Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted

Help and advice for Transcript of the entry of "professions and trades for LEEDS in Pigot's Directory of 1829.

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it.

We are in the process of upgrading the site to implement a content management system.

Transcript of the entry of "professions and trades for LEEDS in Pigot's Directory of 1829.

Post Office,

  • Mill-hill, Jane Temple, Post Mistress.
  • The first Mail, taking letters for London, Wakefield, Barnsley, Sheffield, the West and South of England and South Wales, is despatched every night at five minutes past nine; and the second, taking letters for Pontefract, Wakefield, Doncaster, Bawtry, Retford, Newark, Wansford, Peterborough, St. Neots, Worksop, Biggleswade, Selby, Ferrybridge, Sheffield and Rotherham, and to all parts of Lincolnshire, is despatched every morning at nine, and arrives every evening at a quarter before five.
  • Letters for Liverpool, Manchester, Bradford, Halifax, Kendal, all parts of Lancashire, Cheshire, North Wales and Ireland are despatched every night at twelve, and arrive every morning at half-past three.
  • Letters also are despatched to Bradford, Halifax, all parts of Lancashire, the West of England and Ireland, at a quarter past ten in the morning, and arrive at three in the afternoon.
  • Letters for Glasgow, Edinburgh, Knaresborough, Appleby, Penrith, Carlisle, the county of Cumberland, and to all parts of Scotland, are despatched at a quarter past five in the evening, and arrive at eight in the morning.
  • Letters for the counties of Norfolk, Suffolk and Cambridgeshire, are despatched by the York Mail, which also takes the Hull and Scarborough bags, every morning at half past three, and arrive at twelve at night.
  • Letters for Padiham, Colne and Kirkby Lonsdale, are despatched by the Otley and Skipton Mail cart every afternoon at half-past five, and arrive every morning at half-past ten.
  • Letters for Durham, Newcastle, Morpeth, Belford, Berwick, Edinburgh, the Eastern parts Of Scotland, the Counties of Durham and Northumberland, also to Hull, Howden, Selby, Shields, York, and to the North-east parts of Yorkshire, are despatched by the Tadcaster Mail cart every afternoon at five minutes before three, and arrive at ten minutes before ten in the morning.
  • The box opens for the delivery of letters at seven in the morning in summer, and eight in winter, and closes at ten at night.

Nobility, Gentry and Clergy,

  • Armitage Edward, esq. Farnley hall
  • Atkinson James, gent. Hunslet
  • Atkinson Rev. John, Burley
  • Atkinson Rev. William, Burley
  • Bagnet Captain, Byron street
  • Banks George, esq. Hunslet lane
  • Barr Mrs. Byrom street
  • Beckett Christopher, esq. Meanwood
  • Beckett Lady, Chapel Allerton
  • Beecroft Mrs. 60 Kirkgate
  • Bingham Richard, gent. 26 St. James' street
  • Brandling Rev. Ralph Henry, Middleton
  • Brown Charles, gent. Chapel Allerton
  • Brown William, gent. Chapel Allerton
  • Bushby Rev. Joseph, Holbeck
  • Clapham Thomas, gent. Potter Newton
  • Clark Charles, gent. Gildersome
  • Clayton Jeremiah, esq. 17 Park row
  • Coates William Henry, gent. Wellington street
  • Cookson Rev. Francis Thomas, St. John's street
  • Dorrington Robert, gent. 7 Queen street
  • Elam John, gent. Gildersome
  • Entwistle Jas, esq. Potter Newton
  • Farrar John, gent. Hunslet
  • Fawcett Rev. James, Little Woodhouse
  • Fawcett Rev. Richard, 6 Park place
  • Foster Rev. Richard, Stourton cottage
  • Furbank Rev. Thomas, Kirkgate
  • Hainsworth Mrs. Sarah, Hunslet lane
  • Hall Henry, esq. Bank lodge
  • Hamilton Rev. Richard Winter, Albion street
  • Hare Henry, gent. Beeston
  • Hill William, esq. Beeston
  • Hinscliff Thomas, gent. 19 Park place
  • Hollingworth Rev. Joseph, 12 Park lane
  • Holmes John, gent. Wheatfield house
  • Holroyd Joshua, esq. Grove house
  • Hudson William, gent. Gildersome
  • Jackson Rev. Miles, Cobourg street
  • Judson Mrs. Martha, Cavalier street
  • King Rev. John, Sheepscar
  • Kinsman Rev. Guise, Cross hall
  • Le Febre Rev. Charles, 5 Lady lane
  • Marshall T. H. esq. 16 Albion street
  • Maude William, esq. Knowstrop
  • Medley Joseph, gent. Potter Newton
  • Musgrove William Gilbert, esq. Royd
  • Naylor James, gent. Byron street
  • Newton John, gent. Park side
  • Newton Walter, esq. Moore town
  • Oates George, gent. Chapel Allerton
  • Oxley Rev. Henry L. 5 Lady lane
  • Pearson Rev. J. H. 7 St. Peter's square
  • Pease Thomas, gent. Chapel Allerton
  • Rathmell William, gent. Gildersome
  • Reade Thomas S. B. esq. 8 Park place
  • Rhodes James, esq. Knowstrop lodge
  • Rhodes Peter, gent. 13 Park place
  • Richmond Rev. George, Bowman lane
  • Richmond Rev. John, Bowman lane
  • Rickards Rev. George, Lower Wortley
  • Rogers Benjamin, gent. Beeston
  • Rusby Mrs. 27 Albion Street
  • Scarlett Rev. William, Gildersome
  • Sharpe Mrs. F. W. 1 Nile street
  • Sheepshanks Rev. John, Burley
  • Shepherd Jim. gent. Yeadon house, Woodhouse lane
  • Smithies James, gent. 20 Smithies place
  • Speight Mrs. Sarah, Byron street
  • Stead James, gent. Beeston
  • Sugden Joseph, gent. Pontefract lane
  • Sutton Jonathan, gent. Smithies place, bank
  • Swaine Rev. Joseph, Beeston
  • Taylor Joseph, esq. Potter Newton
  • Tonham Richard, gent. 2 King street
  • Urquhart Rev. John, Kirkgate
  • Varley William, gent. Hunslet
  • Wailes Geo, gent. Potter Newton
  • Walker Rev. George, North street
  • Walker Richard, gent. Hunslet
  • Walker Thomas, gent. Potter Newton
  • Walker William, gent. Middleton lodge
  • Williamson Rev. William, Farnley
  • Wilson Rev. Edward, Potter Newton
  • Wollaston Rev. William, Camp place
  • Wood Joseph, gent. Woodhouse
  • Worrall Capt. John, Skinner lane
  • Wray Rev. George, Burley lodge
  • Wright Griffird, gent. Potter Newton

Academies & Schools,
(See also Professors & Teachers.)

  • Not otherwise described are Day Schools.
  • Angell Mrs. & Miss (ladies' boarding) 1 Roscoe place
  • Armstrong John, 18 Lands lane
  • Atkinson Charles (& select vestry clerk) Beeston
  • Atkinson William, Moxon's yard
  • Batty George, Hunslet
  • Bayliffe & Hopkins, Skinner lane
  • Beck Sarah, 34 George's street
  • Brooke Joseph, Lower Wortley
  • Buckley Thomas (commercial and mathematical) North street
  • Carr Martin, Crown street
  • Charnley & Hirst, 20 Cobourg street
  • Chiesman John, Salem place, Hunslet lane
  • Cluderay Thomas, Woodhouse
  • Cowling Hannah, St. John's Ch. yard
  • Cowling Isabella, 54 Cobourg street
  • Crawshaw Ann, 38 Lady lane
  • Darby John, 42 Trafalgar street
  • Drew John, Nether green
  • Driver Richard Clapham, 15 Cankerwell lane, Woodhouse lane
  • Firth H. & M. A. 8 Timble bridge
  • Flower Marmaduke, 130 Duke street
  • Frankling Elizabeth (ladies' boarding) 55 St. James' street
  • Free Grammar School, North street-Rev. George Walker, head master
  • Fryer Misses (ladies' boarding) 12 Park row
  • Haigh George, Noah's Ark yard, Meadow lane
  • Haigh Thomas, 12 Besinghall street
  • Haigh William, Bedford place
  • Haigh William, Lady bridge
  • Hargraves James, (boat ding) Greek street
  • Hiley Richard, Rockingham street, Woodhouse Jane
  • Hopkins Samuel, 41 St. Peter's square
  • Illingworth Misses, 26 Commercial street
  • Jackson Benjamin, (boarding) 1 Fountain street
  • Jackson Robert, Gildersome
  • Jopson Margaret, 82 Templar street
  • Kempley John (ladies' hoarding) Boar lane
  • Kempley Richard, (boarding) St. John's place
  • Kendrew Thomas H. North street
  • Killingbeck Benjamin, Little Queen street
  • Kitchingman Elizabeth, 64 West street
  • Lancasterian School, Alfred st- James Bell, master
  • Lancasterian Sunday School- John & Dorothy Wood, teachers
  • Langdon Ann (ladies' boarding) Wine street
  • Langdon Caleb Evans (preparatory) Wine street
  • Lawton Charles, York street
  • Lockwood Jonathan, Wade lane
  • Lund Henry & Eleanor (boarding) 31 Pink lane & 6 Grace sheet
  • Mallison Rev. Joseph P. (boarding) Park row
  • Martindale Misses (boarding) Providence lodge, Queen square
  • Morrison John, Richmond hill
  • National School (boys') Byron street-Richard Smith, master
  • National School (girls') 17 Regent st-Mary Ann Tiplady, mistress
  • Newton John, St. Mary's Church yard
  • Nichols James, Noah's Ark yard, Meadow lane
  • Noble Misses (ladies' boarding) 13 East parade
  • Palmer Lydia (preparatory) Park lane
  • Paul Joseph, Lower Templar street
  • Pearson Misses (ladies' boarding) 16 East parade
  • Pickersgill Jeremiah, Farnley
  • Pickles Rev. Joseph (boarding) 18 Brunswick street
  • Plint and Clark Misses (ladies' boarding) 2 Wellington street
  • Savile William, Hunslet
  • School Of Industry, Queen's place-Lydia Lee, mistress
  • Serginson Thomas, Dock street
  • Sigston James, (boarding) Queen square
  • Simpson Martin, 6 Park lane
  • Smith George, Hunslet
  • Smith Sarah (ladies' boarding) 76 Cobourg street
  • Stewart Andrew, 1 Park row
  • Summers Misses (ladies' boarding) 98 East street
  • Sutton James, Back High street
  • Tanner William, and Mrs. (ladies' boarding) 56 North street
  • Tatham George (boarding & day) Camp lane court
  • Waddington, Son and Co. 14 Basinghall street
  • Walker Samuel, (boarding) 1 St. Paul's buildings
  • Warters John, 133 Duke street
  • Watson Francis, 4 Providence row
  • Weatherill John, School street
  • Whiteley Thomas, Woodhouse
  • Wilcock John and Mrs. (ladies' boarding) Burmantofts
  • Windross Mark, Back Bow street
  • Wood John, Nelson street
  • Young Misses (ladies' boarding) 14 Park row

Accountants,

  • Barker Francis, Boar lane
  • Bowman Henry, 60 Templar street
  • Garlick William, 8 Coburg street
  • Perkins William, 1 North street
  • Salmon Joseph, Providence place & 3 Fleet street
  • Smith George, 3 Central market
  • Storey J. N. 12 Templar street
  • Tanner Robert, 12 Bank street
  • Tanner William, Back of Coburg street

Agents,
(See also Fire, & Office Agent:, Merchants, & Woollen manufacturers)

  • Balme John (foreign and English wool and general commission) Alfred street
  • Barfoot Robert, (foreign wool) 14 Basinghall street
  • Bedford William, (coal) Old Coal staith
  • Beeston Thomas, (to canal company) Water hall
  • Beverley & Simpson (foreign wool) 43 Albion street
  • Beverley Benjamin, (foreign wool) 54 Wellington street
  • Blenkinsop John (coal) Old coal-staith
  • Bowell Samuel & Son (wool) 6 Basinghall street
  • Briggs Samuel (to Ann Mitchell, carrier) Call lane
  • Brooke & Hall (foreign wool) 23 Basinghall street
  • Browne James, jun.(stuff) Wellington street
  • Browne John, jun. (stuff) Bishopgate street
  • Buttrey John & Son (foreign wool) Trinity street
  • Cragg Matthew (to Beecroft & Co. iron masters) 19 Call lane
  • Dodson James (general) 2 and 3 Queen's court, Call lane
  • Dodson Richard (commission) 2 & 3 Queen's court, Call lane
  • Fisher Thomas, (commission) Boar lane
  • Hall James A. (foreign wool, & to David Taylor & Sons) Greek street
  • Halton William, (commission) Central market
  • Hanby George (coal) Beeston
  • Holroyd William, (wool) Scarborough hotel yard
  • Hopkins Thomas, (commission) Hunslet lane
  • Illingworth Jeremiah (cloth) 16 Commercial street
  • Lee Richard Leonard (general) Greek street
  • Legg William, (commercial) 45 Briggate
  • Liebreich James C. (general) 14 Basinghall street
  • Lister James (commission) 19 Bank street
  • Lord Samuel (general commission) 2 Albion street
  • Lovegrove & Leathes (foreign wool) Call lane
  • Lupton Thomas & Co. (foreign wool) 18 Trinity street
  • M'Intyre Gilbert (commission) Stern's buildings, Briggate
  • March George (& share broker) 17 Commercial street
  • Matthewman George & Son (foreign wool) 19 Trinity street
  • Mawson Thomas (Union Company) Water hall
  • Moore, Hardwick & Co. (foreign wool) Wine street, Infirmary street
  • Morgan William, (foreign wool) 5 Trinity court
  • Neale Thomas (general agent and factor) 1 Mill hill
  • Parkinson Robert (commission) 25 Basinghall street
  • Rawdon John (foreign, wool and commission) 26 Bank street
  • Ridsdale John Henry (& share broker) 7 Albion street
  • Rothery T. & J. (Spanish & Saxony wool, and drysalters) Basinghall street
  • Scott Jeremiah (land) Cow close
  • Simes Nathan P. (foreign wool) 14 Basinghall street
  • Simpson Edwin (foreign wool and commission) 32 Park row
  • Slater Christopher, (general) Sheepscar
  • Squire William, (spirit) 40 Boar lane
  • Stanley Jonathan, (foreign wool) Alfred street
  • Stansfield John (foreign wool) 2 Alfred st (wool) 17 Trinity street
  • Thompson John and Edward, (foreign)
  • Thompson William (commission) Fleece lane, Meadow lane
  • Walker Samuel (coal) Leathley lane
  • Walton James (coal) Meadow lane
  • Wellbeloved Charles (foreign wool) Basinghall street
  • Whalley & Blackburn wool) 5 Mill hill
  • Whalley Joseph, jun. (foreign wool) 26 Mill hill
  • Wigglesworth Thomas (stuff) 45 St. Peter's square
  • Wurtzburg Edward, (general) 3 Park lane

Architects,

  • Cantrell Robert Denison, 1 Park row
  • Chapman Samuel, 15 Court, Briggate
  • Cusworth Joseph, 16 Albion square
  • Jackson Benjamin, 70 Kirkgate

Artists,
(See also Professors & Teachers.)

  • Burrows Thomas, (landscape painter, &c.) 1 Bishoff's yard, North street
  • Dousseau Mr. & Mrs. (drawing) 18 New Bond street
  • Frederick William, (portrait, &c.) 8 Mill hill
  • Mayking Peter (miniature painter) 36 St. Peter's square
  • Rhodes Joseph (portrait &landscape painter) 25 Bishoff's yard, North street
  • Robinson William, (portrait painter) Park square
  • Schwanfelder Charles Henry (animal painter) 11 Park row

Attorneys,

  • Atkinson, Bolland & Atkinson, 6 Butt's court, Guilford street
  • Atkinson John, 3 Albion place
  • Bacon Hugh Ford, 15 Bond street
  • Bloome & Gatliff, Queen's court, Call lane
  • Booth Samuel L. 16 Bank street
  • Carr & Brown, 14 Albion street
  • Cookson Charles, 38 Albion street
  • Coupland & Shaw, 5 Trinity street
  • Dodgson Joseph, Police yard, Boar lane
  • Dunning Joseph, 117 Kirkgate
  • Foden Thomas Francis, Baines yard
  • Furbank James, St. John's street
  • Gaunt Matthew, 1 Bond street
  • Granger Thomas Holmer, 4 Trinity street
  • Hargreaves William, Bell & Bull yard
  • Harrap Richard, Rose & Crown yard
  • Hemingway Edward, 9 Bank street
  • Hick Samuel, Gascoigne's yard
  • Hincks John S. 6 Albion street
  • Kenyon Thomas Cookson, 25 Cheapside
  • Lee Thomas Mann, Sterne's buildings
  • Moore Joseph William, 4 Trinity street
  • Nicholson (town clerk) and Barr (coroner) 6 Park row
  • Paul William, 11 Trinity street
  • Payne & Eddison, 10 Albion street
  • Ray John, Saddle yard, Briggate
  • Raynar John, Sherwood's yard, Briggate
  • Richardson & Francis, 7 Commercial street
  • Robinson Thomas, Saddle yard, Briggate
  • Schofield & Teale, 30 Albion street
  • Scott & Sangster, Albion street
  • Smith & Hutchinson, 21 Trinity street
  • Soulby Edward Harker, George's court, Briggate
  • Stott James, 17 Commercial st & 4 Grove place, Queen's square
  • Strother Thomas, Briggate
  • Tottie Thomas William, 1 Albion street
  • Upton & Sons, Commercial court
  • Wailes William, Cundall's yard, Briggate
  • Walker W. D. 18 Bank street
  • Ward William, 18 Bank street
  • White John Sharp, 23 Boar lane, and 5 Park square
  • Wilkinson William, 19 Duncan street
  • Wood Harrison, Cundall's yard, Briggt
  • Wood John, 2 Mill hill
  • Wood John, 2 George & Dragon yard

Auctioneers & Appraises,

  • Allison Edward, 50 Woodhouse lane
  • Brains John, 15 Vicar lane
  • Cotter John, 45 Vicar lane
  • Crookshanks Robert, 58 Briggate
  • Halton William, 1 Central market
  • Hampshire Thomas, 14 Brunswick street
  • Holmes John, 2 Commercial street
  • Lumb Charles Poynton, Henry and Thomas, 19 Cheapside
  • Mcintyre Gilbert, Sterne's buildings
  • Scott John, 10 Hope street
  • Walker William, 2 Central market

Axle-Tree Maker,

  • Matthews Joseph (patent for carriages) near Water hall, Water lane

Bacon, &c. Factors,

  • Bolton James (cheese) 1 Commercial street
  • Burnley Ralph Wilks, 94 & 105 Briggate
  • Dalton William, 57 Union street
  • Dawkins Thomas, 63 Briggate
  • Haigh James, 8 Star street
  • Hall Joseph, 36 Fleet street, and 52 Central market
  • Hayes John, 4 Upperhead row and 18 Lowerhead row
  • Jackson William, 37 Lowerhead row
  • Johnson James, 9 Kirkgate
  • Liversedge John, 19 Leeds bridge
  • Liversedge Thomas, Harewood street
  • Marsden William, 85 Briggate and 13 Cheapside
  • Norton John, 12 Upperhead row
  • Raven William, 134 Kirkgate
  • Shotton Edward, 21 Central market
  • Tasker William Birch, 4 Ludgate hill
  • Wilkinson Henry (& flour dealer) 107 Briggate & 4 Ludgate hill
  • Wilkinson William, 94 Kirkgate & 55 Central market

Bakers & Flour Dealers,

  • Crosland Edward, 1 Ludgate hill
  • Elmer John, 23 Duncan street
  • Farrer Matthew, 24 Lisbon street
  • Forth William, Wood street
  • Ginever Ann (ship biscuit) 23 Dock street
  • Horner Sarah, 1 Dickinson court
  • Lockwood William, 9 West street
  • Machen Mary, 1 Fish Street
  • Petty Samuel, Beeston
  • Senior John, 18 Saville street
  • Smith George, Hunslet
  • Spence Hannah, 8 Sun street
  • Spence James, 10 Upperhead row
  • Spurr James, 6 St. James' street
  • Stead Richard, 112 Kirkgate
  • Stockdale Thomas, Hunslet
  • Willey John, 81 Templar street

Bankers,

  • Bank Of England (Branch of)- Thomas Bischoff, agent, Bank at
  • Beckett, Blayds & Co. Briggate- (draw on Glyn & Co. London)
  • Brown William, Williams & Co. (Union Bank) Commercial st.-(draw on Brown, Janson & Co. London)
  • Bywater, Charlesworth & Co. Commercial st.-(draw on Spooner, Attwoods & Co. London)
  • Farrar, Williamson & Co. Albion st.- (draw on Spooner, Attwoods and Co. London)
  • Perfects & Smith, Briggate-(draw on Sir J. W. Lubbock, bart. & Co. London)
  • Savings' Bank, Bank st.-Robert Tanner, secretary

Basket Makers,

  • Addinell & Perkins, 3 George and Dragon yard, Briggate
  • Carrack John (& sieve) 60 East street
  • Carrack Thomas (& toy warehouse) 147 Briggate
  • Gill John, George's court, Briggate
  • Oliver Thomas, Liddle's yard, Briggate
  • Robson Joshua, Blade's court, Hunslet la
  • Sidebottam Abraham, Royal Oak yard

Black Beer Brewers,

  • Douglas James, 15 Moscow street
  • Plowman John, 10 Little Bridge street

Blacking Makers,

  • Cockcroft John, 38 York street
  • Smith Thomas, 17 Duke street

Blacksmiths,

  • Askwith Christopher & Thomas, York street
  • Austin & Leeming, 3 Sidney street
  • Barker and Windsor, Hill's yard
  • Bashforth George, Highgate, Hunslet
  • Blakey William, Woodhouse carr
  • Brooke Christopher, Woodhouse
  • Brooke Richard, Farnley
  • Calvert John, Hunslet
  • Caygill James, Hunslet
  • Clayton Henry, York street
  • Coates William, 115 York street
  • Craven Samuel, Hunslet
  • Dixon John, 22 Land's lane
  • Emsley Joseph, Cloth-hall street
  • Firth James, Beeston
  • Frith Henry, Upper Wortley
  • Furness William, 8 Land's lane
  • Hardisty Robert, Little Nevile street
  • Harris Charles, Holbeck lane end
  • Johnson Robert, Tenter lane
  • Lane William, East street
  • Marsden William, 17 Lowerhead row
  • Mathers Joseph, Burmantofts
  • Mitchell John, Beeston
  • Mitchell Thomas, 103 Meadow lane
  • Parker Edmund, Golden Cock yard
  • Procter Henry, 27 Upperhead row
  • Scott William, Upper Wortley
  • Sykes William, Hunslet-moor side
  • Tellford John, Hunslet
  • Wilemot Thomas, Crown point
  • Wilson William, Whitecross yard, Briggate

Blank Makers,

  • Walker James, 62 North street
  • Walker James, 82 North street

Bleachers,

  • Fenton, Sadler & Sadler, 24 Albion street
  • Gill Joseph, Bramley's yard

Boat Builders,

  • Teall Henry, Dock lodge
  • Wilson Benjamin, School close

Bone Merchants,

  • Fox Anthony, York street
  • Parker Sarah, York street

Bookbinders,

  • Dayson Robert (and machine ruler) 1 Saddle yard, Briggate
  • Dyson John, 3 Fish street
  • Fowler Joseph, Central market
  • Nicholson Samuel, Meadow lane
  • Reynard John, Lambert's yard, Briggt
  • Schofield Sutcliffe (& law stationer) 4 Green's court, 66 Briggate
  • Simpson John (& lithographic printer) top of Wood street
  • Vickers Joseph Cockern, Birch's yard

Booksellers & Stationers,

  • Baines John & Co. 149 Briggate
  • Barr John, 99 Briggate
  • Bean William, 41 Lowerhead row
  • Chadwick Thomas, Little Woodhouse
  • Cullingworth Henry, 26 Bridge end
  • Gamble George, 5 West bar
  • Hardcastle William, 82 Briggate
  • Heaton John, jun. (& sub-distributer of stamps) 7 Briggate
  • Hicks John, 2 North street
  • Hirst Joshua, Churwell
  • Hobson Frederick, 50 Briggate.
  • Holmes John, 2 Commercial street
  • Inchbold Thomas (and lithographic printer) 62 Briggate
  • Knight James Young, 132 Kirkgate
  • Mann James, Central market
  • Parson S. & M. (and circulating library) Hunslet lane
  • Robinson & Hernaman, 14, 15 & 16 Commercial street
  • Spink Henry, 37 Briggate
  • Wilson George, 72 Kirkgate
  • Wood James, 93 Kirkgate

Boot and Shoe Makers,
(See also Shoe Warehouses)

  • Anderson James, 38 Central market
  • Archer Samuel, Hunslet lane
  • Atkinson Christopher, 12 West street
  • Baldwin James, Wellington yard
  • Banks Joseph, Chapel Allerton
  • Betts Thomas, 2 Bedford place
  • Boocock George, 78 North street
  • Bosworth George, Skinner lane
  • Brown Joshua, 20 Marlborough street
  • Chadwick Thomas, Gray's walk
  • Colyer William, Wortley lane
  • Coopland William, 157 Briggate
  • Craister Edmund & Son, 111 Kirkgate
  • Craister Thomas, 7 Commercial street
  • Dalamore Robert, 19 Wells street
  • Dickinson Christopher, 12 Wood street
  • Dobson Edward, 76 Meadow lane
  • Donaldson James, Calls, Call lane
  • Etherington Joseph, 25 Duke street
  • Good Timothy, 4 Lambert's yard, Briggate, and 45 Central market
  • Goodison John, York road
  • Grant William, 12 Castle street
  • Guy George, Queen's place
  • Hardaker Joseph, 12 Wellington lane
  • Harrison Jonathan, Linsley's fold, Mab gate
  • Hemingway Charles, 6 East lane
  • Hewitt Thomas, 8 Somerset street
  • Holroyd Joseph, Regent street
  • Hopps Robert, 16 Lowerhead row
  • Hudson Samuel, 108 Kirkgate
  • Hutchinson John, Woodhouse carr
  • Ibbetson William & John, Portland cot
  • Kinchley John, Hunslet
  • Logg John, Claremount place
  • Mabane John, 40 George's street
  • Mason Thomas, Regent street
  • Moody John, 20 Kirkgate
  • Morris William, 102 Briggate
  • Nichols John, Saxton lane
  • Pollard Thomas, 10 Cross street
  • Pulford John, Brown's yard
  • Ramsden Robert, Hunslet
  • Revill George, 71 George's street
  • Rhodes James, 158 York street
  • Rhodes Joseph, 10 Guilford street
  • Rhodes William, 30 George's street
  • Richardson William, 10 Dickinson court
  • Rider George, 41 Park lane
  • Rushforth Samuel, 37 Vicar lane
  • Sanderson Thomas, 55 Hunslet la tie
  • Saville Benjamin, 7 Upperhead row
  • Sharp Charles, 3 Trinity street
  • Sharp George, 21 Upperhead row
  • Sharp Thomas, 166 Briggate
  • Sheriff William, 84 Kirkgate
  • Shooter William, Waterloo street
  • Sirrs John, 3 Duke street
  • Slee James, 6 Lowerhead row
  • Smallpage Benjamin, 29 Lady lane
  • Stephenson John, Pleasant row
  • Stephenson Samuel, 30 Wellington street
  • Swift William, Lower Wortley
  • Tomlin James, 66 Briggate
  • Ward William, 39 Lowerhead row
  • Wardingley Nathaniel,35 Lady lane
  • Washbourn Nathan, 18 Bond street
  • Watmough William, Churwell
  • Whitaker William, Little Woodhouse
  • Wood Francis Charles, 13 Boar lane
  • Wood James, 48 Briggate
  • Wood John, Chapel Allerton
  • Wood Sarah, Beeston
  • Worsey William, 27 Briggate
  • Wright Benjamin, Woodhouse Carr
  • Wright Robert, 176 Briggate

Braziers and Tin-Plate Workers,

  • Beverley John & Son, 68 Briggate
  • Eyre William, 39 West street
  • Hall J. & Son (and patent metallic cock manufactr.) 19 Basinghall street
  • Hick James (and japanner) 27 Bridge end
  • Kirk Joseph, 4 Kirkgate
  • Laycock John (and iron plate and factory work) 38 East street
  • Linley William, 52 Meadow lane
  • Longfield Joseph, 19 Wood street
  • Richardson William, Lambert's Yard
  • Robinson Grace, 3 Dodsworth's yard
  • Turkington Thomas & Co. 56 Briggate
  • Wilson Martha, 42 Vicar lane

Brewers,

  • Arthington Robert, Hunslet lane
  • Haigh James (ale & porter) Star street
  • Hattersley Frederick (ale & porter) 43 Hope street
  • Jaques and Nell, Old Brewery, Meadow lane
  • Tetley Joshua (ale & porter) Salem place, Hunslet lane

Bricklayers,

  • Atack Samuel, Green row, Mab green
  • Bedford Charles, 68 Templar street
  • Boothman William, Boothman's court, Harewood street
  • Carter Jonathan, 22 Swinegate
  • Chumley John, 10 Little Bridge street
  • Crosby John, Cobourg street
  • Fountain George, 9 Timble bridge
  • Garland John, Crown street
  • Gilpin George, Kirkgate
  • Gilpin Samuel and Son (& builders) Church lane
  • Howes William, Providence row, Hunslet lane
  • Isles & Storr, Bridge street
  • Kelly John, Nevile street
  • Kershaw Thomas, Byron street
  • Longley Thomas, jun. 59 St. Peter's square
  • Lucas Benjamin, 15 Union street
  • Morgan Lewis, Lo Wheeler's place
  • Newton Benjamin, Far Leylands
  • Silcock & Dufton, 44 Templar street
  • Sykes John, jun. 54 Woodhouse lane
  • Taylor John, 27 Union street
  • Woolley Stephen, Smithson's yard, Meadow lane

Brick Makers,

  • Brown George, 21 Nile street
  • Butterworth Joshua, Lenten field
  • Clift John, Upper Wortley
  • Ingham William, Upper Wortley
  • Walton William, Upper Wortley

Brush Makers,

  • Anderson George, 11 Boynton street
  • Armistead Joseph & Jos. Water hall
  • Broadhead James, 36 top of Briggate
  • Crosland William, 44 Nelson street
  • Dickinson Jonathan (and salt merchant) 33 & 34 Water lane
  • Jones John, 15 Briggate
  • Preston Thomas, 146 York street, & 51 Central market
  • Shaw Robert, 11 Boar lane
  • Tiffany Christopher, Thomas & Co. 118 Kirkgate

Builders,
(See Joiners and Builders.)

Butchers,

  • Agars Robert, 20 Lisbon street
  • Asquith Benjamin, 102 Meadow lane
  • Atkinson John, Holbeck
  • Atkinson John, Richmond row
  • Atkinson John, Woodhouse
  • Austin George, 81 North street
  • Backhouse Samuel, Beeston
  • Barker William, Holbeck lane
  • Bearcliff William, 35 Fleet street
  • Blackburn John, 3 Central market
  • Bower John, 30 Lowerhead row
  • Bower Mary, 32 Hunslet lane
  • Bowser William, 18 South market
  • Bradshaw William, Meadow lane
  • Briggs David, jun. 1 Fleet street
  • Briggs David, 17 Cheapside
  • Brown Jeremiah, Beeston
  • Buck Joshua, 125 Briggate
  • Buckley John, 55 West street
  • Bulmer Samuel, 5 Duncan street
  • Burrell Francis, 13 Fleet street
  • Burrell Francis, 61 Bridge street
  • Butler John, 36 Kirkgate
  • Butler Joseph, 10 Duke street
  • Butler Thomas, 31 Kirkgate
  • Catley Richard, 24 Central market
  • Child Henry, 3 Cheapside
  • Clapham Joseph, 108 Briggate
  • Clark Joseph; 19 Central Market
  • Clark Thomas, 4 Central Market
  • Clark William, 66 West street
  • Clarkson Thomas, 131 Briggate
  • Claron John, 29 Cotton street
  • Coe Mark, 61 West street
  • Cooper George, 25 Duncan street
  • Cooper George, Farnley
  • Cooper Henry, 24 Cheapside
  • Cooper John, 4 Fleet street
  • Cooper William, 16. Central market
  • Craddock James, 17 Richmond street
  • Crosland Christopher, 101 Briggate
  • Crosland Jonathan & Richard, 33 Fleet street
  • Crosland Joseph, Holbeck bridge
  • Crosland Thomas, 129 Briggate
  • Crosland William, 17 Central market
  • Cryer George, 34 Fleet street
  • Curray Jonathan, 10 Central market
  • Curtis William, 42 West street
  • Darby Jonathan, 4 Mill hill
  • Davis William, 6 York road
  • Davis William, St. Peter's street
  • Dawson William; 26 Central market
  • Demaine Francis, Woodhouse'
  • Dewes Thomas, 22 Central market
  • Dixon Joshua, 52 East street
  • Dobson Joseph, Holbeck rd. Hunslet
  • Downs George, 139 Duke street
  • Dunderdale Thomas, Hunslet
  • England Edward, l4, Duncan street
  • England John, 6 Cheapside
  • Falshaw Elizabeth, 23 Duncan street
  • Fisher George, Hunslet
  • Flesher John, 43 Central market
  • Francis Jeremiah, 36 Hope street
  • Frankland Wt 46 Wellington street
  • Gill George, 38 Lowerhead row
  • Gill Thomas, 11 Cheapside
  • Goodhall Benjamin, 21 Fleet street
  • Gouthwaite John, 140 Briggate
  • Graham Francis, 123 Briggate
  • Green Theophilus 18 Richmond road
  • Greenwood William, 6 Fleet street
  • Haddock George, 39 Mill-street bank
  • Hall Thomas, 6 Duncan street
  • Halliday Robert, 9 Central market
  • Hanson William, 114 York street
  • Hare Benjamin, 26 Vicar, lane
  • Hargreave James, Upper Wortley
  • Hargreave Jas: jun. Upper Wortley
  • Hargreave John, Upper Wortley
  • Harland Samuel, 5 Cheapside
  • Harper Jane, 48 East street
  • Hartley William, 103 York street
  • Hast Benjamin, Hunslet
  • Hawkshaw William, 32 Central market
  • Heaton John, 5 Fleet street
  • Higgins John, 28 Fleet street
  • Higgins Thomas, 120 Briggate
  • Hinchliff John, Woodhouse carr
  • Hird Thomas, 13 Central market
  • Hodgson William, 110 Briggate
  • Hopkinson Joseph, Wood house lane
  • Hunter George, 7 Fleet street
  • Ibbetson William, 39 George street
  • Idle Joseph, 121 Briggate
  • Ingham Sarah, 28 Boar lane
  • Jackson Ann, 14 Cheapside
  • Johnson Richard, Chapel Allerton
  • Judson Robert, 40 East street
  • Kay Samuel, 15 Central market
  • Kent John, 16 Moscow street
  • Kidson Francis, 21 Cheapside
  • Kinder Benjamin, 1 Duncan street
  • Kinder John, 3 Duncan street
  • Kitchen George, 31 Mill hill
  • Lambert Charles, 23 Central market
  • Lancaster Thomas, 14 Fleet street
  • Laughton Joseph, 3 East street
  • Laycock Thomas, 1 St. James' street
  • Leake Thomas, Holbeck road, Hunslet
  • Ling George, Upper Wortley
  • Lockwood To;. W. 77 Meadow lane
  • Margerison Robert, 25 Lady lane
  • Middleham Robert, Ellerby lane
  • Middlemas George, 12 Fleet street
  • Midgley Joseph, 22 Vicar lane
  • Millns George, Bridge end
  • Myers Joseph, 140 York street
  • Nickson Isaac, 3 East bar, Kirkgate
  • Nixon John, 79 York street
  • Norman Matthew, 14 Central market
  • Norman Thomas, 2 Wade lane
  • Norman Thomas, 30 Fleet street
  • Parkinson James, 23 Cheapside
  • Peace Samuel, 118 Briggate
  • Pearson Matthew, 111 Briggate
  • Pease William, 8 Cheapside
  • Pickard Christopher, 16 Cheapside
  • Pickerdyke Joseph, Chapel Allerton
  • Porter Edward, 79 Meadow lane
  • Prince John, 130 Briggate
  • Randerson Henry, 27 Cheapside
  • Rawson William, 112 Briggate
  • Ray Sol. & William, Hunslet-moor side
  • Redfern Samuel, 14 Bridge end, South
  • Rhodes Joseph, 27 Central market
  • Rider James, 2 Central market
  • Riley Benjamin, Upperhead row
  • Rinder Joseph, 29 Fleet street
  • Robinson John, Lady bridge
  • Scholey Thomas, 9 Fleet street
  • Scurrah Christopher, 31 Fleet street
  • Sephton Francis, 213 Marsh lane
  • Sephton William, 110 York street
  • Shaw Joseph, Commercial street
  • Shillito William, 27 Fleet street
  • Simpson Richard, 27 Fleet street
  • Sissons, Paul, 51 Regent street
  • Smith Benjamin, 4 Duncan street
  • Smith Charles, 122 Briggate
  • Smith George (pork) 126 Kirkgate
  • Smith John, 60 Briggate
  • Smith Samuel, 1 Camp lane
  • Smith Samuel, 103 Briggate
  • Sowerby William, 21 South market
  • Stubbs William, 70 Briggate
  • Sugden Frederick, 133 Briggate
  • Sutcliffe George, 20 West street
  • Swales Thomas, 22 Cheapside
  • Swift Joseph; 1 Mabgate
  • Sykes Samuel, Wortley lane
  • Sykes William, Thwaite gate, Hunslet
  • Tasker James, 15 Marsh lane
  • Taylor John, 62 Marsh lane
  • Teale Richard, 7 Kirkgate
  • Teale Thomas, Water lane
  • Tetley Joseph, 28 Central market
  • Turner John, Wortley lane
  • Wade William, Hunslet lane
  • Walker James, 104 Briggate
  • Walker John, 120 Quarry hill
  • Walker Thomas, Meadow lane
  • Wardell Francis, 1 Cheapside
  • Waterton John, 22 South market
  • Whitehead Francis, Hunslet
  • Whitehead William, 7 Cheapside
  • Wigglesworth Joseph, Woodhouse carr
  • Wildblood John, 42 Central market
  • Wilkinson William, Hunslet
  • Wilks Christopher, 7 Central market
  • Wilks Christopher, top of Cato street
  • Willey Edward, 8 Fleet street
  • Wilson John, Hunslet
  • Wilson Robert, Hunslet
  • Wilson William, 132 Briggate
  • Wilson William & Richard, Hunslet
  • Wood George, 15 Cheapside
  • Wood Thomas, 18 Woodhouse lane
  • Wood Thomas, Queen's place
  • Wood William, 38 Fleet street
  • Wormald Joseph, 18 Cheapside
  • Wormald William, 22 Duncan street
  • Wray William, 32 Fleet street
  • Wright James, Quarry hill
  • Wright John, 20 Central market
  • Wright John, 36 Bridge street
  • Yates George, 29 Central market

Cabinet Makers,
Marked thus * are also Upholsterers

  • Barker George, 124 Kirkgate
  • Beecock John, 70 West street
  • Bruce Adam, Hunslet lane
  • *Bullman Robert & Son (& patent mangle makers) 27 Commercial street
  • Calvert William, 9 Mill hill
  • *Carrack John, Cavalier street
  • Clark Jonathan, Bramley's yard
  • Emmott James, (& joiner) Gower street
  • Feethany Mark, 11 Mill hill
  • *Flesher Benjamin 29 Albion street
  • *Gawthorp James, 5 Upperhead row
  • Gillespie Andrew, 106 Meadow lane
  • Handley Henry, Mill hill
  • Handley John, 18 North street
  • Handley William, 70 Hope street
  • Hargrave Josephus, 17 St. James' street
  • Harland John Low fold, North street
  • Huddleston William, 26Park lane
  • Kendell John & Co. 7, Westbar
  • Littlewood & Smith, 22 Boar lane
  • Nicholson Joash, 70 Meadow. lane
  • Oates Joseph; 26 York street
  • Oliver James, 1 Saville row
  • Senton John, 6 North street
  • *Shute Henry & James, 96 Kirkgate
  • Smith John, South market
  • Sowden Joshua, West street
  • Steel Thomas, 128 Kirkgate
  • Taylor Thomas, Hunslet
  • Teale & Son, 16 Lowerhead row
  • Thackray Joseph, 106 Kirkgate
  • *Theaker Joseph, 44 Kirkgate
  • *Townsend John & Charles, Castle street, Wellington street
  • Umpleby Jonathan, Williams row, Brewery field
  • *Wilkinson Wm, 15 Kirkgate
  • *Winn John, 19 Kirkgate
  • Worswick Richard &. Son, Woodhouse lane

Calenderers,

  • Haigh Mary, Mill hill
  • Marshall Agnes Bridge street
  • Sayner Jonathan & George, Hunslet lane

Canvas, Sacking, &c Manufacturers,

  • Bowes James, Steander
  • Brown William, (& matting) 150 York street
  • Firth William, Fisher's yard, Meadow lane
  • Hammond & Howson, Bank Per Mill
  • Herries, Wilkinson & Co. East street,
  • Holdsworth Jonathan, Harrison's court, Meadow lane
  • Loftus Thomas, 43 Lowerhead row and Lonsdale's yard
  • Marshall & Co. Water lane
  • Priestley Jonathan, Hunslet-moor side
  • Robinson George (and tarpawling) shoe thread and candlewick manufacturer) 45 Albion street
  • Titley, Tathams & Walker, Water Hall Mill

Card Makers,

  • Hearl Charles, 41 Union street
  • Varleys & Cawthery (& wire workers) Hunslet

Carpet Manufacturers,

  • Crookshanks Robert, (dealer.) 59 Briggate,
  • Howard John, Bedford street
  • Lee John (& rug & coverlet) Kirkgate and East street
  • Moxon James, 2 Upperhead row
  • Moxon Joseph, 6 Commercial st & 58 Marsh lane

Carvers & Gilders,

  • Bulmer Samuel, 19 Commercial street
  • Dobson Harden, Woodhouse lane
  • Dodgson William Fawcet, 23 Boar lane
  • Fryer Richard, 16 Bond street
  • Hick Joseph, (& varnish mkr) 9West bar
  • Hope Edward, (& looking glass maker) 88 North street
  • Hutchinson Anthony (& music seller) Boar lane
  • Pearson Edward, 74 North street
  • Polti Jonathan, (& barometer, &c. maker) 31 Central market
  • Stoppani Anthony, 4 Leadenhall street

Chair Makers,

  • Barton George, John street, Meadow lane
  • Wright David, York Tavern yard

China Glass & Earthen-Ware Dealers,

  • Bill Thomas, 7 Boar lane
  • Boyle Benjamin, 18 Duke street
  • Hardisty Robert, 142 Briggate
  • Howard James, 57 Central market and 37 West street
  • Moss Joseph (cut glass only) 19 Duncan street
  • Pomfret William, 2 Commercial street
  • Turnbull James, 5 Woodhouse lane

Chymists & Druggists,

  • Bedford James 40 Briggate
  • Bell Thomas, Lower head row
  • Brook Daniel, 12 Lady lane
  • Callum William, 63 Marsh lane
  • Garland Thomas 37 Call lane
  • Gill Christopher Smith, 17 Kirkgate
  • Glover Samuel, (& oil & paint dealer) 73 Briggate
  • Ingham Robert, 23 Lowerhead row
  • Law Thomas, 136 Briggate
  • Lawrence Jonathan, 119 Briggate
  • Lee John, 177 Briggate
  • Matterson Edward, 13 Briggate & 4 Blundel place
  • Ramskill Parson, 22 Meadow lane
  • Raynard George, 11 Bridge end south
  • Reinhardt Johann Christian, 76 Briggate
  • Searle George, 152 Briggate
  • Smeeton Edward, 23 Boar lane
  • Smith Samuel, 43 Meadow lane
  • Smith William, 21 Boar lane
  • Spencer Frederick, 31 Vicar lane
  • Spink William, 1 Wood street
  • Stabler Robert, 87 Briggate
  • Tarbotton Samuel, 116 Briggate
  • Tindill William, 74 West street
  • Trant William, 30 Briggate
  • West William, 11 Briggate

Chymists-Manufacturing,
(See also Oil of Vitriol, &c. Mnfrs.)

  • Bower John & Co. Hunslet
  • Carr and Co. (and cudbear, &c.) Hunslet lane
  • Carr John, Hunslet-moor side
  • Carr Robert, Burmantofts
  • Raistrick Joseph & Co. Neville street, School close
  • Smith William, Boar lane
  • Watson William & Sons, Leylands
  • West William, Hunslet

Clog Makers,

  • Croft Samuel, Dewsbury New road
  • Foster Jeremiah, Woodhouse

Cloth Dressers,

  • Anderson John, Harper street
  • Baines Samuel, 12 Skinner lane
  • Blaxland, Hinder and Co. Steander, and Basinghall street
  • Bradley John, Duke street
  • Button Thomas, York street
  • Cockcroft Henry, Low fold
  • Driver William & Sons, Low fold
  • Ellis Joseph, 49 Park lane
  • Empsall Thomas, 11 Wade lane
  • Gibson Joseph, 23 Woodhouse lane
  • Giles James, John & Moses, Bowman lane
  • Haigh and Bradley, Maude's yard, East street, and Duke street
  • Holroyd James, Carlton hill
  • Hutchinson James, St. James' street
  • Jackson Abraham, 71 West street
  • Landers Ann, 9 Commercial street
  • Lilly Sarah, 6 West bar
  • Orton Mary, Queen's place
  • Pawson Sarah, 23 Portland place
  • Reynolds William, 25A Duncan street
  • Shackleton Matt, 10 Meadow lane
  • Shillito Margt, 14 Upperhead row
  • Spencer Hannah, 45 Kirkgate
  • Stevenson William, 9 Guilford street,
  • Stonehouse Sarah & Hannah, Bromley's yard, Lowerhead row
  • Vollans Joshua, Hunslet lane
  • Wild Sarah, Hunslet lane
  • Wilkinson Ann, 20 Upperhead row
  • Wilson John, 38 Boar lane

Consuls,

  • American, Albert Davy, 32 Albion street
  • Brazilian, Joseph William Moore, 4 Trinity street

Coopers,

  • Ball George, Hunslet
  • Chambers Johnson, 23 Dickinson's court
  • Grayson William, 169 Briggate
  • Hornsby Richard, 5 East street and Central market
  • Jennings Joseph, 77 West street
  • Kirk John, 28 Meadow lane
  • Liversedge Robert, 214 Marsh lane
  • Mallalieu Joseph, Back Park street
  • Matson George 4 Land's lane
  • Oddy John, Holbeck lane
  • Richardson John, Regent street
  • Rider John, Hunslet
  • Robertshaw John, 127 Quarry hill
  • Sanderson William, Bridge end
  • Simpson Benjamin, Aire street, Wellington road
  • Turver William, 5 Wood street
  • Wilkinson Thomas, 43 Briggate
  • Worfolk Richard, Low fold
  • Wright John, Woodhouse

Cork Cutters,

  • Marston Charles, 22A Duncan street
  • Marston Thomas, 27 Call lane
  • Parker Benjamin, Rose & Crown yard

Corn & Flour Dealers,
(See also Bakers & Flour Dealers.)

  • Appleyard James, 3 Call lane
  • Brown Elizabeth, 17 Lady lane
  • Brownlow Joseph, 14 Lady lane
  • Burniston George, 17 Leeds bridge
  • Crosland Edward, 1 Ludgate hill
  • Dickinson Joseph, 144 York street
  • Dyson William, 9 Swine gate
  • Garnett John, 45 Templar street
  • Grimshaw John (& malt) 6 High Court lane
  • Holdgate John, 20 Meadow lane
  • Hornby Thomas, 9 Call lane
  • Horsfield John, 5 Call lane
  • Iles John (wholesale) 65 Richmond street
  • Iles William, (wholesale) Boyne's field, Marsh lane
  • Leak William, 5 Swan street
  • Leigh William, 7 Lady lane
  • Rogers Thomas, 28 York street
  • Rushforth Thomas, Hunslet
  • Smith William, 12 Calls
  • Wadman Peter, 169 Briggate
  • Watson John, Meadow lane
  • Watson William & Son, Kirk Ing's wharf

Corn Merchants and Factors,

  • Bell William Chancellor, Warehouse hill
  • Bellhouse William, Warehouse hill
  • Binney T. & R. Corn exchange
  • England & Skelton, 10 Warehouse hill
  • Fernandes J. L. 9 Warehouse hill & at Wakefield
  • Hesp John Brown, 5 Warehouse hill
  • Hirst John, 4 Warehouse hill
  • Hudson Edward & Co. King's Mills, Tenter lane
  • Hudson Edward, jun. Warehouse hill
  • Jackson Robert, 63 Hope street, and 9 Burmantofts
  • Laycock & Bennett, Sheepscar
  • Nicholls Dorothy, 44 St. James' street
  • Robinson James, Camp road, Wade lane
  • Russum Richard, 20 Briggate
  • Sanderson Rosetta, Gildersome
  • Sands John, Back Nile street
  • Senton & Turner, Sayner's Mill
  • Sunderland Susannah, 23 Woodhouse lane
  • Taylor & Duffield, Oatland's Mill, Woodhouse carr
  • Wilks Jonathan and Grafton, Meadow lane
  • Wilshire James B. Sayner's Mill
  • Wood John & Sons, Potter-Dale Mill, Dewsbury road
  • Woosey Thomas, Providence place

Clothes Brokers and Salesmen,

  • Dawson Miles, 3 Vicar lane
  • Farrar Hannah, 10 Wood street
  • Harral John Harrison, 127 Kirkgate
  • Harral William Harrison, 8 Kirkgate
  • Harrison Robert, 28 Bazaar
  • Lee Hannah, 85 Kirkgate
  • Lengthorn William, 86 Kirkgate
  • Nelson Sarah, 27 Vicar lane
  • Smith Thomas, 125 Kirkgate
  • Stewart Henry, 30 Vicar lane

Cloth Freizers,

  • Atkinson William, Wellington Mill
  • Proctor Robert, Duke stand Camp road
  • Wood John & Sons, Dewsbury road

Cloth Glossers,

  • Johnson Matthew, Back Nile street
  • Wood William and Richard, Cookson's grove, Kirk Ing's wharf

Coach Makers,

  • Clark John, 40 Call lane, & Nevile street, School close, and Northgate, Wakefield
  • Hollings John, Mill hill
  • Marshall Joseph, 31 Albion street
  • Micklethwaite Thomas, Dock street
  • Pads William (and harness maker)
  • Salem place, Hunslet lane
  • Wright & Co. 4 Bond street

Coal Masters & Merchts,

  • Brandling Ralph Henry, Old Coal stair; John Blenkinsop, agent
  • Charlesworth Jonathan & Joseph, Crown point
  • Fenton William, Waterloo Coal staith
  • Leather James & Co. Beeston
  • Newton William, Farnley

Comb Makers,

  • Bycroft Edward, Ebenezer place
  • Bycroft Thomas, 66 St. Peter's square
  • Dickson William, 22 Marsh lane

Commissioners For Taking Special Bail,

  • Blagbrough Samuel, Trafalgar street
  • Grey Robert & James William, St. James street
  • Kitchingman Wm, opposite Commercial buildings
  • Lumb Henry, Cheapside
  • M'Intyre Gilbert, George & Dragon yard
  • March George, 17 Commercial street

Confectioners,

  • Atkinson Ann, 100 Kirkgate
  • Baker Louisa Mary, 21 Bond street
  • Bowes Richard, 28 Boar lane
  • Bradwith Mary, 19 Upperhead row
  • Breeverton Gervase, 21 Lowerhead row
  • Broster Ann (and cork dealer) 24 Boar lane
  • Bywater Richard, 55 Kirkgate
  • Crowther Cecilia, 7 Meadow lane
  • Foster Ellen, 7 Vicar lane
  • Gascoigne George, 16 & 17 Boar lane
  • Grimshaw Hannah, 17 Briggate
  • Harley Charles, 74 Meadow Lane
  • Harley John, 48 Central market
  • Hind John, 1 Timble bridge
  • Humble Ann, 135 Briggate
  • Jackson Mallett Case, 13 Calls
  • Lee Edward & Thomas, 7 Warehouse hill
  • Phillips Thomas, Wade lane
  • Spence John, High Court lane
  • Steel John, 24 York street
  • Temple Richard; Call lane
  • Tootall & Son, 8 Warehouse hill & at Wakefield
  • Tootall J. jun. & Brother, 6 Warehouse hill and at Wakefield
  • Topham & Steele, Kirk Ing's wharf
  • Underwood David, 7 High Court lane

Corn Millers,

  • Appleby Samuel, Upper Wortley
  • Appleby Sarah & Son, Farnley
  • Carr Joseph, Hunslet carr
  • Dawson John, Mill Green Water Mill
  • Dawson John, jun. New Wortley Steam Mill
  • Farrar & Bower, Hunslet Steam Mills
  • Fearnside Joseph, 61 West street
  • Goulden George, 37 Kirkgate
  • Hainsworth David, Aire hills
  • Hainsworth Samuel, 114 East street
  • Hainsworth William Burrows, 114 East street (Mill) Garden street
  • Harrison & Wainman, Albion mill, Garden street
  • Holdsworth Robert, Gildersome
  • Horner, Drake & Co. New road, Meadow lane
  • Hudson Edward & Co. King's Mills, Tenter lane
  • Joy William & Edward, Thwate Mill
  • Roberts Thos, Holbeck Steam Mill
  • Rowntree Isaac & William, Steam Corn Mill, Steander
  • Smith John & George, Potter Newton
  • Sykes James (& flour) 52 Kirkgate

Coverlet Manufacturers,

  • Atkinson John, Pitfall Mills
  • Lee John, Nether Mills, East street
  • Petterson John, Mab gate

Curriers,

  • Atkinson Daniel, 27 Kirkgate
  • Conyers Joseph, 23 Timble bridge
  • Coultate John, 53 Hunslet lane
  • Craven George, 7 Nelson street
  • Dove Christopher & William, 37 Boar lane
  • Hawksworth Thomas, Dodsworth's yard
  • Hawksworth Timothy, 40 Kirkgate
  • Howcroft Robert (& leather seller) Water lane
  • Kirby John, 145 York street
  • Kirkbride John, 18 Kirkgate
  • Nettleton Peter, 65 George's street
  • Pattinson William, Heaton's court, Briggate
  • Plummer George, 17 Vicar lane
  • Ransall Robert, Dyer street
  • Richardson William & Son, Cloth-hall street
  • Stocks Benjamin & Son, Stocks fold, Bank street
  • Topham John, 18 Call lane

Cutlers,

  • Gay Thomas, White Hart yard, Briggate
  • Graham George, Turk's Head yard
  • Hardacre Joseph, Spring street, Bank
  • Hirst Samuel & Son, 97 Briggate
  • Scatchard Samuel, Stansfield's yard
  • Stears William Morley, 36 Briggate
  • Wilkinson John, 54 Briggate

Dentists,

  • Atkinson John, 20 East parade
  • Brae Andrew Edmund, 29 Park square
  • Dixon John, 125 East street
  • Middleton Charles, 1 Templar street
  • Murphy Joseph, 29 Park square

Drysalters,

  • Bilbrough James, Gildersome
  • Bowell Samuel & Son, 6 Basinghall street
  • Ellershaw John (importer) 17 Albion street
  • Grace & Jepson, East parade
  • Hardwick & Bray, 16 Trinity street
  • Hill Beverley, Bond place
  • Hutchinson Robert & Co. Neville street, School close
  • Joy William & Edward, 29 Albion street
  • Lapage Jonathan Frederick & Co. 27 Park row
  • Lediard, Jones & Mortimer, Swine gate-William Wood, agent
  • Lee Charles, Blayd's yard, Briggate
  • Medley Joseph, Crown point
  • Pryce John and Co. Bishopgate street; William Percival, agent
  • Rhodes John, 7 Basinghall street
  • Sadler, and Briggs (and wholesale druggists) 130 Kirkgate
  • Skinner George Ure, 30 Mill hill
  • Smith William, Bank street
  • Taylor William, 7 Basinghall street
  • Tempest John, Holbeck

Dyers,

  • Aldam, Pease, Birchall & Co. (stuff) Tenter lane
  • Atkinson John (worsted) Tenter 1a
  • Bateson James, Lower Wortley
  • Bell John (stuff) York road
  • Brayshaw William, (Cloth) Nether Mills, East street
  • Calvert John & Sons (stuff) Kirkstall New road
  • Carr William and Sons (wool) 10 Swine gate
  • Chadwick Charles & Co. (woollen) Bowman lane
  • Chadwick Susannah (cotton & silk) 8 Swine gate
  • Coates Joseph (silk) 4 Vicar lane
  • Craven Elizabeth, 105 Kirkgate
  • Croysdale Joseph & Co. (worsted) Waterloo Coal staith
  • Day Joseph (listing) Richmond street
  • Dixon Nathan (woollen and silk) Waterloo Coal staith
  • Eastburn & Hardwick (stuff) Woodhouse carr
  • Farrar George & Son (wool) Spring gardens, Wellington road
  • Fawcett Thomas (woollen cloth) Timble bridge
  • George Thomas & Son (stuff) Spring gardens, Wellington road
  • Gill Jon. (woollen) Aire Dale Mills
  • Glover Robert & Frederick (wool and woollen) Airedale Mills
  • Haigh Benjamin (stuff & woollen) School close
  • Hindle, Holt & Hindle (stuff) Quarry hill
  • Holliday William (woollen) Gray's walk, Hunslet
  • Holroyd Joseph & Sons (woollen & stuff) Sheepscar
  • Hopton, Peniston and Co. (stuff) Skinner lane
  • Horsfall John (stuff) Spring gardens
  • Mallinson Joah & Co. (stuff & cloth & finishers) Little Nevile street
  • Metcalf David (woollen) Leylands
  • Musgrave Benjamin (woollen) Wellington Dye House
  • Musgrave Samuel, (woollen) Waterloo Coal staith
  • Norfolk William, (stuff) Woodhouse carr
  • Nussey George (woollen) Sanford street, School close
  • Nussey Joseph, (woollen) Aire street, Wellington road
  • Oddy Samuel, (worsted) Middle fold
  • Pickles George (cloth and sizing boiler) Garden street
  • Prince Thomas, (woollen) Cinder island
  • Robinson Mary (Stuff) Sayner's Ml
  • Rowling Samuel & Joseph (stuff) Short street, School close
  • Sayner George, (woollen) Sayner's Mill
  • Sayner William & John (woollen) Sayner's Mill
  • Scarth William Gilyard (wool) Mill garth
  • Schofield & Reffitt (wool) Spring gardens, Wellington road
  • Spencer John (& linen and thread finisher) Tenter lane
  • Spencer Samuel (linen & cotton & thread finisher) Tenter lane
  • Swift Jeremiah (silk, cotton and woollen) 9 Butler's yard, Kirkgate
  • Tetley David (worsted) Water lane bank
  • Thackrey John (stuff) Cinder Island
  • Walker John (woollen) 115 East street
  • Walker Thomas (silk, cotton & worsted) Tenter lane
  • Walton & Ramsden (woollen) Steander
  • Watson William & Sons (wool and woollen) Leylands
  • Watson William, Tattle (stuff and finisher) Nevile street, School close
  • Webster & Atkinson (stuff & cloth) Mab gate
  • Whiteley Eli (woollen) Sheepscar
  • Wood John & Sons (wool. & Woollen) Potter Dale Mill, Dewsbury road

Earthenware Manufrs,

  • Allison John, Jack lane, Hunslet
  • Brown Samuel, Hunslet hall
  • Bullough Kitty, 65 West street
  • Cartledge Thomas, Hunslet
  • North Reuben, John and John, Pottery field, Hunslet
  • Northall James, York road
  • Petty Samuel and Son, Hunslet Hall Pottery
  • Russell William, Holbeck Pottery
  • Taylor William, Jack lane
  • Wainewright Samuel, Leeds Pottery

Eating Houses,

  • Beckerdikes Thomas, Bramley's yard
  • Gray William, Free market
  • Greenhow William, 21 Leeds bridge
  • Hartley John, 11 Call lane
  • Holden Ann, 21 Vicar lane
  • Lenton Edward, 141 Briggate
  • Lord Jonathan, New market
  • M'Voy Joseph, 17 Call lane
  • Moxon Mary, George & Dragon yard
  • Oates Edward, 15 Bond street
  • Spink John 48 Call lane
  • Thompson Henry, 1 Leadenhall street

Engineers,
(See also Iron and Brass Founder, and Steam Engine Manufacturers.)

  • Bland John, Hunslet
  • Leather George, Park terrace

Engravers and Copper- Plate Printers,

  • Brown Samuel (and on Wood) 135 Kirkgate
  • Butterworth, Livesey & Co. 8 Commercial street
  • Fothergill Frederick, 9 York street
  • Nicholson James (& pattern card maker) Free market
  • Royce John, 15 Boar lane
  • Rushworth John, 4 Nelson street
  • Stears Samuel, 36 Briggate
  • Topham Samuel, 15 Boar lane
  • Topham Thomas, 10 Boar lane

Fellmongers,

  • Balmer William, Low fold North street
  • Cuttell Benjamin (& leather dresser) Sykes' row, York street
  • Jackson Henry & Sons (& lawyers) East street
  • Stocks Benjamin & Son (& leather dresser) Trinity st & Near bank
  • Wilson Edward, Hunslet

File Manufacturers,

  • Blindley Daniel, Smithies' yard, bank
  • Houldgate William, Saxton lane

Fire, &c. Offices and Agents,

  • Albion, Robert Parkinson, 25 Basinghall street
  • Alliance, Schofield & Teale, 30 Albion street
  • Atlas, Matthew Gaunt, 1 Bond street
  • British (fire) and Westminster (life) Jonathan Ray, Saddle yard, Briggate
  • County Joshua Muff, 12 Commercial Street
  • Crown, T. & J. Rothery, Basinghall street
  • Eagle, Thomas Francis Foden, Baines's yard, Briggate
  • Globe, George Mach, 17 Commercial street
  • Leeds and Yorkshire, Jonathan Wilks, 5 Commercial street
  • London Union, Robert Tanner, 12 Bank street
  • Manchester, Jonathan Rhodes, 7 Basinghall street
  • Newcastle, John Ramsden, Little Cross street, Trinity street
  • North British, Charles Wellbeloved, Basinghall street
  • Norwich Union, John Henry Ridsdale; 7 Albion street
  • Pelican, George Shaw, 4 Swan street; Briggate
  • Phoenix, George Shaw, 4 Swan street, & Harrison Wood, Cundall's yard, Briggate
  • Protector, William Waile, Cundall's yard, Briggate
  • Royal Exchange, Thomas Everard Upton, Commercial court, Briggate
  • Scotland Insurance Company, Gilbert M'lntyre, Sterne's buildings, Briggate
  • Sheffield, Richarson & Francis, 7 Commercial street
  • Sun, William Kitchingman, Quebec
  • West Of England, Thomas Mann Lee, George & Dragon yard, Briggt

Fishmongers,

  • Atkinson William, 12 Central market
  • Downs Thomas (and fruiterer) 44 and 46 Central market
  • Ward Stephen, 11 Central market
  • Wood David, 7 South market

Flax & Tow Spinners,

  • Atkinson Moses, East street
  • Atkinson William, 13 St. Peter's square
  • Benyon & Co. Meadow lane
  • Bowes James (& thread & canvas manufacturer) Steander
  • Brown Barnard, Mabgate
  • Grimshaw, Brady & Robinson, 22 Dock street
  • Hammond and Howson, Bank Upper Mill
  • Herries, Wilkinson & Co. East street
  • Hives & Atkinson, East street
  • Hodgson Benjamin; Gray's walk
  • Land Thomas, Land's court, Water lane
  • Lawson & Walker, Mabgate
  • Marshall & Co. Water lane
  • Smith & Stabler, Hunslet-moor side
  • Titley, Tathams & Walker, Water Hall Mill
  • Westley William King, East street

Flax Dressers,

  • Hunton William, Mabgate
  • Hutton Charles, 94 Meadow lane
  • Parker Benjamin, William street

Flock Dealers-Woollen,

  • Atkinson William, 13 St. Peter's square
  • Blackburn William, 60 Briggate, & Calls
  • Giles Moses, Salem place, Hunslet lane
  • Hall Benjamin, Linsley's fold, Mabgate
  • Newton George, 65 Templar st and 83 North street
  • Rhodes James, 8 Woodhouse lane
  • Shaw James, Harrison's court, Meadow lane
  • Whiteley Thomas, Water lane

Fruiterers,

  • Harral John Harrison, 127 Kirkgate
  • Mason Matthew, 86 Briggate
  • Palframan Sarah, 1 Cheapside
  • Reynolds William, 25A Duncan street
  • Ward Robert, 39 Fleet street
  • Wood George, Wormald row

Furniture Brokers,

  • Cox David, 99 Kirkgate
  • Dobbins Thomas, 122 Kirkgate
  • Fletcher Elizabeth, 121 Kirkgate
  • Gummersall Thomas, 47 Duke street
  • Hartley John, Free market
  • Liley John, 31 Duke street
  • Poole Luke, Sweet street, Holbeck
  • Simpson John, 101 Meadow lane
  • Smith Joseph, 2 Ludgate hill
  • Smith Joseph, Ebenezer place
  • Smithson John, 20 Duncan street
  • Suggitt David, 29 Duke street

Gas Fitters,

  • Andrews James, Bay Horse yard
  • Askin Sarah, Calls
  • Beverley John & Son, 68 Briggate
  • Cawood John & Sorts, Marsh lane
  • Dupin Antonie (and bell hanger & locksmith) 21 Duncan street
  • Fenton and Murray, Water-Lane Foundry
  • Heaps Christopher, 114 Kirkgate
  • Hughes John, Lowerhead row
  • Midgley Robert Shaw (and coppersmith and steaming apparatus manufacturer) Waterloo street
  • Pullan William, Cowell's yard, Briggate
  • Ramsden John, Little Trinity street

Glass (Crown) And-Lead Merchants,

  • Gray Robert & J. W. 33 St. James' street
  • Heaps Christopher, (lead) 114 Kirkgate
  • Heaps John (lead) 115 Kirkgate
  • Lonsdale Jonathan, (glass only) 4 Wood street
  • Smith William, (glass only) 3 Ludgate hill
  • Waite William, 26 Upperhead row

Glass Manufacturers & Dealers,

  • Bower Jonathan, (bottle & flint) Hunslet
  • Bower Joshua & Co. (crown window glass) Hunslet, warehouse 158 Briggate
  • Pomfret William (cut glass) 29 Commercial street

Glue Manufacturers,

  • Aspin James, Hunslet
  • Brigg Hunter (& sizer) 56 Hope street

Grocers & Tea Dealers,
(See also Shopkeepers, & Tea Dlrs)

  • Banks Benjamin, (& druggist) 19 Timble bridge
  • Bashforth George, Hunslet
  • Batty John, 8 West bar
  • Bingley Henry, 204 Marsh lane
  • Birch William, 4 Lowerhead row
  • Blaxland Alexander, (& flour warehouse) 9 East street
  • Brearcliff Stephen, 106 Briggate
  • Bryan John (& druggist) Sweet street
  • Burrows Israel, 18 Lady lane
  • Callum William, 63 Marsh lane
  • Carr William, Hunslet carr
  • Clark Thomas, 83 Kirkgate
  • Coates William, 13 Vicar lane
  • Coates William, 79 Briggate
  • Cowel Richard Henry, 134 Briggate
  • Crosland John, 1 Ludgate hill
  • Crossley Joshua, 67 Kirkgate
  • Dransfield Joseph 7 West street
  • Fretwell William, 22 Upperhead row
  • Frost Thomas, glover, 23 Lady lane
  • Greenwood William, Hunslet lane
  • Harrison John, 20 Boar lane
  • Hattersley Robert, 25 Bridge end
  • Heaps John, 115 Kirkgate, and 5 Ludgate hill
  • Heaton William, Holbeck road, Hunslet
  • Heppel Edward, Marsh lane
  • Heppel James, St. Peter's square
  • Hirst Harriet, 155 Briggate
  • Hogg John, 57 Briggate, & 28 Lady lane
  • Howitt Robert & Son (wholesale) Bridge end
  • Issott Robert, 89 Briggate
  • Jackson Ellis, Hunslet
  • Jordan Henry Ferdinando (& coffee roaster) 2 Lowerhead row
  • Kemplay & Hopkins, 13 Duncan street
  • Lambert George, 163 Briggate
  • Lee & Capes, 13 St: John's street
  • Lee Joseph, 175 Briggate
  • Legg William, 45 Briggate
  • Linsley Joseph, 150 Briggate
  • Linsley Rachael, 18 Meadow lane
  • Lonsdale William Henry, 16 Marsh lane
  • Mallorie Benjamin, 127 Briggate
  • Moore John, 5 North street
  • Naylor Thomas, Hunslet
  • Neesom William, Bridge end
  • Ogle Samuel, 77 Briggate
  • Parker John, 10 Boar lane
  • Robson Edward, 5 Briggate
  • Shaw John, 1 Coburg street
  • Simpson John, 128 Briggate
  • Smeeton Edward & John (& druggists) 15 Timble bridge
  • Smith William, 47 Vicar lane
  • Smithson Samuel, 26 Kirkgate
  • Snowden Martha,35 top of Briggate
  • Spencer & Stansall, 18 Commercial street and 32 Vicar lane
  • Stabler Robert, 87 Briggate
  • Stead Samuel, 27 Upperhead row
  • Swan Samuel, 24 Kirkgate
  • Thistlethwaite John, jun. Eland road, near Turnpike
  • Thistlethwaite John, sen. John's place,Holbeck
  • Thompson Robert, 98 Kirkgate and 26 Fleet street
  • Thorp John (and coffee roaster) 2 Briggate
  • Turner Edwin, 10 & 12 Briggate
  • Varey Thomas, 29 York street
  • Varley James, Hunslet
  • Waddington Robert, 1 Dewsbury road end
  • Walker Spence, 40 Lowerhead row
  • Wass William, 34 Hunslet lane
  • Wass William, 61 Briggate
  • White George, 21 Upperhead row
  • White Robert, (wholesale) Wharf street
  • Wilkinson Henry, 18 West street
  • Williamson John, Hunslet
  • Wilson Joseph, Central market
  • Wood Matthew, 30 Mill hill
  • Wrigglesworth John, Bond street
  • Wrigglesworth Joseph, 32 Lowerhead row
  • Yewdall John, 109 Briggate, & 19 West street

Gun Makers,

  • Calvert John, 10 Commercial street
  • Calvert William, (and toy warehouse) 141 Briggate
  • Fotherby William, 4 Lady lane
  • Raper Benjamin, 56 Call lane

Haberdashers,
(See Linen Drapers, &c.)

Hair Dressers and Perfumers,

  • Adams John, 12 Boar lane
  • Atkinson Edward, 22 Commercial street
  • Bell James, 51 Kirkgate
  • Burnett John, 59 West street
  • Butler William, 4 Call lane
  • Calvert Joshua, 15 Bank street
  • Child James, 21 & 22 Call lane
  • Cork Christopher, 2 Duncan street
  • Cran James, 65 Briggate
  • Crowther Isaac, 3 Meadow lane
  • Dixon John, 125 East street
  • Fentom James, 68 West street
  • Haigh Elizabeth, 2 Kirkgate
  • Hale John, 15 Lowerhead row
  • Hardaker Richard, 19 Duke street
  • Kershaw John, 23 Meadow lave
  • Kirk William, 17 Upperhead row
  • Lowe Robert, 123 Kirkgate
  • Lucas George, 46 Mill street
  • Marsh & Arundel, 25 Upperhead row
  • Meadley John, 22 Vicar lane
  • Meadley John, Wade lane
  • Meadley Matthew, 5 George's street
  • Neal Frederick, 44 Lowerhead row
  • Roberts John, 2 Leadenhall street
  • Rushforth, William 35 Kirkgate
  • Sellars Thomas. 3 Mill hill
  • Skelton John, 25 Briggate
  • Smith William, 52 Call lane
  • Teale Thomas, 34 Lady lane
  • Wheatley William, 6 Lady lane

Hatters & Hat Manufrs,

  • Atkinson John, Holbeck
  • Bailey James, 24 Briggate
  • Barlow John Smith, 148 Briggate
  • Bracewell William, 28 Commercial street
  • Broadbent & Sowry, 31 Briggate
  • Child James, 21 & 22 Call lane
  • Cragg Tim. (& furrier) 2 Bridge end
  • Crann James, 65 Briggate
  • Eddison Robert, 33 Queen street, East street
  • Gillham Charles, 19 Boar lane
  • Gresham & Pyatt, 90 Kirkgate
  • Jennings Joseph, 6 Vicar lane
  • Jowitt William, (& furrier) Commercial street
  • Kirk William, 17 Upperhead row
  • Patchett Jonathan, 3 Briggate
  • Rowley William George, 129 Kirkgate and 39 Briggate
  • Sammons & Co. 81 Briggate
  • Thorp Edward, 22 Fleet street
  • Topham George, 14 Kirkgate
  • Umpleby William, 40 Vicar lane
  • Walker William, 25 Fleet street
  • Whare John, 8 Commercial street

Hay Dealers,

  • Bayley Robert High street
  • Dixon Edward, Free market
  • Pawson James, 27 Water lane

Hop Merchants,

  • Barrett Joshua, Harper street
  • Cudworth John (late Broadhead & Cudworth) 14 Briggate
  • Dodgson John, on the Bridge
  • Hargreave William, 25 Boar lane
  • Howitt Robert & Son, Bridge end
  • Thorp John, 2 Briggate
  • Walker John & Edward, 34 Garden street
  • Wilson Edward & Thomas, 116 Kirkgate

Hosiers & Glovers,

  • Broadbent & Sowry, 31 Briggate
  • Brooke John & Son, 18 Briggate
  • Camby Christopher (manufacturer) 7 Old Infirmary yard, Kirkgate
  • Dearlove & Fenton (manufacturers of lamb's wool hosiery & knitting yarns) 46 Briggate
  • Holmes Samuel, 36 Boar lane
  • Johnson Sarah, 156 Briggate
  • Leathley Samuel, 164 Briggate
  • Lewis & Co. 41 & 42 Briggate
  • Longfield Stephen, 29 Bazaar
  • Lowcock William, 17 East street
  • Marsden Thomas, Central market
  • Richardson Cavie, Central market
  • Tennant John, 11 Lady lane
  • Timms John, 45 Lowerhead row

Inns & Hotels,

  • Bull and Mouth, Uriah Bulmer, Briggate
  • Corn Exchange Hotel, Thomas Walker, top of Briggate
  • Golden Lion, William Bell, Briggate
  • Hotel, William Crossland, Briggate
  • Rose and Crown, John Frances, 73 Briggate
  • Scarboro' Hotel, Henry Scarborough, Bishopgate street
  • Talbot, William Neale, Briggate
  • White Horse, Thomas Turnbull, 15 Boar lane
  • White Swan, William Farran, 83 Briggate

Iron & Brass Founders,

  • Askam Thomas, Lady lane
  • Beverley John & Son, 68 Briggate
  • Briggs Thomas & Co, (brass) 149 East street
  • Cawood John & Sons, Marsh lane
  • Cluderay Richard, Wortley lane, Holbeck
  • Fenton & Murray (& steam engine manufacturers) Water-Lane Foundry
  • Gothard John Richard, Hunslet moor
  • Gothard Timothy, Hunslet-moor side
  • Hall J. & Son, 19 Basinghall street
  • Hartop Henry & Co. Milton Iron Works, 10 Tenter lane
  • Hird, Dawson, Hardy and Field (& iron merchants & manufacturers.) Low-Moor Iron Works, and Bramley's yard, Lowerhead row -John Atkinson, agent
  • Horsfield & Barras (gasometer and boiler manufacturers & engineers) Bank Foundry, Saxton street
  • Lawson and Walker, Mabgate
  • Maclea & March, Union Foundry, Dewsbury road
  • Nelson James Sons, 47 Briggate
  • Reynolds Richard and Co. (and engineers) 32 Briggate & Nether Mills
  • Rickard, Dockray & Pinder, Wellington Foundry
  • Shaw Joseph & Son (& boiler makers) Hunslet
  • Stirk Zebulun (and manufacturer of patent- steam engines with wrought iron boilers) York street
  • Sturges John & Co. Alfred street
  • Sugden John, Dewsbury road, Meadow lane
  • Warwick Joseph & Co., Leeds bridge
  • Wooler Jonathan (brass) Hill's yard, Meadow lane

Iron Manufacturers,

  • Day James (boiler, plate, bar, rod & sheet) Leeds Iron Works
  • Shaw Joseph & Son (and masters and merchants) Hunslet Iron Works & 4 Swan street & 83 Briggate

Iron-Merchants,

  • Beecroft, Heath & Co. (& iron masters) 19 Call lane
  • Ellison William, 5 Sidney street, Vicar lane
  • Jones Frederick J. (pig and round iron, and water pipe commission agent) 23 Mill hill
  • Knowles Henry, 12 & 13 Meadow lane
  • Maude Edmund & Sons, St. Peter's quay
  • Sturges John & Co. Alfred street

Ironmongers,

  • Braithwaite John, 91 Briggate
  • Corker John (& saw mkr) Bridge end
  • Dupin Antonie, 21 Duncan street
  • Field Richard, 26 Lowerhead row
  • Fieldhouse William, 12 Kirkgate
  • Firth William, 110 Kirk gate
  • Fountains Thomas, Saville street
  • Holmes John, 68 Kirkgate
  • Iveson Edward, 42 Lowerhead row
  • Knowles Henry, 12 & 13 Meadow lane
  • Labron Jonathan, (furnishing) 55 Briggate
  • Lancaster Thomas, (furnishing) 37 top of Briggate
  • Nelson James & Sons (& stove grate mfrs.) 47 Briggate
  • Raper Benjamin, 56 Call lane
  • Reynolds Richard, 32 Briggate
  • Singleton Jonathan, 144 Briggate
  • Smith Thomas, 168 Briggate
  • Turkington Thomas & Co. (furnishing) 56 Briggate
  • Welford Joseph, 22 Briggate
  • Wigglesworth Frederick, 93 Briggate
  • Wood John, 12 Vicar lane

Iron Roller and Factory Work Manufacturer,

  • Laycock John, 33 East street

Joiners and Builders,

  • Addison Thomas, St. Peter's square
  • Atkinson George, 2 Hope street
  • Avison Henry, Eland road, nr. turnpike
  • Barker Edward, 57 St. Peter's street
  • Beck Joseph, Plane street
  • Blackburn Thomas, Mill green,
  • Blenkinsop Alexander, 23 Basinghall street
  • Boddey John, Hill's yard, Meadow lane
  • Boler Richard, Woodhouse lane
  • Boynton Bartholomew, 158 Marsh lane
  • Braim Cornelius, Queens place
  • Braim Thomas, 4 Park lane
  • Brownhill James, Harper street
  • Burrell Benjamin, Upper Albion street
  • Burton S1. Meadow lane
  • Carlton John (& loom maker), Upper Worsley
  • Carlton Samuel (& cabinet & loom maker) Beeston
  • Carlton William (& loom maker) Hill's yard, Meadow lane
  • Cawood Thomas, Cropper street
  • Clarke James, Hunslet
  • Cordingley William (& saw mills) Mill hill
  • Crowther Eli, Skinner lane
  • Daniels I. 2 Lambert's yard, Briggate
  • Dayson Joseph, Holbeck lane
  • Emmott James (& cabinet maker), Gower street
  • Farrar Abraham, 37 Garden street
  • Farrar Simeon, 28 Nelson street
  • Fieldhouse Samuel, 7 Grace street
  • Fletcher Thomas, Old Raisin yard, 96 Briggate
  • Garside Robert, Little Bridge street
  • Giles Thomas, Spring street
  • Gill Jonathan, Thwaite gate, Hunslet
  • Goodall Elizabeth & Son, Park lane
  • Graham Asher, Hunslet lane
  • Green Samuel, 4 Infirmary street
  • Grey John, $Butt's court, Guilford street
  • Hall Thomas, Harper street
  • Hall William, Eyre's yard, Hunslet
  • Harland Joseph, 10 Swine gate
  • Harland Joseph, Nevile street, School close
  • Harrison John, Moor side
  • Haw Thomas, Hunslet-moor side
  • Hirst Joseph, Woodhouse
  • Hobson Charles, Hunslet lane
  • Hopkins John, Hopkins yd; Nevile street
  • Hopkins William, 35 George's street
  • Horton John, Calls
  • Hunter William, 48 St. Peter's street
  • Ingle Joseph (& cabinet maker) 21 Timble bridge
  • Janson Joseph, Butler's yard, Kirkgate
  • Judson Thomas, 37 Cavalier street
  • Kearsley Matthew, Hunslet
  • Keighley Benoni, 2 East street
  • Kirby Richard, Blucher street, Hunslet lane
  • Lawton William, Dewsbury New road
  • Lord Jonathan (& cabinet maker) Cloth-hall street
  • Malpas John, 4 Wellington street
  • Massey Robert, Wade lane
  • Matthews Thomas, Wellington street
  • Morton Henry, Dewsbury road end
  • Naylor William, Upper Wortley
  • Neal William, Hunslet-lane
  • Norton George, 7 West bar
  • Parfitt James, Regent street
  • Parkinson George, Byron street
  • Pattinson William, 22 Land's lane and 44 Woodhouse lane
  • Pearson John, 14 Land's lane
  • Perkin Samuel, East st & Glue street
  • Preston William, 18 Timble bridge
  • Raper John & Joseph, Holbeck
  • Rippon Reuben, 69 Coburg street
  • Rollinson James, Ebenezer place
  • Rollinson Joseph, 102 York street
  • Russell Benjamin, Bowman lane
  • Russell Thomas, Chapel Allerton
  • Scholes & Askey, Rockingham st Woodhouse lane
  • Sharp John, 15 Basinghall street
  • Shepherd Jonathan, Hill's yard, Meadow lane
  • Shiers Thomas, Chapel Allerton
  • Shuttleworth James, 35 Basinghall street
  • Simpson Tames, 15 Copenhagen street
  • Smith John, Canal wharf
  • Smithson John (& cabinet maker) Calls
  • Speight Matthew & William, 3 Fountain street
  • Stead John & Joseph, Bramley's yard, Lowerhead row
  • Stead Thomas, (& cabinet maker) 168 Marsh lane
  • Stead William, 41 Trafalgar street
  • Story Benjamin, Cankerwell lane
  • Sykes Jonathan, Wellington street
  • Thorp William, Dock street
  • Thwaites Michael, Nevile street, School close
  • Tomlinson Jonathan, Harrison street
  • Turley James, 49 Woodhouse lane
  • Wainwright Joshua, Hunslet
  • Walker Jeremiah, 5 Land's lane
  • Webster Michael, Grace street
  • Whitwell Charles, Fisher's yard, Meadow lane
  • Wilkinson Francis, 2 Noble street
  • Wilson James, Duke street
  • Wilson Joseph, 4 Duke street
  • Wood Richard, 3 Fish street
  • Wood William, Woodhouse
  • Woodhead Benjamin & Joseph, Mill street
  • Woodhead Joseph, Charles street
  • Woodhead William, Templar street
  • Wright George, 1 York street

Land Surveyors,

  • Crooks John & Sons, 2 Ebenezer court
  • Emsworth William, 47 Briggate
  • Fowler Charles, 11 Commercial street
  • Martin Samuel Dickinson, 20 Albion street
  • Newsam Thomas, Bank street
  • Ratcliff John, 24 Templar street
  • Ridsdale John Henry, 7 Albion street
  • Taylor Jonathan, Park row
  • Teal Henry, 6 Albion street
  • Worley William, 4 Green's court

Last & Boot Tree Makers,

  • Hammond Richard, 4 Old Infirmary street
  • Smith George, 16 Kirkgate

Lead Merchants,
(See Glass and Lead Merchants.)

Leather Dressers--Spanish,
(See also Curriers.)

  • Bulmer William, Low fold, North street
  • Wilson John, Mabgate green

Libraries-Circulating,

  • Etherington Charles, Union yard, Briggt
  • Fitzgerald Sarah, 7 Bank street
  • Fowler Joseph, Central market
  • Kay Thomas, (& bookbinder) 69 George street
  • Leach Ann, Queen's place
  • Walker Mary, 38 Albion street

Lime Merchants,

  • Dodsworth William, 11 Calls
  • Ramsden & Co. Little John street, School close
  • Wainwright Joseph, Warehouse hill

Linen Drapers Silk Mercers & Haberdashers,

  • Aordsley Hannah, 24 Lowerhead row
  • Booker William, 78 Briggate
  • Brady & Hotham, Bridge end
  • Broadhead Jonathan, 15 Bridge end south
  • Brooke John & Son, 18 Briggate
  • Brooke Richard, 51 Briggate
  • Brown John, 22 Bank street
  • Dawson Robert, 19 Briggate
  • Eastwood & Andrew, (& woollen) Bridge end
  • Gilbert Jonathan (wholesale haberdasher) 45 Lowerhead row
  • Greaves John & Joseph, 3 Bridge end
  • Harrison Sarah, 95 Kirkgate
  • Hart & Stroud, 6 Briggate
  • Hay Margaret, 74 Briggate
  • Heaughan Robert, 57 Wellington street
  • Hemmant Thomas. 98 Briggate
  • Holmes Samuel (and Scotch warehousemen) 36 Boar lane
  • Holyday William, 101 Kirkgate
  • Horsfall Wilson, Bridge end
  • Kettlewell William & Thomas, 100 Briggate
  • Lewis & Co. (wholesale & silk mercers & lacemen) 41 & 42 Briggate
  • Lonsdale James & Abraham (wholesale) 6 Lowerhead row
  • Morgan Thomas, 84 Briggate
  • Perry William & Co. 117 Briggate
  • Pollard Benjamin, 67 St. Peter's square
  • Scurr William, 58 Briggate
  • Smeeton & Lawson, 52 Briggate
  • Stephenson William, 44 Vicar lane
  • Tatham R. & A.M. 20 Commercial street
  • Teale William, 33 Briggate
  • Threlfall James, 113 Briggate
  • Topham Mark, 75 Briggate
  • Urquhart Binning, 80 Briggate
  • Wales Edward, (and undertaker) 38 Briggate
  • Wigglesworth William, 83 Briggate & 14 Duncan street
  • Wilkinson Mary, Hunslet
  • Wilson John, 9 Upperhead row

Linen Manufacturers & Merchants,

  • Benyon & Co. (and yarn spinners) Meadow lane
  • Busk Robert, Hunslet-moor side
  • Fenton, Sadler & Sadler, 24 Albion street
  • Holmes John (table) Commercial street
  • Loftus Thomas, 43 Lowerhead row and Lonsdale's yard
  • Marshall & Co. Water lane
  • Ogle Samuel, 77 Briggate
  • Robertson Robert (check, &c.) 28 Richmond street
  • Robinson George, 45 Albion street
  • Stenson & Marshall 18 Basinghall street
  • Titley, Tathams & Walker, Water Hall Mill
  • Wilson John & Sons (& buckram stiffeners) Camp hall, Water lane

Listing Makers,

  • Chadwick James, Wortley lane
  • Wood Maria, Low fold, Bank

List Shoe Makers,

  • Elliott Richard, 33 Lady lane
  • Garnetts Richard, 57 Templar street
  • Hartley John, 15 Wood street

Livery Stable Keepers,

  • Atkinson & Co. 13 Harrison street
  • Barker James, Trinity street
  • Brotherton Francis, Trinity street
  • Emsley Joseph, White Cloth-hall street
  • Harrison James, Trinity street
  • Ward Stephen, Newsom's yard, Briggt

Machine Makers,

  • Bradley George & John, North- Hall Mill, West street
  • Cawoods & Murfin, Worsted street
  • Cluderay Richard, Wortley lane, Holbeck
  • Dalby Joseph, Mill garth
  • Fenton & Murray, Water lane
  • Jopson William, 82 Templar street
  • Lambert Michael, Bowman's lane
  • Lawson & Walker, Mab gate
  • Maclea & March, Union Foundry, Dewsbury road
  • Matthews Joseph, Water lane
  • Proctor Samuel, Meadow lane
  • Rickard, Dock ray & Pinder, Wellington Foundry
  • Stead William, Gildersome
  • Stirk Zebulun, York street
  • Sugden John (woollen) Dewsbury road, Meadow lane
  • Taylor, Wordsworth & Co. Silver street
  • Wheatley John, Upper Wortley
  • Whitworth William, Garden street

Maltsters,

  • Ambler William, Holbeck
  • Ambler William, York road
  • Andrew John, 43 West street
  • Arthington Robert, Hunslet lane
  • Bateson John Farnley
  • Bilbrough James, Gildersome
  • Bradley William, Beeston
  • Carter Richard, 44 St. James' street
  • Cooper Samuel, High Court lane
  • Cropper & Empsall, Hope street
  • Dickinson Joseph, 144 York street
  • Dobson Joseph, Hunslet
  • Eland John, Hill's yard, Meadow lane
  • England & Skelton, Warehouse hip
  • Forster Leonard, Holbeck
  • Grimshaw John, High- court lane
  • Heaps John Knowles, Kirkgate
  • Heaton William, jun. Hunslet
  • Hudson Edward & Co. King's Mills, Tenter lane
  • Hudson Robert Albion Wharf, School Close
  • Jaques & Nell, Meadow lane
  • Middleton John, Kirk Ing's wharf
  • Middleton Joseph, Hunslet
  • Morton John, Meadow lane
  • Myers James, Crow trees, York road
  • Nicholson Joseph, Hunslet,
  • North Reuben & Co. Pottery fields
  • Petty Samuel, Beeston
  • Phillips Thomas, Wade lane
  • Pickard Christopher, Woodhouse carr
  • Prince William, Hunslet
  • Robinson Js. & Joseph, Kirk Ing's whf
  • Rothery John, Leathley lane
  • Scarth James, Churwell
  • Shackleton Joseph, Wortley lane
  • Sowden Jeremiah Richardson's st;
  • Spence John, High-court lane
  • Stevenson John, Hunslet
  • Stevenson William N. Woodhouse hill
  • Tetley Joshua, Salem p1, Hunslet lane
  • Thackray Joseph, 106 Kirkgate
  • Thistlethwaite Timothy (and flour dealer) Meadow lane
  • Turner James, 41 York street
  • Walker John & Edward (& factors) 34 Garden street
  • Walker John & William, Malt street
  • Walker Samuel, Gray's walk, Hunslet lane
  • Walker Samuel, Holbeck road, Hunslet
  • Walker Thomas & George, Mill green
  • Walker William, Marlborough street
  • Whitaker John, Brunswick street
  • White James, 61 Mabgate
  • Whitehead James, Holbeck
  • Whitehead William, Bridge street
  • Wrigglesworth John, York street

Mangle Makers,

  • Bullman Robert & Son(& patentees of the new cabinet mangle) 27 Commercial street

Mast, Block and Pump Makers,

  • Denton John, Warehouse hill
  • Kay James (block) 41 Duke street
  • Kay John (block) Back York street

Mattress Makers,

  • Fenteman Thomas, 12 Land's lane
  • Hickey John, 54 Back George's street
  • Smith Joseph, 2 Ludgate hill

Merchants,
(See also Agents and Woollen Manufacturers.)

  • Aldam, Pease, Birchall & Co. Park lane
  • Atkinson Samuel, Burmantofts
  • Barraclough Thomas, 36 Park lane
  • Bateson & Co. 32 Albion street
  • Beckett Thomas, 26 Albion street
  • Blagborne John, Elmwood street
  • Brigg & Sons, 5 Albion street
  • Brooke & Hall (foreign wool, &c.) 23 Basinghall street
  • Brooke John Edward & Co. Hunslet lane
  • Brown Charles & Sons, Wellington street & Gray's walk, Hunslet lane
  • Brown James & Co. Woodhouse lane
  • Brown Fountaine, Park Cross street
  • Brown Thomas Hunslet lane
  • Buckle Thomas & Co. Old hall, Wade lane
  • Buckton Joseph & Son, Meadow lane
  • Cash J. J. & N. Woodhouse lane
  • Chambers John Basinghall street
  • Chapman & Southerne, Oxford row street
  • Charlesworth Brothers, 11 Guildford
  • Clapham Brothers, Hunslet lane
  • Clapham Henry & Co. 10 Basinghall street
  • Crosley James & Co. Upperhead row
  • Crosley William, North street
  • Crowther George & Co. 17 Albion street
  • Da Gama, Faustino & Co. (cloth) Dowbridge Mill, Hunslet lane
  • Davy Albert & Josiah, 32 Albion street
  • Dobson, Lepton & George, Park Cross street
  • Engel Heyman, 14 Basinghall street
  • Fenton, Sadler & Sadler (and Irish linen importers) 24 Albion street
  • French, Cooper & Co. Park lane
  • Gatliff Thomas & Co. 26 Park row
  • Gilpin Benjamin and William, 24 Woodhouse lane
  • Gott Benjamin & Sons, Guilford street
  • Grace & Jepson, Park Cross street
  • Hammond Thomas, (stuff) 27 York street
  • Hargrave James & Son, Mill garth
  • Hartley John, 24 North street
  • Heaps George, Basinghall street
  • Hebblethwaite, Walker & Co. 34 Woodhouse lane
  • Hebden Thomas, Guilford street
  • Hinchcliffe John, Skinner lane
  • Hind, Smith & Co. (cloth & stuff) 54 North street
  • Hinds & Patchett, Meadow & Water lanes, and Dolphinholme, near Lancaster
  • Hogg Thomas & Benjamin, 23 Albion street
  • Holdsworth Edwin, 19 Basinghall street
  • Holroyd Abraham P. Sheepscar
  • Horsfall John, Spring gardens
  • Ikin, Ward & Hirst, 16 Guilford street
  • Ingham, Brothers & Co. Hunslet lane
  • Jackson Robert, 63 Hope street
  • Kirkby Thomas, 6 Park lane
  • Lee Thomas & Brother, Woodhouse lane
  • Mitchell Stephen & Son, Fleece lane
  • Nevins Pim & Son, 2 Bond st and Hunslet lane
  • Oates Josiah & Son, Park lane
  • Purchon John, Kirkgate
  • Rider, Armitage & Co. Hunslet lane
  • Roebuck Israel, 14 Somers street, and 29 Pall-mall, Manchester
  • Royston Thomas, 15 Albion street
  • Rushworth Joseph, 7 Park lane
  • Smith John & Son (cloth) Kirkgate
  • Smith Joshua Pullan (foreign wool) 49 Albion street
  • Smith William, 48 Woodhouse lane
  • Stansfield John, 2 Alfred street
  • Tennant Thomas & Sons, 19 Albion street
  • Wainhouse Edward & Co., St. Peter's hill, Park lane
  • Wainwright David, Park lane
  • Wainwright Mark and Son, Park lane, & Wainwright, Johnson & Co. 39 Cateaton st, London
  • Walker John & Thomas, Bank-Top Mill, and Bank street
  • Ward John & Co. 1 Mill hill
  • Whitehead John & Co. Greek street
  • Wilkinson James & William, Hunslet lane
  • Wilson, Stow & Co. 17 Guilford street
  • Wise George, 48 Albion street
  • York & Sheepshanks', 76 North street

Milliners & Dress Makers,

  • Baker Elizabeth, 1 Back row, Camp field
  • Baker Marian, Sanford street
  • Britton Hannah, 17 North street
  • Carrack Mary, 1 Cavalier street
  • Carter Ann & Jane, 1 Up. Albion street
  • Clapham Mary, 4 Wade lane
  • Clark Hannah, Woodhouse
  • Craven Elizabeth, 105 Kirkgate
  • Dalton Mary, back of Cobourg street
  • Dean Ellen, Claremount place
  • Ditch Mary, 70 Cobourg street
  • Dockary Mary, 12 Wade lane
  • Ferguson Mary Ann, 38 Call lane
  • Fotherby Mary, 4 Lad lane
  • Gawler Anne, 22 Bond street
  • Gibson Mary, 3 Wade lane
  • Gill Sarah, 2 Vicar lane
  • Guy Elizabeth, Queen's place, Cobourg street
  • Haley Eliza & Emma, 162 Briggate
  • Hargreaves Hannah, 7 Dyer street
  • Hemsworth Sarah (& shroud maker) 9 Union street
  • Heptonstall Cath. Bramley's yard, Lowerhead row
  • Howe Jane, Providence row
  • Knight Sarah, Mill gath
  • Lord Elizabeth, 2 Trinity court
  • M'Connell Ann, 33 Bazaar
  • Midgley Elizabeth & Mary, Hunslet lane
  • Moor Martha, 55 Woodhouse lane
  • Morrill Jane, 69 Templar street
  • Morton Sarah, 37 Lady lane
  • Render Ann, 6 Coronation street
  • Rhodes Ann, 30 George's street
  • Sadler Sarah, 5 Guilford street
  • Scholefield & Barker, 2 Grace street
  • Scott Margaret, 7 Timble bridge
  • Shephard Elizabeth, 59 Cobourg street
  • Smith Mary Ann, 49 Cobourg street
  • Townsend Elizabeth, Hunslet
  • Walker Mary & Sarah, 6l Cobourg street
  • Whitaker Anna, Harper street
  • Wilcockson Sarah, Woodhouse lane
  • Windsor Ann, 25 York street
  • Wray Ana, 16 Richmond row
  • Young Mary, 20 Commercial street

Millwrights,

  • Atack Benjamin, John's place, Water lane
  • Bramma Samuel, Little Nevile street, School close
  • Hezmalhalch John and James, Millwrights street
  • Kilburn William, Holbeck lane
  • Lumb John, West street
  • Lumb Joseph, York street
  • Mathers Joseph, 1 Burmantofts
  • Rogerson & Armitage, Salem place, Hunslet lane
  • Sandford William, Williams street, Holbeck
  • Stocks Richard, Kirkgate
  • Westwood William, Fisher's yard
  • Wood Robert, Hunslet

Music & Musical Instrument Makers & Sellers,
(See also Organ Builders.)

  • Booth William (and violin manufacturer) West barr
  • Dearlove Mark (violin) George and Dragon yard, Briggate
  • Dearlove Mary (violin) 4 Boar lane
  • Muff Joshua, 12 Commercial street
  • Porter Edward, 35 Lowerhead row
  • Sykes William & Sons, 72 Briggate

Mustard Manufacturers,
(See Seed Crushers, etc.)

Nail Manufacturers,

  • Atkinson John, Bramley's yard, Lowerhead row
  • Cook Thomas, 5 Wood's court, George's street
  • Ellison War. (cut) 5 Sidney street
  • Fenton Hannah, Wellhouse place, Richmond road
  • Fotherby and Litherland (patent nails, tacks, brads, &c.) near Murray's Foundry Camp field
  • Garbutt Zachariah (& chain maker) Legs of Man yard, Lowerhead row
  • Houlding Ralph, Musgrave's fold
  • Lancaster Thomas, 37 top of Briggate
  • Parker Joseph, 8 York street
  • Perkins George, 10 Buck street
  • Perry William, Hotel yard, Briggate
  • Roberts Joseph & John (cut) 13 Wood street Briggate
  • Senior William, (cut) Union Inn yard,
  • Shaw Jonathan, Glue street
  • Shaw Joseph and Son, 4 Swan st and 83 Briggate
  • Skelton Thomas, Church lane
  • Southam John, Hunslet
  • Watson Thomas, Templar lane

Newspapers,

  • Intelligencer (Thursday) Robin-son & Hernaman, 14, 13 and 16 Commercial street
  • Mercury (Saturday) Edward Baines and Son, 149 Briggate
  • Patriot (Tuesday) Fothergill and Thompson, Union Inn yard

Nursery & Seedsmen,

  • Clark William, 41 Primrose street
  • Ingram John, Sayner's lane
  • Murray William & Co. Jordan's yard, Lowerhead row
  • Pontey William and Francis, 15 Upperhead row & Grove place
  • Prince William (grass seeds) Lowerhead row
  • Wright William, 140 Briggate

Oil Merchants & Dealers,
(See also Seed Crushers.)

  • Armistead Joseph & Jos. Water hall
  • Coldbeck William, (refiner) 31 Water lane
  • Hardwick & Bray, 16 Trinity street
  • Hudson Edward & Co. King's Mills, Tenter lane
  • Hutchinson Robert & Co. Nevile street, School close
  • Joy William & Edward, (& seed crushers) 28 Albion street & Thwaite Mills
  • Lascelles James, (refiner) Bowman lane
  • Lupton Jonathan, Sheepscar
  • Medley Joseph, Crown point
  • Oastler John, 9 Lands lane
  • Rothery Jonathan, (& refiner) 211 Marsh lane
  • Smith William, Boar lane
  • Stabler Robert, 87 Briggate
  • Wilson Frederick, 31 Upperhead row

Oil Of Vitriol and Aqua-Fortis Manufacturers,
(See also Manufacturing Chymists.)

  • Bower John & Co. (and allum and copperas) Hunslet
  • Jubb John (and spirits of salts and prepared spirits of tin) Woodhouse hill, near Hunslet
  • Mawson William, Burmantofts

Opticians,

  • Davis Gabriel & Edward (& mathematical instrument, barometer, thermometer and hydrometer makers) 34 Boar lane
  • Wilkinson John, 54 Briggate

Organ Builders,

  • Booth Matthew, Blesard's yard, Meadow lane
  • Greenwood & Son, 15 York street
  • Greenwood John, near Old church
  • Greenwood Thomas, Crown point
  • Robinson Thomas, Woodhouse

Painters--House, Sign, &c,

  • See also Plumbers of Glaziers.)
  • Addy Richard, 32 Upperhead row
  • Briggs James, Dock street
  • Britton Samuel, Gray's walk, Hunslet
  • Brown William, 49 Woodhouse lane
  • Child Benjamin, 9 Meadow lane
  • Chumley James, 30 East street
  • Clark John, 8 Water lane
  • Cowlam Thomas, 33 Albion street
  • Cusworth John, Union Inn yard
  • Dunn William, Lambert's yard, Briggate
  • Frederick Susannah & Son, 9 Wood street
  • Galloway Thomas, 2 Call lane and 58 Briggate
  • Hall Joseph, (& grainer) 19 Basinghall street
  • Hampshire Joseph, 114 York street
  • Hargill William, 1 High street
  • Heaps & Fenton (& glass stainers) Central market
  • Jackson George, sen. 1 Wellington street
  • Jackson George, jun. 58 Woodhouse lane
  • Jackson John, 4 York street
  • Jones William, Hunslet lane
  • Kay Edward, 21 Timble bridge
  • Kershaw Elizabeth & Mary, 61 Wellington street
  • Kershaw William, 2 Trinity street
  • Lickley Anthony, 17 West street
  • Linley John, 35 Wellington street
  • Linley John & Son, 16 Leeds bridge
  • Lucas Joseph, 92 Kirkgate
  • Manners John 3 Fish street
  • Massey Samuel, Wade lane
  • Miers William, 41 Vicar lane
  • Newton John, 10 Caroline street
  • Ray William, Hill's yard, Meadow lane
  • Reed George, 41 Hunslet lane
  • Richardson James White, 2 Timble bdg
  • Robinson David, 19 Church lane
  • Robinson George, 2 Nag's Head yard
  • Robinson James, 8 Templar lane
  • Robinson John, Old Bank yard, Briggate
  • Sanderson William, sen. Hunslet lane
  • Schwanfelder James & John, top of Upperhead row
  • Silleter Charles, York road
  • Simpson Thomas, (house & furniture) 87 North street
  • Smith ---, Hope street
  • Smith John (furniture) Black Bull yard, 23 Land's end
  • Stead George, 24 Meadow lane
  • Stubbs William, (house) 15 Basinghall street
  • Wales John, 28 Lowerhead row
  • Wheatley Thomas, Sheep's bridge, Holbeck
  • Whittaker Sarah, Russel street
  • Wilkinson William, 39 Nile street
  • Wilson Frederick, 31 Upperhead row
  • Wood & Hopes, Bridge end
  • Wood Charles, Bramley's, yard, Lowerhead row
  • Wood George, 7 Green Dragon yard, Guilford street
  • Wood Joseph, 4 Sherwood's yard, Briggate
  • Woodhead James, Fletcher's yard, Kirkgate
  • Woolfe Benjamin, Hunslet
  • Wormold William, 9 Lowerhead row

Paper Hanging Manufrs,

  • Hargrave Elizabeth, 162 York st & Park row
  • Hargrave Richard, 16 Albion street
  • Hudson Samuel, 5 Green's court, 66 Briggate
  • Morton George (& stainer) 3 Commercial street
  • Sedman & Weddill, 42 York street

Paper Makers and Warehouses,

  • Craven William, Horsforth
  • Glover John, Horsforth
  • Hague David, Horsforth
  • Hirst John, 17 Mill hill
  • Martin James, Wood Mills, 34 Lowerhead row
  • Martin Mary, Weetwood side
  • Smith & Towns (& wholesale stationers) 5 Commercial court, Briggate
  • Stockdale Thomas, 55 Chatham street
  • Watson David, Horsforth
  • Wood Joseph (dealer) Hunslet lane

Patten and Patten Ring Makers,

  • Beeforth George, Wood street
  • Buchan Stephen, 19 Marsh lane
  • Ellison Charles, Lane street
  • Fotherby Thomas, Legs of Man yard
  • Hammond Richard, Old Infirmary yard
  • Legg William, 45 Briggate
  • Perry William, Hotel yard, Briggate
  • Ramsden George, 54 Union street
  • Spencer Thomas, Hirst court, Briggate
  • Townsley Joseph, 25 Brick street
  • Vickers Mary & Sons, 11 Vicar lane

Pawnbrokers,

  • Boyle William, Harper street
  • Catlow John, 122 East street
  • Chadwick John, 12 Wheeler's place
  • Coxon & Johnson, 3 St. James's yard, Central market
  • Gissop Thomas (& locksmith) 26 Timble bridge
  • Gresham & Pyatt (& silversmiths) 153 Briggate
  • Higham Samuel, Off street & Hunslet lane
  • Hindle John, 12 Harwood street
  • Hird Robert, Crown street
  • Hodgson Richard, 36 Marsh lane
  • Holt James, 4 Quarry hill
  • Lee William, 71 Marsh lane
  • Mead John, Blayd's yard, Briggate
  • Smith Joseph, 56 St. Peter's street
  • Taylor Elizabeth, 13 St. John's square
  • Walker Elizabeth, l2 Back George's street
  • Watson James, Ai Land's lane
  • Woodhouse George, 48 Hunslet lane.
  • Wooler George, 14 Well street

Perfumers,
(See Hair Dressers & Perfumers.)

Physicians,

  • Carr Charles, Knowstrop house
  • Hird Benjamin, 9 Park row
  • Hobson Richard, 39 Albion street
  • Hunter Adam, 10 Park row
  • Taylor Alexander, 16 Park square
  • Thorp Robert William, 5 East parade
  • Williamson James, 4 Park square

Pipe Makers Tobacco,

  • Bilton Robert, Mabgate
  • Fagan John, Middle fold
  • Fletcher William, Musgrave's fold
  • Hayes Joseph, Joy's fold, Marsh lane
  • Hodgson Richard, 35 Marsh lane
  • Hunter Thomas, Middle fold
  • Sedgwick Edward, Fisher's yard
  • Simmons David, Mabgate green
  • Tunstall Joseph, Quarry hill

Plane Makers,

  • Bewley Robert & Son, 11 Kirkgate
  • Lewis John, 36 Lady lane
  • Watson Richard & Joseph, 18 Vicar lane

Plasterers,
(See also Bricklayers.)

  • Backhouse George, 36 Mill hill
  • Barker & Holdstock, Bedford place
  • Blackburn Joseph, 31 Basinghall street
  • Blanchard Carrick, Park lane
  • Braithwaite James, 53 Union street
  • Braton Robert, 45 Wellington street
  • Bussey Robert, 60 North street
  • Danpure Thomas, (stenciller) 40 Lady lane
  • Holdstock William, Queen place
  • Jennings Henry, 24 Union street
  • Proctor John, 29 Nile street
  • Thackray John, 12 Timble bridge
  • Waggitt John, 43 Vicar lane
  • Wand Joseph, Lower Templar street

Plumbers & Glaziers,

  • Addy Ann, 32 Upperhead row
  • Askin Sarah, Calls
  • Baxter William, 107 Mabgate
  • Baxter William, Mill street
  • Breasley & Hord (& copper-smiths and glass benders) Haye's court, Vicar lane
  • Briggs Thomas & Co. 149 East street
  • Britton Samuel, Gray's walk, Hunslet lane
  • Burton Barnard, Woodhouse
  • Drake Henry. Low fold
  • Frith John, Holbeck lane
  • Gamble Thomas, 15 West street
  • Hall Joseph & Son, 19 Basinghall street
  • Hardisty William, 2 York street
  • Heaps Christopher, Central market
  • Hepton Thomas, 25 Richmond street
  • Holmes James, Baines yard, Briggate
  • Holmes John (& brazier) bottom of Templar street
  • Hord Henry, 21 George street
  • Lawson George, Holbeck
  • Maltby Samuel, Cookson's yard, Kirk gate
  • Midgley Robert Shaw, Waterloo street
  • Nicholson Francis, 3 Cannon street
  • Pattison Thomas, 24 George's street
  • Pullan William, Cowell's yard, Briggate
  • Ramsden John, Little Trinity street
  • Simpson Robert, 7 Swine gate
  • Simpson William, 14 Nevile street
  • Standish John, 67 Cobourg street
  • Stewart Charles, 52 Duke street
  • Story Christopher, Upper Wortley
  • Story John & James, Commercial court
  • Story John, Upper Wortley
  • Thomlinson Elizabeth, 49 Woodhouse lane
  • Wilkinson, Benjamin, Hunslet
  • Woodhead Benjamin, Harrison's yard

Pocket Book & Pattern Card Makers,

  • Bradford Elizabeth, Butterworth's yard
  • Speight Richard, 23 Commercial street
  • Wain William, (& toy dealer) 6 Bazaar
  • Watson William Henry, Eaton's-court
  • Webster William, 16 Newsom's yard

Porter Dealers,

  • Cope Henry, Wellington street
  • Dearlove James Lund, 8 Trinity street
  • Heffill & Tyler, Trinity street
  • Heighington Joseph, Vicar lane
  • Kitchingman William, Quebec
  • Mallorie John, 6 Swan street, Briggate
  • Reynolds & Son, Heaton's court, Briggate

Printers--Letter-Press,

  • Baines Edward & Son, 149 Briggate
  • Barr John, 99 Briggate
  • Bean William, 41 Lowerhead row
  • Cullingworth Henry, 26 Bridge end
  • Fothergill & Thompson, Union inn yard
  • Hewitt James and Co Gascoigne's yard, Boar lane
  • Hobson Frederick, 50 Briggate
  • Hough & Hewitt, 18 Land's lane
  • Jackson Henry, 113 Briggate
  • Jowett Samuel, 15 Dickinson's court, Boarlane
  • Pickard Christopher, 127 Land's yard, Kirkgate
  • Robinson & Hernaman, 14, 15 and 16 Commercial street
  • Storey Joseph, 122 Briggate
  • Vickers J. C. Birch's yard, 4 Lowerhead row
  • Wilson George, 72 Kirkgate
  • Wood & Sands, Heaton's court, Briggate

Professors & Teachers,
(See also Artists.)

  • Biget Abraham, (dancing) 3l Cobourg street
  • Dousseau Mr. & Mrs. (French and Italian) 18 New Bond street
  • Dubard Emmile (French) 17 Cobourg street
  • Hall John (stenography & systematic writing) Harper street

Quill Dressers, &c,

  • Goodricke Martin, 1 George street
  • Goodricke William, 77 Kirkgate

Rag Dealers,

  • Bentley Samuel & Son (& paper) 35 Water lane
  • Bill Thomas, 7 Boar lane
  • Buckley George, Back Bow street
  • Huggan Thomas, 33 Brick street
  • Kirk John, 28 Meadow lane
  • Mawson William, (& stationer) 33 Vicar lane
  • Sayer Ann, Whitehart yard
  • Smith & Towns, 5 Commercial, court
  • Stainsby Robert, 13 Lady lane
  • Strickland William, 24 Marsh lane
  • Wood James, 93 Kirkgate

Rope & Twine Makers,

  • Greenwood William, 15 North street
  • Grimshaw Samuel, (and flax dresser) 2 Meadow lane
  • Hargrave Benjamin, top of Meadow lane
  • Holdsworth Joseph, 22 Swine gate
  • Hutton Charles, 94 Meadow lane
  • Kay Thomas, Bowman lane
  • Laud John (twine) New Church place
  • Nuns William, (and oil cover maker) Gray's walk, Hunslet lane
  • Patrick Alexander, 29 Orange street
  • Prince John, 25 Kirkgate
  • Prince William, 10 Lowerhead row
  • Wilkinson Ellen, 2 Meadow lane

Saddlers and Harness Makers,

  • Clark William, 4 West bar
  • Craven James, 32 Commercial street
  • Cundall Richard, 146 Briggate
  • Daniel Robert, 26 Briggate
  • Greenhow John, 22 South end of Leeds bridge
  • Holdsworth & Scholefield, 15 Meadow lane
  • Hornsby William, 2 East street
  • Lister Edward, 38 West street
  • Nicholson Richard, 7 Woodhouse lane
  • Oates Hannah, 29 Lowerhead row
  • Stead Joseph, 30 Upperhead tow
  • Thackray Benjamin, Hunslet
  • Topham George, 9 Boar lane
  • Varley Richard, 22 Lowerhead row
  • Wade Mary, 67 Briggate

Saw Mills,

  • Bradford John, Sykes' row
  • Brown & Son, Water lane
  • Iles William, Little Nevile street, School close
  • Watson Richard & Joseph, 18 Vicar lane

Scribbling and Pulling Mills,

  • Bateson James, Loser Wortley
  • Batty and Co. Bank-Top Mill
  • Croysdale Brothers, Holbeck
  • Lupton John, Farnley
  • Page & Wilkinson, Mill Garth
  • Pawson & Son, Lower Wortley
  • Pickard Samuel, Nether Mills, East street
  • Shires Thomas, top of mill street
  • Thornton Charlesworth, Lr. Wortley
  • Walker James, (& manufctr.) Beeston
  • Wood John & Soils, Potter-Dale Mill, Dewsbury new road

Seed Crushers and Mustard Manufacturers,

  • Armistead Joseph & Jos. Water hall
  • Ellershaw John, 17 Albion street
  • Hudson Edward and Co. King's Mills, Tenter lane
  • Joy William & Edward, Thwaite Mills and 29 Albion street
  • Linsley Joseph, 150 Briggate
  • Lupton Jonathan (and importer of foreign oil) Sheepscar
  • Rothery John, 211 Marsh lane

Shear Makers & Grinders,

  • Blakey David, Little Nevile street
  • Davis William, 10 St. Peter's square
  • Hemingway & Taylor, Mill garth
  • Scholefield George, Meadow lane

Shoe Warehouses,
(See also Boot & Shoe Makers.)

  • Danby John (& agent) 21 Briggate
  • Machin Sarah, 88 Briggate
  • Slee John, 71 Briggate
  • Vickers Mary & Sons, 11 Vicar lane

Shopkeepers & Dealers in Groceries & Sundries,

  • Addeman Mary, Hunslet lane
  • Agar William, 8 Guilford street
  • Aldam John; Bedford place
  • Alexander Mary, 16 West street
  • Andrew John, 43 West street
  • Anguish John', 5 York road
  • Annal Thomas, 36 Somerset street
  • Ascough George, Wells street
  • Asquith James, Wade lane
  • Atkinson John, 39 Wellington street
  • Bamford Joseph, 41 Lisbon street
  • Barrard Thomas, Hunslet
  • Bashforth George, Holbeck
  • Bateson Jas, Marlborough street
  • Baumforth John; 1 Caroline street
  • Beacroft John, 5 Meadow lane
  • Beckwith Ann, 28 Upperhead row
  • Beesting Mary, 60 Cobourg street
  • Berry William, 94 Ellerby lane
  • Bingley Mary, 51 High street
  • Birch James, Wells street
  • Birch John, 12 St. James' street
  • Blythe Thomas, Regent street
  • Booth Thomas, 69 Meadow lane
  • Booth William, New Worsley
  • Boys George, 191 Marsh lane
  • Brown William, 110 York street
  • Burgoyne James, 116 High street
  • Bushby Henry, Cherry street
  • Buttle William, Quarry hill
  • Calder William, 43 Mill street
  • Calvert William, Hunslet-moor side
  • Campbell John, Woodhouse
  • Carr Elizabeth, Hunslet
  • Carr James, 54 West street
  • Cass Mary, 45 Hope street
  • Castelow John, 32 Wheeler street
  • Catlow Priscilla, 12 St. Peter's street
  • Chappell Stephen, 23 Mill street
  • Chappell Thomas, 27 Timble bridge and 49 Central market
  • Charnock John, Leathley lane
  • Chean Robert, 42 Lady lane
  • Clapham Timothy, 14 Lowerhead row
  • Clark James, Mab gate
  • Clark James, Woodhouse
  • Clayton James, 62 Hope street
  • Clough Thomas, West street
  • Codling William, 17 Timble bridge
  • Crabtree Samuel, 10 Lady lane
  • Craven Margaret, 86 Ebenezer street
  • Crawford John, Hunslet
  • Crompton Ann, 119 Kirkgate
  • Crook Eli, 48 Wellington street
  • Crossland John, 9 Fountain street
  • Cullingworth William, Woodhouse carr
  • Cussans Robert, 27 Duke street
  • Dalton William, Hunslet
  • Dawson Thomas, Church street
  • Dean John, 53 York road
  • Dean William, 136 Duke street
  • Dickinson Joseph, 144 York street
  • Dolby Robert, Boar lane
  • Downs William, 50 Park lane
  • Driver William, 38 Call lane
  • Eastwood Robert, 38 Park lane
  • Eastwood William, 16 Fountain street
  • Edward Matthew, 85 Kirkgate
  • Ely James, 98 Marsh lane
  • Farnaby John, 97 Meadow lane
  • Fawcett Benjamin, Upper Wortley
  • Fearnley Edward, Lower Wortley
  • Field Betty, 11 Quarry hill
  • Firth George, 1 North street
  • Fountaine Elizabeth, 13 Castle street
  • Gardner Richard, Wortley lane
  • Garside Robert, 13 Charles street
  • Gill Amt, 41 Ebenezer street
  • Goodhall James, 12 Lowerhead row
  • Green Anthony, 17 York street
  • Green William, Duke street
  • Grundy Elizabeth, Woodhouse Can
  • Haist Joseph, Hanover street
  • Halliday James, Beeston
  • Hamilton Andrew, 55 Call lane
  • Hardisty Edward, Hunslet
  • Harrison John, Mabgate
  • Harrison John, 26 Bridge street
  • Hartley John, 15 Wood street
  • Hemingway Thomas, Beeston
  • Hepworth David, 25 Hunslet lane
  • Higgins Ann, 7 Quarry hilt
  • Hinchliff Margaret, 36 Hunslet lane
  • Hindle Sarah, 11 Union street
  • Hobson James, 41 Call lane
  • Hobson John; 65 York street
  • Hodgson Faith, 26 Union street
  • Hodgson John, 1 Hope street
  • Hodson Christopher, Water lane
  • Holmes Mary, 76 Kirkgate
  • Holmes Miles, 64 Central market
  • Holmes Thomas, 89 Charles street
  • Holroyd Mary, 92 Meadow lane
  • Holt James, 7 Saville street
  • Homer Sarah, 15 Lady lane
  • Houghton Thos: 40 Hunslet lane
  • How Elizabeth, 67 York street
  • Howden James, Woodhouse
  • Howden John, Woodhouse carr
  • Hutton James, Holbeck place
  • Jackson John, 42 Kirkgate
  • Jaques John, 49-Bridge street
  • Johnson John, 53 Upper High street
  • Jowett Rachael, 10 East street
  • Kendall Fryear, Bridge end
  • King John, 14 Hope street
  • Kitchen William, 28 Water lane
  • Knapton William, Marsh lane
  • Lambert John, Holbeck
  • Lapish John, Woodhouse
  • Laughton James, 68 Duke street
  • Lawson John, 3 Woodhouse lane
  • Lawton Thomas, Upper Wortley
  • Laycock George, Meadow lane
  • Laycock Joseph, Woodhouse carr
  • Lee Joseph, 25 East street
  • Lee Joshua, 36 Quarry hill
  • Liversedge William, 5 Little Queen street
  • Lockwood Thomas, 91 Kirkgate
  • Lockwood Thomas, Hunslet-moor street
  • Lonsdale William Henry, Kirkgate
  • Low Joseph, Middle fold
  • Marsden Joseph, 67 Moscow street
  • Martley John, St. Ann's lane
  • May Richard, 58 Duke street
  • Meadley Henry, Meadow lane
  • Mennel & Swailes, 31 Wellington street
  • Middleham John, 64 Cobourg street
  • Middleton William, Upper Wortley
  • Milner Elizabeth, Trafalgar street
  • Milnes Thomas, 10 Castle street
  • Mitchell John, 18 Yolk street
  • Moat John, 55 West street
  • Morfitt Edward, Lemon street
  • Morton William, 28 Duke street
  • Naylor Jane, Holbeck
  • Neal Mary, Hunslet lane
  • North Reuben, School close
  • Officer Christopher, 82 North street
  • Overend Martha, 3-North street
  • Overton John, 208 Marsh lane
  • Packer Henry, 19 Meadow lane
  • Parkinson George, Byron street
  • Pearson Robert, 14 North street
  • Pickles Benjamin, 89 High street
  • Plows John, Waterloo street
  • Pollard Joseph, Water lane
  • Preston William, 18 Timble bridge
  • Priestley Benjamin, Holbeck road, Hunslet
  • Proctor Peter, 22 Lady lane
  • Purchon Robert, Kirkgate
  • Pyre Joseph, Woodhouse
  • Ratcliffe Thomas, Well street
  • Rayner George, 133 East street
  • Rayner John, Farnley
  • Reynolds Thomas, 68 West street
  • Rhodes James, Hunslet lane
  • Rhodes William, 7 Regent street
  • Rider Rachael, Linsley's fold
  • Riley William, 22 Mill hill
  • Roberts, William, 77 Templar lane
  • Robinson George 49 North street
  • Robinson John, Sweet street
  • Robinson Robert, Hunslet lane
  • Robinson William, Woodhouse Cart
  • Rogers Robert, Mushroom street
  • Rogers Williams Hunslet
  • Rushforth John, 40 Bridge street
  • Rycroft Robert, near Smithies place
  • Rycroft William, 103 East street
  • Scott Jonathan, Hunslet
  • Servant John, 113 Quarry hill
  • Seymour Richard, Mushroom street
  • Shackleton Roger, Water lane
  • Shaw Mary, 91 Marsh lane
  • Shires Joseph, Beeston
  • Sibley John, 23 Swinegate
  • Sidden Arabella, 61 East street
  • Smith & Dodsworth, 9 Water lane
  • Smithson Miles, Harrison street
  • Snowden George, 182 Marsh lane
  • Soper Robert, 71 St. Peter's square
  • Sowden John, 94 High street
  • Spence Martha, Woodhouse
  • Spence Thomas, 61 Templar street
  • Spencer John, 13 Princes street
  • Stead Thomas, Lower Wortley
  • Stephenson William N. Woodhouse hill
  • Taylor Robert, John's p1, Holbeck
  • Taylor William, 18 Upper North street
  • Tesseyman Thomas, 29 Call lane
  • Thomas William, John's place, Holbeck
  • Thompson Mary, 1 Carr lane
  • Thompson William, Hunslet lane
  • Thorp James, Harper street
  • Tiffney John, 56 Kirkgate
  • Trickett Samuel, 210 Marsh lane
  • Urwin George, 5 Dyer street
  • Wadsworth Thomas, 111 East street
  • Wainwright Joseph, Moor-side, Hunslet
  • Walker Benjamin, Hunslet lane
  • Walker Joseph, Holbeck road, Hunslet
  • Walker Mary, 6 Mill street
  • Walker Thomas, 48 Chatham street
  • Walters John, 8 Quarry hill
  • Ward James, Woodman street
  • Watson William, Wellington road
  • Weatherill Robert, 43 George's street
  • Webster John, 44 Woodhouse lane
  • Wells Charles, 35 Mill street
  • Whitaker Richard Skelton, 43 Kirkgate
  • White James, Mabgate
  • Whiteley Jonathan, Wellington road, Hunslet
  • Whitfield Wm: Upper High street
  • Wiggins William, Regent street
  • Wilkinson Jane, 2 West bar
  • Wilson Joseph, 22 Quarry hill
  • Wilson William, Beeston
  • Winter Margaret, 114 Quarry hill
  • Wood Joseph, Hunslet
  • Wood Samuel, Beeston
  • Woodhead Elizabeth, Hunslet

Shuttle Makers,

  • Bland John, 11 Wheeler's place
  • Hall Samuel, Dewsbury New road
  • Maude Samuel, 199 Marsh lane
  • Naylor William, Upper Wortley
  • Whitley Seth, New Park street

Silk & Cotton Spinner,

  • Holdforth James, Bank Low Mills, house at Burley

Size Boilers,

  • Phillips Edward, Water-lane, Bank
  • Sugden Joseph, 22 Water-lane, Bank

Slate Merchants,

  • Brown Brothers, Canal basin
  • Cousen & Thackray, Canal basin
  • Heavyside Joseph, (& slater) Canal wharf
  • Preston William, (and dealer in London Roman cement, rock, &c. plaster, plasterers' hair, &c.) Canal basin, and Canal side, Huddersfield
  • Rennison James, Canal basin
  • Shevill James Benjamin, Canal basin
  • Sturge Brothers, Canal wharf
  • Watkinson Henry,. Canal wharf

Slay & Geer Makers,

  • Dixon George, 62 Richmond road
  • Fawcett Joseph, Upper Wortley
  • Gale Joseph, Musgrave's fold, Bank
  • Ramsden James, Wortley lane
  • Ramsden Jonathan, Nevile street, School close
  • Rhodes Theophilus, near the Turnpike, Eland road
  • Wood John, Upper Wortley

Soap Boilers,

  • Craddock William, and Co. Dewsbury New road
  • Payley George (the Executors of) Kirk Ings wharf

Starch Manufacturers,

  • Riplingham William, Land's court, Water lane
  • Tindall William, 41 York road

Stay Makers,

  • Beaumont James, 6 Kirkgate
  • Dickinson A. E. & M. 12 Wood street
  • Dixon & Mitchell, 57 Woodhouse lane
  • Gill Sarah, 2 Vicar lane
  • Harrison Mary, 7 Bazaar
  • Jackson Jane, St. Peter's street
  • Kendrew Thomas. 39 Lady lane
  • Rider William, 37 Lemon street

Steam Engine Manufacturers,
(See also Iron Founders.)

  • Maclea & March, Union Foundry, Dewsbury road
  • Shaw Joseph & Son, Hunslet Iron Works
  • Skilbeck Sarah, 2 & 3 Upperhead row
  • Stirk Zebulun, York street

Stone & Marble Masons,

  • Baxter William, 17 Garden street, Marsh lane
  • Blythe Walter, 60 Cobourg street
  • Bussey James, 60 North street
  • Cawood John, 28 West street
  • Collison Richard, 25 Bridge street
  • Collison Thomas, 59 Templar street
  • Drury Thomas. Saxton lane
  • Dunbar Charles, Cobourg place
  • Hobson Charles, back of Cobourg street
  • Hobson Joseph, near Cobourg street
  • Holdsworth John, Farnley
  • Holmes James, 1 Wellington street
  • Jackson Andrew, 71 West street
  • Lambert Thomas, 21 Templar street
  • Mann James, Kirkstall road
  • Mortimer Benjamin, School close
  • Naylor Thomas, Williams place, Williams street
  • Prince Frederick, Lower Templar street
  • Robinson Jeremiah (and delphman) 66 Templar street
  • Smith George, Potter Newton
  • Stag James, Hopkin's yard, Nevile street
  • Thompson John, Sweet street
  • Tilney Thomas, New Bond street
  • Tilney William, 42 Nile street
  • Walsh & Dunbar, Park row
  • Walsh & Lee, Waterloo street
  • Watkinson Henry, Swinegate
  • Whitaker & Co. Medley's yard
  • Wilson Jonathan & Son, Wade lane
  • Wright George, Woodhouse

Stone Merchants,

  • Brown Charles, Potter Newton
  • Clarkson Benjamin, Woodhouse
  • Clayton & Maud, Canal basin
  • Cousen and Thackray, Canal basin
  • Hartley William, Potter Newton
  • Hodgson George, Farnley
  • Ingle George, Potter Newton
  • Pollard Joshua, Canal basin
  • Rodgerson & Co. Farnley
  • Sharp John, Canal wharf
  • Smith John & George, Potter Newton
  • Sowden Matthew, Crown point
  • Warham & Perkins, Potter Newton
  • Wood George, Woodhouse

Straw Hat Makers,

  • Ayrey Robert, 31 Commercial street
  • Bentley Mary, 58 Bridge end
  • Brazier Elizabeth, 5 Back York street
  • Britton Hannah, 17 North street
  • Burkby Henry, Byron street
  • Carlton Elizabeth, Hunslet lane
  • Catlow Robert, 30 Templar street
  • Cheetham Joseph, 43 North street
  • Cooke Henrietta, 17 St. John's square
  • Cromack Jane and Sarah, Upper Wortley
  • Davies Mary Ann, 1 Wade lane
  • Freeman Sarah, 28 Wellington street
  • Hay Samuel, Hunslet lane
  • Henley Phoebe, 42 Bridge street
  • Hunt William, 25 Commercial street
  • Jackson Susanna, 3 Kirkgate
  • King Elizabeth, 38 Hunslet lane
  • Mitchell David, 16 Duncan street
  • Rowley William George, 39 Briggate and 129 Kirkgate
  • Smith John, 3 Swan street, 83 Briggate
  • Stead Edmund, 131 Kirkgate
  • Stonehouse Ellen, 6 Walker's row, Timble bridge
  • Thackray William, 92 Briggate
  • Walker Ann, 53 Ebenezer street
  • Wallis Frances, 3 Bazaar and 26 George's street
  • Wikeley Thomas, (and importer of Leghorn chips) 83 North street

Stuff & Woollen Printers,

  • Bateman & Ryder, 117 East street
  • Giles Joseph, Wade lane
  • Rider Rachael, Linsley's fold, Mab gate
  • Robinson William & Co. (& embossers) Aire-Dale Mill
  • Rogers & Hartley, 12 Sandford street, School close
  • Thompson & Scarf, Bedford st
  • Waddingham & Co. Wade lane
  • Wright Hannah, Woodhouse

Stuff Manufacturers & Warehouses,

  • Aldam, Pease, Birchall & Co. Park lane
  • Atkinson George, 17 Joy's fold, Marsh lane
  • Brown Charles & Sons (& blanket merchants) Bishopgate street
  • Bruce & Ritchie, 6 Bond street
  • Cash J. J. & N. Woodhouse lane
  • Craddock James, 17 Richmond street
  • Craddock Thomas, 4 Timble bridge
  • Gaggin Richard, Musgrave's fold
  • Gatliff William Sons & Co. 5 Park lane
  • Goodman John, Greek street
  • Green James, 27 Musgrave's fold
  • Haigh Benjamin, Pontefract lane
  • Hartley John, 24 North street
  • Hatfield James, 21 Joy's fold, Marsh lane
  • Hebblethwaite, Walker & Co. 34 Woodhouse lane
  • Henirich D. Hertz, Bedford street
  • Higson Thomas, 18 Union row. Quarry hl
  • Holmes, Kendra & Co. 23 Woodhouse lane
  • Holmes Mary, 76 Kirkgate
  • Hopkins Charles, 17 Edmund street
  • Jefferies John, Glue street
  • Johnson Edmund, Russel street, Park row
  • Kipling James, 25 Mill street
  • Lumb James, 9 King street
  • Peel Samuel, 52 Spittal fields
  • Rhodes John William, Beach green
  • Ridsdales & Johnson, 2 Park lane
  • Roper & Wrightson, 83 Park lane
  • Salmon Thomas A. and Co. (& merchants) 24 Basinghall street
  • Shann, Driver & Co. (& merchants) Aire street, Wellington road
  • Smith, Crawford and Holmes, 15 Guilford street
  • Smith James, 9 King street
  • Stansfield, Brothers & Co. Park lane
  • Stenson & Marshall, 18 Basinghall street
  • Thackrey George & Jonathan, 9 Park lane
  • Thompson & Scarf, Bedford street
  • Walker Robert, 13 Somers street, Park lane
  • Whitley Eli, 10 Spring street, Bank
  • Wilkinson William & Edward, Aire street
  • Wilks, Sheperd & Jennins (& merchants) 4 Bishopgate street
  • Wilson, Stow & Co.17 Guilford street
  • Wolff Ernest, 5 Bond street

Surgeons,

  • Atkinson John, 9 Park square
  • Baker Robert, Woodhouse lane
  • Battye Richard, 3 Park row
  • Beckett Joseph, Hunslet
  • Brooke Obadiah Harrison street
  • Cass Anthony, 11 Albion street
  • Casson William, near turnpike, Holbeck
  • Chorley & Bulmer, Assembly court
  • Close James, 43 Woodhouse lane
  • Corsellis Charles, 75 North street
  • Dickinson Samuel, 5 Park row
  • Dodsworth William, 1 Butt's court
  • Flood John, 1 Grace street
  • Garlick Joseph Prince, 21 Park row
  • Hall William, 28 North street
  • Hare Samuel, East parade
  • Hay Richard C: 10 New Bond street
  • Hay William, 10 Bishopgate street
  • Hey William, 1 Albion place
  • Hey William, jun. 2 Albion place
  • Howard James Walker, 2 Templar street
  • Loine Andrew, 8 St. Peter's square
  • Macfarlan Daniel, 73 Kirkgate
  • Mann Richard, Byron street
  • Metcalfe Thomas T. 5 Coronation street
  • Middleton Charles, 1 Templar street
  • Mountain George, 14 Acorn street
  • Moxon John, 24 Park row
  • Musgrave Benjamin, Richmond hill
  • Pawson Richard, Chapel Allerton
  • Price William, Waterloo street
  • Richardson John, 30 Commercial street
  • Rusby Thomas Stones, 27 Albion street
  • Smith Samuel, 8 Park row
  • Smith William A. 18 Guilford street
  • Sykes Charles, 35 Cobourg street
  • Taylor Joseph M. Spring place, Water lane
  • Taylor Robert, 21 Albion street
  • Teale Thomas Pridgon, 37 Albion street
  • Teale Thomas, 22 Albion street
  • Thackrah Charles T. 9 South parade
  • Wade John, 6 Boar lane, & Potter Newton
  • Walker John, 34 Trafalgar street
  • Ward James, 47 Kirkgate
  • White Jonathan, 1 St. Peter's square
  • Wildsmith William, 7 Wellington street
  • Wilson Robert, 2 Woodhouse lane

Surgical Instrument Makers,
(See also Cutlers,)

  • Eagland John, 93 West place
  • Gay John, 5 Kirkgate
  • Thackrah Joseph, 14 Basinghall street

Surveyors,
(See Land Surveyors.)

Tailors,
Marked thus * are also Drapers.

  • Acroyd Abraham, Hunslet
  • Alderson Joseph, Lower Wortley
  • Bailey Thomas, 10 Wellington lane
  • Ballantine William, Hunslet
  • Beecroft Ralph, Black Swan yard, North street
  • Bellhouse and Pemberton, Hirst court, Briggate
  • Birch John, 15 Fleet street
  • *Blackburn Thomas, Bridge end
  • Bollon Joseph, 5 Nag's Head yard, Kirkgate
  • Britton Joseph, 14 Call lane
  • Brown John, Ill Marsh lane
  • *Burnett Joseph, 34 Briggate
  • Burnnand John, 16 Lady lane
  • *Chadwick Thomas, 13 Bridge street
  • Chapman Christian, jun. 11 Wood street
  • Chapman Christian, sen. 8 Wood street
  • Collingson John, 56 West street
  • Conway William, 32 Nile street
  • Cottam Robert, 17 High court lane
  • Cowling Ezekiel, Upper Wortley
  • Crabtree William, 68 West street
  • Crampton Joseph, Woodhouse
  • Craven John, 4 Ebenezer street
  • Crooks William, 18 St. Peter's street
  • Crooks William, 3 Harrison street
  • Crossland Elisha, 8 Vicar lane
  • Cundall Jonas, 6 St. Peter's street
  • Dawson John, 8 Lambert's yard, Briggate
  • Denison Benjamin, Woodhouse carr
  • Dewsberry Robert, 50 St. James' street
  • Field Joseph, 2 George's street
  • Garforth William, near the Turnpike, Eland road
  • Gascoigne John, 6 Wood street
  • Graves Jonathan, 64 St. Peter's square
  • Hanson John, Woodhouse
  • *Hardwicks & Nelson, 49 Briggate
  • *Heaton George, 6 Guilford Et
  • Hodgson John, 1 Hope street
  • Hodgson Robert, Moscow street
  • Hodgson William, Sweet street, Meadow lane
  • *Hord William, 4 Green's court, 66 Briggate
  • *Howard Thomas, 23 Bank street
  • Ibbetson John, 23 Pleasant row
  • Ibbetson Thomas, Portland cottage
  • Jackson Henry, 10 Call lane
  • Jackson Thomas, 36 East street
  • Jackson William, 126 Duke street
  • *Jaques Edward, 13 Commercial street
  • Jaques John, 49 Bridge street
  • Johnson Charles, 26 George's street
  • Johnson Michael, 3 Sterne's buildings
  • Jowett James, Cundall's yard, Briggate
  • *Judson Henry, 6 Woodhouse lane
  • Labron & Furniss, 10 Boar lane
  • Lawson Peter, 4 St. James' et
  • Lee John, 20 Mill hill
  • Lucas James, 36 George's street
  • Lucas William, 32 George's street
  • Lumley William, Providence row
  • Mawson Thomas, 4 Chatham street
  • Moffatt Archibald, Turk's Head yard
  • Naylor William, 15 Smithies place, Bank
  • Nevill John, Kirkgate
  • Nichols William, 22 George's street
  • Noades Charles, (and general clothes warehouse) 133 Kirkgate and 1 Bridge end
  • Overend Samuel, 96 Briggate
  • Pearson Thomas, 59 Kirkgate
  • Phillips George, 5 Vicar lane
  • Phillips Peter, 7 Mill hill
  • Philliskirk Henry, 9 Western crescent, South market
  • Pickering Joseph, 20 Vicar lane
  • *Pickles Joseph, 90 Briggate
  • Prest William, 3 St. John's square
  • *Pygott James, 22 Woodhouse lane
  • Raper William, 2 Caroline street
  • *Rawling Benjamin, 34 Vicar lane
  • Richardson Thomas, Beeston
  • Roberts David, Beeston
  • Robinson Anthony, Wood's court, Briggate
  • Rodwell Richard, Pottery fields
  • Sands James, 2 Newsom's court, Briggate
  • *Sands William, 9 Commercial street
  • Scholefield Richard, 17 Fountain street
  • Scott Joseph, Burmantofts
  • *Senior George, 4 Union Inn yard
  • Shearer James, Woodhouse
  • *Smalpage Jonathan & Son, 23 Briggate
  • Smith Abraham, Woodhouse
  • Smith George, 56 Woodhouse lane
  • Smith Thomas, Woodhouse
  • Stanton William, Hunslet
  • Thompson Joshua, 3 Coronation street
  • Thornton James, Gray's walk, Hunslet lane
  • Thornton Thomas, Gray's walk, Hunslet lane
  • Tobin William, Harper street
  • *Topham Richard, 113 Kirkgate
  • Tuke Edward, 32 Duke street
  • Turner William, 12 George's street
  • Walker Nathaniel, 41 Kirkgate
  • Walker Richard, 16 York street
  • Wallis George, 9 Lydia street
  • *Walton James, 1 George & Dragon yard
  • Walton Joseph, 11 Richmond street
  • Watson Charles, Kendall street
  • Webster John, 18 Leeds bridge
  • *Wesson John, 20 Basinghall street
  • Whitelock Joseph, Eaton's court, Briggate
  • Whitley William, 13 Templar street
  • Wilson John, Low fold
  • Wilson Richard, 3 Lowerhead row
  • Wilson William, 2 Fleece lane
  • Womack Charles, 69 St. Peter's street
  • Woodhouse George, Upper Wortley

Tallow Chandlers,

  • Bellhouse Edward, Beeston
  • Clarke William, Hunslet
  • Clarkson Sarah, 69 Briggate
  • Dixon John, 38 Kirkgate
  • Heaps John, 115 Kirkgate & 5 Ludgate hl
  • Neesom, William, Bridge end
  • Sellers Beckwith, 20 Wood street
  • Walsh George Nelson, 4 Meadow lane

Tanners,

  • Bulmer William & Joseph, Buslingthorpe
  • Howson John, Meanwood
  • Ingham Samuel, Woodhouse hill
  • Jackson Henry & Sons, 102 East street
  • Jackson John Hargrave, Low fold
  • Kemp Samuel, Hunslet carr
  • Morris John, Churwell
  • Morris John, Meanwood
  • Proctor Ninian, Meanwood
  • Shepley Thomas, Little Woodhouse
  • Sower Matthew, Meanwood
  • Swailes Thomas, Little Woodhouse moor

Taverns & Public Houses,

  • Albion, Joseph Bywater, Lemon street
  • Anchor, Thomas Cawther, Hunslet
  • Angel, John Hall, 69 Briggate
  • Barley Corn Benjamin Foxcroft, Hope street
  • Bay Horse, William Banks, Chapel Allerton
  • Bear, Thomas Hepworth, Cupper gate
  • Beckett's Arms, Joseph Hudson Feather, Kirkstall New road
  • Beckett's Arms, John Taylor, Line street
  • Bee Hive, John Waggitt, Vicar lane
  • Bell & Bull, Charles Crabtree, Bell & Bull yard, Briggate
  • Bewley Inn, Benjamin Troughton, Farnley
  • Black Bear, R. Sharp, East lane
  • Black Bull, William Booth Hunslet
  • Black Bull, John Kirby, Woodhouse
  • Black Bull, John Pike, 23 Land's lane
  • Black Dog, Joseph Schofield, top of East street
  • Black horse, Thomas Flowitt, Mab gate
  • Black Lion, John Bentley 49 East street
  • Black Lion, William Blackburn, Mill hill
  • Black Lion, Richard Bywater, Woodhouse carr
  • Black Swan, George Richardson, North street
  • Blakewell Ox John Cooper, Shoulder of Mutton yard, Briggate
  • Blakewell Ox, Thomas Todd, Chapel Allerton
  • Boot & Shoe, George Dunwell, 7 Wood street
  • Boot & Shoe, Thomas Stenson, 62 Richmond street
  • Boy & Barrel, Jane Servant, Wood street
  • Brewers' Arms, Sarah Steel, Kirkgate
  • Bricklayers' Arms, Jeremiah Limey, Middle row, Camp field
  • Britannia, Jonathan Bradley, 28 Wellington street
  • British Queen, B. Fowler, Lower Wortley
  • Brown Cow, Eastgate Hopton, 42 Meadow lane
  • Brunswick Tavern, Thomas Kitson, Brunswick terrace
  • Buck, Joshua Wood, 125Bri gate
  • Central Hotel, Jonathan Wharton, Central market
  • Chain & Bull, George Johnson, Meanwood
  • Clothiers' Arms, James Brown, Holbeck
  • Cock & Bottle, Joseph Calverley, 10 Upperhead row
  • Commercial Coffee House, Edward Oates, 15 Bond street
  • Commercial Inn, Edward Cockerhan, 2 Upper Albion street
  • Crooked Billett, Jonathan Sunderland, Hunslet
  • Cross Keys, Thomas Rayner, Hunslet lane
  • Cross Keys, Elizabeth Ward Water lane
  • Crown & Anchor, William Pickles, North street
  • Crown & Fleece, John Ainly, Crown street
  • Devonshire Arms, William Whitehead, Bridge Street
  • Dolphin, Jesse Dobson, 16 Vicar lane
  • Duke William, John Hall, Waterloo street
  • Dusty Miller, Sarah Higgitt, 6 Swinegate
  • Dyers' Arms, Elizabeth Boothman, Garden street
  • Eagle, James Hartley, Gildersome
  • Eagle & Child, John Wilks, Hunslet lane
  • Elephant & Castle, Jonathan Marsland, Hunslet lane
  • Elephant Inn, William Blackburn, 60 Briggate
  • Engine, Benjamin Pollard, Hunslet
  • Fenton's Arms, William Morris, Hunslet
  • Fleece, Joseph Haigh, Churwell
  • Fleece, William Oastler, Lower Wortley
  • Fleece, Samuel Peniston, Little London
  • Fleece, Samuel Spence, Fleece lane
  • Foundry Inn, Zebedee Cope, Holbeck
  • Fountain, John Sheeran, Bridge end
  • Fox, James Linfoot, Woodhouse carr
  • Fox & Grapes, John Wood, off Kirkgate
  • For & Hounds, George Green, Beeston
  • Friendly Inn, Sarah Blackburn, Holbeck
  • Gardeners' Arms, Thomas Walton, Hunslet
  • General Elliott, Frances Pears, 1 Vicar lane
  • George and Dragon, John Wild, George and Dragon yard, Briggate
  • George IV. Robert Harwood, 24 Woodhouse lane
  • George IV. Maria Tidswell, Hunslet
  • Globe, Elizabeth Milner, 110 Quarry hill
  • Golden Cock, Daniel Whitworth, 13 Kirkgate
  • Golden Fleece, David Kirkman, Cross street
  • Golden Fleece, Henry Bell, 28 Briggate
  • Grantham Arms, James Dufton, 6 Dyer street
  • Grapes, Myres and Collett, Kirkgate
  • Green Dragon, Thomas Dixon Yates, 14 Guilford street
  • Green Parrott, John Hollings, Mill hill
  • Greyhound, George Hawkins, York road
  • Griffin, Ann Birch, 1 West bar
  • Griffin's Head, James White, Gildersome
  • Grove, James Whaley, Cookson's grove
  • Hanover Arms, Joseph English, Hanover street
  • Harewood Arms, Stephen Thomas, 1 Ebenezer street
  • Harper Arms, John Williamson, Harper street
  • Harrison's Arms, Thomas Sanderson, Harrison street
  • Haunch of Venison, William Cryer, 11 Upperhead row
  • Hop Pole, Mark Ball, High street
  • Hope & Anchor, Lister Norfolk, 53 Call lane
  • Horse and Groom, Jonathan Depledge, Lower Wortley
  • Horse & Jockey, Hannah Gibson, Holbeck bridge
  • Horse & Jockey, Robert Hodgson, Commercial street
  • Horse and Trumpet, Benjamin Kirk, 1 Upperhead row
  • Irwin's Arms, John Smith, Holbeck bridge
  • Jacob's Well, Charles Hobson, 78 Meadow ln
  • Junction Inn, John Milner, Hunslet moor side
  • King's Arms, Henry Dawson. 9 Lowerhead row
  • King's Arms, James Kay, Holbeck
  • King's Arms, William Wilby, Gildersome
  • King's Arms, Joseph Yates, Wheeler street
  • King's Read, William Hall, 129 Kirkgate
  • Lamb, John Cariss, Timble bridge
  • Lamb, Pearson Stubbs, Call lane
  • Leeds Arms, John Whitehead, Weaver square
  • Legs of Man, Robert Grayson, 43 Call lane
  • Legs of Man, Thomas Grayson, Lowerhead row
  • Leopard, James Dawson, 64 Briggate
  • Lion & Lamb, Jonathan Littlewood, 46 Kirkgate
  • Lloyd's Arms, William Lassey, 138 Duke street
  • Locomotive, Samuel Richardson, Hunslet, moor side
  • London Tavern, Samuel Nicholson, Free market
  • Lord Nelson, Thomas Hartley, Holbeck lane
  • Lord Nelson, William Thackray, 170 Briggate
  • Malt Mill, John Cullingworth, Malt Mill yard, Lowerhead row
  • Malt Shovel, James Kenworthy, 27 Lowerhead row
  • Malt Shovel, Jane Newhill, Swinegate
  • Malt Shovel, Thomas Stead, 107 Meadow lane
  • Malt Shovel, John Wood, Hunslet
  • Marquis of Granby, Benjamin Jordan, 17 Lowerhead row
  • Marquis of Granby, Samuel Raistrick, Lady bridge
  • Masons' Arms, John Gale, Call lane
  • Masons' Arms, Nicholas Tilney, Regent street
  • Mechanics' Tavern, Henry Ayeson Holbeck
  • Mexborough's Arms, Joseph Crowther, Hunslet
  • Mexborough's Arms and Bowling Green, William Bradbury, Potter Newton
  • Mills' Arms, Margaret Hutchinson, Meadow lane
  • Nag's Head. Benjamin Baxter, 28 Vicar lane
  • Nag's Head, Hannah Stead, Farnley
  • Nag's Head, William Wells, Chapel Allerton
  • Nag's Head, Jonathan Wilson, 24 Upperhead row
  • Neptune, Charles Ellis, Lady lane
  • New Cross, Richard Blackmore, 25 Meadow lane
  • New Inn, Samuel Glover; Churwell
  • New Inn, Samuel Kitching Vicar lane
  • New Inn, Isaac Sugden, Gildersome
  • Noah's Ark, John Fawcett, Noah's Ark yard, Meadow lane
  • Old Black Horse, Joseph Summersgill, A,8 Mill hill
  • Old Buck, William Haigh, Middle fold
  • Old Buck, William Roebuck, 104 Kirkgate
  • Old Chequers, John Furniss, Marshall street
  • Old Crown. Henrietta Radcliffe, 74 Kirkgate
  • Old Dove, Samuel Broughton, Call lane
  • Old George, Thomas Atkinson, Briggate
  • Old George, John Holroyd. 913 Meadow lane
  • Old Golden Lion, George Metcalfe, Holbeck lane end
  • Old Mower, Ann Dobbin, 47 Call lane
  • Old Nag's Head, Thomas Robinson, 57 Kirkgate
  • Old Parrot, Jacob Wilshire, Call lane
  • Old Queen Ann, Elizabeth Raper, Holbeck
  • Old Red Lion, Richard Blackmore, Meadow lane
  • Old Red Lion, Charles Stewart, Hunslet
  • Old Star, Samuel Raistrick, 3 Nab gate
  • Olive Branch. Joseph Thorp, 25 Swinegate
  • Pack Horse, Elizabeth Broughton, Woodhouse
  • Peacock, William Bradley Islington
  • Pheasant,--- top of Cato street
  • Pine Apple, John Abbott, 49 Park lane
  • Porter's Arms, William Porter, Pottery fields
  • Punch Bowl, Joseph Denison, Beeston
  • Punch Bowl, George Wilson Hunslet
  • Queen's Head, Thomas Johnson, Bishopgate street
  • Red Bear, Mary Morton, 58 Marsh lane
  • Red House, Henry Hirst, 87 Meadow lane
  • Red Lion, Richard Scholey, Woodhouse
  • Regent, William Hodgson, 109 Kirkgate
  • Rising Sun, Thomas Harrison, 13 Marsh lane
  • Robin Hood, James Toakley, 25 Vicar lane
  • Rodney, Joseph Baxter, Call lane
  • Rose & Crown, William Raistrick, Queen street, East street
  • Rose & Thistle, John Richardson, Nevile street, School close
  • Royal Oak, Hannah Hodgson, 34 Kirkgate
  • Royal Oak, William Tinkler, High-court lane
  • Royal Sovereign, Hannah Hay, 4 North street
  • Saddle, Thomas Wood, 172 Briggate
  • Saracen's Head, Hannah Rothery, 25 Boar lane
  • Scarborough Castle, David Armitage, 26 Hunslet lane
  • Seven Stars, Henry Pinder Dock street
  • Shades, William Milner, Feet street
  • Shakespear Tav. William Hodgson, York street
  • Ship Inn, William Hanxworth, 71 Briggate
  • Shoulder of Mutton, Howson Duffield, 116 York street
  • Shoulder of Mutton, Henry Mitchell, Potter Newton
  • Shuttle, Samuel Mortimer, Churwell
  • Sir John Falstaff, Thomas Maskill, 12 St. Peter's square
  • Slip Inn, Joseph Woodhead, 56 Briggate
  • Smiths' Arras, Jonathan Batters, Wortley lane
  • Smiths' Arms, Daniel Hopkins, Garden street
  • Sportsman, Zaccheus Hall, Cherry street
  • Spotted Cow, Susannah Hepworth, 35 Vicar lane
  • Spread Eagle, Thomas Wilks, 18 Meadow lane
  • Spring Gardens, Thomas Dowbiggin, Kirkstall New road
  • Star, William Wood, Lower Wortley
  • Star & Garter, John Forster, 20 Call lane
  • Stonemasons' Arms, Thomas Winn, 53 St. James' street
  • Strafford Arms, Thomas Walker, High-court lane
  • Sun, Joseph Prince, Hunslet-moor side
  • Swan, William Green, 5 Church row
  • Swan-with-two-Necks, James Fotherby, Woodhouse
  • Swan-with-two-Necks, William Varley, Hunslet
  • Talbot Inn, William Neale, 79 Briggate
  • Three Horse Shoes, Edward Marsland, Prince's street
  • Turk's Head, Matthew Kitchen, Turk's Head yard, Briggate
  • Unicorn, Samuel Blackburn, Beeston
  • Unicorn, John Halles, 19 Lowerhead row
  • Union Inn, William Blunt, Union Inn yard, Briggate
  • Volunteer, George Hartley, Holbeck lane
  • Volunteer, Charles Johnson, St. Peter's street
  • Wagon & Horses, John Hartley, Moor. side, Holbeck
  • Waterloo, William Weare, 27 East street
  • Weavers' Arms, William Hudson, Up. Cross street
  • Wellington, Thomas Jennings, Hunslet
  • Wheat Sheaf, John Holt, 64 Brigg rte
  • Wheat Sheaf, John Sutcliffe, 29 Upperhead row
  • White Cross, Ralph Coulson, White Cross yard, Briggate
  • White Gate, William Wild, Moor-side, Holbeck
  • White Hart, William Beckwith, Briggate
  • White Hart, William Duffield, Call lane
  • White Hart, John Sims. Beeston
  • White Horse, Benjamin Rhodes, Woodhouse carr
  • White Horse, Joseph Rhodes, York road
  • White Lion, Mary White, Quarry hill
  • White swan, Samuel Lansdown, Call lane
  • White Swan George Ward, Mabgate
  • Wild Man, Francis Wilde, 12 Quarry hill
  • Wine Bottle, Mary King, Hunslet lane
  • Woodcock, Edward Depledge, Moore side
  • Woodman, William Broughton, Gower street
  • Woodman, Charles Nicholson, Camp field
  • Woodpecker, Thomas Spensley, 1 York road
  • Woolpack Inn, Jonathan Atkinson Brighton street
  • Woolpack, James Braithwaite, Holbeck
  • York Tavern, James Shepherd, 12 York street
  • Yorkshire Hussar, Thomas Brumfit, 12
  • Union street York street
  • Yorkshire Hussar, George Wiseman, 121

Tea Dealers,
(See also Grocers.)

  • Cudworth John (late Broadhead & Cudworth) 14 Briggate
  • Hanson William, 55 Woodhouse lane
  • Moorhouse & Co. 4 Commercial street
  • Pritchard William, 27 Wellington street
  • Senior Thomas, 1 South market, Meadow lane
  • Sidney Thomas & Co. (wholesale) 167 Briggate

Thread Manufacturers,

  • Benyon and Co. Meadow lane
  • Bowes James (shoe & patent thread) Steander
  • Brown Barnard, Mabgate
  • Herries, Wilkinson & Co. East street
  • Hollingworth John, 6 Church lane
  • Land Thomas, Land's court, Water lane
  • Loftus Thomas, (shoe) 43 Lowerhead row, and Lonsdale's yard
  • Marshall & Co. Water lane
  • Moore Joseph, 7 Duke street
  • Robinson George (shoe thread) 45 Albion street
  • Senior William, (shoe thread) Union Inn yard, Briggate
  • Smith George, Chapel fold, Hunslet
  • Titley, Tathams &-Walker (patent shoe thread) Waterhall Mill

Timber Merchants,

  • Calverley John, Somerset street
  • Dodsworth William Henry, Water lane
  • Harrison & Singleton, Dock street
  • Horton John, Calls
  • Maude Edm. & Sons, St. Peter's quay
  • Musgrave David, Smith's yard
  • Pease Robert, (mahogany) 3 Lady lane
  • Teall Henry, Dock lodge
  • Walker Jonathan, Meadow la & Water lane
  • Watson Jonathan, dealer). Waterloo street
  • Wilson Benjamin, Nevile st, School close

Tin-Plate Workers,
(See Braziers.)

Tobacco and Snuff Manufacturers & Dealers,
Marked thus * are Manufacturers,

  • Baker William, 41 Call lane
  • Barrett Joshua, Harper street
  • *Beckett Mary, 59 Briggate
  • *Benson & Simpson, Mill street, Bank
  • * Benson Walker Brown, 36 Lowerhead row
  • Boorman John, 8 Lowerhead row
  • *Boyne George, 2 Bishopgate street
  • *Boyne Thomas, 13 Nevile street
  • *Boyne & Stanley, Lady lane
  • *Carlisle John & James, 8 Boar lane
  • *Collett Richard, 54 Call lane
  • Gilpin George, Kirkgate
  • *Goulden William, 155 York street
  • *Green Robert, School close
  • *Hargrave William, 35 Boar lane
  • *Heaps John & Son, 115 Kirkgate, and Ludgate hill
  • *Hilton John, York street
  • Hodgson Thomas, 151 Briggate
  • Holliday James, 97 Kirkgate
  • *Howitt Robert, Calls
  • Ibbetson Joseph, Old Infirmary yard, Kirkgate
  • Jackson William, 25 Lowerhead row
  • Newsome Thomas, 6 Upperhead row
  • Nicholson William, Hunslet lane
  • Pearson Joseph, 13 Mill hill
  • Richardson, Hodgson & Richardson, Timble bridge
  • Richardson Richard, 19 Land's lane
  • *Sampson John, 64 Briggate
  • *Simpson John & Joseph, Meadow lane
  • *Taylor William & Son, Lady lane
  • Watson Thomas, 63 Central market & 10 South market
  • Whaley William, 5 Lowerhead row
  • *Wood Charles & Sons, Lady lane

Turners in Wood and Metal,

  • Bew Edward (brass) 9 Kirkgate
  • Hall Samuel, (wood) Pottery-lane end
  • Purdy Frederick, Crown street
  • Sidgwick Mark (wood) Brown's yard, Ebenezer street
  • Smith James (wood) 3 Calls
  • Turner William, Granby's court
  • Weare William, Harper street
  • Weare William (and screw maker) 41 George's street
  • Webb Samuel (wood and ivory) 60 Marsh lane
  • Wood Benjamin, (wood) Cloth-hall street
  • Wood James, 29 Nelson street
  • Wood Joseph, 45 George's street
  • Wood Richard, 9 Vicar lane
  • Wood William, Kirkgate

Umbrella Makers,

  • Dupin Antonie, 26 Yak street
  • Smith William, 4 Bowman lane
  • Steals William Motley, (and surgeons' instrument maker) 36 Briggate

Undertakers,

  • Fryer William, 13 Guilford street
  • Hargrave Robert, New Burying ground
  • Wilson Fredk, 31 Upperhead row

Veterinary Surgeons,

  • Brown John, 54 Woodhouse lane
  • Lee John, 177 Briggate
  • Mawson John Thomas, Call lane
  • Morton James, Meadow lane

Watch & Clock Makers,

  • Abrahams Phineas, 29 Briggate
  • Booth William, 22 South end of Leeds bridge
  • Brownhill Thomas, 20 Briggate
  • Cheetham Joseph, 5 Boar lane
  • Cordinley Thomas, 20 Lowerhead row
  • Dobson George, (turret clock) 95 Briggt
  • Fletcher Thomas, 8 Meadow lane
  • Fowler Robert, (watch) Hunslet lane
  • Fryer William, 16 Bond street
  • Galloway James, 2 Low street, St. James's
  • Galloway James & Thomas, Bar row
  • Galloway John, 9 East lane
  • Galloway Matthew, 4 George's street
  • Galloway William, 14 West street
  • Groves William, 32 Kirkgate
  • Halliwell William, 54 Duke street
  • Herman Joseph (German clock) 2 Fish street
  • Hunter William, Hunslet
  • M'Dowall C. & J, 19 Bond street
  • Prior George, 4 Woodhouse lane
  • Sherwood Thomas, 44 Briggate
  • Stonehouse Robert (clock) 6 Walker's row, Timble bridge
  • Waithman Anthony, 170 Briggate
  • Westerman Richard, 1 Kirkgate
  • Wilkinson John (and silversmith and optician) 54 Briggate

Wharfingers,

  • Clark Richard, Bridge wharf
  • Clark William, Dock street
  • Pickard Henrietta, Dock street
  • Reed Benjamin, Bowman lane
  • Union Company-Thomas Mawson, agent, Dock street

Wheelwrights,

  • Coates William & James, Marsh lane
  • Dean James, Joy's fold, Marsh lane
  • Denison William, Woodhouse
  • Hawksworth Joseph, Hunslet
  • Hobson John, Wade lane
  • Holliday Thomas, (& patent arm maker) Hunslet lane
  • Hudson Joshua, Kershaw's yard, Meadow lane
  • Kirk Joseph, Woodhouse
  • Kirk Samuel, Woodhouse carr
  • Lofthouse Sarah, Harper street
  • Marshall Joseph, Crown point
  • Naylor Joseph, Quarry hill
  • Nettleton Jeremiah, Harper street
  • Roycroft Thomas, (& machine maker) Gildersome
  • Stockhill William, Woodhouse carr
  • Wainwright Jonathan & Joseph, Woodhouse
  • Whitehead William, Holbeck lane end
  • Wilkinson John, Cropper street
  • Wilson Thomas, Gildersome

Whip Makers,

  • Atkinson Francis (and thong) 6 Dodsworth's yard, Briggate
  • Rhodes John, Bell & Bull yard, Briggate

Whitesmiths,

  • Castle John, Granby's court
  • Clark Thomas, Holbeck lane
  • Craven James, Bowman lane
  • Dalby James, Mill garth
  • Dalby Joseph, Mill garth
  • Dawson John, adjoining Smithies place
  • Denison James, Quarry hill
  • Denison Samuel, West street
  • Denison William, West street
  • Drake William, Fountain yard, Bridge end
  • Fowler James, 30 Lady lane
  • Gouldthorpe James, Little Nevile street, School close
  • Hill William, Rockley-hall yard, Lowerhead row
  • Holmes Abraham, Meadow lane
  • Johnson John & James, 43 & 44 West street
  • Lambert James, Bowman lane
  • Lee John (& boiler maker) East street
  • Lloyd James, Carr's yard, Swinegate
  • Mathers Joseph, 1 Burmantofts
  • Mitford Joseph, 22 Briggate
  • Nicholson & Sons, 13 Plum street
  • Parkinson Jonathan, Golden Cock yard
  • Porter Benjamin, 96 Briggate
  • Priestley Joseph, Tenter lane
  • Proctor & Son (& screw press makers) George's street
  • Proctor John, Wormald row, Woodhouse lane
  • Raisbeck Edward, Mabgate
  • Raper John & Co. East street
  • Reynolds Richard & Co. (& boilermakers) Nether Mills
  • Rose John, Nevile street, School close
  • Shaw John (and machine maker) Alfred street, Boar lane
  • Taylor John, 15 Upperhead row
  • Wigglesworth Obadiah, Near Bank
  • Wilson Thomas, East street
  • Wright James, Hunslet

Wine & Spirit Merchants,

  • Booker John, 2 Upperhead row
  • Burtland Thomas, 54 St. James' street
  • Cadman Joint (and rectifier) 18 & 21 Dock street
  • Hall Joseph, Commercial court, Briggate
  • Harrison William, (& rectifier) Land's court, Water lane
  • Hay Jonathan, (& rectifier) Swine gate
  • Heighington Joseph, Vicar lane
  • Hick Robert, 13 Basinghall street
  • Jordan Henry Ferdinando, 2 Lowerhead row
  • M'Culloch W. & A. spirits) 6 Bond street
  • M'Intyre Gilbert, Stern's buildings
  • Mallorie John, 6 Swan street
  • Mathewman Richard, Aire street
  • Medley Joseph & Son, Crown point
  • Mitchell Henry, Guilford street
  • Newlove George, Bond place
  • Osburn William, Upperhead row
  • Pawson and Bolland (spirits and London porter) 6 Dodsworth's yard, Briggate
  • Reynolds William & Son, Heaton's court, Briggate
  • Scott Thomas & Jeremiah, (& rectifiers) Waterloo street
  • Skelton & Wells, 9 Albion street
  • Smith & Johnson, 8 Lowerhead row
  • Sutcliffe Joshua, 66 West street
  • Taylor Eleanor, 7 Land's lane
  • Walker Ard (& rectifier) Walker's court, Briggate
  • Wilson Edward & Thomas, 116 Kirkgate

Woollen Cloth Manufrs,
(See also Agents & Merchants.)

  • Abbey Henry Bateson, 54 Wellington street, & Lower Wortley
  • Atkinson Samuel, Burmantofts
  • Barker Thomas Henry, 4 Basinghall street
  • Bateson & Co. 32 Albion street
  • Bateson Jabez, Farnley
  • Bateson James, Lower Wortley
  • Bateson Jonas, Farnley
  • Beckett Thomas, 26 Albion street
  • Been Thomas, Lower Wortley
  • Birchall & Laycock, 48 Albion street, & Stone Bridge Mills, Farnley
  • Bischoff George, William, Grove street, Wellington street
  • Blackburn Benjamin & Sons, Holbeck Moor Mill
  • Blaxland, Rinder & Co. 4 Basinghall street
  • Booth John, Gildersome
  • Brady Robert, 12 Skinner lane
  • Brancker Brown & Co. Mill garth
  • Brigg & Sons, 5 Albion street
  • Brooke John Edward & Co. Hunslet lane
  • Brown Thomas, Hunslet lane
  • Bruce, Dorrington & Walker, 44 Union street
  • Buckton Joseph & Son, Meadow lane
  • Carr & Woodson, 4 Mill hill
  • Charlesworth Brothers, 11 Guilford street
  • Chorley & Uppleby, Park lane
  • Clark John, Holbeck
  • Clarkson William, Woodhouse
  • Cooper Joseph, Wortley lane
  • Crabtree & Mason, 14 Land's lane
  • Crowther George & Co. 17 Albion street
  • Da Gama Faustino and Co., Dow Bridge Mill, Hunslet lane
  • Dickinson Abraham & Sons, Boar lane
  • Dickinson Thomas P. 95 Park lane
  • Eyres William & Sons, Wellington street
  • French, Cooper & Co. Park lane
  • Geldard Joseph, Gildersome
  • Geldard William, Gildersome
  • Gilpin Benjamin, Gildersome
  • Gilpin Benjamin & William, 24 Woodhouse lane
  • Gilpin Thomas, Gildersome
  • Glover Robert & Frederick, Aire Dale Mills
  • Gomersall Neriah, Gildersome
  • Goodworthy John, Upper Wortley
  • Gott Benjamin & Sons, Guilford street and Wellington road
  • Halliley, Stanley & Co. Low Close. Mills and 46 Albion street
  • Hargreave James & Son, Mill garth
  • Hargreaves James, Upper Wortley
  • Hargreaves James, Upper Wortley
  • Harrison Jacob, 6 Harrison's court
  • Hartley John, 24 North street
  • Hartley Joseph, Upper Wortley
  • Henderson Andrew (woollen cord & fancy waistcoating) 47 Albion street
  • Hepper George, Looter Wortley
  • Hepper John, Upper Wortley
  • Hepworth John, 39 Vicar lane
  • Hirst & Heycocks (& factors to His Majesty) Sovereign street, School close
  • Hirst, Bramley & Co. School close
  • Hogg Thomas & Benjamin & Co. 23 Albion street
  • Holt William & Thomas, Bishopgate street
  • Howard John, Bedford street, Park row
  • Hudson William, (finisher) Gildersome
  • Ikin Jonathan, Park Cross street
  • Ingham, Brothers & Co. Hunslet lane
  • Jackson John, Gildersome
  • Jaggar William, Lower Wortley
  • Jennings Benjamin, 58 Boynton street
  • Jennings Benjamin, jun. Walker's yard, Bank
  • Kirk Benjamin, Holbeck
  • Lindsey Richard, Gildersome
  • Lupton William & Co. North Town end
  • Mason & Roberts, Butterbowl Mill
  • Mitchell Stephen & Son, Fleece lane
  • Morphet John, 7 Swan street
  • Morton Thomas, Wortley lane
  • Moss Matthew, Sayner's Mill
  • Naylor James, Farnley
  • Naylor William, Farnley
  • Nevins Pim & Son, 2 Bond street, and Larchfield, near Leeds
  • Norfolk Joseph, Woodhouse carr
  • Oates Joseph Henry, Oatlands Mill, Woodhouse carr
  • Ofrid John, Wortley lane
  • Park John, Upper Wortley
  • Patrick & Kirk, 7 West bar
  • Pawsons & Smith, Stone Bridge Mill
  • Pearson John, 8 Bond street
  • Rawson John & Co. Upper Mill
  • Rhodes Abraham & Co., Woodhouse carr
  • Rhodes John William, Beach grove
  • Rider, Armitage & Co. Hunslet lane
  • Rider Thomas, Upper Wortley
  • Ripley & Ogle, Lady lane, and Mill green, Wortley
  • Robson Cornelius, 7 New lane and Camp field, near Meadow lane
  • Roebuck Israel, 14 Somers street, & 29 Pall mall, Manchester
  • Roper & Wrightson, 83 Park lane
  • Shann, Driver & Co. Aire street
  • Shann J. & P. & Co. 5 Bond street
  • Smith George, Walker & Co. 1 Greek street, Park row
  • Sowry Francis, Mill green, Wortley
  • Stead George, Upper Wortley
  • Stead Jonas & Son, 29 Mill hill & Low fold
  • Stephenson Matthew, Gildersome
  • Swallow and Mason, Butterbowl Mill
  • Thornton Thomas, Lower Wortley
  • Topham Christopher, Lower Wortley
  • Wainwright Mark & Son, Park lane
  • Waite Jonathan, 66 New lane, Meadow lane
  • Waite Samuel, Nutting grove
  • Walker Benjamin, Buslingthorpe
  • Walker James, Upper Wortley
  • Walker John, Buslingthorpe
  • Walker John & Sons, 3 West bar
  • Walker John & Thomas, Bank Top Mill and Bank street
  • Walker Thomas & Sons, Fleet street
  • Watson John, Woodhouse
  • Webster John & Sons, 51 Albion street
  • Webster Joseph, New Wortley
  • Whitehead John & Co. Greek street
  • Wilks Jon. & Grafton, Meadow lane
  • Willans O. & Sons, 5 Bishopgate street
  • Willans Obadiah & Son, 25 Wellington street, & 34 Bridge street, Dublin
  • Wilson Joshua, Central Market
  • Wood John & Sons, Potter Dale Mill, Dewsbury New road
  • Wood Richard, Camp road, Wade lane
  • Wormald John. Lower Wortley
  • York & Sheepshanks, 76 North street

Woollen Drapers,
(See also Tailors and Drapers.)

  • Hardwick & Nelson, 49 Briggate
  • Hepworth John, 39 Vicar lane
  • Hepworth Joseph, 13 Upperhead row and Central market
  • Smalpage John & Son, 23 Briggate
  • Smith Joseph & Son, 1 Briggate
  • Stephenson William, 44 Vicar lane
  • Walker William, 25 Fleet street
  • Webster Thomas, 15 Bazaar
  • Whitworth John, 2 Bazaar
  • Wormall Bryan (and undertaker) 15 Briggate

Woolstaplers,
(See also Agents.)

  • Austin Jeremiah & Co. Alfred street
  • Benson Robert, Upperhead row
  • Benson Robert & Son, 28 Albion street
  • Bischoff Thomas, jun. 3 Alfred street
  • Blackburn William, 14 Lands lane
  • Bowes & Milnes, New Bond street
  • Burton Joshua & Sons, Bank street
  • Buttery John & Co. Gildersome
  • Clough James, Dock street
  • Cooper John, Cankerwell lane
  • Dickinson Abraham & Sons, Boar lane
  • Dixon Isaiah & Son, Cloth-hall street
  • Dixon Thomas, Call lane
  • Dodson James, 2 & 3 Queen's court, Call lane
  • Dodson Richard, 2 &3 Queen's court, Call lane
  • Edwards Thomas, 16 Call lane
  • Fielden William, St. Peter's square
  • Goodman Benjamin & Son, Hunslet lane
  • Hardwick William B.14 Basinghall street
  • Hindes and Patchett, Meadow lane and Water lane
  • Hirst William & Sons, Alfred street
  • Holroyd William, Scarbro' Hotel yard
  • Holt William & Thomas, Bishopgate street
  • Hubbard James, Albion street
  • James William, 10 Bank street
  • Jarman Samuel, 5 Hirst court, Briggate
  • Jowitt Robert, 10 Albion street
  • Jowitt Thomas & John, 35 Albion street
  • Lindley William, 33 Mill hill
  • Lovegrove & Leathes, 16 Call lane
  • Marsden Thomas, 17 Lands lane
  • Meggeson John, Swine gate
  • Motley Thomas, 7 Duncan street
  • Motley Thomas and Joseph, Old Rotation Office yard
  • North Benjamin, 22 Bank street
  • North Benjamin & Son, Lower Wortley
  • Oldman Robert, Dickinson's court
  • Potts Radford, Call lane
  • Richards Samuel, Cloth-hall street
  • Roberts Thomas, Crown street, Call lane
  • Rothery & Birchall, 4 Albion street
  • Rothery Timothy & James, Basinghall street
  • Simpson Joseph, 3 Trinity court
  • Smith Henry Webb, 10 Lands lane- Joseph Lister, agent
  • Sterreys & Co. Alfred street
  • Stocks Benjamin & Son, 15 Trinity street and near Bank
  • Thwaite James, Templar street
  • Wade Isaac & Son, 10 Queen's court
  • Wade John, 5 Calls
  • Wade John & Co. 1 Lands lane
  • Wade William & Son, 12 Call lane
  • Walley Samuel & Co. 24 Call lane
  • Whalley James, Mill hill
  • Whalley Joseph & Son, 25 Mill hill
  • Whalley Joseph, jun. 26 Mill hill
  • Whitehead William & Sons, 8 Duncan street
  • Wilkinson John, 3 Albion street
  • Wylde John & Co. Call lane

Worsted Spinners and Manufacturers,

  • Hindes & Patchett, Meadow lane and Water lane, and at Dolhin-Holme, near Lancaster
  • Marsden Thomas, 17 Land's lane
  • Pickles John, Mabgate
  • Wilkinson William & Edward, Aire street, Wellington road

Miscellaneous,

  • Aspden and Beverley, Portland cement manufacturers, 68 Briggate
  • Barrett John, band box maker 10 West street
  • Binns William, wool comb makr. Ebenezer lane
  • Blundell Robert, needle & fish-hook manufacturer, 2 South market
  • Bowers & Greaves, post-office duty farmers, Hunslet
  • Bradford John, sawyer & dealer in board, Sykes row
  • Bragg William, potato dealer, Warehouse hill
  • Brasher Chs. Artificial limb maker, Mab gate
  • Carr Thomas, cattle dealer, Hunslet carr
  • Cass Martha, spirit dealer, Boar lane
  • Chapman John, spade, shovel & edge-tool maker, Meadow lane Hunslet lane
  • Chapman William, clerk of Christ church,
  • Clay Thomas, officer in the Pontefract court, Hunslet
  • Curtis William, sieve maker, 42 West street
  • Ditch Joseph, corn inspector, Wormald row
  • Eastwood Benjamin, marine store dealer, 43 Hunslet lane
  • Foster George, sheriff's officer, 20 Lands lane
  • Gilderdale John, sail maker, Bowman lane
  • Greenwood John, organist, St. James' court
  • Greenwood Thomas, loom makr, Gildersome
  • Hay Margaret, furrier, 74 Briggate
  • Hemsworth Jonathan, deputy clerk of St. Peter's church, Church lane
  • Heptonstall & Hawkswell charcoal and coal dust manufacturers. Hunslet-moor side
  • Heselton John, clerk of South market, 37 Hunslet lane
  • Hirst John, salt merchant, 4 Warehouse hill
  • Holland William, law stationer, Dodsworth's yard, Briggate
  • Hopkins John, potato dealer, Warehouse hill
  • Horner Thomas, clerk of the market, Free market
  • Ingle John, organist, Vandyke street
  • Lee William, coach proprietor, l2 Wellington street
  • Major Joshua, register office, 24 Bank street
  • Mann Christopher, hackle maker, Hill's yard, Meadow lane
  • Marsden John, fancy worsted & silk dealer, 35 Briggate
  • Marsden Thomas, stocking maker, 2 Ebenezer street
  • Merrick & Brayshaw cudbear manufacturers, Little Woodhouse
  • Naylor Richard, clerk of St. James's church, Wade lane
  • Pearson George, teazle dealer, 77 North street
  • Pollard Thomas, spindle and fly maker, Back Bow street
  • Priestley George, stover, Sayner's Mill
  • Rawling John, governor of the workhouse, North street
  • Read Edward, chief constable, Boar lane
  • Roberts Joseph, dealer in grindery, 13 Wood street
  • Roberts William, clerk of Trinity church, Kirkgate
  • Rusby & Hewdey, coach lace, fringe, and girth webb manufacturers, & saddlers' ironmongers, 27 Albion street
  • Saunders John, periodical publisher, 47 St. Peter's square
  • Sayner John, calenderer cylinderer and ware grinder, Sayner's Mill
  • Scott John, sloop owner, Waterloo street
  • Smith Robert, stationer, 18 Bazaar
  • Smith Thomas, hair seating mnfr. 168 Briggate
  • Strickland William, smallware dlr. 23 Marsh lane
  • Swan Mary, register office, 40 Sheepscar bar
  • Thompson Joseph, clerk of St. Mark's church, Little Woodhouse
  • Thompson Joseph, clerk of the Central market, Central market
  • Townsley William, matting maker, 57 Back George street
  • Wales William, cowkeeper, Hunslet moor side
  • Walker & Son cow doctors, 6 Bramley's yard, Lowerhead row
  • Walker James, collector of water rates, St. John's street
  • Walker Thomas, spoon maker, Turk's bead yard, Briggate
  • Warburton Joseph, china & glass enameller & gilder, 47 Meadow lane
  • Ward John, wire worker, Hunslet
  • Weatherhill Robert, poulterer, 35 Central market
  • Whitworth William, rolling board maker, Steander
  • Wilkinson Jonathan, master of workhouse, Hunslet

Public Offices and Institutions,

Infirmary, Near The Coloured Cloth Hall,

  • Mr. Richard Henry Pickard, secretary
  • Mr. John Farrar, apothecary
  • Mrs. Sarah Page, matron

Dispensary, Vicar Lane,

  • Lepton Dobson, esq. treasurer

House Of Recovery, Vicar Lane,

  • Charles Brown, esq. treasurer

Lying-In-Hospital,

  • 27 St. Peter's Square. Mrs. Lees, matron

Guardian Asylum,

  • 48 St. James' Street.
  • Mrs. Mary Gerrard, governess

Philosophical & Literary Society, Park Row,

  • William Osborn & George Edward
  • Sanderson, esqrs. secretaries
  • Mr. John Atkinson, curator and librarian
  • Mr. Henry Denny; sub-curator

Northern Society,

  • For Encouragement of the Fine Arts,

Gallery Adjoining Music Hall,

  • Patron, The King-John Bischoff, esq. treasurer

Libraries-Subscription,

  • Leeds Library, 16 Commercial st. -George Banks, esq. president; John Bischoff, esq. secretary
  • New Subscription, 33 Park row- Robert Wood, esq, treasurer; Robert Baker, esq. president; Mr. Edward Bolton, secretary
  • Parochial, Smithson's yard, Kirkgate
  • Methodist, Old Chapel yard, St. Peter street
  • Eclectic, 8 Hardwick's yard, Briggate-Richard Reynolds, esq. treasurer; Mr. Edward Bell, librarian; Mr. Robert Dorrington, secretary
  • Mechanics', Dickinson's yard, Park row

Museums,

  • Of The Literary & Philosophical Society, Park row
  • Calverts', Of Natural History, 114 Briggate

Gas Works,

  • Coal Gas, office, 11 Bank street; works, York street-Mr. John Alcock, agent
  • Oil Gas, office, 27 Bank street, near Park street, Park lane-William Raper, clerk

Cloth Halls,

  • Coloured Hall, Quebec-Joshua Stead, keeper
  • White Hall, Crown st -Susannah Webster, keeper
  • Excise Office, Commercial Street.
  • Mr. Thomas Walker, collector
  • Joseph Bedford, first clerk
  • Robert Ray, second clerk
  • Thomas Bittleston, Thos. Whitaker, and William Brown, supervisors
  • Court-House and Prison, Park row-Mr. James Lancaster, governor of the prison
  • Vagrant Office, Lady lane-Jonathan Smith, superintendent
  • Theatre, Hunslet lane
  • Assembly Rooms, over the White Cloth-hall
  • Concert Room, Albion street
  • Public Baths, Wellington street,- Samuel Parker, proprietor
  • News Rooms, 149 & 150 Briggate- Edward Baines, proprietor

Coaches,

  • To London, the Royal Mail, from the Hotel, every night at nine; goes through Wakefield, Barnsley, Sheffield, Chesterfield, Mansfield, Nottingham, Melton Mowbray, Uppingham, Bedford, Welling, Barnet, &c.-the Royal Mail (from Glasgow) calls at the Hotel, every morning at a quarter before nine; goes thro' Pontefract, Doncaster, Bawtry, Retford, Tuxford, Newark, Grantham, Stamford, Stilton, St. Neots, Biggleswade, Hatfield & Barnet-the Express, from the Hotel, every morning at eight -and the Courier, from the Hotel and Rose & Crown, every day at one; both go thro' Wakefield, Barnsley, Sheffield, Chesterfield, Mansfield, Nottingham, Loughborough, Leicester, Market Harborough, Northampton, Newport Pagnel, Woburn, Dunstable, St. Albans, &c. -the Rockingham (from Halifax) calls at the Golden Lion, every morning at nine-and the Union. from the White Horse every afternoon at two; both go thro' Ferrybridge, Doncaster, Bawtry, Retford, Tuxford, Newark, Grantham, Stamford, Stilton, Alconbury Hill, Eaton, Biggleswade, Baldock, Stevenage, Hatfield and Barnet.
  • To Birmingham, the Amity, from the Bull and Mouth, every morning at five; goes through Wakefield, Barnsley, Sheffield, Chesterfield, Belper, Derby, Burton and Lichfield.
  • To Bradford, the Union, from the White Horse, every morning at a quarter before ten-the Enterprise, from the Talbot, every evening at half-past six- the Defiance, from the Rose & Crown, every Thursday morning at eight-and the Traveller, from the Union Inn, every evening at five.
  • To Edinburgh and Newcastle, the Royal Pilot, from the Bull & Mouth, every morning at five; goes thro' Harewood, Harrogate, Knaresborough, Boroughbridge, &c. &c.
  • To Glasgow and Edinburgh, the Royal Mail (from London) calls at the Hotel, every evening at a quarter past five; goes thro' Harrogate, Ripon, Leeming-Lane, Catterick, Bowes, Brough, Appleby, Penrith, Carlisle, Gretna Green, Lockerby, Crawford and Hamilton.
  • To Goole and Hull, the George IV. from the Rose and Crown, every morning at five; goes thro' Oulton, Pontefract, Nottingley, Snaith & Rawcliffe, where it meets the steam packet for Hull.
  • To Halifax, the Royal Mail (from London) calls at the Golden Lion, every afternoon at a quarter before five- the Rockingham, at a quarter before four -and the Alexander, from the Rose and Crown, every afternoon (Sundays excepted) at four; all go through Bradford -see also Manchester.
  • To Harrogate & Ripon, the Royal Union, from the Bull and Month, every day at one; goes through Harewood, Knaresborough and Ripley.
  • To Huddersfield, the Perseverance, from the Bull and Mouth, every afternoon at five.
  • To Hull, the Royal Mail, from the Rose and Crown, every morning at a quarter before four-and the Highflyer, from the same Inn, every afternoon at three; both go through Tadcaster, York, Market Weighton and Beverley. See also Goole and Selby.
  • To Idale, a Car, from the Star & Garter, every Tuesday and Saturday afternoons at four.
  • To Ilkley, the Defiance, from the Bull and Mouth, every afternoon (Sundays excepted) at four, during the summer.
  • To Kendal, the Royal Union, from the Hotel, every morning (Sundays excepted) at ten; goes thro' Bradford, Bingley, Skipton, Gargrave, Kirkby Lonsdale and Crookland.
  • To Knaresborough and Ripon; the Union, from the White Horse, every day at a quarter before one; goes thro' Harewood and Harrogate.
  • To Liverpool, the Royal Mail (from York) calls at the Rose and Crown and Golden Lion Inns, every night at 12and the Neptune, from the Golden Lion. every morning at six; both go through Bradford, Todmorden, Rochdale, Bury, Bolton, Wigan and St Helens.
  • To Manchester, the Royal Mail, from the Rose and Crown, every morning at ten-the Highflyer, from the same Inn, every day at half-past twelve- the Defiance, from the Golden Lion, every morning at six-the Commercial, from, the same Inn, every morning at a quarter before eleven.-and the Commerce, from the White Horse, every morning at eleven; all go thro' Bradford, Halifax & Rochdale-the True Briton, from the Bull and Mouth, every day at noon-the Umpire, from the White Horse, every morning at a quarter past nine, except Tuesday, when it leaves at eight-the Independent and the Cornwallis, from the Hotel, every morning at half-past five-and the Regulator, at half-past nine; all go through Huddersfield, Marsden and Oldham.
  • To Newcastle, the Expedition, from the Golden Lion and Hotel Inns, every morning at five; goes thro' Wetherby, Knaresborough, Boroughbridge, Thirsk, Tontine, Yarm, Stockton, Sedgefield, Durham, &c.-the Express, from the Bull & Mouth, every morning at five; goes through Harrogate, Northallerton, Darlington and Durham-and the Royal Telegraph, from the same inn, every morning at half-past five; goes through Harewood, Harrogate, Ripon, Leeming lane, Catterick, Darlington, Rushford, Durham and Chester-le-Street.
  • To Otley, the Defiance, from the Bull and Mouth, every Tuesday and Saturday afternoons at four.
  • To Preston, the Invincible, from the Hotel, every morning (Sundays excepted) at seven; goes through Bradford, Bingley, Keighley, Colne, Burnley and Blackburn.
  • To Pontefract, a Car, from the Saddle, every, afternoon (Sundays excepted) at four.
  • To Redcar, a Coach, from the Bull & Mouth, every morning during the season, at five.
  • To Richmond, the Courier, from the Rose & Crown, Briggate, every Tuesday, Thursday & Saturday afternoons, at one; goes through Harewood, Harrogate, Ripley, Ripon & Bedale.
  • To Scarborough, the Prince Blucher, from the Hotel & Rose & Crown Inns, every morning at ten, during the summer season; goes through Tadcaster, York and Malton.
  • To Selby, the first Blucher, from the Golden Lion every morning at five, to meet the Steam Packet for Hull-the Union, from the White Horse, every afternoon at four-the Royal Union, from the Bull and Mouth, every morning (Sundays excepted) at five-and the second Blucher, from the Hotel, every morning (Sundays excepted) at six.
  • To Sheffield, the Ebor, from the Golden Lion, every after noon at a quarter before four; goes through Wakefield and Barnsley. See also London & Birmingham.
  • To Skipton, the Alexander, from the Rose & Crown, every afternoon (Sundays excepted) at four; goes through Bradford, Bingley and Keighley.
  • To Wakefield, the True Blue from the Ship Inn, every morning, at Half-past nine-the Struggler from the Bull and Mouth and Rose & Crown Inns, every afternoon a half past three-the Sovereign, from the Golden Lion, every evening at a quarter before six-and the Tradesman, from the Bull & Mouth, every evening at six -See also London, Birmingham and Sheffield.
  • To Wetherby, the Star Coach and a Van, from the Black Swan, every Tuesday evening at five.
  • To York, the Royal Mail (from Liverpool) calls at the Golden Lion, every morning at half-past three-the True Blue, from the same inn every morning at nine-the True Briton, from the Bull & Mouth, every evening (Sundays excepted) at seven-and the Wellington, from the Hotel, every afternoon at half past three; all go thro' Tadcaster, &c.

Carriers,

  • To London, Deacon, Harrison & Co.'s Wagons, from their warehouse, West street daily, and a Van, every day at half-past two; go through Doncaster, Retford Newark, Grantham, Stamford, Eaton, Biggleswade, &c. Also a Wagon, from the same place every day; goes through Wakefield, Barnsley, Sheffield, Mansfield, Nottingham, Leicester, Market Harbro' and Dunstable-Jackson and Co.'s Fly Wagon, from their warehouse, Boar lane, every night; goes through Doncaster, Bawtry, Stamford, &c. and all the South of England- Wheatcroft and Sons' Wagons, from Meadow lane, to Buckland Hollow, and from thence by the Gloster & Berkeley canal, daily. -See also Water Conveyance.
  • To Aberford, J. Senior, from the Boy & Barrel, Wood st. & William Wood, from the Boot & Shoe, Wood st. every Tuesday and Saturday, & John Brown, from the Harewood Arms, every Tues.
  • To Addingham and Ilkley. William Walker, from the Ship, every Tues & Sat.
  • To Adwalton, John Hayler, from the Old Red Lion, Meadow lane, every Tuesday & Saturday-see also Burton.
  • To Alverthorpe, George Binks, from the Three legs of Man, Call lane, every Tuesday & Saturday.
  • To Apperley, Thomas Waterhouse, from the Ship Inn, every Tuesday & Sat.
  • To Armley, Joseph Binks, from the Old George, Briggate, every Tuesday end Saturday.
  • To Arthington, John Longfellow, from the Talbot, every Tuesday & Sat.
  • To Askworth & Otley, William Crook, from the Ship Inn, every Tuesday and Saturday.
  • To Baildon and Shipley, Thomas Taylor, from the Green Dragon, and another carrier from the Crown Inn, Crown st. every Tuesday & Saturday.
  • To Barnard Castle, Richmond and Blackburn, from W. and E. Cockerham's warehouse, Albion-street, every Tuesday & Friday; goes through Ripon and Bedale-see also Newcastle and Knaresborough.
  • To Barnsley-see Wakefield, Bristol and Sheffield.
  • To Bath-see Bristol.
  • To Batley & Batley Carr, Benjamin Stubley, William Armitage, David Senior, and James Wilson, from the Old White Swan, Call-lane, every Tuesday, Thursday & Saturday-and John Cave, from the Rodney, every Tuesday & Saturday afternoon at one-see also Dewsbury
  • To Bedale, John Todd, from the Boot & Shoe, every Friday-see also Ripon, & Harrogate.
  • To Belper-see Bristol.
  • To Birmingham, Deacon, Harrison & Co.'s Wagons, from their warehouse, every Monday, Wednesday and Friday evenings -see also Bristol, Chesterfield, and Water Conveyance.
  • To Birstal, Jonas Yates, from the Old George, Briggate, every Tuesday, Wednesday & Saturday-John Yates, from the Black Bull, Lands lane-and John Scott, from the Old Red Lion, every Tuesday and Saturday.
  • To Bishop Auckland-see Knaresboro'
  • To Bolton, -see Manchester & Rochdale
  • To Boroughbridge, John Pennington, from Widow Sampson's warehouse, Wade lane, every Tuesday, Thursday and Saturday; goes thro' Knaresboro' see also Knaresbro', Newcastle & Thirsk
  • To Boston Thorp Arch and Wetherby, Henry Cullingworth, from the Boot & Shoe, Wood st. every Tuesday and Saturday.
  • To Bradford, James & Henry Hobson's Wagons, from their warehouse, Alfred-street, every evening.-Deacon, Harrison & co, from their warehouse, West-street, daily-Henry & William Firth, from 53 Wellington road, daily- George Jackson, from the Swan, Call lane, every Tuesday, Thursday and Saturday afternoon-John Tattersall, from the Cock, every Tuesday- Thomas Hutton, from the Griffin-James Boys and -- Farrar, daily -- Roberts, from the Old Parrot, Tuesday and Saturday-and Joshua Hudson, from the Queen's Head, Tuesday, Thursday and Saturday-see also Halifax, Manchester and Water Conveyance.
  • To Bramham, John Stubbs, from, the Golden Cook, every Tuesday-and Jonathan Ames, from the Black Swan, Tuesday and Saturday-see also York.
  • To Bramley, William Boyne, from the Golden Fleece, Briggate, daily-and Musgrave & Barker, from the Star and Garter, Tuesday & Saturday.
  • To Bristol & Bath, German Wheatcroft & Son's Fly Wagons, from their warehouse, Meadow-lane, every evening; go through Wakefield, Barnsley, Sheffield, Chesterfield, Derby, Belper, Burton-on-Trent, Sutton Coldfield, Walsall, Wolverhampton, Birmingham, Worcester, Tewkesbury, Cheltenham, Cirencester & all towns on that line of road-see also Chesterfield and Water Conveyance.
  • To Bromsgrove, see Bristol.
  • To Buckland Hollow, G. Wheatcroft & Son's Wagons, daily, to meet the Fly Boats on the Gloster & Berkeley canal, by which they forward goods to London, Leicester, Northampton, Market Harbro', Birmingham, Worcester, Gloster, Bristol and Bath.
  • To Burton & Adwalton, William Firth, from the Old Red Lion. Meadowlane, Tuesday & Sat.-see also Bristol.
  • To Bury, see Manchester & Rochdale.
  • To Calverley, John Gray, from the Ship Inn, and David Pratt, from the Green Dragon, every Tuesday & Sat.
  • To Cambridge and to all parts of Norfolk and Suffolk, Deacon, Harrison & Co. from their warehouse, West street, daily.
  • To Cheltenham, see Bristol.
  • To Chesterfield, Nottingham, Leicester, Derby, Birmingham & Bristol, Hobson & Cockerham, from the Commercial inn, daily- see also Bristol.
  • To Cirencester, see Bristol.
  • To Cleckheaton, Benjamin Garsides, from the Fox & Grapes, every Tuesday and --- Clough, from the White Swan, Tuesday and Saturday.
  • To Darlington, see Newcastle.
  • To Derby, see Bristol, Chesterfield and Water Conveyance.
  • To Dews Bury, Edward Buckley & Co. from their wharf, Water-lane, daily- William Whittaker, frown the Parrot, Tuesday and Saturday afternoon at two- Joseph Wilson from the White Swan, every Thursday & Saturday afternoons at two-and Joseph Brearley, from the Old Dove, every Tuesday & Saturday afternoons at three.
  • To Doncaster, see Water Conveyance.
  • To Droitwich, see Bristol.
  • To Dunkisic, John Harper, from the Horse & Trumpet, every Tuesday.
  • To Durham, see Newcastle.
  • To Earls Heaton, George Exley, John Mason, James Richardson & Daniel Rhodes, from the Green Dragon, daily.
  • To Edinboro' -see Glasgow.
  • To Farnley Moor-Side, Julius Whitehead, from the Malt Shovel, every Tuesday and Saturday.
  • To Parsley, Benjamin Craven, from the Leopard, every Tuesday & Saturday
  • To Fulneck & Pudsey, J. Proctor, from the Golden Fleece, Briggate, every Tuesday & Saturday-and W. Proctor. from the Swan, Call lane, every Tuesday, Thursday and Saturday.
  • To Gainsboro' -see Water Conveyance
  • To Glasgow, Edinbro' & all parts of Scotland, F. & R. Pickersgill, from Vicar lane, daily.
  • To Gildersome, James Balmforth and Matthew Gomersall, from the Dusty Miller, every Tues. & Sat
  • To Gloucester -see Water Conveyance
  • To Gomersal, John Walker & George Holdsworth, from the Fox and Grapes, every Tuesday & Saturday.
  • To Goole-see Water Conveyance.
  • To Guisborough-see Newcastle.
  • To Halifax, John Scott, from Widow Sampson's warehouse, Wade lane--and Deacon, Harrison and Co. from West street, daily-see also High Town.
  • To Hampstead & Killinghall, John Dodsworth, from the Bee Hive, every Tuesday and Friday.
  • To Harewood, Arthur Smithson, from the Harewood Arms, every Tues day, Thursday & Sat- see also Thirsk
  • To Harrogate, F. & R. Pickersgill from their warehouse, Vicar-lane, three times a-week-Samuel Farrar, from the White Hart, Briggate, & George Outhwaite, from the Horse & Jockey, Commercial-street, every Tuesday & Sat. John Dodsworth, from the Bee Bite, every Tuesday & Friday-John Boddy, from the Talbot Inn, and to Ripley, Ripon, Bedale and Richmond, every Tuesday-see also Reeth & Thirsk.
  • To Hartlepool, Thomas Mann, from the White Hart, Briggate, every Mon. day & Thursday-Stephen Ward, from 8 Newsome yard, Briggate, every Mon. day & Thursday,; goes through Yarm & Stockton -see also Stockton.
  • To Heckmondwike, Jonas Hepworth, from the Nag's Head, Upperhead row, daily-James Grime, from the Old White Swan, every Tuesday, Thurs. day & Saturday-and James Graham, from the Black Swan, every Tuesday and Saturday-see also Mill Bridge.
  • To High- Town, Little Town, Raistrick & Halifax, George Scorer, from the Old White Swan, Call lane, every Tuesday, Thursday & Sat. see also Manchester.
  • To Horbury, Joseph Charlesworth, from the Old Parrot, & Thomas Sidney & Joseph Bury, from the Stay & Garter, every Tuesday and Saturday.
  • To Horsforth, Charles Carr, from the Boot & Shoe, Wood st. every Tuesday & Saturday-Benjamin Foster, from the White Hart, Briggate, every Friday and William Stead, from the Black Swan, North street, every Tuesday, Thurs. & Sat
  • To Huddersfield, Ann Mitchell, from her warehouse, Call lane, daily-see also Manchester.
  • To Hull, see Water Conveyance.
  • To Idle, John Spence & William Bees, from the Parrot, & William Stansfield and --- Pitts, from the Star & Garter, every Tuesday and Saturday.
  • To Ilkley, Francis Dobson, from the Pack Horse, every Tuesday & Saturday see also Addingham.
  • To Keighley, W. Lund, from the Horse & Trumpet,-and Sugden Pearson from the White Swan, every Tues.
  • To Kendal, Richard Shepherd, from Widow Sampson's warehouse, Wade lane daily ; goes thro' Skipton, Settle and Kirby Lonsdale.
  • To Killinghall, Francis Wardman, from the Boot & Shoe, every Tuesday and John Dodsworth, from the Bee Hive, Vicar lane, every Tuesday and Fri-see also Hampstead & Harrogate
  • To Kippax, Benjamin Cheesborough, from the White Swan, every Tuesday.
  • To Kirby Overblow, John Yates, from the Crown & Anchor, every Monday & Friday and a carrier, from the Horse & Trumpet, every Tues. & Sat
  • To Kirby Lonsdale-see Kendal.
  • To Kirkstall, John Winn, from the Golden Fleece, Briggate, every day- see also Bradford.
  • To Knaresboro Ugh, William Pearson, from, William & Edward Cockerham's warehouse, Albion st and William Yates, from the Talbot, every Tuesday, Thursday and Sat-William Pearson's Wagon, from the Commercial Inn, Albion st- Francis and Richard Pickersgill, from Vicar lane, three days a week-& Robert Robinson, from his house, Hunslet lane, every Thursday morning at two-Ye also Boroughbridge and Thirsk.
  • To Leicester-see Chesterfield, London, and Water Conveyance.
  • To Leyburn, Robert Collins, from the Let's of Man, Lower bead row & Thomas Abbott, from the White; Hart, Briggate, every Tuesday evening.
  • To Little Town, George Illingworth, from the Wheat Sheaf, Upperhead row, every Tuesday & Sat- see High Town.
  • To Liverpool, Manchester and all parts of the West of England, Ann Mitchell, from Call lane, daily-see also Water Conveyance and Manchester.
  • To Malton-see York.
  • To Manchester, James and Henry Holmes' Wagons, from their warehouse Alfred-st, Boar lane, -every morning at eight; go through Huddersfield and forwards goods on to Liverpool-Writ. and Edward Cockerham's Wagons, from the Commercial Inn, Albion-st, every evening; go through Bradford, Half. far, Rochdale, Bury, Bolton & Oldham- Scott, Carver and Royston's Wagons, from Vicar lane, daily, & from thence by canal to Liverpool- Welsh's Wagons, from their warehouse, Bank-st. daily; go through Huddersfield, Halifax and Oldham-see also Water Conveyance.
  • To Market Harborough, see Water Conveyance.
  • To Masham, William Rayner, from the Horse & Trumpet, and John Todd, from the Boot & Shoe, every Friday-and John Nelson, from the same house, every Tuesday-see also Newcastle.
  • To Methley, Isaac Brooks, from the Golden Fleece, Briggate, every Tuesday.
  • To Millbridge, Samuel Oakes and James Graham, from the Black Swan, every Tuesday and Saturday.
  • To Mirfield, George Green, from the Parrot, every Tuesday and Saturday and Thomas Howarth, from the old White Swan, every Tues. Thurs. & Sat.
  • To Morley, John Wade, from the Old George, Briggate- also carriers from the Nelson & the Saddle, every Tues. & Sat.
  • To Newcastle-Upon-Tyne and Edinburgh, I. and H. Hobson's Wagons, from their warehouses, Alfred street, Boar-lane, every evening at six; go through Wetherby, Boroughbridge, Thirsk, Northallerton, Darlington and Durham-George Pearson's Wagons, from Widow Sampson's warehouse, Wade-lane, every Tuesday, Wednesday, Friday and Saturday; go thro' Ripon, Bedale, Richmond, Barnard Castle, Northallerton, Thirsk; Yarm, Stockton, Guisborough, Durham & Sunderland.
  • To Northallerton, see Knaresborough, Newcastle & York.
  • To Northallerton see Water Conveyance.
  • To Nottingham, Deacon, Harrison & Co.'s Wagons, from their warehouse, West-street, daily-see also London & Chesterfield.
  • To Oldham, see Manchester.
  • To Olverthorp, George Binks, from the Legs of Man, Call-lane, every Tuesday & Saturday after noon at three.
  • To Ossett, Samuel Mitchell, from the Parrot, every Tuesday and Saturday; Benjamin Farrar, from the Swan, Call lane, every Tuesday, Thursday and Saturday afternoon at two.
  • To Otley, John Smith, from the Black Bull, Lands lane, every Monday-Robert Bailey, from the Angel, Monday, Tuesday, Thursday & Saturday --and Michael Bell, from the Boy & Barrel, every day (except Wednesday)-see also Asquith.
  • To Oulton & Pontefract, William Brook, from the White Hart, every Tuesday and Friday.
  • To Pateley Bride, John Stones, from the Black Bull, Lands lane, every Saturday-Henry Dobby & Anthony Wood, from the White Swan, every Tues.
  • To Pontefract, Joseph Brook, from the Golden Cock, every Tuesday, Thursday and Saturday-see also Oulton.
  • To Poole and Bramhope, William Phillips and James Thompson, from the Talbot, every Tuesday and Saturday.
  • To Pudsey & Albion Mill, Joseph Hinchcliffe, from the Old Parrot-and William Proctor, from the Old White Swan, Call-lane, every Tuesday & Saturday -see also Fulneck.
  • To Rawden, Richard Rawnsley, from the Cock & Bottle, daily-and a Carrier, from the Haunch of Venison, every Tuesday and Saturday.
  • To Redcar, William Beeston, from the Crown and Anchor, every Monday and Friday-& Stephen Ward, from 1 Newsome's yard, Briggate, every Monday and Thursday-see also Stockton.
  • To Reeth, George Close, from the Golden Cock, every Tuesday; goes through Harrogate and Mon.
  • To Richmond, John Body, from the Talbot, and John Nelson, from the Boot and Shoe, every Tuesday-see also Harrogate Newcastle and Barnard Castle.
  • To Ripley, John Theasby, from the Golden Cock, every Tuesday--see also Ripon and Harrogate.
  • To Ripon, Bedale, Northallerton & Thirsk, Jonathan Andrews, from 4 North passage, Lowerhead row, every Saturday night-see also Harrogate, Newcastle and Barnard Castle.
  • To Ripon, Ripley, Bedale, Rich- Mond, Barnard Castle, and the North of Yorkshire, Pickersgill's Wagons, from the Commercial Inn, Albion-street, every Tuesday & Friday-, see also Harrogate.
  • To Rochdale, Bury & Bolton, E. and W. Cockerham's Wagons, from Albion-st, every morning Ann Mitchell, from Call lane, every Tuesday, Thursday and Saturday-see also Manchester.
  • To Rotherham see Water Conveyance
  • To Rothwell, Richard Morton, from the Old George, every Tues. and Saturday.
  • To Scarborough, see York.
  • To Selby, Henry and William Firth, from 33 Wellington road, every evening.
  • To Settle, See Kendal.
  • To Sheffield, Hobson and Cockerham, from their warehouse, Albion-st, John Dibbs, from the Eagle and Child yard, daily-and Ridsdale & Sons, from Widow Sampson's, Wade-lane, every Monday, Wednesday, Thursday & Saturday; all go through Wakefield and Barnsley-see also Bristol, Wakefield, and Water Conveyance.
  • To Shipley. Samuel Bradley, from the Old Parrot, every Tuesday & Saturday -see also Baildon.
  • To Skipton, see Kendal.
  • To Spofforth, James Thompson, from the Golden Cock, every Tuesday.
  • To Stanningley, John Strickley, from the Griffin, every Tuesday, Thursday and Saturday.
  • To Stockton, Hartlepool, Redcar & Thirsk, James Proctor, from the Swan, Call lane, every Monday and Thursday afternoon.
  • To Stokesley, see Knaresborough, Newcastle and Yarm.
  • To Stroudwater, see Bristol.
  • To Sunderland, see Newcastle.
  • To Sutton Coldfield, see Bristol
  • To Tadcaster, see York.
  • To Tewkesbury, see Bristol.
  • To Thirsk, Stephen Wood, from Newsome's yard, every Monday & Thursday-and John Yates, from the Talbot Inn, Tuesday, Thursday and Saturday; both go thro' Harewood, Rigton, Harrogate, Knaresborough & Boroughbridge-see also Knaresborough, Newcastle, Stockton and York.
  • To Thirsk, Northallerton, Stockton, Bishop Auckland, &c. Francis & Richard Pickersgill, three days a week.
  • To Thornley, see York.
  • To Thorp Arch, J. Jagger, from the New Inn, Vicar-lane, Tuesday and Saturday-see also Boston.
  • To Todmorden & Gauxholme, Ann Mitchell, from Call-lane, every Tuesday, Thursday and Saturday To Wakefield, John Dibbs, from the Eagle and Child yard, daily- William Pennington, from the Boy & Barrel and Joseph Miller, John Stillen & Joseph Greenwood, from the Elephant & Castle, Hunslet lane, every Tuesday, Thursday and Saturday-see also Bristol and Sheffield. To Walsall-see Bristol.
  • To Washam, William Sturdy, from the White Horse, Boar lane, Tues. and Fri.
  • To Wetherby, F. & R. Pickersgill, from Vicar lane, daily-William Naylor, from the White Swan, Briggate & William Margerrison, from the Golden Cook, every Tuesday & Saturday-see also Boston, Knaresborough, Newcastle and York.
  • To Whitby, see York.
  • To Wolverhampton, Wootton-Under-Edge & Worcester-see Bristol and also Water Conveyance.
  • To Wortley, James Bellhouse, from the Saracen's Head, and Joshua Stead, from the Old George, Briggate, every Tuesday and Saturday.
  • To Yarm, Stockton & Stokes- Ley, James & Henry Hobson's Wagons, from their warehouse, Alfred-st, every Monday, Tuesday; Thursday & Saturday evening-see also Hartlepool and Newcastle.
  • To Yarmouth, see Water Conveyance.
  • To Yeadon, Joseph Brayshaw from the Cock and Bottle, and John Barker, from the Haunch of Venison, every Tuesday & Saturday-and James Johnson, from the Black Bull, Land's lane, every Tuesday, Thursday & Saturday.
  • To York, Malton, Scarbro' and Whitby, James & Henry Hobson's Wagons, from their warehouse, Alfred-street, Boar-lane-F. & R. Pickersgill, from their warehouse Vicar lane, every evening at seven-Welsh's Wagons, from their warehouse, Bank; street and to all parts of the west riding, and Deacon, Harrison & Co.'s Wagons, from their warehouse, West-street, daily-and Thomas Staples, from the Talbot Inn, every Tuesday; go thro' Thornley, Bramham, Wetherby & Tadcaster-see also Water Conveyance.

Conveyance By Water,

Coastwise and By Canal,

  • To London, Deacon, Harrison & Co.'s Canal Fly Boats, from their Office, West-st, and German Wheatcroft and Son's Fly Boats, daily; by way of Leicester, Northampton, Market Harborough &c. German Woodhead, agent 14 Meadow-lane -Edward Buckley and Co.'s Fly Boats, from their warehouse, Water lane, daily; John Taylor, agent-Richard Clark's Vessels, sail coastwise, from Bridge wharf, every Wednesday- Con-tract Vessels, from Henrietta Pickard's wharf, 3 Dock basin, Simpson's Mold, every Saturday evening -Fletcher's old contract Vessels, from the wharf bottom of Dock street, weekly; Benjamin Reed, agent, Bowman-lane- the Aire & Calder Company, by way of Goole, weekly, direct by contract Vessels; John D. Hall, agent, Simpson's fold.
  • To Birmingham, Worcester., Gloucester, Bristol & Bath, by G. Wheatcroft and Son's Waggons to Buckland Hollow, then by Fly Boats, daily, by the Gloucester and Berkeley Canal-German Woodhead, agent, 14 Meadow-lane.
  • To Bradford, Canal Boats from the Canal warehouse, daily- John Scott, agent, Waterloo-street.
  • To Doncaster, Sheffield and Rotherham, regular Vessels, from William Clark's wharf, every week.
  • To Gainsborough, Hall's original contract Vessels, from the above wharf, every Tuesday evening-Goods are forwarded from Gainsborough, daily, by canal, Wall pa is of Lincolnshire, Nottinghamshire, Derbyshire, Leicestershire. Staffordshire, Warwickshire, &c.
  • To Goole, the Aire & Calder Company, who forward goods weekly from thence to Gainsborough, for Lynn, Wisbeach, Boston and neighbourhoods-John D. Hall, agent, Simpson's fold.
  • To Hull, contract Vessels from Richard Clark's, Bride wharf, every week-the Air and Calder Co.'s Fly Boats, from their warehouse, Simpson's fold, every day (Sundays excepted) by way of Goole -and Mells's old contract Vessels, from William Clark's wharf, Simpson's fold, twice a week.
  • To Liverpool, the Union Company's Boats, twice daily, which convey goods to all intermediate places on that line of canal; Thomas Mawson, agent; office, Water-street-and Tyrer, Rigby & Co's and Greason's Vessels, from the Canal basin, Water lane, every week.
  • To Manchester, Edward Buckley and Co.'s Boats, from their warehouse, Water-lane, daily; go thro' Huddersfield, Saddleworth, &c- Contract Vessels, from William Clark's wharf, Simpson's fold, every Saturday evening, which take goods for Bristol and the West of England.
  • To Yarmouth, the Aire and Calder Co. by way of Goole direct, weekly.
  • To York, Packets from William Clark's wharf, Simpson's fold, every week.

Transcript of the entry of "professions and trades
for ARMLEY in Pigot's Directory of 1829.

Gentry & Clergy,

  • Clapham Rev. Charles, Armley
  • Fairburn Miss Elizabeth, Armley
  • Gott Benjamin, esq. Armley house
  • Holroyd Joseph, esq. Wither
  • Schofield George Reynolds, gent. Armley
  • Wilson John, esq. Armley grange

Academies & Schools,

  • Armley Town's School-William Settle, master
  • Bethseda School, Joseph Simpson, master
  • Hamilton James, (ladies' boarding) Castleton lodge
  • Trotter William, (boarding) Belle vue

Blacksmiths,

  • Brook James
  • Firth Samuel

Butchers,

  • Atkinson Benjamin
  • Cheesbrough John
  • Ingham William
  • Lister James
  • Lister John
  • Musgrove Samuel
  • Parker Edward

Drysalters,

  • Porritt David & Son
  • Simpson Thomas
  • Walker Joseph

Inns, Taverns and Public Houses,

  • Malt Mill, William Gelder
  • Malt Shovel, Thomas Durmo
  • Nelson's Arms, George Hoyle
  • New Inn, John Anderson
  • Red Lion, Joseph Horsman
  • Union Cross, Thomas Green
  • White Horse, Samuel Armitage

Joiners,

  • Anderson James
  • Carlton William
  • Chaffer William
  • Lister Wilson
  • Shiers John
  • Wheatley John (& jenny maker)

Maltsters,

  • Bulmer Jonathan, Chapel lane
  • Gelder William
  • Green Thomas
  • Tattersall Thomas
  • Tetley William & Sons (& wine & spirit merchants)
  • Wilson Dorothy

Plumbers & Glaziers,

  • Hancock James
  • Mason William

Shopkeepers & Dealers in Sundries,

  • Appleby John (& miller)
  • Banister Joseph
  • Broadbent Joseph
  • Brown Robert
  • Cheesbrough John
  • Clark William
  • Clayton Samuel
  • Harrison James
  • Lindill John
  • Mann James
  • Middleton William
  • Oldfield John
  • Swithenbank Joseph

Slay & Geer Makers,

  • Killerby Michael
  • Metcalf James
  • Oates James
  • Parkes Samuel

Tailors,

  • Broadbent. George
  • Gray George
  • Matthews John

Wheelwrights,

  • Chambers Stephen
  • Houldsworth Thomas

Woollen Cloth Manufrs,

  • Akeroyd Abraham
  • Appleby Benjamin
  • Atkinson John
  • Austin Thomas
  • Booth James
  • Briggs John
  • Carr and Woodson - warehouse, Mill hill
  • Chapman Thomas
  • Chapman William
  • Clayton John
  • Cromack Charles
  • Cromack George, jun.
  • Cromack George, sen.
  • Eyres William, & Sons-warehouse Bishopsgate street
  • Farrar John
  • Garforth John
  • Glover Richard
  • Guy James
  • Hudson Samuel
  • Laycock Thomas
  • Lupton James, jun.
  • Lupton James, sen.
  • Lupton John
  • Lupton John, jun.
  • Lupton Joseph
  • Lupton Thomas
  • Lupton Walter
  • Moss Matthew
  • Musgrave John
  • Musgrave Thomas
  • Musgrave Thomas, jun.
  • Oddy Benjamin
  • Oddy John
  • Page Thomas
  • Sharp John
  • Sharp Nathan
  • Simpson Thomas
  • Smith William
  • Wainman Benjamin
  • Wainman William, jun.
  • Wainman William, sen.
  • Wainwright John
  • Wainwright Thomas
  • Walker John
  • Walker John, sen.
  • Walker Joseph
  • Walker Robert
  • Whitaker George
  • Wild John, jun.
  • Wild John, sen.
  • Woodhead William

Miscellaneous,

  • Ackroyd James, stone merchant
  • Banks William, auctioneer
  • Fawcett John, jenny maker
  • Gott Benjamin & Sons, Scribbling mills.
  • Gray Thomas, corn, flour & malt dealer
  • Hudson William, net maker
  • Oddy Luke, cooper
  • Procter James, cattle dealer
  • Terry John, chymist and druggist
  • Waring George, shoemaker
  • Whitelock John, organ builder

Carriers,

  • To Leeds, Thomas Scott, Joseph Binks, and Thos. Stead, from their own houses, every Tuesday and Saturday.

Transcript of the entry of "professions and trades
for BRAMLEY in Pigot's Directory of 1829.

Post Office,

  • Letters are despatched to Leeds every morning at five, by foot post, and arrive every morning at half-past nine.

Academies,

  • Hill Joseph (boarding and day)
  • Lockwood Elizabeth (day)

Attorneys,

  • Booth James Lister
  • Wheelwright James

Blacksmiths,

  • Haley & Walker, Whitecote
  • Harding Sowden

Boot and Shoe Makers,

  • Lucas Samuel
  • Mountain Emanuel
  • Mountain William
  • Pickard Ralph
  • Taylor Thomas
  • Wilson Joseph

Butchers,

  • Firth William
  • Hargrave Thomas
  • Myers John
  • Waite John
  • Wheatley James

Carpenters & Joiners,

  • Brotherton Thomas
  • Cooper Joseph
  • Dufton James
  • Thompson John (& cabinet maker) Patchett's yard

Corn Millers,

  • Clough John
  • Clough William & Jeremiah, Huff end

Drysalters,

  • Musgrave Joseph
  • Pawson Henry
  • Wood Joseph

Fulling and Scribbling Millers,

  • Barker & Musgrave, Wellington Mill
  • Farrar Abraham, Greenthorp
  • Farrar William, Huff end
  • Hudson James, (& ware) Jacob's well
  • Musgrave William
  • Pollard John (& carding) St. Helens
  • Rogerson & Lord

Geer & Slay Makers,

  • Hill John
  • Patchett William

Grocers and Dealers in Sundries,

  • Berry Joseph
  • Musgrave William
  • Pickles George
  • Rogerson John & Co.
  • Smith Mark (& flour dealer)
  • Trickett Thomas (& tea dealer)
  • Walker James, Farmer Fold top
  • Wilson Benjamin

Inns, Taverns, & Public Houses,

  • Abbey Inn, Joseph Myers, Newly
  • Acorn, Jonas Turner, Whitecote
  • Barley Mow, John Harrison
  • Globe, Amelia Myers
  • New Inn, Benjamin Myers
  • Old Unicorn, John Firth
  • Pardigan Arms, William Spence

Maltsters,

  • Musgrave Joseph
  • Musgrave Simeon (& corn merchant)
  • Musgrave William
  • Rhodes James, (& earthenware dealer)
  • Tattersall Mary
  • Waite John
  • Wilson Benjamin

Millwrights,

  • Bottomley John
  • Lord Charles
  • Walker John & Co. Farmer fold

Painters, Plumbers and Glaziers,

  • Gilder James
  • Morley Isaac (& gilder)
  • Williams Richard & Thomas

Stone Merchants,

  • Rogerson John
  • Wade Thomas, Newly
  • Whitehead Joseph (mason)
  • Wood John

Surgeons,

  • Doeg John
  • Laycock Robert
  • Spence John

Tailors,

  • Abbot Samuel, Wilson's yard
  • Hartley Joseph
  • Robinson Almond

Woollen Cloth Manufrs,

  • Addison John
  • Arundel James
  • Arundel Joseph
  • Atha Thomas
  • Barker John
  • Barker Joseph
  • Bentley John
  • Bentley William
  • Bottomley Joshua, Moor side
  • Clough Robert, Moor side
  • Dickenson Joseph
  • Dickinson William
  • Eddison Benjamin
  • Eddison George
  • Farrar Abraham, Greenthorp
  • Farrar William, Huff end
  • Fearnley John
  • Fearnley Joshua, Back lane
  • Fox John
  • Goodson Joseph
  • Haley John
  • Haley Joseph
  • Halsworth William
  • Harrison Peter
  • Hersman Joseph
  • Holdsworth William, Farmer fold
  • Holsworth Robert
  • Horsman George
  • Howgate John
  • Hudson James
  • Hutchinson James
  • Kitchin Joseph
  • Lister John
  • Lupton John
  • Musgrave Joseph
  • Musgrave Samuel
  • Musgrave William
  • Myers George Green, Whitecote house
  • Myers Robert
  • Nicholson Richard
  • Parker Joseph
  • Roberts William
  • Robinson James
  • Robinson William
  • Ross Benjamin & Joshua
  • Scott Benjamin
  • Smithson James
  • Stead Thomas, Moor side
  • Thrippleton John
  • Turner John
  • Wade John
  • Wainwright David
  • Waite William
  • Walker John, Moor side
  • Webster John
  • Wood John
  • Wood Joseph

Woolstaplers,

  • Barker Joseph
  • Burton Joshua
  • Musgrave Samuel

Miscellaneous,

  • Appleyard Elizabeth, size boiler
  • Bolton George, linen draper
  • Brook William, hair dresser
  • Butterworth Joseph, stuff dyer
  • Dewhurst William, plasterer
  • Oddy Luke, cooper
  • Pollard John, oil merchant and whiting manufacturer, Albion Hill
  • Trickett Thomas, druggist and blacking manufacturer
  • Wilson Richard, wine & spirit merchant
  • Wood Robert, saddler & harness maker

Carriers,

  • To Leeds, Edward & William Boynes, and William Turner from their houses, every Tuesday and Saturday morning, and return the same evening.

Transcript of the entry of "professions and trades
for KIRKSTALL in Pigot's Directory of 1829.

Gentry & Clergy,

  • Baker Mrs. Headingley
  • Benyon Thomas, esq. Headingley
  • Blaydes Thomas, esq. Burley
  • Brooke Jonathan Edwin, esq. Headingley
  • Burchell Edwin, gent. Burley
  • Chadwick Charles, rent. Burley
  • Denton William, gent. Headingley
  • Dickinson James, gent. Burley
  • Gillispie Major, Headingley
  • Lucock Thomas, gent. Burley
  • Marshall Jonathan, esq. M.P. Headingley
  • Oates George, gent. Burley
  • Oates Josiah, gent. Burley
  • Smithson Rev. John, Headingley
  • Stansfield Mrs. Burley
  • Thompson Mrs. John, Headingley
  • Wainwright Captain, Headingley
  • Waite William, gent. Burley
  • Whiteley Rev. Joseph, Headingley
  • Wilkes William, gent. Burley

Blacksmiths,

  • Kirby John, Headingley
  • Sutcliffe John, Burley

Boot and Shoe Makers,

  • Burmfitt Samuel, Headingley
  • Dickinson William, Headingley
  • Dobson James, Burley

Butchers,

  • Hap Joseph, Kirkstall
  • Pratt Meredith, Kirkstall

Corn Millers & Factors,

  • Priestman Samuel, Kirkstall
  • Wood Thomas, Headingley

Inns,

  • Cardigan Arms, Robert Bucktrout, Burley
  • Star and Garter, James Baldwin, Kirkstall

Iron Founders,

  • Beecroft, Heath & Co. Kirkstall forge
  • Witham Stephen & Joseph (and brass) Kirkstall

Joiners and Builders,

  • Backhouse Richard, Burley
  • Hillas John, Headingley
  • Hutchinson Joseph & Jonathan, Kirkstall
  • Stead George, Headingley

Maltsters,

  • Backhouse John, Burley
  • Thompson Thomas, Headingley

Paper Makers,

  • Martin George, Headingley
  • Martin Mary, Headingley

Shopkeepers & Dealers in Sundries,

  • Baker Elizabeth, Headingley
  • Calvert Samuel, Headingley
  • Dickinson Charles, Kirkstall
  • Farrer David, Kirkstall
  • Glover John, Kirkstall
  • Goodson John, Kirkstall
  • Johnson William, Kirkstall
  • Wild John, Kirkstall

Shuttle Makers,

  • Calton Benjamin, Burley
  • Wade Thomas, Headingley

Tailors,

  • Dawkes John, Kirkstall
  • Goodall John, Kirkstall

Taverns & Public Houses,

  • Horse and Jockey, William Hargraves, Kirkstall
  • Old Oak, Hannah Clark, Headingley
  • Skylark, Joseph Butterfield, Headingley

Wheelwrights,

  • Hobson John & Son, Kirkstall
  • Kirk Christopher, Headingley
  • Kirk Joseph, Headingley

Woollen Cloth Manufrs,

  • Bentley Joseph, Kirkstall
  • Eddison William, Kirkstall
  • Elsworth Isaac, Kirkstall
  • Johnson, Hudson & Co. Kirkstall
  • Johnson John, Kirkstall
  • Johnson William, Kirkstall
  • Oddy Samuel, Kirkstall
  • Stansfield Thomas, Burley Mill
  • Walker William, Lawson Headingley
  • Walton Matthew, Kirkstall
  • Willans Obadiah & Sons, Kirkstall

Miscellaneous,

  • Brooke Benjamin, schoolmaster, Headingley
  • Calvert Thomas, veterinary surgeon, Headingley
  • Dean Robert, stay maker, Headingley
  • Knight Hannah, straw hat maker, Kirkstall
  • Thompson Thomas, stone merchant, Headingley
  • Walker George, cloth dresser, Headingley
  • Witham Stephen and Joseph, millwrights and machine makers, Kirkstall

Coaches,

  • To and from Leeds, Liverpool and Manchester, pass through Kirkstall several times in the day.

Carriers,

  • To Bradford, Leeds, &c. pass thro' daily-and to Leeds, John Winn, from his house, Kirkstall, daily.

Transcribed by Colin Hinson. ©2003


This page is copyright. Do not copy any part of this page or website other than for personal use or as given in the conditions of use.
Web-page generated by "DB2html" data-base extraction software ©Colin Hinson 2016