, 1 Carlisle street
  • Taylor Anthony, 14 Bridge street
  • Taylor John, 18 Sewer lane
  • Thackray William, 57 Carr lane
  • Thompson Samuel, 25 Salthouse lane
  • Turnbell Robert, 66 West street
  • Turner Robert, Anne street
  • Turnwell John, 5 Church lane
  • Vallance John Hardy, 29 Lowgate
  • Valley Sam net, 49 Carr lane
  • Walker Joseph, 4 Sewer lane
  • Walker Thomas, 8 Sth. side Trinity church
  • Wallis Samuel, 34 New George street
  • Walters Robert, Chariot street
  • Ward James, 45 Myton gate
  • Watson John, 26 Saville street
  • Wells Ruth, North side Old dock
  • Wilberforce William, 2 Lowgate
  • Williamson Jonathan, 36 Wincolmlee
  • Williamson William, 27 Blanket row
  • Willoughby George, 23 Queen street
  • Wilson John, 39 Humber street
  • Wood William, 31 Waterhouse lane
  • Woodworth George, Osborne street
  • Woolley Edward, 23 Silver street

Brass Founders,

  • Backwell Joseph & Co. (& gas fitting manufacturers) 9 Trinity house lane
  • Campbell & Ibotson, Old Foundry, Sculcoates
  • Collyford Matthew, Dock office row
  • Rhodes Benjamin, 5 Seby street
  • Turner Edward, Upper Union street

Braziers and Tin-Plate Workers,

  • Beaman John, 3 Blackfriar gate
  • Bell Michael, 38 Whitefriar gate
  • Bellas Anthony, 9 Blackfriar gate
  • Burn William, Church street, Sculcoates
  • Clark Thomas, 2 Trippet
  • Clarkson William, 25 Lowgate
  • Clement James, 1 Fox street
  • Collyford Matthew, Dock Office row
  • Crawford James, 26 Myton gate
  • Dixon John, 15 Dagger lane
  • England George, Witham
  • Featherstone Robert, 56 High street
  • Gardiner Ann, 16 Queen street
  • Hanwell J. 48 Mill street
  • Headley John, Charterhouse lane
  • Jefferson John, 31 New George street
  • Johnson John, 1 Sewer lane
  • Killingbeck John, 52 Carr lane
  • Metcalf George, 1 Prospect street
  • Parker John (& copper merchant) 19 Blackfriar gate
  • Proffit John, 36 Blanket row
  • Purdon William & Son, 68 Whitefriar gate
  • Raines Robert, 17 Waterhouse lane
  • Usher Thomas, Deighton's entry, High street
  • Walker Robert, Chariot street
  • Wilson John, 13 Bridge street

Brewers & Maltsters,

  • Appleyard John (retail) Wapping
  • Bean R. & Co. Exmouth buildings
  • Bettison William (ale & porter) 6 Humber street
  • Bromby Septimus, Waterhouse lane
  • Dibb Emanuel & Joseph, 40 Mill street
  • Dossor James, 10 Chapel lane
  • Gleadow Thomas Ward, 31 Dagger lane
  • Hopwood William, Fox street
  • Hunt Jane, 22 George yard
  • Kirkus & Jay, 16 Humber Dock walls & Robert street
  • Liddell John (ale and porter) 29 Waterworks street
  • Pickering William, 197 High street
  • Platford John, 1 West street
  • Richardsons and Humble (porter) 31 High street
  • Rivis John, Church street, Wincolmlee
  • Sharpe Joseph, Lime street
  • Temple Joseph & Samuel, Great Passage street
  • Watson Thomas, Prospect street

Bricklayers,

  • Appleyard Francis, 2 Waterhouse lane
  • Appleyard John, 17 Robinson street
  • Barker James, Anne street
  • Barker Thomas, Barker's court, Spencer street
  • Birkett Thomas, Chapel street
  • Bishop Thomas, 26 Mill street
  • Clark John, 19 Castle street
  • Dales Frank, Holderness road
  • Gilyard Benjamin, 26 Scott street
  • Glew James, 27 Trippet
  • Gray John, Portland street
  • Green Richard, 30 Bond street
  • Heaton William, 17 Saville row
  • Hindes Christopher, 2 Myton gate
  • Irving & Son, Anne street
  • Jackson George, sen. 7 Prince street
  • Jarvis Timothy, 30 Sykes street
  • King Thomas, 4 New George street
  • Kirby William, 12 Waterworks street
  • Legg Thomas, 18 Trippet
  • Leggott Robert, 13 Regent's square Sykes street
  • Lowther John, 2 Grimston street
  • Miller Benjamin, 19 Brook street
  • Newton James, North street
  • Nichols John, North street
  • Ray John Samuel, John street, Drypool
  • Robinson George, Dyas place
  • Sherbon George, Well's yard
  • Smith Isaac, Lower Union street
  • Tadman Francis, Osborne street
  • Wales Thomas, 10 Wincolmlee
  • Well.. Thomas, 13 Trippet
  • West Thomas, 12 Worship street
  • West William, 13 Princes street
  • Westoby John, 16 Upper Union street

Brick Makers,

  • Appleyard John, Sculcoates lane
  • Fox & West, Stepney lane
  • Hudson John, jun. Dairy totes
  • Jackson George (& tile) Groves
  • Langley Thomas, 86 High street
  • Mennell John, Aunt, street
  • Pattinson Robert, 31 Mason street
  • Rusworth Edward, (& tile) Newland
  • West & Hammond, Danson lane
  • West Robert & Thomas, Danson lane

Bristle Merchants,

  • Crackles, Horncastle and Wallis, Wincolmlee

Brokers,
Not otherwise described are Ship and Insurance Brokers.

  • Barnby, Faulkner & Co. 47 High street
  • Baxter John (corn) 153 High street
  • Beadle William, (corn & flax) 20 High street
  • Bell John Fotherley, 28 Mason street
  • Bolton Christopher & Son, 21 High street
  • Briggs Christopher & Son, 7 Bowl-alley lane
  • Brigham William Atkinson, Stewart's yard
  • Broadbent William, 160 High street
  • Carlill and Co. 33 High street
  • Cook Robert, 1 Bishop lane
  • Coulson Edward & George, South side Old dock
  • Dales Thomas, High street
  • Delamain John Henry, High street
  • Farthing & Bowes (commercial) 29 High street
  • Fea William, (commercial) High street
  • Garbutt Robert, Change alley-house, 35 George street
  • Garton William, (ship only) 38 Grimsby lane
  • Geeve & Hare, 37 High street
  • Greenwood George, High street
  • Hall Thomas & Son, 5 North walls
  • Hayton & Bell, Custom house buildings
  • Holderness & Ward, Change alley
  • Hollingworth John, 2 Land of green ginger
  • Hopwood William, 33 High street
  • Jackson Robert (hide, skin & bark) 37 High street
  • Keddey Robert (insurance only) Two Crane wharf, High street
  • Keighley Robert, (commercial) 160 High street
  • La Marche John Bernhard, 200 High street
  • Lalouel Henry (flax, seed & corn) 34 High street
  • Laverack William, 70 High street
  • Locking George, 12 High street
  • Lockwood Thomas, (commercial) 33 Humber street
  • North George, 151 High street
  • Palmer David, North side Old dock
  • Reed John (ship only) 159 High street
  • Ross Benjamin, 24 High street
  • Sheppard James (corn) 39 High street
  • Slater Thomas, (corn & seed) 160 High street
  • Smith John & Co. 52 High street
  • Staniforth Henry (corn and seed) 153 High street
  • Stone John (custom-house) 2 Blackfriar gate
  • Swann Robert, (corn) Stewart's yard
  • Thompson Edward, 10 Nelson street
  • Ward Thomas, 18 Bowlalley lane
  • Watson Richard Barrett (corn and seed) 21 High street
  • Weddle & Brownlow, 62 High street
  • Wharton Thomas, 1 Change alley
  • Wilks J. & J. (flax and agents) 183 High street
  • Wood & Bell, 150 High street
  • Yeall Charles, High street

Brush Makers,

  • Buttry Thomas, Hodgson street
  • Grey Thomas, 5 Todd's entry
  • Halden William, 27 Scale lane
  • Lawrence John, 12 Blackfriar gate
  • Loft Benjamin, 13 Church lane
  • Mennell Francis, 3 Carr lane
  • Morrod John, 30 Myton gate
  • Story Thomas, (& matting) 14 Lowgate
  • Thomas & Piercy, Wincolmlee
  • Wilkinson Thomas, 15 Carr lane

Builders,

  • Clarkson Benjamin, Bethel street, Holderness road
  • Flower Robert, New George street
  • Hutchinson William, 4 George yard
  • Jackson George, sen. 7 Prince street
  • Kidd Thomas, 29 Dock street
  • Mennell John, Anne street
  • Mountain Charles, yard and workshops, Chariot st; house, Prospect street
  • Simeson William, 5 King square, Sykes street
  • Smith Isaac, Lower Union street
  • Thorp David, 17 Carlisle street

Bullion Dealers,

  • Jones & Forrester, 17 Market place
  • Rust & Shipham, 21 Market place
  • Symons Julia, 6 Queen street
  • Thornham George, 10 Queen street

Butchers,

  • Anfield Christopher, Great Union street
  • Anfield Robert, Old Corn exchange
  • Anfield William, Shambles
  • Arthur Thomas, Salthouse lane
  • Ashton John, Wellington street
  • Baines Richard, 31 English street
  • Beecroft Jonathan, Alfred street
  • Belshaw William, (pork) 15 Wincolmlee
  • Bennington Thomas, 25 Sykes street
  • Bishop Charles, West street
  • Burgess John, 60 Market place
  • Butter John F. 12 Finkle street
  • Butter Joseph, Bell's place
  • Champley Robert, Shambles
  • Champney Thomas, 36 Saville street
  • Chaplin William, 3 Finkle street
  • Clark John, 20 Brook street
  • Clark John, 3 Trippet
  • Cockerline John, Granby square
  • Cook Samuel, 15 West street
  • Cooper John, 20 Anne street
  • Cooper Thomas, 3 Carlisle street
  • Cottam William, Shambles
  • Coulson William, 13 Robinson row
  • Crosland James, 15 King street
  • Curtis George, Botheler street
  • Davison Thomas, Shambles
  • Davy John, 181 High street
  • Denton Samuel, 18 Waterworks street
  • Dinmore Henry, North bridge
  • Dixon George, 94 Myton gate
  • Dixon John, 7 Lower Union street
  • Douse George, Shambles
  • Edwards Robert, 40 Bridge street
  • Ellison John, 29 Postern gate
  • England Francis, 8 Carlisle street
  • England Robert, 26 Myton gate
  • Finningley William, Shambles
  • Fletcher Richard, Witham
  • Foster Thomas, 3 Upper Union street
  • Fox James, Old Corn exchange
  • Fox John, New George street
  • Freeman Edward, 4 Scale lane
  • Gale Frederick, Shambles
  • Garton Marmaduke, 20 Waterhouse lane
  • Gilson John, Shambles
  • Hall William, 33 Shambles
  • Hamilton Edward, 5 Salthouse lane
  • Harker Edward, 39 Bridge street
  • Harker John, Shambles
  • Harker Matthew J. Shambles
  • Hepple Robert, Shambles
  • Herrin James (pork) 60 West street
  • Hewland John, Shambles
  • Hodgson William, 23 Trippet
  • Howard Joseph, Waterworks street
  • Ingmire William, 16 Blanket row
  • Inman Thomas, Alfred street
  • Jackson George, Shambles
  • Keddy John, 76 Myton gate
  • Knott Reuben. 59 Lowgate
  • Leake John, Shambles
  • Lee George, Waterworks
  • Leonard John, 16 Lower Union street
  • Leonard John, 28 West street
  • Leonard John, jun. 31 Market place
  • Leonard William, 16 Lowgate
  • Liddle Thomas, Shambles
  • Marshall John, 16 Fish street
  • Marshall John, Sykes street
  • Marshall Robert, Myton street
  • Marshall William, Shambles
  • Martin Thomas, 2 Myton place
  • Mills John, Paradise row
  • Mountain & Parkinson, 24 Shambles
  • Oxtoby William, Osborn street
  • Petty George, 14 Brook street
  • Preston John (pork) Dock Office row
  • Raines Thomas, 8 Hope street
  • Raines Thomas, Shambles
  • Rainford Thomas, 15 Robinson's row
  • Rainford Thomas, 41 Lowgate
  • Ramsey Richard, Shambles
  • Richardson William, 4 Church lane
  • Ross William, Witham
  • Sadler James, 61 Church street, Wincolmlee
  • Smith John G. (pork) 11 Scale lane
  • Smith Thomas, 7 Market place
  • Spinks John, Wincolmlee
  • Tune George, 58 Whitefriar gate
  • Turner John, 25 Bond street
  • Valentine William, Shambles
  • Wadland John Lime street
  • Wallis Richard, 68 Lowgate
  • Ward John (pork) 36 Bond street
  • Ward John, 20 Castle street
  • West David, 6 Sewer lane
  • West Thomas, 23 Postern gate
  • Whipp John, 38 Carr lane
  • White John, Chariot street
  • Woodhouse C. 16 Prospect street

Button Mould Makers,

  • Clark James, Cumberland street
  • M'Clen John, Wapping

Cabinet Makers,
Marked thus * are also Upholsterers.

  • Addey William (& joiner) 48 Blackfriar gate
  • Barnby Timothy, Well's yard
  • Binks John, 28 Mason street
  • Binnington Christopher, Church street, Drypool
  • Brook George, Edgar street
  • Brooks William, 27 Lower Union street
  • Brown James & Son (and feather merchants) 11 Whitefriar gate
  • *Carlill Thomas & George, 45 Whitefriar gate
  • Carnley John, 3 King street
  • Clark William, 37 Bridge street
  • Clay Samuel, 5 Bowlalley lane
  • Codling William, 28 Bond street
  • Corroll Richard, 20 Bishop lane
  • Court Philip, 31 Wincolmlee
  • Darling William, Manor alley
  • Dickon Edward, 80 Myton gate
  • Dickon John, 13 Humber Dock walls
  • Dobson Robert, 5 Junction Dock street
  • Dove Daniel, 56 Dock street
  • England Daniel, Witham
  • England Thomas, jun. Witham
  • Farrow Benjamin, 14 Bowlalley lane
  • Farrow Daniel, 5 Kirkle's buildings, 7 Sewer lane
  • Feetam Thomas, 62 Myton gate
  • Ford James, 31 Bond street
  • Foy William, Humber street
  • Gray Jonathan, Cobb's buildings, George yard
  • Haywood James, Witham
  • Hick Joseph, 21 Osborn street
  • Holmes J. H. 13 Fish street
  • Jakeman John, Cent-per-cent street
  • Jefferys James, 44 Myton gate
  • Jefferys James, sen. Myton gate
  • Jefferys James, jun. Waterhouse lane
  • Kenningham Henry, Dock office row
  • Kitching Mordecai (and dealer in curiosities) 26 Blackfriar gate
  • *Levitt John, 57 Whitefriar gate
  • Levitt William, Old Dock end
  • Lumbley John, 17 Scale lane
  • Meadley Richard, Roper street
  • Megson Jonathan, (& chair) Junction Dock walls
  • Oates Bartholomew, 17 & 18 Blackfriars
  • Parkin James, 12 Sykes street
  • Peck John, 23 Blackfriar gate
  • Peck Thomas, 12 Queen street
  • Poulton Robert (& musical instrument repairer) Chapel lane
  • Prissick William, 15 Worship street
  • Richardson Thomas, Smith's place
  • Ryan Thomas, 2 New John street
  • *Shackels Thomas, Lowgate
  • Smith & Richardson, 19 Chapel lane
  • Smith Samuel, 49 West street
  • Southern George, 15 Bond street
  • Walker John, 25 Blackfriar gate
  • Wallis Samuel, Wincolmlee
  • *Ward Benjamin, 27 Chariot street
  • Watts John, Alfred street
  • Waugh Robert, 7Triniiyhouse lane
  • *Wester Mary, 2 Saville street
  • Wood Thomas 35 Myton gate
  • *Wright Robert, 38 & 39 Bond street

Carpet & Paper Hanging Warehouses,

  • Brown James & Son, 11 Whitefriar gate
  • Roberts Thomas, 39 Lowgate
  • Rudston, Preston & Co. (carpet) 27 Market place

Carvers & Gilders,

  • Aldersmith James, 28 Saville street
  • Brooks Thomas, 16 Whitefriar gate
  • Brown John, 28 Bridge street
  • Fletcher Rounceval, 3 Humber Dock walls
  • Hollingsworth William, 2 Quern street
  • Sansby Richard, North side Old dock
  • Ward Thomas, Waterworks street
  • Wardell John, 8 Bowlalley lane

Cattle Dealers,

  • Blades James, Stepney
  • Garniss Richard, 14 Castle street

Chain Cable Manufactrs,

  • Boyle & Son (and agents) North side Old dock
  • Pickersgill Thomas (chain) North east end Old dock
  • Power William, Cable wharf, Wincolmlee and 15 Caroline street
  • Weellbery John (and ship smith) 141 High street

Chair Makers,

  • Jaques Thomas, Humber street
  • Mackentire John, Well's yard
  • Pexton William, 5 Blackfriar gate alley
  • Sands John, 7 Waterhouse lane
  • Wells George, (& cane worker) Queen street

Cheese Factors,

  • Alders & Hansell, 66 High street
  • Blackburn Thomas, 56 High street
  • Fearne Thomas, 18 Lowgate
  • Marshall Thomas, 75 High street
  • Newbald Charles, 79 High street
  • Thurland Thomas, 32 Church lane

Chinaware Dealers & Earthenware,
(See also Earthenware Manufacturers)

  • Barnard William, Prospect street
  • Boss & Lattin, 47 Blanket row
  • Brown John, 1 Myton place
  • Butterworth George, Wincolmlee
  • Cowley William, 53 Lowgate
  • Dorsey Robert, 45 Chariot street
  • Farrow Benjamin, 14 Bowlalley lane
  • Grey Elizabeth, (& cutter) 20 Silver street
  • Hodgson James, Witham
  • Jack George, 9 Wincolmlee
  • Jenkinson John, 39 Lowgate
  • Lickis William, jun. 17 Humber Dock wall
  • Lickis William, 4 Blanket row
  • Oates Bartholomew, 17 & 18 Blackfriar gate
  • Parkinson John, 73 Myton gate
  • Pomfret William & Sons, nr. Old Corn Exchange
  • Sacker Isaac, 38 Waterworks street
  • Shiner Joseph, 7 Church lane
  • Smith Viner, 17 Castle street
  • Spencer Samuel, Grotto square, Sykes street
  • Thorn Rhoda, 29 Saville street
  • Wardell Jane (& grocer) 198 High street

Chymists and Druggists,

  • Armstrong William, (& apothecary) 43 Lowgate
  • Barker James Bell, 30 Waterhouse lane
  • Briggs Robert, 33 Whitefriar gate
  • Chapman & Son, 3 Queen street
  • Duckett Robert K. 11 Myton place
  • Foster & Lockwood, 20 Lowgate
  • Gardam Robert, jun. 1 Lower Union street
  • Gedney William, jun. 9 Carlisle street
  • Gunnee Samuel, 35 Chariot street
  • Hammond Charles, Witham
  • Healey George, 11 Queen street
  • Hembrough Francis, 10 Bond street
  • Heseltine Joseph, 71 Myton gate
  • Hornby John, 4 Worship street
  • Hudson John (and importer of leeches) 28 Waterworks street, and 76 Lower Thames st, London
  • Kettle Albine, 24 Bridge street
  • Kirkus Richard Rayner, 55 Salthouse lane
  • Lamb Richard, South side Trinity church
  • Laybourn Robert (& apothecary) 7 Worship street
  • Lofthouse John (wholesale) 15 Market place
  • Mallinson William, 4 Prospect street
  • Manners Thomas, 50 Myton gate
  • Mercer William, 60 Market place
  • Meynell Christopher, 62 Whitefriar gate
  • Moxon, Smith & Co. 22 Market place
  • Robinson John (& oil & colourman) 30 Silver street
  • Ross & Burton, 40 Lowgate
  • Rowlett Thomas, (& grocer) 1 Spring row
  • Walworth James, Church street, Drypool
  • Ward Burnell, 5 Queen street
  • Wilkinson John (& botanist) 25 Brook street
  • Wilkinson John, Dock Office row

Clothes Dealers,

  • Appleyard George, 38 Myton gate
  • Boulter Benjamin, 13 Queen street
  • Butler Mary, 15 North walls
  • Dawson Joseph, Humber Dock walls
  • Kennedy Francis & Co. Lowgate
  • Kitching Thomas, sen. 10 Queen street
  • Knight John, 29 Great Passage street
  • Mason Christopher, 14 Myton gate
  • Morgan James, 21 Myton gate
  • Samuel Mandel, 165 High street
  • Slingsby John, 15 Postern gate
  • Taylor Joseph, Waterworks street
  • Townsend Mary, 97 High street
  • Wilson Amelia, Cross street

Coach Builders,

  • Goddard & Brown, Chariot street
  • Halley William, Chapel street
  • Hustwick Robert, Carr lane
  • Pearce John, Holderness road
  • Thornhill John, 2 Waltham street

Coal Merchants,

  • Aspinall Joseph, 35 Trippet
  • English Thomas & Son, Humber bank
  • Jackson Matthew, Catherine square, Nelson street
  • Newton Thomas, Lime street
  • Preston Edward, 2 Cent-per-cent street
  • Rust William, Cent-per-cent street
  • Spencer Samuel, Grotto square, Sykes street
  • West William, Charterhouse lane

Coffee Roasters,

  • Peasegood Robert A. 8 Lowgate
  • Smith John Lee, 38 Market place
  • White Thomas, 35 & 62 Market place

Comb Makers,

  • Hopkin William, 4 Market place
  • Watkinson Richard & Son, 46 Blanket row

Commissioners For Taking Special Bail,

  • Pybus William, 17 Bowlalley lane
  • Stamp Francis, Excise office buildings

Confectioners,

  • Barker Elizabeth, 44 Bridge street
  • Barker Robert, 49 Myton gate
  • Bott John, 16 Trippet
  • Dukes George, 28 Waterworks street
  • Etty Thomas, 17 Church lane
  • Fox Thomas, 35 Saville street
  • Jackson Hannah & Son, 89 Myton gate
  • Mackenzie Jonathan, Junction Dock walls
  • May Chs. (& wholesale) 29 Silver street
  • Milner John Turner (& wholesale) 47 Whitefriar gate
  • Ostler Robert, 61 Whitefriar gate
  • Rymer Thomas, 5 Queen street
  • Wales John, 12 George street
  • Wales William, 37 Chariot street
  • Wiseman Caroline, 37 Saville street
  • Wray Frances, 2 Salthouse lane

Consuls,

  • America, Richard Tottie, South side Old dock
  • Denmark, W. C. Good, Commercial buildings, High street
  • France, William Wilson, 13 Bowlalley lane
  • Hanover, Bethuel Boyes, 8 Castle street
  • Netherlands, John C. Cankrien, 18 Whitefriar gate
  • Portugal (vice) Edward Knowsley, Commercial buildings, High street
  • Prussia, J. W. Hentig, 24 High street
  • Russia, Thomas Furbank, 8 Charlotte street
  • Spain, Robert Keddey, 49 High street
  • Sweden and Norway, John Clay, North side Old dock

Coopers,

  • Barclay William, 114 High street
  • Bartlett William, Duckett's yard
  • Bell John & Robert, 172 High street
  • Brown Thomas, Witham
  • Carr Christopher, 10 Chariot street
  • Carter Thomas, Witham & 17 Trippet
  • Colley William, 152 High street
  • Dick Benjamin, George yard, High street
  • Duffield George, Witham
  • Finningley & Clarke, North walls
  • Forrest William, 25 Great Passage street
  • Gibson John, 19 High street
  • Havelock Robert, West end Old dock
  • Lyon John, 26 Carr lane
  • Moon George, South side Old dock
  • Moon George & Son, Broadley street
  • Pearson Joseph, 48 High street
  • Reeder George, Church street, Sculcoates
  • Shields Henry, North side Old dock
  • Taylor George, 10 Wellington street
  • Todd Robert, 18 Bridge street
  • Webster Robert, 158 High street

Cork Cutters,

  • Bartlett Lucy, 12 Church lane
  • Bell George, 39 Scale lane
  • Holmes John, 33 Lower Union street
  • Leaper Joseph, 127 High street
  • Oldfield Robert, 5.119 High street
  • Wilkinson Thomas, 14 Church lane

Corn Merchts. & Factors,

  • Alders & Hansell, 66 High street
  • Clifford William, High street
  • Ennis Henry, 23 Mason street
  • Gedney William, 35 Bond street
  • Goundrill John, 55 High street
  • Hair George, 41 Blanket row
  • Hall & Gleadow (& seed) 34 High street
  • Hodgson John, Christ Church street
  • Newton Thomas, Lime street
  • Osbourne Thomas, 1 Scale lane
  • Reynolds Thomas, 9 Scott's square
  • Richardson John, 150 High street
  • Richmond Richard, Custom house buildings
  • Sanderson John, Lime street
  • Slade William, (& seed) 37 High street
  • Strother John, 3 Commercial brigs
  • Summers James, 9 Wellington mart
  • Sumpner John, 149 High street
  • Taylor & Clifford, 160 High street
  • Thompson Edward, 10 Nelson street
  • West William, jun. 5 & 6 Trippet
  • Woodmancy Thomas, Great Union street

Corn Millers,

  • Anti-Mill Company, Summer gangs
  • Bartle John, 49 Whitefriar gate
  • Cherry John, Beverley road
  • Clark Thomas, Marfleet lane
  • Dales William, Danson lane
  • Dawson Joseph, Southcoates
  • Ellison & Hall, Southcoates
  • Leake William, Southcoates
  • Marshall William, Summer gangs
  • Penrose Richard, Summer gangs
  • Quarton John (and flour dealer) 76 Myton gate
  • Simpson John & Son, Groves
  • Subscription Mill, Danson lane
  • Teanby John, Southcoates
  • Thompson Robert Stickney, Block house mill, Holderness road
  • Waddingham John, Summer gangs
  • Webster William, Newland

Curriers and Leather Sellers,

  • Aitken John, 24 Myton gate
  • Bottle Richard (leather seller only) Bond street mews
  • Catterson John, 32 Lowgate
  • Cookman George, 41 Market place
  • Hodgson James, Witham
  • Jefferson Joseph, 34 Blackfriar gate
  • Moor Christopher, 30 Lowgate
  • Pepper Matthew, 16 Myton gate
  • Rheam & Priestman, 15 Blanket row
  • Seaton John Martin, 8 King street
  • Sissison William, 19 Waterworks street
  • Smith William & John, 28 Bishop lane
  • Tarbotton William, 3 & 4 North side Trinity church
  • Tesseyman Francis, 3 Humber dock walls and 9 Chariot street
  • Tesseyman William, 9 Fish street
  • Thomas John, 23 Scale lane
  • Thompson Abraham, 37 Trippet
  • Williams Joseph, 44 Blanket row
  • Wing Joseph, 16 Bridge street

Cutlers,

  • Godfrey William, Lime street
  • Hoyland Samuel (and truss maker) 10 Queen street
  • Jones William, 1 Engine street
  • Robinson Daniel (& truss maker) 12 Queen street
  • Shales Thomas, 139 High street

Dentists,

  • Carr John William (and surgeon) Humber street
  • Levison J. L., 21 Mason street

Dyers,

  • Acum Sarah, N. side Trinity church
  • Batman John, Trippet street
  • Burks Maria, 22 Carr lane
  • Deighton Richard, 35 Brook street
  • Dixon John, 10 Waterworks street
  • Fullerton Elizabeth, 18 Trippet
  • Hayes Elizabeth, Hanover square
  • Middlemist Christopher, 5 Castle row
  • Mitchell William, North street
  • Noble Richard, 14 Bishop lane
  • Taylor Hannah, 34 Salthouse lane
  • White Joseph, 15 Fish street

Earthenware Manufacturers,

  • Lapish Joseph, Church street, Sculcoates
  • Mayfield Joseph, Stepney lane

Eating Houses,

  • Addey William, 48 Blackfriar gate
  • Bitton Ellen, 77 Myton gate
  • Carter George, 25 Queen street
  • Darling Robert, 113 High street
  • Dickinson William, 24 Queen street
  • Hakener John, 53 Humber street
  • Hindes Christopher, 2 Myton gate
  • Holt John, 15 Scale lane
  • Langley James, 8 Scale lane
  • Leadby Jane, Wellington street
  • Long William, 46 Salthouse lane
  • Marshall Thomas, 93 Myton gate
  • Redford Joint, 51 Blackfriar gate
  • Story James, 38 Scale lane
  • Walker Jane, 24 Blackfriar gate
  • Wilkinson John, 21 Waterworks street
  • Wright Thomas, Queen street

Engineers,

  • Miller George, Paradise place
  • Norman James, 11 Bourne street
  • Overton James, jun. Scott street
  • Thornton Thomas (to the Dock Company) 7 Castle street
  • Timperley John, Princess street

Engravers and Copper Plate Printers,

  • Consitt & Goodwill, Bowlalley lane
  • Johnson Richard, 80 Scale lane
  • Morehead John, 34 Scale lane
  • Shiner Joseph, 7 Church lane
  • Shore Thomas. Myton gate

Fire, &c. Office Agents,

  • Albion, John Hudson & Son, 47 Market place
  • Alliance & Marine, John Smith & Co. 52 High street
  • Atlas, John Levett, 7 High street
  • Birmingham, Joseph & Samuel Tomalin, 18 Queen street
  • British (fire) and Westminster (life) William B. Moor, 35 Lowgate
  • British Commercial (life) George Greenwood, High street
  • County and Provident, Caius Thompson, 1 Trinity house lane
  • Crown, George Locking, 12 High street
  • Economical & Asylum, William Lunn, 36 Dock street
  • Globe, Henry Brown, Broadley street
  • Guardian, J. Holdsworth, 33 High street
  • Imperial, Benjamin Stock, 7 High street
  • Leeds and Yorkshire, Thomas Hewitt, jun. 37 High street
  • London Assurance, Isaac Turner, 44 High street
  • London Union, Thomas Radford, 2 Minerva terrace
  • Manchester, James Alsop, 48 Market place
  • Newcastle, Hannah Turnbull, 93 Dock street
  • Norwich Union, T. O. Atkinson, Waterworks office-J. B. Moxon, Nelson street
  • Palladium, William Broadbent, 160 High street
  • Phoenix & Pelican, John Hill, 18 Parliament Street
  • Protector (fire) and Eagle (life) Brigge Carlill, 33 High street
  • Protector, George Greenwood, High street
  • Royal Exchange, J.B. La Marche, 200 High street
  • Scotland, Charles Newbald, 79 High street
  • Sheffield (refuge) John Walker, Cannon street
  • Suffolk Amicable, John Hipsley & Co. 8 Finkle street
  • Sun, Christopher Bolton & Son, 21 High street
  • West Of England, William Ayre, 7 Parliament street
  • Yorkshire, Richard William Moxon, 11 Bowlalley lane

Fishmongers,
Marked thus * are Oyster Dealers.

  • Anderson William, 16 Queen street
  • Askew, Johnson & Todd, 13 Queen street
  • *Bradley John, 26 Trippet
  • Brown John, 13 Queen street
  • *Crush & Co. Queen street
  • Dale George, Dock office row
  • Parker William, 30 Chariot street
  • Scatchard & Young, 9 Queen street
  • *Thorley Josiah,19 Wellington mart
  • Varley John, 14 Queen street
  • Ware John, 1, 2 & 3 Queen street
  • Ware William, 3 Foster's entry, Humber street
  • *Watson John, 36 Saville street
  • Wilkinson Thomas, 24 North street
  • *Witty Richard, 39 Saville street

Flax Dressers,

  • Barker George, 140 High street
  • Clarkson William, Commercial court, High street
  • Irving & Co. 13 Queen street
  • Littlewood Thomas, 21 Waterworks street
  • Potts Joseph, 19 Queen street
  • Shell William, Witham

Flour Dealers,
(See also Bakers, Shopkeepers, &c.)

  • Bowlby John, Witham
  • Cherry John, 3 North walls
  • Court Philip, Wincolmlee
  • Dawson Thomas, 130 High street
  • Gardner Margaret, 5 Carr lane
  • Gray Robert, 4 Waterworks street
  • Green Richard, Machell street
  • Green Thomas, (oatmeal) 28 Church lane
  • Hair George, 41 Blanket row
  • Johnson Lawrence, 11 Dock Office row
  • Laverack Martin & Son (and corn) 1 Bishop lane
  • Lotherington Richard, 12 Vicar lane
  • Ridsdale Stephen, Cent-per-cent street
  • Roberts William, 11 Manor street
  • Robinson William, 26 High street
  • Summers James, 9 Wellington mart
  • Sutliff Richard, 46 High street
  • Wilkinson David, 9 Church lane
  • Wilkinson William, 36 Chariot street

Fruiterers,

  • Allanson Gawin, 38 Bridge street
  • Bowling John, 107 High street
  • Callam Matthew, Witham
  • Carlill Robert, Blue bell entry, High street
  • Chapman John, Great Passage street
  • Denton James, 22 Chariot street
  • Fowler Elizabeth, 25 North street
  • Gresham William, 21 Queen street
  • Hague Thus. 22 Grimsby lane
  • Hornsby James, 3 Blanket row
  • Horsley Elizabeth, 16 Humber Dock walls
  • Jackson James, 27 Saville street
  • Stanford Ann, 1 and 5 North side Trinity church
  • Waters Gevaine, 23 Bond street
  • Watson William Rex, 15 Myton gate
  • Wilkinson Charity, Humber Dock walls
  • Wilkinson William, 65 Whitefriar gate

Furniture Brokers,

  • Atkinson William, 4 Junction Dock street
  • Bails John, 2 Junction Dock street
  • Bennett Thomas, 17 Wincolmlee
  • Bradshaw Matthew, 11 Junction Docks street
  • Brockbank James, 43 Chariot street
  • Clay Samuel, 5 Bowlalley lane
  • Cowl George, 12 North walls
  • Dobson John, 1 Junction Dock street
  • Dobson Robert, 5 Junction Dock street
  • Ellerby Bartholomew, 21 Junction Dock street
  • Ellerby Bartholomew (and cabinet maker) Humber street
  • Farrar Ann, 13 Junction Dock street
  • Gardner Enoch, 2 Wellington mart
  • Gresham William, 21 Queen street
  • Grocock John (and upholsterer) 34 Blackfriar gate
  • Guy Thomas R. 8 & 10 Junction Dock street
  • Harper John, 9 Junction Dock walls
  • Harvey Richard, 17 Postern gate
  • Hicks John, 29 Blackfriar gate
  • Holmes Charles, 15 Blackfriar gate
  • Keen William, 41 Blackfriar gate
  • Kelsey James, 28 Blackfriar gate
  • King John, 16 Junction Dock walls
  • Oates Bartholomew (and cabinet maker) 17 & l8 Blackfriar gate
  • Perry Mary, 34 Queen street
  • Porter Thomas, 17 Trippet
  • Ramsey Thomas, 6 Wellington mart
  • Rollet Charles, 12 Wellington mart
  • Rollit John, 31 Queen street
  • Silbon Hannah, 3 Junction Dock street
  • Smith John (and cabinet maker) Humber street
  • Stockdale William, 7, 16 & 20 Junction Dock street
  • Thompson Jonathan, 2 Wellington mart
  • Waite James, 38 Blackfriar gate
  • Watson Thomas, (and cabinet maker) 16 and 31 Blackfriar gate
  • Wray John, 10 Junction Dock walls

Furriers,
(See also Hat Manufacturers.)

  • Carnagie William, 31 Lowgate
  • Hargraves John, 27 Lowgate
  • Squires Henry, Whitehorse yard
  • Taylor Samuel, 12 Whitefriar gate
  • Thompson William, (& cloth cap mkr) 12 Postern gate

Ginger Beer Makers,

  • Glover Sarah, 25 Humber street
  • Horsley Elizabeth, 16 Humber Dock walls
  • Neal Thomas, Humber bank
  • Rymer Thomas, 5 Queen street
  • Ward Burnell, 5 Queen street

Glovers and Breeches Makers,
(See also Hosiers & Glovers.)

  • Atkin Ann, 82 Myton gate
  • Heward Jonathan and Robert, 26 Waterworks street
  • Norris Thomas, 13 Scale lane

Glue Manufacturers,

  • Hall Thomas, Sculcoates
  • Wake & Officer, Wilmington yard

Grindery Dealers,

  • Aitken John, 24 Myton gate
  • Ellison Thomas, 10 Dock Office row
  • Hudson Thomas, Waterworks street
  • Pepper Matthew, Myton gate
  • Seaton John Martin, 8 King street
  • Tesseyman Francis, 3 Junction Dock walls
  • Tesseyman William, 9 Fish street
  • Williams Joseph, 44 Blanket row

Grocers & Tea Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Marked thus * are also Flour Dealers.
  • Acklam Thomas, 21 Lowgate
  • Aislabie & Davenport, 12 Market place
  • *Aislaby Thomas, 60 Myton gate
  • Andrews Thomas & Co. (and provision) 41 Whitefriar gate
  • Atkinson George, 15 Waterworks street
  • Barnett Thomas, 4 Trippet
  • Beeforth Ann, 14 Sykes street
  • Blakey George, 60 Salthouse lane.
  • Blenkin William, 67 High street
  • Bloome Thomas, 92 Myton gate
  • Bristow Charles, 14 Queen street
  • Brown J. C. 66 Lowgate
  • *Brown John, 1 Myton place
  • Butler Jonathan, 1 Burton street
  • Caley William, 43 Bridge street
  • Carrall Mary, 26 Sykes street
  • Clarke William, 33 Myton gate
  • Clough John, 9 Myton place
  • Cobb George, 13 High street
  • *Constable Joseph, English street
  • Cook & Frankish, 33 Market place
  • Cook Thomas, (& draper) 21 Scot street
  • Craven John & Co. 8 Queen street
  • *Cunningham Alexander, 31 Myton gate
  • Des Forges Joseph & Sorts, 85 High street
  • *Duffill Ann, 115 High street
  • Ellis Phineas, 44 Lowgate
  • Fearne Thomas, 18 Lowgate and 11 Waterworks street
  • Fetter James Robert, Lowgate
  • Fewson & Son, 36 Lowgate
  • Freeman Robert, 57 Salthouse lane
  • *Gell Thomas, (& provision) 4 Engine street
  • Gelson Thomas, Saville street
  • Gibson William & Son, 33 Salthouse lane
  • *Gibson William, 19 Myton gate
  • Gibson William, 90 Myton gate
  • Goldsmith William, 26 Bridge street
  • Grainger Alexander, corner of West street
  • Hair George, 41 Blanket row
  • Harrison William, (& draper) 32 English street
  • Hebblewhite Francis, 51 Salthouse lane
  • Hodgson Ralph, 36 Salthouse lane
  • Hodgson William, 61 High street
  • Hoggard John (&provision) 27 Waterhouse lane
  • Hornor Jane (and confectioner) 19 Lowgate
  • Hudson Edward, 9 Humber street
  • Hutchinson John, 9 Whitefriar gate
  • Jackson & Son, Witham
  • Jackson Ralph, 6 Queen street
  • Jenkins Robert, I1 Postern gate
  • Johnson Edward, Bridge street
  • *Johnson George, 48 Myton gate
  • *Johnson Harriet, 21 Osborn street
  • Kershaw John, 49 Lowgate
  • Kitching George, 10 Market place
  • Lambert William, 56 Market place
  • *Lancaster Jonathan, 11 George street
  • Levett William & Sons, 30 Market place
  • Mackennedy Sarah, 4 North street
  • *Mason William, 26 Postern gate
  • Massam Robert, 17 Chapel lane
  • Middleton Thomas, 21 Silver street
  • Milner Ann, Witham
  • *Mitchell David, Osborne street
  • *Morris Thomas (and provision) 5 Blanket row
  • Murgatroyd William, 14 Waterworks street
  • Nainby Peter, 171 High street
  • Nunn Meshach, 19 Prospect street
  • *Oliver Thomas, 50 Salthouse lane
  • Ouston Joseph, 42 Prospect street
  • Oxtoby George, 29 Trippet
  • Parrott George, 15 Princes street
  • Pickard Anthony, 27 Black friar gate
  • Pickering William, 12 Trippet
  • Rayward Robert, 6 Prospect street
  • Rowntree William, 13 Wincolmlee
  • Saul John, 37 Humber street
  • Savage Joseph & Son, 17 Queen street
  • Scafe Matthew, 9 Bond street
  • Simpson Peter, 1 Chapel lane
  • Sissons Richard, 18 Queen street
  • Smith John Lee, 38 Market place
  • Smith Robert, Catharine street
  • Smith Thomas, 26 Lowgate
  • *Smith Thomas, Osborn street
  • Smithson Thomas, 23 Wincolmlee
  • Smithson William, 39 Scott street
  • Storey William, (and provision) 36 Whitefriar gate
  • Tasker John,* North bridge
  • Thompson William Alfred (& draper) 21 Bridge street
  • Tonge William, 25 Scale lane
  • Wardle Robert, 70 Myton gate
  • West Leonard, 13 Silver street
  • White Thomas, 35 & 62 Market place
  • Woods Henry, Caroline street

Gunsmiths,

  • Wallis George, (& cutler) 20 Myton gate
  • Williamson Robert, 26 Silver street

Haberdashers,

  • Allinson James & Son, 16 West street
  • Henson Sidney, 44 Dock street
  • Sedgwick William & Co. (& silk mercers) 7 Silver street

Hair Dressers and Perfumers,

  • Agar John, 128 High street
  • Briggs William, 174 High street
  • Brooks Benjamin, 20 Whitefriar gate
  • Brooks John, 32 Whitefriar Tate
  • Bulman Joint, 5 Trinity house lane
  • Carrall Roger, 26 & 36 Queen street
  • Champley John, 25 Saville street
  • Collinson Henry, 20 Trippet
  • Drant John, 6 Carr lane
  • Dunning Thomas, 2 Silver street
  • Giles Edward, 3 Chariot street
  • Goodill William, 26 Waterworks street
  • Hudson Thomas, 11 Waterworks street
  • Jackson William, 1 Bowlalley lane
  • Jones Isaac, 64 Whitefriar gate
  • Kidson George, 7 Charter house lane
  • Lucas Joseph, 32 Blanket row
  • Lyth James, 19 Great Passage street
  • Meggitt John, Brook street
  • Mitchell Richard, 18 Silver street
  • Mortson Thomas, 27 Postern gate
  • Nixon John, North bridge
  • Nixon John, 30 Wincolmlee
  • Phillipson Michael, 91 Myton gate
  • Ridgway John (and fishing tackle manufacturer) 3 Lowgate
  • Robinson John, 19 Church lane
  • Salmon George, 14 Blackfriar gate
  • Sansby John, 17 Queen street
  • Tate William, 28 Myton gate
  • Taylor William, 41 Bridge street
  • Thistleton Thomas, 84 High street
  • Thomas John, 1 Prospect street
  • Trumble Stephen, 153 High street
  • Tummon George, 11 Queen street
  • Waugh John, 91 High street
  • Wells Thomas, (& toy dlr) 46 Myton gate
  • West Thomas, 55 Market place
  • Wilberforce Walter, 21 Scale lane
  • Wilburn G. 32 High street

Hair Seating and Curled Hair Manufacturer,

  • Birch Samuel, Fawcett street

Hardware Dealers,

  • Dale Henry (& cutler) 27 Queen street
  • Dawson William, 5 Finkle street
  • Johnson Thomas, 18 Myton gate

Hat Manufacturers and Hatters,
Marked thus * are Manufacturers.

  • *Appleton William, West street
  • *Beach Jeckaniah, 9 Winter's alley, Land of green ginger
  • Dean John, 52 Salthouse lane
  • *Forth Jonathan, (& furrier) 45 Market place
  • Gresham John, 16 & 17 Queen street
  • Hargrave Henry, 1 Queen street
  • *Jackson Peter & Co. (& furriers) 15 Queen street
  • *Johnson John (glazed) 17 Dagger lane
  • Jones Isaac, 64 Whitefriar gate
  • Jones William, Little Passage street
  • Kennedy Francis & Cm Lowgate
  • Kitching George, 4 Whitefriar gate
  • Kitching Thomas. jun. 8 Queen street
  • Nicholl Edward, 13 Blackfriar gate
  • Osbourne George, 40 Grimsby lane
  • Place Thomas, 16 Silver street
  • *Potter Thomas, (& furrier) 11 Lowgate
  • *Preston Henry & Co. 26 Market place
  • *Salsbury Charles, (silk) 33 Lowgate
  • *Steele William, 12 Queen street
  • Tinkler & Son (& furriers)55 Lowgate
  • Wayre William, (& furrier) 36 Waterworks street
  • *Wells Christopher, 25 Myton gate
  • Whinham Robert, jun. 9 Waterhouse lane
  • Williamson James, 21 Bishop lane

Hop & Seed Merchants and Dealers,

  • Blenkin George, 67 High street
  • Brittain James, 61 High street
  • Harling George, 7 West street
  • Hart Robert, 62 High street
  • Jones William, 1 Little Passage street
  • Kirkus & Jay, 16 Humber Dock walls
  • Levett Wm: & Sons, 71 High street
  • Newbald Charles, 79 High street
  • Stevenson Robert, 69 High street
  • Thompson M. C., 81 High street

Hosiers & Glovers,

  • Ball William, 28 Wincolmlee
  • Cart John, 18 Lowgate
  • Cobb George, 13 High street
  • Eastwood Anthony, 36 Market place
  • Gee Joseph & Son, 16 Lowgate
  • Hargrave Henry, 1 Queen street
  • Heward Jonathan and Robert, 26 Waterworks street
  • Johnson Ann, 20 Scale lane
  • Kidd J. G. & A. 52 Market place
  • Peters William, 24 Lowgate
  • Read Thomas, (& haberdasher) 9 Myton gate
  • Robinson M. & Sons, 15 Queen street
  • Towers William F. 1 Whitefriar gate

Ink Makers,

  • Battle Robert G. 18 Paradise row
  • Perkins John (writing and copying, & newspaper agent) 9 Bowlalley lane

Inns and Hotels,
(See also Taverns 4r Public-Houses.)

  • Bull & Sun, Mary Banks, Myton gate
  • Cross Keys (commercial) Thomas
  • Geldard, 33 Market place
  • George, John Woolley, 66 Whitefriar gate
  • Kingston Hotel, John Dean, 5 Market place and 15 Scale lane
  • Neptune, James Harrow, Chariot street
  • Paragon, Jackson Roper, Chariot street
  • Vittoria, Ralph Keddy, 28 Queen street and Nelson street

Iron Founders,

  • Campbell & Ibotson, Old Foundry Sculcoates
  • Overton & Co. Scott street

Iron Merchants,

  • Beckington, Wilson & Co.(foreign) 14 Salthouse lane
  • Gleadow Robert (bar and cast) 24 Market place
  • Hirst Jonathan, 4 Vicar lane
  • Spence Edward, 167 High street
  • Sykes Joseph & Son, 20 Bowlalley lane
  • Wilkinson, Whittaker & Co. 47 High street
  • Wimble James, 61 High street

Ironmongers,

  • Bell Michael, 38 Whitefriar gate
  • Blackburn John H. 4 Queen street
  • Boyes William (furnishing, & store grate warehouse) 43 Market place
  • Fowler Joseph, 18 Market place
  • Gleadow Robert (and wholesale) 24 Market place
  • King, Turner & Co. 59 Market place
  • Moor William Belwood, 35 Lowgate
  • Purdon William & Son, 68 Whitefriar gate
  • Robinson Daniel, 12 Queen St.
  • Sherwood George, jun. 6 Market place
  • Stubs Edward, 41 Market place
  • Thompson John (and Saw master) 20 North street
  • Tomalin Joseph & Samuel, 18 Queen street
  • Walker William & Jonathan (and braziers) 50 Lowgate
  • Wimble, Preston & Co. 50 Market place
  • Wimble William, 9 Lowgate

Jewellers,
(See also Watch & Clock Makers.)

  • Alexander George, 14 Queen street
  • Brooks John (working) 34 Bishop lane
  • Gresham John, 16 & 17 Queen street
  • Hart Elias, 6 Vicar lane
  • Jacob Hart (& dealer in curiosities) 24 Humber street
  • Jacobs Israel, 18 Story street
  • Jones & Forrester, 17 Market place
  • Rust & Shipham, 21 Market place

Joiners,

  • Akaster John, 1 New George street
  • Ake & Witty, Trippet street
  • Beet Matthew, 7 Blanket row
  • Benton Cornelius, Chapel street
  • Blossom John, 57 Scott street
  • Boddy & Bracton, Osborne street
  • Briggs Thomas, 36 Scott street
  • Brough John, George yard
  • Chaffer William, 7 Postern gate
  • Chapman Edward, 20 Princes street
  • Clark Thomas, (& ship) 2 Grimsby lane
  • Clark Thomas, Brown's entry
  • Clark William, Dock street
  • Crosby Richard, Grimstone street
  • Ellis John, Well's yard
  • Fallowfield Robert, 17 Great Passage street
  • Fillingham Thomas, 25 New George street
  • French Robert, 13 Wellington mart
  • Gowland George, Lime street
  • Harper John, English street
  • Hunt William, Dock street
  • Jackson George, 7 Prince street
  • Jackson William, 12 Quay street
  • Jameson Robert, Woolpack entry
  • Jefferson Henry, Lock's court, Chapel lane
  • Johnson William, Wapping
  • Kelsey John, Grotto square, Sykes street
  • Lawton John, North side Old dock
  • Marshall Samuel, Stewart's yard
  • Martin & Son, Dock street
  • Metcalf George, 7 Machell street
  • Morehead Thomas, 15 Upper Union street
  • Newmarch William, West side Old dock
  • Paxton William, 69 Myton gate
  • Pearson Enos, 9 Vicar lane
  • Pedge Thomas, 17 Trippet
  • Pickhaver & Rowland, Trundle street
  • Pickwell Francis, 21 Short street
  • Pitts Benjamin, Hewit's yard
  • Raven Enos, 9 Vicar lane
  • Reed John, Keeling's entry
  • Sanderson & Grassby, Osborne street
  • Sherwood George, 27 Bond street
  • Smith Isaac, Lower Union street
  • Smith William, 22 Trippet
  • Smith William, 149 High street
  • Stathers Robert, 27 Sewer street
  • Taylor Daniel, 11 West street
  • Thompson Benjamin, Pot House yard
  • Tindell Thomas, Hodgson street
  • Tomlinson John, Great Union street
  • Turner John, 36 Blanket row
  • Turner Robert, Bowling green court
  • Turner Robert, Bond street mews
  • Wakes Thomas, Myton street
  • Walker John, Walker's square, Sykes street
  • Walker William, 10 Spencer street
  • Watson George, 11 Carlisle street
  • Webster Robert, 6 North street
  • Wharton Christopher, Blue Bell entry
  • White William, Hanover square
  • White William, 6 Bolton square
  • Whittingham Gen. 11 Grimsby lane
  • Whittingham George, 2 Grimsby lane
  • Wilford James, Chapel street
  • Willoughby George, King street
  • Wills & Read, Princess mews
  • Wilson Matthew, Stewart's yard
  • Witty Charles, Botheler street
  • Witty Robert, jun. Caroline street
  • Young Andrew, Anne street
  • Young George, 10 Whitefriar gate

Lace Manufacturers and Dealers,

  • Longstaff Martha, 51 Prospect street
  • Lyon L. 58 Lowgate
  • Nicol John & Son (& net) 19 Silver street
  • Pickering Benjamin (manufacturer) 33 Humber street
  • Stacey Thomas (manufactr.) 6 Silver street

Lath Renders,

  • Beecroft John, 11 South street
  • Binks William, 26 High street
  • Close John, North side Old dock
  • Easten William, West side Old dock
  • Fewster James, West end Old dock
  • Johnson Robert, Old dock end
  • Parrott John, North side Old dock
  • Walker & Driffill, West end Old dock
  • Whincup John, North side Old dock

Law Stationers,

  • London John, 6 Bishop lane
  • Pybus William, (& commissioner for taking special bail) 17 Bowlalley lane

Libraries,

  • Allen William Stephenson, 22 Clifford street
  • Barker Ann Elizabeth, 57 Market place
  • Briggs William, Great Union street, Drypool
  • Clifford Thomas, Saville street
  • Howe John, 3 Scale lane
  • Lancaster Jane, 7 Waterworks street
  • Wilson John, 5 Sewer lane

Lightermen,

  • Haworth Francis, 2 North walls
  • Nightscales John, Deighton's entry
  • Pere S. 5 Salthouse lane
  • Steadman Benjamin, 8 Grimsby lane

Lime Burner,

  • English & Stratton, Humber bank
  • Hudson Samuel, Stone ferry

Linen & Woollen Drapers and Silk Mercers,

  • Ainsworth Joseph, 31 Silver street
  • Blain & Green, 5 & 64 Market place
  • Eastwood Anthony, 17 Whitefriar gate and 36 Market place
  • Everington George Benjamin, 61 Whitefriar gate
  • Fearne John (and Importer of Irish linen) 8 Market place
  • Frith John, 28 Silver street
  • Gibson John, 31 Silver street
  • Hawkins Thomas, 12 Silver street
  • Hebblewhite Benjamin, 17 Silver street
  • Hebblewhite Jonathan, and Son, 20 Market place
  • Hudson John and Son, 47 Market place
  • Jones & Kirk, 66 Market place
  • Kidd J. G. & A. 52 Marker place
  • King John, 7 & 8 Whitefriar gate
  • Parker William, 31 Whitefriar gate
  • Pexton William, Dock office row
  • Pinn John, 26 Lowgate
  • Rhodes & Rutherford, 61 Market place
  • Robinson Thomas, 19 Chariot street
  • Rudston, Preston & Atkinson, 27 Market place
  • Rusling Sarah, 21 Blackfriar gate
  • Sawdon & Co. 14 Silver street
  • Sedgwick & Co. 7 Silver street
  • Shackles William & Robert, 49 Market place
  • Shackless John G. 15 Silver street
  • Smillie Robert, 5 Fish street
  • Somerscales Joseph, 10 Market place
  • Staniland & Garbutt, 8 Silver street
  • Staniland Susannah, 10 Lowgate
  • Stephenson Robert, 46 Market place
  • Towers William F. 1 Whitefriar gate
  • Turnbull Thomas, 19 Finkle street
  • Underwood John, 14 Market place
  • West Thomas, 4 Carlisle street
  • Wigney Edward, Witham
  • Wilkinson James, 13 Whitefriar gate
  • Wray Charles, 19 Market place

Linen Manufacturers,

  • Robertson and Stobie (Scotch) 72 High street
  • Spence Thomas, Alfred street
  • Trueman Harman, 49 Edgar street

Livery Stable Keepers,

  • Atkinson Robert Johnson, Bowlalley lane
  • Boyes William, South street
  • Brown John, Princess street
  • Cook Robert, 13 Carr lane
  • Glenton Thomas, Cook buildings, Bowlalley lane
  • Harland Leonard, Chariot street
  • Hussard John, Salthouse lane
  • Lamplugh George, 2 Fox street
  • Norton William, 12 Carr lane
  • Roginson John, Great Union street
  • Wardell Thomas and Charles, 12 Whitefriar gate
  • Wilson Joseph, 1 Postern gate

Looking Glass Makers,

  • Brooks Thomas, 16 Whitefriar gate
  • Hollingsworth William, 2 Queen street
  • Maspoli Augustine (& barometer) 49 Salthouse lane
  • Selvea George (and barometer) 29 Grimsby lane

Marine Stores-Dealers in,

  • Amery & Clark, North side Old dock
  • Burton Thomas, 138 High street
  • Capes Benjamin, Great Union street
  • Danby William, 20 Waterhouse lane
  • Deyes Thomas, 20 Humber dock walls
  • Hitchingham Charles, 13 North walls
  • Hutchinson William, 11 North walls
  • Kirkus Jerh, 16 Humber dock walls
  • Merrikin Edward, Humber dock walls
  • Parkin Edward, Quay street
  • Pickersgill Thomas, North-east end Old dock
  • Pinder William, North side Old dock
  • Pullan Thomas, 6 Humber dock walls
  • Rayner George, 189 High street
  • Walker & Driffill, West end Old dock
  • Walker James, 7 Humber dock walls

Mast, Oar, Block, & Pump Makers,

  • Atkin John, North side Old dock and Humber street
  • Deyes Thomas, 20 Humber dock walls
  • Newton Isaac, North side Old dock
  • Smith Peter, North side Old dock
  • Westerdale William, West end Old dock & Wellington street

Merchants,
(See also Ship Owners.)

  • Beadle John & Co. (ship) 8 North walls
  • Beckett William, Somers town
  • Bell William, 2 Change alley
  • Berthelot & Bennett, 20 High street
  • Binks Richard, 12 High street
  • Blundell Henry, Brunswick terrace, Beverley road
  • Blyth Robert & Co. 33 High street
  • Bolton Christopher & Son, 21 High street
  • Bolton W. W. 7 High street
  • Boyes Bethuel, 8 Castle street
  • Boyes F. 20 High street
  • Briggs John Blackshaw, 23 Parliament street
  • Brodrick John, 21 High street
  • Brown Jonas & Co. 40 George street
  • Buckton George, 56 High street
  • Burstall John & Samuel, 41 High street
  • Cammell George, 9 Salthouse lane
  • Campbell and Ibotson, Old Foundry, Sculcoates
  • Cankrien John C. 18 Whitefriar gate
  • Carlill & Co. 33 High street
  • Chatterton Robert, Quay street
  • Clay & Squire, North side Old dock
  • Cobb and Malcolm, Union wharf, High street
  • Collinson William & Son, Garrison side
  • Coulson Edward, and Co. South side, Old dock
  • Cowie & Brandstrom, 15 Parliament street
  • Craven John & Co. 8 Queen street
  • Croft William, 1 Parliament street
  • Crosse & Co. (Russia) Lime street
  • Depledge & Prissick, High street
  • Earle George & Thomas, (marble) 37 Scale lane
  • Eglin & Sanderson, 2 Minerva terr ace
  • Fea & Haggerston, 29 High street
  • Gee, Loft & Co. Pier street
  • Goodwin George, 1 Old dock side
  • Greenwood George, High street
  • Griffin & Co. 7 High street
  • Hall and Co. warehouse, Humber dock walls, office, 31 Postern gate
  • Hall and Gleadow, 34 High street
  • Hall John, 5 North walls
  • Hall Thomas, Sculcoates
  • Hall Thomas & Son, 5 North walls
  • Halls, Todd & Hassell, High street
  • Haworth Francis, 2 North walls
  • Hayes John B. Commercial buildings
  • Hentig & Co. 24 High street
  • Hentig Henry & Burstall, 5 North walls
  • Hipsley John & Co. 8 Finkle street
  • Holdsworth J. & W. H. (Russia) 33 High street
  • Husband C. M. & Co. 35 High street
  • Jackson John, 18 Bowlalley place
  • Jones John, Custom house buildings
  • La Marche John Bernhard, 200 High street
  • Levett Henry & Norrison, North walls
  • Levett J. & H. & Co. (and seed crushers, &c.) 7 High street
  • Levett William & Sons (& importers of fruit) 71 High street
  • Marris Henry, 37 High street
  • Marshall Thomas, Jarratt street
  • Mee John, 27 Paradise place
  • Moon George, South side Old dock
  • Morehouse & Brown, 184 High street
  • Moxon Richard William, 11 Bowlalley lane
  • Moxon, Smith and Co. (bottle) 22 Market place
  • Norman W. V. Garrison side
  • Park Godfrey & Richard, 183 High street
  • Parker John (copper) 19 Blackfriar gate and High street
  • Pattinson Robert, 31 Mason street
  • Ringrose William & Christopher Leeke, 43 High street
  • Robinson Charles, 58 Wright street
  • Ruth Joseph, 36 High street
  • Samuelson S. H. 34 High street
  • Schonswar George & Henry, 30 George street
  • Smith John & Co. 52 High street
  • Spence Edward, 167 High street
  • Stickney, Bell & Petchell,148 High street
  • Stocks Benjamin, 7 High street
  • Sumpner John, 149 High street
  • Terry Richard & Sons, 41 High street
  • Thompson Caius, Trinity house lane
  • Thompson Thomas, 23 Humber dock walls
  • Thornton, Watson & Co. Lime street
  • Torr Thomas & Co. 47 High street and at Gainsborough
  • Tottie Richard, South side Old dock
  • Turner Isaac, 44 High street
  • Voase John & Son, 24 High street
  • Von Roy F. 4 High street
  • Wake James, sen. (and shipping agent) 5 Wright street
  • Wells Peter, (fruit & seed) 51 High street
  • Whitton John, 37 High street
  • Wilkinson Charles, 15 Portland place
  • Wilkinson Ralph, Church street, Wincolmlee
  • Wrigglesworth & Humberston, 21 High street
  • Wright, Bowden & Co. (Russia) High street
  • Young R. C. 29 High street

Milliners & Dress Makers,

  • Barrett E. 19 Blanket row
  • Binnington Elizabeth, 9 Humber Dock walls
  • Carritt Elizabeth, 27 Bridge street
  • Chaffer Sarah, 7 Postern gate
  • Chaplin Eliza, 7 Story street
  • Cooper Mary, 27 Waterhouse lane
  • Daggett Elizabeth, 57 Myton gate
  • Dearman Eliza and Elizabeth, 31 Queen street
  • Dowsland Mary, 23 Bridge street
  • Gibson Elizabeth, 12 King street
  • Goodall Elizabeth, 38 Myton gate
  • Hargrave Elizabeth, 28 Humber street
  • Harrison C. Blue Bell entry
  • Hutchinson Isabell & Elizabeth, 33 Saville street
  • Hutchinson Margaret, 50 Whitefriar gate
  • Iredale Hannah, 19 Market place
  • Jackson Jane, 6 West street
  • Kelwick Elizabeth, Holderness road
  • Lodge & Metcalfe, 10 King street
  • Marshall Ann & Hannah, 16 Parliament street
  • Parke Jane, George yard
  • Potts Elizabeth, 20 Great Passage street
  • Raines Sarah, 1 Jarratt street
  • Rawson Jane, Bond street
  • Reed Mary & Ellen, 3 Quay street
  • Roberts & Eyre, 4 Mason street
  • Sampson Elizabeth, 4 Schonswar square
  • Sanders Samuel, 42 Saville street
  • Smith Sarah, 11 Upper Union street
  • Staniforth Sarah Craven, 9 Castle street
  • Stephenson Margaret & Sarah, 21 George street
  • Swift E. 18 Bond street
  • Turner Mary Ann, 43 George street
  • Wasney Sarah & Mary, 7 Quay street
  • Winter & Hodgson, 27 Finkle street
  • Woollas Ann, 44 Saville street

Millstone Makers and French Burr Dealers,

  • Boyd George & William, Witham
  • Kennedy William, near Six sail mill, Holderness road
  • Norman & Smithson, Sykes street
  • Silverwood John, New George street

Millwrights,

  • Barker John, Wincolmlee
  • Boyd George & William, Witham
  • Kennedy William, near Six sail mill, Holderness road
  • Norman & Smithson, Sykes street
  • Oldham William, 32 Trippet
  • Smithson Robert, Beverley road

Music & Musical Instrument Sellers,

  • Atkinson George, 27 George street
  • Atkinson William & Son, 42 Whitefriar gate
  • Blumfield Samuel, 52 Whitefriar gate
  • Retalic George, 15 Bishop lane
  • Ryley Samuel, (& organ builder & piano forte maker) 1 Robinson's row
  • Thompson Isaac, 8 Caroline street

Mustard Manufacturers,

  • Carle George & Thomas, 37 Scale lane
  • Carrick John, Nephews & Co. 9 Grimsby lane
  • Clarkson & Carter, 16 Humber dock walls
  • Daniel George, New George street
  • Dobson Francis, Bourne street
  • Hipsley John & Co. 8 Finkle street
  • Mann Samuel, Holderness road
  • Popple George, Son & Co. Groves
  • Reader & Howdle, Church street, Drypool
  • Smith John Lee, 38 Market place

Nail Makers,

  • Beet John, Lower Union street
  • Power William, Cable wharf, Wincolmlee, and 15 Caroline street
  • Purdy John, Leadenhall square, Lowgate
  • Wilkinson Thomas, Witham
  • Wilkinson William, Witham
  • Wilson William, Witham
  • Young James, 6 Watham street

Newspapers,

  • Hull Advertiser (Friday) Isaac Wilson, 49 Lowgate
  • Hull Packet & Humber Mercury- (Tuesday) Thomas Topping, 51 Lowgate
  • Rockingham (Saturday) John Perkins, 9 Bowlalley lane

Notaries Public,

  • Randal Edward, 23 Bishop Jane
  • Skeet Henry Francis, 7 Land of green ginger

Nursery & Seedsmen,

  • Brown David. Nile place
  • Carr James, Drypool square
  • Clark William, Anlaby road
  • Collings Joel, Wapping
  • Grantham John, Pothouse lane, Wincolmlee
  • Hick John, Patrick's ground lane
  • Neal Thomas, Humber bank
  • Tindall George & William, 25 Market place
  • Watson J. Holderness road
  • Wood Richard, 7 Queen street

Oil Merchants,
Marked thus * are Seed Crushers.

  • Bell Thomas, Wincolmlee
  • *Briggs Henry, Carr Mill, Anlaby road
  • *Egginton G. & J. North walls
  • Hawkin Edward, 58 High street
  • *Hewetson J. & J. & Co. 16 Wincolmlee
  • Hewitts, Gleadow & Wells, 37 High street
  • Lee & Tall, 50 Church street, Sculcoates, and 7 High street
  • *Maisters & Co. 30 Trippet
  • *Pease, Trigg & Co. 19 High street
  • Simpson John & Son, Groves
  • Sissons, Brothers & Co. Sculcoates
  • Wake & Officer (refiners) Wilmington
  • Walker William & Jonathan, 50 Lowgate

Paint & Colour Manufrs,

  • Barker James Bell, 30 Waterhouse lane
  • Blundell Henry, Beverley street, North street & Wincolmlee
  • Clarkson & Carter, 16 Humber dock walls
  • Hawkin Edward, 58 High street
  • Hewetson J. & J. & Co. 16 Wincolmlee
  • Hewitts, Gleadow & Wells, 37 High street
  • Pease, Trigg & Co. 19 High street
  • Popple George, Son & Co. Gloves
  • Simpson John & Son, Groves
  • Sissons, Brothers & Co. Sculcoates
  • Thomas & Piercy, Wincolmlee and High street

Painters-House, Sign, &c,

  • Barker James, 15 Trippet
  • Buck Francis, 150 High street
  • Cass John, 53 Roper street
  • Charlton John, 36 Saville street
  • Clark James, 1 Prospect street
  • Cooper & Son, 8 Salthouse lane
  • Cooper William, 53 Salthouse lane
  • Coukerton & Jones, 42 Salthouse lane
  • Coupland James, 1 Waterhouse lane
  • Coupland Thomas. Ann street
  • Cripling Jonathan R. Bridge street, & Witham
  • Davie William, 46 Carr lane
  • Dowson Thomas, Duke street
  • Dudding Joseph, Dock street
  • Fallows & Marson, 175 High street
  • Farrow John, Well's yard
  • Fleming Ebenezer, 21 Queen street
  • Freeborough Edward, 6 Finkle street
  • Gardner Enoch, 2 Wellington mart
  • Garton & Naylor, 2 Carr lane
  • Gell Robert (furniture only) 30 Saville street
  • Green & Binks, 195 High street
  • Griffin William, 50 Dock street
  • Harford George, 22 Humber dock walls
  • Holdstock Henry, 157 High street
  • Jackson James, Castle street
  • Jaques Thomas, (furniture) Humber street
  • Jebson Joseph, West end Old dock and 8 Bond street
  • Lamb William, Court, 182 High street
  • Leake William, Hall's entry
  • Lowther Frederick, 42 Saville street
  • Lumley John, 20 Carr lane
  • Meggitt Thomas, 10 George yard
  • Peck Henry, 1 Queen street
  • Poynter George, Bridge street
  • Ramsden John (furniture) 10 Finkle street
  • Reed Joseph, 15 Wincolmlee
  • Reynolds John, 8 Sewer lane
  • Richmond George, 186 High street
  • Simpson John, North side of Old dock
  • Steeple, Widow & Son, 31 Scale lane
  • Stothard James, 23 Trippet street
  • Thompson Francis, 5 South street
  • Tote John, Portland street works
  • Vickerman Thomas Duffin, 22 Water street
  • Ward John, 103 High street
  • Waudby William, 4 Dock street
  • Wilkinson & Hustwick, 10 Postern gate
  • Wrangham Richard B. 49 Blanket row

Paper Hanging Manufrs,

  • Hardy & Gould, 4 North street
  • Westoby Edward, 1 North street & 33 Bond street

Paper Makers,

  • Astrop H. & T. 68 High street
  • Craggs John, 9 Silver street
  • Newsom Thomas, 32 Blackfriar gate
  • Smithson Robert, Stepney lane

Patten, Last & Boot Tree Makers,

  • Dibb Samuel, 4 Myton gate
  • Dunlin William, 2 Blanket row
  • Ellison Thomas (& cut nail) Dock office row
  • Gale Isaac, 96 High street
  • Hulley Christopher, 15 Prospect street
  • Job William, 83 Myton gate
  • Stickney Abraham, (& fruiterer) Bridge street
  • Wilberforce William, 2 Lowgate

Pawnbrokers,

  • Anelay William, 5 West street
  • Ansdell James, 13 Scott street
  • Appleyard William, 19 Waterhouse lane
  • Bailey Thomas, Scott square, Blanket row
  • Bursell David (& jeweller) 12 Grimsby lane
  • Cade George, 17 Bridge street
  • Dalton David, North walls
  • Fenwick Dorothy, 15 Mill street
  • Grant Joseph, 16 Scott street
  • Greaves Sarah, 3 Engine street
  • Harrison Robert, 11 Myton street
  • Hirst Marmaduke, 10 King street
  • Hutchinson Richard, 2 Burden street
  • Jackson Edward, 6 Fish street
  • Johnson Rachel, 13 Trippet
  • Kirk Thomas, 29 Grimsby lane
  • Kirkham Joseph, 13 Mill street
  • Morgan James, 21 Myton gate
  • Moxon Mary, Witham
  • Stark Jeremiah, 13 Broadley street
  • Suddards William, 21 Trippet
  • Taylor David, Hanover square
  • West James, 22 Brook street

Physicians,

  • Alderson Christopher, 40 Saville street
  • Alderson John, 4 Charlotte street
  • Bodley William Hulme, 4 Albion street
  • Howard Joseph Samuel, 47 Myton gate
  • Turnbull Alexander, 30 George street
  • Wilson John, 14 Worship street

Pipe Makers-Tobacco,

  • Askwith Joshua, 36 Blanket row
  • Blyth Edward, Chariot street
  • Drewry Richard, Spencer street
  • Gair James S. 24 Finkle street
  • Pacy William, Trafalgar square, Wincolmlee
  • Renardson George, 151 High street
  • Rennison Thomas, Myton street
  • Sayers Edward, Carr lane
  • Scott Joseph, 30 Dagger lane
  • Smith Stephen, 13 Waterhouse lane

Plane Makers,

  • King, Turner & Co. 59 Market place
  • Walker William John, Roper street

Plasterers,

  • Clark Thomas, (& scagliola & mastic cement manufacturer.) Spring bank
  • Green Richard, Machell street
  • Orwin Benjamin, (& stenciller) 155 High street

Plumbers & Glaziers,

  • Binnington Edward, 14 Chapel lane
  • Capes Abraham, 2 Lime street
  • Dibb William, 35 Bridge street
  • Fisher Robert, 15 Church lane
  • Frith & Vouse, 24 Silver street
  • Holmes David, 26 Bond street
  • Horner John, Witham
  • Kay George, 50 Blanket row
  • Leake William, Hall's entry
  • Linward Joseph, 135 High street
  • Linwood Joseph, 48 Wincolmlee
  • Merrikin William, 19 Trippet
  • Pearson John, 59 Salthouse lane
  • Proom John, 22 Bond street
  • Richardson William, 17 Brook street,
  • Setterington John, 22 Waterworks street
  • Steeple Widow & Son, 31 Scale lane
  • Strawson Richard, 20 Waterworks street
  • Thompson James, Kingston street
  • Vickerman Thomas, 40 Saville street
  • Ward Thomas Abraham, 52 Myton gate

Porter Merchants,

  • Bradley John, Wellington street
  • Bromby & Gray (agents to Devanha porter & ale brewery, Aberdeen) High street
  • Dewear & Harrison, 21 Parliament street
  • Ganderton Jonathan, 15 & 17 Parliament street
  • Humble R, & Co. George yard
  • Jalland John & Co. 62 Myton gate
  • Marshall Charles, Wellington street
  • Stamp Francis, Excise office buildings

Poulterers,

  • Beck Alexander, 56 Myton gate
  • Chapman George, 15 Sewer lane
  • Green William, 27 Church lane
  • Hawdern John, 38 Blanket row
  • Holdsworth John, 8 Bishop lane
  • Officer John, Portland street
  • Turner Robert, 6 Grimsby lane
  • Whittingham George, 11 Grimsby lane
  • Wilkinson Faith, 24 Scale lane

Printers-Letter-Press,

  • Consitt & Goodwill, Bowlalley lane
  • Ferraby John, 44 Market place
  • Howe John, 3 Scale lane
  • Hutchinson John, 29 Silver street
  • Jubb Joseph, 17 Bishop lane
  • Montgomery Benjamin, 23 Lowgate
  • Ridge Charles, 52 Lowgate
  • Rodford & Stephenson, 47 Lowgate
  • Ross William, 9 Bowlalley lane
  • Topping Thomas, 51 Lowgate
  • Turner Matthew & Co. 65 Market place
  • Wilkinson and Vanderkiste (& copper plate) 60 Lowgate
  • Wilson Isaac, 49 Lowgate

Professors & Teachers,

  • Atkinson George, (music) 27 George street
  • Blomfield Samuel, (music) 52 Whitefriar gate
  • Bregazzi Dominico (classical drawing) 4 Waltham street
  • Foster Richard, (dancing) 12 Fish street
  • Jackson Edmund (dancing) 22 Parliament street
  • Lambert Casimer Joseph, (French) 19 Saville row
  • Lowther Michael Angelo (drawing) 5 Saville street
  • Martin Thomas, (music) 23 Dagger lane
  • Retalic George, (music) 15 Bishop lane
  • Skelton Gen. James, (music) 21 Dock street
  • Stickney John (music) 6 Hope street
  • Thompson Isaac (and piano forte tuner) 8 Caroline street

Rag Merchants,,

  • Astrop H. & T. 68 High street
  • Brothill John, 179 High street
  • Newsom Thomas, (& rope) 32 Blackfriar gate
  • Richardson Thomas, 20 Chariot street

Ready-Made Linen Ware- Houses,

  • Metcalf Harriet & Sarah, 18 Whitefriar gate
  • Trevor Mrs. William, 3 Church street, Wincolmlee

Rope & Twine Makers,

  • Arnold Peter, Beverley road
  • Barker George, 140 High street
  • Butterworth George, Wincolmlee
  • Butterworth Joseph Green bank
  • Coates William, 160 High street
  • Hall John and Co. 199 High street, and Barton
  • Keddey & English, 74 High street
  • Littlewood Thomas, 20 Waterworks street
  • Mimmack Thomas, Patrick's ground lane
  • Rayner George, 189 High street
  • Richmond Susannah, 50 Carr lane
  • Robertson & Stobie, 72 High street
  • Snell James, Anlaby road
  • Snell William, Witham
  • Spyvee & Coopers, Lime street
  • Woolhouse Richard, 14 Blackfriar gate

Saddlers,

  • Carter John, 4 Chariot street
  • Crosby John, Witham
  • Everard John, 5 Anne street
  • Fairbank George, 27 Silver street
  • Huntley Richard, Witham
  • Milner George, 3 Market place
  • Newsam William, 9 Waterworks street
  • Thorp Jonathan, 34 Waterworks street

Sail Cloth and Canvas Manufacturers,

  • Cross George & Sons, Castle street
  • Fussy Thomas, Osborn street
  • Hall John and Co. 199 High street, and
  • Irving & Co. 13 Queen street, Barton
  • Jack William, (dealer) 6 Church lane
  • Jameson & Co. 46 Carr lane
  • Kitching Nainby, Witham
  • Potts Joseph, 19 Queen street
  • Robertson & Stobie, 72 High street
  • Whitaker Isaac, Dock-office row
  • Woolhouse Richard, 14 Blackfriar gate

Sail Makers,

  • Allen & Hunter, Broadley street
  • Arnett James, Lawson's court, High street
  • Dring & Thackray, N. side Old dock
  • Dutchman John, 145 High street
  • England William, 43 Blackfriar gate
  • Gibson William, Wellington street
  • Grayburn John, Wellington street
  • Hall Francis, 5 North walls
  • Hutchinson William, 11 North walls
  • Jordan Richard, Dock office row
  • Merrikin Edward, Humber dock walls
  • Mozey William, Scale lane quay
  • Parkin Edward, Quay street
  • Rusling Joseph, North side Old dock
  • Scott David, 52 Humber street
  • Stones John, 84 High street
  • Waite & Collinson, 60 High street
  • Ware Francis, Anne street
  • Whitaker Isaac, Old dock gates

Salt Merchants,

  • Brittain James, 61 High street
  • Marshall Thomas, (refined) 75 High street

Saw Mills,

  • Barker Francis, Summer gangs
  • Beckett William, and Co. (veneer saw mills) Groves
  • Clark Ralph (and timber dealer) Osborn street
  • Havelock Robert, Patrick's ground lane
  • Miller John, 2 Dock street
  • Padley John & Co. Queen street
  • Thornham & Co. Scott street
  • Warrener William, (saw yard) Grimston street

Ship & Boat Builders,

  • Bolton and Humphrey, Church street, Sculcoates and Southend
  • Dikes and Gibson, North side Old dock basin
  • Drewery Joseph (boat) 31 Queen street
  • Gibson Edward, Great Union street
  • Gibson William, jun. (boat) Lime street
  • Mason Thomas, Lime street & Wincolmlee
  • Medley John, Church street, Sculcoates and Humber bank
  • Parkinson Jonathan & Co. Humber bank
  • Robinson M. and J. Church street, Sculcoates
  • Wake & Sissons, Wilmington
  • Walton Samuel Standidge, High street
  • Wright John, Garrison side

Ship Chandlers,

  • Boyle & Son, North side Old dock
  • Flint Thomas, 9 High street
  • Lee Newmarch, 166 High street
  • Pearson Robert, North side Old dock
  • Pinder William, North side Old dock
  • Stone John, 2 Blackfriar gate
  • Walker Matthew John, 154 High street
  • Ward Henry, 16 High street

Ship Owners,

  • Beadle John & Co. 8 North walls
  • Bolton W. W. 7 High street
  • Briggs William, 13 Jarratt street
  • Bunney William, 19 Whitefriar gate
  • Burstall John & Samuel, 41 High street
  • Carlill Thomas, 23 George street
  • Clark Spencer, Clark square, Sykes street
  • Collinson William, 6 Princess street
  • Collinson William & Son, Garrison side
  • Coulson Edward & George, South side Old dock
  • Dannatt Philip, 31 Prospect street
  • Dixey James, 4 Cent-per-cent street
  • Eglin & Sanderson, 2 Minerva terrace
  • Field William, 2 Jarratt street
  • Frost Samuel, 17 Portland place
  • Gee, Loft & Co. Pier street
  • Gill Robert, 3 Bond street
  • Grayburn John, Wellington street
  • Hall & Co. 31 Postern gate
  • Hall George, 54 Moira buildings
  • Hall John, North walls
  • Hall Thomas & Son, 5 North walls
  • Harrison William, 1 Pryme street
  • Holland Benjamin, High street
  • Hopwood William, 33 High street
  • Hurst James, 30 Dock street
  • Jackson Richard, 8 Cent-per-cent street
  • Jordan Michael, 26 English street
  • Keighley Robert, 160 High street
  • Kirkus & Co. 16 Humber dock walls
  • Laverack William, 70 High street
  • Levett Henry & Norrison, North walls
  • Marshall Richard, 10 Wright street
  • Marshall Thomas, Jarratt street
  • Murton Joseph, St. Mark's square
  • Park Godfrey & Richard, 183 High street
  • Priest William, 14 Nile street
  • Rayner Richard, 3 High street
  • Shackels Thomas, Lowgate
  • Sherwood Eleazer, 20 Charles street
  • Thompson Caius, 1 Trinity house lane
  • Thompson Edward, 10 Nelson street
  • Thompson John and Co. 20 Parliament street
  • Thompson Thomas, 23 Humber dock walls
  • Ward Thomas, 18 Bowlalley lane
  • Webster Alexander, 16 Ocean place
  • Weddle & Brownlow, 60 High street
  • White Thomas, 35 & 62 Market place

Shopkeepers & Dealers in Groceries & Sundries,

  • Abbey William, North street
  • Akam Martha, Myton street
  • Atkinson Ann, 110 High street
  • Atkinson Elizabeth, 6 Humber Dock walls
  • Bartho John, 33 Blackfriar gate
  • Beecroft Robert, 19 Upper Union street
  • Belshaw John, 30 West street
  • Booth Elizabeth, 123 High street
  • Bosomworth Ann, 31 Church lane
  • Brabiner William, 11 Manner street
  • Brothill John, 179 High street
  • Brown Henry, 22 Roper street
  • Brown Matthew, 14 King street
  • Brown Robert, Scott street
  • Burrows Samuel, 7 Blackfriar gate
  • Butler Jonathan, Great Passage street
  • Butler Richard, 81 West street
  • Button John, Great Union street, Drypool
  • Calton Samuel, 6 New George street
  • Campbell Thomas, 15 Finkle street
  • Chapman Hannah, 19 Carr lane
  • Clark Thomas, Myton street
  • Codd William, North street
  • Collender Elizabeth, Chapel lane.
  • Coupland Thomas, Hodgson street
  • Cowen Jonathan, 4 Church street, Sculcoates
  • Craggs John, 10 Lower Union street
  • Crighton William, 7 Burton street
  • Crosby Robert, 2 Humber Dock walls
  • Davison Mary. 48 Blanket row
  • Des Forges Robert Duncan, 21 Brook street
  • Dickson William, 30 Salthouse lane
  • Dixon John, Garden street
  • Dixon Margaret, 2 Whitefriar gate
  • Dunlin William, 2 Blanket row
  • Dunn Mary Ann,14 Blackfriar gate al
  • Dunn Thomas, 41 Myton gate
  • Elsey Jane, 22 Robinson row
  • Empsom Charles, Alfred street
  • Eppinson John, 1 Fawcet street
  • Farnill Frances, 23 Lower Union street
  • Farrow Martha, 7 Vicar lane
  • Ferraby Mary, 2 Carlisle street
  • Franks John, Waterhouse lane
  • Gardam Robert, 3 Lower Union street
  • Garth Joseph, Engine street
  • Gilson Thomas, Newland
  • Graham William, 38 High street
  • Halley Edmund, Charterhouse lane
  • Harrison Andrew, 21 Chariot street
  • Harrison John, 17 New George street
  • Hartley William, 40 High street
  • Heward John, 5 Commerce lane
  • Hill Mary, 2 Scale lane
  • Hill Thomas, Dock street
  • Hitchin Martha, Chariot street
  • Holroyd Ann, 14 Humber street
  • Holroyd Thomas, 23 Blanket row
  • Hood Richard, 15 Ann street
  • Hopwood Frederick, Portland street
  • Horne Richard, 15 West street
  • Hunt Charles, 14 Humber Dock walls
  • Ireland William, 47 Dock street
  • Island Benjamin, St. Mark's square
  • Jaques William, 14 Spencer street
  • Jarratt George, 1 Spencer street
  • Jefferson Mary, 13 Fish street
  • Jefferson Timothy, 4 Myton street
  • Jerom William, 75 Myton gate
  • Johnson Timothy, Chariot street
  • Jones Daniel, 1 Little passage street
  • Jungkind Jacob, 23 Salthouse lane
  • Keeton Mary, 126 High street
  • Kirlew Elizabeth, 18 Great Passage street
  • Lamb John, Roper street
  • Lamb William, 12 Scott street
  • Large Mary, 44 Blackfriar gate
  • Leach William, 19 Church lane
  • Lister William, 7 Bond street
  • Lundy Elizabeth, 44 Scott street
  • M'Leod Benjamin, Great Passage street
  • Maddison Rockliff, 4 Mews street
  • Marshall William, 3 Ann street
  • Milne David, 9 West street
  • Murphy Richard, 19 West street
  • Newton Robert, 19 Bond street
  • Newton Thomas, Alfred street
  • Nicholson Elizabeth, Edgar street
  • Oglesby Thomas, 180 High street
  • Oliver William, North street
  • Parkinson John, 73 Myron gate
  • Pearcy Richard, Queen's alley
  • Peat Joseph, Hodgson street
  • Pennock John, 7 Trippet
  • Petty George, 12 Blanket row
  • Porrill Mary, Great Passage street
  • Procter Amos, Cent-per-cent street
  • Procter Mary, 67 West street
  • Quarton William, Witham
  • Rayner Samuel, 12 Grimstone street
  • Redfearn George, 24 Milk street
  • Richardson William, Beverley road
  • Roberts William, 13 Garden street
  • Robertshaw Joseph, 36 Lower Union street
  • Robinson Mary, 15 Trinity house lane
  • Rutherford John, 2 West street
  • Sargeson Francis, 11 Finkle street
  • Scarborough Ann, Quay street
  • Scudlethorp John (& paper hanger) Beverley road
  • Shepherd Ann, Ordnance place, Drypool
  • Shilburn Robert, English street
  • Simpson John, 8 Church lane
  • Simpson Stephen John, 9 Finkle street
  • Smith Ann, Raikes street, Dry pool
  • Smith Samuel, Beverley road
  • Spence Barbara, 12 West street
  • Stockton John, Cross street
  • Tacey George, 25 Bond street
  • Taylor Ann, 4 Sewer lane
  • Thompson William, Witham
  • Thornton Gregory, 52 Mill street
  • Tindell Thomas, Hodgson street
  • Tuttill Mercy, 23 Finkle street
  • Tweed Rich, Great Passage street
  • Vinson Jonathan, 34 Humber street
  • Wake Thomas, Commerce lane
  • Wallas Ann, 21 Grimstone street
  • Wallis Samuel, Wincolmlee
  • Ward Sarah, 1 Humber street
  • Wass Ann, 13 Lower Fawcet street
  • Watson Thomas, Prospect street
  • Webster John, 29 Chariot street
  • Webster Stephen, 50 West street
  • Wells Mary, 46 Humber street
  • Wharton Frances, 12.5 High street
  • Whitfield Thomas, 28 Lower Union street
  • Whittingham Gen. 2 Grimsby lane
  • Widdup Mary, 11 Spencer street
  • Wilkin William, Church street, Dry pool
  • Wilkinson John, 35 Myton gate
  • Willis George, 43 Carr place
  • Withington Samuel, Church street, Dry pool
  • Wood Robert, Popple street, Dry pool
  • Woodmansey John, 8 Humber street
  • Wright John, 24 Chariot street
  • Wright Michael, Witham

Slaters & Slate Merchts,

  • Dawber William, West end Old dock
  • Fawcett Henry, 59 Prospect street and West end Old dock
  • Mountain Charles, Chariot street
  • Ward John, 40 George street

Smiths & Bell-Hangers,
Marked thus * are Ship Smiths.

  • Appleby Thomas, 16 King street
  • *Appleby William, 136 High street
  • *Bell Robert, 15 Myton street
  • Boumer Thomas, Brown's entry
  • Burton Thomas, 21 Dagger lane
  • *Carlton & Thompson, North walls
  • Chapman Joseph, 13 Vicar lane
  • Dodds John, Chariot street
  • Goodill Thomas, 7 Chariot street
  • Hall Joseph, Patrick's ground lane
  • *Hanby Thomas, 41, Humber street
  • Harrison James, (steeple-bell-banger) English street
  • Hedley George, Spread Eagle entry
  • Hudson Robert, 36 Blanket row
  • *Humphrey & Bolton, 2 Dock street
  • *Leuted James, 17 Blanket row
  • *Livingston Catherine, Perrott street
  • *Livingston James (and scale beam maker) 6 Waterhouse lane
  • Locking William, 33 Humber street
  • Marshall George, Scott street
  • Nelson John, Blue Bell entry
  • Nelson Thomas, 20 Mills street
  • Pinder Richard, 16 Chapel lane
  • *Pullan Benjamin & Son, Old dock gates
  • Richardson Robert (& chain makr) Stewart's yard
  • Robinson Francis, New George street
  • Shaw John, Robert's street
  • Stubs Edward, 49 Blackfriar gate
  • Taylor George Chandler, 9 Chapel lane
  • Thorney J. D. 38 Dock street
  • *Willby & Pegg, Anne street
  • Wilson Henry, 41 Scale lane
  • Wynn Joseph, Hall's entry

Soap Boilers,

  • Bennett Samuel, Fishwick's yard
  • Crosse & Co. (soft& hard) Lime street
  • Dale David, Cannon place
  • Foster Robert, 12 Trundle street
  • Jackson Thomas & Son, 36 Church lane
  • Oliver Thomas, 10 Dagger lane
  • Robinson & Co. Wilson, St. Dry Pool
  • Woodmancy and Co. Muck alley, Dry pool

Spirit Dealers-Retail,
(See also Wine 4 Spirit Merchants.)

  • Bradley John, Wellington street
  • Cook John, 17 Humber street
  • Cross L. & Co. 9 Queen street
  • Dennis John (and wine) 9 Waterworks street
  • Dennis William, 13 Lowgate
  • Ellors Thomas, 4 & 5 Prince street
  • Gibson John, 19 High street
  • Marshall Ed. (& porter)10 Grimsby lane
  • Morton Robert Tinkler, 13 Lowgate
  • Murray Edmund, 41 Salthouse lane & 19 North walls
  • Pearce William, (& wine) 40 Whitefriar gate
  • Thorney Ann, 4 Queen street
  • Vollans Jarvis, 5 Great Passage street

Starch Manufacturers,

  • Thompson Robert Stickney, Block House Mill, Holderness road
  • Todd William Goodlad, 51 High street

Stationers,
(See also Booksellers, &c.)

  • Atkinson William & Son, 22 Whitefriar gate
  • Norris Thomas, 58 Salthouse lane
  • Pollock Eliza, 15 Carlisle Street
  • Wright William, 4 Lowgate

Stay Makers,

  • Dimsdill Ann, 5 Bond street
  • French Maria, 13 Wellington street
  • Green John, 37 Savile street
  • Harper Sarah, Ann street
  • Johnson Hannah, Patrick's ground lane
  • Linwood Elizabeth, 37 Bond street
  • Little Jane, 23 Bond street
  • Morton Sarah, 22 Scale lane
  • Tadman Priscilla, 2 Finkle street
  • Timperton Eleanor, 13 Bond street

Steam Engine Boiler Manufacturers,

  • Barrett John (& smith) Humber bank
  • London Steam Packet Company Boiler Works, West side Humber dock

Steam Engine Makers,

  • Overton & Co. Scot street

Stocking Manufacturers,

  • Ball William, Wincolmlee
  • Heward John, 5 Commerce lane
  • Heward Jonathan & Robert (silk) 26 Waterworks street
  • Robinson M. & Sons, 15 Queen street
  • Sanders Samuel, 42 Savile street
  • Stainforth Nicholas, George yard

Stone & Marble Masons,

  • Dean George, Bethel street, Witham
  • Earle John 5 Humber dock walls
  • Leighton William, North street
  • Lenham Henry, Osborn street
  • Middleton George, 22 New George street
  • Moore William, 28 Sykes street
  • Outhwaite William, Carr lane
  • Truefitt James, 43 Savile street
  • Waudby John, 4 Mews street
  • Wells Thomas, 13 Trippet

Stone & Marble Merchts,

  • Aspinall Joseph, 35 Trippet
  • Earle George & Thomas (& manufacturers of Roman cement and Paris white) 37 Scale lane

Straw & Leghorn Hat Makers,

  • Bradley Ann, 32 Finkle street
  • Brown Mary, 12 Myton gate
  • Carnagie William, 31 Lowgate
  • Duke William, 16 Carlisle street
  • Groat Eleanor, 9 King street
  • Hargraves John, 27 Lowgate
  • Hutchinson Isabell & Elizabeth, 23 Savile street
  • Jackson Jane, 28 Waterhouse lane
  • Jewell Esther & Sarah, 22 Myton gate
  • Kitching George, 4 Whitefriar gate
  • Lundy Charles, 22 Lowgate
  • Morris Elizabeth, 29 Myton gate
  • Morris William, 7 Queen street
  • Nash Mary, 34 Blanket row
  • Neach Ann, 32 Bond street
  • Outhwaite Elizabeth, Carr lane
  • Rushby Jemima, 27 Grimsby lane
  • Tanton Hannah, 16 Carr lane
  • Taylor Samuel, 12 Whitefriar gate

Sugar Refiners,

  • Thornton, Watson & Co. Li me street

Surgeons,

  • Bastow William Serls, 34 Brook street
  • Botham Richard, 42 Carr lane
  • Buchanan Thomas C. M. 17 Myton gate
  • Casson Richard, 24 North street
  • Craven Reuben, 21 Charlotte street
  • Craven Robert, 13 George street
  • Craven Robert Martin and Son, 9 Blanket row
  • Crosley Benjamin, 27 Humber street
  • Elliott Robert, East parade, Somers town
  • Fielding George & George H. 3 Land of green ginger
  • Fullham John Martinson, 7 Savile street
  • Hartley Robert, 203 High street
  • Hayes Henry Barton, 16 Savile street
  • Holder William (& apothecary) 24 Wincolmlee
  • Howard Joseph Samuel, 47 Myton gate
  • Huntington Frederick, 29 Bond street
  • Jenkins Richard, 6 Carlisle street
  • Lee Henry William, 25 Bishop lane
  • Lunn William, 36 Dock street
  • Lyon Isaac, 12 Dock street
  • Mathews Thomas, George yard
  • Munton Edward, 26 George street
  • Saner John, 35 Prospect street
  • Sherwin Henry Charles, 16 Charlotte street
  • Sleight Robert Peasegood, 69 Lowgate
  • Smellie John, 41 Savile street
  • Stickney William Mirfin, 14 Waterworks street
  • Webster E. & W. 3 Whitefriar gate
  • West Charles Turner, Charterhouse lane
  • Young John, 2 Bond street

Surveyors,

  • Angell Edward, 29 Silver street
  • Barnes William, (ship) 5 Worship street
  • Boyle Thomas, (to Lloyd's) 4 Sykes street
  • Fox John (to the Corporation) 5 Bourne street
  • Thorp David, 17 Carlisle street
  • Wilkinson William, Holderness road

Tailors,
Marked thus * are also Drapers;

  • Adams James, 11 Waterworks street
  • Akester William, 1 Great Passage street
  • Alfred Joint, 21 Trippet
  • Armstrong Thomas, 2 Upper Union street
  • Barker James, 62 Carr lane
  • Barker William, Belt's place, Blackfriar gate
  • Batman John, Trippet street
  • Bedford Colley, 10 S. side Trinity church
  • Bellamy Thomas, 17 Sewer lane
  • Bellard Robert, Dock-office row
  • Belt Benjamin, 19 Dagger lane
  • Bewell William, 1 King street
  • Booth John, 15 Salthouse Jane
  • Bowling Robert, 108 High street
  • Brown George, 6 Crown court, Docket
  • *Brown Joseph, 52 Myton gate
  • Bulmer Thomas, 6 Grimsby lane
  • Butler John, 16 North was
  • Chapman Joseph, 29 Great Passage street
  • Collins Joseph, 38 Waterhouse lane
  • *Corden Enoch, 51 Humber street
  • Dales Thomas, 30 Bridge street
  • Davison Robert, 28 Scale lane
  • Davison Thomas, 2 King street
  • Dent Benjamin, 19 Scott street
  • Dixon Francis, 3 Schonswars square
  • Dove John, 38 Chariot street
  • Drewery Joseph, Church street, Drypool
  • Dry John, 164 High street
  • Elliott John, 4 King street
  • *Eskrett Michael, 1 Blackfriar gate
  • Etherington Richard, 24 Great Passage street
  • Fearnley Jonathan, English street
  • Flower John, 12 Grimsby lane
  • *Foster Oliver, 12 Humber dock wit
  • Foster Thomas, 45 Whitefriar gate
  • Garbutt Jonathan, 11 Bowlalley lane
  • Gedney Jobert, Great Union street
  • Gibson James, 12 King street
  • Gill John, 146 High street
  • Goulding Robert, 12 Robinson row
  • Gresham John, 16 & 17 Queen street
  • Hall William, Leadenhall square
  • *Hanson Joshua, 129 High street
  • *Hargrave Robert, 6 Lowgate
  • Harper John, 7 Lowgate
  • Hartgraves Allen, 32 Lower Union street
  • Hill Joseph (& grocer) 37 Scott street
  • Hodgson John, 32 Posterngate
  • Holmes Samuel, 12 Sewer Lane
  • Hood Thomas, 3 Saville street
  • Howlett Robert, 31 Trippet
  • Howlett Thomas, 1 Church lane
  • Hudson Robert, Wincolmlee
  • *Jarratt Thomas, 58 Market place
  • Jeff George, 28 George street
  • Johnson Edm. Paradise court, Myton street
  • Johnson George, 1 Sykes street
  • *Kitching Thomas, 10 Queen street
  • Lambert James (& grocer) 27 New George street
  • Langdale Thomas, 37 Grimsby lane
  • Lascelles Ralph, 45 Savile street
  • Lazenby John, 27 Savile street
  • *Lenham Robert, 42 Chariot street
  • Levett Richard, 47 Mills street
  • *Levitt Charlotte, 16 Waterworks street
  • Lewens William, 5 Humber dock walls
  • *Mason Christopher, 14 Myton gate
  • Mason William, 8 Vicar lane
  • Middleton John, 27 Postern gate
  • Mings John, 13 King street
  • Ockerby William, 13 High street
  • Odlin John, 7 Chapel lane
  • Peacock Benjamin, Witham
  • Pexton William, Raikes street, Drypool
  • Pickering Daniel, 6 Salthouse lane
  • Pickering Hardy, 18 Trippet street
  • Pudsey William, 20 Trinity house lane
  • Randerson Elizabeth, 5 South side Trinity church
  • Randerson John, 14 South street
  • Read John, 7 Junction dock street
  • Riby Robert, 28 Humber dock walls
  • *Rispin Richard, 55 Myton gate
  • Robinson John, 5 Scale lane
  • Robinson Richard, 8 North side Trinity church
  • Robinson William, Milk street
  • Rowland Mark, 30 Waterhouse lane
  • *Saner John, 18 Humber street
  • Savage Samuel, 8 Chariot street
  • Sawyer Samuel, Lime street
  • Scott Peter, 33 Bishop lane
  • Scott William L. 16 Finkle street
  • Shapman John, George's place, Dock street
  • Shields Henry, Cook's court
  • Simpson W. L. 2 Robinson row
  • *Slingsby William, 8 Myton gate
  • Smith Jonathan, Dixon square, Blue Bell entry
  • Somerscales John, 5 Vicar lane
  • Stoker Robert, 8 Robinson row
  • Stray George, 10 Salthouse lane
  • *Summers Joseph, 15 Bowlalley lane
  • Surr John, George yard
  • Taylor William, 2 Vicar lane
  • Thompson Robert, 11 Humber street
  • Vause Edmund, 14 Wellington street
  • Vause John, 26 Humber street
  • Vinson William, 124 High street
  • Walker John, 6 Quay street
  • Ward Robert, 31 West street
  • Watson John, 18 Bridge street
  • Watson John, 18 Robinson row
  • Wells Charles, 8 Finkle street
  • West Isaac, 4 Bishop lane
  • Willie Richard, 3 Fish street
  • Wilson Thomas, 5 Scale lane
  • Winter Robert, 5 Fawcett street
  • *Wood Robert, 15 Junction dock street
  • Worrill Thomas, 1 Crown court, Dock street
  • Wright George Dyer, 34 Waterhouse lane
  • Wright Thomas, Queen street

Tallow Chandlers,

  • Armstrong William, 29 Lowgate
  • Bell Thomas, (wax and spermaceti) Wincolmlee
  • Foster Robert, 16 Postern gate
  • Fox Joshua, 23 Waterworks street
  • Freeman Robert, 57 Salthouse lane
  • Hare John (and wax) 8 South side Trinity church
  • Jackson John, 41 Market place and 26 Grimsby lane
  • Jackson Thomas & Son, 36 Church lane
  • Kitching George, 11 Market place
  • Ledeli George, Chariot street
  • Oliver Thomas, 10 Dagger lane
  • Saul John, 37 Humber street
  • Savage Joseph & Son, 17 Queen street
  • Stephenson John Patrick,58Lowgt
  • Vickerman David, North street
  • Woodmancy & Co. Muck alley, Drypool

Tanners,

  • Baxter William, Providence row, Beverley road
  • Carson Benjamin & Henry, Providence row, Beverley road
  • Holmes John, Church street, Sculcoates
  • Holmes John, jun. West parade
  • Mason Thomas, Newland
  • Wigglesworth & Green, Groves
  • Wright Richard, 13 Burton street

Tar & Turpentine Distillers, & Manufacturers Of Rosin, Pitch & Varnish,

  • Featherstone John, 14 High street
  • Garton George and William, (dealers) 18 Salthouse lane
  • Lee & Tall, 50 Church street, Sculcoates, and 7 High street

Taverns & Public Houses,

  • Albion, Simon Cook, Great Union street
  • American Coffee House, Jonathan Bogg, Duke street
  • Anchor, Robert Hunt, 63 Whitefriar gate
  • Anchor, William Wetwand, 191 High street
  • Angel, Timothy Jarvis, Sykes street
  • Angel, Joseph Tummon. 20 Chapel lane
  • Anti-Mill, Alexander Leighton, 50 Whitefriar gate
  • Arctic Tav., William Gilyot, Belle vue terrace
  • Bacchus, Joseph Frankish, 87 Myton gate
  • Baltic Tavern, Matthew Pickard, 32 English street
  • Baltic Tavern, Elizabeth Tick, 20 Dock street
  • Barley Mow, George Schofield, 61 Myton gate
  • Barrel, George Foster, Edgar street
  • Barrel, Robert Palmer, New George street
  • Bay Horse, Edward Dumbleton, Wincolmlee
  • Beverley Arms, William Hussard, 36 Spence street
  • Bird-in-Hand, Thomas Glenton, Cook's court
  • Black Boy, George North, 151 High street
  • Black Horse, Samuel Blackstone, Witham
  • Black Horse, Edward Miles, 22 Carr lane
  • Black Swan, John Cooper, 6 Myton gate
  • Black Swan, Francis Richardson, Princes street
  • Blade Bone, Joseph Gibson Featherston, 6 Scale lane
  • Blade Bone, William Wallis, Church street, Sculcoates
  • Blue Ball, Peter Hunsley, Newland
  • Blue Ball, John Johnson, Trippet street
  • Blue Ball, Robert Peat, Lowgate
  • Blue Bell, Robert Acrid, Water works street
  • Blue Bell, Jonathan Beck, 12 Blackfriar gate alley
  • Blue Bell, John Caley, Witham
  • Blue Bell, Jonathan Cook, Blue Bell entry, High street
  • Blue Bell, Robert Crake, 58 Market place
  • Blue Bell, William Heighley, 3 Prospect street
  • Blue Bell, John Johnson, Providence place
  • Blue Boar, Henry Hilken, 8 High street
  • Board, John Boxtead, Charter house lane
  • Board, Ann Thorney, 4 Queen street
  • Boar's Head, Hannah Lison, 105 High street
  • Bonny Boat, Jane Taylor, 9 Trinity house lane
  • Bottle, Edward Marshall, Grimsby lane
  • Bowling Green, Mary Kirby, 13 Watham street
  • Boy & Barrel, A. M'Clenan, 18 Dagger lane
  • Brickmakers' Arms, Jonathan Buck, Wilmington
  • Bridge Coffee House, William Monkman, Bridge street
  • Britannia, John Craycroft, 34 Trippet
  • Brotherton Tavern, Benjamin Dove, 84 High street
  • Brown Cow, Samuel Sudaby, Cross street
  • Builders' Arms, John Baxter, West street
  • Bull & Dog, John Oxby, Witham
  • Burlington Tavern, Elizabeth Lightley, 18 Manners street
  • Burns' Head, Samuel Duncum, 39 Whitefriar gate
  • Butchers' Arms, Jonathan Alderson Shambles
  • Coach & Horses, William Hird, 9 Myton gate
  • Commercial Tavern, Thomas Douglas, 8 Fish street
  • Crooked Billet, Robert Fisher, 36 Trippet
  • Crooked Billet, Thomas Wheldale, Strawberry gardens
  • Crown, John Alison, 29 Bridge street
  • Crown, William Smith, 1 Wincolmlee
  • Crown, Joseph Ware, 18 Silver street
  • Crown & Anchor, George Dunn, 33 Waterhouse lane
  • Crown & Anchor, Rachael Walker, 38 Humber street
  • Dock Arms, Jonathan Robinson, Dock office row
  • Dock Coffee House, A. Stockburn, Quay street
  • Dog & Duck, Thomas Langley, 86 High street
  • Duke of Clarence, Martha Atkinson, 48 Humber street
  • Duke of Cumberland, James Harwood, Wincolmlee
  • Duke of York, William Blakey, 11 Blackfriar gate
  • Duke of York, Henry Johnson, 3 Garden street
  • Duncan's Arms, T. Shepherd, 13 Manners street
  • Durham Ox, James Baines, 1 Blanket row
  • Edinbro' Packet, James Mearns, 263 High street
  • Fleece, William Amery, 197 High street
  • Fleece, George Morley, 44 Market place
  • Flying Horse, Thomas Robinson, 22 Sewer lane
  • Founders' Arms, Jonathan Bassindale, Green bank
  • Fox & Grapes, Mary Cragg, English street
  • Full Measure, James Dunning, 19 Lower Union street
  • Full Measure, William Ringrose, 6 Trippet street
  • Full Measure, John Stavely, 59 Mill street
  • Gainsbro' Tavern, William Pinkney, 80 High street
  • Garrick's Head, William, Patrick, 4 Blackfriar gate
  • Gate, Thomas Livingston, Lime street
  • Gate, George Nicholson, 12 Lower Union street
  • Gate, Thomas Medley, 22 Trippet
  • Gate, William Wilson, Alfred street
  • Gen. Blucher, Robert Hindson, 28 Finkle street
  • Gen. Elliott, Richard Tomlinson, 88 High street
  • George & Dragon, Benjamin Dick, George yard
  • George & Dragon, Henry Gibbons, 22 High street
  • George IV. John Walton, Newland
  • Gilded Gallon, William Stratton, 2 Trundle street
  • Globe, John Stephenson, 182 High street
  • Glo'ster Coffee House, George Hardy, 2 High street
  • Golden Ball, Matthew Tennison, Salthouse lane
  • Golden Ball, Richard Wilson, Middle street
  • Golden Barrel, Robert T. Morton, 12 Lowgate
  • Golden Cup, William Holmes, 3 Humber street
  • Golden Cup, William Milner, 36 West street
  • Golden Cup, Ralph Musgrave, 56 Lowgate
  • Golden Cup, Peter Stevenson, 22 Blanket row
  • Golden Gallon, M. A. Roberts, 88 Myton gate
  • Golden Pot, John Dennis, 9 Waterworks street
  • Grapes, Ann Christie, 21 Waterhouse lane
  • Grapes, Eleanor Dennis, Chapel lane
  • Grapes, Jonathan Garbutt, 22 Sykes street
  • Grapes, Thomas Mandivill, Fawcett street
  • Grapes, Benjamin Middleton, 12 Waterhouse lane
  • Grapes, Benjamin Miller, 19 Brook street
  • Grapes, George Naylor, Great Union street, Drypool
  • Grapes, Thomas Ward, Water works street
  • Grapes, William Wilson, Lime street
  • Grapes & Bath Tavern, John Dick, Bellevue terrace, Humber bank
  • Greenland Fishery, Jonathan Jarden, Bridge street
  • Greenland Tavern, Thomas Hogg, 6 Dock street
  • Hamburg Castle, John Grotear, Humber Dock walls
  • Hammer-in-Hand, Mary Pringle, 188 High Street
  • Hand & Glass, Gabriel Souter, Little lane
  • Hope & Anchor, John Bennett, 5 Blackfriar gate
  • Hope & Anchor, Jonas Tempest, 8 Little Passage street
  • Hope & Anchor, William Wood, 7 Bishop lane
  • Humber Tavern (& General Steam Packet House) William Lewes, 30 Humber street
  • Indian Chiefs, John Harrison, 10 Blackfriar gate
  • Jack on a Cruise, William Johnson, 7 North street
  • John Bull, William Risdale, North Bridge street
  • John Watson Schooner, Jane Russell, 170 High street
  • Jolly Bankers, Jane Robinson, William
  • Jolly Sailor, Robert Catlin, 37 Blanket row
  • Jolly Sailor, William Green, 32 Grimsby lane
  • Junction Dock Tavern, E. Boomer, Castle street
  • Juno Tavern, James Fean, 33 Church lane
  • King, Robert Pool, 22 Bond street
  • King's Arms, Margaret Cooper, 2 West street
  • King's Arms, John Naylor, Witham
  • King's Coffee House, William Short, 41 High street
  • King's Head, William Barnes, 94 Myton gate
  • Labour in Vain, Anthony Baitson, 45 Humber street
  • Lamb, John Fountain, 25 Blanket row
  • Lincoln Arms, Hannah Sharp, 60 High street
  • Lion, Thomas Brown, Church street, Drypool
  • Lion & Key, Sarah Pearson, 48 High street
  • London Tavern, William Senior, 20 Queen street
  • Lord Collingwood, Samuel Smith, 42 Lowgate
  • Lord Nelson, Francis Bailey, Great Union street
  • Lord Nelson, George Cliff, Raikes street
  • Lugger, Launcelot Tottle, 92 High street
  • Malt Shovel, James Waugh, 10 North-side Trinity church
  • Mariners' Tavern, Joseph Severs, 6 Junction Dock street
  • Marrow Bone and Cleaver, William Milner, Fetter lane
  • Masons' Arms, George Rennerson, Chapel lane
  • Mermaid, Edward Cherry, 5 Silver street
  • Minerva, Thomas Ellors, 45 Princes street
  • Nag's Head, Joseph Chapman, Summer gang
  • Nag's Head, Charles Searby, 133 High street
  • Neptune, Peter Adam, 2 Bishop lane
  • Neptune, William Coates, Chapel lane
  • Neptune & Tea Gardens, Joseph Bishop, Humber bank
  • New Dock Opening, Stephen Kirkwood, 30 Blanket row
  • New Dock Tavern William Field, Sewer lane
  • New Inn, Andrew Hare, Witham
  • North Bridge Inn, James Plaxton, North bridge
  • Norwegian Tav., William Foster, 3 Dock street
  • Oak, John Wetherill, 36 Spencer street
  • Old Andrew Marvel, John Fisher, 39 Whitefriar gate
  • Old Corn Exchange Coffee House, Ambrose Melson, North side Trinity church
  • Old Dock Tavern, John Audas, South side Old Dock
  • Old England, Elizabeth Vinson, 106 High street
  • Old Harbour, John Gardner, 118 High street
  • Old Royal Oak, William Atkinson, Postern gate
  • Ordnance Arms, R. Sutherland, Great Union street
  • Original Andrew Marvel, Paul Hill, 35 Whitefriar gate
  • Painters' Arms, William Black, 8 Finkle street
  • Paul Pry, Joseph West, Waterwork street
  • Plough, John Turner, 21 Robinson row
  • Plough and Sail, John Robinson, Salthouse lane
  • Portsmouth Harbour, James Willmore, 29 Church lane
  • Prince George, John Robinson,185 High street
  • Prince of Wales, Joseph Colley, Bond street
  • Prince of Wales, Sarah Sugden, Raikes street
  • Queen's Head, Lydia Brooks 34 Salthouse lane
  • Rampant Horse, Joseph Dinsdale, 78 Myton gate
  • Recruiting Serjeant, John Leake, Chariot street
  • Red Lion, Charles Patrick, 44 Whitefriar gate
  • Red Lion, Mary Watson, Hanover square
  • Rein Deer, Thomas Wilson, 63 Market place
  • Robin Hood, Susannah Hill, Myton place
  • Robinson Crusoe, George Linton, 6 Love lane
  • Royal George, George Ellarby, 14 North walls
  • Royal Oak, William Atkinson, 19 Postern gate
  • Royal Oak, Edward Thorp, 42 Blackfriar gate
  • Sam's Coffee House, George Howe, 2 South side Trinity church
  • Saracen's Head, James Glover, 21 Grimsby lane
  • Scarboro' Arms, William Potter, 16 Dock street
  • Sculcoates Arms, Benjamin Lundy, 43 Scott street
  • Sculcoates Tavern, James Cade, Wincolmlee
  • Seven Stars, W. H. Wilson, 16 Fish street
  • Shakespeare Tavern and Commercial House, Joseph Allison, Humber street
  • Shepherdess, John Hodson, 14 Myton street
  • Ship, John Black, Beverley road
  • Ship, Ann Bowes, 25 Postern gate
  • Ship, Robert Brian, 2 Church lane
  • Ship, Thomas Buckton, 74 Lowgate
  • Ship, Robert Hutchcroft, Hodgson street
  • Ship, John Robinson, 159 High street
  • Ship, John Wharton, Witham
  • Ship & Shears, John Nicholson, 25 Bridge street
  • Ship Chance, Henry Slater, 53 High street
  • Ship Diana, George Howden, 18 Church lane
  • Ship Launch, William Clark, Anlaby road
  • Ship's Hold, James Robinson, Church street, Sculcoates
  • Shipwrights' Arms Richard Faulden, Great Union street
  • Sir John Falstaff, John Cook, 17 Humber street
  • Sir John Falstaff, Richard Harper, Church street, Sculcoates
  • Sir John Falstaff, Jonathan Mearns, 44 Humber street
  • Sir Ralph Abercromby, James Simpson, Bishop lane, Staith
  • Sloop, David Palmer, North side Old dock
  • Societies' Tavern, John Montgomery, 5 Dagger lane
  • Spotted Bull, Thomas Moore, Stepney lane
  • Spread Eagle, Richard Matthews, Lime street
  • Spread Eagle, Thomas Piper, 59 Market place
  • Spring Bank, Mary Haythorn, Spring bank
  • Square & Compass, George Rea, 155 High street
  • Swan, John Spink, Wincolmlee
  • Talbot, John Holt, 15 Scale lane
  • Tap & Barrel, William Foster, 24 Sewer street
  • Three Crowns, Stephen Shilling, Lime street
  • Three Crowns, Thomas Wilson, 44 Market place
  • Three Tuns, John Hornby, Leadenhall square
  • Three Tuns, Thomas Monkman, Humber bank
  • Three Tuns, James Trees, Great Passage street
  • Three Tuns, Henry Watson, 37 Myton gate
  • Tiger, John Gell, 38 Waterworks street
  • True Blue, John Robinson, 35 Grimsby lane
  • Tuns & Ball, John Watson, 9 Dagger Lane
  • Turk's Head, Joseph Jarvis, 39 Myton gate
  • Tynemouth Castle, William Walker, Osborn street
  • Unicorn, Hannah Grant, 49 Salthouse lane
  • Unicorn, Sarah Tadman, 192 High street
  • Unicorn Tavern, Mary Oxbury, Carr lane
  • Union, Thomas Whitaker, 18 North walls
  • Union Coffee House, Catharine Ross, 18 Bishop lane
  • Upper Union Tavern, J. Westoby, Upper Union street
  • Vauxhall Tavern, Robert Johnson, Patrick's ground lane
  • Victory, William Hurst, 20 Finkle street
  • Wellington, John Hewson. Whitham
  • Wellington Hotel, Adolphus Gray, 29 Dock walls
  • Whale Tavern, Sarah Stone, 83 High street
  • Wheat Sheaf, John Fowler, 17 Prospect street
  • White Hart, John Sawden, Salthouse lane
  • White Hart, John Shaw, 25 Silver street
  • White Horse, Matthew Lyon, 44 Carr lane
  • White Swan, John Dixon, South street
  • White Swan, Etty Hunt, 78 High street
  • White Swan, Thomas Kelsey, 51 Mill street
  • White Swan, Jonathan Parker, 17 North walls
  • Whittington & Cat, Samuel Wood, Castle row
  • Windmill, William Bennison, 14 Trinity house lane
  • Windmill, Sarah Stephenson, Holderness road
  • Yarmouth Arms, James Bailey, 168 High street
  • York Arms, William Driffield, 26 Brook street

Tea Dealers,

  • Allen William Stephenson, 22 Silver street
  • Barbour James, 17 Sykes street
  • Blenkin William, 67 High street
  • Drummond James (travelling) 8 Blanket tow
  • Hannah James (travelling) 10 Sewer lane
  • Harper and Co. (and wholesale) 31 Silver street
  • Hewit Mary, 22 Silver street
  • Jackson Richard, 25 Waterworks street
  • Masterman John, 37 Market place
  • Peasegood Robert A. 8 Lowgate
  • Pollock Eliza, 15 Carlisle street
  • Rodford & Stephenson, 47 Lowgate
  • Saunderson Thomas, 32 Saville street
  • Smillie Robert, (travelling) 5 Fish street
  • Topping Thomas, 51 Lowgate
  • Wiseman Caroline, 30 Silver street

Timber & Raft Merchants,

  • Barkworth & Spaldin, North side Old dock
  • Clay & Squire, North side Old dock
  • Cook Simon (dealer) William
  • Dalton Henry & Co. Garrison side
  • Drewery John, 31 Queen street
  • Driffill & Mennell, 98 High street
  • Foord & Smith, North side Old dock
  • Harrison Richard & Jonathan, Garrison side
  • Hurst John, 5 Paradise row
  • King Robert, Baker street
  • Kirkwood Stephen, Queen street
  • Lilley Edwin (& mahogany) North side Old dock
  • Maisters & Co. 30 Trippet
  • Malleys Simeon, N. side Old dock
  • Monday William, North side Old dock
  • Newmarch John & Sons, Garrison side
  • Osbourne William. Trippet
  • Peacock Dennis and John, North side Old dock
  • Runton William, Bethel street, Witham
  • Savage George (mahogany) 30 Postern gate
  • Shaw William, (mahogany) North side Old dock
  • Simpson and Whaplate, North side Old dock
  • Staniland John, North side Old dock
  • Tealby, Hodgson & Co. Garrison side
  • Wade Richard, Sons and Foster, Garrison side
  • Wallsam Stephen (dealer) Witham
  • Wells & Morleys, N. side Old clock
  • Wincup John, North side Old dock de Shadrach, 11 Charterhouse lane
  • Youle John & Henry, N. side Old dell

Tobacco & Snuff Manufacturers & Dealers,
Marked thus * are Manufacturers.

  • *Carrick John, Nephews & Co. 9 Grimsby lane
  • *Clarkson John, 5 Myton gate
  • *Garton Jonathan & Edward, 54 Market place
  • *Hall Robert & Sons, 2 Postern gate
  • Jackson Richard, 28 Waterworks street
  • Milner Frederick, 41 Saville street
  • *Mitchell John and Co. Humber street and Silver street
  • Rogers Henry, 31 Dock street
  • Thundercliffe John, 58 Whitefriar gate
  • *Ward John, 84 Bridge street

Tool Warehouses,

  • Collison William G. 43 Myton gate
  • Weatherill Mary & Son, 63 Lowgate

Toy Dealers,

  • Carrall Roger, 26 & 36 Queen street
  • Hopkin William, 4 Market place
  • Jeffells J. and E. 1 Market place
  • Johnson Thomas, 18 Myton gate
  • Marshall Matthew, 44 Saville street
  • Sansby John, 17 Queen street
  • Todd Joseph, 13 Market place
  • Tummon George, 11 Queen street

Tripe Dealers,

  • Banks John, 6 Myton street
  • Ingram Robert, Martin's alley, Humber street
  • Nelson Martha S. 18 Blanket row

Trunk Makers,

  • Borraman Zacharias. 31 Blanket row
  • Free Thomas, jun. 12 Queen street
  • Pool Robert, 6 Silver street
  • Smith Samuel, 7 Scale lane

Turners,

  • Blackeston William, Westside Old dock
  • Cattle James, Wells yard
  • Chapman William, 7 Sewer lane
  • Dewick George, Queen street
  • Dunler Edward, Manor alley
  • Glen & Ordenatt, Bond-st mews
  • Hartley Edward, 11 Sewer lane
  • Langdale Jonathan R. North side Old dock
  • Leavens Robert, South side Old dock
  • Lentham Thomas, 46 Blackfriar gate
  • Milner Josiah, Milner's square, West street
  • Pexton William, 5 Blackfriar gate
  • Snell William, (& spinning wheel maker) Queen street alley, Blackfriar gate

Umbrella Makers,

  • Grant John, 15 Lowgate
  • Johns William, 27 Lowgate
  • M'Carthy John, 30 Chariot street
  • Mapplebeck William, 34 Lowgate
  • Newmarch Ann, 37 Waterworks street

Underwriters,

  • Bourne William, 5 Quay street
  • Godmon Joseph, 40 George street
  • Hopwood William, 33 High street
  • Park Godfrey & Richard, 183 High street
  • Smith John, 52 High street
  • Thompson Caius, 1 Trinity house lane

Upholsterers,

  • Carlill Thomas & George, 45 Whitefriar gate
  • Everingham William, Dock street
  • Loggin Robert (& mattress maker) 3 Old Post-office entry
  • Ounseworth Jesse, Cent-per-cent street

Veterinary Surgeons,

  • Grove John, 12 St. Mark's square
  • Prest James, (& farrier) 61 Carr lane
  • Webb William, 1 North court, Dock street

Watch & Clock Makers,
Marked thus * are Working Jewellers.

  • *Alexander George, 14 Queen street
  • Armstrong Gen. 2 Coach & Horses yard, Myton gate
  • Arthur James (German clock) 22 Lowgate
  • Bedell Peter, North bridge
  • Berry George, 45 Bridge street
  • Blanchard William, I1 Silver street
  • Brown Jonathan, 39 Saville street
  • Crackless Samuel, 1 Queen street
  • Drescher John, 67 Myton gate
  • *Dunn John, 33 Finkle street
  • Ferrier William T. (& silversmith) 11 Queen street
  • *Gardner Charles, 10 Bishop lane
  • Gardner William, 6 Whitefriar gate
  • Goddard Edward, 20 Salthouse lane
  • Jones & Forrester, 17 Market place
  • Larrard Thomas, 32 Market place
  • Levinson & Barnett, 58 Myton gate
  • Middlemiss Robert, 3 Silver street
  • Northen Richard, (& optician) 46 Lowgate
  • Northgraves Denton, 32 Silver street
  • Rust & Shipham, 21 Market place
  • Schwerer Joseph (German clock) 26 Chapel lane
  • Schwerer Matthew, 84 Myton gate
  • *Symons Julia, 6 Queen street
  • Terry William, 61 Lowgate
  • Thornham George, 10 Queen street
  • Todd Joseph, 13 Market place
  • Wilkinson Thomas, Manor alley
  • Wise Featherstone, 27 Wincolmlee

Whalebone Cutters,

  • Bradley John, Wellington street
  • Crackles, Horncastle and Wallis, Wincolmlee
  • Watkinson Richard & Son, 46 Blanket row

Wharfingers,

  • Barnby, Faulkner & Co. 47 High street
  • Barns William, 36 High street
  • Bromby & Gray, 28 High street
  • Clarke Peter (bonding) 6 Bowlalley lane
  • Cobb & Malcolm, High street
  • Harrison Charles, 3 High street
  • Holden & Sampson, 183 High street
  • Laverack William, 70 High street
  • Malcolm George & Son, 64 High street
  • Malleys Simeon, North side Old dock
  • Meyer Solomon, Garrison side
  • Smith John & Co. 52 High street
  • Smithson John, 60 High street
  • Thompson John & Co. 20 Parliament street
  • Tomlinson James, Two Crane wharf
  • Tummon William, 60 High street
  • Weddle & Brownlow, 62 High street

Wheelwrights,

  • Armett Edward & John, Well's yard
  • Bailey George, Witham
  • Dunwell William, Witham
  • Grey Samuel, Witham
  • Pickering John Patrick's ground lane
  • Stephenson William, Chariot street
  • Thompson Benjamin, Pot House yard, Wincolmlee
  • Wakes Thomas, Myton street
  • Walgate Thomas, Witham
  • Watson James, 31 Queen street
  • Whitfield George, (& joiner) Nile cottage
  • Wright Thomas, Myton gate

Whip Makers,

  • Colton R. J. & E. Alfred street
  • Kirtlan J. W. 16 Chariot street
  • Piddock James, Edgar street

White Lead Manufactrs,

  • Athorpe & Co. South side Old dock
  • Heslewood and Co. Church street, Sculcoates
  • Pickard & Co. Groves

Whiting Manufacturers,

  • Simpson John & Sons, Groves
  • Sissons Brothers & Co. Church street, Sculcoates
  • Turner Stephen, Danson lane

Wine & Spirit Merchants,
(See also Spirit Dealers.)

  • Brown Henry, Broadley street
  • Cattley Richard, (wine) 160 High street
  • Cheyne & Coatsworth (spirit) 6 North sidetrinity church
  • Christie John, 23 Myton gate
  • Cook Joseph, (spirit) 5 Robinson's row
  • Corless Robert, 70 Lowgate
  • Coulson Edward & Co. South side Old dock
  • Day William B. 58 High street
  • Dennison John, 20 Parliament street
  • Dewear and Harrison (wine) 21 Parliament street
  • Duncan Widow D. & Monday, 19 Bowlalley lane
  • Dykes Thomas, jun. 16 Parliament street
  • Ganderton John, 15 & 17 Parliament street
  • Garton George and William, 18 Salthouse lane
  • Hannah John (spirit) 1 King street
  • Harrison John, 7 North side Trinity church
  • Hendry & Hyde, Change alley
  • Hill John & Sons, 18 Parliament street
  • Hopwood William, 33 High street
  • Jackson William, 49 High street
  • Knowsley & Co. Commercial buildings, High street
  • Lambert John B. 8 Quay street
  • Levett Henry & Norrison, 7 North walls
  • Liddell William, Commercial buildings, High street
  • Lundie Robert, (wine) 30 George street
  • M'Bride & Tapp, 64 Lowgate
  • Palmer Thomas War. 69 High st- -house, 13 Charles street
  • Parker John Cowham and Henry, 61 High street
  • Richardsons & Humble, 31 High street
  • Ross Benjamin, 24 High street
  • Saunderson Thomas, (wine) 32 Saville street
  • Soulby & Dobson, Old corn exchange
  • South Jonathan (spirit) 183 High street
  • Stamp Francis, Excise office buildings
  • Stewart Charles (and retail) 52 Stewart's yard
  • Tomlinson James, 80 High street
  • West Leonard (British wine) 13 Silver street

Wire Workers & Drawers,

  • Allinson William, (& fender) 54 Lowgate
  • Foster George, 5 Thornton square
  • Lambert Ann (& fender) 17 Humber Dock street
  • Stilwell George, 15 Wellington mart
  • Tadman William, 2 Finkle street

Woollen Drapers,

  • Alsop James, 48 Market place
  • Biglin William (& silk mercer) 29 Market place
  • Gleadow Clarkson, 42 Market place
  • Hall Thomas, 7 Bowlalley lane
  • Harrison Beilby, 40 Market place
  • Holderness & Holden, 37 Lowgate
  • M'Turk Thomas, 2 Market place
  • Milner John (and cloth agent) 22 Queen street
  • Saddler John, 22 Market place
  • Smith Richard, 16 Market place
  • Sykes James (& woollen manufacturer) 1 Vicar lane
  • Walgate William, 9 Market place

Worsted Manufacturers,

  • Colley Smith, 44 Blanket row
  • Eastwood Joseph, 16 Brook street
  • Henekey William, (dealer) English street
  • Sainter William, Roper street
  • Sharp Joseph, 20 Blackfriar gate

Yest Dealers,

  • Downes William, 3 Myton gate
  • Simpson Thomas, Witham
  • Ward John, 32 Bishop lane

Miscellaneous,

  • Bailey John, horse dealer and exporter, Wright street
  • Baines Robert Raines, patent log maker, Wincolmlee
  • Bennett Peter, dock master, Old dock gates
  • Bilton Robert, cashier to Harrison, Watson & Co.'s bank, 12 Parliament street
  • Bowden William, town's husband, 9 Dock street
  • Buckton Thomas John, clerk to the dock company, South side Old dock
  • Campleman William, deputy dock master, 27 George yard
  • Chaffer Robert J. manager and agent to the Hull and Scarborough Coach Company, 3 Spencer street
  • Drewry Henry, ship breaker, Hodgson street
  • Fleming John, master of the workhouse, Green lane, Wincolmlee
  • French John, inspector of corn market, 29 High street
  • Gardam Stephen, parish clerk, 13 North side Trinity church
  • Gleadow Robert Ward, maltster, 18 Waterworks lane
  • Greaves Thomas, saddle-tree maker, Garden street
  • Harrap Thomas, clerk to St. John's, Dyer's place
  • Henderson William, Junction Dock master, 13 Prospect-street
  • Labon William, bed & mattress maker, 51 Edgar street
  • Lockhart Walter, botanist, 1 Brook street
  • Mabb William, collector of dock dues, 9 ocean place
  • Moon Joseph, cane worker, English street
  • Nicol John & Son, Scotch muslin warehouse, 19 Silver street
  • Pettingell Mary, dealer in oil paintings, 85 Myton gate
  • Porter George, fellmonger, Anne street
  • Rayner John, calico glazier, 21 Sewer lane
  • Saunders John, plough maker, Holderness road
  • Sharrah Richard, hat coverer, Dock-office
  • Stokes Cornelius, varnisher, 43 Saville street
  • Stubbs William, book canvasser, 6 Vine street
  • Thompson Joseph T. manufacturer of Scotch barley, oats, and split peas, Church-st, Sculcoates
  • Usher John, mail contractor and coach master, Fox-street
  • Walker John, surveyor of taxes, 19 Princes street
  • Walter Moses, pen cutter & quill dresser, 10 Lee's entry, High street
  • Wardale Robert, timber measurer to the custom house, 8 St. Mark's square
  • Woolf John, collector of taxes, Patrick's ground lane

Public Offices and Institutions,

Custom-House, Whitefriar Gate,

  • Charles Lutwidge, esq. collector
  • Thomas Rodwell, esq. comptroller
  • Walter Beelby and Edward Baron, principal clerks to the collector
  • Henry Buckton & Hen. White Roe, principal clerks to the comptroller
  • Isaac Shaw & John Roberts, landing surveyors
  • William Southgate, acting surveyor
  • Richard Ker, comptrolling surveyor
  • of warehouses Edward Davison, jerquer

Excise Office, Land Of Green Ginger,

  • William Cramp, esq. collector
  • George Isle, clerk in the collector
  • William Swan & Thomas Russel, district supervisors
  • Thomas Bennett, import & export surveyor
  • Tildes Vanderkiste, export officer
  • Thomas Foster, Joseph Cookson & Joseph Unwin, permit writers

Stamp Office, 2 Bowlalley Lane,

  • A F. Reynolds, esq. 9 Parliament street and Mr. William Willock, 11 Bishop lane, stamp distributers

Trinity House, Trinity House Lane,

Corporation,

  • John Burstall & John Hall, esqrs. wardens
  • Twelve elder brethren
  • Rev. G. J. Davies, chaplain
  • Mr. William Bunney, jun. secretary
  • Mr. Robert Stubbing, land steward
  • Mr. George Fielding, surgeon
  • Mr. M. J. Fullam, master of the marine school
  • Mrs. Sarah Robinson, matron

Charter House,

  • Charter House Lane, Trippet.
  • Rev. Kingsman Baskett, M.A. master

Infirmary, Prospect-Street,

  • Messrs. Pease & Liddell, treasurers
  • Mr. John Higson, house Surgeon & secretary
  • Mrs. Elizabeth Smith, matron

Dispensary, 51 High Street,

  • House Apothecary, Mr. Robert Lathangue
  • Secretary, Mr. William Laverack
  • Dispensary For The Ear & Eye, 17 Myton gate
  • Refuge For The Insane, Boteler Street, Sculcoates

Hospitals,

  • Crowle's, 21 Sewer lane
  • Gees', Chapel lane
  • Gregg's, Postern gate
  • Harrison's, Chapel lane
  • Lister's, South side Trinity church
  • Ratcliffe's, Dagger lane
  • Watson's, north side Trinity church

Libraries,

  • Hull Subscription, 14 Parliament street
  • Lyceum Subscription, 8 Parliament street-Rev. William Wilson, secretary
  • Pottery Church, English street -Theophilus Carrick, librarian
  • Trinity Church Theological

Merchants' Seaman's Office, North Walls,

  • John F. Bell, registrar

Gas and Water-Works,

  • Coal Gas, near Sculcoates church
  • Oil Gas, Broadley street-Richard Holme, secretary
  • Water-Works, Engine street, Thomas Oates Atkinson, secretary
  • Pilot Office, corner of Queen street, Nelson street

Literary & Philosophical. Society, over the Exchange,

  • Mechanics' Institute, 20 Parliament street
  • Mansion House, Lowgate
  • Exchange, Change alley, Lowgate
  • Corn Exchange, Market place

Theatre, Humber street,

  • Assembly Rooms, North street
  • Public Baths, Humber bank,
  • Botanic Garden, Linaeus street, Anlaby road

Coaches,

  • To London, the Royal Mail, from Thomas Walkden's Coach-office, 32 Queen street, every morning at ten; goes to Barton by the Royal Charter Steam Packet, and from thence thro' Lincoln, Peterborough, Baldock Biggleswade, Sic and the Express, from the same Office, every afternoon (Sundays excepted) at four; goes the same route as the Mail.
  • To Beverley, Robert Clark's Coach, from the Rein Deer, every afternoon at three-Wardell's Coach, from the land of green ginger, every morning at nine and evening at five-and a Coach, from the Fleece Inn, Market-place, every morning at a quarter before nine.
  • To Cottingham, Wardell's Coach, from the Land of green ginger, every morning at eight, & on Monday, Wednesday, Thursday & Friday afternoons at three, on Sunday at two; & on Tuesday evening at five-and William Allison's Coach, from the Neptune Inn, Paragon street, every evening at five, except Sunday, when it goes at one in the afternoon and eight in the evening.
  • To Easington, Patrington and Welwick, the Boat, from the Blue Bell, Market-place, every Tuesday and Friday afternoon at four.
  • To Hedon, Mrs. Wing's Coach, from 3 North Bridge, every Tuesday and Friday afternoon at half-past four.
  • To Hessle, Mark Greener Coach, from the Black Horse, Carr lane, every Tuesday afternoon at four, during winter, and at five in summer.
  • To Hornsea, Wardell's Coach, from the Land of green ginger, every morning at eight; and from the 1st of May till Michaelmas, every Saturday afternoon at one-and the Royal Union, from Mr. Usher's, Foxlane, every morning (Tuesdays excepted) at eight, during the bathing season.
  • To Malton, the Fly Boat, from the Rein Deer, every Tuesday and Friday mornings at eight, from April to October; goes thro' Beverley and Driffield.
  • To Patrington, William Thorp's Coach, from the Bull & Sun Inn, every Tuesday afternoon at four-and Mrs. Wing's Coach, from No. 3 North Bridge, every Monday, Thursday and Saturday morning at eight, and on Tuesday afternoon at five.
  • To Scarbrough, the British Queen, from the Vittoria, Bull and Sun, and George Inns, every Tuesday, Thursday and Saturday mornings at seven; goes through Beverley, Brandesburton, Bridlington, Bridlington Quay, Hunmanby, &c.-the Express, from the Vittoria and George Inn, every Monday, Wednesday and Friday mornings at seven, daring winter, & daily (Sundays excepted) at the same hour, during summer; goes through Beverley, Driffield, Bridlington, Bridlington Quay and Filey.
  • To Scarborough and Whitby, the Wellington, from, the Cross Keys, every morning (Sundays excepted) at seven; goes through Beverley, Driffield, Bridlington Quay, Bridlington, Hunmanby, &c.
  • To York, the Old Mail, from the Cross Keys, every afternoon at four-the Prey Mail, every day at half-past twelve,- and the Trafalgar, every morning at 7 & the Union, from the London Tavern, and Black Horse, Carr lane, every morning (Sundays excepted) at seven; all go thro' Beverley, Market Weighton and Pocklington. N. B. Passengers are booked at the Bull and Sun and the George Inns, for all the Coaches from the Cross Keys.--On the arrival of the Steam Packets from Hull at Goole, Thorne and Selby, Coaches leave immediately for York, Leeds, Manchester, Liverpool, Wakefield, Sheffield, Doncaster, Huddersfield, &c.

Carriers,

  • To London, Nottingham, Birmingham, Leicester, Lin- Coln, Newark, &c. Wilson and Wattam's Wagons, from Barton Waterside, every Tuesday, Thursday and Saturday--George Pinnack, agent, 33 Queen-street.
  • To Aldbrough, John Mainprize, from the Bonny Boat, every Tuesday and Saturday-J. Whitty, from the Rein Deer, and James Rogerson, from the Blue Bell, Market-pl, every Tues. & Friday.
  • To Alford, John Raynor, from the Boar's Head, every Thursday or Friday fortnight at tide time, and in summer every week.
  • To Arnold and Riston, Thomas Allison, from the Blue Bell, Market-place, every Tuesday.
  • To Atwick, William Wilson, from the Blue Bell, Market-place, every Tuesday.
  • To Bainton, Robert Cole, from the Three Crowns, Market-pl, every Friday.
  • To Barton, William Mawer, on board the Steam Boat, every Tuesday, Wednesday, Friday & Saturday at four, and others-see Steam Packets.
  • To Beeford, T. Woodhouse, from the Coach and Horses, every Tuesday.
  • To Beverley, Richard Chapman, from 24 New George st-William Green, from 27 Church lane-William Whittaker, from Stubbin-st, Drypool-and Wm. Wilkinson, from 36 Chariot-st, every Saturday morning Thomas Shaw, from the Fleece, Market.pl, every Tuesday and Friday afternoon-John Botterill, from the Blue Bell, Market-pl, and James Swaby, from the Rein Deer daily.
  • To Beverley, Market Weigh Ton, York, Darlington, New- Castle, &c. Thomas Newcombe's Wagons, from his warehouse, Wellington-st, every Tuesday and Friday at 12 -Charles Marshall, agent-who forwards goods by steam packet to Selby, and from thence, by Welsh's Wagons, to Leeds, Manchester, Liverpool, and all parts of the West.
  • To Bishop Burton, Benjamin Robson, from the Three Crowns, Market-place, every Tuesday afternoon.
  • To Bon By, John Walker, from the General Elliott, every Tuesday and Friday, by Brigg steam packet.
  • To Boston, William Allen, from the London Tavern, every Thurs. at tide time.
  • To Brandesburton, David Thompson, from the King's Head, & Thomas Freer, from the Coach & Horses, every Tuesday
  • To Brantingham, George Crake, from the Blue Bell, Market-pl, every Tues.
  • To Bridlington, Widow Bayes, from the King's Head, & William Jefferson, from the Black Swan, Myton gate, every Tuesday and Friday-and John Ward, from the Neptune Inn, Paragon-street, every Saturday morning, & in summer, on Tuesday and Saturday-see also Flamborough and Thornholme.
  • To Brigg, -- Easton, from the Coach and Horses, Marton gate, every Tuesday and Friday noons-see also Winterton.
  • To Burstwick-Cum-Skeckling, Js. Fewster, from the Bonny Boat, every Tuesday and Friday afternoon.
  • To Burton Pidsea, David Tavender, from the Coach and Horses, Myton gate, & --- Binnington, from the Spread Eagle, Market-place, every Tuesday and Thomas Salmon from the Fleece, Market-place, every Tuesday & Friday.
  • To Caistor, James Jubb, from the London Tavern and William Martin and Co. (through Limber to Louth) from the Vittoria Tavern, every Friday at tide time -and - Maddison, from the Humber Tavern, every Tuesday, by the last packet to Barton.
  • To Catwick and Skipsea, Thomas Agar, from the Rampant Horse, every Tuesday noon.
  • To Coniston, see Thirkleby.
  • To Cottingham, Charles Morrod, and Robert Donkin, from the Rein Deer, and --- Kirk, from the Bonny Boat, every Tuesday and Friday.
  • To Driffield & Malton, P. Ash. ton, from the Black Swan, Myton gate, every Tuesday and Friday.
  • To Easington, William Blenkin, from the Coach and Horses, every Tuesday and Thomas Kitson, every Friday.
  • To Ellerker see Welton.
  • To Elloughton, Thorp, Brantingham and Welton, Thomas Easingwood, from the Bonny Boat, and W. Carling, from the Black Swan, Myton gate, every Tuesday and Friday.
  • To Elsternwick, Francis Smith, from the Rein Deer, every Tuesday.
  • To Emswell, near Garton, Richard Hotham, from the King's Head, every Tuesday.
  • To Etton, Robert Towse, from the Three Crowns, Market-pl, every Tues.
  • To Ferriby, Thomas Shaw; from the Fleece, Market-pl, every Tues. & Fri.
  • To Flamborough, Widow Bayes, from the King's Head, every Thursday.
  • To Flamborough and Bridling- Ton Thomas Lamplugh, from the all and Sun Inn, every Tuesday & Friday.
  • To Foston, William Hall, from the bull and Sun, every Tuesday.
  • To Foston & Gembling, G. Mainprize, from the Rein Deer, every Friday.
  • To Frodingham (South) Hollym, Skeffling and Sunk Island, Christopher Wilson, from the King's Head, every Tuesday and Friday.
  • To Garton, Edward Robinson, from the Bonn Boat, every Tuesday,
  • To Gembling, see Foston.
  • To Halsham, John Batty, from the Spread Eagle, Market-pl, every Tues.
  • To Halsham, Withernsea and Seathorn - Robinson, from the Black Swan, Myton gate, every Tues.
  • To Hatfield, John Hastings, from the, Bull and Sun, every Tuesday.
  • To Hedon, William Rawson and Wm. Robinson, front the King's Head, every Tuesday and Friday.
  • To Hessle, Robert Speck, from the King's Head, Robert Wallace, from the Rein Deer, and George Welburn, from the Three Crowns, Market-place, every Tuesday and Friday afternoons.
  • To Hollym, Thomas Greensides, from the Spread Eagle, Market-place, every Tuesday.
  • To Horncastle, William Allen, from, the London Tavern, every Wednesday and Thursday at tide time.
  • To Hornsea and Mappleton,- Hall, from the Rein Deer, every Tuesday and Friday-and David Robinson, from the Rampant Horse, every Tues.
  • To Hornsea, Mappleton, At- Wick, T. Stockdale, from the Spread Eagle, Market-pl, every Tues. & Fri.
  • To Hotham, Newbald, Sancton and Weighton, John Brown, from, the King's Head, every Tues. & Friday.
  • To Howden, - Simpson, from the Black Swan, Myton gate, every Friday.,
  • To Howden & York, Francis Smithson, from the King's Head, every Tues.
  • To Humbleton, T. Downes from the Rein Deer, every Tuesday & Saturday.
  • To Hutton Cranswick, John Booth, from the Three Crowns, Market place, every Tuesday afternoon.
  • To Keyingham, Richard Burrell, from the, King's Head, and George Colley, every Tuesday- and John Copes, from the Black Swan, Myton gate, every Tuesday and Friday,
  • To Kilham, J. Milner, from the Coach and Horses, every Monday-and John Harland, from the Rein Deer every Tues,
  • To Kirk Ella, John Burn, from the Bonny Boat, every Tuesday and Friday afternoon -see also Willerby.
  • To Kirton, by steam packets.
  • To Lelley, ---- Robinson, from the Black Swan Myton gate, every Tues.
  • To Leven, Widow Bugg, from the Rein Deer, and -- Greenside, from the Blue Bell, Market-place, every Tuesday.
  • To Limber, see Caistor.
  • To Lincoln, William Hunter, from the Humber Tavern, every Tuesday and Friday, by the last Barton packet.
  • To Little Weighton, Marmaduke Constable, from the Fleece, Market-pl, ever Tuesday afternoon.
  • To Lockington, Thomas Wallgate and William Brown, from the Coach & Horses, every Tuesday afternoon.
  • To Louth, Mary Hines from the London Tavern, every Tuesday and Friday at tide time-and John Swaby, from the Dog & Duck, every Friday at the same time-see also Caistor.
  • To Lund, George Biggins, from the Three Crowns, Market place, every Tuesday.
  • To Malton, see Driffield.
  • To Mappleton, Thomas Shaw, from the Spread Eagle, Market place, and John Platts, from the Rein Deer, every Tuesday-see also Hornsea.
  • To Market Rasen, William Baxter, from 20 Humber-street, every Friday at tide time.
  • To Market Rasen and neighbouring towns, - Grasby, from the Coach and Horses, every Friday at tide time.
  • To Market Weighton Robert Holmes, from the Coach and Horses, every Tuesday and Friday afternoons.
  • To Market Weighton & Pocklington, John Cockburn, from the Rampant horse, every Tuesday and Friday.
  • To Market Weighton (by Beverley York, Leeds, Liverpool, Manchester and all parts of the kingdom, from Ann Wilson's warehouse, Dagger lane, every Tuesday and Friday-John Bolton agent.
  • To Marton, William Wright & - Hackett, from the Coach and Horses, every Tuesday and Friday afternoon.
  • To Nafferton, John Loppington, from the Coach & Horses, every Tues.
  • To Newbald, William Gardham, from the Black Swan, Myton gate, every Tuesday and Friday afternoon-see also Hotham
  • To North Cave, R. Lundy, from the King's Head, John Hunt, from the Bull and Sun, & Michael Hackett, from the Coach & Horses, every Tues. & Friday.
  • To Ottringham & Winestead, John Willingham and Christopher Wilson, from the King's Head, every Tues. & Fri.
  • To Oustwick, William Ford, from the Blue Bell, Market-pl. every Tuesday.
  • To Patrington and Hedon, William Barrett, from the Rein Deer, every Tuesday and Friday-and Mrs. Wing, from 3 North Bridge, every Monday, Tuesday, Thursday & Saturday mornings-also to Thorne, Ryehill and Keyingham.
  • To Paul, George Wright, from the Coach and Horses, every Tuesday & Saturday.
  • To Pocklington, Robert Manners, from The Coach & Horses, every Tuesday and Friday afternoons.
  • To Preston, Thomas Dalton & Robert Brown, from the Coach & Horses, every Tuesday and Friday afternoons.
  • To Riston, Thomas Allison, from the Blue Bell, Market-place, every Tuesday -and Thomas Wardell, from the Rein Deer, same day, occasionally.
  • To Roos and Tunstall; S. Ganton, from the Coach & Horses, A. Barker from the Blue Bell, Market-pl, every Tuesday and --- Johnson from the Coach and Horses, every Friday at noon.
  • To Ryehill, -- Jackson from the Blue Bell, Market-p1ace every Tuesday.
  • To Saltfleet, W. Swaby, from the Dog and Duck, every Wednesday at tide time.
  • To Ancton see Hotham.
  • To Scarborough, Waugh & Ashton, from the King's Head, every Tuesday and Friday afternoons - see also Whitby.
  • To Seathorn, see Halsham.
  • To Seaton, John Miller, from the Blue Bell, Market-place, every Tuesday.
  • To Skeckling, see-Burstwick
  • To Skeffling, see Frodingham South.
  • To Skidby, R. Jefferson, from the King's Head, every Tuesday & Friday -and George Hall from the Bull & Sun, every Tuesday afternoon.
  • To Skipsea, Robert Halden from the Coach & Horses, every Tuesday noon.
  • To Skirlaugh, M. Shepherd, from the Blue Bell, Market place, every Tuesday-and John Braithwaite, every Tuesday and Friday.
  • To South Cave, Joan Fenwick, from the King's, head-& William Cussons, from the Coach & Horses, every Tuesday and Friday.
  • To South Dalton, Robert Carling, from the Three Towns, Market-place, every Tuesday.
  • To Sproatley, Thomas Hodgson, from the Three Crowns, Market place, every Tuesday-& William Coates, from the Fleece, Market place, every Tuesday and Friday.
  • To Sunk Island, see Frodingham South
  • To Swanland, Thomas Hodsman, from the Windmill, Trinity house lane, every Tuesday, and Friday.
  • To Thirkleby & Coniston, George Smith, from the Blue Bell, Market place, ever Tuesday and Friday.
  • To Thorne, see Patrington
  • To Thorngumbald, John Green, from the Blue Bell, Market place, every Tuesday.
  • To Thornholme and Bridling- Ton, P. Boynton, from the Coach & Horses, every Tuesday fortnight.
  • To Thorpe Brantingham, see Elloughton.
  • To Tunstall see Roos.
  • To Walkington William Oliver, from the Fleece, Market place, every Tue;.
  • To Welton, - Blanchard, from the Blue Bell Market place-William Smith, from the 'Black Horse, Carr lane--and --- Smith, from the Rein Deer, every Monday, Wednesday, Thursday & Saturday afternoons-and Thomas Cade, from the Bonny Boat, every Tuesday and Friday afternoons.
  • To Welton & Ellerker, Thomas Nicholson, from the Three Crowns, Market place, every Tuesday & Friday:
  • To Whitby & Scarborough, Belt and England, from the Black Swan, every Tuesday & Friday afternoons.
  • To Willerby & Kirk Ella, Matthew Andrew, from the Windmill Trinity house lane, every Tuesday &'Friday.
  • To Winestead, see Ottringham.
  • To Winterton and Brigg, Thomas Welts, from the Dog and Duck, every Tuesday and Friday at tide-and George Gildin, from the General Elliott, every Tues. & Fri. by the Brigg steam packet.
  • To Withernsea, see Halsham.
  • To Withernwick, William Wray, from the Coach & Horses-& Thomas King and William Hewson, from the Blue Bell, Market place, every Tues. & Fri.
  • To Wotton, George Monday, from The Durham Ox, every Tuesday & Friday, by the Barton boat. Goods are also forwarded by the Steam Packets to the following places, and from thence by Wagon, canal &c. viz:- From Barton, to Caistor, Lincoln, Market Rasen, Kirton, and most towns in Lincolnshire, by wagon. From Brigg, to London, and all intermediate places, by wagon. Prom Gainsborough, to Derby, Lincoln, Nottingham, Leicester and all towns on that line of road by steam packet and Wagon-also to Derby, Lincoln and Nottingham, by river packet and boats. From Goole, to Leeds, Wakefield, Halifax, Huddersfield, Dewsbury, Stockport, Manchester, Liverpool, &c. &c. by the Ayr and Calder Canal Co. From Grimsby, to Louth, Alford, Horncastle, Holbeach, Spilsby, Wragby, Boston, Wisbeach, & all towns on that line of road, by wagon only. From Selby, to Leeds, Wakefield Huddersfield, Manchester, Liverpool, York and all towns on that line or road, by the Ayr and Calder Co. and wagon. By the way of Thorne to Doncaster, Sheffield, Birmingham, and all towns on that line of road, by canal and wagon.

Conveyance By Water,

Steam Packets,

  • For Passengers and goods
  • To London, the Prince Frederick and the Yorkshireman, one leaves every Wednesday and Saturday morning, at six, during spring and summer,-Apply at the London Tavern. Weddle and Brownlow, agents, 62 High st.
  • To Barton, the Royal Charter Mail Packet, every Monday, Tuesday and Friday mornings at seven and ten, and at one and four in the afternoon; and every Wednesday, Thursday, Saturday and Sunday mornings at ten; and at one and four in the afternoon.-Apply at the Vittoria Tavern.
  • To Brigg and Glanford Bridge, the Elizabeth, every afternoon at three. -Apply at the General Elliott Tavern.
  • To Gainsborough, the Hero and the Victory, one leaves every day, 3 hours before high water -Apply at Joseph Allinson's, Shakspear Tavern. Also the Albion, Dart, Mercury & British Queen, one leaves every day, three hours before high water-Apply at William Senior's, London Tavern. Smiths & Clarkson, agents, 52 High street.
  • To Goole, the Calder, Caledonia, Wellington, and the Eagle, one or two of these leave every day, three hours before high water -Apply at the Shakespear and the London Taverns. James Pickard, agent, New Dock Basin.
  • To Grimsby, the Pelham, every day, at high water-Apply at William Lewis's, Humber Tavern and William Senior's, London Tavern. Smiths & Clarkson, agents, 52 High-street.
  • To Lynn, the Graham, every Saturday morning at seven- Apply at the Shakspear Tavern. Robert Keddy, agent, 49 High-street.
  • To Selby, the Leeds, Favourite, and the Ayr, one of which sails, daily; 3 hours before high water-Apply at the Humber and Shakespear Taverns. George Pottage, agent, New Dock Basin and 3 Horner-square. and the Lowther (from Yarmouth) every Saturday evening or Sunday-Apply at the Shakespear Tavern.
  • To Thorne, the Rockingham and John Bull, one daily, three hours before high water-Apply at the London and the Humber Taverns.
  • To Yarmouth, the Lowther (from Selby) every Wednesday evening- Apply at the Shakespear Tavern and William Gresham, porter to the vessel, Queen street, near the London Tavern.

Steam Tugs, For Goods Only,

  • To Gainsborough, the Maria, two or three days, weekly; and the Etna, according to freight-Apply at the London Tavern. Smiths & Clarkson, agents 62 High-street.-And the Trent, from Tomlinson's wharf, 80 High st.-Thomas Campbell, agent.-Goods by these conveyances are forwarded to Newark, Nottingham, Birmingham, &c. two or three days, weekly. Goods are conveyed by Steam Boats to Goole, by J. Buckley, Kershaw & Co. and from thence in Fly Boats, direct to and from Wakefield, Dewsbury, Huddersfield, Ashton-under-Line, Saddleworth, Manchester, Liverpool, &c.

Sailing Packets,

  • For goods and passengers.
  • To Barrow, a Packet sails every Tuesday & Friday, two hours and a-half before high-water. Apply at London Tav.
  • To Barton, Horse Boat sails every ay to Barton water-side, about two hours and a-half before high water Apply at the Vittoria Tavern.
  • To Brigg, the Grocer sails once a-week, with goods only-Apply, at Genl. Elliott,
  • To Garthorpe & Burton Stather, a Market Boat, once a fortnight-full boat day, first of flood.
  • To Goxhill, a Packet sails every Tuesday, three hours before high water -Apply at the Falstaff, 17 Humber-st.
  • To Grimsby, the Friendship, with goods only, every Wednesday at high water. Apply at the General Elliott. The Mayflower Mail Packet, every day at high Water, from John Glover's, Saracen's Head. and a Luggage Boat, every Thursday, half an hour after high water-Apply at the General Elliott.
  • To Howden, a Packet sails once a fortnight-full boat day, first of flood. Apply at the General Elliott.
  • To Paul, a Packet sails every Tuesday and Friday. an hour after high water. Apply at the Dog & Duck Tavern.
  • To Skitter, a Packet sails every Tuesday & Friday, at high water- Apply at the Labour-in-Vain Tavern.
  • To Stallingborough, a Packet, every Tuesday at high water-Apply at the Humber Tavern.
  • To Swinefleet, a Packet sails every fortnight- full boat day, at first of flood Apply at the General Elliott.
  • To Weighton Lock and Fax- Fleet, a Packet to each place, every fortnight-full boat day, first of flood- Apply at the General Elliott.
  • To Whitton, a Packet sails once a fortnight-full boat day, four hours before high water-Apply at the General Elliott
  • To Wintringham, a Packet, three times a fortnight, four hours before high water-Apply at the General Elliott
  • To Whitgift and Swinefleet, a Packet, once a fortnight, full boat day -Apply at the Falstaff, 17 Humber-st

Trading Vessels,

  • To London, every Wednesday and Saturday, to Beal's wharf, Weddle & Brownlow, agents, 62 High-street- Cheesemonger's Company, to Chamberlain's wharf, Robert Keddey, agent, 49 High-street-to Griffin's wharf, William Laverack, agent, 70 High-street-and B. Ross, agent, 20 High-st all weekly.
  • To Aberdeen, weekly, Alexander Henderson, agent, 81 High-street.
  • To Alemouth, every fourteen days, Robert Keddey, agent, 49 High-street.
  • To Ayre & Calder, Sloops three times a week, Robert Keddey, agent, 49 High-st.
  • To Berwick, ever twelve days, Robert Keddey, agent, 49 High-street.
  • To Blakeney, every ten days, Bromby & Gray, agents, 26 High-street
  • To Boroughbridge & Ripon, weekly, Weddle & Co. agents, 62 High-st.
  • To Boston, weekly, William Garton, agent, 38 Grimsby-lane.
  • To Colchester, every fourteen days, Robert Keddey, agent-and Bromby & Gray, agents, 26 High-street,
  • To Doncaster, every seven days, Holden & Sampson, agents, 183 High. street-and every Thursday, apply street the Gloucester coffee house, 2 High-st.
  • To Driffield, weekly, J. Robinson, agent, 185 High-street.
  • To Dun Dee, every fourteen days, Bromby & Gray, agents, 26 High-street
  • To Gainsborough. weekly, John Robinson, agent, 185 High-street- and Joseph Lambert, agent, 47 Humber-st
  • To Halifax, daily, Thompson & Co. agents, 20 Parliament-street.
  • To Ipswich, every ten days, Robert Keddey, agent, 49 High-street-every fourteen days, Brombay & Gray, agents, 26 High-street- and Weddle & Brownlow, agents, 62 High-street. Leeds, every four or six days, Bromby & Gray, agents, 26 High-street-and every third day, James Allison, agent, 182 High-street
  • To Leith, every eight days, Holden & Sampson, agents, 183 High st-eve eight days, Bromby & Gray, agents High-street-and every ten days, George Malcolm & Son, agents, 64 High street.
  • To Lynn, every eight days, Holden and Sampson agents, 183 High-street..
  • To Manchester, daily, Thompson & Co. agents, 20 Parliament-street From Manchester goods are expeditiously forwarded to all parts of Lancashire & Cheshire; and via Liverpool to all parts of Ireland.
  • To Newcastle, George Buckton, agent, 66 High-street- and Malcolm and Son, agents, 64 High-st, every ten days.
  • To Ripon, weekly, Weddle & Brows. low, agents, 62 High-street
  • To Rochdale, daily, Thompson and Co. agents, 20 Parliament-street.
  • To Rye, monthly, Robert Keddey, agent, 49 High-street.
  • To Scarborough, every fourteen days, George Buckton, agent, 86 High-at
  • To Sheffield, William Laverack, agent, 70 High-street & Holden & Sampson, agents,183 High-st, every seven days.
  • To Spalding, William Garton, agent, 38 Grimsby lane.
  • To Stockton and Sunderland every fourteen days, George Buckton, agent, 56 High-street
  • To Tadcaster,- every spring tide, William Laverack, agent, 70 High. street.
  • To Wells, every fourteen days, Robert Keddey, agent, 49 High-street.
  • To Whitby, every fourteen days, George Buckton, agent, 56 High-street.
  • To Wisbeach, William Garton, agent, 38 Grimsby lane.
  • To Yarmouth, John Smith and Co. agents, 52 High-street-and Bromby & Gray, agents, 20 High-st, every 8 days.
  • To York, weekly, Weddle & Brownlow, agents, 62 High-street

Transcribed by Colin Hinson. ©2003


This page is copyright. Do not copy any part of this page or website other than for personal use or as given in the conditions of use.
Web-page generated by "DB2html" data-base extraction software ©Colin Hinson 2016