GENUKI Home page    Kirby Misperton Kirby Misperton

Kirby Misperton parish:

Kirby Misperton, Rectors transcription:

The List of Rectors in St. Laurence's Church, Kirby Misperton.


Succession Rectors
of the Parish of Kirby Misperton with
Boroughs Ambo Nawton and Ryton

Date of  How
InstitutionRectorPatronVacated
11th May 1245William BaconAbbot and Convent of St Mary at York
1254Peter ColumnaAbbot and Convent of St Mary at York
John of ColcesterAbbot and Convent of St Mary at York
3rd February 1286Thomas of BromptonAbbot and Convent of St Mary at YorkResigned
1st August 1289Robert of PickeringAbbot and Convent of St Mary at York
1st November 1303William of BoultonWilliam de Ros 1st Baron of Helmsley
Alfred of EdenhamWilliam de Ros 1st Baron of HelmsleyDied
14th February 1328Peter of RutherJohn Baron de Ros of HelmsleyDied
23rd October 1349Thomas of SandhuttonKing Edward III as guardian of heirs of Lord RosResigned
19th February 1351Alexander NevilleBaron Ros of HelmsleyResigned
Archdeacon of Durham 1369 1371
Archbishop of York 1374-1388
6th May 1362John CheyneySir Henry Percy 1st Earl of NorthumberlandResigned
10th February 1368Robert CrowenSir Henry Percy 1st Earl of NorthumberlandResigned
24th February 1368John CliffordSir Henry Percy 1st Earl of Northumberland
13th February 1378Guy of RawcliffeThomas Baron Ros of HelmsleyDied
John of AmotherbyThomas Baron Ros of Helmsley
16th October 1409Thomas RollestonWilliam Baron Ros of Helmsley
William LamsonWilliam Baron Ros of HelmsleyDied
1st August 1464John PeghamWilliam Baron Hastings created by Richard IIIDied
10th April 1505John Burton Abbot of Rievaulx 1489-1508By dispensation of Archbishop Thomas SavageDied
8th January 1513George WyndhamSir Thomas Lovell Speaker of the House of CommonsDied
30th July 1543Edward Cowper alias KirkbyThomas Manners 1st Earl of RutlandDied
Abbot of Rievaulx 1530-1533
12th October 1557Robert RoomeAssigns of same
Christopher Gregory
19th MarchJohn ThornboroughBaron Ros of HelmsleyResigned
Dean of York 1589 Bishop of Limerick 1593-1603
Bishop of Bristol 1603-17 Bishop of Worcester 1617-41
17th August 1603Peter RollockKing James IResigned
2nd November 1613Francis DaltonFrancis Manners 6th Earl of RutlandDied
31st March 1620Willi8am MitfordAssigns of the sameDied
30th October 1668Tobias Conyers MAJohn Brooks for the Duke of BuckinghamResigned
7th March 1670Leonard Conyers MAGeorge Villiers 2nd Duke of BuckinghamDied
11 July 1707Peter Dubourdieu MAEdmund Charles Baron BlombergDied
Formerly Chaplain to the Duke of Marlborough
2nd September 1755Hugh DavidsonThomas Duncombe EsquireDied
Great uncle of Randall Davidson Archbishop of CanterburyThomas Duncombe EsquireDied
1st September 1763Richard Conyers MAThomas Duncombe EsquireResigned
3rd October 1768Thomas Comber MAThomas Duncombe EsquireResigned
7th September 1770William Comber MAThomas Duncombe EsquireResigned
12th April 1774Luke Robinson MAThomas Duncombe EsquireDied
6th October 1780John Deere Thomas MA DDCharles Slingsby Duncombe EsquireDied
15th February 1819Edmund Gray BACharles Slingsby Duncombe EsquireResigned
10th January 1825The Hon Henry Duncombe BACharles Slingsby Duncombe EsquireDied
18th February 1833Henry John Duncombe MACharles Duncombe Baron FevershamResigned
17th December 1838The Hon Augustus Duncombe BACharles Duncombe Baron FevershamResigned
Dean of York
30th March 1845Charles John Simpson MAWilliam Duncombe Baron FevershamDied
5th September 1870George Body MA DDWilliam Ernest 1st Earl of FevershamResigned
Canon Missioner of Durham 1883-1911
26th September 1884William Henry Hutchings MAWilliam Ernest 1st Earl of FevershamDied
Archdeacon of Cleveland 1897
Canon and Chancellor of York
21st May 1912Leonard Ottley Warner MACharles William Reginald 2nd Earl of Feversham Died
24th July1914Frederick William Drake MACharles William Reginald 2nd Earl of Feversham Resigned
31st January 1928Arthur Creyke England MACharles William Slingsby 3rd Earl of FevershamResigned
Archdeacon of York 1933
Canon and Treasurer of York
27th July 1933Edmund Hope MA Canon of YorkCharles William Slingsby 3rd Earl of FevershamResigned
Rural Dean of Pickering 1936
Archdeacon of Cleveland 1942
20th July 1946Francis Ambrose Sadler MACharles William Slingsby 3rd Earl of FevershamCession
11th July 1963John Percy HebdenQueen Elizabeth II by reason of lapseResigned
18th September 1967Alfred Laurence Roy EastExecutors of Charles William Slingsby 3rd EarlResigned
12th May 1981Nicholas Newman JonesPriest in Charge
1st June 1985Nicholas Newman JonesBy Order of Her Majesty Queen Elizabeth II in CouncilCession
Rector of Kirby Misperton with Normanby, Edston and Selton
24th March 1988Ronald Richard LetallBy Order of Her Majesty Queen Elizabeth II in CouncilCession
13th June 1990Gordon Frederick SherwoodBy Order of Her Majesty Queen Elizabeth II in Council


Data transcribed by
Haydn Scott.
from photography by Colin Hinson


This page is copyright. Do not copy any part of this page or website other than for personal use or as given in the conditions of use.
Web-page generated by "DB2html" data-base extraction software ©Colin Hinson 2014