Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted
Page 1 of 4

Help and advice for Transcript of the entry of 'professions and trades' for KEIGHLEY in Pigot's Directory of 1834.

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it. We have a number of people each maintaining different sections of the web site, so it is important to submit information via a link on the relevant page otherwise it is likely to go to the wrong person and may not be acted upon.

Transcript of the entry of 'professions and trades' for KEIGHLEY in Pigot's Directory of 1834.

Post:

  • Post Office, 33 North street, James Cook, Post master

Gentry & Clergy,

  • Bardsley Rev. James, Bank place
  • Binns Mrs. Ann, Croft house
  • Blakey Mrs. ---, Townfield gate
  • Brigg Mrs. Isabella, Guard house
  • Clapham Samuel Blakey, esq. Aireworth house
  • Cowling Mr. Joshua, Braithwaite
  • Dawson Mrs. Elinor, South st
  • Dury Rev. Theodore, Rectory
  • Greenwood Mr. James, Greenwood's place
  • Greenwood John, esq. Knowle
  • Hardwick Mrs. Mary, 21 Cook lane
  • Leach Mr. Thomas, West Riddlesden
  • Netherwood C. esq. Cliffe hall
  • Nichols Rev. Abraham, Bethell cottage
  • Plummer Rev. Thomas, Cook lane
  • Shackleton Mr. Abraham, Braithwaite
  • Smith Mrs. Hannah, 100 Low st
  • Sugden William, esq. Eastwood house
  • Wright Mrs. Jane, Upper Green

Academies & Schools,

  • Dawson Robert, Cook lane
  • Dewhirst David, New Bridge st
  • Free Grammar School, Cook lane -- Rev. Thomas Plummer, master
  • Hanson William, 22 Sun st
  • Infants' School, New Bridge st -- David Dewhirst, master
  • Jowett John, Club houses
  • Metcalfe Edward & Anthony, Blind lane
  • National School (girls') Mill hill -- Susannah Illingworth, mistress
  • Nichols Rev. Abraham, Bethell cottage
  • Sharman John, 22 North st

Attorneys,

  • Hall Procter, Church st
  • Metcalfe Richard, Spring head

Bacon, Flour & Butter factors,

  • Raw John (wholesale) West st
  • Wignall John & Joseph, 22 Low st

Bankers,

  • Chippindale, Netherwood and Carr (Friday) Change gate --- (draw on Masterman & Co. London)
  • Savings' Bank, Chapel lane --- (open the first & third saturday in every month from five to half past six) -- Edward Metcalfe, actuary

Blacksmiths,

  • Halstead Robert, 7 Old Bridge st
  • Midgley Joseph, Denbigh square
  • Parker William, 24 Low st
  • Whitaker John, 12 Cook lane
  • Yudal Abraham, Townfield gate

Booksellers, Stationers & Binders,

  • Aked Robert, 104 Low st
  • Crabtree Charles (& stereotype founder) 4 Change gate

Boot & Shoe Makers,
(See also Shoe Warehouses)

  • Ambler Henry, 29 North st
  • Barker Thomas, Chapel yard
  • Blakey Jonas, 9 Low st & 36 Church st
  • Denbigh Thomas, 16 Low st
  • Fawell Jonathan, 3 New Bridge st
  • Gill Jonathan, 29 Low st
  • Hardacre Christopher, 64 Sun st
  • Kay Christopher, Wellington st
  • Midgley Charles, 30 High st
  • Midgley Francis, Eastwood's row
  • Park Thomas, 34 Low st
  • Prest John, Church st
  • Smith William, Church st
  • Whitehead John, 28 High st

Brass & Iron Founders,

  • Brook Robert, Temple row
  • Brook William, New st
  • Frankland Joseph, Coney lane
  • Hattersley George, Mill hill
  • Hill Samuel, Lowbridge mill
  • Mills Thomas, 109 Low st

Braziers & Tin Plate Workers,

  • Heaton Hugh, 33 High st
  • Smith Phineas, 27 High st
  • Smith Simeon, 34 North st
  • Wright John, 30 Change gate

Butchers,

  • Barker Grace, 45 Church st
  • Batty Joseph, 25 High st
  • Booth David, 32 North st
  • Booth Joseph, 35 Church st
  • Booth William, 82 Low st
  • Cawood James, 10 Low st
  • Ellison John, 21 Church st
  • Jelley Henry, Wellington st
  • Lister Robert, Hope st
  • Preston William, 3 Green st
  • Smith William, 5 North st
  • Stowell Robert, 40 Low st
  • Throupe Joseph, Church st
  • Town Benjamin, 14 Church st
  • Town John, New Bridge st
  • Town Joseph, Upper Green
  • Town Timothy, Church st

Cabinet Makers & Upholsterers,

  • Blakey John, 30 North st
  • Blakey John, jun. 30 North st
  • Dean William (& auctioneer) 105 Low st
  • Steel Fletcher, 66 Sun st

Carpenters & Builders,

  • Binns Joseph, South st
  • Corlass John, 20 Sun st
  • Lister John, Brick houses
  • Preston James, 4 New Bridge st
  • Robinson George, 7 Temple row
  • Simpson Jonathan & Son, 3 Sun st
  • Sugden William, Coney lane

Chymists & Druggists,

  • Dewhirst David, 29 New Bridge st
  • Falshaw Philip, 35 High st
  • Spencer Thomas, 101 Low st
  • West James, 17 Change gate

Clog Makers,

  • Baldwin Thomas, 12 North st
  • Hardacre Christopher, 64 Sun st
  • Haw William, Eastwood's row
  • Swire Jonas, 76 Low st
  • Swire Thomas, 26 High st

Confectioners,

  • Barwick William, 3 Low st
  • Smith Joseph, 8 Low st
  • Sugden David, 1 Sun st

Cotton Spinners,

  • Clayton William & Son, Low mill
  • Corlass Thomas & John, Hope mill
  • Greenwood John & Sons (and maufacturers & merchants) Greenwood's place

Curriers & Leather Dressers,

  • White John, 19 Church st
  • Whitehead James, 40 New Bridge st

Earthenware Dealers,

  • Keighley Joseph, 56 Low st
  • Lister Robert, 27 New Bridge st

Fire, &c. Office Agents,

  • Leeds & Yorkshire, John Brigg, Guard house
  • Manchester, Samuel Thompson, Upper Green
  • Norwich Union, David Illingworth, 46 Church st
  • Yorkshire, Procter Hall, Church st

Grocers & Tea Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Dewhirst David, 29 New Bridge st
  • Edmondson William & Co. (tea dealers) 19 High st
  • Graham William (tea dealer) 28 New Bridge st
  • Holmes John, 14 Low st
  • Midgley Thomas, 6 Church st
  • Smith Charles, 20 High st
  • Smith Thomas, 2 Change gate
  • Weatherhead David Wilkinson, 12 Low st
  • Wignall John, 17 Low st

Hair Dressers,

  • Carrodus Thomas, 1 New Bridge st
  • Cockshott George, 108 Low st
  • Oldridge Thomas, 22 Church st

Hat Manufacturers & Dealers,

  • Atkinson Mary & Son, 16 Old Bridge st
  • Atkinson Thomas, 6 High st
  • Carrodus Elizabeth, 1 New Bridge st
  • Whitaker John, 1 Change gate

Heald Yarn Makers,

  • Marriner Benjamin & William, Greengate mill

Inns,

  • Crown, John Ellison, 21 Church st
  • Devonshire Arms, Samuel Morgan, 1 Church st
  • Fleece, John Walker, 98 Low st
  • King's Arms, Joseph Booth, 35 Church st

Ironmongers,

  • Heaton Hugh, 33 High st
  • Laycock John (& glass dealer) 9 Change gate
  • Mills Thomas, 109 Low st
  • Moore Ann, 36 Upper Green

Linen & Woollen Drapers,

  • Hall Joseph, 8 North st
  • Illingworth David, 46 Church st
  • Leech Edward, 67 Low st
  • Powell Isaac, 16 Change gate
  • Robertshaw William, 32 High st
  • Robinson Joseph, Church st
  • Robinson Thomas, 28 Low st
  • Wall James, 44 Church st
  • Wall Richard, 18 Change gate
  • Walton John, 30 Low st
  • Waterhouse Thomas, 21 South st

Machine Makers,

  • Smith Thomas, Low bridge
  • Smith William & Sons, Denbigh square

Maltsters,

  • Bairstow William, Eastwood's row
  • Blakey John, Low bridge mill
  • Lund John, Dam side

Millers,

  • Ambler John, Ing row
  • Bairstow John, New Bridge st
  • Blakey John, Low bridge mill
  • Smith Joseph, Stock bridge

Milliners & Dress Makers,

  • Brotherton Elizabeth, 55 Low st
  • Cowell Elizabeth, 2 New Bridge st
  • Sunderland Sarah Ann & Harriet, 33 Old Bridge st

Millwright,

  • Hattersley George, Mill hill

Nail Makers,

  • Heaton Hugh, 33 High st
  • Laycock John (brush) 9 Change gate
  • Wogan Thomas, Denbigh square

Oil & Colour Dealers,

  • Laycock John, 9 Change gate
  • Moore Ann, 36 Upper Green
  • Spencer Thomas, 101 Low st

Painters & Gilders,

  • Bradley John, South st
  • Lonsdale Greenwood, Coney lane
  • Radcliffe Joseph, 4 Town field gate

Paper Makers,

  • Emmett William, Ing row mills
  • Town John & Joseph, Turkey mill

Pawnbrokers,

  • Carrodus Elizabeth, 1 New Bridge st
  • Carrodus John, 29 High st
  • Robinson Elizabeth, 6 West st

Plasterers,

  • Mitchell Thomas, 5 Church st
  • Thompson William, Upper Green

Plumbers & Glaziers,

  • Craven Michael, 9 High st
  • Harrison James, 13 New Bridge st

Reed & Heald Makers,

  • Farish John, Chapel yard
  • Smith Joseph, 99 Low st
  • Smith Simeon, North st

Rope & Twine Makers,

  • Beecroft Henry, Cook lane
  • Beecroft John, 71 Low st

Saddlers & Harness Makers,

  • Barwick James, 14 New market
  • Laycock Edmund, 54 North st

Shoe Warehouses,

  • Clark Alexander, 13 High st
  • Cure George, 29 Change gate

Shopkeepers & Dealers in Groceries & Sundries,

  • Atkinson George, Wellington st
  • Carrodus John, 29 High st
  • Clark Alexander, 13 High st
  • Clough Richard, 60 Sun st
  • Driver Elizabeth, 4 Green st
  • Fearnside Abraham, 64 Low st
  • Greenwood John, Eastwood's row
  • Hagar John, Goose eye
  • Hanson William, 22 Sun st
  • Hargreaves John, Laycock
  • Hartley Thomas, Wellington st
  • Hodgson Ann, 42 Low st
  • Holmes Thomas, 1 West st
  • Inman Thomas, 4 Upper Green
  • Keighley William, Nelson st
  • Lister Robert, Hope st
  • Lister William, 38 Sun st
  • Longbottom Grace, 10 High st
  • Lund John, Dam side
  • Mitchell Thomas, 5 Church st
  • Mitchell William & Co. New Bridge st
  • Moore Thomas, 9 New Bridge st
  • Morley John Sowerby, 19 New Bridge st
  • Ramsden John, 29 Upper Green
  • Raw John, West st
  • Seed Alexander, Eastwood's row
  • Shackleton George, 102 Low st
  • Shackleton William, Coney lane
  • Shaw William, 44 Low st
  • Smith James, 70 Sun st
  • Smith Lawrence, 11 Low st
  • Smith Martha, 9 High st
  • Smith Mary, Laycock
  • Smith Mary, King st
  • Smith Samuel, Goose eye
  • Smith Thomas, 27 Change gate
  • Smith William, 52 North st
  • Stobart Mary, Hope st
  • Sunderland Samuel, 33 Old Bridge st
  • Swire Jonas, 75 Low st
  • Waterhouse John, Low bridge
  • Whitaker Edward, 37 Low st

Spindle, Roller & Flyer Makers,

  • Emmett Thomas, Green gate
  • Hattersley George (for silk, worsted, cotton & flax) Mill hill
  • Smith John & Samuel, Low bridge

Stone Masons,

  • Bywater William, 36 Low st
  • Fowlds William, 77 Low st
  • Midgley Thomas, 77 Low st
  • Smith Moses, Fleece st
  • Waddington John, Eastwood's row

Straw Hat Makers,

  • Illingworth Clarissa, 2 Low st
  • Jackson Hannah & Ellen, 4 High st

Surgeons,

  • Beck George, Dam side
  • Beck John Blakey, Dam side
  • Mitchell John, 25 North st
  • Sewell William Bell, 15 High st

Surveyors,

  • Gill Thomas (& architect & clerk to the improvement commissioners) 14 High st
  • Hopkinson William, Old Bridge st

Tailors,

  • Bastow Jonathan, 69 Sun st
  • Brown Thomas, Chapel lane
  • Holmes Nathan, 19 Upper Green
  • Moor John, 27 South st
  • Rishworth William, 17 High st
  • Schoon Richard, New Bridge st
  • Shackleton William, Coney lane
  • Walker James, 2 Sun st
  • Walton & Priestley, 13 North st

Tallow Chandlers,

  • Hodgson Thomas, 15 Low st
  • Smith Charles, 20 High st
  • Umpleby Thomas, 3 North st

Taverns & Public Houses,

  • Angel, William Robinson, 27 Baptists square
  • Black Bull, James Ramsden, Old Bridge st
  • Black Horse, Francis Topham, 6 Low st
  • Burlington Arms, Jonas Ellison, Denbigh square
  • Commercial, Joseph Lapish, 10 Church st
  • Freemasons' Arms, Sarah Fowlds, 81 Low st
  • Hare & Hounds, Benjamin Mellor, 31 Low st
  • Hole in the Wall, Thomas Corlass, 11 Church st
  • Hope & Anchor, Martha Edmundson, Hope st
  • Lord Rodney,William Fox, 23 Church st
  • Red Lion, John Waddington, Eastwood's row
  • Roe Buck, Thomas Smith, Utley
  • White Swan, George Corlass, Low bridge
  • Woolpack, Thomas Dawson, Brick houses

Retailers of Beer,

  • Cure Sarah, 5 New st
  • Graham William, 36 New Bridge st
  • Hagar John, Goose eye
  • Harrison Robert, Ing row
  • Hey John, 26 Sun st
  • Sharp Isaac, Low bridge
  • Smith James, Hope st
  • Smith Samuel, Goose eye
  • Stodart George, 11 High st
  • Swire James, 5 Green st
  • Weatherhead Esther, 41 South st
  • Whittaker James, 30 South st

Timber Merchants,

  • Butterfield John & William, Green gate
  • Laycock Edmund, North st

Watch & Clock Makers,

  • Blakeborough Jonathan, 105 Low st
  • Keighley William, Church st
  • Smith Lawrence, 11 Low st
  • Tindal Samuel, 12 Sun st

Wheelwrights,

  • Dickinson John, 16 Cook lane
  • Fieldhouse Thomas, Denbigh square
  • Lund James, 23 Low st
  • Steel William, Ing row bridge
  • Yudal Thomas, Upper Green

Wine & Spirit Merchants,

  • Beaumont Thomas, 31 High st
  • Dawson William Knowlton, 35 Upper Green
  • Sykes John, 6 North st
  • Wall Thomas, 19 Cook lane

Wool Comb Makers,

  • Naylor Henry, 8 High st
  • Sharp James, Beck side
  • Smith William, 84 Low st
  • Sugden Nathan, Coney lane

Woolstaplers,

  • Butterfield Brothers, Hey gardens
  • Clapham Holmes & Sons, Church st
  • Roper William, 13 Sun st

Worsted Spinners,
(See also Worsted Spinners & Stuff Manufacturers)

  • Bailey Thomas, Spring head
  • Corlass Thomas & John, Hope mill
  • Judson James & Co. Castle mill
  • Marriner Benjamin & William, Greengate mill
  • Mills & Hargreaves, Holme mill
  • Mills Thomas, 109 Low st
  • Robinson Joshua, Fell lane mill
  • Robinson William, Brandy mill
  • Smith Berry, King st
  • Williamson John, Dam side

Worsted Spinners & Stuff Manufacturers,
Marked # are Manufacturers only.

  • Barratt William, 72 Low st
  • Brigg John, Guard house
  • Butterfield Brothers, Hey gardens
  • Calvert & Clapham, Stubbing house
  • Clough John, Ing row mills
  • Clough Robert, Groves mill
  • Cousin James, Hope st
  • Craven John & Joseph, Walk mill
  • # Feather Thomas, Ing row
  • # Hanson Joseph, Long lee
  • Keighley Joseph, 56 Low st
  • Lund William, Bank place
  • # Lunn & Whitehead, 71 Wellington st
  • Marriner Benjamin & William, Green gate mill
  • Robinson William, Dawson's mill
  • Shackleton James, Chapel lane
  • # Smith John, Laycock
  • Smith Robert, Exley head
  • Sugden Abraham & Co. Castle mill
  • Sugden William, 25 Change gate
  • # Walker Thomas, Thwaites
  • Waterhouse Thomas, Wood mill
  • # Whitlow Jonathan, New Bridge st

Miscellaneous,

  • Carr John, gunsmith, Temple row
  • Carter John, nursery & seedsman, 17 North st
  • Cockshott William, fellmonger, Church st
  • Court House, 26 North st
  • Court of Requests, 26 North st -- William Scott, bailiff
  • Dawson Thomas, overseer, 28 Change gate
  • Dunbar Welldone, copper plate engraver, 106 Low st
  • Gas Works, Low bridge -- Thomas Gill, manager
  • Lambert William, cooper, Change gate
  • Lawson Henry, patten maker, 11 Change gate
  • McVay Barnard, deputy constable, 13 Church st
  • Mechanics' Institution, 24 North st
  • Procter John, hosier, Church st
  • Scott William, bailiff to the court of requests, 26 North st
  • Summerscales William, worsted & cotton dyer, Dam side
  • Sunderland Abraham Stansfield, teacher of music, Park lane
  • Walton Richard, shuttle maker, 15 Church st
  • Wilkinson John, coach builder, 29 Town field gate

Carriers,

  • To Bradford & Bingley, John Raw, from West st, and John Burton, from Cooke lane, every Thursday & Saturday --- Joseph Wignall, from Low st, every Thurs. --- and John Bastow, from Sun st, every Tues. Thurs. & Sat.
  • To Colne, John Burton, from Cooke lane, every Wednesday
  • To Halifax, John Raw, from West st, every Thurs. & Sat. --- and Joseph Wignall, from Low st, Tuesday, Thursday & Saturday
  • To Hebden Bridge, Joseph Wignall, from Low st, every Friday
  • To Huddersfield, John Raw, from West st, every fortnight
  • To Kendal, Settle, Hawes, &c. John Raw, from West st, every Monday
  • To Leeds, Joseph Bastow, from Sun st, every Mon. & Sat. --- and John Burton, from Cooke lane, every Monday
  • To Skipton, Thomas Holmes, from Chapel lane, every Saturday

Conveyance by Water,

  • The Union Company's, and Tyre, Rigby and Co.'s boats pass daily, by which goods are conveyed to all parts of the kingdom --- Heaton Grainge, agent

Transcript of the entry of 'professions and trades'
for OAKWORTH in Pigot's Directory of 1834.

Manufacturers & Spinners,

  • Haggas William & Sons, Oakworth hall
  • Illingworth David, Oakworth mill
  • Mitchell James, Lane Ends
  • Sugden John & Sons (& heald yarn) Dockroyd
  • Sugden William, Oakworth

Shopkeepers & Traders,

  • Atkinson Benjamin, tailor, Oakworth
  • Birtwhistle John, vict. Fleece, Lane Ends
  • Burwin Thomas, shopkeeper & shuttle maker, Oakworth
  • Cockcroft William, machine maker, Lane Ends
  • Craven Hiram, architect, Dockroyd
  • Craven John, grave stone cutter, Oakworth
  • Craven John, jun. joiner & builder, Oakworth
  • Feather Benjamin, shopkeeper, Oakworth
  • Gill John, boot & shoe maker, Oakworth
  • Murgatroyd James, machine maker, &c. Lane Ends
  • Oldfield Thomas, day school, Oakworth
  • Pearson John, miller, Oakworth mill
  • Smith John, boot & shoe maker, Oakworth
  • Sugden Thomas, shopkeeper, Lane Ends
  • Wade Joseph, butcher, Oakworth
  • Westrop Esther, retailer of beer, Oakworth
  • Wright William, boot & shoe maker, Lane Ends
  • Wright William, butcher, Lane Ends

Transcribed by Steve Garton. ©2000