Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted

Help and advice for Transcript of the entry for the Post Office, professions and trades for MARSKE BY THE SEA in Bulmer's Directory of 1890.

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it.

We are in the process of upgrading the site to implement a content management system.

Transcript of the entry for the Post Office, professions and trades for MARSKE BY THE SEA in Bulmer's Directory of 1890.


MARSKE BY THE SEA TOWNSHIP

  • Post Office; Henry Ditchburn, postmaster. Letters arrive from all parts at 6-35 am.; and are despatched to New Marske at 7 a.m.; to Middlesbrough at 11 am.; to Redcar at 12-45 p.m.; to the South and all parts at 6-30 p.m. and 9-45 p.m.

Miscellany of trades

  • Allender William, auctioneer, New Marske
  • Bailey John, butter dealer, &c.
  • Bailey Robson, butcher, High street
  • Bancroft Mrs. Car., matron, Miners' Hospital
  • Barker Ely., caretaker, &c., Literary Institute
  • Bell George, grocer, &c., New Marske
  • Bennett James, insurance agent
  • Black George, vict., Ship Inn
  • Blakey Miss Hannah
  • Blinks Edwin John, butcher
  • Bonner George, butcher
  • Boultbee Rev. Henry Travis, curate
  • Brown William Oxley, grocer
  • Burrell Joseph, bootmaker
  • Butters Boyce, newsagent, &c.
  • Clayton Robert Downes, grocer, &c.
  • Coulthard Thomas, vict., Clarendon Hotel
  • Cowl Miss Mary, grocer
  • Cowl Thomas, joiner, &c.
  • Ditchburn Henry, secretary to Oddfellows (Zetland Lodge), Co-operative Society, house and insurance agent & stationer, Post office
  • Dove Mr. John, 15 High street
  • Duncalf Miss Ann, grocer, &c.
  • Evans James, general dealer, Cleveland stores
  • Farthing Thomas, blacksmith, and assistant overseer for Marske and Upleatham parishes
  • Fletcher Robert, miller, Marske mill, Saltburn
  • Goldfinch Henry, manager, Miners' Institute, and vicar's churchwarden, New Marske
  • Hall Samuel, bootmaker
  • Harcus, Miss Mary
  • Hardy George, postmaster, New Marske
  • Hare, David, cowkeeper, New Marske
  • Heightley William, grocer
  • Herbert John, joiner and parish clerk
  • Hight Thomas, bootmaker
  • Hindson James Richard, jeweller, dealer in fancy goods, and beer retailer &c.
  • Holt Tom, traveller, Belle Vue terrace
  • Hope Mrs. Frances, grocer, &c.
  • Horn John, N.E.R. clerk, 5 High street
  • Horn William, joiner &c.
  • Hudson Robert Pennack, cowkeeper
  • Jarvis Samuel, draper &c.
  • Jenning Thomas, greengrocer
  • Johnson George, mnfer. of chimney-sweeping machines, saddlers ironmongery &c., 32 Newport road, Middlesbrough; h 6 Belle Vue terrace
  • Jones Dr. Daniel Marinus, physician and surgeon, Ivy house
  • Kay George, stationmaster, N.E.R.
  • King Mrs. Elizabeth, baker, grocer &c.
  • King Mr. William, Jasmine cottage
  • Kirtley George, printer, Stockton; h Belle Vue terrace
  • Lapsley William, missionary
  • Literary Institute, Marske. John Moxon, secretary
  • Lockwood Noah, fancy dealer
  • Marley Mrs. Mary, Rose cottage
  • Marley William, tailor and draper
  • Marsh George, greengrocer
  • Matthews Charles, chemist; also 147-9 Cannon Street, Middlesbrough
  • Maughan Henry Thomas, implement dealer, Stockton and Darlington; h High street
  • Mayor Miss Sarah, infants' school
  • McArdle Mrs. Elizabeth, apartments
  • McNaughton Edmund, butcher
  • Metcalfe Thomas, store manager, New Marske
  • Miners' Institute, New Marske; Hy. Goldfinch, manager
  • Moxon John, schoolmaster
  • Neal William, butcher and beer retailer, Old and New Marske
  • Nixon Thomas, butcher
  • Patton John, builder, &c.
  • Pearson John, colporteur
  • Pease Arthur, Esq., J.P., Cliff house
  • Pedley Miss Annie Elizabeth, private school
  • Phillips William, draper
  • Powell Miss Margaret, girls' school
  • Prest Mr. George, 14 High street
  • Previll Robert, market gardener
  • Pybus John, dairyman, Cleveland dairy
  • Pybus Miss Mary, apartments
  • Raper Thomas, farm bailiff, Osborne house
  • Richardson Mrs. Jane Elizabeth, apartments
  • Robinson Mrs. Elizabeth Cook
  • Robinson Mr. George, Brunswick house
  • Robson Rev. Thomas, B.A., The Vicarage
  • Slater John, vict., Zetland Hotel
  • Smith Mrs. Mary Ann, Wribben Hall house
  • Snaith Mrs. Mary, Ivy cottage
  • Stead Joseph William, grocer
  • Stones William, sergeant of police
  • Swabey Henry, greengrocer
  • Taylor Richard, F.G.S., organising secretary for Messrs. Pease & Partners', Ltd., Science and Art Classes and Institutes
  • Turner Miss Sarah, High street
  • Wallis Robert, Temperance Hotel keeper, &c.
  • Ward William, grocer, &c.
  • Wright Joseph, store's manager
  • Yeoman Robt. Chas., Esq., J.P., Marske hall
  • Yeoman The Very Rev. Henry Walker, Archdeacon of Cleveland

Farmers.

  • Adamson John Pressick, Wheatlands
  • Allison Thomas (yeo.), New buildings
  • Bungay William, Marske Inn farm
  • Don Harry Gordon, Rye hill
  • Dove George, Horse close
  • Garbutt Ralph, Grewgrass
  • Greathead Thomas, Fell briggs
  • Hall Mrs. Catherine, High street
  • Harker James
  • Knaggs Joseph, Tofts farm
  • Maughan John, Pontac
  • Moscrop Andrew, Sparrow park
  • Mowbray William, Dunsdale
  • Parrott Thomas, Ox close
  • Thubron Isaac, Hob hill

Carrier.

  • James Harker, to Stockton and Guisborough, Wednesday and Saturday

SALTBURN BY THE SEA TOWNSHIP

LOCAL INFORMATION.

  • Places of Worship.
  • Emmanuel Church; Rev. Benj. Irvin, vicar
  • Primitive Methodist
  • Wesleyan Methodist

Public Institutions, Offices, &c.

  • Assembly Hall, Saltburn gardens
  • Cleveland Miners' Association, Ruby street. - Joseph Toyne, president; Robert Rowland, secretary
  • Cleveland Water Co - Offices, Milton street; J. T. Wharton, Esq., chairman; William I'Anson, secretary and engineer
  • Conservative Association, Diamond street
  • Convalescent Home. - Conducted by Mrs. Henry Pease; Matron, Miss Elizabeth Cox
  • Life Boat Station
  • Local Board - Offices, Milton street; Meetings first and third Thursday in each month; J. C. I'Anson, Esq., chairman; Samuel Spry, clerk; Robert Arthur Worswick, surveyor and sanitary inspector; Dr. Stainthorpe, medical officer; Robert Allison, collector
  • Middlesbrough Estate Co., Ltd. (Saltburn Estate Office), Dundas street. - A. H. Whippam, gen. manager and sec.; A. T. Griffin, agent
  • North Eastern Railway Station, Dundas st. - Thomas Tennett, master; John Davidson, assistant; H. T. Adamson, goods agent
  • Parochial Hall, Diamond street
  • Police Station, Emerald street. - John Thomas Barker, sergeant
  • Workman's Club and Institute
  • Zetland Club, Zetland Hotel; W. L. Carrick, hon. sec.
  • Zetland Orphanage, 2 Hilda place. - Mrs. Eliz. Cartwright, matron

Post:

  • Post, Money Order, Telegraph Office, and Savings Bank, Dundas street - Wm. Rapp, postmaster. Letters arrive from all parts at 7-30 a.m, 1-50 p.m., and 5-30 p.m; Sundays 9 a.m.; and are despatched to London, York, and the South, at 9-50 a.m.; to Darlington, Middlesbrough, Redcar, and the North, at 10-50 a.m.; to Middlesbrough, Guisborough, Hartlepool, Stockton, Manchester, and York, at 2-30 p.m.; to all parts at 6-30 and 9-40 p.m.; Sundays, 5-10 p.m. only.

Miscellany of trades

  • Adamson Henry Thomas, goods agent, 45 Emerald street
  • Ainsley Esther, confectioner, &c., Milton st
  • Allison Robert, auctioneer, Ebor house
  • Allison William, clerk, 31 Emerald street
  • Amos John, Tees Commissioner, Roslyn ter
  • Anderson Jas. W., blacksmith, Back Diamond st
  • Armytage Mrs. S. C., Amber street
  • Atkinson Joseph, foreman, 6 Stanhope street
  • Atkinson Thomas & Co., ironmongers, &c., Milton street
  • Baines Henry Morris, tailor, &c., Eden street
  • Banks Mr. Thomas, 30 Eden street
  • Belcher C., fruiterer, &c., Ruby street
  • Biscomb William, joiner, Cleveland street
  • Booth Mr. John, 42 Eden street
  • Borradaile Arthur F., engineer, 21 Amber st
  • Bottomley John, Ruby street
  • Brameld Henry Ed., M.D., 3 Balmoral terrace
  • Brown Mrs. Joseph, 5 Amber street
  • Brownless Chris., cartwright, 7 Cleveland st
  • Bruce Robt., foreman platelayer, 1 Montrose st
  • Bulmer Thomas Arthur, Hazel dene
  • Burton Newark, fish & fruit dealer, and joiner, Milton street
  • Carrick Wm. Lowther, solicitor, Guisborough; h 15 Amber street
  • Clark Mr. James, 4 Amber street
  • Clark Job, joiner, &c., 12 Dundas street
  • Clay Lane Iron Co., Ltd - Managing Director, E. B. Hamilton; Secretary, Ed. Hamilton
  • Coates Hugh, boot & shoe warehouse, Dundas st
  • Cockett William John, overman, 6 Garnet st
  • Cooper George, monumental mason & builder, 43 Emerald street
  • Cooper John, insurance agent, 44 Ruby street
  • Cooper Walter, out porter, 18 Eden street
  • Copeland Emmanuel, engine driver, Emerald st
  • Cragge Henry, shipbuilder, Middlesbrough; h Rosebank house
  • Crossland Mrs. Harriet, Montrose house
  • Darley Charles, confectioner and baker, Milton street, and 26 Linthorpe rd., Middlesbrough - (See Advt.)
  • Deighton Richard, agent, 23 Pearl street
  • Dickinson Thomas, contractor, Greta house
  • Digney Peter, travelling draper, 41 Emerald st
  • Dixon William Scarth, farmer, Cleveland house
  • Dobing Mrs. Hannah, 14 Hilda place
  • Dobing William, plumber, 14 Milton street
  • Duck Mrs. Elizabeth, Ruby street
  • Edmond Miss Mary, dressmaker, 9 Ruby street
  • Edmond Miss Mary, dressmaker, Ruby street
  • Edmonds William, refreshments, Amber street
  • Elcoat William, painter, Ruby street
  • Farrar Zachariah, whitesmith, &c., Ruby st
  • Fox Edwin Kirkbridge, 17 Lime street
  • Fox Theodore Alfred, Thorncliffe villa
  • Garbutt Christopher, 45 Coral terrace
  • Gill Robert, solicitor; h 24 Emerald street
  • Gough Charles, fancy dealer, Pier
  • Goundry John, auctioneer, &c., 8 Stanhope st; h Emerald street
  • Grange Wm. Henry, builder, Diamond street; h 30 Amber street
  • Griffin Arthur Thompson, agent, Emerald st
  • Hallam Mrs., 11 Amber street
  • Hallimond Henry W., clerk, 3 Lune street
  • Hamilton Harry, bookseller and fancy dealer, publisher "Saltburn & Guisborough Herald" (Friday), Milton street; h 6 Eden street
  • Hamilton William, steam laundry, Lune st
  • Harris Edward, Ingleside
  • Harrison Wm. Emerson, silversmith, Dundas st
  • Hartley Miss, 35 Emerald street
  • Hartley Wilson, music warehouse, 4 Station st
  • Hepworth Joseph, tailor and draper, Milton st
  • Heslop Miss Margaret, dressmaker and draper, 15 Milton street
  • Heslop Thos., fish and fruit dealer, 6 Milton st
  • Hick Quintin, joiner, Rawdon house
  • Hill Thos., grocer, Spennymoor; h Diamond st
  • Hindmarch Robert, storekeeper, 17 Garnet st
  • Hindson James Rd., fancy dealer, &c., Milton st
  • Hindson Joseph Coventry, rolling mills, Darlington; h Glenholme house
  • Holderness Francis John, bookseller, Station square
  • Hornsby Mrs. Tom., Roseberry cottage
  • Hudson John, carpenter, 38 Pearl street
  • Hull John, joiner, Back Coral st.; h Emerald st
  • Hunter Rev. Ralph Wm. Geo. (Wes.), Oak villa
  • Hutton John & William, timber merchants, Rob Hill saw mill
  • I'Anson Jph. Coventry, ironmaster, Glen Holme
  • I'Anson William, Milton street
  • Irvin Rev. Benjamin, M.A., vicar
  • Jackson Gilbert B., solicitor (Jackson & Jackson) Greta street
  • Jackson Mrs., Oak villa
  • Jardine Mr., 38 Eden street
  • Johnson John, 11 Lune street
  • Jones John, plumber, &c., 2 Station street
  • Jowsey Joseph, hatter, &c., 15 Dundas street; h Coatham
  • Kemball Rd. Jas., confectioner, &c., Amber st
  • Kitching Mrs. Elizabeth, Emerald house
  • Lazenby George, foreman (Saltburn estate), 3 Ruby street
  • Lazenby Tom, manager, 12 Emerald street
  • Lees Rev. George Wyld, M.A., Hazel Tower
  • Lobley John, fruiterer, poultry, rabbit, egg, and butter dealer; agent for Murray and Dean's celebrated London teas; Alpha place, Milton street; h 15 Garnet street
  • Lobley William, deputy overman, Woodbine cottage, 15 Garnet street
  • Lowther Thos., foreman blacksmith, Diamond street
  • Lund Robert Elliott, hairdresser, 5 Station st
  • MacCurrach Robert, 13 Lune street
  • Mackay George, Emerald street
  • Mackinnon Thomas N., Holly Holme
  • Marshall Frederick, photographer, Station sq.; h 8 Eden street
  • Marshall Thomas, boatman, 4 Emerald street
  • Maughan Mrs. A. E., 13 Amber street
  • Maurice Stephen, boot and shoe maker, 4 Stanhope street
  • Mawer Miss Sarah, 1 Balmoral terrace
  • Mayer Charles, 11 Ruby street
  • Mazetti Dominic, painter, &c., Cleveland st
  • Mazetti William, tobacco and china dealer, Dundas street
  • McKenzie Mrs. Frances, 17 Amber street
  • Medd Mrs., dressmaker, Diamond street
  • Morley Mrs. Elizabeth, The Cottage
  • Morris Selwyn George, 43 Coral terrace
  • Moscrop William Jobson, agent to the Earl of Zetland, Millfield
  • Moss John, upholsterer, 30 Pearl street
  • Mossom Wm. & Son, decorators, &c., Amber st
  • Moutrey F. and M., Berlin wool repository, Milton street
  • Müller Chas. Emil, iron merchant and German Consul, Middlesbrough; h Roslyn villas
  • Müller Otto, Thorncliffe villa
  • Newton Miss Emma, 9 Lune street
  • Oliver Ed., commercial traveller, 9 Lune st
  • Ollevent Mr. Charles, Emerald street
  • Overton Mrs., 5 Lune street
  • Peachey Wm., archtct. and survyr, Zetland ter
  • Peacock Mrs., Garnet street
  • Pearson Mr. John, 3 Emerald street
  • Pearson Thos. Geo., draper and silk mercer, &c., and sec. to Port of Hull Society and Sailors' Orphan Home, Milton street
  • Pease Mrs., 5 Britannia terrace
  • Pease Henry Fell, 4 Britannia terrace
  • Pitchforth Thos. S., bazaar, Milton street, and tobacconist, Dundas street
  • Poll Walter, coal merchant, Emerald street
  • Proud Misses, 46 Eden street
  • Randall Richard, fruiterer, &c., 14 Dundas st
  • Rapp & Sons, bksllrs., &c., pier, and Dundas st
  • Rapp James, bookseller, 3 Lune street
  • Redmond Elizabeth, dressmaker, Cleveland st
  • Reid Wm., draper, Middlesbro'; h Zetland ter
  • Reinecke William, draper, Coral street
  • Rewling Thomas, clerk, 6 Emerald street
  • Reyner Lucy Annie, jet manufacturer, &c., Dundas street and Redcar
  • Rhodes George, J.P., surgeon, The Gables
  • Richards Edwd. Windsor, mgr., 3 Britannia ter
  • Richardson Rev. Jno. (Prim. Meth.), Garnet st
  • Richardson John Alfred, H.M. Inspector of schools, Lynwood cottage
  • Richardson John, coachbldr., Black Diamond street; h 7 Cleveland street
  • Richardson Thos., wtchmkr., &c., 1 Emerald st
  • Rigg John, Glen side
  • Ritchie Leone, M.B., C.M., 11 Emerald street
  • Robertson Thos. Reid, com. trav., 41 Coral ter
  • Robinson Henry, greengrocer, 9 Amber street
  • Robinson Matthew Lowe, cabinet maker, Diamond street
  • Robinson Watson, Penrhyn house
  • Scrafton Mrs. Grace, Emerald street
  • Scrafton Robert, Laurel bank
  • Simpson John Christopher, Greta villa
  • Sissen Wm., guard, Osborne house, Emerald st
  • Smith Daniel Gaunt, tailor, &c., Dundas st
  • Smith Miss Eliza, dressmaker, 37 Garnet st
  • Smith Miss Emma, 7 Lune street
  • Smith John, bootmaker, 26 Eden street
  • Smith John, shoemaker, 4 Cleveland street
  • Smith Mrs. Margaret, Grosvenor cottage
  • Smith Thomas, cattle dealer, 29 Coral street
  • Smith William Haw, builder, Claremont house
  • Spry Samuel, solicitor, &c., 2 Lune street
  • Stackhouse Henry Foster, manager, Milton st
  • Stone Elizabeth, draper, milliner, &c., Milton st
  • Storr John Ellerker, fashionable tailor, 10 Emerald street
  • Taylor William, chemist, dentist, and mineral water manufacr., Milton st and Dundas st
  • Thirkell James, engine driver, Emerald street
  • Thomas Charles, 31 Lune street
  • Thomas Herbert Henry, cashier, Station street
  • Thompson Luke, solicitor, Albion terrace
  • Thompson Thomas, Ruby street
  • Thubron Wm. Anthony, mech. engnr., Gill st
  • Tinsley Charles, builder, 21 Lune street
  • Tireman Colonel, 4 and 5 Balmoral terrace
  • Tunnicliffe Annil, glass and china dealer, Milton street
  • Turner Edmond Robert, Esq., County Court Judge, Roslyn villa
  • Turner Mrs. Mary, 39 Coral street
  • Tutin Thomas, clerk, 19 Amber street
  • Walker E. D., bookseller, Station
  • Walker Thomas, Woodlands
  • Walker William Eden, Esq., C.C.
  • Walker Wm., mng. engineer, Hawthorn house
  • Walton Joseph, Glenside
  • Weatherhog Thomas Foster, Garnet street
  • Wells Mrs. Emma, 23 Ruby street
  • Whitwell William, Esq., J.P., Overdene
  • Wilkinson Rev. Arthur
  • Wilson Mrs., 25 Lune street
  • Wood Mr. Robert, 16 Hilda place
  • Woodrow Jonathan, coal merchant and carting contractor, Primrose cottage
  • Wray Henry, 7 Garnet street

Academies and Schools.

  • Armytage Mrs., Amber street
  • British, Upleatham st; (mixed) Chas. Calvert; (infants) Sarah Calvert
  • Forster Mrs., Hilda place
  • Macpherson Miss Sarah, The Towers
  • Southron Rev. Thomas James, M.A., Collegiate school

Banks.

  • National Provincial, Ltd. (Mon. and Wednes.); R. H. Dodds, agent
  • Post Office Savings, Dundas street
  • York City and County Bank, Ltd. (draw on Lloyd, Barnett, & Bosanquet); manager, H. F. Stackhouse
  • Yorkshire Penny Bank, Parish hall; Saturday, 4-30 to 5-30 p.m.; R. Deighton, secretary

Butchers.

  • Hornsby Michael, Milton street
  • McNaughton William, 9 Garnet street
  • Nixon John Anderson, Milton street
  • Wilson Edward William

Grocers.

  • Colledge George, Ruby street
  • Dobson Jane, 37 Coral street
  • Harrison William, 13 Dundas street
  • Melliship William, grocer and wine and spirit merchant, Milton street
  • Peacock James Henry, 44 Eden street
  • Stewart Miles, Ruby street
  • Turnbull John, Dundas street

Hotels, &c.

  • Alexandra (family); Miss Sokell, manageress
  • Burton Newark (temperance), Milton street
  • Gilbertson Ellen (temperance & commercial), Milton street and Pier
  • Queen (fam. and com.), Regent's circus; Wm. Hutton
  • Tunnicliffe Miss Jenny Harrison (temperance), Milton street
  • Zetland (family), Esplanade; George Francis Verini, proprietor. - (See Advt.)

Livery Stables.

  • Alexandra Hotel, Amber street
  • Leaper Peter, 39 Garnet street
  • Yorke William, 18 Garnet street
  • Zetland Hotel, Milton street

Lodgings.

  • Askew William, 26 Garnet street
  • Brewster John, 25 Ruby street
  • Burton John Edward, Ruby street
  • Chambers Rebecca, Ruby street
  • Charlton Rosa, 28 Garnet street
  • Clark Mary, 2 Hazelgrove
  • Cooper Mrs. Mary Jane, Chatsworth house
  • Crowe Elizabeth, 24 Garnet street
  • Dixon Miss Jane, 5 Emerald street
  • Downing Misses Eliz. & Sar. Jane, Pearl house
  • Duncalf Robert, 27 Ruby street
  • Featherstone George, 8 Garnet street
  • Foxwell William, Emerald street
  • Gardiner Mrs. Emma, Pearl street
  • Gatenby Miss Mary, 26 Pearl street
  • Gelderd Mrs., Garnet street
  • Gibson Mrs. Ann, 9 Amber street
  • Gibson Lucy, Hazelgrove villas
  • Goundry Mrs. Mary, Jesmond house
  • Grimes Jacob, 22 Garnet street
  • Guthrie Miss Annie, 2 Britannia terrace
  • Harker Mrs. John, Melrose house
  • Hartley Miss Ellen, 27 Emerald street
  • Heslop Foster, 13 Garnet street
  • Howgego Elizabeth, Garnet street
  • Hull Christopher, Ruby street
  • Hunton Mrs. Ellen, 44 Emerald street
  • King Julia Sophia, 25 Garnet street
  • Lithgow Mrs. Ann, 40 Pearl street
  • Longstaff Joseph, Marlborough house
  • Mason Sarah, Garnet terrace
  • Medd Miss Hannah, Ruby terrace
  • Metcalfe Elizabeth, 6 Balmoral terrace
  • Moon Mrs. Ann, 12 Eden street
  • Nicholson Mrs. Emma, 12 Hilda place
  • Parks Mrs. Elizabeth, Zetland terrace
  • Peacock Ann, 11 Garnet street
  • Pearson Mary Ann, 2 Garnet street
  • Powell Mrs. Mary, 32 Eden street
  • Powell Mr., 36 Eden street
  • Radford Lucy Ann, Emerald street
  • Reay Miss Mary, Zetland terrace
  • Richardson Mary Jane, 42 Emerald street
  • Roberts John, Marine house
  • Robinson Thomas Lowe, 9 Ruby street
  • Smith Mrs. Dorothy, 20 Eden street
  • Smith Miss Hannah, 7 Lune street
  • Springett Henry, Ruby street
  • Stapleton Mrs., 30 Garnett street
  • Stephenson John, 7 Ruby street
  • Suggett Mrs. Hannah, Emerald street
  • Suggett Robert, 36 Garnet street
  • Turnbull Mrs. Maria, Huntcliffe house
  • Watson Margaret, 23 Garnet street
  • Weatherill Miss, 2 Britannia terrace
  • White Thomas, Marine terrace
  • Whittington John, 14 Garnet street
  • Woodhouse Mrs. Mary, Eskdale house
  • Woodrow Martha, 21 Garnet street
  • Young Miss Annie, 40 Ruby street


Scan, OCR and html by Colin Hinson. Checking and correction by Peter Nelson.