Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted

Help and advice for Transcript of the entry of "professions and trades for SHEFFIELD in Pigot's Directory of 1829.

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it.

We are in the process of upgrading the site to implement a content management system.

Transcript of the entry of "professions and trades for SHEFFIELD in Pigot's Directory of 1829.

Post Office,

  • Norfolk-street, Mr. Joseph Wreaks, Post Master.
  • Letters for London, Birmingham, the South and West of England, and South Wales are despatched every morning at one and half past six, and arrive every afternoon at half-past three.
  • Letters for Manchester, Stockport, Westmoreland, Cumberland, North Wales and Ireland are despatched every morning at five, and arrive every evening at six:
  • Letters for Manchester, by way of Glossop, and to Liverpool and Dublin are despatched every afternoon at two, and arrive every day at twelve.
  • Letters for Bawtry, Rotherham, the North of England, Lincolnshire, Norfolk, Suffolk and Cambridgeshire are despatched every morning at half-past nine, and arrive every afternoon at four.
  • Letters for Leeds, Barnsley and Wakefield are despatched every afternoon at four, and arrive every morning at a quarter past one.
  • Letters by a Mail cart to Rotherham are despatched every afternoon at four, and arrive every evening at nine.
  • Foreign letters are despatched every Monday and Thursday evenings.
  • Office hours. The office opens at seven in the morning in summer, and eight in winter, and closes at ten throughout the year.-Letters can be put in the office till half-past ten, by paying one penny with each, and after that hour, to the time of despatching the Mails, by paying sixpence with each.

Gentry & Clergy,

  • Adam Mrs. Upperthorp
  • Allen Joseph, gent. Allen street
  • Andrews Mrs. Ruth, Broomhall mill
  • Appleby Mrs. Alathea, Broad lane
  • Atkin Hannah, 36 Norfolk street
  • Badger Miss Jane, Broomhill
  • Badger Mrs. Jane, Pond street
  • Badger Julia, Highfield terrace
  • Barber Mrs. 1 Carver street
  • Bardwell Sarah, Post-office yard
  • Bardwell Susan, Post-office yard
  • Battie Sarah, Attercliffe common
  • Batty Miss, Westfield terrace
  • Bayley Benjamin, esq. West street
  • Beet Richard, gent. 82 Allen street
  • Belk George, gent. Wheeldon street
  • Bell Mrs. Ann, Attercliffe
  • Berry John, gent. 20 Portobello
  • Best Rev. Thomas, Wilkinson street
  • Birks Lydia, Attercliffe
  • Blackburn Rev. John, Attercliffe
  • Blacklist Alice, Sharrow head
  • Blagden Miss Ann, Spring place
  • Blakelock Mary, Leavy Greave
  • Boden Rev. James, Western bank
  • Booth Mrs. Sarah, Cliff house
  • Boothby William, gent. High house
  • Botts Miss, Bridgehill, Bridge houses
  • Bowden Miss Ann, Western bank
  • Bower Mrs. Mary, Tower hill
  • Bridgman Rev. Thomas, West street
  • Broomhead Mrs. 25 Fargate
  • Brownhill Ann, 11 Paternoster row
  • Cadman John, gent. Rockingham street
  • Calder Rev. Frederick, West street
  • Carr Ann, 4 Gell street
  • Carrington Neve, 8 Redhill terrace
  • Cawton Ethelred, gent. 11 Solly street
  • Cecil Joseph, gent. Philadelphia
  • Chisholm Mrs. Martha, Philadelphia
  • Clough Miss Harriet, Pittsmoor
  • Collier Ann, Broad lane
  • Cooper David, gent. Neepsend
  • Cotterill Miss Ann, Wilkinson street
  • Creswick Harriet, 12 Paternoster row
  • Crompton Rev. Samuel, Chapel walk
  • Cullen Rev. Jonathan Edward, Wadsley
  • Didsbury Ann, 57 Norfolk street
  • Dixon Rev. Francis, 6 Sycamore street
  • Dungworth Jonathan, gent. 22 Burgess street
  • Eadon George, gent. Norfolk street
  • Ebert Michael, gent. top of West street
  • Elgie Henry, gent. Leavy Greave
  • Etches Mary, top of Broad lane
  • Farrar Rev. John, Beet street
  • Feather Mrs. Arundel street
  • Fenton Colonel, Wood hill
  • Fernell Mrs. Charlotte, Highfield
  • Finningley John, gent. 85 Allen street
  • Foster Mrs. Sarah, Mount Pisgah
  • Frith Miss Ann, Upperthorp
  • Frith Miss Elizabeth, Upperthorp
  • Frith Joseph, gent. Upperthorp
  • Furniss John, gent. Red place, Redhill
  • Glaves William, gent. Fitzallan street
  • Gray Mrs. Sarah, 18 Gell street
  • Grayson Miss Ann, Harvest lane
  • Greaves John, gent. Burn Greave
  • Green Mrs. Eliz; Mount Pisgah
  • Hancock Mary, 9 Charles street
  • Harrison Mrs. Charlotte, Western bank
  • Harrison Eliza, Crooke's moor
  • Harrison Jane, Crooke's moor
  • Harvey Mrs. Elizabeth, Broom spring
  • Harwood Mrs. Elizabeth, Highfield
  • Hattersley Mrs. Elizabeth, 23 Gell street
  • Hawksley Gen. gent. Philadelphia
  • Hawley Mrs. Hannah, Weston place
  • Hawley Thomas, esq. Highfield house
  • Henshaw Rev. William, Rockingham street
  • Hibbard Thomas, gent. 18 Redhill
  • Hill Miss Ann, 56 Wicker
  • Hinchcliffe Rebecca, 27 Nursery street
  • Hind Mary, 11 Broad lane
  • Hobson Mrs. Ann, Broom spring
  • Hobson Hannah, 16 Redhill
  • Hodgson Rowland, gent. Highfield
  • Holborn Robert, gent. top of Broad lane
  • Holland Mrs. Mary, Philadelphia
  • Holmes Thomas, gent. Attercliffe common
  • Hooks Miss Hannah, Glossop road
  • Humphreys Ann, 3 Division street
  • Hutchinson William, gent. Shire green
  • Ingham William, gent. Hill top, Attercliff
  • Jeffcock William, esq. High Hazels
  • Johnson Esther, 49 Norfolk street
  • Johnson Michael, gent. Hilltop
  • Jolly Sarah, 4 Division street
  • Keaton William, gent. Highfield
  • Kirk John, gent. 15 Portobello
  • Kirkby Hannah, Broad lane
  • Kirkby Mrs. Bridge hill, Bdge houses
  • Knight Rev. James, 14 Eyre street
  • Lambert Francis, gent. 40 Norfolk street
  • Langston Rev. Stephen, Brook hill
  • Laycock John, gent. 2 Gell street
  • Lee Joseph, gent. Upperthorp
  • Mabson Mrs. Sarah, Upperthorp
  • Mackenzie Mrs. Sh. Sharrow moor
  • Marriott William, sen. gent. Attercliffe
  • Marsden William, gent. 3 Mill sands
  • Meller Sarah, Shire house, Shire grove
  • Miller Rev. William E. Westfield terrace
  • Milner John, esq. Attercliffe
  • Mitchell Elizabeth, Broad lane
  • Moore Mary, Highfield terrace
  • Morton Joseph, gent. 13 Solly street
  • Mower Betty, 3 Howard street
  • Nelson Ellen, 6 Carver street
  • Newton Elizabeth, 20 Howard street
  • Nicholson Miss Sarah, Wilkinson street
  • Parker Dorothea, Bridge houses
  • Parker Hugh, esq. Bank street
  • Parker Rev. Francis, Leavy Greave
  • Parkinson Samuel, gent. Sharrow lane
  • Payne Thomas Aldam, esq. Loxley
  • Pearson Mary, Highfield terrace
  • Philipps Rev. Nathan). Broom bank
  • Preston Rev. Matthew, 3 Orchard street
  • Pruen Rev. Thomas, West street
  • Rawson Miss, Wardsend
  • Rawson Miss Maria, Philadelphia
  • Rawson Robert, gent. Philadelphia
  • Rawson William Ford, esq. The Mills
  • Raybould Mrs. Hannah. Carwood lodge
  • Richardson James, gent. 89 Allen street
  • Richardson John, gent. George street
  • Ridge Joseph, gent. North street
  • Rimington Mrs. Mary, Hilsbury
  • Rimmer Rev. Richard, Norfolk row
  • Rivington Miss Margaret, Wilkinson street
  • Roberts Mary, Leavy Greave
  • Roberts Mary Ann, 83 Arundel street
  • Roberts Miss Jane, 19 Gell street
  • Rodgers Ann, Union street
  • Rodgers Mrs. Highfield terrace
  • Rodgers Mrs. Ann, Wilkinson street
  • Rodgers Joseph, gent. 2 Eyre street
  • Rose Benjamin, gent. Woodside
  • Rowland Miss, top of West street
  • Sanderson Mrs. Mary, Wilkinson street
  • Sayle Benjamin, gent. Brightside
  • Schofield Thomas, gent. 12 Norfolk street
  • Shearwood Mrs. Ann, Sharrow moor
  • Shepherd John, gent. 17 Solly street
  • Simpson John, gent. Glossop road
  • Smilter Ann, 2 Howard street
  • Smith Mrs. Mary, Wilkinson street
  • Smith Mrs. Sarah, Carwood
  • Smith Rev. Thomas, Philadelphia
  • Smith William, gent. Gell street
  • Sorby Henry, gent. Woodbourn
  • Souter Whittington, gent. Beet street
  • Stacey Sarah, Church street
  • Staniforth William, sen. gent. 3 Castle street
  • Stuart Jane, Portobello
  • Swallow Richard, esq. Newhall
  • Sykes Elizabeth, 55 Norfolk street
  • Taylor Mary, Hill side, Bridge houses
  • Taylor Mrs. Martha, Wilkinson street
  • Tinker Samuel, esq Brush house
  • Townrow Ann, 16 Surrey street
  • Trippet Mrs. Sarah, Wilkinson street
  • Turner Mrs. Glossop road
  • Turner William, gent. 17 West street
  • Vale Rev. W. H. Springfield
  • Verdon Brittain, esq. Brook hill
  • Vickers George, esq. Penistone road
  • Ward Samuel Broomhead, esq. Sharrow lane
  • Ward Was. esq. Harvest lane, Bridge houses
  • Waterhouse Hannah, 19 South street
  • Waterhouse Mrs. C. Brook hill
  • Watson George, gent. Attercliffe
  • Watson Thomas, gent. Woodside
  • Watson Thomas. gent. George street
  • Webb Susannah, top of Broad lane
  • Wheat Henry, esq. Norwood hall
  • White Mrs. Mary, Western bank
  • White Rev. William, Crook's moor
  • Whitelock Henry, gent. Philadelphia
  • Whitham Charles, gent. Sharrow head
  • Wigfall Peter, gent. Highfield
  • Wild Mary, Red hill
  • Wilkinson Elizabeth, 8 Howard street
  • Wilkinson Sarah, 51 Norfolk street
  • Willey Mary, 12 Wicker
  • Wilson Mary, Gell street
  • Withers Benjamin, gent. 5 Pinstone street
  • Withers Mrs. Mary, Broom bank
  • Woodhouse Mrs. H. Mount Pisgah
  • Woodhouse Henry, gent. Mount Pisgah
  • Wright John, gent. 20 Workhouse lane
  • Wright John Wm, gent. Pinstone street
  • Younge George, esq. Sheaf house

Academies Seminaries and Public Schools,
Not otherwise described are Day Schools.

  • Abraham John Hessey, F.L.S. (classical, mathematical, commercial & philosophical) Holygreen house
  • Blythe Mary & Ann, 10 St. James' street
  • Brady Mary & Rebecca, Leavy Greave
  • Brelsforth William, Wicker
  • Cawood Job, School croft
  • Chadwick Jane, Orchard street
  • Cowley William, Figtree lane
  • Cullen Rev. John Edward, Wadsley
  • Douglas Thomas, 47 Tond street
  • Eadon John (day and boarding) Red hill
  • Fawcett Mary Ann & Martha (ladies' boarding) Belfield house
  • Fox Edward, Assembly rooms, Norfolk street
  • Fox Thomas, 4 Duke street
  • Free Grammar School, Crook's moor--Rev. William White, Ma. headmaster.; Rev. Thomas Pruen, second master; William Kirk, mathematical assistant
  • Free School, High street, Park- Joseph Earnshaw, master
  • Gaskill Har. Church, 17 Norfolk street
  • Grant Jane & Isabella, 20 West street
  • Green Jane (ladies' boarding) Westville house
  • Green Misses (ladies' boarding) Philadelphia
  • Guion James, Broad lane
  • Hall Hannah, (boarding & day) Glossop road
  • Hayward Elizabeth, 24 Shales moor
  • Haywood Joseph, Infirmary lane
  • Ingle William, Broom spring
  • Kelly Hugh, Bracco
  • Law Martha, 58 Norfolk street
  • Lee Henry, Rockingham street
  • Lodge Jane (day & boarding) Attercliffe
  • Megginson George, Netherthorp
  • Mycock John, 42 Holly street
  • Parkins Hugh, Surrey street, & Rockingham street
  • Roberts Sarah, 43 Broad lane
  • Salt Mesdames, 16 Eyre street
  • Salt S. 29 West bar
  • Sambourne Eliza (boarding) Highfield
  • Sanderson Misses (boarding) 50 Norfolk street
  • Sewell James, Joiner street, Wicker
  • Simms Eliza Cath. 4 Paradise square
  • Stacey Sarah, 22 Smithfield
  • Stones And. William, Paradise square
  • Tattershall Elizabeth, Broomhall lane
  • Taylor Hannah, (French) 26 Norfolk street
  • Thompson Robert (commercial & drawing) Portobello street
  • Thornhill Ann, Thornhill cottage
  • Tomlinson John, Crooks
  • Topham Joseph, Dunfields
  • Tozer Mary Ann, 18 Portobello
  • Unwin Hannah, 12 Cherry row
  • Unwin John, top of Duke park
  • Walsh Margaret, 10 Norfolk street
  • Ward Thomas, Walkley
  • Westbrook John, 36 Pea croft
  • Whittington Sowter, South street, Park
  • Wild Elizabeth, George street, Little Sheffield
  • Wilkinson George (day & boarding) Broom hall
  • Willey Mary, 12 Wicker
  • Withys Misses (ladies' boarding) Nursery street
  • Worrall Sarah, 62 Carver street
  • Wright William, 18 Bark street

Accountants,

  • Baskett Joseph, 2 Burgess street
  • Booker Thomas, 66 Norfolk street
  • Buxton Jonathan, Court-house, Ecclesall gaol, Sheffield moor
  • Cockayne William, 73 Carver street
  • Cooper George, 92 Broad lane
  • Farnworth William, (and inspector of weights & measures for the township of Sheffield, & clerk of the Sheffield market) 3 Market street
  • Foote Joseph, 28 South street, Sheffield moor
  • Gregory Joshua, Coal-pit lane
  • Hobson Thomas, 13 Wicker
  • Perkins John, 5 Paradise square
  • Rogers George, 55 Camps lane
  • Skidmore Jehoiada, 87 Fargate
  • Unwin Edwin, Fruit market

Agents,
(See also Fire, & C. Office Agents.)

  • Booker Thomas, (general) 68 Norfolk street
  • Booker Thomas, (to the Sheffield Coal Company) Darnall
  • Bright Paul (land) 21 Wicker
  • Broadbent Jonathan Wait, Canal wharf
  • Burbeary Benin. (to the Commissioners of the Sheffield market) Church street
  • Elliott John (for all kinds of goods plated on steel, & manufacturer of the much-improved apparatus for producing oil gas)11 Church street
  • Ellison Michael (to the Duke of Norfolk) Eyre street
  • Foote Joseph (to T. Holy, esq.) 28 South street, Sheffield moor
  • Fox Edward, (army & navy) Norfolk street
  • Gregory Joshua, (general) Coal-pit lane
  • Hobson Joseph (to the Canal Co.) Orchard street, Park
  • Hobson Thomas, 13 Wicker
  • Howlden Richard, Glossop road
  • Lawton John (for linen & flannels) 7 Bank street
  • Schofield Benjamin, (to the Sheffield and Hallamshire Savings Bank) Watson walk
  • Sellars Jeremiah, (to the Tinsley Coal Co.) Canal wharf
  • Skidmore Jehoiada (commission & house) 87 Fargate
  • Staniforth Thomas (for all kinds or Sheffield goods) 19 Radford street
  • Turner William, (commisn.) 20 Hoyle street
  • Unwin Edwin, Fruit market
  • Wilkinson James (to the Low Moor Iron Company) Arundel street

Anvil Makers,

  • Alsop William & John, South street
  • Armitage, Morgan & Henry, Mousehole forge
  • Burdekins & Hawley, Carver street
  • Hill Thomas, 16 Wicker

Architects,

  • Botham & Worth, Chapel walk, Norfolk street
  • Harrop John, 29 West street
  • Leather John, Norfolk street
  • Unwin William, St. James' row
  • Worth Samuel, Chapel walk

Attorneys,

  • Branson Thomas, St. James' row
  • Brookfield Charles, 20 Paradise square
  • Broomhead Henry, 17 Paradise square
  • Burbeary Benjamin, Bank court, Church street
  • Copeland John, Hartshead
  • Dixon John, Market street
  • Greaves & Furniss, Paradise square
  • Hardy Andrew Allan (coroner) 19 Queen street
  • Haywood Joseph, 19 Paradise square
  • Hoyle John, Netherthorp
  • Kirkby Henry, Hartshead
  • Newton Charles, 11 Wicker
  • Palfreyman Luke, 4 Bank street
  • Parker, Brown and Parker, St. James' street
  • Parker John, Bank street
  • Pierson Thomas, jun. 1 Paradise square
  • Rodgers Robert, 21 Bank street
  • Siddell John, 9 George street
  • Smith Albert (clerk to the magistrates) 11 Castle street
  • Smith Thomas, Division street
  • Smith William, 24 Bank street
  • Sorby James, Market street
  • Staniforth John, 4 Castle street
  • Swindon John, Dixon lane
  • Tattershall and Hoole, Quaker's Meeting passage
  • Thompson William, Barker pool
  • Turner Samuel William, 13 Change alley
  • Wade William Nettleship, 6 King street
  • Waterfall Henry, 1 Fargate
  • Watson George, 11 Norfolk row
  • Watson John (law clerk to the River Dun Company, & receiver to the Sheffield Assay office) 3 Bank street
  • Wheat James & John, 18 Paradise square
  • Wilson & Younge, East parade

Auctioneers & Appraisers,

  • Bardwell Thomas Newman, 7 Haymarket
  • Clayton John, Paradise square
  • Clayton William Henry, 6 Campo lane
  • Haves John (appraiser) Haymarket
  • Heald William, 20 Wicker
  • Knowles Francis, Barker pool
  • Saunders William Henry, East parade
  • Schofield Benjamin, Watson walk
  • Skidmore Jehoiada (appraiser) 87 Fargate
  • String Robert, 2 Change alley

Auger Makers,
(See also Joiners' Tool Dickers.)

  • Abbey Charles, Division street
  • Farr John, Young street, Sheffield moor
  • Hannah Alexander, Young street, Sheffield moor
  • Kay Samuel, Blackwell's yard, Church street
  • Round William, 68 Allen street
  • Senior Samuel, Bottom of Carver street
  • Sorby John & Sans, Spittal hill
  • Taylor William, Furnival street

Awl Blade Makers,

  • Briggs Samuel, 52 Softy street
  • Cocker & Sons, Hathersage, near Sheffield
  • Cook Robert, & Co. Hathersage, near Sheffield
  • Greaves William, 4 Broad street, Park
  • Hall Thomas, Jessop street
  • Heath Thomas, Little Sheffield
  • Howson Joseph, 40 Oborne street
  • Nicklin Elizabeth, 65 Rockingham street
  • Roston Luke, South street, Sheffield moor
  • Roston William, 18 Bridge street
  • Southern William, Cumberland street
  • Thornhill Samuel, Court, 8 Broad lane
  • Walker Abraham, 22 Pea croft
  • Wild John, Pond hill

Bakers & Flour Dealers,

  • Barker William, 17 Scotland street, Park
  • Barker William, 10 Baker's hill
  • Barlow William, 20 Castle street
  • Bell Joseph, 103 Fargate
  • Bissell Elizabeth, 54 South street
  • Buttler Samuel, Attercliffe
  • Champion Peter, 13 Pinfold street
  • Charlesworth Thomas, 17 High street, Park
  • Clement Thomas, 7 South street
  • Cundy Francis, 45 Scotland street
  • Cundy Isaac, 30 Westbar
  • Dungworth Joshua, 23 Howard street
  • Ellis John, 63 Bridge houses
  • Goodison John, 34 Westbar green
  • Hutchinson Thomas, Silver st head
  • Knapton John, 17 Orchard street
  • Lockwood Benjamin, 7 Shude hill
  • Macley John, 77 Norfolk street
  • Marriott John, 2 Eyre lane
  • Marriott John, 11 Market street
  • Moore John, Holly sheet
  • Powell John, 11 Trippet lane
  • Reckless William, 77 Wicker
  • Shallcross George (to the army) 43 Gibraltar street
  • Watts William, 17 Hartshead
  • White William, 22 Gibraltar street
  • Wolstenholme Thomas, 2 South street, and 15 Scotland street

Band Box Makers,

  • David Thomas, Court, 17 King street
  • Sutton Mary, 26 King street

Bankers,

  • Parker, Shores & Co. Bank street- (draw on Morlands, Auriol and Co. London)
  • Rimingtons & Youngs, 46 High street- (draw on Masterman, Peters & Co. London)
  • Walkers, Eyre & Stanley, Church street-(draw on Barclay, Tritton & Co. London)

Basket & Skip Makers,

  • Davy Joseph, 68 Westbar
  • Lindley William, 16 Silver street head
  • Needham John (and cane worker) Pinstone lane
  • Needham Sarah, 19 Westbar
  • Pearson Jon., Court, Fruit market
  • Smith Samuel, 29 King street
  • Summerfield Anthony, 76 Fargate

Bellows Makers,

  • Linley Thomas & Son (patentees of the treble circular & long shaped bellows, also common) 1 Stanley Street, Wicker
  • Steel Jesse, 11 Westbar

Blacking Manufacturers,

  • Burgins Amelia, 11 Coalpit lane
  • Garratt George, 31 Hoyle street
  • Harrison John, 56 Westbar
  • Owen Thomas, 19 Pinfold street
  • Stones Samuel, 11 Bank street
  • Underwood William, 59 Porter street
  • Walmsley William, Scargill croft, Bank street

Blacksmiths,
(See also Whitesmiths.)

  • Awdas Robert, Attercliffe
  • Barnes Samuel, Gibraltar street
  • Burrows Robert, Norfolk street
  • Fills John, Shire greet
  • Greaves George, Penistone road
  • Grinold Richard, Canal bridge
  • Haigh George, Attercliffe
  • Hall John, George street, Little Sheffield
  • Howard John, Jehu lane
  • Hutton Alfred, South street, Park
  • Ibberson Joseph, Duke street, Park
  • Liversidge Joseph, Broad street, Park
  • Lockwood Isaac, Ladies bridge, Wicker
  • Reaney John, Darnall
  • Shaw John, Darnall
  • Simpson John, Portobello street
  • Smith Benjamin, Wadsley bridge
  • Sorsby Thomas, 23 Lambert street
  • Stancer George, 7 Wicker
  • Swift Benjamin, Wadsley bridge
  • Swindells & Ashton, Duke's;. Park
  • Taylor Benjamin, Canal bridge
  • Taylor Joseph, Owlerton
  • Vardy Joseph, Lower Heely
  • Walker John, Grimesthorp
  • Weightman William, Attercliffe
  • Wild Thomas, Little Sheffield
  • Wilson Hugh, Little Sheffield
  • Wood Jonathan, (& boiler maker) Duke street

Bone Merchants,
(See also Horn Merchants.)

  • Birkinshaw Jun. top of Bailey lane
  • Chumbley Jeremiah (and rag) 46 Barker pool
  • Fisher Joseph, 1 Cheney square
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Hawksley John, 60 Hollis croft
  • Hodgson George, (strugglers' grinding wheel) Norris fields
  • Howlden Ann, Solly street
  • Levey & Co. (& shell) 32 Bridge street
  • May William, 48 Pond street
  • Parker Samuel, Porter street
  • Richardson Francis, 1 Howson's yard, Carver street
  • Robinson William, (& rag) 44 Barker pool
  • Rooke John Spooner, Queen street
  • Taylor John (& rag) 49 Gibraltar street
  • Taylor Richard, (& hoof) 33 Coal-pit lane
  • Wild James and Son (and tips) 29 White Croft

Bone Scale Cutters,

  • Ashforth Jonathan, Court, 4 Meadow street
  • Beardshaw William (stag & horn) Court, 106 Broad lane
  • Bellamy George & William, Horrocks yard, Fargate
  • Bramall James, Red Lion yard, Coal-pit lane
  • Bramwell Thomas; 5 Carver street
  • Brownhill Jonathan (stag & buck) Grindle gate
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, Church street
  • Downes Matthew, 80 Yard, Oborne street
  • Gardiner John, Court, 86 Pea croft
  • Gaunt Joseph, 64 Hollis croft
  • Gore Arch. (stag & buck) Hollis croft
  • Grennill Mark, 7 Gibraltar street
  • Hadfield William, Smithfield
  • Hutchinson George, Wadsley
  • Lambert & Wigfall, Court, 7 Furnace hill
  • Makinson Thomas, Silver street
  • Milner Peter, Bailey lane
  • Newton Samuel, Arundell street
  • Oldham William, 65 Hollis croft
  • Owen Thomas, 5 Bailey lane
  • Pass Samuel, 25 Cool-tit lane
  • Richardson John, Pond street
  • Robinson Thomas, Rockingham street
  • Rose William, Wadsley
  • Seaman Samuel, 15 Shales moor
  • Sissons Benjamin, Well Meadows
  • Spooner Joseph, 4 Burgess street
  • Stork Charles, 5 Rockingham lane
  • Timm William, Beet street
  • Valentine Jonathan, Buckfields
  • Watkinson John, 33 Peacroft
  • Wilson William, Court, 51 Westbar grn

Bookbinders & Stationers,

  • Crookes Septimus (working stationer & gilder) 2 Orange street
  • D'Arcy ---, West street
  • Ford William & Thomas, 9 Change alley
  • Leader Robert, 19 Angel street
  • Sunderland James, 9 New Church street
  • Wade John, 43 Bridge street

Booksellers & Stationers,

  • Blackwell John, 48 High street
  • Buxton John, 34 South street
  • Cockburn Thomas, 28 Fruit market
  • Gales Ann (and sub-distributer of stamps) Hartshead
  • Gillott John, 26 Church street
  • Law Hannah (stationer) South street, Sheffield moor
  • Laycock Maria & Sophia, 52Norfolk street
  • Leader Robert, 19 Angel street
  • Pearce Joseph, 32 Gibraltar street
  • Platt Jonathan Clarke & Co. 6 Haymarket
  • Ridge George, 3 King street
  • Slater Susanna & Ellen, Fargate
  • Thompson Charles & William, 61 West bar, and 13 Market place
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate
  • Williamson John, 13 Norfolk row

Boot & Shoe Makers,

  • Aldam Benjamin, South street, Sheffield moor
  • Aldam John, 12 Jehu lane
  • Aldam William, Nag's Head yard
  • Barker James, 27 Pinstone street
  • Barker John, 9 Snig hill
  • Barker John, 47 Gibraltar street
  • Barker Samuel, 2 West bar
  • Barker Thomas, Broad street, Park
  • Barnett Samuel, 6 Angel street
  • Bartholomew Francis, St. James' row
  • Barton Godfrey, Little Sheffield
  • Batty Ann (warehouse) 35 High street
  • Bayes George, 102 Fargate
  • Beaumont James, 73 Shales moor
  • Beaumont Joseph, 3 Paradise street
  • Beaumont Joseph, 79 Westbar grn
  • Berisford Joseph, 5 Market street
  • Blackhouse Stephen, 31 King street
  • Brameld Joseph, Court, 12 Chapel street
  • Briggs John, 62 High park
  • Broadhurst Thomas, 33 South street
  • Bromley James & Benjamin, 1 Angel street
  • Brooks James, 23 Pond street
  • Brooks Richard, 13 Silver street
  • Brown John, 31 Church street
  • Butterworth Thomas, 18 Pinstone street
  • Cartwright Joseph, Flat street
  • Cathrall Thomas, 7 Chapel street
  • Cavell Samuel, Attercliffe
  • Clarbrough Joseph, 79 Fargate
  • Clark William, 22 Solly street
  • Clark William, 4 Westbar green
  • Coates George, 57 Moorfields
  • Cooper-Thomas, 41 Gibraltar street
  • Crooks George, Wadsley
  • Dalton William, 14 Waingate
  • Deacon Thomas, Mill sands
  • Eyre Thomas, Sheffield-lane top
  • Fearn George, 8 Trinity street
  • Furniss John, 49 Nursery street
  • Gamble John, 5 Jehu lane
  • Garlick John, Allen street
  • Godly John, 68 Bridge houses
  • Grayson Thomas, 91 Broad lane
  • Green Benjamin, 15 Cross Smithfield
  • Green John, 60 Broad street, Park
  • Green William, Wadsley
  • Gregory James, 48 Solly street
  • Hall Thomas, Campo lane
  • Harrison John, 24 Broad street, Park
  • Heeley Elizabeth, 64 Westbar
  • Hinde Thomas, 13 High street
  • Hodgkinson James, Westbar green
  • Holland James, 2A High street
  • Howard John, 97 South street
  • Howe Robert, Wadsley
  • Hunt John, 5 Paradise square
  • Hutchinson Robert, 6 Oborne street
  • James Abraham, 48 Wicker
  • Jenkinson Thomas, 21 Waingate
  • Jerrison William, 7 Button lane
  • Johnson Benjamin, Attercliffe
  • Johnson Joseph, 26 Ball street
  • Jones Samuel, 31 Campo lane
  • Kirkby William, 8 Orchard street
  • Law John, 8 Bright street
  • Lengthall Smedley, Little Sheffield
  • Lord Joseph, 5 Market place
  • Marsden Gen. Silver-st head
  • Meggitt William, 74 Fargate
  • Mills James, Pondhill
  • Mirfin William Handsworth, Woodhouse
  • Mount John, 11 Pinfold street
  • Mount Samuel, 7 South street, Sheffield moor
  • Nell George, 13 Angel street
  • Newnham John, Grimesthorp
  • Nicholson Joseph, 3 Grindle gate
  • Nicholson William, 3 Smithfield
  • Oates James, near Wadsley bridge
  • Orton Thomas, 32 High street
  • Osborne Henry, Attercliffe
  • Osborne Joseph, Attercliffe
  • Pearce Joseph, 42 High street
  • Phenix Abraham, Wadsley bridge
  • Pilley John, Pond street
  • Richardson James, Cross Burgess street
  • Ripon John, Alien street
  • Rogerson William, 47 Allen street
  • Rotherham Anthony and Son, 27 Gibraltar street
  • Rowbotham Thomas, South street, Sheffield moor
  • Saxton William, 29 High street
  • Smith Thomas, 53 Charles street
  • Stenton John, 51 Moorfields
  • Stocks George, 95 Duke street, Park
  • Stones William, 28 Coalpit lane
  • Storey George, Duke street, Park
  • Tasker John, 2 Pond hill
  • Taylor James, Port Mahon
  • Thackray William, Shire green
  • Thompson Matthew, 41 Burgess street
  • Tingle John, 83 Carver street
  • Townsend James, 49 Barker pool
  • Trown John, 20 Lee croft
  • Turtle John, 8 Westbar
  • Turton William, 48 Trippet lane
  • Unwin Luke, Porter street
  • Wade William, Darnall
  • Walter Moses, Trippet lane
  • Ward George, Jessop street
  • Ward Thomas, 22 Workhouse croft
  • Wastnidge William, 3 Cheney square
  • Watkinson Samuel, 2 & 4 Flat street
  • Westerman Thomas, Attercliffe
  • Wheatley Jonathan, (warehouse) 5 Castle street
  • Wild John, Infirmary lane
  • Winchester John, 20 King street
  • Wright Robert, Arundel lane
  • Yates John, 3 Blonk street, Wicker

Boot, Shoe Heel and Toe Plate Manufacturers,

  • Bridgens John, Whitehouse lane, Little Sheffield
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Smith Joseph, Trippet lane
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham street

Brace & Bit Makers,

  • Abbey Charles, Division street
  • Bee James, Townhead street
  • Maw & Stayleys, Rockingham street
  • Round William, 68 Allen street
  • Senior Samuel, bottom of Carver street
  • Slater Joseph, Rockingham street
  • Sorby John & Sons, Spittal hill
  • Wright John & Son, George street, Little Sheffield

Brass Founders,

  • Batt & Kidgell, Court, 7 Meadow street
  • Bridgens and Arnott (and white metal) 15 Pond street
  • Colquhoun James, 37 High street
  • Cowin & Laver, 37 Holly street
  • Greaves & Newton, West street
  • Greaves George, 24 West street
  • Hague Thomas, West street
  • Haigh Abraham, Shude hill
  • Ingle & Trickett, Rockingham street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Longden, Walker & Co. Phoenix Foundry
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. George st and Norfolk street
  • Padley William, 69 South street
  • Pickslay, Appleby and Bertram, High street
  • Raworth Benjamin and Joseph, Arundel street
  • Stuart & Barton, Saville Works

Braziers and Tin-Plate Workers,

  • Arnold Joseph, South street, Park
  • Bolland Thomas, 93 Fargate
  • Colquhoun James, 37 High street
  • Kent John & Co. 13 Snig hill
  • Mason John, 74 Westbar green
  • Milner Frederick William, Moorfields
  • Turner Thomas, (tin only) Westbar green
  • Walker Thomas, 15 Angel street

Brewers,

  • Nanson Edward & Co. Bridge street
  • Parker, Gouldthorp and Berry, Ecclesall Brewery, South street
  • Rawson Thomas & Co. Pond street
  • Turner Samuel, 3 Watson walk

Brewers-Retail,

  • Arculus Henry, Sharman's row
  • Bateman George, 31 Smithfield
  • Buckley George, Norris fields
  • Buckley James, 31 & 32 Eyre lane
  • Bunting William, Whitehouse lane
  • Carnall Mat. Tudor street, Sheffield moor
  • Clark-Henry, Hoyle street
  • Hall John, 87 Pea croft
  • Hollin William, 5 Parkgate
  • Marshall John, Duke street, Park
  • Martin Timothy, New street
  • Mettam Samuel, 49 Pond street
  • Morfitt John, Simms' croft
  • Parker Francis, Rockingham street
  • Skinner William, 7 Newhall street
  • Waller John, 78 Westbar green
  • Wilkinson John, 37 West street
  • Wilkinson William, 65 Westbar green
  • Young Benjamin, Matthew street, Shales moor

Britannia Metal Manufacturers,

  • Armitages & Standish, Eyre lane
  • Briggs William, Carver lane
  • Broadhead Samuel, 15 Queen street
  • Constantine Richard, 16 Scotland street
  • Cousins Joseph, 11 Garden street
  • Dixon & Son, Cornish place, Green lane
  • Froggatt James, Eyre street
  • Holdsworth William, 14 Angel street
  • Parkin William, Lee croft
  • Robinson & Kitching, South street
  • Vickers John, Garden street

British Wines-Dealers In,
(See also Wine & Spirit Merchants.)

  • Charlesworth Thomas, 17 High street, Park
  • Dearden Joseph, 15 Snig hill
  • Walker Benjamin, 27 High street
  • Waterfall John, 1 Fargate

Brush Manufacturers,

  • Hagger & Linley, 28 Campo lane
  • Hague John, Harvest la. Bridge houses
  • Jackson Isaac & Co. 3 Pinstone street
  • Jaques William, 5 Portobello street
  • Jeeves George & Son. Little Sheffield
  • Nadin William, 8 Bank street
  • Richmond Richard, 47 Westbar green
  • Unwin William, Coalpit lane
  • Wigfall George, Hill street, Little Sheffield
  • Woodcock 81. & Sons, 7 Change alley

Builders,
(See also Carpenters, &c.)

  • Allcard James, Rockingham street
  • Badger Jonathan, Portobello street
  • Brown Charles, West street
  • Brown James, 7 Division street
  • Brown Samuel, James and Roger, Rockingham street
  • Crossland & Clark, Allen street
  • Cundell Joseph, 11 Howard street
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Flockton Thomas & Son, Rockingham street
  • Frith Thomas, sen. Frith square, Stanley street
  • Hague & Petit, West street
  • Hague John, South street, Sheffield moor
  • Hague Thomas, Broad street, Park
  • Hanson John, Bow street
  • Harrop John, 29 West street
  • Hodgson William, Spring street
  • Howlden William, Solly street
  • Jackson John, 17 Moot fields
  • Johnstone John, Rockingham street
  • Marsden & Kirk, Lee croft
  • Senior John, Castle hill
  • White John, 16 & l7 Workhouse croft
  • Woodhouse Joseph & Jonathan, 8 Broad street, Pk

Butchers,
Marked thus * stand in the Shambles.

  • *Aldam John, Park
  • Allan John, 74 Scotland street
  • Allison John, Barker pool
  • *Ashby James, Bridge street
  • Baker James, 21 Lee croft
  • *Barge Joshua, High la. nr Eckington
  • *Barker Benjamin, Park
  • *Barker Henry, Park
  • *Barker James, Wisewood
  • *Barker John, Richmond
  • Barton Thomas, 7 Waingate
  • Batty William, Bridge houses & Nursery
  • *Belcher Thomas, Hall Carr place
  • Belt William, 94 Westbar green
  • *Booker Richard, Newfield green
  • Bottomley Ellis, 16 Pea croft
  • Bower Samuel, 91 South street
  • Bower William, Little Sheffield
  • Bowling John, 13 Flat street
  • *Bramhall William, Waingate
  • Brinnen James, Pye bank, Bridge houses
  • Brinnen James, Hill foot
  • *Brittain Samuel, West street
  • Broomhead Benjamin, Malin bridge
  • *Brown Matthew, Howard street
  • Browning Benjamin, 67 Bridge houses
  • Burton John, 31 Broad lane
  • *Butterill Joseph, Tinsley park
  • Buxton John, Little Sheffield
  • *Cardwell Joseph, Cricket Inn
  • *Cardwell William, Handsworth woodhouse
  • *Cavill George, Wood thorp common
  • Chapman Henry, 43 Nursery street
  • *Chapman Thomas, jun. Attercliffe
  • *Charlesworth Hiram, Attercliffe
  • *Charlesworth James, Attercliffe
  • Clark John, South street, Sheffield moor
  • *Clayton Francis, Nursery
  • Clayton George, 12 Tenter street
  • *Clayton William, 4 Wicker
  • Compton Eustace, Sharman's row
  • *Crookes John, Crabtree
  • Crossland Michael Wright, 42 Shalesmoor
  • Dale James, 68 Moorfields
  • *Darwent Richard, Handsworth Woodhouse
  • *Deakin David, Attercliffe
  • Dickinson Job. 86 Westbar green
  • Dobb Francis, 14 Duke street, Park
  • *Dodson John, Park
  • Ebert Frederick, 1 Pinstone street
  • Ellis Matthew, 47 Trippet lane
  • Elsworth Edward, Bow street
  • Farmer Joseph, 12 Fargate
  • Farnsworth Charles, Silver st head
  • Fawley Thomas & Henry, Attercliffe
  • Fawley William, 15 Flat street
  • Field Richard, Tenter street
  • Fisher Frances, 8 Trippet lane
  • Fisher John, 96 South street
  • *Fisher John, Darnall
  • Fisher Joseph, 15 Scotland street
  • Fisher Peter, 59 South Sheffield moor
  • Foster Joseph, 39 Church street
  • *Fox Joseph, Norfolk street
  • Franks William, 51 Church street
  • Frudd William, Duke street, Park
  • *Gatley Henry, 52 Moorfields
  • *Genn Henry, Tinsley
  • *Genn James, jun. Pittsmoor
  • *Genn James, sen. Pittsmoor
  • *Genn William Crabtree, Bright side
  • Gilliott Elizabeth, 52 Broad street, Park
  • *Gillott William, Clough hill
  • *Glave George, Nag's Head yard
  • Grant John, 74 Arundel street
  • Grant Mary, Allen street
  • *Habershon John, Handsworth Woodhouse
  • *Habershon Joseph. Attercliffe
  • *Habershon Matthew, Handsworth Woodhouse
  • Habershon Thomas, Attercliffe
  • Hall Charles, 85 Westbar green
  • Hallam Thomas, 35 Scotland street
  • Hammond Joseph, 15 Gibraltar street
  • *Hancock George, Allen street
  • *Hardwick James, 16 Wicker
  • *Harris John, Crabtree
  • Harris John, Pittsmoor
  • *Hawke Robert, Nursery
  • *Hebbard Rowland, Darnall
  • Hides Henry, 46 Westbar green
  • Hiller George, Market street
  • Hiller Henry, South street, Sheffield moor
  • *Hobson Amos, Wicker
  • *Hoole James, Hallam gate
  • *Horn Thomas, Glossop road
  • Houlgate Francis, Silver st head
  • Houlgate William, 9 Pinfold street
  • *Hoyland Hugh, Gleadley
  • Hoyland William, Tenter street
  • Hudson David, Coalpit lane
  • Hudson Henry, West street
  • Hukin John, 42 South street, Sheffield moor
  • *Hutchinson George, Lamb hill
  • *Hutchinson Henry, Lamb hill
  • *Hutchinson John, Lamb hill
  • *Hutchinson Samuel, Lamb hill
  • *Hutchinson Samuel, Richmond
  • *Hutchinson Thomas, Lamb hill
  • Jackson George, 84 Wicker
  • *Jenkinson James, Waingate
  • Johnson George, Pinstone street
  • Laister John, 23 Lee croft
  • *Laukes James, Harvest lane
  • Lenard Charles, 8 Snig hill
  • Light John, 41 Westbar
  • *Lindley John, Darnall
  • Littlewood Joseph, 9 Broad street, Park
  • Mabson William, Cricket Inn
  • *Machin Joseph, 65 Westbar & Owlerton
  • *Maleham William, Nursery
  • Marshall Charles, Infirmary lane
  • Marshall Thomas, Barker pool
  • Marshall Thomas, 24 Westbar
  • Middleton John, 66 Allen street
  • Miller John, 80 Westbar green
  • Morant Thomas, 16 Change alley
  • Morton William, 71 Scotland street
  • Naylor James, Lower Heeley
  • Naylor Thomas, Paradise street
  • Newton John, 84 Westbar green
  • *Nicholson Jacob, Shire green
  • Nicholson William, 14 Broad lane
  • North George, 20 Church street
  • Nuttall Lawrence, 42 Gibraltar street
  • Oakes William, 10 Coulston street
  • Oxspringe John, Shire green
  • Padley James, 44 South street
  • Parr John. 67 Westbar
  • Parr William, South street, Sheffield moor
  • Pass Edward, 5 Pinfold street
  • Pass James, Townhead st & Pitt's moor
  • Pass Thomas, 1 Pinfold street
  • Pass William, Bow street
  • Pearson James, 4 Broad street, Park
  • Proctor Joseph, Owlerton
  • Proctor William, 38 Pinstone street
  • Ralph Thomas. Owlerton
  • Ridgway William, Townhead cross
  • Roberts Joseph, Duke street, Park
  • Robinson & Markham, 73 Westbar green
  • Rodger William, Attercliffe
  • Rogerson Thomas, Chapel street, Bridgehouses
  • Roper William, Pinstone street
  • *Sandys Robert., Burn Greave
  • Shaw Thomas, 1 South street, Sheffield moor
  • Shimeld John, Attercliffe
  • Slack John, 17 New Church street
  • *Slater George, 60 Broad street, Park
  • Smith Francis, Charles street
  • Smith John, Little Sheffield
  • *Sneesby Charles, Park
  • Sneesby Richard, 46 Gibraltar street
  • Steel Joseph, 9 Bridge street
  • Stevenson Thomas, Millsands
  • Swift George, Wicker
  • *Taylor Samuel, Handsworth Woodhs
  • Taylor William, Darnall
  • *Thompson Susan, Cricket Inn
  • *Toyne David, Crook's moor
  • *Toyne Nathaniel, Broad lane
  • *Toyne Thomas, Arundel street
  • Troth William, 75 Shales moor
  • *Trought Mary Ann, Little Sheffield
  • Turner William, 45 Westbar green
  • *Vickers Godfrey, 51 Solly street
  • Warburton John, 5 Wicker
  • *Ward George, Handsworth Woodhouse
  • *Ward John, Wicker
  • *Ward Jonathan, Handsworth Woodhouse
  • *Ward William, Hackingthorp
  • *Watts Jonathan, Handsworth Woodhouse
  • Watts William, Handsworth Woodhouse
  • *Wheatcroft Thomas, Grimesthorp
  • Whitehead John, Bow street
  • *Widdowson John, Canal bridge
  • *Widdowson William, Handsworth Woodhouse
  • Wilkinson John, Grimesthorp
  • Wilks John, 45 Allen street
  • Woodward Michael, 38 Gibraltar street
  • *Woollen William, Wicker
  • Woolstenholme Thomas, 15 Scotland street

Button Manufacturers,
Marked thus * are Horn.

  • *Bellamy John, Broad street, Park
  • *Cosins & Smith, 7 Old street, Park
  • *Cousins George, Scotland street
  • Deakin John (gilt, plated and metal) 37 Garden street
  • Horton William, Sons & Co. (gilt and plated) Rockingham street
  • *Hudson William, Upper Heeley
  • Kitchen & Peacock, 60 Fargate
  • *Levick Ann & Son, 27 Pond street
  • Mappin Joseph and Son (pearl) Pepper alley
  • *Moseley Benjamin, Old street, Park
  • *Parker John, Upper Heeley
  • Rawson George, 10 Orchard lane
  • Roberts John (pearl) Backfields
  • Roberts William, (pearl) Backfields
  • *Rooke John Spooner, Queen street
  • Sawyer John, Hartshead
  • Thompson & Linley, Norfolk lane
  • Wragg William, (bone) Court, 19 Westbar

Button Mould Makers,

  • Allcard William, 36 Spring street
  • Bellamy John, Broad street, Park.,
  • Carr William, Bow street
  • France Peter & Sons, Saville street
  • Lister Joseph, New st Park
  • May William, 48 Pond street
  • Rawson George, 10 Orchard lane
  • Rooke John Spooner, Queen street
  • Shepherd Joseph, 47 Hawley croft
  • Stork Charles, 5 Rockingham lane
  • Wainwright John, Button lane

Cabinet Makers and Upholsterers,

  • Bailey Edward, 2 Bow street
  • Bardwell Ann, 95 Fargate
  • Barker Hugh, Barker pool
  • Brailsford Joseph Hill, 3 George street
  • Brown George, Bridge street
  • Bussey William, 1 Castle street
  • Cocking Robert, 30 Norfolk street
  • Cocking William, Furnival street
  • Ellis John, Fargate
  • Fairest Mary, Workhouse croft
  • Fowler William, 8 West street
  • Fox William, 13 Workhouse croft
  • Gillott George (& trunk maker) 8 Coniston street
  • Green George, 3 Queen street
  • Hartshorn Michael, 44 & 60 Campo lane
  • Hayes John, Haymarket
  • Haynes Roger, 39 South street, Sheffield moor
  • Jones J., Bridge street
  • Landers James, 93 South street, Sheffield moor
  • Latham William, 32 Fargate
  • Litster William, 6 Workhouse croft
  • Morris Joseph, 22 Townhead street
  • Outram Richard, 36 Portobello lane
  • Outram Thomas, Carver street
  • Outram William, 52 High street
  • Smith Sampson, 30 Backfields
  • Woodhead William, 58 Campo lane

Candlestick Manufactrs,

  • Hodgkinson John, Port Mahon
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Ratcliffe George, Love street

Carpenters & Joiners,
(See also Builders.)

  • Ainley Thomas, Bright street
  • Allcard James, Rockingham street
  • Alletson William, Nursery
  • Andrews Alice, Tenter street
  • Armitage John, Allen street
  • Badger Jonathan, Portobello
  • Bramall Edward, Division
  • Bramall Edward, Paternoster row
  • Carter Thomas, Bramall's yard, Norfolk street
  • Charlton Daniel, 2 Dixon lane
  • Clark Jonathan Fitzallan, Bridge houses
  • Clark William, Allen street
  • Cocker George, Attercliffe
  • Cooper Stephen, 9 Grindle gate
  • Crispin Richard, 30 Waingate
  • Croft Thomas, 19 Burgess street
  • Crossland & Clark, Allen street
  • Cundell Joseph, Howard street
  • Cutts Samuel, 3 Duke street
  • Drake William, South street
  • Drury Edward, & Sons, Eyre street
  • Elliott Benjamin, Attercliffe
  • Eyre Samuel, Glossop road
  • Fisher Thomas, Eyre lane
  • Flockton Thomas & Son, Rockingham street
  • Ford Thomas, Glossop road
  • Frith Thomas, sen. Frith square, Stanley street
  • Gillett William, 17 Westbar green
  • Guest Thomas, Long croft
  • Hague & Petit, West street
  • Hague Jonathan, South street, Sheffield moor
  • Hague Thomas, Broad street, Park
  • Hancock & Hirst, Bridge houses
  • Haynes Roger, 39 South street
  • Hodgson William, Spring street
  • Holdsworth George, Shepherd street
  • Holdsworth John, Shales moor
  • Howlden William, Solly street
  • Hudson William, Spring street
  • Hutchinson Joseph, 4 Arundel lane
  • Kirk & Fewsdale, 14 Wicker
  • Law John, Coulston street
  • Lemons Francis, 45 Lambert street
  • Marshall John, Barker pool
  • Nevill William, Shales moor
  • Radley Joseph, Court, 63 Scotland street
  • Raine Thomas, Queen street
  • Redfern Samuel, Nursery street
  • Shaw John, Pitt's moor
  • Simpson Joseph, 36 West street
  • Spittlehouse Edward, 72 Rockingham street
  • Staniforth Thomas, Duke street, Park
  • Styring George, 22 Lee croft
  • Wale John, 29 Shales moor
  • Walton Matthew, 40 Silver street
  • Walton Matthew, 11 Pea croft
  • Watts John, 56 Charles street
  • Webster Benjamin, Attercliffe
  • Webster Thomas, Spring street
  • White Jonathan, 16 & 17 Workhouse croft
  • Woodhead William, 11 Lee croft
  • Woolhouse Joseph & Jonathan, 8 Broad street, Pk

Carvers and Gilders,

  • Bower Benjamin, 3 Bow street
  • Eadon George, 2 George street
  • Guggicer Charles, 32 Church street
  • Henderson Robert, 7 George street
  • Marples William Edward, Barker pool

Case & Strop Makers,

  • Alcock John, 9 Queen street
  • Fisher James, Court, 19 Garden street
  • Jackson John (& Morocco worker) 1 Portobello street
  • Nichols Thomas, 20 Solly street
  • Oram & Adams, 35 West bar
  • Skidmore Charles, 12 Workhouse lane
  • Stones Joseph, Hartshead
  • Tankard James, 21 Snowhill, Park
  • Walker John, Furnival street
  • Walker Joseph, 33 Arundel street

Casters & Founders,

  • Atherton William, 28 Bridge street
  • Bridgens John, Whitehouse lane
  • Cardall Vernon, Trippet lane
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Dallaway Joseph, 8 Solly street
  • Dallaway William, Hoyle street
  • Haigh Abraham (brass) Shudehill.
  • Harrison Thomas, 14 Solly street
  • Haywood C. W. Queen street
  • Holmes Martha, Dunfields
  • Leek James, West street
  • Lomas John, 69 Shales moor
  • Pritchard John, Carver street
  • Steade & Co. 60 Moorfields

Chair Makers,

  • Bowling Thomas, Norfolk street
  • Brown George, Bridge street
  • Burton George, 28 Burgess street
  • Keats Joseph, 10 Hartshead
  • Saville Peter, 68 Fargate
  • Tyson James, 42 Solly street
  • Wright George, 64 Westbar green

Chasers,

  • Brookfield Thomas, (and embosser) 21 Charles street
  • Firth William, New Church street
  • Maxwell Thomas, Holly street
  • Milnes William, Long croft
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield

Cheesemongers,

  • Brownhill James, 19 Cattle street
  • Cox Henry, 4 Fargate
  • Frost George, Church street
  • Gregory James & Co. (and factors) 10 Haymarket
  • Gregory Richard (and factor) Haymarket
  • Harvey Francis, 1 & 13 King street
  • Hogg Christopher, 88 South street

China Glass & Earthenware Dealers,
(See also Earthenware Dealers and Cut Glass Dealers and Manufacturers.)

  • Johnson Ann & Son, 26 Fargate
  • Pickslay, Appleby & Bertram (glass) High street
  • Riley John, 80 Norfolk street
  • Walker Benjamin, 27 High street
  • Walker James, Union buildings, Union street
  • Waterfall John, 1 Fargate
  • Waterhouse Robert, 6 Westbar
  • Wilson David, (pastry) Silver st head
  • Wright John, 39 Gibraltar street

Clasp Makers,

  • Caterer Gilbert, Furnival street
  • Dearden John, 12 Copper street
  • Dickinson Enoch & Sons, Orchard lane
  • White John, Lower Meadow street
  • Wilson Elizabeth, Westbar green

Clothes Brokers,

  • Bartholomew John, 18 Westbar
  • Chapman & Stacey, 66 Westbar grn
  • Cohen Lazarus, 49 Westbar
  • Cowlishaw John, 3 Waingate
  • Davis William, 17 Westbar
  • Denholm Robert, 35 Gibraltar street
  • Fox John, Lee croft
  • Frost Thomas, 37 Bailey street
  • Griffith Ann, 12 Westbar
  • Harrott Thomas, 60 Westbar
  • Hulme William, Paradise street
  • Levy Reuben, 25 Snig hill
  • Naylor Robert, 15 Fargate
  • Otley John, 10 Union street
  • Ridgway William, 25 Snig hill
  • Spink John, 40 Westbar
  • Wroot Israel, 26 High street

Coach Builders,

  • Eels William, Mulberry street
  • Hutchinson John, 1 Porter street
  • Robinson Robert, 82 Fargate
  • Stead John, Stanley street, Wicker

Coal Masters,

  • Blagden Wrist. Coal wharf, Park
  • Hounsfield, Wilson & Co. Manor Colliery, Park
  • Newbould Thomas, William & George, South street, Sheffield moor
  • Rutherford Broomhead, Rutherford place
  • Sheffield Canal Coal Co. Office and wharf near the Canal Warehouse-Peter Frith, treasurer
  • Tinsley Coal Co. Canal wharf, Park

Comb Makers,

  • Barker George, 37 Campo lane
  • Cadman Seth, 2 Young street, Sheffield moor
  • Close Gen. Lower & Upper Heeley
  • Crocket Robert (horn and tortoise shell) 5 Arundel street
  • Deakin George, 100 Fargate
  • Gordon John, 11 Shudehill
  • Gordon John, 41 Spring street
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Hall James & Son (tortoise shell) Duke street, Sheffield moor
  • Haslam Samuel (horn, ivory and tortoise shell) 59 South street
  • Hodkin Thomas, New street, Westbar
  • Hodkin Thomas, Tudor street, Sheffield moor
  • Hyde William, 9 Meadow street
  • Hyde William & Sons, Furnace hill
  • Osborne John, 69 Broad street, Park
  • Priest Joseph, George street, Little Sheffield
  • Savage William, Richardson's yard, Bailey street
  • Stevenson & Atkinson, Cornhill
  • Swinscow Thomas, Hartshead
  • Wards, Brown & Morton, Howard street
  • Warrington Jonathan, 7 Court, 3 High street
  • Wild James and Son (pocket) 29 White croft
  • Wilson Samuel, 5 Orange street

Confectioners & Pastry Cooks,

  • Bagshaw H. South street, Sheffield moor
  • Blenkin Isaac, Shales moor
  • Cooper John, 1 High street
  • Copley Hannah (pastry), Lee croft
  • Deardon Joseph, 15 Snig hill
  • Harrison John, 56 Westbar
  • Harvey Ann, 37 Church street
  • Howe Michael, 13 Union street
  • Johnson Samuel, (pastry) Silver st head
  • Knapton John, 17 Orchard street
  • Mason Godfrey, Coniston street
  • Peacock Joseph, 28 Church street
  • Reckless William, 77 Wicker

Coopers,

  • Barber Benjamin, 1 Flat street
  • Battie William, 5 Townhead street
  • Brinsford John, Holly street
  • Clixby Thomas, 13 Campo lane
  • Dent Elizabeth, 23 King street
  • Derwent William, 39 Barker pool
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Duffield John, 8 Gibraltar street
  • Hall John, Campo lane
  • Howe Abraham, Eyre street
  • Lee John, Court, 38 High street
  • Middleton John, 11 St. James' street
  • Morfitt & Rhodes, 18 & 19 Workhouse croft
  • Mottram William, Yard, 60 Broad street, Park
  • Owen Robert, Silver street head
  • Taylor William, Hick's lane
  • Wainwright John, Grindle gate
  • Wardle Benjamin, Bridge street
  • Wardle Benjamin, 11 Castle street
  • Wood Benjamin, Lee croft

Cork Screw & Nail Nipper Manufacturers,

  • Bartram James, 28 Workhouse croft
  • Hall Jonathan, Arundel street
  • Stevens Joseph, Trippet lane

Corn & Flour Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Andrews Matthew, New Church street
  • Barber John, 57 Duke street, Park
  • Beadle Henry, 38 Westbar
  • Bower William, 2 Pinstone street
  • Cockill William (flour) Owlerton
  • Ellis Hannah, 19 Haymarket
  • French James, 36 Bridge street
  • Gibson William (flour) 12 Flat street
  • Jackson Martin, 16 Fargate
  • Lindley Joseph, 55 Wicker
  • Mellor Richard, Barker pool
  • Radcliffe James, 18 Hartshead
  • Sampson George, 49 Scotland street
  • Scholey Cordall (corn) 17 Broad street
  • Senior Joseph, South street, Sheffield moor
  • Shallcross George (& purveyor of oats to the army) 43 Gibraltar street
  • Shippan Jonathan, 17 King street
  • Simpson Ralph, 25 Hartshead
  • Thompson John, 17 Castle street
  • Timm Nicholas (corn) Coalpit lane
  • Vickers & Sons. Millsands
  • Walton David, 10 & 11 Broad street
  • Ward Isaac, 9 Duke street, Park
  • Ward John, 82 Wicker
  • Wilson John, Pinstone street
  • Wilson Thomas, 67 Westbar green
  • Woollen George, 19 Church street

Corn Factors and Flour Dealers,

  • Crossland James, 27 Broad street, Park
  • Eyre John, 83 Wicker
  • Rowley & Crich, 29 Orchard street
  • Shirley John, Attercliffe Steam Mill
  • Smith George, 19 Arundel street

Corn Millers,

  • Bellamy William, Forge lane
  • Bishop John, Ecclesall Mitt
  • Brailsford John, Lower Heeley
  • Hill George, Attercliffe
  • Longden Samuel, Nursery street
  • Oliver John, Old Park Mill
  • Schofield John, Royd's Mill
  • Shirley & Jackson, Shimeld's croft
  • Shirley John, Attercliffe
  • Stors George, Broomhall Mill, Little Sheffield
  • Vickers & Sons Millsands
  • Wigfall Joshua, Pond Mill
  • Woollen George, 19 Church street

Crimping Machine Makers,

  • Gallimore Josiah (and screw) 33 Bridge street
  • Raworth Benjamin and Joseph, Arundel street

Crown Window Glass Dealer,

  • Mearbeck Thomas, York street and Hartshead

Curriers and Leather Cutters,

  • Booth John, 22 Bank street
  • Bromley, James & Benjamin, 12 Market place
  • Cockerton John (oil leather dresser) Millsands
  • Hill Thomas, 21 Haymarket
  • Iredale John, 10 Castle street
  • Ridge George, Campo lane
  • Roebuck George, 6 Castle street
  • Sanderson & Colley, 5 Angel street
  • Simpson Philip, Sheaf street, Park
  • Simpson Robert, 8 Court, 3 High street
  • Smith Alfred, Figtree lane

Cut Glass Manufacturers & Dealers in Flint Glass,

  • Blunts Thomas, Bridge st & Bridgehouse
  • Brown Henry, Norfolk street
  • Fogell Joseph, Orchard lane, Park
  • Nichols George, 78 Norfolk street
  • Wulstenholme Joseph, Bridge street and Bridgehouses

Cutlery---Dealers In,
Marked thus * are Manufacturers.

  • *Arundel & Mappin, Eyre lane
  • *Booth & Deakin, Holly street
  • *Briggs William, Carver lane
  • Bright & Sons, Market place
  • Holdsworth William, 14 Angel street
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Law, Atkid & Oxley, 100 Eyre street
  • *Linley James, Workhouse croft
  • *Picksley, Appleby & Bertram, High street
  • *Rawlins Gen. 24 Rockingham lane
  • *Rodgers Joseph & Sons, Norfolk street
  • *Smith Joseph, Trippet lane
  • *Wards, Brown & Co. Howard street
  • *Wright Thomas (and skaites and steel husks) Highfield

Die Sinkers,

  • Chambers Charles, Eyre lane
  • Cooper Francis, Parr's yard, Rockingham street
  • Lee John, Tudor street
  • Lee John, 29 Pond street
  • Machin Joseph, Union lane
  • Shimeld Charles, 32 Pond street
  • Simpson William, 7 Howard street
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield
  • Tyzack Mark & Sons, 52 Carver street

Dress Makers,
(See also Milliners & Dress Makers.)

  • Ainley Elizabeth, 51 Bridge houses
  • Alsop Myra, Joiner street
  • Alsop Sarah, 64 Carver street
  • Bagley George & Mary (& cloak) 4 Cheney row
  • Bainbridge Ann, Market street
  • Bartram Martha, 8 Grindle gate
  • Beckett Elizabeth, 28 Allen street
  • Bell Ann, 13 Walker street
  • Bell Harriet, Wicker lane
  • Bennett Martha & Mary, 43 Nursery street
  • Biggin Elizabeth, 18 Brown street
  • Bradley Esther, Rockingham street
  • Bramwell Ann, 13 New Church street
  • Bramwell Eliza, 29 Solly street
  • Carnell Mary Ann, 58 Rockingham street
  • Carr Mary Porter, 4 St. James' row
  • Cradock Eliza, 15 Pea croft
  • Cutts Matilda, 50 Hawley street
  • Dawson Hannah, 12 Furnace hill
  • Dawson Harriet, 72 Moorfields
  • Drabble Selina, 25 Red croft
  • Eadon lane, 37 Shales moor
  • Eyre Mary, 13 Broad street, Pack
  • Fenney Ann, 15 Pinfold street
  • Firth Mary Bridge street
  • Fisher Eliza. Heppleston row
  • Foulds & Healey. 64 Westbar
  • Freeborough Hannah, 17 Chapel street
  • Furness Mary Ann, 17 Pye bank
  • Gillatt Martha & Ellen, 26 Church street
  • Glossop Lydia, Houldsworth row
  • Goddard Mary, 3 Ebenezer street
  • Hague Mary, 46 Wicker
  • Hall Louisa, 57 Pea croft
  • Hammond Mary, 5 Westbar green
  • Hancock Martha, Sycamore street
  • Hawson Mary, 64 Cornish place
  • Heald Jane, 45 Burgess street
  • Hobson Mary Ann, 13 Wicker
  • Hydes Mary, 10 South street
  • Ibberson Elizabeth, Duke street, Park
  • Jessop Jane, 7 Bridge street
  • Kay Mary, Hick's lane
  • Kirkley Mary, 29 Bailey lane
  • Lawton Elizabeth, 22 Wicker lane
  • Linley Eliza, Duke street
  • Lockwood Mary, Broad street, Park
  • Marples Mary Ann, Orchard lane
  • Marples Rebecca, 31, South street
  • Middleton Ann, 19 Little Pond street
  • Nicholson Elizabeth, 3 Wicker
  • Oates Maria, Button lane
  • Oglesby Elizabeth, 25 Orchard street
  • Osborne Hannah, 10 Queen street
  • Parkin Mary, 11A Norfolk street
  • Ramsden Emma, 17 Sheaf street
  • Renshaw Mary, 7 Pinstone street
  • Rhodes Ann, 21 Broad lane
  • Richardson Ann, 16 Trippet lane
  • Riley Ann, 42 Westbar
  • Roberts Martha, 22 Bailey lane
  • Robinson Mary, 20 Bridge street
  • Rodgers Elizabeth, 79 Allen street
  • Rodgers Sarah, 20 Garden street
  • Ryals Mary Ann, 60 Hollis croft
  • Shaw Ann & Sarah, 3 York street
  • Sheldon E. Glossop road
  • Smith Jane, 7 Burgess street
  • Staley Sarah, 16 Button lane
  • Steel Ann, New field, Bridge houses
  • Stott Ann, 42 Cricket Inn road
  • Taylor Sarah, 17 Spring street
  • Wastnidge Martha, 3 Cheney square
  • Watson Mary Ann, South street, Park
  • Whaley Ann, 29 Workhouse croft
  • White Elizabeth Emma & Maria, 11 Cheney row
  • Wilson Ann, New Church street
  • Wilson Mary, 38 Bridge street
  • Woodhead Elizabeth, 11 Lee croft

Druggists,

  • Acton John, 11 Union street
  • Bennett Edward, 59 Rockingham street
  • Bodes John Amery & James, 8 Fargate
  • Booth James, 16 Angel street
  • Elliott Charles, 90 Westbar green
  • Gillatt Joshua, 17 Market place
  • Haldart Ann, Attercliffe
  • Harrison Richard, 10 High street
  • Hawksworth George, 33 High street
  • Hopkinson Chas, Richard, Barker pool
  • Hoyland William, Church street
  • Hudson Robert, 77 Westbar green
  • James John, 2 King street
  • Jervis George, 25 Westbar
  • Lofthouse Thomas, 20 Snig hill & Meadow street
  • Marriott Francis, 45 Westbar
  • Middleton Henry, 62 Trippet lane
  • Owen George, Westbar green & Park
  • Roper Robert, 5 Broad street, Park
  • Rowbotham Alfred, 11 Haymarket
  • Sanderson John, 4 Westbar
  • Singleton Thomas, 27 Waingate
  • Slack George, 34 Church street
  • Sutcliffe Robert, South street, Sheffield moor
  • Taylor Richard, Thomas, 94 South street
  • Wand John, 67 Moorfields
  • Webster John, 77 Fargate
  • Webster Thomas, Broad lane
  • Wilkinson John, 2 Union buildings
  • Wreaks George Daniel, 2 Angel street

Dyers,

  • Allwood Jane, 3 Willey street, Wicker
  • Beard John, 7 Bridge street
  • Eyre James (horse, &c. hair) South street
  • Hunter Thomas, Shales moor
  • Roberts John, 1 Court, 26 Norfolk street
  • Roberts William, Barker pool
  • Rose John, Little Sheffield
  • Wilson Thomas, Forge lane
  • Winks Benjamin, 20 Little Pond street
  • Wood Joseph & Son, Wicker and Barker pool

Earthenware, &c. Dealers,

  • Ball John, Silver street head
  • Ball William, 13 Lee croft
  • Berry Mary, 62 Westbar
  • Betts Elizabeth, 81 Westbar green
  • Champion Joshua, Little Sheffield
  • Clark Jonathan, South street, Sheffield moor
  • Ellison William, 6 Duke street, Park
  • Firth Mary, sen. Bridge street
  • Outwin Mary, Hawksworth court
  • Parkinson Joshua, Bow street
  • Pidcock Anthony, Little Sheffield
  • Reaney Joshua, Market place, & Park
  • Stacey William, 111 South street
  • Trickett Sarah, 6 Newhall street
  • Watson George, 9 Gibraltar street
  • Wilson Godfrey, Bridge houses

Edge Tool Makers,
(See also Joiners' Tool Makers.)

  • Ash William & Co. Norfolk lane
  • Atkin George, 6 Queen street
  • Bishop Matthew, 16 Sim's croft
  • Bishop Samuel, Carver street
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cam James, 51 Norfolk street
  • Chumbley & Edley, Potter street
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park works
  • Greaves Isaac, 54 Scotland street
  • Greaves Nathaniel, Portobello
  • Green, Bradbury & Firth, 22 Burgess street
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hattersley George, 87 Eyre lane
  • Hawkin William, South street, Sheffield moor
  • Heely Thomas, 9 Rockingham lane
  • Herring Thomas, 46 Coalpit lane
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Ibbetson William & George & Co., Bridge street
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Law Philip, 66 Carver street
  • Marsden Ebenezer & George & Co. Green lane
  • Maw and Stayleys, Rockingham street
  • Mitchell, Brothers & Co. Furnival street
  • Moseley George, 29 Nursery street
  • Mottram Thomas, Furnival street
  • Moulson Brothers, Surry street
  • Newbould Samuel & Co. South street, Sheffield moor
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Pearson Francis, Rockingham street
  • Penestone, Wheatcroft & Ingleton, Arundel street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Senior Samuel, Bottom of Carver street
  • Shaw, Marshall & Co. Oborne street
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Smith Joseph, Rockingham lane
  • Sorby John & Song (mark 'I. & H. Sorby') Spital hill
  • Sorby Robert, Union street
  • Spencer Matthias & Son, Pea croft
  • Stones Benjamin, Paternoster row
  • Stones Frederick, Arundel street
  • Tillotson John & Son, Coalpit lane
  • Ward David & Son, 31 Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wright John & Son, George street; Little Sheffield

Emery Makers,

  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Morton John, 7 Tudor street

Engineers & Mechanists,

  • Christie Alexander & Co. Sheaf bridge
  • Gallimore John, Mill sands
  • Gallimore Josiah, 33 Bridge street

Engraves & Copper-Plate Printers,

  • Chapman William, 60 Campo lane
  • Fleming Charles James, Hawksworth court
  • Foster Charles, Fargate
  • Gilder William, 91 Fargate
  • Harris Thomas, Norfolk street
  • Mappin James, 58 Charles street
  • Mappin Joseph & Son (engravers) Pepper alley
  • Mequiner George, 12 Cross Burgess street
  • Rodgers John, 26 Orchard street
  • Rodgers John, 23 Pinfold street
  • Smith James, 16 Scotland street
  • Tomkin Samuel, Cooper's yard, High street

Engravers' Tool Makers,

  • Hall William (& fancy turning tool maker) 57 Pea croft
  • Ward David & Son, 31 Portobello street

Etchers,
(See also Carvers and Gilders.)

  • Abbott John, 63 Westbar green
  • Bird Edward, 11 Hawksworth court
  • Chisman Richard (& ornamenter on polished steel & polishing paste manufactr.) back of 23 Gibraltar street
  • Eadon Matthias, 27 Oborne street
  • Foster John, 54 Carver street
  • Gregory George, Little Sheffield
  • Hall William (& cast steel drawer) 57 Pea croft
  • Hydes Booker George, 8 New Church street
  • Skinner Thomas, 22A Lambert of
  • Smith Samuel, 82 Carver street

Fellmongers,

  • Atkinson John & Son, 21 Bridge street
  • Naylor William, Mill sands
  • Yeomans James, Mill Sands

Fender Manufacturers,

  • Berresfield Wan. 6 Division street
  • Booker & Co. 48 Arundel street
  • Carr George, Meadow place, Meadow street
  • Carr, Woodhouse & Carr, Bailey to
  • Edon, Sheldon & Co. Norfolk street
  • Flower John and James, Watson walk, Edward street, and Port Mahon
  • Gregory & Barber, top of Norfolk lane
  • Hancock Charles & Benjamin, Attercliffe
  • Hattersley George, New street, Westbar
  • Healey Benjamin & Co. Spittle hill
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Ingall George, 8 Howard street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Kidgell William, (frets, stove grate models and ornaments of every description) Allen street
  • Lingard & Greaves, 1 Garden street
  • Marsden Ebenezer and George and Co. Green lane
  • Milner John, 29 Green lane
  • Newton John, Broad street, Park
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. George st and Norfolk street
  • Parkin, Ingall & Co. 26 Bridge street
  • Ratcliffe George, Love street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Stuart & Barton, Saville Works
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street

File Manufacturers,

  • Allen and Biggin, Dearman's yard, Trippet lane
  • Atkinson Richard, Green lane
  • Awckland John, Court, 4 Garden street
  • Barratt James, 19 Townhead street
  • Birks John, Coalpit lane
  • Blake Thomas & Sons, Scotland street
  • Brammall Thomas, White house
  • Burdekins & Hawley, Carver street
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cadman Charles, Court in Lambert street
  • Cam John, 50 Norfolk street
  • Carr Charles, 25 Broad lane
  • Cawton & Turner, Moorfields
  • Doncaster William, Allen street
  • Drabble & Sanderson, Steelhouse lane
  • Ellison Joseph, Well-meadow place
  • Eyre Benjamin & Co. Hawley street
  • Eyre John, 46 Pond street
  • Eyre John & Co. Coalpit lane
  • Frith George, Allen street
  • Frith Joseph, Spring st & Bower spring
  • Gardiner & Skelton, Hollis croft
  • Gascoigne Benjamin, 42 Westbar green
  • Gaunt Dorothea, Westbar green
  • Goodwin James, Hawley croft
  • Gosling George, Upper Heeley
  • Greaves Isaac, 54 Scotland street
  • Hall George, Orchard street & Norfolk row
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hawkin William, South street, Sheffield moor
  • Hill Mary, 12 Lee croft
  • Hinchcliff John, Rockingham street
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Holroyd William, Green lane
  • Hurt William, Pond street
  • Ibbetson William & George & Co. Bridge street
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Jackson Nich. & Son, Shimeld's croft
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Kirkby Joseph & Co. Portobello
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lockwood William, Arundel street
  • Loxley Catherine, Wadsley
  • Loxley Thomas, Allen street
  • Machen George, Edward street
  • Makin & Sanderson, Hollis croft
  • Marriott George, Son and Co. Cross. Smithfield
  • Martin John & James, 34 Smithfield
  • Milner Jonathan & Joseph, Cross Smithfield
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Newbould Robert, 6 Pond street
  • Newbould Samuel & Co. South street, Sheffield moor
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Parkin Edward & Charles, Bower spring
  • Parkin Thomas Jonathan & William, 26 West street
  • Parkinson George, Dun street
  • Peace John and Charles, Court, 46 Pea croft
  • Peace William, and Samuel, 6 Garden street, and Smithfield
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Solly street and Tenter street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Slinn Robert, Arundel street
  • Smith Benjamin, Snow lane, Smithfield
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Sorby John & Sons mark, 'I. & H. Sorby') Spittal hill
  • Spear John & Co. Cupola street
  • Spencer Matthias & Son, Pea croft and Gibraltar street
  • Thompson Robert, 33 Arundel street
  • Trickett Jas, & Co. Coalpit lane
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Turton Thomas, Spring works
  • Vickers. James and Co. Thomas street, Broad lane
  • Waterhouse, Wright & Co. Trinity street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wigfall John, Son & Co. Pond street
  • Wild Joseph, Upper Heeley
  • Wildgoss, Dearden & Hoyland, 20 Batley street
  • Wing Michael & Joseph, Lambert street
  • Wing Samuel, 32 Bailey lane
  • Witham George, Bridge street
  • Wolstenholme James, Dunfields
  • Wragg Joseph, Porter street
  • Wright Jonathan & Son, George street, Little Sheffield

Fire, &c. Insurance Offices & Agents,

  • Birmingham, Josiah Fairbank & Son, East parade
  • British Commercial (life) William Nettleship Wade, 6 King street
  • Guardian, Joseph Haywood, 19 Paradise square
  • Leeds & Yorkshire, Thomas James Parker, St. James' street
  • North British, James Sorby, Market street
  • Norwich Union, Benjamin Schofield, Watson walk
  • Phoenix (fire) and Pelican (life) Jonathan Wait Broadbent, Canal wharf
  • Protector (fire) Henry Kirkby, Hartshead
  • Royal Exchange, George Turton, 43 Charles' street
  • Sheffield (fire) William Brownell, George street
  • Sun, William Henry Saunders, East parade
  • West Of England, Andrew Allan Hardy, 19 Queen street
  • Yorkshire, Luke Palfreyman, 4 Bank street

Fire Irons--Manufacturers Of,

  • Carr George, Meadow place, Meadow street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Nicholson & Hoole, Greenlane
  • Turner William, Jericho
  • Wilks Joseph, 60 Wicker

Fishmongers,

  • Dickson Samuel, Fish market & Castle hill
  • Jones David, Silver street
  • Lowther Mildred, Fish market and Cliff's yard
  • Maskell Joseph, Fish market & Hartshead
  • Moore Thomas, Fish market & Castle hill
  • Smith James, Barker pool
  • Stacey Thomas, Fish market & Castle hill

Flax Dressers,

  • Cliff Thomas, top of West street
  • Cockayne William, Angel street
  • Gould Micah, 101 Fargate
  • Sayles Thomas, 17 Gibraltar street

Fork Manufacturers,

  • Beardshaw Jonathan, Lower Winco bank
  • Beardshaw Jon. Lower Winco bank
  • Bennett George, Oborne street
  • Cantrell William, Grimesthorp
  • Chaloner Joseph, Shire green
  • Chaloner Stephen, Shire green
  • Cowley Joseph, Pinstone street
  • Crookes Samuel, 37 Spring street
  • Deakin Joseph, Spring street
  • Dearman James, Trippet lane
  • Drabble George, Grimesthorp
  • Eckles Benjamin, Cross Smithfield
  • Ellis Marmaduke, Shire green
  • Fox Charles, 2 New Church street
  • Gregory Joseph, Bell house, Shire green
  • Hall James, jun. Grimesthorp
  • Hall James, sen. Grimesthorp
  • Hargreaves James, 36 Silver street
  • Hazlehurst George, Shire green
  • Horton William, Shire green
  • Hotchson William, Shire green
  • Houldsworth & Kirkby, Woodside
  • Howson William, Shire green
  • Iveson James, 74 Oborne street
  • Kay John, Shire green
  • Leek James, West street
  • Lucas Edward & Sons, New Church street, and Dronfield
  • Makin & Sanderson, Hollis croft
  • Mallinson Michael, Grimesthorp
  • Merrill Ralph & Son, Harvest lane
  • Mitchell William, 32 Coalpit lane
  • Muscroft George, Upper Winco bank
  • Muscroft John, Upper Winco bank
  • Platts Robert, Shire green
  • Platts William, Shire green
  • Roebuck Robert, Shire green
  • Royds George, Shire green
  • Sanderson William, 36 Hollis croft
  • Sellars Joseph, Upper Winco bank
  • Simpson & Higginbottom, 26 Sim's croft
  • Tillotson John and Son, Coalpit lane
  • Turner Thomas, Oborne street
  • Twigg & Parkin, 16 Oborne street
  • Wells John, 14 Broad street, Park
  • Woffinden Alfred, 14 Union street

Founders,
(See Casters and Founders.)

Fruiterers,

  • Bennett William, 4 Market place
  • Deakin John, 1 Market place
  • Eaton Peter, 10 Market place
  • Harris George, 14 Market place
  • Lye Peter, 17 Market place
  • Milner John, 27 King street
  • Milner John, 30 Fargate
  • Moore Robert, 19 Market place
  • Parkin Isaac, 3 Market place
  • Parkin Isaac, 18 Market place
  • Stones William, 8 Market place
  • Taylor Henry, 21 King street
  • Teasdale James, 6 Market place
  • Webster William, 5 Market place

Furniture Brokers,

  • Andrews Samuel, 30 Hartshead
  • Bardwell Ann, 95 Fargate
  • Birks John, 101 South street, Sheffield moor
  • Bussey William, 1 Castle street
  • Clayton John, Paradise square
  • Clayton Philip (& valuer) Silver street head
  • Clayton William Henry, 6 Campo lane
  • Cooper Stephen, 9 Grindle gate
  • Cowen Thomas, Campo lane
  • Ellis John, Fargate
  • Haley William, 11 Westbar
  • Lee William, 9 Orchard street
  • Megson John, 48 Westbar green
  • Morris Joseph, 22 Townhead street
  • Newton Thomas, 32 Westbar
  • Peat John, 8 Broad lane
  • Primrose Daniel, Barker pool
  • Smilter Benjamin, 46 Bridge street
  • Steel Jesse, 11 West bar
  • Styring George, 22 Lee croft
  • Timperley John, Bridgehouses
  • Unwin Charles, 3 Snig hill & Westbar

Furriers,

  • Hogg Paul, 52 Compo lane
  • Littlewood Joseph, 3 Porter street

Gardeners & Seedsmen,
Marked thus * are also Nurserymen.

  • *Andrews Jonathan Champion, Spital fields
  • Bennett Joseph (and green grocer) 7 Market place and Wicker
  • Blacktin John, 63 Scotland street
  • Burgin Jonathan, 53 Gibraltar street
  • Burgin William, 93 Westbar green
  • *Fisher Charles, Handsworth Woodhouse
  • Fretwell George (and green grocer) 32 Westbar green & 16 Bow street
  • *Hatfield John, Broom cottage
  • Henderson Samuel, Pinstone street
  • Milner John (and greengrocer) Neepsend, Market place, & 33 King street
  • Milner William (& green grocer)
  • Neepsend, Market place, & 38 King street
  • *Nicholson John, Penistone road and Market place
  • Oldham Jonathan, 103 South street, Sheffield moor
  • Pearson Shepley (and green grocer) Neepsend, 39 King street, & Market place
  • Smith William, 56 Moorfields
  • Stones George, 15 Market place
  • Towndrow Joseph, South street

Glue Manufacturers,

  • Cockerton John, Mill sands
  • France Peter & Sons, Saville street

Green Grocers,

  • Andrews James, 34 King street and Spital fields
  • Bradshaw William, 11 King street
  • Burgin George, 35 King street and Bridge houses
  • Burgin William, 13 Market place
  • Carnall Henry, 13 King street, & Harvest lane
  • Davison Amy, Bow street and North street
  • Foster Thomas, 63 Westbar
  • Gatley Jonathan, 37 King street, & Attercliffe
  • Harvey Francis, 12 & 13 King street
  • Shaw John, 32 Pea croft
  • Stevenson Luke, 9 Market place
  • Stones William, 32 King street

Grocers & Tea Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Andrews William, 104 Fargate
  • Barker Joseph, 20 Angel street
  • Bates Brian, 6 Union buildings. Union street
  • Bennett Edward, 59 Rockingham street
  • Booker Samuel, 8 Pinfold street
  • Booker William, 16 King street
  • Bower William, 2 Pinstone street
  • Broadhead John, 75 Westbar green
  • Cooper John, 1 High street
  • Cooper Thomas, 17 High street
  • Cox Henry, 4 Fargate
  • Davy James Smith, 24 Fruit market
  • Denton Benjamin, 9 Angel street
  • Doncaster Henry, 41 High street
  • Ellis Hannah, 19 Haymarket
  • Eyre Ellis, 28 Fargate
  • Eyre Joshua, 38 Church street
  • Fletcher Peter Holmes, 4 Angel street and Bridge houses
  • Frith Joseph, 5 Snig hill
  • Furness Mathias, 1 Norfolk street
  • Gaunt John, 92 Westbar green
  • Gurney Edmund, 11 Queen street
  • Hall John, 1 Broad street, Park
  • Haslehurst & Son, 1 Church street
  • Heighington George (tea & coffee) 49 High street
  • Hind Joseph, 8 Haymarket
  • Horton Thomas Hands (and coffee roaster) Fruit market
  • Jackson Martin, 16 Fargate
  • Johnson John, 26 Bank street
  • Littlewood William, 12 Snig hill
  • Mallinson David, 16 Haymarket
  • Newbould George, 7 Snig hill
  • Newton Benjamin, 29 Fruit market
  • Newton John, 18 King street
  • Nicholson Thomas, 15 Castle street
  • Parkin George, 6 Waingate
  • Porter Thomas, 4 King street
  • Rhodes James, 66 Moorfields
  • Rose Benjamin, 20 Westbar
  • Rowbotham Isaac, 12 Tenter street
  • Sampson George, 49 Scotland street
  • Schofield Samuel, Silver street
  • Senior Joseph, South street, Sheffield moor
  • Sharman Samuel, South street, Sheffield moor
  • Shaw James Kay, 33 Westbar
  • Shirley Thomas, 1 Church street
  • Skidmore Benjamin, 20 Fargate
  • Smith Samuel, South street, Sheffield moor
  • Staniforth Samuel, 30 Broad lane
  • Sykes Joseph, 34 Pinstone street
  • Thompson Joseph, 28 Waingate
  • Wakefield William, 31 Fargate
  • Walker George, 22 Snig hill
  • White William, 6 High street
  • Whitham Philip, Attercliffe
  • Wilson John, Pinstone street
  • Wood Henry, 33 Church street
  • Woolhouse Frederick, 13 Haymarket
  • Woolley Joseph (tea and coffee) 34 High street

Gunsmiths,

  • Allison John, Barker pool
  • Greaves Peter, Blue Bell yard, High street
  • Shawell Charles, Castle street

Hair Dressers and Perfumers,

  • Addy Charles, 99 Fargate
  • Addy Joseph, 15 Union street
  • Aspinall John, 6 Broad street Park
  • Aveyard Joseph, Watson walk
  • Bellamy John, 11 Workhouse croft
  • Blackwell Ebenezer, 17 Change alley
  • Blackwood Anna Maria, Church street
  • Bower Charles, 27 King street
  • Bower George, Attercliffe
  • Bradshaw Henry, 70 Bridge houses
  • Carom Robert, Attercliffe
  • Cook John, 20 Bridge street
  • Cooper Charles Winterbottom, South street, Sheffield moor
  • Cooper Robert, Haymarket
  • Copley John, 10 Broad lane
  • Copley Mary, 48 Campo lane
  • Cupit Charles, 34 Pin fold street
  • Fawcett Jonathan, 85 Fargate
  • Fletcher William, Coniston street
  • Garnett Brice, 57 Campo lane
  • Garnett Bryce, 1 York street
  • Goodlad George, 4 Pea croft
  • Hatfield Thomas, 18 Waingate
  • Hobson Henry, 16 Snig hill
  • Holland William, 21 Gibraltar street
  • Mannder Robert, Westbar
  • Norton George, Castle street
  • Norton Joseph, 8 Change alley
  • Parkin George, 11A Norfolk street
  • Richardson James, 8 Grindle gate
  • Sleeford Henry, 3 Westbar green
  • Snape John, South street
  • Strother & Marples, 2 Norfolk street
  • Vason Mary, 31 Waingate
  • Wood Ann, 16 Castle street
  • Woodcock Melling, 39 Westbar
  • Younge George, 6 Scotland street

Hair Seating Manufactrs,

  • Eyre James, South street
  • Hitchen Charles, 14 Bridge street
  • Laycock Brothers, 40 Arundel street
  • Laycock Samuel & James, Mill sands

Hardwaremen,

  • Alberte Angelo, 8 Waingate
  • Bramhall Thomas, Tenter street
  • Cocker Robert, 86 Pea croft
  • Daffin Benjamin, 30 King street
  • Harrison Thomas, top of Lee croft
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Paul Ann. 33 & 34 Silver street
  • Quin Edward, 21 Snig hill
  • Shepherd John, 27 Snig hill
  • Walker William, 7 Westbar
  • Ward Alfred, 100 Fargate

Hat Manufacturers and Hatters,
Marked thus * are Manufacturers.

  • *Booker Mary Ann, Castle green
  • Booth Henry & Son, 26 Snig hill
  • Bradshaw James, 16 & 27 Market place
  • *Carey George, (& laceman) 11 Market place
  • Cliff Charles, 4 High street
  • Cooper Charles Winterbottom, South street, Sheffield moor
  • Cooper Robert, Haymarket
  • *Daniels James, 6 Market place
  • *Denniff Matthew, 10 Nursery street
  • *Dunkerley George, 1 Gibraltar street
  • *Gillott Samuel, 1 King street
  • Hogg Paul, 52 Campo lane
  • *Ibbotson George, 53 Westbar green
  • *Johnson Isaac, 24 High street
  • Johnson John, Mary and Harriet, Haymarket
  • *Millington Timothy, Bow street
  • Raynor Thomas, 14 High street
  • Senior William, 5 King street
  • *Webster Edward, 10 Trippet lane
  • *Whiteley Jonathan Aked, 3 Market place

Horn Haft and Scale Pressers,

  • Ashall George, 4 Sim's croft
  • Barringham Robert, Eyre lane
  • Bashforth Thomas, Cross Smithfield
  • Berry Thomas, 103 Eyre street
  • Booler John, Rockingham street
  • Boothroyd John, 76 Carver street
  • Bradley Thomas, 5 Broad lane
  • Brittlebank Joseph, 77 Pea croft
  • Cooper John, 18 New street, Park
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, Church street
  • Dewsnap Jonathan & Sons, Arundel street
  • Dodge Robert, 32 West street
  • Dongworth Samuel, Porter street
  • Glossop Joseph, Green lane
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Greases James, Carver street
  • Hawksley John, 60 Hollis croft
  • Hides & Townsend, 62 Hollis croft
  • Holroyd William, 37 Allen street
  • Matthews Thomas, 5 Carver lane
  • Morton, John, 7 Tudor street
  • Newton Isaac, Sharrow moor
  • Owen Thomas, 5 Bailey lane
  • Parker Samuel, Porter street
  • Peacock William, Scotland street
  • Poles Joseph, Pitt's moor
  • Procter Amos, Coalpit lane
  • Roberts & Mettam, Howard street
  • Roberts John, 20 Arundel street
  • Shaw John, 61 Fargate
  • Simpson James & Matthew, (& sham stag, & for powder flasks & comb pieces) Parkhill lane
  • Simpson Samuel, Snow hill lane, Park
  • Slack Alice, 15 Campo lane
  • Stork Charles, 5 Rockingham lane
  • Wasnidge William, 22 Pond street
  • Woodcock Thomas, Sharrow moor

Horn Merchants,
(See also Bone Merchants.)

  • Brittlebank Joseph, 77 Pea croft
  • Fisher Joseph, 1 Cheney square
  • Fisher Robert & William, Orchard place
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Hawkesley John, 60 Hollis croft
  • Howlden Ann, Solly street
  • Parker Samuel, Porter street
  • Taylor Richard, 33 Coalpit lane
  • Wild James & Son, 29 White croft

Hosiers & Glovers,

  • Bramall Joseph, 1 Snig hill
  • Brewin Samuel, 2 Waingate
  • Davy Abel, 13 Bank street
  • Lewis John (& laceman) 7 Market place
  • Mather Mrs. John, 11 Fargate
  • Palfreyman Richard, 13 Westbar
  • Rayne Thomas, 15 High street
  • Richardson Thomas, 24 Orchard street
  • Senior William, 5 King street
  • Swift William, 17 Angel street
  • Turnell Joseph, 8 High street
  • Wilcock Sarah, 16 Church street
  • Youle & Platts, 3 High street

Ink-Stand Makers,

  • Alcock John, 9 Queen street
  • Broadhurst Lazarus, 3 Pond hill
  • Foster Thomas, 51 Burgess street
  • Hukin George, 4 Workhouse lane
  • Jessop Richard and William (brass and general dealers) Radford street
  • Rodgers Thomas (brass & cap and ferrule maker and silver cutler) Carver lane
  • Tankard Benjamin (& paper case) 20 Hartshead

Inns,
(See also Taverns & Public Houses )

  • Angel (& posting) Edward Hancock, 8 Angel street
  • Bull and Mouth, Jonathan Broadbent, 20 Waingate
  • Commercial (and posting) William Taylor, Haymarket
  • George Commercial Inn, William Rodgers, Market place
  • King's Head (and posting) William Woodhead, Change alley
  • Rein Deer, Margaret Healey, Waingate
  • Tontine (and posting) J. Lambert, Haymarket
  • Travellers, William Richardson, Snig hill

Iron Founders,

  • Batt & Kidgell, Court, Meadow street
  • Darwin & Co. (and engine & mill work) Queen's Foundry, Workhouse croft
  • Jobson & Co. Roscoe place
  • Longden, Walker & Co. (& manufacturers of ornamental pallisadoes) Phoenix Foundry
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. Norfolk street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Shofield & Oxley, Furnace hill
  • Steade Joseph, Eyre street
  • Stuart & Barton, Saville Works
  • Wilson & Fowler, Eagle Foundry. Park

Iron Manufacturers,

  • Armitage Morgan & Henry, Mouse Hole Forge
  • Booth & Co. Park Iron Works
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Parker William, Brightside
  • Smith William & Edward, Wicker

Iron Merchants,

  • Booth & Deakin, Holly street
  • Butterley & Co. Norfolk row
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Elliott Ebenezer, 61 Burgess street
  • Haslehurst John, Westbar green
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Hoyland John Hirst, York street
  • Marshall William (and steel, tin, and every description of metals) 36 Westbar

Ironmongers,

  • Beet Thomas, 106 Broad lane
  • Bradley John, 31 High street
  • Emerson Richard, Nursery place
  • Gatley Thomas, Westbar green
  • Holbert Henry, & Son, 50 Westbar
  • Jackson William, 29 Coalpit lane
  • Miller David, 24 Orchard street
  • Milner Charles, 81 Fargate
  • Pass Samuel, 25 Coalpit lane
  • Pickslay, Appleby and Bertram (furnishing) High street
  • Rawlins Benjamin, 4 Carver street
  • Salt Jonathan, 29 Westbar
  • Shepherd, Malin & Son (furnishing) 17 Haymarket
  • Stacey William, and George, (furnishing) 25 Market place
  • Taylor John, 49 Gibraltar street
  • Trickett Benjamin, Wadsley
  • Wallis Joseph, (furnishing) 24 Fargate
  • Williamson John, 54 Trippet lane
  • Younge Charles Frederick (furnishing) 45 High street

Ivory Cutters,

  • Battle William, Townhead street
  • Davy John, 21 Grindle gate
  • Glossop William, 28 Hawley street
  • Primrose Daniel, Barker pool
  • Warburton Samuel, 52 Hollis croft

Ivory Merchants and Dealers,

  • Dalton Samuel, Cherry place
  • Fisher Robert & William, Orchard ln
  • Gurney Joseph, 29 Arundel street
  • Lury & Co. 32 Bridge street
  • Wild James & Son, 29 White croft

Jewellers,

  • Bright & Sons, Market place
  • Holden George, 21 Fargate
  • Mackenzie & Littlewood, 2 High street
  • Robinson Thomas, 28 High street
  • Scott Frederick, (working) 97 Fargate

Joiners' Tool Makers,
(See also Edge-tool and also Saw Makers.)

  • Ash William & Co. Norfolk lane
  • Axe George, Pepper alley
  • Barber Ralph, Glossop road
  • Bee James, Townhead street
  • Burkinson William, 100 Fargate
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cain James, 51 Norfolk street
  • Chumbley, & Edley, Porter street
  • Cockhill John, Amos green square
  • Corfield John, 7 Smithfield
  • Frost Ralph, Backfields
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Marples Edward, near Rockingham street
  • Maw & Stayleys, Rockingham street
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Moulson Brothers, Tudor street
  • Penestone, Wheatcroft & Singleton, Arundel street
  • Round William, 68 Allen street
  • Slater Joseph, Rockingham street
  • Sorby John & Sons (mark, 'I & H. Sorby.') Spital hill
  • Stones Benjamin, Paternoster row
  • Stones Frederick. Arundel street
  • Swift Michael, 57 Coalpit lane
  • Taylor William, Furnival street
  • Ward David & Son (& engravers) 31 Portobello street
  • Wheatcroft Charles, Andrew street, Wicker
  • Wright John and Son, George street, Little Sheffield
  • Wright Thomas, Highfield

Lancet & Fleam Makers,

  • Bagshaw William, 12 Spring street
  • Borwick Samuel, Plumb street, Morris fld
  • Gregory Gen. (fleam) 7 Bailey lane
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Tankard William, 14 Lee croft
  • Wharton Benjamin, (fleam) 4 Moorfields
  • Woolhouse Samuel, Campo lane & Orchard street
  • Wright John & Son, George street, Little Sheffield
  • Wright Thomas, Highfield

Leather Cutters and Sellers,

  • Barker John, 9 Snig hill
  • Bramall Joseph, 1 Snig hill
  • Candow Mary, Court, 37 High street
  • Dawson William, 15 Change alley
  • Hill William. 10 Snig hill
  • Hopkinson Henry, 2 Westbar green
  • Jenkinson Thomas, 21 Waingate
  • Lowe Elias, 25 Bank street

Linen Drapers,
Marked thus * are also Woollen Drapers.

  • *Atkinson Joseph & Sons, 13 Angel street
  • Broadbent William, 11 Waingate
  • Butcher Jonathan, 30 High street, & 7 Angel street
  • Carson John, 23 Westbar
  • Carson Samuel, (woollen warehouse) Market street
  • *Carson William, 41 Church street
  • Cowen, Davy & Dixon, 47 High street
  • *Frith & Greening, 21 Angel street
  • Frost George Batley, 7 Fargate
  • *Hardy Thomas & Co. 5 Westbar
  • *Heppenstall John, Philip & John, 23 Snig hill & 18 Angel street
  • *Hindley William, 24 Snig hill
  • Ingle William, 65 Moorfields
  • Jones John, 8 Market place
  • Lorimer Charles, 1 George street
  • Maugham Mark, 10 Angel street
  • Mitchell Alexander, 14 Change alley
  • Owen Samuel, 43 & 44 High street
  • Sawyer John, jun. 51 Campo lane
  • Sharman Samuel, South street, Sheffield moor
  • Smith George, York house, Fruit market
  • Stevenson John, 3 Angel street
  • Taylor John, 95 South street
  • Walker John, 22 High street
  • *Wiley Frederick, 16 Market place
  • Willey Thus. & John, 9 Market place
  • Wright Mary, 9 High street
  • *Youle & Platts, 3 High street

Livery Stable Keepers,

  • Cook Samuel, 47 Nursery street
  • Percival Thomas, 6 Wicker

Locksmiths,

  • Duke Henry, 37 Coalpit lane
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Shearwin John, 20 Westbar
  • Wilks Joseph, 60 Wicker
  • Wood Thomas, Rockingham street

Maltsters,

  • Butterell John, 12 Broad lane
  • Cockill William, Owlerton
  • Davy Dennis, Bridge houses
  • Ellis George, Lower Winco bank
  • Hall John, 1 Broad street, Park
  • Marriott William, jun. Attercliffe
  • May Ebenezer, Attercliffe
  • Nanson Edward & Co. Bridge street
  • Nicholson Joseph, Shire green
  • Owen John, Scargill croft, Bank street
  • Rowley & Crich, 29 Orchard street
  • Shallcross George, 43 Gibraltar street
  • Ship an Jonathan, 17 King street
  • Shirley John, Attercliffe Steam Mill
  • Timm Nicholas, Coalpit lane
  • Turton George, 43 Charles street
  • Walker George, 22 Snig hill
  • Wigfall Joshua, Pond Mill
  • Wood William & Co. 17 Bank street
  • Wreaks Thomas, Court, 37 High street

Mark & Figure Makers,

  • Cartwright Thomas, 75 Pea croft
  • Ellis Isaac & Son, 19 Hawley street
  • Fox Isaac, Bridge houses
  • Hattersley John, 49 South street

Merchants Factors and Manufacturers,

  • Addy George & Sons, Ilea croft
  • Badger Thomas Johnson, Pond street
  • Bailey Samuel & Co. Spring street
  • Barton James & Henry, Norfolk lane
  • Bayley Richard, 33 Norfolk street
  • Beardshaw Jon. & Son, Hollin croft
  • Bennett John Hall, Carr place
  • Best Thomas, 45 Howard street
  • Bibby & Goddard, Arundel street
  • Binge John, 25 Church street
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Bladworth Thomas, 17 Sheaf street, Park
  • Bramhall James & Son, Solly street
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Burdekins & Hawley, Carver street
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cadman Peter & Sons, 37 Norfolk street
  • Cam & Birks, Workhouse lane
  • Cam James, 51 Norfolk street
  • Cameron Richard, Upper Heeley
  • Colney & Hargreaves, Eyre lane
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Drabble James, Eyre street
  • Eadon, Jessop, Fox and Co. Park works
  • Eadon Samuel, 47 Pond street
  • Fenton Benjamin & Co. 30 Arundel street
  • Fisher Robert & William, Orchard place
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Greaves & Newton, West street
  • Greaves Nathaniel, Portobello
  • Greaves William & Sons, Sheaf works
  • Green, Bradbury & Firth, 22 Burgess street
  • Gurney Joseph, 29 Arundel street
  • Hadfield Robert & Co. 12 St. James' street
  • Hall Jonathan, 18 Union lane
  • Hall William, 57 Porter street
  • Harder Jonathan Henry & Co. 60 Westbar green
  • Hasland & Birley, Upper Heeley
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley
  • Hawkin William, South street, Sheffield moor
  • Hawksley & Son, West street
  • Haywood, Hinchliffe & Co. Eyre street
  • Heathcote John, Pye bank
  • Hobson Jon. Cripps, 42A Norfolk street
  • Holy Daniel & George, Mulberry street
  • Hoole William, Netherthorp
  • Hounsfield John & Bartholomew, Little Pond street
  • Ibbetson William & Gen. & Co. Bridge street
  • Ibbotson Brothers, Globe, Works
  • Jacobs & Newgas, 32 Pinstone street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Kirk Samuel & William, Eyre street
  • Kirkby Joseph & Co. Portobello
  • Kitchen & Peacock, 60 Fargate
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lister & Co. 70 Broad lane
  • Lockwood William, Arundel street
  • Marriott George & Son. Cross Smithfield
  • Marshall Samuel & David, 9 West street
  • Marshall William, 36 Westbar
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Maw & Stayleys, Rockingham street
  • Mearbeck Thomas, York street, and Hartshead
  • Middleton William, George street
  • Miller David 24 Orchard street
  • Moore George & Sons 21 Arundel street
  • Mottram Thomas, Furnival street
  • Moulson Brothers, Tudor street
  • Naylor & Sanderson, West street
  • Naylor Samuel, 57 Coalpit lane
  • Newbould Samuel & Co. South street
  • Newbould Thomas William and George, South street
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • North Godfrey, Sturgess & Frederick, Eyre lane
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Osborn & Sons, Carver street
  • Padley, Norburn & Co. George street, and Norfolk street
  • Parker William, (American) South street
  • Parkin Joseph, Norfolk lane, & Pitt's moor
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Ratcliffe George, Love street
  • Rawlins Gen. 24 Rockingham lane
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel street
  • Rodgers Joseph & Sons, Norfolk street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Rooke John Spooner, Queen street
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Tenter street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Smith William, 22 Wicker
  • Sorby Robert, Union street
  • Spear, Jackson & Co. Gibraltar street
  • Spencer & Crossland, 81 Allen street, & 157 Fenchurch street, London
  • Stenton William (of the firm of Naylor & Sanderson) Springfield
  • Stuart & Barton, Savile street
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Thorpe, Wragg & Co.10 & 11 Carver street
  • Tillotson Jonathan & Son, Coalpit lane
  • Todd Robert & Co. 30 Orchard street
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Vickers William & Co. Don Works, Millsands
  • Ward David & Son, 31 Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wilkinson James, Arundel street
  • Wilson & Hawksworth, Sycamore street
  • Wilson Edmund, 38 Norfolk street
  • Wilson William, 10 Charles street
  • Wood & Atkinson, Rockingham street
  • Woolhouse William Henry, Carver street
  • Woollin Jonathan. 71 Westbar green
  • Wright Thomas, Highfield

Milliners,
(See also Dress Makers.)

  • Aldam Sophia, 4 South street, Park
  • Allwood Jane, 3 Willey street, Wicker
  • Barber Hannah, Tudor street, Sheffield moor
  • Barker Sarah, 1 Cross Chapel street
  • Baxter Rhoda, Pinstone street
  • Booth Fanny, 32 Howard street
  • Bradbury Ann, 8 Arundel street
  • Bradford Elizabeth & Sarah, Market place
  • Bullass Mary, Bridge houses
  • Cadman Hannah, 56 Norfolk street
  • Cardall Sarah, 6 Coalpit lane
  • Cheetham Catherine, 12 Furnival street
  • Claridge Elizth, 22 Cross Burgess street
  • Clough Mary, 13 Cheney row
  • Cooper & Barker, Barker pool
  • Edwards Ann, 90 Allen street
  • Furness Mary Ann. 17 Pye bank Bridge houses
  • Gould Elizabeth & Caroline, George street, Little Sheffield
  • Greaves Ann, 58 Campo lane
  • Gregory Ann, West street
  • Gregson & Booth, 41 Porter street
  • Hague Ann & Eliza, 29 Trinity street
  • Hardy H. Eyre street
  • Hartley Sarah, Carver street
  • Hobson Martha, 15 Button lane
  • Holland Frances, 19 Bank street
  • Holliday Elizabeth, 54 Norfolk street
  • Horax Fanny, 80 Fargate
  • Hoyland Sarah, 6 Moorfields
  • Lawton & Thompson,13 Baker's hill
  • Lawton Sarah, Chapel walk
  • Linley Ann, 9 Norfolk row
  • Littlewood Arabella, Beet street
  • Lynn Sarah, 3 Arundel street
  • Marples Harriet, 49 Wicker
  • Marriott Mary Ann, Hoyle street
  • Marsh Ann & Fanny, 14 Flat street
  • Nettleship Elizabeth, 17 Bow street
  • Oxley Sarah, 34 Bailey street
  • Parkin Edith, 10 Campo lane
  • Pigott Mary, 20 Shudehill
  • Rawson Mary Ann, 19 Shudehill
  • Roberts Mary Ann, 31 Howard street
  • Sampson Eliza, Rockingham lane
  • Scott Eliza & Ellen, 61 Wicker
  • Sharrow Elizabeth, 5 Surry street
  • Smith Mary, 46 Norfolk street
  • Smith Sarah, 59 Carver street
  • Smithies Elizabeth, 5 Haymarket
  • Steward & Phoenix, 92 Fargate
  • Thompson Frances, 66 Trippet lane
  • Valentine Ann, 41 Broad lane
  • Walker Ann, Dolly street
  • Warburton Mary, 52 Hollis croft
  • White Mary, Coalpit lane
  • White Mary Ann, Meadow street
  • Wild Ann, Hick's lane
  • Wills Ann, 10 New Church street
  • Witham Hannah, 1 Gell street

Millwrights,

  • Cavill Thomas, Norris fields
  • Christie Alexander & Co. Sheaf bridge
  • Freeborough John, Chapel street
  • Greaves George, Penistone toad
  • Hawksley George, Owlerton

Musical Instrument Ma- Kers & Repairers,

  • Burt John (and piano forte manufacturer) Little Sheffield
  • Shaw William Rouse, George street

Music Sellers,

  • Rogers Robert, 14 Norfolk row
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate

Nail Makers,

  • Dearden John, 12 Copper street
  • Dickinson Enoch & Sons, Orchard lane
  • Downes Francis, Oborne st and 2 Cotton-mill walk
  • Greaves William, 4 Broad street, Park
  • Housley George, 20 Holly street
  • Layland Jervis, Lambert street
  • Marshall Martin, Scotland st and Port Malron
  • Marshall William, 36 Westbar
  • Peace Sand. Smithfield & Garden
  • Taylor William, Duke street, Park
  • White John, Lower Meadow street

Newspapers,

  • Courant (Friday) John Clarke Platt & Co. 6 Haymarket
  • Independent (Saturday) Henry Andrew Bacon, 19 Angel street
  • Iris (Tuesday) John Blackwell, 48 High street
  • Mercury (Saturday) George Ridge, 3 King street

Opticians,

  • Ashmore & Osborne, 42 Burgess street
  • Bird Thomas, 3 Hawksworth court, and Norfolk street
  • Chadburn John; 31 Mulberry street
  • Cutts John Preston, Division street
  • Frith Peter & Co. Arundel street
  • Froggatt Thomas, Walk mill
  • Hancock Hannah (& beer machine manufacturer) 24 Waingate
  • Linton John, 15A Pond street
  • Proctor William Bell square
  • Thorpe James, Westbar green
  • Wright & Sykes, 40 Nursery street

Packing-Box and Case Makers,

  • Andrews Alice, Tenter street
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Howe Abraham, Pyre street
  • Unwin John, Amos-green square

Painters-House, Sign, &c,

  • Ackroyd William, Church street
  • Baxter George, 3A Townhead street
  • Baxter William, 28 Pinstone street
  • Bembridge John, West street
  • Bennett Edward, (and japanner) 50 Rockingham street
  • Bennett George, 19 Orchard street
  • Bennett John, 5 Yorke street
  • Bennett John, Hartshead
  • Brookes Ann & Ebenezer, 59 Campo lane
  • Brooks Joseph, 11 Silver street
  • Day William, 18 Smith street
  • Drury Robert, Howard street
  • Evers Moses, 19 Fargate & Silver street
  • Fletcher Benjamin, 2 High st lane, Park
  • Hall Jonathan, George street, Little Sheffield
  • Henly John, 6 Norfolk street
  • Kirby Thomas, Castle & Bridge houses
  • Leaf Jonathan, (& coach) 9 Norfolk street
  • Norman Samuel Rhodes, 7 South street
  • Owen John, 9 George street
  • Robinson Thomas, South street, Little Sheffield
  • Robinson William, 52 South street
  • Ross George, George street
  • Ross George, Tower hill, Bridge houses
  • Warris Thomas, Shales moor
  • Whitehead & Guest, Owen's yard, 44 High street

Paper Makers,

  • Hoult John, Wadsley bridge
  • Thomsons, Houlden & Hawksley, Storrs and Owlerton

Pasteboard Manufactrs,

  • Hoult John, Wadsley bridge
  • Hukin George, 4 Workhouse lane

Patten & Clog Makers,

  • Addiman Mary, 29 Pinstone street
  • Beaumont James, 73 Shales moor
  • Bloomer John, 36 Church street
  • Coates George, 57 Moorfields
  • Gillott Mary, 9 Market street
  • Hague Joseph, 54 Westbar green
  • Hague Joseph, 54 Campo lane
  • Howard John, 97 South street
  • Mitchell Isaac, Snig hill
  • Nicholson Joseph, Grindle gate
  • Powell Thomas, 61 Westbar
  • Ripon John, Allen street
  • Rodgers Nathaniel. 58 Westbar
  • Walker Moses, 9 Trippet lane

Pawnbrokers,

  • Ashmore James, 17 South street
  • Atherton William, 28 Bridge street
  • Batt Thomas, Westbar green
  • Binge John, 25 Church street
  • Bowman Sarah, 10 Queen street
  • Chapman & Stacey, 66 Westbar green
  • Davies Morgan, 47 Westbar
  • Fox Benjamin, 55 Westbar
  • Hammond Charles, 29 Church street
  • Hoe John, 27 Fargate
  • King Thomas, Westbar green
  • Lief George, 40 Church street
  • Meyer Solomon, 35 Pinstone street
  • Naylor Robert, 15 Fargate
  • Ridgway William, 27 Snig hill
  • Senior Jane, 44 Gibraltar street
  • Shales Hanh, 103 & 104 Duke street, Pk
  • Spink John, 40 Westbar
  • Story William, 2 & 3 Broad street, Park

Pearl Cutters & Workers,

  • Law, Atkin & Oxley, 100 Eyre street
  • Mappin Joseph & Son, Pepper alley

Pen and Pocket Knife Manufacturers,

  • Allen George, Court, 7 Meadow street, and Beet street
  • Alsop Thomas, Meadow street
  • Amery Abraham, Barnard street
  • Amory Thomas, 14 Arundel street
  • Appleyard Edward, Headford street
  • Archdale Thomas, Lower Heeley
  • Armitage John, Wadsley
  • Ashbury James, 22 Lambert street
  • Ashby James, Lambert street
  • Austin George, 59 Charles street
  • Bagshaw William, 12 Spring street
  • Barber Edward, South street
  • Barker John, Wadsley
  • Barker Joseph, Wadsley
  • Barlow Samuel, Neepsend
  • Barlow William, Upper Heeley
  • Barnes Edward, Hollis croft
  • Barnes George, 35 Campo lane
  • Barnes Henry, Newton's yard, Baily street
  • Bateman George, 31 Smithfield
  • Bateman Ralph, Wadsley
  • Baxter John, Scotland street
  • Beardshall Thomas, 30 Silver street
  • Beet Jonathan & Sons, Broad lane
  • Bennett George, Wadsley
  • Bingham James
  • Birtles Isaac, 5 Copper street
  • Bishop Joseph, 25 Furnace hill
  • Bland John, Wadsley
  • Bower David, Glossop road
  • Bradbury Elizabeth & Son, 8 Arundel street
  • Bradshaw William, Crookes
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Bunting Robert, 10 Radford street
  • Burch William, 10 Oborne street
  • Burgin William, Duke street, Park
  • Burgon John, Walkley
  • Burton Thomas, 5 Backfields
  • Clark & Osborne, Earl street
  • Coldwell John, 81 Oborne street
  • Colley William & George, Wadsley
  • Constantine Stephen, 43 Hollis croft
  • Copley John, Walkley
  • Crawshaw James (& fruit & dessert knives) Solly street
  • Crookes Ann, 33 White croft
  • Crookes Jonathan, Rockingham lane
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, High street
  • Crownshaw John, Wadsley
  • Cryer John, Trinity street
  • Day Thomas, Court, 5 Grindle gate
  • Didsbury Richard, Smithfield
  • Dodworth Matthew, Backfields
  • Downing Betsy, Wadsley
  • Downing Samuel, Wadsley
  • Drabble James, Oakes green, Attercliffe
  • Drabble Joseph, Court, 5 Garden street
  • Eyre Joseph, Darnall
  • Farr John, Mount Pisgah
  • Farr Joseph, 14 Pea croft
  • Fenton Thomas & Benjamin, Solly street
  • Frith James, 31 Bailey street
  • Frith Samuel, Allen street
  • Furniss Thomas, 6 Garden street
  • Gascoigne Joseph, Hill top, Attercliffe
  • Gaunt William, Attercliffe
  • Gill Benjamin, 104 Broad lane
  • Gill William, Upper Heeley
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Gillett William, Upper Heeley
  • Glossop Edward, 25 Pea croft
  • Glossop Henry, 33 Pond street
  • Glossop William, 9 Smith square, Baily lane
  • Gray George, Rockingham lane
  • Gray Thomas, 5 Radford row
  • Gray William, 9 Court, 8 Lambert street
  • Grayson William, Darnall
  • Greaves & Newton, West street
  • Green William, Scotland street
  • Hadfield Joseph, Cross Smithfield
  • Hadfield Thomas, Broad street, Park
  • Hague Samuel, 9 Steelhammer lane
  • Hague Thomas, Owlerton
  • Hall James & Son, Duke street, Sheffield moor
  • Hall John, 8 Cornhill
  • Hall John (lock & sneck) Patten's shop, Coalpit lane
  • Hall Matthew, Hall's yard, Scotland street
  • Hancock Benjamin, Court, Bailey street
  • Hancock Samuel, Bailey street
  • Hancock Thomas, Attercliffe
  • Hanson John, Court, 10 Bailey street
  • Haslam Samuel, 9 Lambert street
  • Hasland & Birley, Upper Heeley
  • Hatfield William, Grindle gate
  • Hattersley Isaac, Spring street and Workhouse lane
  • Hawksworth John, Attercliffe
  • Hemsall Joseph, 7 Flat street
  • Henderson Samuel, Town head street
  • Heward Isaac, Wadsley
  • Heward Jonathan, Wadsley
  • Heward William, 28 Silver street
  • Higginbottom Reuben, Little Sheffield
  • Hill John, 3 Old street, Park
  • Hill John & Sons, Hillfoot
  • Hobson Joseph, Little Sheffield
  • Hobson Thomas, Walkley
  • Horrabin Samuel, Scotland street
  • Horridge & Hallam, Silver street
  • Hounam Robert, Upper Edward street
  • Houseley George, Wadsley
  • Howard George, Radford street
  • Hudson Frederick, Attercliffe
  • Hudson Robert, Headford street
  • Hurt Alexander, 12 Grindle gate
  • Hurt Thomas, Division street
  • Hutchinson Joseph, Smith street
  • Hutchinson William & Son, Pinstone street
  • Hutton Thomas, Rockingham lane
  • Ibberson William, Owen's yard, 44 High street
  • Innocent John, jun. Darnall
  • Innocent John, sen. Darnall
  • Jackson William, 11 West street
  • Jepson William, Pea croft
  • Jervis William, White croft
  • Jessop Richard and William (and sportsman's knives) Radford street
  • Jewitt William, 96 Pond street
  • Jinken Edward, Court, 12 Bailey street
  • Johnson Ann & Sons, Furnival street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Keyworth Lynel, 2 Beet street
  • Kirk Samuel & William, Eyre street
  • Leek James, West street
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Levicks & Wasnidge, 21 Pond street
  • Lingard John, Wadsley
  • Littlewood Jonathan, Court, 8 Bailey lane
  • Lowe Richard, 31 Harvest lane
  • Loy William, 31 Westbar
  • Machin William, 26 Pond street
  • Marples Joseph, 21 Solly street
  • Marples Samuel & Benjamin, 13 Brocco
  • Marsden Joshua, 41 Scotland street
  • Marsh William & Thomas, top of Park
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Martin Benjamin, South street, Sheffield moor
  • Matthews James, Matthews street
  • Mickelthwaite Benjamin, 107 Eyre street
  • Millee John, Attercliffe
  • Milner Thomas, Court, 34 Pea croft
  • Mimet George, Upper Heeley
  • Mimet Samuel, Upper Heeley
  • Mimet William, Upper Heeley
  • Mitchell Samuel, White croft
  • Moorhouse, Rushforth and Steel, 39 Solly street
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Morton Joseph, Coal pit lane
  • Naylor Samuel, 57 Coalpit lane
  • Naylor William, 58 Carver street
  • Nicholson John, 2 Radford street
  • Nicholson John, 25 Pond street
  • Nowill William & John, 7 Meadow street
  • Nutt Joseph, Wadsley
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Oates Isaac & Sons, 49 Hawley croft
  • Oates Joseph, 17 Radford street
  • Osborn & Sons, Carver street
  • Padley, Norburn & Co. George street and Norfolk street
  • Parker Philip, top of Park
  • Parkin John, Cotton-mill walk
  • Parr Thomas, Parr's yard, Rockingham street
  • Pearson William, Meadow street
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Platts Isaac, Bailey lane
  • Rawlins Benjamin (& silver fruit knives) 4 Carver street
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Redfearn Thomas, Parr's yard, Rockingham street
  • Renwick John, 4 Rockingham lane
  • Reynolds John, Cornhill
  • Rhodes Matthew, 6 Fargate
  • Richardson William, Court, 19 Garden street
  • Roberts John, 48 Broad lane
  • Robinson Edward, Court, 3 Broad lane
  • Rodgers & Smith, Workhouse croft
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Rodgers Thomas, Coalpit lane
  • Rose George, Wadsley
  • Rose Stephen, Wadsley
  • Rose William, Wadsley
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Tenter street
  • Royston William, Wadsley
  • Ryalls Charles, 64 Hollis croft
  • Ryalls Jasper, Little Sheffield
  • Ryalls William, 14 Hereford street
  • Salt Simon, Shales moor
  • Sanson Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Saynor Samuel, 6 Edward street
  • Saynor Thomas, Bank street
  • Shaw Jonathan, 3 Meadow street
  • Shipman George, Allen street
  • Shipman Joseph, Solly street
  • Shirtcliffe William, Tudor street, Sheffield moor
  • Shortland George, 19 Coal pit lane
  • Simpson John, 68 Scotland street
  • Skelton John, Crookes
  • Skidmore Edmund, Little Sheffield
  • Skinner & Barber, Edward street
  • Smith John, Lambert street
  • Spencer Edward, Kirby's yard, Steelhouse lane
  • Stafford John, Wheeldon street
  • Staniforth Thomas, (& life) 19 Radford street
  • Stones William, Broad lane
  • Straw John, 19 Water lane
  • Straw John, Blonk street, Wicker
  • Stringer George, Wadsley
  • Stringer Joseph, Green lane
  • Stringer William, Wadsley
  • Tagg Charles, Arundel street
  • Taylor Francis, Park Hill lane
  • Taylor John, top of Broad lane
  • Teasdale Benjamin, Townhead street
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Thompson Charles, Upper Heeley
  • Thorp John, Cumberland street
  • Thorpe, Wragg & Co.10 & 11 Carver street
  • Toothill William (& scissor knives) Bright street, Sheffield moor
  • Trickett Benjamin, Wadsley
  • Trickett George, Loxley
  • Turner Samuel, Howard street
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Turton William, 4 Copper street
  • Unwin & Rodgers, 7 Charles street
  • Ward Joel, Pitt's moor
  • Ward Thomas, Island
  • Wards, Brown & Morton ,Howard street
  • Warrington John, 7 Court, 3 High street
  • Watson George, 9 Gibraltar street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Webster Vincent & William, Sycamore street
  • Wharburton Thomas, Pitt's moor
  • Wheatcroft Luke, Upper Heeley
  • White David, 17 Cross Burgess street
  • White Samuel, 12 West street
  • Wild Ebenezer, back of Radford street
  • Wild James & Son, 29 White croft
  • Wild John, Garden street
  • Wild Joseph, Attercliffe
  • Willey William, 86 South street
  • Williamson William, Bridge street
  • Wilson John, 7 High street, Park
  • Wood Benjamin, John & Robert, Garden street
  • Wostenholm George & Son, Rockingham street
  • Wragg Samuel, Oborne street
  • Wright George, Siddal street
  • Wright Lear, Lower Heeley

Physicians,

  • Brown George C. Norfolk street
  • Cheney Hugh, 8 Portobello
  • Ernest Robert, Infirmary
  • Knight Arnold James, 43 Norfolk street
  • Thompson Corden, George street
  • Timm Charles, 2 Bank street
  • Younge William, Church street

Pipe Manufacturers,

  • Gillatt J. (dealer) top of New street
  • Hill Thomas, Westbar green
  • Pinder Thomas, Little Pond street
  • Spurr Charles, High street, Park

Plane Makers,

  • Burton William, 24 Bailey street
  • Hasler William, 2 Holly street,
  • Heathcott Charles, 85 South street, Sheffield moor

Plasterers,

  • Allen & Ware, West bank
  • Ashley Jonathan, 50 Court, 2 Gibraltar street
  • Bendelow Joseph, Green lane
  • Bradley Robert & Sons, Holliscroft
  • Clapson John, Shales moor
  • Dempster Robert, Rockingham street
  • Denton Thomas, 19 Fargate
  • Holmes John, West street
  • Jenkinson Edward, 14 Shales moor
  • Mason Godfrey, Coulston street
  • Nicholson William, 14 St. James' street
  • Walton Matthew, 5 Westbar green
  • Wear John, Rockingham lane
  • Wear Joseph, 46 Carver street
  • Wilkinson James, 6 Figtree lane

Plated Measure Manufrs,

  • Armitage --- (& silver) West street
  • Needham Charles, Willey st & 65 Wicker
  • Southern James, Canal bridge

Plumbers & Glaziers,

  • Ashall John, top of Sheffield moor, and Little Sheffield
  • Ashmore Cornelius, Market street
  • Barnsley William, 43 South street, Sheffield moor
  • Bennett George, 19 Orchard street
  • Blythman George, Attercliffe
  • Bothamley George, 64 Bridge houses
  • Drury Robert, Howard street
  • Gleadall Sarah (and beer machine maker) 18 Fargate
  • Himsworth Beeston, Church street and near Paradise square
  • Hobson Thomas, 5 Pinfold street
  • Holmes Thomas, Broad street, Park
  • Morley William, South street, Sheffield moor
  • Pitt John, 53 Campo lane
  • Pitt Mary, 25 Waingate
  • Porritt Obadiah, West street
  • Primrose William, 89 Westbar green
  • Pryor William, 3 Gibraltar street
  • Titterton Charles, 49A Westbar
  • Turner John, Gibraltar street
  • Watkinson William, 25 Townhead street
  • Woodward George, 20 Haymarket
  • Woodward Henry, Norfolk lane and Burgess street
  • Wright Joseph, 53 Westbar

Pocket-Book Makers,

  • Oram & Adams, 35 Westbar
  • Thompson James (and leather cap maker) Pond hill

Portable Desk & Dressing Case Manufacturers,

  • Jones J. Bridge street
  • Oram & Adams, 35 Westbar
  • Walker John, Furnival street
  • Walker Joseph, 33 Arundel street

Poulterers and Eating Houses,

  • Grantham Lucy, 19 Waingate
  • Marshall James, 31 Hartshead
  • Stanley William, 2 Watson walk
  • Wildsmith Mary, 8 Watson walk

Powder Flask and Shot Belt Makers,

  • Battle Joseph, 29 Furnace hill
  • Beatson Francis, 20 Orchard street
  • Bower Samuel, 42 Harvest lane
  • Frith Peter & Co. Arundel street
  • Johnson Samuel, South street
  • Sykes & Son (liquor bottles and patentees) Duke street
  • Sykes William and Thomas (real patent fire-proof flasks) Arundel street

Press Cutters,

  • Atherton John, Furnival street
  • Smith Samuel, Allen st & Pea croft

Printers-Letter-Press,

  • Bacon Henry Andrew, 19 Angel street
  • Blackwell John, 48 High street
  • Cheetham John Anthropus, 12 Furnival street
  • Cockburn Thomas, 28 Fruit market
  • Crome John, 42 Bridge street
  • Fish George, Court, 28 Fruit market
  • Ford William & Thomas, 9 Change alley
  • Platt Jonathan Clarke & Co. 6 Haymarket
  • Ridge George, 3 King street
  • Slater Susannah & Ellen, Fargate
  • Thompson Charles & William, 61 Westbar & 13 Market place
  • Williamson John, 13 Norfolk row

Professors & Teachers Op Music,

  • Barlow Charles, 18 Arundel street
  • Burt John, Little Sheffield
  • Clegg Charles, jun. 50 Fargate
  • Dale John, West street, Glossop road
  • Frith Thomas, jun. 6 Stanley street
  • Morey Elihu, 8 Norfolk row
  • Rogers Robert, 14 Norfolk row
  • Taylor William, 59 Burgess street
  • Thompson Harriet, 56 Norfolk street

Provision Dealers,

  • Frost George, Church street
  • Hogg Christopher, 88 South street
  • Kerman James, 11 Jehu lane
  • Stoakes Samuel, 12 Market, place

Pump Makers,

  • Badger Jonathan, Portobello street
  • Greaves George, Penistone road
  • Saville George, South street, Sheffield moor

Rag Dealers,

  • Hague George, 1 White croft
  • Holbert Henry & Son, 50 Westbar
  • Tyas Aaron (& broker) 54 Westbar

Razor Manufacturers,

  • Addy George & Son, Pea croft
  • Allison Edward, Little Sheffield
  • Barber John, 14 Norfolk street
  • Bennet Edward, Bailey lane
  • Bingham James
  • Bingham Jonathan, 2 Radford st & Allen street
  • Bishop Luke, Brocco
  • Brammer Joseph, Pye bank
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Cadman Hannah (stamp, 'Bengal') Court, 13 Fargate
  • Cam & Birks, Workhouse lane
  • Champion Thomas & Son, 39 High street
  • Clark & Osborne, Earl street
  • Cooper John, 18 New street, Park
  • Crawshaw James, Solly street
  • Crookes John, 18 Smithfield
  • Crookes Jonathan, Rockingham lane
  • Crookes Samuel, top of Broad street
  • Dewsnap Charles, Rockingham street
  • Dickinson & Rollisson, 93 Pea croft
  • Eaton Samuel & Son, 38 Hawley street
  • Elliot Joseph, 66 Hollis croft
  • Fenney Frederick, Townhead street
  • Foster John, 54 Carver street
  • Fox Charles, 2 New Church street
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Greaves & Newton, West street
  • Gregory James, 105 Eyre street
  • Hadfield Joseph, Cross Smithfield
  • Hall James & Son, Duke street
  • Hall Jonathan, 18 Union lane
  • Hammond George, 59 Wicker
  • Hancock Joseph, 75 Arundel street
  • Harrop George, New fields
  • Hartley & Bennett, Bailey lane
  • Heifor John, 51 Scotland street
  • Hides & Townsend, 62 Hollis croft
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Hobson George, Walkley
  • Howe John, Cornhill
  • Jackson William, Dun street
  • Johnson Ann & Sons, Furnival street
  • Johnson George & Co. Tudor street
  • Johnson James, New Church street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Lee George, Favourite's yard, Fargate
  • Lee Thomas, 12 Burgess street
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Lord & Harvey, Bow street
  • Loy William, 31 Westbar
  • Mickelthwate Benjamin, 107 Eyre street
  • Mills Charles, 14 Union st & Pitts moor
  • Morton Jonathan, Moorfields
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Padley, Norburn & Co. George street and Norfolk street
  • Paramore Samuel, 6 Radford row
  • Pearce John, 33 Gibraltar street
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Pitts John, 13 Sims croft
  • Pryor John, Garden street
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Rhodes & Son, Wicker
  • Rhodes Matthew, 6 Fargate
  • Roberts Joseph, 7 Spring street
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Rowbotham, Wingfield & Wade, Tenter street
  • Ryalls William, 14 Hereford street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Savage George, Duke street, Park
  • Savage Thomas, Solly street
  • Saville Edward, 22 Duke street
  • Saynor Thomas, Scargill croft, Bank street
  • Shepherd George, 15 Solly street
  • Skidmore Joseph, Pond street
  • Skinner & Barber, Edward street
  • Smith John, 76 Pea croft
  • Smith Samuel, 82 Carver street
  • Spencer & Crossland, 81 Allen street
  • Swift James, 25 Smithfield
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Wade Jane, Arundel street
  • Warburton Thomas, Charles street
  • Wards, Brown & Morton, Howard street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Wild John, Pond hill
  • Willey William, 86 South street
  • Winter John, 14 Orchard lane
  • Wright John & Son, George street, Little Sheffield
  • Wright Joseph, Court, 12 Silver street

Rectifiers,

  • Hagger & Linley, 28 Campo lane
  • Wilson William & Sons, 12 Pond street

Rolling Mills,

  • Burdekins and Hawley, Vulcan Works, Bennet lane
  • Darwin John, Forge lane
  • Greaves William & Sons, Sheaf Works
  • Houldsworth John, Old Park
  • Hounsfield & Co. Philadelphia
  • Kenyon, Frith & Woolhouse, Forge lane
  • Schofield John, Boyd's Mill, near Attercliffe bridge

Rope Makers,

  • Cliff Thomas, top of West street
  • Mellor John, Weston place
  • Rodgers Nathaniel, 58 Westbar
  • Sayles John, 91 Duke street, Park
  • Sayles Samuel, 46 South street
  • Sayles Thomas, 17 Gibraltar street
  • Toyne George, Duke street, Park

Rule Makers,

  • Belcher Zachariah, 4 Bright street, Sheffield moor
  • Roberts William, Gibraltar street

Saddlers and Harness Makers,

  • Barlow John, 16 Westbar
  • Hanson Edward, 12 Waingate
  • Hudson John, 16 Waingate
  • Major William, 6 Park gate
  • Marshall William & Benjamin, Attercliffe
  • Raby Philip, 4 Waingate
  • Roebuck Thomas, 9 Haymarket
  • Shutt John, 63 Shales moor
  • Thomlinson John, 22 Fargate
  • White Thomas, 40 South street, Sheffield moor
  • Yarwood Thomas, 11 High street

Saw Handle Makers,

  • Burkinshaw George, Sheldon street
  • Eyre Thomas, Spring street
  • Garton Robert, Bailey lane
  • Shirt Elias, 10 Coalpit lane

Saw Manufacturers,

  • Barker & Lord, Green street, Sheffield moor
  • Beardshaw Jon. & Son, Hollis croft
  • Blake Thomas & Sons, Scotland street
  • Burgon, Green & Co. Paradise square
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Carr John, 62 Oborne street
  • Carr, Woodhouse & Carr, Bailey lane
  • Davenport John, Rockingham street
  • Drabble & Sanderson, Steelhouse lane
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park Larks
  • Eadon, Sheldon & Co. Norfolk street
  • Edley and Rutherford, Bottom of Arundel street
  • Ellis Josiah, Rockingham lane
  • Fearnehough Joseph & Co. Wicker
  • Gray Jonathan & Sons, Scotland st and Meadow street
  • Greaves Isaac, 54 Scotland street
  • Groves Richard and Sons (patent turned) Allen street
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hanby Abraham, 30 Nursery street
  • Hanby & Green, Furnace hill
  • Hill Samuel, Rockingham lane
  • Ibbetson William & George & Co. Bridge street
  • Ibbotson & Brothers, Globe Works
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Ibbotson, Hoole & Co. (& doctors for calico printers) Wheat croft
  • Johnson & Co. Allen street
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Leadbeater John, Norris fields
  • Marsden Ebenezer & George & Co. Green lane
  • Marsden William, Green lane
  • Marsden William, (& ladies' patent busks) Norfolk lane
  • Marshall, Hadfield & Co., Gibraltar street
  • Marshall Martin, Scotland street
  • Millington James & Co. Isle
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Moulson Brothers, Tudor street & Surry street
  • New Jeremiah & Co. (& busks) Cross Smithfield
  • Newbould Samuel & Co. South street, Sheffield moor
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Peace William & Samuel, Smithfield & Garden street
  • Pearson Robert, Meadow st & Allen street
  • Penestone, Wheatcroft & Singleton, Arundel street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Rutter Alexander, Edward street
  • Sanderson John, 51 Charles street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Shaw, Marshall & Co. Oborne street
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Sorby John & Sons (mark, 'I. & H. Sorby') Spittal hill
  • Spear, Jackson & Co. Gibraltar street
  • Spencer Matthias & Son, Pea croft
  • Stones Benjamin, Paternoster row
  • Stones Frederick, Arundel street
  • Taylor Edward, Carver street
  • Turton Thomas, Spring Works
  • Tyzack William, Rockingham street
  • Vickers James & Co. (& general dealers) Thomas street, Broad lane
  • Ward David & Son, 3l Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wright John, Furnival street
  • Wright John & Son, Little Sheffield
  • Wright Thomas (& manufactr. of elastic steel trusses and pallet knives) Highfield

Scale Beam Makers,

  • Laycock Isaac, 68 Spring street
  • Roberts John, 67 Scotland street

Scissor Manufacturers,

  • Andrews Samuel, 65 South street
  • Badger Jonathan, 13 Copper street
  • Bagshaw George, Rockingham lane
  • Barber Edward, South street
  • Barlow James, 76 Allen street
  • Barlow Samuel, 18 Arundel street
  • Barlow Thomas, 15 Howard street
  • Beal Mary, 4 Bower spring
  • Beale Enoch, 53 Trippet lane
  • Beldon Joseph, back of 23 Gibraltar street
  • Bibbs John, Furnace hill
  • Bingham George, 27 Allen street
  • Bolton Stephen, 5 Steelhouse lane
  • Bower Samuel, 42 Harvest lane
  • Bradshaw Samuel, 38 Broad lane
  • Butler William, 4 Trinity street
  • Champion Thomas & Son, 39 High street
  • Chisman Richard (ornamenter on polished steel & polishing paste manufacturer) 23 Gibraltar street
  • Colley Joseph, 93 Pea croft
  • Colley William & Brothers, Lambert street
  • Corker William, Spring street
  • Cousins Joseph, 11 Garden street
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Dearden John, 12 Copper street
  • Deardon Luke, 2 Cross Smithfield
  • Dyson Joseph, 7 Pea Croft
  • Fearn John, Radford St & Allen street
  • Furniss Luke, 26 Howard street
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Greaves George. 54 Scotland street
  • Green John, 5 Burgess street
  • Habershon Joseph, 20 New Church street
  • Hall James, 71 Wicker
  • Hancock Godfrey, 13 Westbar grn
  • Hawksley Robert, 8 Chapel street
  • Haywood John, Division street
  • Henfrey Samuel, Coulston street
  • Henson John, Willey street, Wicker
  • Higginbotham George, Blonk street, Wicker
  • Hobson Joseph, 27 Arundel street
  • Hobson Lydia, 2 Silver street
  • Holmes Joseph & Co. 92 Pea croft
  • Hunt Thomas, Love street, Crofts
  • Hutchinson William & Son, Pinstone street
  • Ibbetson John, Swan yard, Burgess street
  • Jones William, Court, 38 High street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Kent William, 16 Carver street
  • Knowles William, Queen street
  • Lemons Thomas, (scissor knives) 45 Lambert street
  • Loy William, 31 Westbar
  • Lucas Edward & Sons, New Church street
  • Mickelthwate Benjamin, 107 Eyre street
  • Moore George & Sons, 21 Arundel street
  • Moorfield Alexander, 33 Arundel street
  • Morton Thomas, Eyre street
  • Newton Abraham, Grindle gate
  • Oakes Jonathan, Snow hill gardens, Park
  • Oakes Jonathan, Attercliffe bridge
  • Oakes Matthew, Nursery street
  • Oates George, Court, 30 Lambert st and Pea croft
  • Padley, Norburn & Co. George st & Norfolk street
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Pinder John, 6 Porter street
  • Ragg Joseph, 28 Nursery street
  • Rawlins Gen. 24 Rockingham lane
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel street
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Rayney Edward, 51 Bailey street
  • Read Isaac, 18 Lambert street
  • Rhodes Matthew, 6 Fargate
  • Roberts Isaac, 26 Silver street
  • Roberts John, 11 Burgess street
  • Rodgers George, Silver street head
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Sharpe Matthew & Edward, 92 Pond street
  • Shaw John, Hatfield's yard and 39 Bridgehouses
  • Skidmore Joseph, Pond street
  • Skinner William, 7 Newhall street
  • Smith Joseph, Arundel street
  • Smith Samuel, 82 Career street
  • Steers & Wilkinson, Castle hill
  • Swift James, 25 Smithfield
  • Taylor & Burgin, Snow lane
  • Taylor John, 49 Gibraltar street
  • Tillotson John & Co. Coalpit lane
  • Tyzack William, Rockingham street
  • Unwin Joseph, South street, Sheffield moor
  • Walker William, 48 Holly street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Webster Vincent & William, Sycamore street
  • Wild John, Pond hill
  • Winter John, 14 Orchard lane
  • Winter Robert, Hollis croft
  • Wreaks John, 61 Charles street

Scythe, Hay & Straw, &c Knife Manufacturers,

  • Booth & Deakin, Holly street
  • Burgon, Green & Co. Paradise square
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park works
  • Eyre David, Green lane
  • Fearnehough Joseph & Co. Wicker lane
  • Hill Samuel, Rockingham lane
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Marsden Ebenezer & George and Co. Green lane
  • Tyzack William, Rockingham street

Shear, &c. Makers,

  • Bishop Matthew, 16 Sim's croft
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Greaves George, (tinmen's, tailors' & stocks) 54 Scotland street
  • Hobson Lydia, 2 Silver street
  • Kent William (to silver platers) 16 Carver street
  • Linley George, Coalpit lane
  • Matkin & Wood, Lee croft
  • Newbould Samuel & Co. South street
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Sorby John & Sons (mark 'I. and H. Sorby') Spital hill
  • Stocks John, Broomhead's yard
  • Unwin Joseph, South street, Sheffield moor
  • Wilkinson William, Grimesthorp
  • Wreaks John, 61 Charles street

Shoe, Butchers, Curriers, Cooks, &c. Knife Manufacturers,

  • Bradshaw Hannah, 18 Walker street, Wicker
  • Burdett Matthew, Court, 7 Fargate
  • Cam & Birks, Workhouse lane
  • Eaton Samuel & Son, 38 Hawley street
  • Ellin T. & Co. Arundel street
  • Gillam John, top of Duke street, Park
  • Green John. 28A Pond street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Linley George, Coalpit lane
  • Loy William, 31 Westbar
  • Makin & Sanderson, Hollis croft
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Oxley John, Hollis croft
  • Padley, Norburn & Co. George st & Norfolk street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Sanderson William, 36 Hollis croft
  • Shaw Jonathan, 3 Meadow street
  • Smith Joseph, Trippet lane
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Stones Frederick, Arundel street
  • Twigg & Parkin, 46 Oborne street
  • Wild John, Pond hill
  • Wilkinson William, Grimesthorp
  • Wilson John, 4 Sycamore street
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham street
  • Woodcock Thomas, Sharrow moor

Shopkeepers & Dealers in Groceries & Sundries,

  • Allen John, Little Sheffield
  • Allsop Samuel, 64 Carver street
  • Andrew Isaac, 46 Westbar
  • Andrew Joseph, 30 Furnace hill
  • Andrews Joseph, jun. 10 Paradise square
  • Andrews Matthew, New Church street
  • Andrews Samuel, 65 South street
  • Baggaley William, 30 Carver street
  • Bakewell William, 9 Broad lane
  • Banks Thomas, Pea croft
  • Barber John, 57 Duke street, Park
  • Barraclough Joseph, Broad lane
  • Barratt Joseph, 22 Little Pond street
  • Barton Jonathan, 57 Westbar
  • Barton William, sen. Wicker
  • Bates Elizabeth, Hoyle street
  • Beadle Henry, 38 Westbar
  • Beadle William, Bower spring
  • Beaumont William, Attercliffe
  • Best John, Pitt's moor
  • Billcliff Joseph, Wadsley
  • Bing Mary, Trippet lane
  • Birks Ebenezer, 96 Fargate
  • Birtle Jonathan, South street, Little Sheffield
  • Blurton Anthony, 22 New Church street
  • Bolsover Matthew, 28 Garden street
  • Booker James, Vickers' grove
  • Booker Samuel, 26 Burgess street
  • Boot John, 11 Norfolk street
  • Bouth William, 3 Trinity street
  • Bradbury Joseph, 23 Castle green
  • Bradbury William, Hartshead
  • Bradley George, 2 Castle hill
  • Bramhall James, 31 Gibraltar street
  • Brindley Matthew, 20 Pond street
  • Broomhead Benjamin, 24 Pea croft
  • Brown Thomas, 9 Coalpit lane
  • Brownell William, South street, Sheffield moor
  • Bullous George, 9 Wellington street
  • Burch Harriet, Furnace hill
  • Burch John, 21 Brown street
  • Burgin Joseph, Beer street
  • Butcher John, 55 Broad street, Park
  • Butler Jun. George street, Little Sheffield
  • Butterell Edwin, 54 Moorfields
  • Butterell John, 12 Broad lane
  • Buxton Joel, Paternoster row
  • Cadman James, Hereford street
  • Calvert Joshua, 103 Broad lane
  • Cann Richard, George street, Little Sheffield
  • Carnell George, 58 Rockingham street
  • Cartledge Ann, 44 Shales moor
  • Cartledge Charles, 61 Moorfields
  • Chambers Joseph, Green lane
  • Charles Joseph, Green lane, Shales moor
  • Charlesworth John, 23 Fargate
  • Charlesworth Thomas, 17 High street, Park
  • Citizen Joseph, Upper Edward street
  • Clapham Jeremiah, 26 Pea croft
  • Cocker Robert, 86 Pea croft
  • Cole Thomas, 4 Duke street
  • Collier William, 33 Carver street
  • Cook Mary, 6 Pinfold street
  • Cooper Thomas, 24 Furnace hill
  • Coops Hannah, 31 Norfolk street
  • Crichlow Henry, 13 Waingate
  • Crossland James, 27 Broad street, Park
  • Cumins Charles, 70 Eyre lane
  • Curtis John, Attercliffe
  • Cusworth Charles, Chapel street, Bridge houses
  • Davenport Hannah, 48 Allen street
  • Davy Dennis, Bridge houses
  • Davy Joseph, 10 Walker street
  • Deakin John, 22 King street
  • Deane George, Tudor street, Sheffield moor
  • Dearden Jonathan, 26 Garden street
  • Denton James, 9 Scotland street
  • Dewhirst Thomas, 47 Coalpit lane
  • Downend Samuel, 30 Trippet lane
  • Dyson Charles, 2 John lane
  • Eagle Thomas, Division street
  • Elliott Thomas, 19 Garden street
  • Ellis Elizabeth, 43 Barker pool
  • Ellison William, 6 Duke street, Park
  • Eyre John, 34 Arundel street
  • Foster John, 54 Carver street
  • Fox John, Park
  • Fretwell Isaac, 27 Bridge street
  • Garton William, 66 Broad street, Park
  • Gibson William, 12 Flat street
  • Gillatt Rosamond, Little Sheffield
  • Glossop Samuel, 43 Pea croft
  • Goodison John, 34 Westbar green
  • Goodwin John James, 72 Scotland street
  • Greaves Francis, 40 Scotland street
  • Greaves Thomas, Pinstone street
  • Green Mary, 52 Broad street, Park
  • Green William, 18 Orchard street
  • Greenwood Sarah, Pinstone street
  • Gurney Samuel, Hill foot
  • Hadfield Joseph, 9 Union street
  • Hall John, 2 Mill lane
  • Hall William, Union buildings, Union street
  • Hanby and Green, Lambert street
  • Hancock Hannah, 20 Allen street
  • Hancock Isabella, 6 Bailey lane
  • Hancock Joseph, Attercliffe
  • Hancock Samuel, 40 Bailey street
  • Hardcastle William, Darnall
  • Hardwick Francis, 109 South street
  • Hardwick William, 14 Holly street
  • Hargate John, 13 Carver street
  • Harper George, 27 Broad lane
  • Harrison James, 10 Change alley
  • Harrison Joseph, 45 Gibraltar street
  • Harvey Ann, 37 Church street
  • Hattersley Isaac, Spring street
  • Haukrigg Jonah, 27 Duke street, Park
  • Hawke William, 30 Westbar green
  • Healey William, 49 Westbar green
  • Hemingway Jane, 7 Townhead street
  • Hemingway John, 40 Allen street
  • Herring Thomas, 46 Coalpit lane
  • Hides Thomas, 10 South street
  • Hill James, Broad street, Park
  • Hilton John, Attercliffe
  • Hemsworth Elizabeth, 46 Nursery street
  • Hindley William, 21 Cross Burgess street
  • Hobbs James, Broad street, Park
  • Hogg Christopher, 88 South street, Sheffield moor
  • Holdsworth William, 14 Angel street
  • Holland Amos, 31 Cross Smithfield
  • Holland James, 39 Forge street
  • Houlden Robert, Philadelphia
  • Hoyland Elizabeth, 15 Hick's lane
  • Hudson Charles, 44 Solly street
  • Hurst John, 17 Shudehill
  • Hutton William, 30 South street
  • Ibbotson Henry, 3 Westbar
  • Innocent John, 49 Solly street
  • Jackson Mary, Attercliffe
  • James John, 66 Bridge houses.
  • Jebb James, West street
  • Jervis Joshua, Snig hill
  • Johnson Thomas, South street, Park
  • Kay Francis, 38 Duke street, Park
  • Kirk David, Silver st head
  • Kirk Mary, 81 Scotland street
  • Lamb Sarah, 24 Pond street
  • Lambert Richard, 34 Arundel street
  • Langton Joseph, Vicker's grove
  • Lawson John, 14 Charles street
  • Laycock Elizabeth, 46 Burgess street
  • Leadbeater John, Hoyle's square
  • Leadbeater Mary, Allen street
  • Lee Joseph, top of Paradise square
  • Lloyd Foulk, Vicker's grove
  • Lockwood Benjamin, 7 Shudehill
  • Lomas James, 36 Gibraltar street
  • Lomas Samuel, Little Sheffield
  • Lomas William, Little Sheffield
  • Loy William, 82 Westbar green
  • Ludlam Benjamin, 52 Charles street
  • M'Garity Patrick, 21 Castle green
  • Machin Thomas, Darnall
  • Mappin William, 57 South street, Sheffield moor
  • Marsden Sarah, 36 Hereford street
  • Marshall John, Attercliffe
  • Marshall Samuel, 33 Campo lane
  • Mason Ann, 35 Pea croft
  • Mason Sampson, 47 Porter street
  • Mellor Richard, Barker pool
  • Middleton Joseph, 12 Chapel street
  • Middleton William, Grimesthorp
  • Millward Thomas, 36 Westbar green
  • Moore Mary, 18 Edward street
  • Moss Edward, 9 Edward street
  • Newham John, Grimesthorp
  • Newton Robert, 6 Broad lane
  • Nicholson Robert, 32 Shales moor
  • Oats Sarah, 31 Burgess street
  • Osborne Benjamin, 4 Meadow street
  • Osborn Thomas, 65 Eyre lane
  • Oxspring Hannah, Shire green
  • Padley James, 4 South street
  • Padley William, 61 Eyre street
  • Pagdin John, 59 Eyre street
  • Palfreyman Thomas, Chapel street
  • Parker John, 58 Cornish street
  • Parkin Ebenezer, Porter street
  • Parkin George, 11A Norfolk street
  • Parkin George, 24 Allen street
  • Parkin Thomas, 66 Westbar
  • Pashley Jonathan, 85 Westbar grim
  • Pearson Ann, 58 Moorfields
  • Pinder John, 6 Porter street
  • Poles Joseph, Pitts moor
  • Powell William, 6 Paternoster row
  • Price Samuel, 92 South street
  • Priest George, 27 Bright street
  • Radcliffe James, 18 Hartshead
  • Raworth Ebenezer, 49 Charles street
  • Richardson Elizabeth, South street
  • Richmond William, Arundel street
  • Riley John, 10 Waingate
  • Roberts James, 63 Rockingham street
  • Roberts John, 67 Scotland street
  • Roberts Sarah, 20 Arundel street
  • Roddis Matthias, South street
  • Rodger George, Attercliffe
  • Rodgers Charles, Townhead street
  • Rodgerson Thomas, Little Pond street
  • Royle William Matthew, 107 South street
  • Ryalls Jasper, Little Sheffield
  • Shallcross Letitia, 71 Moorfield
  • Shaw John, 65 Scotland street
  • Shaw John, 39 Bridge street
  • Shiers Thomas, Stanley street, Wicker
  • Shirley Benjamin, 72 Westbar green
  • Siddall George, Philadelphia
  • Simpson Ralph, 25 Hartshead
  • Singleton William, 14 Fargate
  • Skidmore Joseph, 1 Duke street, Park
  • Skinner James, Glossop road
  • Smilter Thomas, 3 Garden street
  • Smith Ann, 59 Moorfields
  • Smith Ann, Philadelphia
  • Smith George, 27 Silver street
  • Smith George, Attercliffe
  • Smith Thomas, Little Sheffield
  • Smith Thomas, 40 Porter street
  • Stacy John, Barnard street
  • Staniforth Joseph & Samuel, Broad street
  • Stevenson Samuel, 68 Wicker
  • Stringer Joseph, Blue Boy street
  • Styring William, Cross Smithfield
  • Swift Michael, Bow street
  • Swindells James, Hoyle's walk
  • Vason John, 24 Lambert street
  • Wainwright Ann, 1 Allen street
  • Walker Thomas, Wicker lane
  • Walton David, 10 & 11 Bread street, Park
  • Warburton Alethea, 16 Bank street
  • Ward Isaac, 9 Duke street, Park
  • Ward John, 8 Dixon lane
  • Watkinson Samuel, 2 Flat street
  • Webster James, 34 Westbar
  • Wells Sarah, 55 Moorfields
  • Whitehead George, 7 Broad lane, Paik
  • Whiteley John, 5 Coniston crofts
  • Wigfall Elizabeth, Grimesthorp
  • Wilkinson James, Grimesthorp
  • Wilks Jarvis, 47 Broad street, Park
  • Willey John, Attercliffe
  • Wilson Hannah, Little Sheffield
  • Wilson Thomas, 59 Hollis croft
  • Wilson William, 50 Westbar green
  • Wood Thomas, 7 Bailey street
  • Woolhouse Amelia, 8 Tenter street
  • Wortley Elizabeth, 76 Scotland street
  • Wortley John, 90 South street
  • Wortley Mark, 64 Shales moor
  • Wragg Charles, 53 Moorfields
  • Wright Joseph, Trippet lane
  • Wroe Joseph, 40 Lambert street
  • Yealand Robert, 19 Lambert street
  • Youle John, 30 Gibraltar street

Silver and Plated Manufacturers,

  • Ashforth, Creswick and Hartshorn, Silver street
  • Blackwell William & Son, Tower hill, Bridge houses
  • Blagden, Hodgson & Co. White rails
  • Bradley Thomas, 39 Oborne street
  • Briggs William, Carver lane
  • Creswick Thomas, James and Nathaniel, Paternoster row
  • Eyre John & Co. Coalpit lane
  • Fentom, Webster, & Danby, Howard street
  • Furniss, Poles & Co. Furnival street
  • Gainsford, Fenton and Nicholson, Furnival street
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley, Fargate
  • Holy Daniel & George, Mulberry street
  • Howard, Battle and Hawksworth, Hartshead
  • Howlden John, Solly street
  • Kirkbys, Gregory & Co. Carver street
  • Law, Atkin & Oxley (& manufacturers of gold and silver desert knives and forks) 100 Eyre street
  • Parkin William, Thomas street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Roberts Samuel Smith & Co. Eyre street
  • Roberts Sarah, 20 Arundel street
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Settle John & Thomas, Gunn & Co. Norfolk street
  • Smith, Tate, Hoult and Tate, 16 Arundel street
  • Underdown, Wilkinson & Co. Sycamore street
  • Waterhouse J. & J. Hodgson & Co. Portobello
  • Watson & Bradburys, Mulberry street
  • Watson & Son, 1 Burgess street
  • Wilkinson Henry, South street, Park
  • Younge S. & C. Walker & Kitchen, Union street

Silver Refiners,

  • Dixon George Alexander, Wicker
  • Read & Co. Attercliffe bridge

Silversmiths,

  • Bright & Sons, Market place
  • Pickslay, Appleby & Bertram (and sole manufacturers of Peruvian steel cutlery) High street
  • Rodgers Joseph & Sons, Norfolk street

Slaters,

  • Boulton John, Blonk street, Wicker
  • Brown Charles, West street
  • Brown James, 7 Division street
  • Brown Samuel, James and Roger, Rockingham street
  • Champion George, Rockingham street
  • Copley John, 9 Carver street
  • Copley Stephen, Sim's croft
  • Law James, Green lane
  • Law Thomas, Rockingham lane
  • Nunney Matthew, 8 Rockingham street
  • Smith John, 30 Norfolk lane
  • Thompson George, 15 Trippet lane
  • Wadsworth John, 14 Trinity street
  • Walker George, 3 Bailey lane

Snuffer Manufacturers,

  • Powell & Brookes, 26 Broad lane
  • Smith William, Court, West street

Spade & Shovel Manufacturers,

  • Bower George, 67 Broad street, Park
  • Hawkin William, South street
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Hodgson John, Pond hill
  • Palmer Thomas, 83 Pea croft
  • Parker William, (and manufacturer of crane and cable chains, paring spades, mill chisels, &c.) Attercliffe
  • Sorby John & Sons, Spital hill

Spindle Makers,

  • Taylor, Yeomans and Shaw, 24 Bridge street
  • Witham George, Bridge street

Spirit Dealers,
(See also Wine & Spirit Merchts.)

  • Barton William, jun. Wicker
  • Bramley Thomas, 61 Trippet lane
  • Fordham John, 7 Castle street
  • Grant Mary Ann, 25 High street
  • Johnson Val. Martin, Mulberry street
  • Linley Thomas, 1 Westbar
  • Middleton John, Market street
  • Parkin Benjamin, 12 Scotland street
  • Pigott James, Dixon lane
  • Pool John, 9 Castle street
  • Smith Hannah, 23 Haymarket
  • Storer John, 12 Haymarket
  • Turner Samuel, 3 Watson walk
  • Wood William & Co. 17 Bank street
  • Young Samuel & Charles, 2 Haymarket

Spoon Makers,

  • Adams Joseph (iron) Court, 48 Pea croft
  • Bradshaw William, (metal) 9 Walker street, Wicker
  • Broadhead Samuel, (metal) 15 Queen street
  • Holdsworth William, (iron and metal) 14 Angel street
  • Sanders John (metal) Gate yard, White croft
  • Wilson Sarah & Son (iron & metal) 18 Union lane

Stay Makers,

  • Beaumont John, 6 York street
  • Carr Thomas, 4 St. James' row
  • Mackenzie & Littlewood, 38 High street
  • Thompson Frances, 66 Trippet La

Steel Converters and Refiners,

  • Baley Richard & Co. 33 Norfolk street
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Blake Thus. & Sons, Scotland street
  • Booth & Deakin, Holly street
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Burdekins & Hawley, Bennet lane
  • Cadman Peter & Sons, 37 Norfolk street
  • Cam & Bilks, Workhouse lane
  • Cam James, 51 Norfolk street
  • Carr, Woodhouse & Carr, Bailey Is
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Doncaster William, Allen street
  • Drabble & Sanderson, Steelhouse lane
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park Works
  • Eyre John & Co. Coal pit lane
  • Greaves Nathaniel, Portobello
  • Greaves William & Sons, Sheaf Works
  • Groves Richard & Sons (& plated patent bronze busk manufacturers) Allen street
  • Groves Samuel, Attercliffe
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hoole William, Netherthorp
  • Houseley Barnard, Green street, hales moor
  • Huntsman Francis, Attercliffe
  • Ibbetson William & George & Co. Bridge street
  • Jessop James, 84 South street
  • Johnson & Co. Allen street
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Linley James, Workhouse croft
  • Makin William, Attercliffe
  • Marriott George Son & Co. Cross Smithfield
  • Marshall Jonathan & Co. Mill sands
  • Marshall William, 36 Westbar
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Maw & Stayles, Rockingham street
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Mottram Thomas, Furnival street
  • Naylor & Sanderson, West street
  • Newbould Samuel & Co. South street
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Parkin Edward & Charles, Bower spring
  • Peace Samuel, Smithfield
  • Peace William & Samuel, Smithfield
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Spear, Jackson & Co. Gibraltar street
  • Spencer Matthias & Son, Gibraltar street
  • Thorpe, Wragg & Co. 10 Carver street
  • Tingle Charles, Westbar green
  • Tingle Joseph & Thomas, Wicker
  • Tingle Matthew, Garden street
  • Todd Robert & Co. 30 Orchard street
  • Turton Thomas, Spring Works
  • Vickers James & Co. Thomas street
  • Walker, Wild & Co. 23 Wicker
  • Ward David & Son, 31 Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wilson & Fowler, Eagle Foundry, Park
  • Wilson & Hawksworth, Sycamore street
  • Witham George, (& manufacturer of. linked iron chains for machinery) Bridge street

Stone Masons and Brick-Layers,

  • Ashforth William, & John, Grimesthorp
  • Birtles Thomas, 4 South street
  • Blackwell Henry, 11 Figtree lane
  • Child Thomas, Bailey fields
  • Clarebrough Francis, 39 Allen street
  • Culver & Holmes, Holly street
  • Daft Robert, West st & Lee croft
  • Dodson William, 15 Wicker
  • Earnshaw William, Bowden's yard, Broad lane
  • Emmat John; 6 Norfolk lane
  • Gibson & Jenkinson, Rockingham street
  • Greaves John, Lee croft
  • Greaves Matthew, 4 Workhouse lane
  • Hanson John, 18 Pinfold street
  • Hanson William, off Smith street, Park
  • Hickson John, 22 Spring street
  • Hobson William, Green lane, Shales moor
  • Johnstone John, Rockingham street
  • Kennington John, 52 Tudor street
  • Lawton George, 37 Westbar green
  • Laycock Joseph, 80 Wicker
  • Nicholson Samuel, 3 Newhall street
  • Ogden James, Norfolk street
  • Oliver Samuel, 18 Eyre lane
  • Peckett John, Porter street
  • Perkin Solomon, George street
  • Skinner Joseph, Eyre street
  • Swaddell John, Portobello street
  • Sylvester George, 21 Chapel street
  • Thompson George, Campo lane
  • Thompson William, Rockingham street

Stove Grate Manufacturers,

  • Beresford William, 6 Division street
  • Booker & Co. 48 Arundel lane
  • Darwin & Co. Queen's Foundry, Workhouse croft
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Kidgell William, Allen street
  • Longden, Walker rid Co. (kitchen ranges and warm air stoves) Phoenix Foundry
  • Milner John, 29 Green lane
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. George st and Norfolk street
  • Parkin, Ingall & Co. 26 Bridge street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Stuart & Barton, Saville Works
  • Wilks Joseph, 60 Wicker

Straw Hat Manufactrs,

  • Beaumont Mary, 6 York street
  • Daft Ann, Lee croft
  • Daniels Lucy, Joiner street, Wicker
  • Dawson Harriet, 72Moorfields
  • Day Elizabeth, 27 Hartshead
  • Dungworth Ann, 60 Moorfields
  • Dyson Hannah, 12 Button lane
  • Green Harriet, Pond street
  • Hague Eliza, Harvest lane, Bridge houses
  • Hall Mary, 78 Bridge houses
  • Hampson Elizabeth, 53 Campo lane
  • Hobson Martha, 15 Button lane
  • Holmes Hannah, 22 Orchard street
  • Hudson Esther, 3 Allen street
  • Jackson Emma, 29 Coalpit lane
  • Laycock Mary, 80 Wicker
  • Linley Ann, 9 Norfolk row
  • Mellor Ellen, 7 Orchard street
  • Nowill Sarah, Whitehouse lane
  • Siddall Ann, Rockingham street
  • Smithies Elizabeth, 5 Haymarket
  • Webster Selina, 16 Grindle gate
  • White Elizabeth, Emma & Maria, 11 Cheney row
  • Whiteley Harriet & Catherine, 18 High street

Surgeons,

  • Boultbee Henry, Milk street
  • Carr John, 8 Pinstone street
  • Clark George William, 59 Westbar green
  • Crowther John, Owlerton
  • De Ballin ---, 42 Carver street
  • Eadon Charles, 1 Charles street
  • Elliott James, Gate yard
  • Ernest Robert, Infirmary
  • Evatt William, (dentist) 5 Queen street
  • Favell John, 78 Fargate
  • Foulds Samuel, 4 Change alley
  • Gillott George, 2 Paradise square
  • Gregory Samuel, Eyre street
  • Hall John, 44 Norfolk street
  • Hardy James, 84 Fargate
  • Holland Robert George, Pinstone street
  • Hounsfield George, Queen street
  • Jackson Henry, 1 St. James' row
  • Jackson William, 20 Bank street
  • Langley William, 41 Norfolk street
  • Needham William, 24 Bank street
  • Overend & Reedall, 21 & 22 Church street
  • Ray James, 26 Town head street
  • Sayles L. C. (dentist) Fargate
  • Shaw John & Son, Attercliffe
  • Staniforth William, jun. 2 Castle street
  • Sterndale John, 42 Norfolk street
  • Turton George, 16 Church street
  • Turton John, Gibraltar street
  • Waterhouse Thomas, Norfolk street
  • Wilkinson John, 2 Union buildings
  • Wright James Farewell, 14 Union street

Surgeon's Instrument Makers,
(See also Lancet, &c. Makers.)

  • Cluley Francis, 4 Surrey street
  • Johnson George & Co. Tudor street

Surveyors-Land, &c,

  • Bishop Thomas (& roads & canals) South street
  • Fairbank Josiah & Son (& agents) East parade
  • Fairbank William, West hill
  • Foster George, (building) Broad lane
  • Fox Edward, Norfolk street
  • Haywood Joseph, Infirmary lane
  • Hirst Thomas, (& building) 82 Fargate
  • Horrax William Gregory, 80 Fargate
  • Leather John (& building) Norfolk street
  • Unwin William, (& building) St. James row
  • Worth Samuel, Chapel walk, Norfolk street

Table Knife Manufactrs,

  • Addy George & Sons, Pea croft
  • Ashforth Jonathan, 14 Pond street
  • Bacon Thomas & Son, 45 Hollis croft
  • Bagshaw George, George street, Rockingham lane
  • Barker William, Back fields & Crooks moor
  • Barnes George, 35 Campo late
  • Barratt James, 19 Townhead street
  • Bashforth Thomas, Cross Smithfield
  • Beardshaw William & Son, Grimesthorp
  • Beet Jonathan & Sons, Broad lane
  • Beet Joseph, Wheeldon street
  • Best Thomas, 45 Howard street
  • Bingham George, 81 Broad lane
  • Bladworth Thomas, 17 Sheaf street, Park
  • Blake Thomas & Sons, Scotland street
  • Booth & Deakin, Holly street
  • Bradshaw William, 3 Townhead street
  • Bramall James, Redlion yard, Coalpit lane
  • Bramhall James, Holly street
  • Bramhall James & Son, Solly street
  • Brammall Joseph, 16 Norfolk street
  • Briggs William, Carver lane
  • Brittain, Wilkinson & Brownell, Carver street
  • Broomhead James, 55 Nursery street
  • Burgon, Green & Co. Paradise square
  • Butler George and James (& pen knife) 4 Trinity street
  • Butler John, George street, Little Sheffield
  • Cadman Peter & Sons, 37 Norfolk street
  • Cain & Birks, Workhouse lane
  • Carlisle William, 20 Grindle gate
  • Carnall John, 6 Lee croft
  • Coe John, Court, 68 Spring street
  • Cowley Joseph, Pinstone street
  • Crawshaw James, Solly street
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, Church. street
  • Crossland James, 82 Allen street
  • Dalton George, 15 Norfolk street
  • Dalton Samuel, Cheney place
  • Davenport Matthias, 25 Shales moor
  • Deakin Charles, Attercliffe
  • Dearden Jonathan, 26 Garden street
  • Dickinson & Rollisson, 93 Peacroft
  • Dodworth James, 31 Radford street
  • Eaton Samuel & Son, 38 Hawley street
  • Ellin. T. & Co. Arundel street
  • Elliot John & Robert, Garden street
  • Ellis William, 20 Hawley croft
  • Eyre John & Co. Coal-pit lane
  • Frost Samuel, 20 Broad lane
  • Gillam John, Duke street, Park
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Gillot John, 18 Broad lane
  • Greaves & Newton, West street
  • Greaves Francis, 46 Scotland street
  • Greaves William & Sons, Sheaf works
  • Green, Bradbury & Firth, 22 Burgess street
  • Gregory James, 105 Eyre street
  • Hall John, 8 Corn hill
  • Hancock Joseph, 75 Arundel street
  • Hardesty George, Norfolk lane
  • Hardy John, Furnival street
  • Harrison Thomas, Top of Lee croft
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley
  • Haywood, Hinchliffe & Co. Eyre street
  • Henderson Samuel Townhead street
  • Hides & Townsend, 62 Hollis croft
  • Howe John, Corn hill
  • Howe William, 37 Hollis croft
  • Hunter Michael & Alexander, Wicker
  • Jenkinson Thomas, 39 Silver street
  • Jepson William, Pea croft
  • Jervis William, White croft
  • Jeweson & Son, 42 Howard street
  • Johnson Ann & Sons, Furnival street
  • Johnson George & Co. Tudor street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Kershaw William, 35 Lambert street
  • Kirk Samuel & William, Eyre street
  • Law, Atkin & Oxley, 100 Eyre street
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Levicks & Wasnidge, 21 Pond street
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lunn Joseph, nr Wadsley bridge
  • Marriott George, Son & Co., Cross Smithfield
  • Marsden Joshua, 41 Scotland street
  • Marsh William & Thomas, Top of Park
  • Marshall Samuel & David, 9 West street
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Middleton William, George street
  • Miller David, 24 Orchard street
  • Moore George & Sons, 21 Arundel street
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Naylor Samuel, 57 Coalpit lane
  • North Godfrey, Sturgess & Frederick, Eyre lane
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Oglesby James, 25, Orchard street
  • Osborn & Sons, Carver street
  • Osborne Benjamin, 10 Smithfield
  • Padley, Norburn & Co. George street
  • Parker George, 5 Silver street
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Parkinson James, 48 Pea croft
  • Pass Samuel, 25 Coalpit lane
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Perkington Joshua, Holly street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Rawlins George, 24 Rockingham lane
  • Revitt William (& razors and penknives) 6 Meadow street
  • Robinson Ebenezer, 39 Burgess street
  • Rodgers George, Silver st head
  • Rodgers Joseph & Son, 6 Norfolk street
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Tenter street
  • Ryalls Jasper, Little Sheffield
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Saynor Samuel, 6 Edward street
  • Shepherd Samuel, 6 Burgess street
  • Shirtcliff Charles & Matthew, Garden street
  • Smith & Moorhouse, Eyre street
  • Smith Joseph Trippet lane
  • Smith Samuel, 82 Carver street
  • Smith William, 22 Wicker
  • Staniland Richard, (executors of) 7 Broad lane
  • Swindin James, Hall's yard, Scotland street
  • Tagg William, 30 Lambert street
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Thorpe, Wragg & Co. 10 & 11 Carver street
  • Tillotson John & Co. Coalpit lane
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Warburton Joseph, Wicker
  • Ward Alfred, 100 Fargate
  • Wards, Brown & Morton, Howard street
  • Watson George, 9 Gibraltar street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Webster Isaac, Duke street, Park
  • Webster Vincent & William, Sycamore street
  • Wells Sarah & Sons, Back fields
  • Wild James & Son, 29 White croft
  • Wild John, Pond hill
  • Wild Mark, Allen street
  • Wild Peter, Charles street
  • Williamson Benjamin, Orchard lane
  • Williamson Benjamin, Holly street
  • Williamson John, 54 Trippet lane
  • Windle Samuel, 15 Lambert street
  • Wood & Atkinson, 8 Rockingham street
  • Wood Benjamin Jonathan & Robert, Garden street
  • Woodcock Thomas, Sharrow moor
  • Woolhouse William Henry, Carver street
  • Woollin Jonathan, 71 Westbar green
  • Wortley Jonathan & Son (& scissors & razors) 29 Gibraltar
  • Wostenholm George & Son, Rockingham street
  • Wragg & Stevens, 3 Solly street
  • Wright Thomas, Highfield

Tailors,
Marked thus * are also Drapers.

  • Ainley William, Attercliffe
  • Andrews Samuel, 30 Hartshead
  • Barnard George, 7 Jehu lane
  • *Bates James, 61 Campo lane
  • Batty James, 104 South street
  • Beamont George, 4 Court, 3 High street
  • Beamont Jesse, 15 Lee croft
  • Beldan James, Moorfields
  • Bennett George, 4 Court, 3 High street
  • Blackwell Thomas, Wadsley bridge
  • Booth Abraham, Wadsley
  • Booth Alban, 18 Change alley
  • Booth John, Wadsley
  • *Borrell William, 15 Bank street
  • *Briggs Joseph & Son, 8 York street
  • *Briggs James, 9 Westbar
  • Broadhead Thomas, 47 Pea croft
  • Bullass John, Pye bank, Bridgehouses
  • *Burgin Nathan, 8 George street
  • *Burgoin Henry, 75 Norfolk street
  • Carnall George, Tudor street, Sheffield moor
  • *Carver Jane & Son, 1 Market street
  • *Denholm Robert, 35 Gibraltar street
  • Dennis John, 5 Baker's hill
  • Denton Richard, 17 Townhead street
  • Emerson William, Pepper alley, Falgate
  • Fielder John, South street
  • *Foster William & George, 20 & 21 High street
  • Frost Edward, 16 South street
  • Gilberthorp John, Attercliffe
  • Godbehere Wm, South street, Lt. Sheffield
  • Gould William, 32 Coal pit lane
  • Greaves Thomas, 48 Scotland street
  • *Hardwick John, 3 Flat street
  • Harrison James, 49 Coalpit lane
  • *Harrott Thomas, 60 West bar
  • Haslam Edward, Barker pool
  • Hattersley Thomas, 12 Nag's head yard
  • Hill Thomas, Darnall
  • Hobson John, 27 Church street
  • Hobson John, Attercliffe
  • Hodgkinson Edward, 35 Campo lane
  • *Hoyland George, William Rivers, 22 Westbar
  • *Johnson & Co. 27 Fruit market
  • Kay William, Oborne street
  • Kelly John, 38 Burgess street
  • Levy Reuben, 25 Snig hill
  • Marler Joseph, Court, 13 Castle street
  • Marsden Robert, Attercliffe
  • Milner John, 30 Fargate
  • Morton John, 5 Newhall street
  • Morton Mark, 12 Broad street, Park
  • Moulson George, 56 Duke street, Park
  • Myers Benjamin, Little Sheffield
  • Naylor Robert, 15 Fargate
  • *Naylor William, 11 Westbar green
  • Norton Joshua, 25 Hawley street
  • Osborn William, Chapel street, Bridgehouses
  • Pigott John, 20 Shudehill
  • Pigott Joseph, 13 Broad lane
  • *Preston Jonathan, 29 Norfolk street
  • *Renton William, 12 Change alley
  • *Roberts Joseph Watson, Walk & Wicker
  • Scarf William, 74 Shales moor
  • Skelton John, 12 Coal pit lane
  • Slack George, 36 Holly street
  • *Staniforth Thomas, 18 Norfolk street
  • Sutton Samuel, 18 Lee croft
  • Swallow John, Rockingham street
  • Taylor Thomas, 1 Jehu lane
  • *Taylor William, 22 Haymarket
  • *Timm Francis, Moorfields
  • Timm John, 3 Edward street
  • Timm Robert, 2 Edward street
  • Trown Richard, 19 Duke street, Park
  • Turkwin James, 46 Solly street
  • Wake Robert, 65 Fargate
  • Walker Samuel, Cross Chapel street
  • *Ward James, 108 South street
  • *Ward Wm, 60 Campo lane
  • *Welsh John, 71 Norfolk street
  • Wheat Thomas, 71 Carver street
  • *Wild & Travell, 20 Fargate
  • Wilde Robert, Attercliffe
  • *Wilkinson Mary, 3 Change alley
  • Wills Charles, 15 Church street
  • Wills James, 10 New Church street
  • Wood James. Lower Meadow street
  • Wood John, West hill
  • Woodhead Thomas Armitage, 1 Bow street
  • Wootton William, Shales moor

Tallow Chandlers,

  • Broadhead Alfred, 76 Westbar green
  • Cooper Thomas, 17 High street
  • Hind Joseph, 8 Haymarket
  • Newton Francis, Change alley
  • Nicholson Thomas, 15 Castle street
  • Rowbotham Isaac, 12 Tenter street
  • Schofield Samuel, Silver street
  • Straw James Kay, 33 Westbar
  • Williams Joseph, 26 Waingate
  • Witham Peter & Son, Attercliffe

Tanners,

  • Addy John, Upperthorp
  • Aldam John, Upperthorp
  • Cooper Thomas, Neepsend
  • Crow David, Philadelphia
  • Egbrough William, Walkley
  • Hoole John, Crooks
  • Sanderson Joshua, Upperthorp
  • Yeomans James, Mill sands

Taverns & Public Houses,

  • Acorn, Simon Wilson, 62 Shales moor
  • Ancient Pine Apple, Thomas Wilkinson, Radford row
  • Angel, Leonard Cowley, South street, Sheffield moor
  • Angel, Ellis Howe, 87 Westbar green
  • Anvil, James Simpson, 23 Waingate
  • Anvil, George Thompson, Malin bridge
  • Anvil, John Wright, South street, Sheffield moor
  • Ball, George Allen, Darnall
  • Ball, Benjamin Barnes, Owlerton
  • Ball, John Bibbs, Furnace hill
  • Ball, Francis Bletcher, Broad lane
  • Ball, George Bray, 3 Lambert street
  • Ball, Richard Cameron, Upper Heeley
  • Ball, Frederick Daft, 30 Burgess street
  • Ball, Charles Eyre, Bridge houses
  • Ball, George Pallet, 8 Grindle gate
  • Ball, Marl Petty, Pond street
  • Ball, John Skelton, Crooks
  • Ball, James Walton, Duke street, Park
  • Ball, Edward Whiteley, 8 Pea croft
  • Ball, Martha Wild, Broom bank
  • Ball, Joseph Wilkinson, Grimesthorp
  • Balloon, William Baker, Sycamore street
  • Barleycorn, E. Middleton, 53 Coalpit lane
  • Barrack Tavern, John Saynor, Hill foot
  • Barrel, Edward, Allison, Little Sheffield
  • Barrel, Mary Ashton, 23 Broad lane
  • Barrel, Francis Chambers, Water lane
  • Barrel, Luke Ellison, Pinstone street
  • Barrel, George Hobson, Attercliffe
  • Barrel, William Husband, 26 Hawley croft
  • Barrel, Joseph Lingard, Edward street
  • Barrel, John Newton, Charles street
  • Barrel, Joseph Pearson, Bridge houses
  • Barrel, Thomas Pinder, Little Pond street
  • Barrel, George Robinson, Pond street
  • Barrel, Thomas Simpson, Duke street, Park
  • Bay Childers, Elizabeth Brumby, High street
  • Bay Childers, John Henson, Bridge street
  • Bay Horse, Thomas Lee, 84 South street
  • Bay Horse, John Wright, Pitts moor
  • Bee Hive, Thomas Wild, Glossop road
  • Birmingham Arms, Robert Gregory, 5 New Church street
  • Black Bull, James Watson, Hollis croft
  • Black Horse, Thomas Barrett, Allen street
  • Black Horse, William Denton, Howard street
  • Black Rock, John Fordham, 7 Castle street
  • Black Swan, John Crich, Snig hill
  • Black Swan, Robert Platte, 3 Fargate
  • Black Swan, Luke Staniforth, Pond street
  • Blue Ball, George Beardshaw, Hawley street
  • Blue Ball, Sarah Ellis, High street
  • Blue Bell, John Barker, Jehu lane
  • Blue Bell, Mary Whiteley, Attercliffe
  • Blue Boar, Joseph B. Cross, Burgess street
  • Blue Boar, Robert Holland, 59 Westbar
  • Blue Coat Boy, J. Stringer, Blue Boy street
  • Boot & Shoe, William Featherstone, Pinstone street
  • Bowling Green, William Birt, Grimesthorp
  • Bricklayers' Arms, William Harris, 9 Jehu lane
  • Bridge Inn, Jeremiah Ogden, Bridge houses
  • Britannia, Sarah Tyne, 37 Portobello lane
  • Broomhall Tav. Abel Roper, Broomhall lane
  • Brown Bear, George Whaley, Norfolk street
  • Brown Cow, George Fearn, 1 Radford street
  • Brown Cow, Jonathan Gould, 1 Red croft
  • Brown Cow, Martin Middleton, Bridge houses
  • Brown Cow, Mary Wild, 1 Broad lane
  • Brushmakers' Arms, Peter Dawes, Coalpit lane
  • Bull & Oak, Joseph Woolhouse, Wicker
  • Bull's Head, Thomas Turton, 36 Duke street
  • Burn's Tavern, John Cooke, Townhead street
  • Bush, Isaac Crookes, Little Sheffield
  • Canning, Joseph Shirt, Norris fields
  • Castle, William Holland, Snig hill
  • Chequers, Thomas Alsop, 43 Coalpit lane
  • Cbequers, Thomas Brindley, Rough bank
  • Chequers, John Wilkes, 61 Wicker
  • Chequers, John Wragg, Meadow street
  • Cherrytree, William Hutchinson, 37 Gibraltar street
  • Cherrytree, Thomas Jenkinson, Cherrytree hl
  • Club Mill, Charles Greaves, Smithfield
  • Coach, James Rodgers, Water lane
  • Cock, Enoch Gillott, Broad street, Park
  • Cock, Thomas Ibbotson, Paradise square
  • Cornish Inn, Thomas Hobley, Green lane
  • Cossack, Joseph Goldthorp, 19 Howard street
  • Cottage, Sampson Cropper, Walkley
  • Cricket Inn, William Southern, Cricket Inn a
  • Cross Daggers, Rd, Greenwood, 26 Market place
  • Cross Keys, Mary Brelsforth, 4 Shude hill
  • Cross Keys, Paul Dodgson, Handsworth Woodhouse
  • Crown, Joseph Burkinshaw, Owlerton
  • Crown, Joseph England, Handsworth Woodhouse
  • Crown, Thomas Furniss, Grindle to
  • Crown, Mary Lawton, Duke street, Park
  • Crown & Cushion, William Ashmore, Old street, Park
  • Crown & Daggers, Jervis Hanson, 36 Westbar green
  • Crown & Shakspear, William Hakes, Sycamore street
  • Cutlers, Arms, Joseph Green, New Church street
  • Cutlers' Inn, William Harrison, Fargate
  • Devonshire Arms, William Broadley, Division street
  • Devonshire Arms, William Hallam, South street
  • Dolphin, George Morton, Edward street
  • Dove & Rainbow, Samuel Pryor, Hartshead
  • Druids' Inn, George Johnson. Attercliffe
  • Duke of York, Thomas Brashaw, Darnall
  • Elephant, Jonathan Brown, Norfolk street
  • Evening Gun, John Booker, 8 Scotland street
  • Falcon, Thomas Smith, Flat street
  • Feathers, Jane Mason, High street, Park
  • Fisherman's Inn, Jonathan Ashmore, Brightside
  • Fortune of War, George Housley, 62 Scotland street
  • Fountain, John Richards, 7 Pinfold street
  • Fox & Duck, John Poole, Broad lane
  • Fox & Goose, John Woodcock, Bridge houses
  • Freemasons' Arms, David Thompson, Owlerton
  • Full Moon, George Taylor, Silver street
  • Gardeners' Arms, William Stones, Oborne street
  • Gate, Thomas Murfin, 63 Hollis croft
  • Gate, Joseph Wells, Wadsley bride
  • George, William Law, Infirmary lane
  • George and Dragon, Henry Greaves, 91 Westbar green
  • Globe Tavern, Francis Hulley, Porter street
  • Golden Ball, Martha Holland, 39 Forge la
  • Golden Ball, Amy Lamb, Howard street
  • Golden Ball, Hannah Marshall, Townhead street
  • Golden Ball, Antipas Stevens, 49 Campo lane
  • Golden Ball, George Watson, Attercliffe
  • Golden Ball, Thomas Wilson, 55 Carver street
  • Golden Ball, John Woollen, 83 Westbar grn
  • Golden Lion, George Greaves, Forge lane
  • Gooseberry Inn, William Jepson, Pea croft
  • Granby's Head, George Lockwood, Hartshead
  • Grape Tavern, Mark Blackwell, Furnace hl
  • Grapes, Enoch Beale, 53 Trippet lane
  • Green Dragon, George Drabble, Attercliffe
  • Green Man, Benjamin Wilby, Broad street, Park
  • Green Seedling, Francis Newton, Bailey street
  • Grey Horse, Solomon Perkin, High street
  • Grey Hound, Jonathan Worsterholm, Gibraltar street
  • Grindstone, George Steade, Crooks
  • Hare & Hounds, James Frow, Nursery street
  • Hare & Hounds, George Hoyle, Wadsley
  • Hare & Hounds, David Scott, Trinity street
  • Harrow, Josiah Greatorex, Bridge houses
  • Harrow, Elizabeth Wilson, Broad street, Park
  • Haw, Joseph Wilson, Parkhill lane
  • Henry, & Chickens, Mary Kinder, Castle green
  • Hermitage, Mary Roddis, Little Sheffield
  • Hope & Anchor, Mary Blythe, Attercliffe
  • Hope & Anchor, Isaac Champion, Bridge houses
  • Horse and Garter, Thomas Crownshaw, 34 Water lane
  • Horse & Groom, William Priest, Attercliffe
  • Horse & Jockey, George Sykes, Tenter street
  • Horse Shoe, George Jowitt, Shire green
  • Hospital, Thomas Knight, Parkhill lane
  • Hussar, Luke Arnold, 14 Scotland street
  • Hyde Park Tav. William Wright, top of Park
  • Industry, William Midgley, Broad street, Park
  • King & Miller, Joseph Cooper, Norfolk street
  • King William, William Fearnley, Holly street
  • King's Arms, Benjamin Smith, 9 Fargate
  • King's Head, Thomas Gould, Rockingham street
  • King's Head, Samuel Watson, Neepsend
  • Lamb, George Bailey. Radford row
  • Light Horseman, Maria Dixon, Philadelphia
  • Lincolnshire House, William Booth, Silver street
  • Little Tankard, Thomas Ellis, Westbar green
  • London Apprentice, Thomas Moseley, 1 Westbar green
  • Manor Inn, William Henry Woolhouse, Darnall
  • Masons' Arms, John Eyre, Attercliffe
  • Masons' Arms, James Watson, Castle green
  • Mermaid, Charles Clegg, 6 Orchard street
  • Milton's Arms, Jesse Frith, Bailey lane
  • Milton's Head, Thomas Robinson, 9 Allen street
  • Minerva, William Ball, Hill foot
  • Mitre, Benjamin Hartley, Orchard street
  • Murray's Arms, Thomas Watch, Queen street
  • Nag's Head, Jonathan Tasker, Nag's Head yard
  • Navigation Inn, John Simonite, Cartel bdg
  • New Inn, Elizabeth Wilkinson, Shale, moor
  • New Inn, Joseph Henderson, nr. Wadsley bdg
  • New Inn, William Hunter, Duke street, Park
  • Norfolk Arms, Richard Brown, Dixon lane
  • Norfolk Arms, John Wright, 5 Bow street
  • Nursery Tavern, William Chadwick, Nursery
  • Old Ball, Joseph Bray, Green lane
  • Old Ball, Edward Oakes, Spring street
  • Old Ball, Benjamin Wolstenholme, 3 Norfolk street
  • Old Barrel, William Hoole, 34 Pea croft
  • Old Bay Horse, Cassey Crawshaw, Westbar green
  • Old Blue Bell, Samuel Wade, Park
  • Old Bradley Well, James Robinson, Darnall
  • Old Cock, James Booker, 9 Hollis croft
  • Old Crown, Joseph Benson, Little Sheffield
  • Old Cup, Thomas Ramsay, 4 Market street
  • Old Cutlers' Arms & Nottingham House, John Daft, Fargate
  • Old George, John Cooper, 6 Bank street
  • Old London Apprentice, Samuel Beadle, Spring street
  • Old Punch Bowl, John Wragg, Crookes
  • Old Red Lion, John White, Owlerton
  • Old Shakspear, Benjamin Beef, 18 Gibraltar street
  • Old Star, Joseph Swinden, 37 Pea croft
  • Old Tankard, Peter Deakin, 62 Westbar grn
  • Old Turk's Head, Jonathan Youle, 59 Scotland street
  • Orange Branch, Rawson Allen, Holliscroft
  • Pack Horse, John Smith, Westbar
  • Painters' Arms, Moses Evers, Lee croft
  • Palace, John Wright, Baker's hill
  • Parrot, William Flint, 110 South street
  • Paul Pry, Robert Winter, 63 Pea croft
  • Peacock, Michael Mawson, Hoyle street
  • Pheasant, John Dutton, Carver street
  • Pheasant, Harry Swinden, Sheffield lone
  • Pheasant, St. John Yates, Broad street, Park
  • Plough, William Gray, Attercliffe
  • Prince of Wales John Cadman, 1 Sycamore street
  • Pump, George Saville, Earl street, Sheffield moor
  • Punch Bowl, Thomas Fellsten, Wicker
  • Punch Bowl, Hannah Fielding, South street
  • Punch Bowl, William Gray, Coulston street
  • Punch Bowl, Thomas Lindley, Silver street
  • Punch Bowl, James Smith, 35 Bridge street
  • Q. in the Corner, Ann Sykes, Paradise square
  • Queen's Head, John Fordham, Campo lane
  • Queen's Head, John Smith, Attercliffe
  • Queen's Head, John Taylor, Sheaf street, Park
  • Queen's Head, William Travis, 13 Castle street
  • Red Lion, James Doughty, Smithfield
  • Red Lion, Daniel Kite, 48 Coalpit lane
  • Red Lion, Isaac Marshall, 32 Hartshead
  • Red Lion, Joshua Perkington Holly street
  • Red Lion, John Sanderson, Charles street
  • Red Lion, John White, Lower Heeley
  • Robin Hood, Jonathan Goulder, 74 Duke street, Park
  • Robin Hood and Little John, William Bailey, Attercliffe
  • Rockingham Arms, Sarah Morton, Rockingham street
  • Rodney, Thomas Wilde, Loxley
  • Rodney Arms, William Wagstaff, 33 Fargate
  • Rose & Crown, Richard Ashton, 9 Paternoster row
  • Rose & Crown, James White, Waingate
  • Rose & Crown, Ann Williamson, Holly street
  • Royal Mail, Samuel Eyre, Glossop road
  • Royal Oak, Ann Adams, Allen street
  • Royal Oak, Charles Hobson, 44 Westbar green
  • Royal Oak, Jervis Layland, 8 Pond street
  • Royal Oak, St. John Yates, Hollis croft
  • Saddle, Benjamin Armitage, West street
  • St. George's Tavern, Joseph Shirtcliff, Broad lane
  • Seven Stars, Thomas Beet, Trippet lane
  • Seven Stars, Mary Oxspring, Shire green
  • Shakspear, Martha Robinson, Upper Heeley
  • Sheaf Tavern, John Thorp, Park
  • Ship, Robert Fowler, Water lane
  • Sir F. Burdett, Jonathan Challenger, Pond hill
  • Sir John Falstaff, William Cooper, Wicker
  • Sportsman's Group, Samuel Roberts, Fargate
  • Sportsman's Inn, George Hobson, Walkley
  • Sportsman's Inn, Mary Matthewman, Bridge houses
  • Sportsman's Inn, William Norman, 21 Westbar
  • Sportsman's Inn, Joseph Yardley, Pitts moor
  • Spread Eagle, Robert Cariss, High street
  • Stag, Thomas Outram, Carver street
  • Stag, Robert Marples, Sharrow head
  • Stag, Peter Webster, Malin bridge
  • Star, Mary Barker, Wadsley
  • Star, William Rodgers, 23 Fruit market
  • Star, George Smith, 26 Gibraltar street
  • Star, George Wild, White croft
  • Star, George Woodhouse, Owlerton
  • Sun and Coachmaker's Arms, Joseph Garside, 44 South street, Sheffield moor
  • Swan, John Dyson, Furnival street
  • Swan, Joseph Emmott, 8 Burgess street
  • Tankard, Charles Haslehurst, Broad street, Park
  • Tankard, Thomas Kay, Little Pond street
  • Theatre Tavern, Thomas Wiley, Arundel street
  • Three Cranes, Benjamin Smith, Queen street
  • Three Stags' Heads, James Waterson, Pinstone street
  • Three Tuns, John Armitage, 22 Bridge street
  • Three Tuns, John Higginbottom, Orchard street
  • Three Tuns, James Staniforth, Silver st head
  • Three Whitesmiths, Mary Darling, Bridge street
  • Travellers, William Banks, Attercliffe
  • Travellers, George Mills. Wadsley bridge
  • Turk's Head, Eliza Priest, Scotland street
  • Twelve o' Clock, Hannah Greaves, Walk mill
  • Union, William Axe, Coalpit lane
  • Union, Mary Bramley, Silver st head
  • Union, William Cocking, Lambert street
  • Union, Matthew Coxon, 17 Fargate
  • Union, Thomas Hint, Scotland street
  • Union, Samuel Lockwood, Bridgehouses
  • Union, Joseph Taylor, Furnace hill
  • Vine, Richard Alexander, Hartshead
  • Wagon & Horses, George Barker, Upper Heeley
  • Warm Hearth Stone, Samuel Moore and Co. Townhead street
  • Waterloo, Ann Ashley, Watson walk
  • Wellington, William Hardcastle, Darnall
  • Wellington, Samuel Linley, 15 Burgess street
  • Wellington, Elias Shirt, 10 Coalpit lane
  • Well-run Dimple, John Allison Barker pool
  • White Bear, George Moor, High street
  • White Hart, Charles Hammond, Waingate
  • White Hart, George Whitehead, Attercliffe
  • White Horse, Nicholas Bramall, Wadsley
  • White Horse, Joseph Drayton, Copper street
  • White Horse, John Saville, Solly street
  • White Lion, John Allan, Westbar green
  • White Lion, Elizabeth England, 2 Wicker
  • White Lion, George Reynolds, Lwr. Heeley
  • White Swan, Thomas Crooks, Westbar
  • Woodman, James Marshall, South street
  • Yellow Lion, Elizabeth Shaw, Coalpit lane
  • Yellow Lion William Wright, Haymarket
  • Yew Tree, Benjamin Shaw, Malin bridge

Tilters,

  • Earnshaw & Smith, Birley Meadow Works, Owlerton
  • Greaves William & Sons, Sheafworks
  • Hounsfield & Co. Philadelphia
  • Linley Peter, Brightside
  • Marshall Jon. & Co. Wadsley bridge
  • Schofield John, Royd's Mill, near Attercliffe bridge

Timber Merchants,

  • Cocking William, Furnival street
  • Creassey Matthias, 55 Westbar grn
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Hobson George, Attercliffe.
  • Jackson John, 17 Moorfields
  • Morley William & Co. Canal wharf
  • Senior John, Castle hill
  • Shepherd, Malin & Son, Saville street
  • Wallace Joseph, Handsworth Woodhouse
  • Wallis Joseph & Sons, Wicker
  • Woodcock Samuel & Sons, 7 Change alley

Tobacco Manufacturers,

  • Andrews William, 104 Fargate
  • Ingleson Andrew, Bridge street
  • Pearson Thomas, (& snuff) Sheaf bridge
  • Wilson Joseph & William, (& snuff)

Sharrow Mills Tobacconists,

  • Akeroyd Hannah, 10 Fargate
  • Akeroyd John, 25 Gibraltar street
  • Akeroyd Joseph, 48 Westbar
  • Harrison Henry, 56 Campo lane
  • Hogg Paul, 52 Campo lane
  • Woolley Joseph, 34 High street

Toy Dealers,

  • Cliff Charles, 4 High street
  • Cutt John, Sheaf bridge
  • Jackson Isaac & Co. 3 Pinstone street
  • Jepson John, Corn market
  • Paul Ann, 33 & 34 Silver street
  • Sumerfield Anthony, 76 Fargate

Turners,
Marked thus * are Tea Pot Handle Makers also.

  • Arnold Joseph, (brass) South street, Park
  • Bartram James (ivory and wood) 28 Workhouse croft
  • Bowling Thomas, (wood) Norfolk street
  • Broadley William, (wood) Division street
  • Brook Thomas, (horn haft) Court, in Lee croft
  • *Elliott Jonathan, (ivory, wood & brass) 11 Charles street
  • *Frith Jesse (wood, &c.) Bailey lane
  • *Holliday Thomas, (wood, &c.) Eyre street
  • Keats Joseph, (wood) 10 Hartshead
  • Lee William, (wood) 89 Fargate and Little Pond street
  • Matthews Thomas (ivory, horn, bone & wood) 5 Carver lane
  • Newton William, (brass) Figtree lane
  • Roper John (wood) Chapman's yard, South street
  • *Smith Joseph, (wood, &c.) Arundel street
  • Snidall Joseph (wood & pressers) 22 Wellington street
  • Swinscoe Jon. (wood) 52 Westbar
  • Sykes William and Thomas (brass) Arundel street
  • Turner William, 7 Grindle gate
  • Tyson James, (wood) 42 Solly street
  • White William, (wood) Balm green
  • Whittington George (bone, ivory, horn & wood) Canal bridge
  • *Winterbottom Joseph, (wood) Bailey street
  • Woollen James, (wood) New street, Park

Type Founders,

  • Blake, Garnett & Co. Allen street
  • Bower, Bacon & Bower, Nursery

Upholsterers,
(See also Cabinet Makers, &c.)

  • Hawksworth Hannah, 4 Ebenezer street
  • Hayes John, Haymarket
  • Hurt Elizabeth, 40 Bridge street
  • Stevenson John, 40 High street
  • Styring James, 2 Change alley

Veterinary Surgeons,

  • Howard Jonathan, (shoeing forge)Jehu lane
  • Huddlestone Alfred, 30 Church street
  • Peech Samuel, 8 Market street
  • Wright Joseph, (shoeing forge) Norfolk street

Watch & Clock Makers,

  • Barton James, 12 Union street
  • Beal Samuel, Cumberland street
  • Bright & Sons, Market place
  • Brown Joseph, Bow street
  • Dyson & Johnson, 50 Campo lane
  • Harland John, 97 Fargate
  • Heaton Thomas, 24 & 25 King street
  • Holden George, 21 Fargate
  • Lief George, 40 Church street
  • Lomas Joseph, (clock) 62 Broad street, Park
  • Raven William, 32 Waingate
  • Robinson Thomas, 28 High street
  • Shwerer Laurence (clock) 4 Watson walk
  • Smith Samuel (clock) Cherry tree yard, Gibraltar street
  • Snidall Samuel, 16 High street

Weighing Machine Makers,

  • Hutchinson John. 1 Porter street
  • Smilter George, Tudor street
  • Ward John, South street

Wheelwrights,

  • Beardow George, 46 Gibraltar street
  • Belk William, Attercliffe bridge
  • Coward Peter, 8 South street, Park
  • Ellis John, Hatfield houses
  • Frith Robert, Little Sheffield
  • Goodwin George, South street, Park
  • Goodwin William, Attercliffe
  • Greaves George, Penistone road
  • Hall John, Sheaf street, Park
  • Hall Jonathan, George street, Little Sheffield
  • Hall Joseph, Sheaf street, Park
  • Knowles Thomas, Mount Pisgah
  • Leadbeater Jonathan, Handsworth Woodhouse
  • Liversidge Joseph, Darnall
  • Lockwood Isaac, Wicker
  • Lowcock James, Lower Heeley
  • Loxley Jonathan, Wadsley bottom
  • Machon Joseph, Little Sheffield
  • Machos William, Porter street
  • Mills George, Wadsley bridge
  • Stancer George, 7 Wicker
  • Taylor Joseph, Owlerton
  • Wallace Joseph, Handsworth Woodhouse
  • Ward John, South street
  • Wild Thomas, Little Sheffield
  • Wilson Abraham, Duke street, Park
  • Wilson Zacharias, Crookes
  • Wright Joseph, 1 Allen street

White and Red Lead and Litharge Manufactrs,

  • Rawson, Barker & Co. Pond street

Whitesmiths,

  • Amory William, Little Pond street
  • Auty John, Bates square
  • Binney Thomas, Holly street
  • Bramall Adam, Bridge houses
  • Chambers Charles, Eyre lane
  • Dixon Joseph, Fargate
  • Green William, 15 South street
  • Irish William, 68 Moorfields
  • Jepson John, West street
  • Jepson Thomas, West street
  • Marsden Thomas, Norris fields
  • Mate John, Pond hill
  • Mitchell James. Broad street, Park
  • Moore James, 4 Broad lane
  • Oakes Edward, 58 Spring street
  • Oates James, 17 Button lane
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Ramskar John, 2 Grindle gate
  • Ramsker Thomas, York street
  • Robinson Thomas, Snow lane
  • Roebuck William, Love street
  • Smilter George, Tudor street
  • Stainrod John, Hick's lane
  • Swindells & Ashton, Duke street, Park
  • Wilks Joseph, 60 Wicker
  • Wilson & Webster, 87 Fargate
  • Wilson Hugh, Little Sheffield
  • Wood Thomas, Court, 1 High street

Wine & Spirit Merchants,

  • Aldam Thomas, (& porter) Church street
  • Fordham John, 7 Castle street
  • Gillatt Jonathan, 18 Fargate, & Bank street
  • Hagger & Linley, 28 Campo lane
  • Heighington George, (wine) 49 High street
  • Lockwood William, Arundel street
  • Middleton John, Market street
  • Parkin Benjamin, 12 Scotland street
  • Pearson & Calley, Hartshead
  • Pigott James, Dixon lane
  • Porter & Taylor, 7 High street
  • Turner Samuel, Watson walk
  • Ward & Bawer, 5 High street
  • Wilson John, 4 Snig hill

Wire Drawers,

  • Cocker & Sons (and manufacturers of round and pinion wire, needles, fish-hooks, hackles, &c.) Hathersage, near Sheffield
  • Cocker & Willis (and cast iron and steel) Blonk street, Wicker
  • Cook Robert & Co. (& manufacturers of round and pinion wire, needles, fish-hooks and hackles) Hathersage, near Sheffield
  • Dixon Mark (silver plated) Wicker
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Rawlins Benjamin, (silver) 4 Carver street
  • Senior Elizabeth & Son. 42 Church street

Wire Workers,

  • Carr George, Meadow place, Meadow street
  • Lee William, Fish market
  • Senior Elizabeth & Soft, 42 Church street

Miscellaneous,

  • Andrew M. strickle maker, 101 Eyre street
  • Atherton Isaac, press & shear rivet manufacturer, Red Lion yard, Coalpit lane
  • Beal Thomas, wold merchant, Arundel street
  • Beckett Thomas, clerk and sexton of St. Paul's, 9 Cheney row
  • Bennett Edward, manufacturer of clock dials, 59 Rockingham street
  • Berry Roda, whip-hook & mount maker, Hollis croft
  • Blagden William, lime burner & boat builder, Canal wharf
  • Bland John, law stationer, 23 Gibraltar street
  • Bland William, constable, 23 Gibraltar street
  • Bloomer John, plated metal dlr., 36Church street
  • Bradney & Howlden, japanners and ornamental bronzers, and manufacturers of tea canisters & pagodas, Sully street
  • Cohen Lazarus & Co. sweep washers, 49 West bar
  • Dixon Joseph Henry, water gilder, Wicker
  • Drury Sarah, haberdasher, Union buildings
  • Dyson George, postman, 3 Jehu lane
  • Fearnley John, potter, Attercliffe common
  • Fisher John, tile dealer, 7 Orchard lane
  • Gascoigne John, sheriff's officer, 2 St. James street
  • Hammond Jer. umbrella maker, 23 High street
  • Hawksworth J. of the Post office, 20 Gibraltar street
  • Holroyd Mary, child bed linen warehouse, 3 Carver street
  • Hoole William, manufacturer of coloured skivers, Millsands
  • Howe Edward oyster rooms, Watson walk
  • Jenkinson Thomas, hammer manufacturer, Cherry-tree hill
  • Law Edward. sculptor. Cheney row
  • Lee William, manfr. of buffs and glazers, 97 Fargate
  • Lowe Isaac & Co. carpet manufacturers, 26 Bridge street
  • Loy George, oculist, 45 Broad lane
  • Lucas William & Co, smelters of lead and silver ore, Brightside
  • Lutton John, weavers' silver picker and shear manufacturer, 2 Queen street
  • Makin William manufacturer of roller bars, bottom plates, wrought iron spindles, rope axes and chisels for paper makers & corn millers, tobacco knives, &c. Attercliffe
  • Mappin John, engraver of cutlery hafts, 6 Hawley street
  • Martin George, salesman, 87 Fargate
  • Morse Henry, laceman, 50 High street
  • Revell Samuel & Co. sugar refiners, Whiterails
  • Richardson & Co. manufacturers of iron and brass rollers, Nursery street
  • Roadhouse Thomas, hackney coach proprietor, 9 Back fields street
  • Rodgers John, patten spring maker, Spring
  • Scott James, landscape painter, 30 Nursery street
  • Shuttleworth John, soap boiler, Park and Pitts moor
  • Skinner John, manufacturer of steel toys Wicker
  • Smith Joseph, sawing works. Park
  • Smith Thomas, constable, 2 Scotland street
  • Travis Simeon, whip maker, 18 Waingate
  • Trustrum John, oil case mfr. 2 Chattel street
  • Vaughan James and Co. engine builders, Sheaf Island
  • Wade Sarah, circulating library, 36 Church street
  • Warns William, fly scale manfr. 18 Burgess street
  • Waterfall John, constable, 12 Castle street
  • White William, wharfinger, 7 Orchard lane, Park
  • Whittington George, butchers' steel maker, Canal bridge
  • Wigfall Joseph, cork manufacturer, 15 West bar
  • Wood Robert, paper mould maker, Bolsover hill
  • Wragg George, postman, top of Solly street
  • Wragg William Ebenezer, baths, Long croft
  • Younge & Smith, manufacturers of cotton, worsted & silk machines, Nursery street

Assay Office,

  • John Watson, receiver
  • Joseph Morton, guardian & warden
  • Matthew Sayles, assay master

Excise Office, Hartshead,

  • Joseph Thompson, esq. collector, Paternoster row
  • James Pringle, clerk at the office
  • William Dibb, George Hall and Joseph Wilson, supervisors

Infirmary. Penistone Road,

  • Robert Ernest, M.D. resident physician
  • John Dawson, secretary
  • Diary Margrave, matron

Coaches,

  • To London, the Royal Mail (from Leeds) calls at the Commercial Inn, every morning at a quarter before one; goes through Chesterfield, Mansfield, Nottingham, Melton Mowbray, Oakham and Bedford-the Comet calls at the Tontine & Angel Inns, every afternoon at five-& the Express calls at the Tontine Inn, every day at half-past 12 (both from Leeds)-and the Hope, from the King's Head, every night at a quarter before nine; all go through Chesterfield, Mansfield, Nottingham, Leicester, Northampton, Dunstable & St. Albans.
  • To Birmingham, the Amity, from the Angel Inn, even morning (Sundays excepted) at a quarter before six-and the Telegraph, from the Tontine Inn, every morning (Sundays excepted) at half-past nine; go through Chesterfield, Derby and Lichfield.
  • To Birmingham & Wolver- Hampton, the Royal Mail, from the Commercial Inn, every morning at six.
  • To Chesterfield, the Accommodation, from the Yellow Lion, every afternoon (Sundays excepted) at five.
  • To Doncaster, the Market Coach, from the Angel, every Saturday morning at half-past six.
  • To Doncaster and Lincoln, the Commander-in-Chief, from the Commercial & Tontine Inns, every morning (Sundays excepted) at eight, and the Defiance, from the Commercial Inn; every day at twelve; both go through Rotherham.
  • To Gainsborough, the Express, from the Commercial Inn every day at half past 12; goes thro' Bawtry & Spital.
  • To Leeds, the Royal Mail (from London) calls at the Commercial Inn, every afternoon at three-the Amity, calls at the Angel & Tontine Inns, every afternoon (Sundays excepted) at five-and the Comet, calls at the same Inns, every morning at a quarter before eleven.
  • To Liverpool & Manchester, the Royal Mail, from the Commercial Inn, every morning at a quarter before five; goes through Bakewell, Buxton, Derby, and Stockport.
  • To Manchester, the Royal Mail, from the Commercial Inn, every afternoon at two; goes through Glossop, Mottram and Stayley Bridge-and the Wellington, from the Tontine Inn, every morning (Sundays excepted) at a quarter past eight; goes through Castleton, Chapel-en-le-Frith and Stockport.
  • To Newark and Stamford, the Times, from the Commercial Inn, every morning (Sundays excepted) at half past four; goes thro' Bawtry, Grantham and Retford.
  • To Newcastle, the Royal Telegraph, from the Angel Inn, every afternoon at five; goes thro' Darlington & Durham.
  • To Scarborough, the Blucher, from the Commercial Inn, every morning (Sundays excepted) at half-past five; goes through Malton.
  • To Swinton & Wath, a Car, from the Bull and Mouth, Watergate, every Tuesday afternoon at four.
  • To Thorne, Waterside, & Hull, the John Bull, from the Commercial & Tontine Inns, every morning (Sundays excepted) at a quarter before four.
  • To Worksop, the Industry, from the Tontine and Commercial inns, every Monday, Wednesday and Friday, at half-past twelve at noon.
  • To York, the Ebor, from the Commercial and King's Head Inns, every morning at half-past five; goes thro' Barnsley, Wakefield, Aberford & Tadcaster.

Vans,

  • To London, Chesterfield, Nottingham and Northampton, Pickford & Co. from Arundel-st, every evening.
  • To Birmingham and Buckland Hollow, German Wheatcroft and Son, from Norfolk row, every Monday, Wednesday and Friday.
  • To Manchester and Liverpool, Pickford and Co. from Arundel-street, every evening.

Carriers,

  • To London, Derby, Nottingham, Market Harborough, Leicester & Northampton, Pickford and Co. from, Arundel-street -German Wheatcroft and Sons, from Norfolk row-Deacon, Harrison & Co. from Sycamore-st-and Gamble & Co. from Arundel street, daily-and Johnson & Sons, from Gibraltar-st, every Monday, Thursday & Saturday aftern.
  • To London, Grantham & Stamford, Robert Hunt, from Eyre-street, every Tuesday, Thursday & Saturday.
  • To Ashbourn, John Hardy from the White Bear, every Tuesday afternoon.
  • To Ashford, Thomas Frost, from the White Bear, every Saturday noon.
  • To Bakewell, Steel Tatley, from the Black Swan, Fargate, every Tuesday and Saturday afternoon--and also to parts of Staffordshire, Isaac Gillman, from the Yellow Lion, every Saturday.
  • To Birmingham, Derby, Chesterfield, Burton, Lichfield, Worcester, Bristol & Gloucester, Gambles & Co. from Arundel-st, and Sarah Lister, from Eyre-st, every Tuesday. Thursday and Saturday -German Wheatcroft & Son, from Norfolk row, every Monday, Wednesday & Friday evenings-& Deacon, Harrison and Co. from Sycamore-street, daily.
  • To Bradwell, Thomas Burrows, from the White Bear, and - Bramhall, from the Bay Childers, High-st, every Tuesday and Saturday afternoons.
  • To Bristol, see Birmingham.
  • To Buxton, Eyam & Tideswell, William Bradshaw, from the King's Arms, every Tuesday, Thursday & Saturday.
  • To Castleton, George Slack, from the White Bear, every Tuesday afternoon.
  • To Chesterfield, John Cox and William Ford, from the Cutlers' Arms, Fargate, and William Tavenday, from the Spread Eagle, every Tuesday, Thursday and Saturday afternoons.
  • To Derby & Matlock, John Brinsby, from the Yellow Lion, Haymarket, every Saturday forenoon.
  • To Doncaster and Rotherham, a Carrier, from the Cutlers' Arms, Fargate, every evening-John Adams, from 23 Pinstone lane, every Tuesday, and Friday afternoons-Samuel Downing, from Orchard-st. every Monday, Wednesday and Friday evenings-and Richard Jackson & Co. from Furnival street-and Deacon and Co. from Sycamore-street, every evening.
  • To Dronfield, John Verge, from the Black Swan, Fargate, every afternoon.
  • To Eckington, Robert Dawson, from the Pheasant, in the Park, every Tuesday, Thursday and Saturday evenings.
  • To Gainsborough, William Battison, from 81 Norfolk-street, every Monday; goes through Blyth, Tickhill, &c.
  • To Hamston, George Green, from the Yellow Lion, Haymarket, every Tues.
  • To Harthill, Thomas Laykin, from the Commercial Inn, every Tues. & Sat.
  • To Hathersage, a Carrier, from the Bay Childers, High-st, every Tues. & Sat.
  • To Hoyland, Swain, Holmfirth, &c. Lionel Hawksworth, from the Black Swan, Snig hill, every Monday, Wednesday and Saturday noon.
  • To Hull, Doncaster, Thorne, Gainsborough and Tickhill, Thomas Holmes, from Orchard place, every Monday, Wednesday & Friday- Jackson & Son, from Gibraltar-st, every Monday & Thursday noon, --- Hibberson, from sycamore-st, every Monday, Thursday & Saturday noon and Ralph Pickford, from Orchard-st, every evening.
  • To Kendal, William Harrison, from the Blue Bell, Jehu lane, every Monday,
  • To Leeds, Edinburgh, Glasgow and all parts of the North, Gamble and Co. from Arundel-st-Deacon, Harrison and Co. from Sycamore-street, daily and Ridsdale & Sons, from Eyre-street, every Mondays Tuesday, Thursday and Saturday evenings.
  • To Lincoln and all parts of Lincolnshire, Jackson & Son, from Gibraltar street, every Monday & Thursday noon ---Hiberson, from Sycamore-street, every Monday, Thursday & Saturday noon-& Ralph Pickford, from Orchard street, every evening.
  • To Lincoln, Worksop & Mark- Ham Moor, Edward Warrington, from 76 Norfolk-st, every Wednesday.
  • To Maltby, Thomas Godber, from the Cross Daggers, every Tuesday.
  • To Manchester, Liverpool, & all parts of Lancashire and Cheshire, Ralph Pickford, from Orchard-street, Matthew Johnson, from Cheney square, & --- Hibberson, from Sycamore street, every evening-and also to the North of
  • England & Wales, Johnson & Son, from Gibraltar-street, every evening.
  • To Mortomly, John Grayson, from the Pack Horse, every Tuesday, Thursday and Saturday.
  • To Penistone & Wortley, Thomas Marshall, from the Fleur-de-Lis, every Tuesday and Saturday afternoon.
  • To Retford & Tickhill, George Malkin, from the Cross Daggers, every Tuesday and Friday afternoon.
  • To Retford, Newark, Stamford, Peterborough, Huntingdon, Cambridge, and all parts of Norfolk & Suffolk, Deacon & Co. from Sycamore-st, every evening.
  • To Rotherham, Edward Wilkinson, from the Cutters' Arms, Fargate, and a horse post, from the Blue Bell, Jehu lane, daily.
  • To Stony Middleton & Buxton, William Moseley,. from the Cutler's Arms, Fargate, every Tues. Thurs. & Saturday.
  • To Thorne, John Adams, from 23 Pinstone-st, every Wednesday morning.
  • To Thurlston and Penistone, Thomas Ibbotson, from the Bay Childers, High-street, every Saturday morning.
  • To Tideswell, John White, from the White Bear, every afternoon.
  • To Wath, a Carrier, from the Rose & Crown, every Thursday evening.
  • To Worksop, Retford, &c. John Ward, from the Rose & Crown, every Tuesday & Friday noon-and William Warner, from the Yellow Lion, Haymarket, every Tuesday afternoon.
  • To York and Pontefract, Ann Dawson, from the King's Head, every Monday and Friday.

Transcribed by Colin Hinson. ©2003


This page is copyright. Do not copy any part of this page or website other than for personal use or as given in the conditions of use.
Web-page generated by "DB2html" data-base extraction software ©Colin Hinson 2016