Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted

Help and advice for Transcript of the entry of 'professions and trades' for SHEFFIELD in Pigot's Directory of 1834.

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it.

We are in the process of upgrading the site to implement a content management system.

Transcript of the entry of 'professions and trades' for SHEFFIELD in Pigot's Directory of 1834.

Miscellany of trades

  • Post Office, High street, Joseph Wreaks, Post master

Miscellany of trades

  • Post Office, Attercliffe, James Kinder, Post master

Gentry & Clergy,

  • Abson Miss Sarah, Mount Pisgah
  • Addey Mr. George, Upperthorpe
  • Alcock Mrs. Hannah, Philadelphia
  • Allen Miss ---, Highfield terrace
  • Allen Rev. Thomas, Broomhall terrace
  • Alsop Mr. John, South st
  • Amory Major Thomas, Farfield house
  • Appleby Mrs. Alathea, St George's terrace
  • Atkinson Mr. William, New George st, Little Sheffield
  • Badger Mrs. ---, Highfield terrace
  • Bagshawe Rev. William, Banner cross
  • Bailey Mr. Samuel, Burn greave
  • Battie Miss Sarah, Attercliffe
  • Battie Mr. William, St. George's terrace
  • Beaver Mrs. Esther, Russell st
  • Bennett Mrs. Elizabeth, 20 Wicker
  • Best Rev. Thomas, Wilkinson st
  • Birks Mrs. Lydia Ann, Attercliffe
  • Blackburn Rev. John, Attercliffe
  • Blackden Mr. William, Attercliffe
  • Blackwell Mrs. Mary, Low fields
  • Blakelock Mrs. Mary, Leavy greave
  • Boden Rev. James, West bank
  • Bott Miss Ann, Pye bank
  • Bowen Rev. Percival, Devonshire st
  • Bradshaw Mrs. Elizabeth, Crook's moor
  • Brandon Mr. Thomas, Heeley
  • Brettell Rev. Jacob, St. George's pl
  • Cadman Mr. Benjamin, Westbourne house
  • Carr Mrs. Ann, Gill st
  • Carter Rev. William, Vicarage
  • Cawton Mrs. Etheldred, Solly st
  • Collier Mrs. Ann, Broad lane
  • Crowley Mrs. ---, Bridge houses
  • Deakin the Misses, Attercliffe
  • Deakin the Misses, Wilkinson st
  • Denton Mrs. Eliza, Raisen hall
  • Dewsnap Mr. John, Endcliffe
  • Dewsnap Mr Thomas, Endcliffe
  • Didsbury Mrs. Ann, 49 Norfolk st
  • Dixon Rev. Francis, Meadow st
  • Doncaster Mrs Jane, Orchard place
  • Dunn Mr. Thomas, Solly st
  • Eadon Mr. George, 43 Norfolk st
  • Eckstein the Misses, Charlotte st
  • Elgie Mr. Henry, Western bank
  • Elliott Mrs. Jane, Broad lane
  • Etches Mrs Mary, Mechin bank
  • Eyre Mr. John, 76 Wicker
  • Farish Rev. Henry, Highfield
  • Farish Mr. William, Highfield
  • Fenton Mrs. Mary, Glossop road
  • Fernell Mrs. Charlotte, Highfield
  • Fisher Miss Christiana, Pye bank
  • Fisher Mrs Frances, Sharrow vale
  • Fisher Rev. Thomas, 9 Norfolk st
  • Fletcher Rev. John, Philadelphia
  • Foster Mr. George, Charlotte st
  • Fox Rev. Joseph, Broomhill terrace
  • Frith Mrs. Elizabeth, Upperthorpe
  • Frith Mr. Joseph, Upperthorpe
  • Gibson Rev. John, Wilkinson st
  • Gill Mrs. Mary, 8 Wicker
  • Glave Mrs. Lydia, Attercliffe
  • Goodman Mrs. Gertrude, Brook place
  • Goodwin Rev. Edward, the Bank
  • Grayson Mrs. Ann, Regent terrace
  • Greaves Mrs. Elizabeth, Brook view
  • Greaves George Bustard, esq. Elmsall lodge
  • Greaves Mr. John, Groves cottage
  • Green Mrs. Sarah, 46 Norfolk st
  • Gregg Rev. T.D. Glossop road
  • Hall Mrs. Ann, 3 Norfolk row
  • Hall Mr. John, Rockingham st
  • Hancock Mr. Charles, Attercliffe
  • Harmer Miss Ann, Fox st
  • Harrison the Misses Ann & Eliza, Western hall
  • Harvey Mrs. Elizabeth, Gell st
  • Hawley Mrs. Hannah, Crook's moor
  • Hindle Mrs. Mary, 14 Broad lane
  • Hobson Mrs. Ann, Gell st
  • Hobson Miss Hannah, 16 Red hill
  • Hodgson Mrs. Isabella Maria, Western bank
  • Hodgson Rowland, esq. Highfield terrace
  • Holborn Mr. Robert, Brook hill
  • Holt Mr. Hewan, Fitzwilliam st
  • Holy Mrs. Elizabeth, Endcliffe terrace
  • Hoole Mr. William, White house lane
  • Hutchinson Mr. William, 2 Duke st
  • Ibbotson Mr. Thomas, Philadelphia
  • Ingham Mrs. Mary, Attercliffe
  • Jobson Mrs. Jane, Wentworth place, Port Mahon
  • Johnson Miss ---, Hill foot
  • Johnson Mr. Michael, Attercliffe
  • Keasley Rev. George, 9 Norfolk row
  • Kirkby Mrs. Hannah, Glossop road
  • Knight Rev. James, 3 Eyre st
  • Langston Rev. Stephen, Brook hill
  • Laycock Mr. John, 1 Howard st
  • Lee Mr. George, Attercliffe
  • Levick Mr. Joseph, Pond st
  • Livesey Rev. John, Upperthorpe
  • Lockwood Mrs. Ann, 36 Howard st
  • Lynn Rev. Andrew, Eldon st
  • Marriott Mr. ---, Philadelphia
  • Marriott Mrs. Ann, 59 Solly st
  • Marsden William, esq. 2 Mill sands
  • Marsh Mr. William, Park mount, Park
  • Marshall Mr. Jonathan, 76 Pye bank
  • Mason Mrs. Mary, Western bank
  • Miller Rev. William Edward, Westfield terrace
  • Milner Mr. John (barrister) Attercliffe
  • Mitchell Mrs. Elizabeth, Brook hill
  • Montgomery James, esq. Hartshead
  • Needham Mrs. Jane, Glossop road
  • Newbould Mrs. ---, 2 Eyre st
  • Newton Mrs. Elizabeth, 12 Howard st
  • Nicholson Miss Sarah, Wilkinson st
  • Parker Miss Dorothy, Pye bank
  • Parker Rev. Francis, Leavey greave
  • Parker William, Glossop road
  • Patten Miss Hannah, 65 Coalpit lane
  • Peace Mr. Samuel, 19 Gell st
  • Pearson Miss Mary, Highfield terrace
  • Pearson Mr. Thomas, 1 Eyre st
  • Phillips Rev. Nathaniel, Glossop road
  • Preston the Misses, Highfield terrace
  • Pritchard Rev. Joseph W.H. Attercliffe
  • Rawson Miss Maria, Philadelphia
  • Rawson Mr. Robert, Philadelphia
  • Rimington Mrs. Mary, Hilsbro' house
  • Roberts Mrs. Mary, Western bank
  • Roberts Mrs. Mary Ann, Broom place
  • Robinson Rev. Thomas, South st, Park
  • Rock Mr. ---, Lowfields
  • Rodgers Mrs. Ann, Highfield terrace
  • Rodgers Mrs. Ann, Wilkinson st
  • Rutherford Mrs. Sarah, Glossop road
  • Sanderson Mr. Joshua, Upperthorpe
  • Sanderson Miss Mary, Wilkinson st
  • Sawyer Mr. John, Mount Pisgah
  • Settle Mr. Thomas, Brook hill
  • Shaw Mrs. ---, Tapton grove
  • Shearwood Mrs. ---, Sharrow moor
  • Shepherd John, 24 Solly st
  • Shepherd Thomas, 24 Solly st
  • Shore Mrs. Charlotte, Wilkinson st
  • Silcock Miss P. Whiteley wood hall
  • Sissell Mrs. ---, Highfield
  • Sloper Mrs. Catherine, 15 Westfield terrace
  • Smilter Miss Ann, 2 Howard st
  • Smith Mrs. Mary, Wilkinson st
  • Smith Mrs. ---, 17 Arundel st
  • Smith Rev. Thomas, Philadelphia
  • Smith Mr. William, Portobello
  • Sorby Edwin, esq. West park cottage, near Aston
  • Spafford Mr. Abraham, Hill foot
  • Speakman Rev. Joseph, Leavey greave
  • Staley Mrs. Elizabeth, Crooks moor
  • Staniland Miss Mary, 13 Gell st
  • Stuart Mrs. Jane, Western bank
  • Sutton Rev. Thomas, Greystones
  • Swallow Mrs. Mary, Fitzwilliam st
  • Swallow Richard, Attercliffe
  • Sykes Miss Elizabeth, 47 Norfolk st
  • Taylor Mr. William, West terrace
  • Thomas Mrs. Lewis, Lowfields
  • Tillotson Mr. John, Broomhall st
  • Tinker Mr. Samuel, Western place
  • Turner Miss Ann, 20 Howard st
  • Vale Rev. W.H. Banner cross
  • Vickers Mrs. Gertrude, 16 Gell st
  • Wade Mrs. Eleanor, Glossop road
  • Ward Mr. Andrew, Attercliffe
  • Ward Mr. Joseph, Prior bank
  • Ward Mr. Samuel Broomhead, Mount pleasant
  • Watson Mrs. Mary, Broom hill
  • Watson Mrs. Mary A. Bellfield cottage
  • Whitehead Mr. Thomas, Highfield
  • Wigfall Mr. Henry, Ecclesall New rd
  • Wilkinson Mrs. Sarah, 41 Norfolk st
  • Wilkinson William, gent. Grove house
  • Willey Mrs. Mary, 62 Wicker
  • Wilson Mrs. Elizabeth, 5 Westfield terrace
  • Wilson Mr. William, Brightfield
  • Withers Mr. Benjamin, Crooks moor
  • Wostenholm Mrs. Lydia, Westbourne, Crooks moor

Academies, Seminaries & Public Schools,
Not otherwise described are Day Schools

  • Abraham John Hessay (gentlemen's boarding) Milk st
  • Allen Ann, Broomhall st
  • Alport M. & A. 11 Westfield terrace
  • Anderton John, Regent lane
  • Blackwell Margaret (ladies' boarding) 25 Arundel st
  • Blue Coat School, (boys') East parade -- William Marshall, master
  • Booth Benjamin Stocks, Furnival st
  • Brady M. & R. (ladies' boarding) Leavey greave
  • Brelsworth William, 23 Wicker
  • Brettell Rev. Jacob (gentlemen's boarding) St. George's place
  • Brown Thomas, 20 Wicker
  • Carr Jane, Carver st
  • Carr Richard, George st
  • Catholic Charity (boys') Norfolk row -- Charles Portens, master
  • Catholic Charity School (girls') George st -- Catherine Knight, mistress
  • Charlesworth Robert, Attercliffe
  • Cowley William, Figtree lane
  • Dawson Elizabeth (ladies' boarding) Springfield
  • Eadon John, Redhill
  • Fawcett Mariana & Martha (ladies' boarding) Port Mahon
  • Fox Edward, Spring st
  • Fox Thomas, 1 Duke st
  • Free School, Park -- Joseph Earnshaw, master
  • Free School (girls) St. James's row -- Sarah Riley, mistress
  • Free Writing School, (boys) School croft -- Job Cawood, master
  • Grammar School, Charlotte st -- Rev. Percival Bowen, master
  • Green Jane (ladies boarding) Western bank
  • Green Harriet (ladies boarding) Philadelphia
  • Gregg Rev. T.D. (gents boarding) Glossop road
  • Guion James, Broad lane
  • Hall Hannah (boarding) Fitzwilliam st
  • Haslam Edward, Devonshire lane
  • Haywood Joseph, Garden st
  • Henson Harriet, 41 Howard st
  • Hewitt John Smith, Ecclesall New rd
  • Hilliard Ellen, Earl st
  • Hydes William, Heeley
  • Infants School, Hoyle st -- Thomas James, master
  • Infants School, Hermitage st -- Brian Bates, master
  • Infants School, Portobello -- Martha Colley, mistress
  • Infants School, School st, Park -- George Allen, master
  • Jepson Joshua, Carver lane
  • Johnson Francis, 60 Eyre st
  • Lancasterian School, Gibralter st -- Thomas Oates, master ; Elizabeth Mather, mistress
  • Law Martha (boarding) Broomhill terrace
  • Lee Henry, 32 Rockingham st
  • Lewis Lydia & Sophia (ladies boarding) Glossop road
  • Lodge Mrs. J. (ladies boarding) Attercliffe
  • Makin Joseph, Division st
  • Megginson George (gents boarding) Broom grove
  • Naish Phoebe, Wheeldon st
  • National School, Carver st -- Samuel Barlow, master
  • National School, Hoyle st -- Emma Genn, mistress
  • National School, Hermitage st -- Susannah Gould, mistress
  • Oates Mrs. (ladies boarding) Glossop road
  • Parkin Henry, Surrey st
  • Pickerong John, Eldon st
  • Piper Miss, Surrey st
  • Reaves Mary, Portland place
  • Ridstale Susannah, Pye bank
  • Robinson Thomas (gents boarding) South st, Park
  • Salt Emma (ladies boarding) Glossop road
  • Sewell James, Joiner st
  • Shaw Ann, Glossop road
  • Shillito Francis, Division st
  • Skinner Julia (ladies boarding) Brook view
  • Smith Ellen, 1 Rockingham st
  • Smith Emma, Portobello
  • Smith Mary & Elizabeth, Bridge st
  • Smith Thomas, North Church st
  • Spurr Hiram, 13 Wicker
  • Thompson Robert, 4 Portobello st
  • Wardle Samuel, Netherthorpe
  • Westbrook John, Pea croft
  • Wilkinson George (gents boarding) Broom hall
  • Withy Ann & Mary, Nursery st
  • Wolstenholme Alfred, Bank st
  • Wright Rev. Peter, Glossop road
  • Wright William, Steel bank

Accountants,

  • Booker Thomas, 14 Change alley
  • Clayton Septimus, 9 Pinstone st
  • Cooper George, 76 Broad lane
  • Field John, 4 Norfolk row
  • Foote Joseph, 14 Norfolk st
  • Gillott William, Watson walk
  • Ryalls Joseph, Corn exchange
  • Skidmore Jehoiada, 10 Norfolk row
  • Styring Henry, 2 Change alley
  • Unwin Edwin, 4 Bank st

Agents,
(See also Fire, &c. Office Agents)

  • Atkinson Richard (to Richard Hirst, file manufacturer) 17 Ball st
  • Bardwell Thomas Newman (commission) 7 Haymarket
  • Binney Edward (commission) 4 Fargate
  • Bright Paul (land) 28 Wicker
  • Colley Benjamin (land) 11 Castle st
  • Damms Benjamin (block tin) Norfolk st
  • Drury James (to Hull traders) Corn exchange
  • Dungworth George (to Robert Bentley, brewer) Castle folds
  • Ellison Michael (to the Duke of Norfolk) Corn exchange
  • Gregory George (to the Sheffield Coal Co.) Canal basin
  • Harder John Henry & Co. (commission) Hoyle st
  • Hobson Joseph (to the Sheffield canal Co.) Canal wharf
  • Hodgson Joseph (to Butterley Iron Co.) Norfolk row
  • Horn William Ibbotson & Co. (iron) 18 Bridge st
  • Ironside Samuel (house) 49 Russell st
  • Mason Sampson (ale & porter) Porter st
  • Murfin William (to Pickford & Co. carriers) Arundel st
  • Padley Adam (for P.N. Johnson's British silver) 3 South st
  • Padley Ann & Eliza (for Brandreth's pills) 3 South st
  • Pauling Henry Dopkin (to Hull traders) Corn exchange
  • Sawyer Thomas (general) Wicker
  • Schofield William (to London traders) New Haymarket
  • Shaw & Oates (general) Oborne st
  • Skidmore Jehoiada (newspaper) 10 Norfolk row
  • Smith Joseph (ale) 57 Eyre st
  • Smith Richard A. (commission) Pond st
  • Whitham Charles (to Milton Iron Works Co.) 74 Norfolk st
  • Wiley Thomas (general, and for London & foreign newspapers) 12 Haymarket
  • Wilkinson James (to the Lowmoor Iron Co.) Arundel st

Anvil Makers,

  • Binney Thomas, Holly st
  • Fawcett & Burgin, 19 Wicker
  • Hadfield & Sanderson, Earl st
  • Parker William, Forge lane

Architects,

  • Drury Edward & Sons, Eyre st
  • Flockton William, Devonshire st
  • Foster George, Westfield place
  • Harrison James, Union st
  • Harrop John, 83 West st
  • Potter Robert, 1 Charles st
  • Taylor Benjamin Broomhead, 4 East parade
  • Unwin William & Charles, 6 St. James' row
  • Weightman John Gray, 6 Surrey st
  • Worth Samuel, 5 East parade

Attorneys,

  • Bramley Edward, 7 St. James' row
  • Branson Anthony Clarke, Corn Exchange
  • Branson Thomas, St. James' row
  • Brookfield & Gould, 22 Paradise square
  • Broomhead Henry, North Church st & Paradise square
  • Brown John, 1 St. James' st
  • Burbeary Benjamin (& notary) 53 Campo lane
  • Copeland John, jun. 14 Hartshead
  • Dixon John, Market st
  • Furniss Edward, St. James' st
  • Gainsford Robert John, 2 Norfolk row
  • Goodison Thomas, George st
  • Harwood Joseph Unwin, Workhouse croft
  • Haywood Joseph, 21 Paradise square
  • Holland Edward, Corn Exchange
  • Kirkby Henry, Hartshead
  • Milner William Pashley, 2 St. James' st
  • Palfreyman Luke, Queen st
  • Parker Thomas James, 7 High st
  • Pierson Thomas, jun. 1 Paradise square
  • Rayner Thomas, St. James' st
  • Rodgers & Son, Bank st
  • Ryalls John, 18 Paradise square
  • Siddell John, 16 High st
  • Smith Albert, 10 Castle st
  • Smith & Hinde, Bank st
  • Smith John William, 6 Norfolk row
  • Smith Thomas, 44 Barker's pool
  • Sorby James, 9 Market st
  • Staniforth John, 3 Castle st
  • Swindon John, Dixon lane
  • Tattershall & Hoole (& notaries) Meeting house lane
  • Thompson & Sambourne, Barker's pool
  • Thompson John, 56 Campo lane
  • Turner Joseph, 59 Campo lane
  • Turner Samuel William, Market st
  • Vickers Henry, Fargate
  • Waterfall Henry, 19 Fargate
  • Watson George, Norfolk row
  • Watson John, 3 Bank st
  • Wells George, Queen st
  • Wheat James & John, 20 Paradise square
  • Wilson & Younge, 6 East parade

Auctioneers & Appraisers,

  • Bardwell Thomas Newman, 7 Haymarket
  • Batty Thomas, Paradise square
  • Binney Edward, 4 Fargate
  • Clayton John, Silver street head
  • Clayton Philip, Pea croft
  • Clayton William Henry, Paradise square
  • Heald William, Market place
  • Jefferys William, Corn market
  • Johnson Isaac, 10 Eyre st & High st
  • Schofield Benjamin, 20 Market place
  • Steel Jesse, Westbar
  • Stevenson William, East parade
  • Styring Robert, 2 Change alley
  • Turner William Burton, 39 Campo lane
  • Wilkinson John, Watson walk

Auger Makers,
(See also Joiners' Tool Makers)

  • Bloomer John, 30 Portobello st
  • Farr John, 37 Young st
  • Haywood Thomas, 35 Rockingham st
  • Kay Samuel, Townhead st
  • Moulson Brothers, Division st
  • Round William, Allen st
  • Schofield George & John, 14 Norfolk lane
  • Stones Frederick, Albion works, Arundel lane
  • Taylor William (& spokeshave & gimlet) Union place, Union lane

Awl Blade Makers,

  • Briggs Samuel, 61 Solly st
  • Greaves Edward, Broad st, Park
  • Heath Thomas, Little Sheffield
  • Howson Joseph, 39 Oborne st
  • Rixham George, 3 Bailey st
  • Roston William, 18 Bridge st
  • Southern William, 19 Cumberland st
  • Thornhill Samuel, 41 Broad lane
  • Walker Abraham, Scotland st
  • Wild John, Norfolk st

Axle Tree Makers -- Patent,

  • Davy David & Dennis, Pear st
  • Marsden John, Norris field
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel st
  • Roebuck William, Love st
  • Smith William & Co. Rocket works, Wicker

Bakers & Flour Dealers,

  • Bakewell William, 9 Broad lane
  • Barker William, Baker's hill
  • Bell Joseph, 103 Fargate
  • Berry Eneas John, 72 Fargate
  • Boden Joseph, 45 Carver st
  • Boler Charles, Scotland st
  • Champion Peter, Pinfold st
  • Charlesworth John, South st
  • Charlesworth Thomas, 20 High st
  • Charlesworth Thomas, Duke st, Park
  • Cooper John, 3 High st
  • Crookes George, 6 Fargate
  • Dalton Thomas Bulmer, 1 Lambert st and at Mill sands
  • Drabble Edward, South st, Park
  • Dungworth Joshua, 23 Howard st
  • Ellis John, 27 Pye bank
  • Fitzakerly Richard, 22 Gibraltar st
  • Heathcote Francis, Duke st, Park
  • Hoyland Joseph, 71 Moorfields
  • Jackson Charles, Silver street head
  • Mackley John, 69 Norfolk st
  • Marriott John, Trippet lane
  • Marriott John, Eyre lane
  • Morton Joseph, Infirmary road
  • Peacock Joseph, 28 Church st
  • Reckless Henry, 17 Castle st
  • Reckless William, 79 Wicker
  • Richardson John, Coulston st
  • Riley Robert, 42 Westbar
  • Shallcross George, 43 Gibraltar st
  • Shippam James, 29 Burgess st
  • Taylor George, Earl lane
  • White William, Johnson st
  • Wolstenholme Thomas, 21 West st

Bankers,

  • Parker, Shore & Co. Bank street -- (draw on Rogers, Towgood & Co.)
  • Rimingtons' & Younges', High st -- (draw on Masterman, Peters & Co. London)
  • Sheffield Banking Co. George st -- (draw on Smith, Payne & Smiths) -- James Drabble, manager
  • Walkers & Stanley, 4 Church st -- (draw on Barclay & Co. London)
  • Savings' Bank, Surrey st -- Benjamin Schofield, secretary

Basket & Skip Makers,

  • Davy Joseph, 68 Westbar
  • Moore George, Silver street head
  • Needham William, Westbar
  • Renton John, 8 Jehu lane
  • Renwick Adam, 76 Fargate
  • Smith Samuel, 37 King st

Bell Pull Manufacturers,

  • Deakin James & Thomas (patent East India black buffalo horn) 5 Change alley
  • Smith Joseph (japanned wood) 24 Arundel st

Bellows Makers,

  • Linley Thomas & Sons, Stanley st
  • Steel Jesse, 11 Westbar

Blacking Manufacturers,

  • Burgin Amelia, 11 Coalpit lane
  • Fisher Thomas, Pea croft
  • Underwood William (and floating light) 59 Porter st
  • White Thomas, 39 Coalpit lane

Blacksmiths,
(See also Whitesmiths)

  • Alsop Charles, South st
  • Ashton Thomas, Duke st, Park
  • Awdas James, Rockingham st
  • Awdas Robert, Attercliffe
  • Awdas Robert, New Haymarket
  • Barker Thomas, Coalpit lane
  • Barnes Samuel, Gibraltar st
  • Burrows Robert, Milk st
  • Challinor William, 23 Duke st, Park
  • Greaves George, Penistone road
  • Grinold Richard (& chain maker) Exchange st
  • Hague George, Attercliffe
  • Hallett George, Holly st
  • Hind Joseph, Eyre lane
  • Howard John, 6 Baker's hill
  • Jeff Thomas, Attercliffe
  • Littlewood John, Joiner st
  • Liversidge Joseph, South st, Park
  • Lowe John, Holly st
  • Marriot John, Blonk st
  • Smith Solomon, Matthew st
  • Swallow John, Broom hill
  • Taylor Benjamin, Exchange st
  • Taylor George, 45 Nursery st
  • Vardy Joseph, Heeley
  • Wild Thomas, Little Sheffield
  • Wilks Joseph, Furnival road
  • Wilson Hugh, Little Sheffield
  • Wright Joseph, 61 Norfolk st

Bone Merchants & Dealers,
(See also Horn Merchants)

  • Ball George, Rockingham lane
  • Beardshaw William, 53 Garden st
  • Bradley John Rose, 5 Broad lane
  • Clarke Thomas, Allen st
  • Fisher William, Orchard place
  • Gouldthorp & Greaves, 56 Burgess st
  • Greaves James, Holly st
  • Green Joseph, 3 New Church st
  • Gurney Joseph, 19 Arundel st
  • Jackson Jonathan & Thomas, Sykes' square, Pinstone st
  • Levick James, Pinstone st & Stone grove
  • Lund John, Saville st
  • Matthews Thomas, 5 Carver lane
  • May William, 48 Pond st
  • Merrill & Jarvis, Holly st
  • Morley William, Sons & Co. Canal wharf
  • Parker Samuel, Porter st
  • Roberts & Mettam, Barker's pool
  • Stacey Robert, Coalpit lane
  • Wild William, Coalpit lane
  • Woofindin Alfred, Fitzwilliam st
  • Woofindin Vincent, South st

Bookbinders,
(See also Booksellers & Stationers)

  • Crookes Septimus, 5 Orange st
  • D'Arcy James, 35 Rockingham st
  • Pearce Joseph, 32 Gibraltar st
  • Ridge George, 3 King st
  • Saxton William, 29 High st
  • Stevenson Thomas, Westbar
  • Townsend William, 1 New Church st

Booksellers & Stationers,

  • Bird Barnard, 18 Change alley
  • Bramley Joseph Hawksworth, 6 Haymarket
  • Bready Patrick Thomas, 19 Hartshead
  • Charles Elisha Montague, 26 Waingate
  • Crookes George, 6 Fargate
  • Gales Ann, Hartshead
  • Hanger Charles, 27 Westbar
  • Hardcastle Thomas, 2 Church st
  • Harvey Maria, Broad st, Park
  • Innocent John, 54 Campo lane
  • Jubb Ebenezer, 81 South st
  • Kirk John, Church st
  • Leader Robert, 48 High st
  • Orton John Thomas, 6 Union st
  • Pearce Joseph, 32 Gibraltar st
  • Ridge George, 3 King st
  • Saxton William, 29 High st
  • Scott Timothy, 32 High st
  • Shore Mary, 17 Snig hill
  • Slater Ellen, 98 Fargate
  • Styring James, 2 Change alley
  • Sunderland James, 10 Snig hill
  • Sutton John, 39 South st
  • Thompson & Marriott, 61 Westbar
  • Thompson Charles, 49 Market place
  • Wade Sarah, 17 Church st
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate
  • White William (& publisher of Sheffield and other directories) 1 Wicker
  • Williamson John, 65 Fargate

Boot & Shoe Makers,

  • Adsetts George, Brammall lane
  • Aldam John, 12 Jehu lane
  • Bagshaw Thomas, Heeley
  • Banks John, Little Sheffield
  • Barker Henry John, 76 Westbar green
  • Barker James, 14 Flat st
  • Barker John, 47 Gibraltar st
  • Barker John, 9 Snig hill
  • Barker Joseph, 21 Snig hill
  • Barker Samuel, 2 Westbar
  • Barker William, 16 Orchard st
  • Barnett Samuel, 6 Angel st
  • Bartholomew Francis, Silver street head
  • Barton Samuel, Little Sheffield
  • Bayes George, 102 Fargate
  • Beaumont James, 76 Moorfields
  • Beaumont Joseph, Silver street head
  • Beaumont Joseph, South st, Park
  • Betterton William, Broomhall st
  • Blackhouse John, Pitts moor
  • Boardman Henry, Bower st
  • Booker John, Little Sheffield
  • Booth Joseph, Bowlder road
  • Bower James, 10 Love st
  • Brameld Joseph, Chapel st
  • Brammall Godfrey, South st
  • Brittan John, Button lane
  • Broadhurst Thomas, 38 South st
  • Bromley James, 12 Market place
  • Bromley Mary, 26 Fruit market
  • Brown John, 31 Church st
  • Butler John, Allen st
  • Butterworth Thomas, 9 Union st
  • Buttery Benjamin, Earl st
  • Cartwright Mary, 2 York st
  • Cathrall Thomas, 6 Chapel st
  • Cawkwell Charles, 79 Spring st
  • Chapman Thomas, Porter st
  • Clark Thomas, 28 Hoyle st
  • Clark William, Solly st
  • Clark William, 4 Westbar green
  • Coates George, 57 Shales moor
  • Cooper Thomas, 41 Gibraltar st
  • Copley Joseph, Trippet lane
  • Dalton William, 29 Waingate
  • Darwent John, 16 Green lane
  • Deacon Thomas, 32 Mill sands
  • Deacon William, Shepherd st
  • Dignam Dennis, Hartshead
  • Dowd Timothy, 26 Campo lane
  • Drury Thomas, Stanley st
  • Ellis George, 19 Johnson st
  • Evans John, 25 Orchard st
  • Flint Joseph, 7 Gibraltar st
  • Fox Thomas, Matthew st
  • Froggatt William, 1 Bowling green st
  • Frost Robert, 36 Shepherd st
  • Furness Peter, Tudor st
  • Furniss John, Nursery st
  • Gillings John, 62 Coalpit lane
  • Glew John, Gibraltar st
  • Godly John, Bridge houses
  • Grayson Thomas, 96 Broad lane
  • Green Jonathan, Hill foot
  • Gregory James, 70 Solly st
  • Griffiths Edward, Russell st
  • Hallam & Edens, 5 Haymarket
  • Harrison John, Broad st, Park
  • Harrison Robert, Duke st, Park
  • Hinde Thomas, 25 West st
  • Hobson John, 8 Matthew st
  • Hodgkinson John, Bath st
  • Holland James, 31 High st
  • Horsefield Peter, Scotland st
  • Hough Francis, Tudor st
  • Howard John, South st
  • Howe Charles, 15 Duke st
  • Hunter Luke, 17 Bow st
  • Hutchinson Robert, 6 Osborne st
  • Jackson Charles, Edward
  • Jackson Thomas Armitage, 14 Westbar
  • Jenkinson William, 4 Waingate
  • Johnson Benjamin, Attercliffe
  • Jones Samuel, 5 Townhead st
  • Kay John, Wellington st
  • Kitchen Richard, 49 High st
  • Law John, 5 Bright st
  • Lawton Paul, Wellington st
  • Leggett James, 30 Nursery st
  • Lomas Joseph, Shepherd st
  • Lord Joseph, 5 Market place
  • Mabbott Richard, 5 Trippet lane
  • Machen Samuel, Netherthorpe
  • Marsden Joshua, Heeley
  • Marsh Joseph, 5 Spring st
  • Medley Thomas, Earl st
  • Meggitt William, 73 Fargate
  • Mount John, Pinfold st
  • Mount Samuel, 19 South st
  • Muscroft Samuel, Sheldon st
  • Needham Thomas, 5 Blue Boy st
  • Nicholson Joseph, 53 Pye bank
  • Nicholson William, 3 Smithfield
  • Osler Joseph, 26 Andrew st
  • Pearson Joseph, Eyre lane
  • Peel John, 35 High st
  • Phoenix Thomas, 20 Shales moor
  • Pilley John, 3 Fruit market
  • Pilley John, 44 Charles st
  • Powell Thomas, Glossop road
  • Pridgeon William, Water lane
  • Pullen John, 2 George st, Philadelphia
  • Radford George, Bridge st
  • Ramscar Charles, 55 Pool place
  • Revill William, Bath st
  • Rippon Ebert, Division st
  • Rippon John, Grindle gate
  • Robinson Samuel, Brammall lane
  • Roebuck William, Bower st
  • Rotherham Matthew, Meadow st
  • Rotherham Thomas, 27 Gibraltar st
  • Rowbotham Thomas, South st
  • Seymour Thomas, 6 Duke st, Park
  • Simpson John, 34 Garden st
  • Slack John, Jessop st
  • Slack Thomas, Hereford lane
  • Smith Stephen, 12 Workhouse lane
  • Smithies John, 51 Bridge houses
  • Spurr Maltby John, 11 Porter st
  • Steel Joseph, 11 Lee croft
  • Stenton John, Dunfields
  • Swallow Charles, Attercliffe
  • Swindin John, Doncaster st
  • Tasker John, Flat st
  • Taylor John, Lee croft
  • Thornton William, Little Sheffield
  • Thorp Edward, Harvest lane
  • Tingle John, 78 Carver st
  • Tinker John, Flat st
  • Toogood John, 72 Spring st
  • Turner William, 6 Bridge st
  • Turtle John, 8 Westbar
  • Turtle William, 51 Westbar
  • Unwin Luke, 16 Porter st
  • Walker Robert, 61 Hoyle st
  • Wall John, Oborne st
  • Ward George, Jessop st
  • Ward John, Infirmary road
  • Ward Jonathan, Newhall st
  • Ward Josiah Sampson, Broad st, Park
  • Wardle John, 12 Pinstone st
  • Waterman Edward, Blonk st
  • Watkinson Samuel, 73 Wicker
  • Watts George, 19 Dunfield
  • Wells John, Bridge st
  • Western Thomas, Attercliffe
  • Westren William, Broomhall st
  • Wheatley John, 5 Castle st
  • White William, 41 Shales moor
  • Winchester John, 28 King st
  • Wood George, Cumberland st
  • Yates John, Blonk st
  • Yelland Joseph, 82 Rockingham st

Boot & Shoe Heel, & Toe Plate Manufacturers,

  • Crowley & Pearson, Kellam foundry
  • Deakin James & Thomas, 5 Change alley
  • Leek James, West st

Boot Tree & Last Makers,

  • Gillott John, 9 Market st
  • Mitchell Isaac, 11 Snig hill

Brace & Bit Makers,
(See also Joiners' Tool Manufacturers)

  • Allen & Greenwood, Rockingham st
  • Bloomer John, 30 Portobello st
  • Brown & Flather, 24 Hollis croft
  • Edley William, Earl st
  • Fletcher John, High st, Park
  • Green William, 15 South st
  • Hawksworth Henry, Earl st
  • Marples William, Broomhall st
  • Moulson Brothers, Division st
  • Parkin John Woodhead & Co. Arundel lane
  • Round William, Allen st
  • Saville Charles, Rockingham lane
  • Schofield George & John, 14 Norfolk lane
  • Slater Joseph, Rockingham st
  • Sorby John & Sons, Spital hill

Brass Founders,
(See also Iron Founders)

  • Bridgens Benjamin, Pond st
  • Chambers Charles, Arundel lane
  • Colquhoun James, 36 High st
  • Darley William, Holly st
  • Elliott John (brass cock, &c.) 61 Charles street
  • Greaves & Newton, Portobello st
  • Hague Abraham, 4 Shudehill
  • Hague Thomas, West st
  • Hague Thomas, Arundel st
  • Hall Thomas, 35 South st & Furnace hill
  • Hancock Hannah, 7 Waingate
  • Hoyland William, 8 Church st
  • Ingle & Trickett, 31 Rockingham st
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel st
  • Richardson Robert, Westbar green
  • Sykes & Son, Duke street

Braziers & Tin Plate Workers,

  • Barker Thomas, 10 Gibraltar st
  • Bolland Thomas, 93 Fargate
  • Bolland William, 4 South st
  • Chester William, West st
  • Colquhoun James, 36 High st
  • Kent John, 13 Snig hill
  • Lacey Michael, Little Pond st
  • Mason John, 23 Church st
  • Miller James, Smith st
  • Nevin Henry, Duke st
  • Smith Charles, Bridge st
  • Turner Thomas, 22 Westbar green
  • Walker Thomas, 15 Angel st
  • Ward Charles, 2 Newhall st

Brewers,

  • Gray William, 1 Spring st
  • Moore Samuel, Townhead st
  • Nanson & Co. Bridge st
  • Parker Samuel & Co. Ecclesall brewery, South st
  • Rawson Thomas & Co. Pond st
  • Turner Samuel, Watson walk
  • Warburton, Turton & Co. Penistone road
  • Ward Joseph, Little Sheffield

Britannia Metal Manufacturers,

  • Broadhead & Atkin, North st Works, North street
  • Brown & Tyler, Andrew st
  • Dixon James & Son, Cornish place
  • Fowler Frederick James, 13 New Church st
  • Harrison John & Co. Norfolk lane
  • Kitching & Co. Green lane
  • Otley Richard & Thomas, Union place
  • Parkin Thomas & Richard, 42 Campo lane
  • Shaw & Fisher, Kellam works
  • Shaw George, 28 Allen st
  • Vickers John, Garden st
  • Warburton Samuel, Broad lane
  • Wolstenholme Joseph, Broad st, Park

Brush Manufacturers,

  • Glossop Samuel, 61 Pea croft
  • Hague John, 9 Pye bank
  • Hoyland Jonathan, Workhouse croft
  • Jackson Thomas, 2 Pinstone st
  • Jackson William, 2 Market place
  • Jeeves George & Son, Little Sheffield
  • Nadin William, 7 Bank st
  • Richmond Richard, Westbar green
  • Smith Joseph (fancy) 24 Arundel st
  • Spooner Edward, 99 Fargate
  • Wigfall George, Trippet lane & Bridge st
  • Woodcock Samuel & Sons, 7 Change alley

Buff & Glazer Makers,

  • Lee William, 29 King st & Pond st
  • Ryals Matthew, Doncaster st
  • Winterbottom Joseph, 29 Bailey st

Builders,
(See also Carpenters, &c.)

  • Ainley Thomas, 11 Bright st
  • Allcard James, Rockingham st
  • Birtles Francis, Club gardens
  • Bramall Samuel, South st
  • Brown Charles, West st
  • Brown Samuel & Brothers, Division st
  • Clark Henry, Meadow st
  • Colver William, Nag's Head yard
  • Crossland John, Meadow st
  • Cundell Joseph, 11 Howard st
  • Dixon James, Broom lodge
  • Drake William, 9 Rockingham st
  • Drury Edward & Sons, Eyre st
  • Fisher Thomas, 44 Eyre st
  • Flockton Thomas, 29 Division st
  • Flockton William, Devonshire st
  • Frith Thomas, Joiner st
  • Greaves John, Lee croft
  • Hague Samuel, Broad st, Park
  • Hanson John, Pinfold st
  • Harrop John, 83 West st
  • Hawksley William, 28 Chapel st
  • Jackson John, 18 Shales moor
  • Kirk & Fewsdale, 14 Wicker
  • Lomas Ralph, Fitzwilliam st
  • Marsden Thomas, Campo lane
  • Petit Francis, Brook hill
  • Raney Philip, Button lane
  • Senior John, Castle fold
  • Simpson Joseph, 73 Carver st
  • Smith James, Westfield place
  • Stovin Joseph, 36 Shales moor
  • Swales George, Leicester st
  • Thompson John, Fitzwilliam st
  • Thompson Thomas, Norfolk lane
  • Thompson William, 55 Eyre st
  • Travis George William, Fitzwilliam st
  • Tummon Robert, South st, Park
  • Webster Peter, 80 Spring st
  • Wild Robert, Fitzwilliam st
  • Woolhouse John & Joseph, Broad st, Park
  • Worth Henry, West st

Butchers,
Marked # are Pork Butchers

  • Addy Thomas, 78 Westbar green
  • Aldam John, 74 Shambles
  • Allison John, Fargate
  • Armistead William, 52 Shales moor
  • # Arnett George, 10 George st
  • # Baker Charles, Scotland st
  • # Baker James, 72 Moorfields
  • Barber Henry, 9 Shambles
  • Barge Joshua, 27 Shambles
  • Barker James, 50 Shambles
  • Barker John, 26 Shambles
  • Barker Samuel, 39 Shambles
  • Barton Thomas, 22 Waingate
  • Belcher Thomas, 10 Shambles
  • Bell Joseph, Hanover st
  • Belt William, 33 Westbar
  • Biggins Isaac, 19 Shambles
  • Bletcher William, Scotland st
  • # Boardman Charles, 51 Shales moor
  • Booker Richard, 44 Shambles
  • Booth George, Ecclesall bazaar
  • Booth Richard, 19 Fargate
  • Bower George, Little Sheffield
  • Bower Jasper, 27 Fargate
  • Bower Samuel, 76 South st
  • Bowling John, South st, Park
  • Brett George, Broomhall st
  • Brightmore John, 43 Shambles
  • Brinnen Richard, Hill foot
  • Brittain Benjamin, 77 Shambles
  • Brittain Samuel, 37 West st
  • Brittain Samuel, 48 Shambles
  • Brown Matthew, 73 Shambles
  • Brownell Thomas, Baker's hill
  • Brownhill Thomas, 20 Gibraltar st
  • Browning Benjamin, 50 Bridge houses
  • # Burnett Ann, Little Sheffield
  • Burton John, 31 Broad lane
  • Cardwell Joseph, 29 Shambles
  • Cardwell William, 32 Shambles
  • Carr John, Division st
  • Carr Richard, 39 Church st
  • Cavill George, 30 Shambles
  • Chapman Henry, 26 Nursery st
  • Charlesworth Mercy, Attercliffe
  • Charlesworth William, Division st
  • Cheetham Alexander, 56 Hoyle st
  • Clayton Francis, 5 Shambles
  • Clayton George, 54 Shambles
  • Clayton George, 15 Shambles
  • Croft William, 40 Shales moor
  • Crookes John, 66 Shambles
  • Crossland Michael Wright, Gibraltar st
  • Dale James, Netherthorpe
  • Deakin David, 37 Shambles
  • Deakin Henry, 23 Shambles
  • Deakin Samuel, 45 Shambles
  • Denton James, Scotland st
  • Dickinson Joseph, 83 Westbar green
  • Dodd William, Trippet lane
  • Dodson James, Grindle gate
  • Downing Henry, Little Sheffield
  • Dowson Thomas, 56 Westbar
  • # Dungworth Andrew, Coulston st
  • Elam Henry, Attercliffe
  • Ellaby Henry, 12 Union st
  • # Exley John, Bow st
  • Farmer Joseph, 12 Fargate
  • Fawley Thomas, Attercliffe
  • Fawley William, Flat st
  • Field Richard, Pea croft
  • # Fisher Hannah, 63 South st
  • Fisher Harrison, 38 Gibraltar st
  • Fisher John, South st
  • Fisher Joseph, 69 Moorfields
  • Fisher Joseph, 22 Union st
  • Foster Joseph, Allen st
  • Fox Edward, 39 Campo lane
  • Fox Joseph, 63 Shambles
  • Franks William, 68 Pea croft
  • # Frost Richard, 50 Fargate
  • # Gee William, 49 Gibraltar st
  • Genn Arthur, 13 Shambles
  • Genn George, 12 Shambles
  • Genn Henry, 25 Shambles
  • Genn Thomas, 22 Shambles
  • Genn William, 14 Shambles
  • Gillott Elizabeth, Broad st, Park
  • Glave George, 56 Shambles
  • Gray John, 35 Shambles
  • Grayson Jonathan, 5 Bow st
  • Greaves John, 40 Wicker
  • Green William, 45 Bridge houses
  • Greensmith Charles, Trippet lane
  • Greenwood Matthias, Little Sheffield
  • Habershon Charles, Trippet lane
  • Habershon John, 58 Shambles
  • Habershon Joseph, Attercliffe
  • Habershon Matthew, 68 Shambles
  • Hall Charles, 85 Westbar green
  • Hallam Thomas, Scotland
  • Hammond Joseph, 14 Gibraltar st
  • Hawke Edward, Coulston st
  • Hawke George, 52 Shambles
  • Hawke Robert, 8 Shambles
  • Hawkswell John, Duke st, Park
  • Haywood William, 711/2 Moorfields
  • Hibbard George, 67 Shambles
  • Hibbard Rowland, 16 Shambles
  • Hibbard William, Bow st
  • Hides Henry, Scotland st
  • # Hiller George, 2 Market st
  • # Hiller Henry, 85 South st
  • Hobson Amos, 18 Shambles
  • Hoole James, 49 Shambles
  • Horn Thomas, 1 Shambles
  • Houlgate Francis, 82 South st
  • Hoyland Henry, 7 Shambles
  • Hoyland William, 14 Broad lane
  • Hudson Henry, 27 West st
  • Hudson John, Ecclesall bazaar
  • # Hudson Richard, 24 Waingate
  • Hukin John, 43 South st
  • Hutchinson George, 4 Shambles
  • Hutchinson Henry, 69 Shambles
  • Hutchinson John, 61 Shambles
  • Hutchinson Robert, 51 Shambles
  • Hutchinson Samuel, 53 Shambles
  • Hutchinson Thomas, 65 Shambles
  • # Jackson Charles, Broad lane
  • Jackson George, 77 Wicker
  • Jenkinson James, 46 Shales moor
  • Johnson George, 4 Pinstone st
  • Johnson James, Little Sheffield
  • Johnson Thomas, Portobello st
  • Jones Benjamin, 56 Charles st
  • Keyworth Lionel, Cornhill
  • Kirk Thomas, 3 Westbar
  • # Kramer Christian, 1 Pinstone lane
  • # Kramer Frederick, Duke st, Park
  • Laister John, Lee croft
  • # Landers James, 6 Earl st
  • Lauck Sampson, Ecclesall bazaar
  • # Leanard Abel Christopher, West st
  • Leanard Charles, 8 Snig hill
  • Linley John, 40 Shambles
  • Littlewood Joseph, South st
  • Littlewood Joseph, 72 Shambles
  • Loukes James, 6 Shambles
  • Mabson William, 28 Shambles
  • Mabson William, jun. 2 Shambles
  • Machin Joseph, 65 Westbar
  • Markham Wallis, 71 Westbar green
  • Marsden George, 24 Shambles
  • Marsh Joseph, 33 Shambles
  • Marsh Thomas, 21 Shambles
  • Marshall Charles, Infirmary road
  • Marshall Thomas, 53 Pool place
  • Mayor Joseph, 62 Shambles
  • Middleton John, Allen st
  • # Miller John, 77 Westbar green
  • # Moore George, Hawley croft
  • Moxon John, 28 Pinstone st
  • Naylor Samuel, Heeley
  • Newton John, 81 Westbar green
  • Nicholson Jacob, 17 Shambles
  • North George, Church st
  • Nuttall Lawrence, 42 Gibraltar st
  • Oldfield John, Brammall lane
  • Padley James, 50 South st
  • Pass Edward, Pinfold st
  • # Pass Thomas, Pinfold st
  • Pass William, Church st
  • # Pearce George, Pond st
  • Peel Thomas, 41 Westbar
  • # Perry Thomas, 32 Bridge houses
  • Proctor William, 40 Pinstone st
  • Rawson Jacob, Westbar green
  • Revill Henry, 10 West st
  • # Richardson John, Westbar green
  • Ridgway George, 21 West st
  • # Ridgway Mary, Trippet lane
  • Robinson George, 3 Shambles
  • Robinson John, Silver st
  • Rodgers Samuel, South st
  • Rogerson Thomas, 12 Pye bank
  • Roper William, 23 Pinstone st
  • Shaw Thomas, 1 South st
  • Shemeld John, Attercliffe
  • Slack John, 6 Snig hill
  • Slagg Alexander, 11 Shambles
  • Slater George, 71 Shambles
  • Smith Francis, South st
  • Smith Joseph, Charles st
  • Sneesby Charles, 70 Shambles
  • Sneesby George, 79 Shambles
  • Sneesby Richard, 80 Shambles
  • Sparks Septimus, Earle st
  • Steel Joseph, Bridge st
  • Stevenson John, Silver st head
  • Stevenson Thomas, Waingate
  • Styring George, Westbar green
  • Swann Thomas, 81 Shambles
  • Swift George, 60 Wicker
  • Toyne David, 38 Shambles
  • Toyne Nathan, 42 Shambles
  • Toyne Thomas, 47 Shambles
  • Travis William, Attercliffe
  • Troth William, 79 Moorfields
  • Turner John, Broad lane
  • Turner William, Silver st head
  • Tyson William, Allen st
  • Tyzack Samuel, West st
  • Vickers John, 41 Shambles
  • Wall Sampson, South st
  • Warburton John, 5 Wicker
  • # Ward Elizabeth, Broad st, Park
  • Ward George, 34 Shambles
  • Ward John, 64 Shambles
  • Ward John, 31 Shambles
  • Ward Joseph, Flat st
  • Ward William, 40 Shambles
  • Watson John, Pond st
  • Watson John, Broad st, park
  • Watts John, 57 Shambles
  • Watts Joseph, 78 Shambles
  • Watts William, 55 Shambles
  • Whitehead William, 65 Shales moor
  • # Wibal Christopher, South st
  • Widdison John, 59 Shambles
  • Wilks John, Allen st
  • Willey George, Attercliffe
  • # Wingfield Charles, Division st
  • Wood George Agustus, Gibraltar st
  • # Wreaks Charles, 25 Pinstone st
  • Youle Henry, 60 Shambles

Butchers' & Table Steel Manufacturers,

  • Algor John, Cross Burgess st
  • Bradshaw William & Sons, 2 Townhead st
  • Broadhurst William, Norfolk lane
  • Burdett Matthew, 7 Fargate
  • Butler George & James, 4 Trinity st
  • Drabble George & Co. 2 Carver st
  • Foster John, Mill sands
  • Hides Robert, 61 Hollis croft
  • Makin Thomas & Son, Carr lane
  • Oxley John, 18 Hollis croft
  • Sanderson & Makin, Hollis croft
  • Smith Joseph, 24 Arundel st
  • Turton Thomas, Spring st
  • Wilks William, Bridge houses
  • Wilson & Southern, Edward st
  • Wilson John, 12 Sycamore st

Button Manufacturers,
Marked # are Horn

  • # Bellamy John & Son, Broad st, Park
  • Charlesworth Thomas (gilt, plate & metal) Back Arundel st
  • Deakin John (gilt & plated) 66 Carver st
  • Herring James (pearl & bone) 44 Howard st
  • Horton James (gilt, plate, metal & pearl) 65 Carver st
  • Horton William & Alfred (gilt, plate, metal & pearl) Rockingham st
  • # Hudson Joseph, 54 Broad st, Park
  • # Hudson William, 54 Broad st, Park
  • # Levick Ann, Pond st
  • Mappin Joseph & Son (pearl) Pepper alley, Fargate
  • May William (bone) 48 Pond st
  • # Mosley Benjamin, Old st, Park
  • # Parker Mary, Heeley
  • Roberts John (pearl) 16 Queen st
  • Rodgers Charles (pearl) Carver st
  • # Smith Alfred, Sheaf Island
  • Staniforth William (pearl) 19 Burgess st
  • Thompson & Linley (gilt, plate & metal) Norfolk lane

Button Mould Makers,

  • Allcard William, Spring st
  • Cousins George, Hawley croft
  • France Peter & Sons, Saville st
  • Guest William, 29 Copper st
  • Pashley Francis, Wheeldon lane
  • Pashley William, Wheeldon lane
  • Shepherd Joseph, Hawley croft
  • Stokes Charles, jun. 72 Carver st

Cabinet Makers & Upholsterers,

  • Booth John & Henry, Union lane
  • Brailsford William, 3 George st
  • Brown George, 22 Stanley st
  • Cocking Robert, Watson walk & Norfolk st
  • Croft James, Rockingham st
  • Fowler William, 11 West st
  • Fox Joshua, 27 Church st
  • Glossop Nathan, 56 Pool place
  • Green George, 10 Workhouse croft
  • Green Joshua & Joseph, Union pl, Union lane
  • Jessop Ann, 95 Fargate
  • Johnson William, 34 Fargate
  • Landers James, 87 South st
  • Lister John, Attercliffe
  • Lister William, 18 Union st
  • Miller William, 14 Garden st
  • Morris Joseph, 66 Hollis croft
  • Morton Thomas, 3 Green st
  • Outram William, 20 Market place
  • Rawson John, Hill foot
  • Shepherd, Malin & Son, Haymarket
  • Smith Sampson, Carver st
  • Smith William, Workhouse croft
  • Todd John, 63 Wicker
  • Wade Frederick, 40 South st

Candlestick Manufacturers,

  • Hodgkinson John, Port Mahon
  • Nicholson & Hoole (iron) Green lane
  • Ratcliffe George (iron) Love st

Cap & Ferrule Manufacturers,

  • Bell John, Orchard st
  • Butler John, Orchard st
  • Charlesworth Joseph, 39 Burgess st
  • Matthews Thomas (brass) 5 Carver lane
  • Rodgers John (silver) 13 Carver lane

Carpenters & Joiners,
(See also Builders)

  • Armitage John, Allen st
  • Badger Jonathan, 27 Portobello
  • Balmer Thomas, Carver st
  • Blagden Joseph, Cross Burgess st
  • Booth George, Tenter st
  • Brown William, Garden st
  • Carter Thomas, 16 Norfolk st
  • Charlton Daniel, 8 Dixon lane
  • Cooper Stephen, Grindle gate
  • Corker Thomas, Attercliffe
  • Crispin Robert, Castle green
  • Drury Edward & Sons, Eyre st
  • Esplin William, Flat st
  • Eyre Samuel, 33 West st
  • Finningley Edward, Cross Smithfield
  • Flint William, Fargate
  • Gallimore Charles, Pea croft
  • Gascoigne Joseph, Newcastle st
  • Gill Richard, 51 Nursery st
  • Gillott George, 8 Coulston st
  • Greaves William, Little Pond st
  • Green William, Porter st
  • Guest Thomas, Russell st
  • Hague John, 24 South st
  • Hague Samuel, Orange st
  • Hayball Thomas, Tudor st
  • Haynes Roger, 3 Cumberland st
  • Houldsworth George, 30 Shepherd st
  • Howe Abraham (& packing case maker) Eyre st
  • Howlden William, 4 Solly st
  • Hoyland William, 1 Arundel lane
  • Hurst Thomas, Bridge houses
  • Hutchinson Joseph, Ecclesall New road
  • Lemons Francis, Lambert st
  • Meggitt Joseph, Orchard st
  • Megson John, jun. Westbar green
  • Naisbitt James, Little Sheffield
  • Nellthorp John, Silver st
  • Nevill William, Trinity st
  • Parvin George, Matthew st
  • Radley Joseph, Doncaster st
  • Raine Thomas, North Church st
  • Redfearn Samuel, Nursery st
  • Ripley William, Edward st
  • Scaif Samuel, 5 Orchard st
  • Senior John, Castle fold
  • Shaw William, 13 Cumberland st
  • Smith John, 79 Norfolk st
  • Spittlehouse Edward, Rockingham st
  • Sykes William, Port Mahon
  • Thackray John, South st, Park
  • Titley John, 29 South st
  • Townsend William, 116 Broad lane
  • Truelove Charles, 28 Fargate
  • Unwin John, Green square
  • Varley William, Hollis croft
  • Walker John, Fargate
  • Webster Thomas & Son, 80 Spring st
  • White John, Workhouse croft
  • Whitehead Matthew, Hick's lane
  • Wright George, Trafalgar st

Carpet Dealers,

  • Crossley William, 17 Wicker lane -- Joseph Lawton, agent
  • Thompson Charles, 49 Market place

Carvers & Gilders,

  • Eadon George, 91 Fargate
  • Fox Joshua, 27 Church st

Casters of Cutlery,
(See Cutlery Casters)

Casting Pot Manufacturers,

  • Middleton John, Campo lane
  • Oakes Mark, Attercliffe

Chair Makers,

  • Bowling Thomas, Norfolk st
  • Drury Thomas, New Church st
  • Wright George, Workhouse croft

Chasers,

  • Archer John, Hill st
  • Broadhead John, Holly st
  • Brookfield Thomas, 13 Eyre st
  • Cardwell John, Trippet lane
  • Colley Thomas, Allen st
  • Eagle Thomas, Division st
  • Firth William, 14 New Church st
  • Frisby William, 55 South st
  • Gray William, Tudor st
  • Lee John, Norfolk lane
  • Maxfield Thomas, 7 Cross Burgess st
  • Milnes William, 4 Bowling green st
  • Sheldon Joseph, Chapel yard, Golden st
  • Stevenson John, South st
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield
  • Taylor Paul, Hanover st
  • White Thomas, 7 Burgess st

Cheesemongers,
(See also Grocers, and also Shopkeepers)

  • Brownhill James, New Cattle market
  • Frost George, 22 Church st
  • Gregory James, Haymarket
  • Gregory Richard, Haymarket
  • Horsfield Ann, 7 King st
  • Jarvis Joshua & Son, 7 Snig hill

China, Glass, & Earthenware Dealers,
(See also Earthenware Dealers, and also Glass Cutters & Dealers)

  • Fenton Joseph, 22 Cross Burgess st
  • Goodhall William, 2 Westbar green
  • Jessop Ann, 95 Fargate
  • Johnson Joseph, 26 & 27 Fargate
  • Parkinson Joseph, 2 Bow st
  • Reaney James, 12 King st
  • Reaney Joseph, New Haymarket
  • Riley Joseph, 13 High st
  • Rose John & Co. 19 Angel st
  • Vernon John, 58 Pool place

Chymists & Druggists,

  • Acton John, 10 Union st
  • Adams Thomas Batty, 8 Haymarket
  • Boden John, 8 Fargate
  • Buxton Mary, Little Sheffield
  • Colley John, 22 Church st
  • Collier William, Allen st & Attercliffe
  • Crawshaw Henry, 75 Moorfields
  • Deakin Henry, 36 Bridge houses
  • Elliott Charles, 87 Westbar green
  • Garratt Hannah, Burnt-tree lane
  • Gillatt Joshua, 17 Market place
  • Harrison Richard, 10 High st
  • Hawksworth George, 33 High st
  • Hoyland William, 8 Church st
  • Hudson Robert, 74 Westbar green
  • James & Machon, 2 King st
  • Jervis George, 25 Westbar
  • Lofthouse Thomas, 19 Snig hill & Edward st
  • Maleham Henry, 4 Westbar
  • Moss John, 67 Moorfields
  • Needham Samuel, 66 Pea croft
  • Oldham John, 16 Angel st
  • Owen George, Broad st, Park
  • Parkin Zachariah, West st
  • Radley George, 47 Shales moor
  • Rawson Francis, Duke st, Park
  • Roper Robert, 5 Broad st, Park
  • Rowbotham Alfred, 11 Haymarket
  • Salisbury John Middleton, South st
  • Singleton Thomas, 10 Waingate
  • Slack George, 34 Church st
  • Smith John, Baker's hill
  • Spalton Joseph Newbould, 29 Westbar green
  • Storer George, 66 Trippet lane
  • Taylor Richard Thomas, 88 South st
  • Turton Joseph, Penistone road
  • Watson John, 64 Wicker
  • Webster John, 77 Fargate
  • Wilkinson Jane, 17 Union st
  • Wilson Charles, 57 Pool place
  • Wreaks George Daniel, 2 Angel st

Cider Merchants,

  • Duke Henry, Division st
  • Tasker Richard, 35 Gibraltar st

Clasp Makers,

  • Charlesworth Joseph, 39 Burgess st
  • Charlesworth Thomas, Back Arundel st
  • Dickinson Enoch & Sons, 2 Orchard lane
  • Linley George, 60 Coalpit lane
  • Radley Samuel, Doncaster st
  • Skinner John, White house, 66 Stanley st
  • Wilson Elizabeth, Westbar green

Cloth Cap Makers,

  • Habbishaw Sarah, 8 King st
  • Siddel William, 6 King st

Clothes Brokers,

  • Cadman John (& tailor) 24 Church st
  • Carr Ralph Richard (& cleaner) 57 Bridge st
  • Davis William, 16 Westbar
  • Foster William & George, 20 & 21 High st
  • Hodgson Charlotte, Silver st head
  • Jacob Samuel, Pinstone st
  • Lazarus Jonas, Scotland st
  • Levy Reuben, 25 Snig hill
  • Ward Ann, Burnt-tree lane
  • Westnedge William, 11 Fargate
  • Wild & Travell, 20 Fargate

Coach & Gig Owners,

  • For hire
  • Binns Joseph, South st
  • Bramhall James, 66 Bridge st
  • Cander Thomas, West st
  • Crimes Enoch, West st
  • Harrow Philip, 59 Nursery st
  • Morton John, 50 Eyre st
  • Pashley John, Little Sheffield
  • Ratclif James, Pea croft
  • Readhouse Thomas & John, Rockingham lane
  • Spooner George, Tenter st
  • Stead John, 25 Stanley st

Coach Builders,

  • Bickley William Lyon, Haymarket
  • Boot John, West st
  • Bradley William & Co. Baker's hill
  • Hewitt & Kendall, Division st
  • Hutchinson William, Porter st
  • Johnstone William & Henry, Sycamore st
  • Kay Thomas, Smith st
  • Ormiston & Longley, Orchard place
  • Stead John, 25 Stanley st
  • Swindell Robert, Sheaf st, Park

Coal Masters & Dealers,

  • Booth Thomas & Co. Canal wharf
  • Brayshaw & Wilkinson, White lane colliery
  • Chambers George & Co. Canal basin
  • Farnsworth Ann (dealer) 15 Paternoster row
  • Fenton William, Greasbro' colliery
  • Hounsfield, Wilson & Co. Canal wharf
  • Marsden & Barber, Greystones
  • Newbould William, South st
  • Rhodes Jonathan, Colliers' row, Park
  • Sheffield Canal Co. Canal basin

Coffee Roasters,

  • Newton Francis, Fargate
  • Skidmore Benjamin, 1 High st
  • Sollis Charles, High st

Comb Manufacturers,

  • Allott Samuel, 40 Bailey st
  • Askworth Thomas, Bower spring
  • Asquith Thomas, 16 Mill sands
  • Bellamy John & Son, Broad st, Park
  • Bletcher Thomas, Carver st
  • Brammall Thomas, 9 Bow st
  • Brookes Thomas, 43 Allen st
  • Brown Sampson, 14 Baker's hill
  • Bycroft Edward, Pond st
  • Cadman Seth, Young st
  • Chapman Joseph, Eyre lane
  • Connelley Peter, 26 Castle green
  • Cooper John, New st, Park
  • Cowen James, Holly st
  • Crockett Robert, 17 Westbar
  • Curran Thomas, Howard st
  • Daffin Benjamin, 38 King st
  • Deakin George, 80 Fargate
  • Douglas Richard, 71 Rockingham st
  • Dukinfield John & George, 48 Back fields
  • Gordon John, 2 Fruit market
  • Gordon John, 4 Newton's ct, King st
  • Gordon John, Shudehill
  • Gouldthorp & Greaves (fancy pocket) 56 Burgess st
  • Hall James, Son & Fielding, 1 Duke st
  • Hall Samuel, 4 Bright st
  • Haslam Samuel, 62 South st
  • Heath Samuel, Hermitage st
  • Hides John, 22 Solly st
  • Hinde Charles, 25 Church st
  • Hodkin Thomas, 32 Young st
  • Hunter John, 17 Howard st
  • Hyde Christopher, 32 Furnace hill
  • Hyde John, Radford st
  • Hyde William, Meadow st
  • Keighley James, Saville st
  • Knight, Martin & Neil, 21 Pond st
  • Knight Thomas & Co. Pond st
  • Longstaff William, Mill sands
  • Muscroft William, jun. 24 Coalpit lane
  • Oakes & Co. 2 Eyre lane
  • Osborn John, 4 Duke st
  • Priest Joseph, New George st
  • Sanderson William, Brammall lane
  • Savage William, Bailey st
  • Sedgwick Thomas, 45 Charles st
  • Shaw Joseph, Button lane
  • Shaw Joseph, Trippet lane
  • Simpson James, Pond hill
  • Stevenson Joseph & John, South st
  • Taylor & Hodkin, Button lane
  • Utley Rawson Henry, Earl st
  • Wards, Brown & Morton, 4 Howard st
  • Wild James, 9 White croft
  • Wilson Samuel, Orange st
  • Wynn Alfred & Edward, Upper Edward st

Comb Plate Pressers,
(See also Comb Manufacturers)

  • Bishop John, Pond st
  • Booth Solomon, Rockingham st
  • Bradley John Rose, 5 Broad lane
  • Broadhead John, Bailey st
  • Howlett John, Pond st
  • Jackson Jonathan & Thomas, Sykes' square, Pinstone st
  • Lee & Ardron, Burgess st
  • Maxfield Thomas, 7 Cross Burgess st
  • Morton Thomas, Tudor st
  • Peck Samuel, 110 Broad lane
  • Slack Alice, Campo lane
  • Woofindin Vincent, South st

Confectioners & Pastry Cooks,

  • Allen Miranda, Little Sheffield
  • Barker William, 1 Fruit Market
  • Barlow Edward, Pinfold st
  • Chadburn Elizabeth, 21 Norfolk st
  • Clarbour John (& tea dealer) 26 & 27 High st
  • Cooke Amos, 25 Fargate
  • Cooper John, 3 High st
  • Cundey Joseph, 28 West st
  • Dearden Joseph, 15 Snig hill
  • Eyre John, Silver st head
  • Field Jonathan, 10 Castle st
  • Fletcher Joseph, 7 Milk st & 18 Fruit market
  • Froggatt Francis, South st
  • Hancock Hercules, Broomhall st
  • Harris Francis, 49 South st
  • Howe Michael, 11 Union st
  • Ibbotson Samuel, Brocco st
  • Johnson John, Dixon lane
  • Johnson Samuel, 20 Union st
  • Kent Erasmus, 50 Market place
  • Peacock Joseph, 28 Church st
  • Reckless Henry, 18 Castle st
  • Reckless William, 79 Wicker
  • Shaw William, Grindle gate
  • Tegg William, 82 Westbar green
  • Waterfall John Gray, 1 Fargate
  • Waterhouse Robert, 6 Westbar
  • Wright Deborah, 39 Gibraltar st

Coopers,

  • Allender George, High st
  • Barber Benjamin, Flat st
  • Brelsforth & Swift, Townhead st
  • Derwent William, 42 Fargate
  • Hall John, Campo lane
  • Hayward James, Westbar green
  • Howe Abraham, Eyre st
  • Middleton John, St. James's st
  • Needham William, 18 Westbar green
  • Osborne John, Rockingham lane
  • Owen Robert, Silver st head
  • Rhodes Charles, Workhouse croft
  • Wilson Thomas, 11 Castle st
  • Wood Benjamin, 4 Lee croft
  • Wood Justice, 4 Lee croft

Cork Screw & Nail Nipper Manufacturers,

  • Hardy John & Henry (& of boot hooks, nail files, tweezers and salt spoons) Union pl, Union lane
  • Smith Joseph, 24 Arundel st
  • Stevens Joseph, Trippet lane

Corn & Flour Dealers,
(See also Shopkeepers, &c., and also Millers)

  • Andrew Joseph, 86 Westbar green
  • Booker Samuel, 58 Westbar green
  • Bright Paul, Corn exchange
  • Crich James, Blonk Island, Park
  • Crossland James, Broad st, Park
  • Denby Joseph, 42 South st
  • Drabwell John, Corn exchange
  • Hunt & Marsden, 17 King st
  • Jackson John, Corn exchange
  • Moorwood Ann, 1 Gibraltar st
  • Pashley Jonathan, 66 Westbar green
  • Sampson George & William, South st & Scotland st
  • Scott John, 77 South st
  • Scott William & Son, Pond st
  • Shallcross George, 43 Gibraltar st
  • Shirley John, Corn exchange
  • Sollis Charles, 84 South st
  • Sorsby Richard, 16 Fargate
  • Taylor Robert, Corn exchange
  • Ward John, 75 Wicker
  • Wigfull Joshua, Corn exchange
  • Woollen George Hawk, 19 Church st
  • Wright Thomas, Corn exchange

Crimping, Goffering & Copying Machine Makers,

  • Foster John, Mill sands
  • Gallimore Josiah, 33 Bridge st
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel st

Curriers & Leather Cutters,

  • Booth John, Bank st
  • Colley Francis, 25 Fruit market
  • Craven William, Westbar green
  • Fox Joseph, Silver st head
  • Hill William, 21 Haymarket
  • Lord Joseph, 5 Market place
  • Roebuck George, 6 Castle st
  • Sanderson Dennison, 14 Snig hill & Market st
  • Simpson Robert, 12 Market st
  • Smith Alfred, 9 Figtree lane
  • Turtle John, 8 Westbar

Cutlery Casters,

  • Badger Andrew, Long croft
  • Bradshaw William Milton, Queen st
  • Dallaway Sarah, Pea croft
  • Dallaway William, 24 Hoyle st
  • Deakin James & Thomas, 5 Change alley
  • Dearden John, 13 Copper st
  • Fearn John, Leicester st
  • Ford John, Sheaf st, Park
  • Gillott John, Broad lane
  • Green John, 5 Burgess st
  • Hague Thomas, West st
  • Harrison Thomas, 16 Trippet lane
  • Hydes William, 2 Dunfields
  • Leek James Leigh, 15 West st
  • Leek Moses, John st
  • Lucas Edward & Son, New Church st
  • Pritchard Thomas, Carver st
  • Smith Joseph, Coalpit lane
  • Wilson James, Pond st
  • Wood & Hollin, Steam st

Cutlery -- Dealers In,
Marked # are Manufacturers
(See also Merchants)

  • # Barnes George, 31 Campo lane
  • # Beet Jonathan & Sons, 56 Broad lane
  • Binge John, 24 Church st
  • Bright & Sons, 19 Market place
  • Broadhead Thomas, 31 King st
  • Bussey Edwin, 14 Angel st
  • Carr John, 33 Westbar
  • Cheetham Henry, 51 Bridge st
  • # Crawshaw James, 39 High st
  • Daffin Benjamin, 38 King st
  • Daft Ann, Fargate
  • # Holmes Joseph, Tudor place
  • Hyde Christopher, 32 Furnace hill
  • Jacob Samuel, Pinstone st
  • Naylor Thomas, 63 Westbar
  • Nicholson William, 4 Sycamore st
  • Peacock John Thornton, Pond st
  • # Rose Joel & Co. 92 Fargate
  • Sayles William, Wheeldon st
  • Saynor Samuel, 6 Edward st
  • Shepherd John, 27 Snig hill
  • Simpson James, 36 Gibraltar st
  • Slack, Sellars & Grayson, Tudor st
  • Ward David & Sons, Portobello st
  • Younge Charles Frederick, 45 High st

Dentists,

  • Evatt William, Queen st
  • Sayles L.C. Surrey st
  • Sherwin James, 65 Norfolk st

Die Sinkers,

  • Barnes Matthew, Claywood
  • Beresford William, Rockingham lane
  • Brown James, 74 Eyre st
  • Cooper Francis, 14 Sycamore st
  • Eagle Thomas, Division st
  • Gray William, Tudor st
  • Lee John, Norfolk lane
  • Simpson William, Surrey lane
  • Spencer Robert, Sycamore st
  • Stevenson Job, Burgess st
  • Stevenson John, South st
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield
  • Tyzack Moses, 52 Carver st
  • Woofinden Vernon, Fitzwilliam st

Door Drawer & Ships' Cabin Knob, & Door Finger Plate Manufacturers,

  • Deakin James & Thomas (and patent East India black buffalo horn) 5 Change alley
  • Smith Joseph (fancy & japanned wood) 24 Arundel st

Dress Makers,
(See also Milliners & Dress Makers)

  • Addy Dorothy, Fitzwilliam st
  • Allatt Sarah, 34 Duke st
  • Allwood Mary, Willey st
  • Alsop Sarah, 64 Carver st
  • Archer Mary, Button lane
  • Barber Eliza, Little Sheffield
  • Barnsby Mary, Blue Boy st
  • Beal Letitia, Hill foot
  • Beeton Ann, Russell st
  • Bennett Maria, 10 Johnson st
  • Bennett Sarah, 70 Carver st
  • Best Sarah, Fitzwilliam st
  • Birks Hannah, Porter st
  • Bolsover Amelia, 27 Stanley st
  • Burkinshaw Mary, Sheldon st
  • Burnand Maria, 18 Pinstone st
  • Cantrell Maria, Wellington st
  • Carr Mary Ann, 9 Wicker
  • Champion Alethea, Little Sheffield
  • Cheetham Elizabeth, 8 Arundel st
  • Clark Margaret, Earl st
  • Clark Sarah, 25 Shepherd st
  • Driver Sarah, Hill st
  • Edwards Eleanor, Meadow st
  • Fanshaw M.A. & H.E. 12 Eyre st
  • Fletcher Sarah, 29 Rockingham st
  • Foulds Mary, Pinfold st
  • Furness Mary Ann, 64 Pye bank
  • Goddard Mary, 3 Shales moor
  • Greaves Elizabeth, 13 Bank st
  • Greenwood Elizabeth, 4 Porter terrace
  • Hall Isabella, Chapel st
  • Hall Jane, Charlotte st
  • Hartley Sarah, 48 Carver st
  • Henderson Matilda, Button lane
  • Hepworth Sarah, 3 Malina st
  • Hill Mary, 10 Sycamore st
  • Holgate Charlotte, 64 Broad lane
  • Hoyland Sarah, 6 Shales moor
  • Ibbotson Ann & Sarah, 33 South st
  • Ibbotson Sarah, Long row, Philadelphia
  • Ironside Sarah Bradbury, 49 Spring st
  • James Harriet & Mary, 40 Gibraltar st
  • Johnson Ann, 5 Division st
  • Johnson Mary Ann, 4 Norfolk st
  • Keyworth Elizabeth, Bower st
  • Knowles Anna, Porter st
  • Lawton Ann, 17 Wicker lane
  • Ludlam Elizabeth, 57 Charles st
  • Mettam Grace, 10 Orchard st
  • Monks Mary, Shepherd st
  • Moseley Caroline, 17 Spring st
  • Nettleship Elizabeth, 56 Pool place
  • Newsam Caroline, Long row
  • Oakes Martha, Nursery st
  • Oakes Mary, Pye bank
  • Oates Ann, Button lane
  • Oglesby Elizabeth, 26 Orchard st
  • Osborne Jane, Eldon st
  • Owen Emma, Pye bank
  • Oxley Ann, 42 Wicker
  • Pollard Ann, 3 Hick's lane
  • Powell Mary Ann, Upper Allen st
  • Redfearn Phoebe, Long row, Philadelphia
  • Rodgers Elizabeth, 58 Westbar
  • Rodgers Mary, 6 Hick's lane
  • Rodgers Mary Ann, 22 Wicker
  • Sampson Eliza, 36 Howard t
  • Sellers Emma, 2 Cumberland st
  • Shaw Ann, Fitzallen st
  • Sheldon Ann, 4 Wicker
  • Smith Elizabeth, Charlotte st
  • South Hannah, 21 Shales moor
  • Spooner Mary, Fitzallen st
  • Taylor L.M. Bridge st
  • Taylor Sarah, Green lane
  • Thirkill Mary, 2 Castle hill
  • Thompson Frances, 88 West st
  • Thompson Harriet, 6 Wellington st
  • Wadsworth Mary, 4 York st
  • Watkinson Ann, Pinfold st
  • Wills Ellen & Maria, Little Sheffield
  • Wolstenholme Sarah, 11 Pye bank

Dyers,

  • Dalrymple & Simpson, 15 Bow st
  • Roberts John, 14 Arundel st
  • Taylor Richard, Bridge st
  • Webster Thomas, 120 Broad lane
  • Wood Joseph, 70 Wicker
  • Wood Richard, 36 King st
  • Wood Robert, 60 Pool place

Earthenware, &c. Dealers,
(See also China, &c. Dealers)

  • Barnes Hezekiah, Infirmary road
  • Champion Joshua, Little Sheffield
  • Darwent Thomas, Queen st
  • Hardy Henry, 66 Moorfields
  • Heath Sophia, Little Sheffield
  • Hopkinson Mary Ann, 62 Westbar
  • Padley Adam, 3 South st
  • Parkin Thomas, 30 Campo lane
  • Phoenix Joseph, 34 Gibraltar st
  • Rowley James, 34 South st
  • Smith Marmaduke, Garden st
  • Watson George, 9 Gibraltar st
  • Wolstenholm Thomas, 7 South st

Eating House Keepers,
Marked # are also Poulterers

  • # Askey George, Watson walk
  • Cooper Thomas, Silver street head
  • Goodwin Matthew, New Cattle market
  • Grantham Lucy, Waingate
  • # Keats Maria, 8 Watson walk
  • Leadley Francis, 15 Castle st
  • # Marshall James, Hartshead
  • Taylor Elizabeth, 16 Castle st
  • Theaker James, Haymarket

Edge Tool Makers,
(See also Joiners' Tool Makers)

  • Arnold John, Sheaf st, Park
  • Ash William & Co. Norfolk lane
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Bishop Samuel, 10 Young st
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Cam James, 42 Norfolk st
  • Corfield John, Smithfield
  • Cutler William & Co. Stanley st
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Eadon William & Thomas, Broad lane, Park
  • Foster John, Attercliffe
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Greaves & Walker, Portobello st
  • Greaves Isaac, Bailey st
  • Greaves William & Sons, Canal side
  • Green Alfred, 29 Pond st
  • Green Samuel, Norfolk lane
  • Hall William, Porter st
  • Hattersley George, Eyre lane
  • Haywood Thomas, 35 Rockingham lane
  • Herring Ann, Blast lane, Park
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Ibbotson Thomas & Co. Paternoster row
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Law Philip, 66 Carver st
  • Makin William, Attercliffe
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival st
  • Mitchell William B. & Co. Eyre st
  • Moseley George, Workhouse lane
  • Mottram Thomas, Eyre lane
  • Moulson Brothers, Division st
  • New Jeremiah (improved patent curriers' knives) 30 Radford st
  • Newbould Samuel & Co. South st
  • Parkin John Woodhead & Co. Arundel lane
  • Peace Charles & Samuel & Co. 5 Smithfield
  • Potts, Baxter & Brumby, 4 Arundel st
  • Saville Charles, Rockingham lane
  • Shaw & Oates, Oborne st
  • Smith John & Son, 56 & 57 Glossop road
  • Smith Joseph, 51 Carver st
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Sorby Robert, Carver st
  • Spencer Matthias & Son, 52 Pea croft
  • Staley William, Rockingham st
  • Stones Frederick, Albion works, Arundel lane
  • Stubbs George, 10 Orchard lane
  • Taylor William (spokeshaves & gimlets) Union place, Union lane
  • Turner John, Wicker
  • Tye William, Green square
  • Ward David & Son, Portobello st
  • Woodhouse & Caterer, Brook hill
  • Wright Samuel & James, New George st
  • Wright Thomas, Highfield

Emery Makers,

  • Hodgson George, Twelve o'clock wheel
  • Lund John, Saville st
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival st

Engineers & Mechanists,
(See also Millwrights)

  • Colquhoun James, 36 High st
  • Davy David & Dennis, Pear st
  • Fairbank Josiah & Son (civil engineers) 2 East parade
  • Gallimore Josiah, 33 Bridge st
  • Leather John Towlerton (civil engineer) Division st
  • Marsden Thomas, Cotton mill row
  • Smith William & Co. Rocket works, Wicker
  • Thackray Jonathan, Kellam place

Engravers & Copper Plate Printers,

  • Bell & Tompkin, 18 High st
  • Cadman Radley Thomas, 13 Fargate
  • Cardwell John, Trippet lane
  • Chapman William, 58 Campo lane
  • Fleming Charles James, High st
  • Foster Charles, 19 Fargate
  • Foster Job, Cumberland st
  • Horrabin Samuel, 68 Solly st
  • Mappin James, Howard st
  • Mappin John (cutlery) Barker pool
  • Mequiner George, 22 Burgess st
  • Nall James, 45 Norfolk st
  • Parkins John & Joshua, 12 Orchard st
  • Rodgers John, 5 Cheney place
  • Rodgers William, Wellington st
  • Smith James, 13 Regent terrace
  • Wrighton Thomas, 10 Fargate

Engravers' Tool Makers,

  • Hall Thomas & William, Pea croft
  • Taylor Henry (& turners') Union lane

Etchers & Gilders,

  • Abbott John, Shales moor
  • Berry Henry, 55 Hollis croft
  • Horrabin Samuel (etcher) 68 Solly st
  • Kay John (gilder only) 53 Meadow st
  • Rodgers William, Wellington st
  • Smith Samuel, 82 Carver st
  • Wilde Joseph, 10 Fargate
  • Wostenholm James, Gibraltar st
  • Wright Anthony, Broad lane

Fellmongers,

  • Atkinson John, Bridge st
  • Crow David, Philadelphia
  • Naylor William, Mill sands
  • Whitworth John, Saville st
  • Yeomans James, Mill sands

Fender Manufacturers,

  • Armitage & Barber, Norfolk lane
  • Batt William, 36 Arundel lane
  • Beal & Mounsey, Allen st
  • Booker John, 48 Arundel lane
  • Carr George, Burnt-tree lane
  • Eadon, Sheldon & Co. Norfolk lane
  • Flower John & James, Forge lane
  • Hancock Benjamin, Attercliffe
  • Hattersley George, Shales moor
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Marsden & Downend, 77 West st
  • Milner John, Green lane
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Ratcliffe George, Love st
  • Stancer George, Rockingham st
  • Stuart, Smith & Co. Roscoe place
  • Turton Edward, 76 Oborne st
  • Waller John, 13 School croft
  • Wells Joseph, 3 North st
  • Woodcock Richard, Broad st, Park

File Manufacturers,

  • Allen James, 51 Broad st, Park
  • Auckland John, Garden st
  • Barratt James, Townhead st
  • Bayley & Tingle, Norfolk lane & Grenoside
  • Beet Jonathan & Sons, 56 Broad lane
  • Betts Nicholas, Bailey st
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Blake Thomas, Portobello st
  • Bradbury James, Union lane
  • Brammall & Hawksworth, Brammall lane
  • Brittain, Hoole & Co. Arundel lane
  • Burdekins & Hawley, Rockingham works, Rockingham st
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Butler George & James, 4 Trinity st
  • Cadman Charles & Sons, Lambert st & Blast lane, Park
  • Cam James, 42 Norfolk st
  • Carr Charles, 25 Broad lane
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Dearden John, 13 Copper st
  • Doncaster William, 14 Allen st
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Earl Thomas, Hanover st
  • Ellison Joseph, Wellmeadow place, Allen st
  • Eyre George, Harvest lane
  • Eyre John, 46 Pond st
  • Frith William, Allen st
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Garfill Thomas, Ecclesall
  • Gascoigne Lucy, Westbar green
  • Gillott Josiah, 3 Copper st
  • Gosling George, Heeley
  • Greaves William & Sons, Canal side
  • Hall William, Porter st
  • Hill John, 70 South st
  • Hobson Francis, Holly st
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Hurst Richard, Green lane
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Ibbotson Thomas & Co. Paternoster row
  • Jowitt Barnet, Chapel yard
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lockwood William, Arundel st
  • Loxley Thomas, Cross Smithfield & Allen st
  • Machen George, Pea croft
  • Makin Thomas & Son, Carr Lane
  • Makin William, Attercliffe
  • Marriott & Atkinson, Cross Smithfield
  • Marshes & Shepherd, Pond's works
  • Martin John, 73 Fargate
  • Mitchell John, 81 Broad lane
  • Morton Joel, Pond st
  • Mottram Thomas, Eyre lane
  • Naylor, Hutchinson, Vickers & Co. Mill sands
  • Parkin Charles, Bower st
  • Parkin John & William, 80 West st
  • Peace Charles & Samuel & Co. 5 Smithfield
  • Peace John & Charles, Pea croft
  • Peace William, Garden st
  • Pinder William & Son, White croft
  • Potts, Baxter & Brumby, 4 Arundel st
  • Sanderson & Makin, Hollis croft
  • Scott David, Trinity st
  • Slinn Robert, High field
  • Smith George, 9 White croft
  • Smith Henry, Rockingham st
  • Smith James & Son, Coalpit lane
  • Smith John & Son, 56 Glossop road
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Spear & Bramall, Cupola st
  • Spencer Matthias & Son, 52 Pea croft
  • Stevenson John, Allen st
  • Stones Frederick, Albion works, Arundel lane
  • Stork John, Snow lane
  • Sugden Benjamin, Chapel yard, Bow st
  • Thompson William, Beet st
  • Trickett James & Co. Coalpit lane
  • Turner Benjamin, 1 Shales moor
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Turton Thomas & Son, 1 Russell st
  • Wade, Wingfield & Rowbotham, Tenter st
  • White William, Hawley croft
  • Whitham George, Bridge st
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane
  • Wing Michael & Joseph, Lambert st
  • Wing Samuel, Bailey field
  • Wing Thomas & Son, Rockingham lane
  • Wolstenholme James, Dunfield
  • Woodhouse & Caterer, Brook hill

Fire, &c. Offices & Agents,

  • Atlas, Richard Ramsey, 4 Church st
  • Birmingham, Fairbank Josiah & Son, 2 East parade
  • Clerical & Medical (life) Joseph Foote, 14 Norfolk st
  • County (fire) William Jefferys, Corn market
  • Eagle (life) Joseph Wreaks, Post office
  • Economic (life) William Younge, Church st
  • Guardian, Joseph Haywood, 21 Paradise st
  • Leeds & Yorkshire, Thomas James Parker, 7 High st
  • Liverpool Marine, John Banks, 3 Howard st
  • North British, James Sorby, 9 Market st
  • Norwich Union, Benjamin Schofield, 20 Market place
  • Phoenix (fire) & Pelican (life) Anthony Whitaker, 13 Fargate
  • Protector, Paul Bright, 28 Wicker
  • Royal Exchange, George Turton, 47 Charles st
  • Sheffield (fire) William Brownell, 5 George st
  • Yorkshire, John Copeland, Hartshead

Fire Iron Manufacturers,

  • Jones Thomas, Cricket Inn lane
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Stuart, Smith & Co. Roscoe place

Fire Work Makers,

  • Bywater George Frederick, Long row, Philadelphia
  • Richardson Robert, 4 Shepherd st

Fishmongers,
Marked # are also Dealers in Game

  • Crowther Amos, 67 Westbar
  • Dickinson Mary, Fish market
  • # Foster George, Pond st
  • # Fox Joseph, 100 Fargate
  • # Hague Thomas, 1 Bow st
  • # Haigh William, 4 Gibraltar st
  • Jones David, Silver st head
  • Lowther Edward, Fish market
  • Marriott George, Fish market
  • # Maskell Joseph, Hartshead
  • # Taylor John, 8 Bow st
  • # Taylor Samuel, Scotland st
  • # Walker Anthony, 21 Gibraltar st
  • # Wreaks William, South st

Flax Dressers,

  • Cockayne William, 22 Angel st
  • Gould Micah, 101 Fargate

Fork Manufacturers,
(See also Table Knife Manufacturers)

  • Banks William, 3 Oborne st
  • Bennett George, 12 Oborne st
  • Crooks Elizabeth, 91 Spring st
  • Cutts John, Hawley croft
  • Deakin Joseph, Spring st
  • Dearman James, 60 Trippet lane
  • Drabble George & Co. 2 Carver st
  • Falkner Thomas, 67 Oborne st
  • Fox Charles (& German silver fork) New Church st
  • Hall John, Lambert st
  • Hawksworth Jonathan, 60 Spring st
  • Holdsworth Joseph, Woodside
  • Iveson James, 66 Oborne st
  • Makin Thomas & Son, Carr lane
  • Merrill George, Harvest lane
  • Murfin John, 67 Rockingham st
  • Powell William, Tobacco-box walk
  • Sampson Charles, 116 Broad lane
  • Sanderson William, Backfields
  • Smedley John, Brammall lane
  • Turner Thomas, 30 Oborne st
  • Twigg Jonathan, Oborne st
  • Wells John, Duke st, Park
  • Woofindin Vincent (guard) South st

Fruiterers & Greengrocers,
(See also Gardeners & Seedsmen)

  • Banks George, South st
  • Barlow Joseph, 44 South st
  • Bennett Joseph, 8 Fruit market
  • Denniff John, 6 Fruit market
  • Eadon Mary, 11 Fruit market
  • Gascoigne Alfred, Ecclesall bazaar
  • Harrison George, 16 Fruit market
  • Harvey Francis, 11 King st
  • Kay Ann, 52 Gibraltar st
  • Leadbeater Ann, Fargate
  • Lye Peter, 19 & 20 Fruit market
  • Milner Samuel, 51 Gibraltar st
  • Moore Robert, 21 Fruit market
  • Nicholson John, 12 & 13 Fruit market
  • Noble George, 9 Fruit market
  • Stevenson Luke, 10 Fruit market
  • Tasker Richard, 35 Gibraltar st
  • Teasdale James, 7 Fruit market
  • Turner Robert, 87 Fargate
  • Whitehead Henry, 53 Gibraltar st
  • Womack Elizabeth, Westbar green

Furniture Brokers,

  • Addy Joseph, 14 Workhouse lane
  • Andrews Samuel, Hartshead
  • Booth George, Tenter st
  • Brookfield Frederick, 5 Meadow st
  • Bussey William, 1 Castle st
  • Charlton Daniel, 8 Dixon lane
  • Clayton John, Silver st head & Paradise square
  • Clayton Philip, Pea croft
  • Clayton William Henry, Paradise square
  • Cooper Stephen, Grindle gate
  • Cowen Joseph, Lambert st
  • Cowen Thomas, Townend st
  • Foote Samuel, 17 South st
  • Gillott George, 8 Coulston st
  • Greenwood Sarah, 36 South st
  • Hill Mary, Radford row
  • Lister William, 18 Union st
  • McKenzie William, 70 & 71 Fargate
  • Martin John, Campo lane
  • Mason Henry, Meadow st
  • Megson John, Westbar green
  • Naylor John, Bridge st
  • Newton Thomas, 34 Westbar
  • Parramore Edward, 4 Fruit market
  • Renwick Adam, 76 Fargate
  • Smilter Benjamin, 29 Westbar
  • Smith George, Westbar green
  • Steel Jesse, 11 Westbar
  • Stevenson Charles, 22 Fargate
  • Stevenson John, 40 High st
  • Storey William, Broad st, Park
  • Styring Sarah, Lee croft
  • Timperley John, 37 Bridge houses
  • Unwin Charles, 43 Westbar
  • Walker William Barnett, Silver st head
  • Wright George, Scotland st

Furriers,

  • Jacob Ephraim, 19 Fargate
  • Littlewood Joseph, Porter st

Gardeners & Seedsmen,
Marked # are also Nurserymen

  • Andrews James C. 42 King st
  • Archer William, Broom Bank road
  • Ashforth Samuel, Broom Spring road
  • Barker David, West st
  • Bennett William, 5 Fruit market
  • Blacktin John, Scotland st
  • Burgin William, 15 Fruit market
  • Burgin William, 90 Westbar green
  • Cadman James, 2 Hereford st
  • # Deakin & Son, Gibraltar st
  • Denniff Matthew, 46 King st
  • Dronfield Samuel, Sharrow lane
  • Fisher & Holmes, 10 King st
  • Garnett John, 39 King st
  • Gatley John, 45 King st
  • Haslehurst Joseph, Little Sheffield
  • Hatfield John, Glossop road
  • Henderson Samuel, 19 Pinstone st
  • Hides William, Harvest lane
  • Hill James, Bridge houses
  • Hough Francis, South st
  • # Joel George, Ecclesall road
  • Knowles John, Ecclesall bazaar
  • Milner Joseph, South st
  • Milner William, 74 Moorfields
  • # Nicholson John, 12 & 13 Fruit market
  • Oates John, 17 Fruit market
  • Platt George, 64 Moorfields
  • Scott John, Portobello
  • # Simpson John, 60 Westbar
  • Smith William, 56 Shales moor
  • Stones William, 40 King st
  • Stubbing George, 44 King st
  • # Towndrow Joseph, South st
  • Turner Robert, 87 Fargate
  • Tyzack John, 43 King st

German Metal Ware Manufacturers,

  • Beal & Mounsey, Allen st
  • Briggs William, Carver lane
  • Fox Charles, New Church st
  • Harrison John & Co. Norfolk lane
  • Hutton William Carr (& plater on steel) 79 South st
  • Kitching & Co. Green lane
  • Shaw & Fisher, Kellam works
  • Wolstenholme Joseph, Broad st, Park

Glass Cutters & Dealers,

  • Blunn Thomas, Bridge st
  • Brown Henry, 20 Norfolk st
  • Fogell Joseph, Stanley st
  • Hedley James, 14 Howard st
  • Jackson Thomas, Bridge st
  • Jeffrey Thomas Richard, 42 Bridge houses
  • Nichols George, 78 Norfolk st
  • Richardson Thomas, Bow st
  • Wolstenholme Joseph, Stanley st

Grocers & Tea Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Andrew Isaac, 46 Westbar
  • Andrew Joseph, jun. 36 Westbar green
  • Bailey John, 61 Shales moor
  • Ballans & Co. 3 Angel st
  • Barker Joseph, 20 Angel st
  • Barton William, 68 Wicker
  • Bennett William, 38 Church st
  • Bingham Edward, 15 Haymarket
  • Booker Samuel, 58 Westbar
  • Booth & Yardley, 21 Castle st
  • Broadhead John, 73 Westbar green
  • Butterell Edwin, 54 Shales moor & Shepherd st
  • Carr Charles, Silver st head
  • Cooper Thomas, 17 High st
  • Crossland David, 46 Campo lane
  • Crossland James, Broad st, Park
  • Darwent William & Charles, 79 Fargate
  • Davy James Smith, 24 Fruit market
  • Davy Joseph, 38 Bridge houses
  • Denby Joseph, 42 South st
  • Denton Benjamin, 9 Angel st
  • Dickinson Sarah, Bridge house
  • Doncaster Henry & Co. 41 High st
  • Downend Samuel, 77 West st
  • Ellis Hannah, 19 Haymarket
  • Eyre Ellis (wholesale & retail) 28 Fargate
  • Foster Edward & Co. 16 King st
  • Foster Richard Thompson, 5 Snig hill
  • Gaunt John, Westbar green
  • Gurney Edmund, 20 Queen st
  • Hadfield Joseph, 8 Union st
  • Hall John, 1 Broad st, Park
  • Hancock Joseph, 75 Moor fields
  • Hancock Mary Ann, Earl st
  • Haslehurst David & Son, 104 Fargate
  • Holmes Henry, Attercliffe
  • Hoole Charles, 14 Castle st
  • Jarvis Joshua & Sons, 7 Snig hill
  • Keighley James, Saville st
  • Linley William, 7 Bow st
  • Littlewood John & William, 12 Snig hill
  • Lomas Isaac, Pinfold st
  • Lomas James, 30 Gibraltar st
  • Lomas John, 44 Shales moor
  • Lonsdale Henry, 25 Bank st
  • Loy William, Westbar green
  • Marsden John, Silver st
  • Mellor Richard, Barker's pool
  • Newton Benjamin & Son, 29 Fruit market
  • Newton John, 44 Westbar
  • Newton John, 18 King st
  • Parkin George, 21 Waingate
  • Parkin Thomas, 66 Westbar
  • Pashley Jonathan, 66 Westbar green
  • Pearson Thomas, 58 Shales moor
  • Porter Thomas, 4 King st
  • Price Samuel, 86 South st
  • Raworth Ebenezer H. 53 Charles st
  • Rhodes Cawthorne, 17 Pinstone st
  • Rhodes James, 38 Westbar
  • Richardson Francis, 32 West st
  • Rowbotham Isaac, Tenter st
  • Sampson George & William, Scotland st & South st
  • Sharman Abraham & John, 85 South st
  • Sharman Samuel, Glossop road
  • Shirley Thomas, 25 & 26 Church st & 1 Haymarket
  • Sidebotham Joseph, Glossop road
  • Simpson Ralph, 25 Hartshead
  • Skidmore Joseph, Duke st, Park
  • Smith Thomas, Little Sheffield
  • Smith William, Little Sheffield
  • Sollis Charles, 84 South st
  • Sorsby Richard, 16 Fargate
  • Staniforth Samuel, 30 Broad lane
  • Staniforth Thomas, Broad st, Park
  • Stevenson John, 2 Fargate
  • Stevenson John, South st
  • Stoakes Samuel, 48 King st
  • Straw James Kay, 33 Westbar
  • Sykes Joseph, 36 Pinstone st
  • Thompson Joseph, 11 Waingate
  • Turton George, 47 Charles st
  • Wakefield William, 33 Fargate
  • Walker George, 22 Snig hill
  • Walker William, Infirmary road
  • Warris George, 70 Westbar green
  • Waterhouse John, 67 Westbar green
  • Waterhouse John & Thomas, Edward st
  • Webster James, 34 Westbar
  • Whitaker Thomas, New Church st
  • Whitehead George, Broad st, Park
  • Wild William, 40 Rockingham st
  • Wilkinson Jonathan, 1 Castle fold
  • Wilson John, 1 Duke st
  • Wood Henry, 33 Church st
  • Woolhouse Frederick, 13 Haymarket
  • Worrall William, 68 Moorfields
  • Wragg Charles, 64 Shales moor

Gunsmiths,

  • Littley Thomas, 20 Norfolk st
  • Mosley Edwin, 61 Westbar green
  • Smith Henry Eden, 3 Market st

Haft & Scale Cutters & Dealers,
(See also Haft & Scale Pressers)

  • Atkin, Oxley & Co. (pearl) 43 Howard st
  • Beardshaw William (buck, &c.) 53 Garden st
  • Brittlebank Joseph (buck, &c.) Pea croft
  • Burdekin Hancock (buck) Westfield place
  • Burkinshaw John (buck) Pea croft
  • Chester George (buck, &c.) 59 Coalpit lane
  • Cutts James (bone) Hawley croft
  • Dalton George (ivory) 15 Norfolk st
  • Evans William (buck) Bailey lane
  • Eyre Thomas (bone) Allen st
  • Frith John (bone) Earl st
  • Gardiner Henry (bone) Pea croft
  • Gaunt Joseph (ivory, bone, &c.) Hollis croft
  • Goodlad William (buck) Backfields
  • Grennill Mark (bone) Gibraltar st
  • Gurney Joseph (ivory, &c.) 19 Arundel st
  • Hadfield John (bone) Coalpit lane
  • Herring James (pearl) 44 Howard st
  • Hill William (bone) Rockingham lane
  • Hinchliffe Benjamin (buck, &c.) Garden st
  • Houldsworth Joseph (ivory) 22 Grindle gate
  • Kent James (buck, &c.) Holly st
  • Lambert Thomas (bone) Carver st
  • Lennard John (bone) Workhouse croft
  • Levick James (ivory) Bridge st
  • Lund John (bone) Saville st
  • Makinson Thomas (bone) Pinfold st
  • Marshall Edward (buck, &c.) 8 West st
  • Milner Peter (bone) Rockingham lane
  • Newton Samuel (bone) 17 Sycamore st
  • Osborne Alfred (buck) Smithfield
  • Primrose Daniel (ivory, &c.) 64 Fargate
  • Richardson John, Pond st
  • Roberts Edward (buck, &c.) Westbar green
  • Roberts John, 66 Earl st
  • Robinson Thomas (ivory, stag, &c.) 1 Queen st
  • Rodgers Charles (pearl) Carver st
  • Russell Francis (bone) Smithfield
  • Seaman Samuel (bone) 16 Shales moor
  • Shirtcliff Charles & Matthew (ivory) Garden st
  • Stokes Charles, jun. (bone) 72 Carver st
  • Taylor James (buck, &c.) Division lane
  • Timm William (bone) Beet st
  • Valentine Jonathan (bone) Back fields
  • Varah David (bone) 22 Wellington st
  • Watkinson John (bone) Pea croft
  • Wigfall Thomas (bone) Allen st
  • Wild Benjamin & Ebenezer (pearl) 15 Scotland st
  • Wilson William (bone) Westbar green
  • Winterbottom Samuel (bone) Little Pond st
  • Woollen Jonathan (bone) Allen st

Haft & Scale Pressers & Dealers -- Horn,

  • Addy George, Pea croft
  • Addy John, Scotland st
  • Ardron Samuel, 20 Burgess st
  • Ashall George (comb scale) Sims croft
  • Bashforth Thomas, Allen st
  • Booth Solomon, Rockingham st
  • Boothroyd John, 76 Carver st
  • Bradley John Rose, 5 Broad lane
  • Brittlebank Joseph, Pea croft
  • Butler Charles, Wellington st
  • Dodge Robert, 85 West st
  • Dongworth Samuel, 8 Porter st
  • Fisher Joseph, 1 Cheney square
  • Fisher William, Orchard place
  • Gaunt Joseph, Hollis croft
  • Gouldthorp & Greaves, 56 Burgess st
  • Greaves James, Holly st
  • Hawksley John, 59 Hollis croft
  • Hides Robert, 61 Hollis croft
  • Hobson Edward, Smithfield
  • Holroyd William, Allen st
  • Jackson Jonathan & Thomas, Sykes' square, Pinstone st
  • Mason & Beardsworth, 28 Bridge st
  • Matthews Thomas, 5 Carver lane
  • Maxwell Thomas, 5 Carver st
  • Merrill & Jarvis, Holly st
  • Middleton Alfred, Allen st
  • Morton Thomas, 64 Coalpit lane
  • Newton Isaac, Hollis croft
  • Parker Samuel, Porter st
  • Peacock William, Hollis croft
  • Reaney Joseph, Carver lane
  • Roberts & Mettam, Barker's pool
  • Sedgwick Thomas, 45 Charles st
  • Shaw John, Barker's pool
  • Slack Alice (comb scale) Campo lane
  • Sling John, Bailey st
  • Tofield Frank, Earl st
  • Townsend John, 37 Garden st
  • Wasnidge William, Pond st
  • Wilson Samuel, Orange st
  • Woollen James, New st, Park

Hair Dressers & Perfumers,

  • Addy James, Bridge st
  • Addy Joseph, 13 Union st
  • Aspinall John, 6 Broad st, Park
  • Aveyard Elizabeth, 6 Gibraltar st
  • Barker Edwin, Barker's pool
  • Bernard Thomas, 11 Church st
  • Blackwell John, 18 Bow st
  • Bradshaw Mary, 34 Bridge houses
  • Bradwell John, Hartshead
  • Bramham Jonathan, 17 Change alley
  • Challanger Joseph, New Cattle market
  • Cooper Charles W. South st
  • Cooper Robert, Watson walk
  • Copley Frederick, 47 Campo lane
  • Copley Henry, Hoyle st
  • Cupit Charles, Pinfold st
  • Daffin George, 17 Wicker
  • Ellis Benjamin, 15 Waingate
  • Ellis John, 37 Pinstone st
  • Ellis William, 35 King st
  • Evans William, 58 Meadow st
  • Firth Henry, 3 Bridge st
  • Fletcher William, Coulston st
  • Goodlad George, Pea croft
  • Hatfield Joseph, 12 Trippet lane
  • Hobson Henry, 16 Snig hill
  • Holland George, 6 Orchard st
  • Holland William, Gibraltar st
  • Kent William, 85 Fargate
  • Lemons John, 17 West st
  • Lingard William, 73 Moorfields
  • Marshall William, South st
  • Maunder Robert, 7 Westbar
  • Morris Henry, Allen st
  • Norton Joseph, 55 Norfolk st
  • Richardson James, 5 Grindle gate
  • Roebuck George, 50 Gibraltar st
  • Salt Thomas, 74 Fargate
  • Sleaford Henry, 3 Westbar green
  • Stansfield James, South st
  • Stanyon Richard, 10 South st
  • Stephenson Robert, 99 Fargate
  • Strother & Marples, 2 Norfolk st
  • Tindall Henry, Hawley croft
  • Tindall John, 11 Shales moor
  • Travis Thomas, 19 Shales moor
  • Wild William, Duke st, Park
  • Woodcock Melling, 39 Westbar
  • Young George, Scotland st

Hair Seating & Curled Hair Manufacturers,

  • Eyre Ann, Eldon st
  • Hattersley George, 7 Spring st
  • Hitchen Charles, 14 Bridge st
  • Laycock Brothers, 40 Arundel st
  • Laycock James, 31 Bridge st
  • Laycock Samuel & Sons, Mill sands
  • Schofield & Leivesley, Fargate
  • Terry William, 92 Pond st

Hammer Makers,

  • Green William, 15 South st
  • Hadfield & Sanderson, Earl st
  • Jenkinson Thomas, Cherry tree hill
  • Parker William, Forge lane & Attercliffe

Hardwaremen,

  • Barnascone Lewis, 23 Waingate
  • Bateman Mary, 6 Tenter st
  • Emanuel Levi, 18 High st
  • Furniss James, Scotland st
  • Haynes Roger, 3 Cumberland st
  • Mason John, 23 Church st
  • Meggitt Joseph, 75 Fargate
  • Miller David, 26 Fargate
  • Pearce John, 20 Snig hill
  • Platts Isaac, South st
  • Poncia Dominic, 2 Castle fold
  • Turner Mary, 60 South st
  • Younge Charles Frederick, 45 High st

Hat Manufacturers & Hatters,
Marked # are Manufacturers

  • # Ashworth Samuel & Co. 11 Market place
  • # Barker William, 20 Castle st
  • Bartlett Henry Valentine, 10 Fargate
  • # Booth Henry, 26 Snig hill
  • Cooper Charles W. South st
  • # Cowley John, 14 Fruit market
  • Daniels James, 6 Market place
  • Denniff Matthew, 46 King st & 56 Nursery st
  • # Dunkerley George, 55 Campo lane
  • Foster William & George, 24 High st
  • # Gillott Samuel, 1 King st
  • Hanesworth Thomas, 7 Angel st
  • Horn Thomas, 18 Hartshead
  • Johnson Mary & Harriet (& glovers) 4 Haymarket
  • # Millington John (silk) Shales moor
  • # Millington Timothy, 7 Haymarket
  • # Richardson John, Hartshead
  • Webster Edward, 11 Trippet lane
  • # Whipp William, 37 High st
  • # Whiteley John Aked (silk) 3 Market place

Horn Merchants & Dealers,
(See also Bone Merchants)

  • Best John, Thomas & James, 46 Howard st
  • Boothroyd John, 76 Carver st
  • Fisher Joseph, 1 Cheney square
  • Fisher William, Orchard place
  • Gouldthorp & Greaves, 56 Burgess st
  • Greaves James, Holly st
  • Jackson Jonathan & Thomas, Sykes' square, Pinstone st
  • Kent James, Holly st
  • Levick James, Pinstone st & Stone grove
  • Matthews Thomas, 5 Carver lane
  • Merrill & Jarvis, Holly st
  • Parker Samuel, Porter st
  • Roberts & Mettam, Barker's pool
  • Smith Joseph, 133 Allen st
  • Stevenson Joseph & John, South st
  • Wasnidge William, Pond st
  • Wheelhouse Robert, Shepherd st
  • Wild William, Coalpit lane
  • Woofindin Alfred, Fitzwilliam st
  • Woofindin Vincent, South st
  • Woollen James, New st, Park

Hosiers & Glovers,
(See also Linen Drapers)

  • Barker William, 20 Castle st
  • Bramall Amelia, 1 Snig hill
  • Brookes John, 35 Church st
  • Brown & Cox, 30 Church st
  • Eaglesfield Francis, 48 Westbar
  • Gladwin John, Dixon lane
  • Haines John & Co. 10 Market place
  • Hawksworth Charles, 56 South st
  • Hobson Jonathan, 12 Bank st
  • Lawson John, 75 South st
  • Lewis Elizabeth, 7 Market place
  • Lomas William, 72 Westbar green
  • Mather Maria, 41 Fargate
  • Newton Thomas, 6 Snig hill
  • Palfreyman Richard, 19 Westbar
  • Richardson William, 23 Orchard st
  • Sawyer William, 7 Union st
  • Senior William, 5 King st
  • Swift William, 17 Angel st
  • Turnell Mary, 23 High st
  • Turnell Ruth, 8 High st
  • Tyas Susannah, Snig hill
  • Walkden Frances, 86 Westbar green
  • Youle Thomas, 15 Fargate

Ink Stand Makers,

  • Alcock Charles & Thomas Bell (paper) 9 Queen square
  • Broadhead & Atkin (Britannia metal) North St Works, North st
  • Broadhurst Lazarus (paper) Pond hill
  • Foster Thomas (brass) 51 Burgess st
  • Hukin George (paper) Pond st
  • Jessop Richard & William (brass) Radford st
  • Tankard Mary (paper) 20 Hartshead

Inns,

  • Albion Hotel, William Travis, Haymarket
  • Angel, Edward Hancock, 8 Angel st
  • Black Swan, Samuel Crich, 2 Snig hill
  • Bull & Mouth, John Broadbent, Waingate
  • Commercial Inn, William Taylor, Haymarket
  • Exchange Inn, Benjamin Shirley, Corn Exchange st
  • George, William Rodgers, 19 Market place
  • King's Head, William Woodhead, Change alley
  • Pheasant, William Oldfield, Broad st, Park
  • Tontine, William Lyon Bickley, 14 Haymarket

Iron Founders,

  • Atherton William, 30 Bridge st
  • Booth Thomas & Co. Park iron works
  • Butterley Iron Company, Norfolk row
  • Darwin & Co. (assignees of) Workhouse croft
  • Foster John (& brass) Mill sands
  • Fowler John, Exchange lane, Park
  • Gallimore Josiah (& brass) 33 Bridge st
  • Hattersley George, Shales moor
  • Longden Henry & Son, Phoenix Foundry, Furnace hill
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Oxley Abraham (& seed crusher) Furnace hill
  • Steade Joseph, Eyre st
  • Stuart, Smith & Co. (& brass) Roscoe place
  • Walker, Eaton & Co. (& brass) Wicker

Iron Manufacturers & Iron Masters,

  • Booth Thomas & Co. Park iron works
  • Butterley Iron Co. Norfolk row
  • Kenyon, Frith & Woolhouse, Pond forge
  • Low Moor Iron Co. Arundel st
  • Milton Iron Co. 74 Norfolk st
  • Smith William & Edward, Wicker
  • Wilson Thomas & Co. Furnival st

Iron Merchants,
(See also Iron Manufacturers)

  • Haslehurst John, 25 Westbar green
  • Shepherd, Malin & Son, Haymarket
  • Todd Robert & Co. St. James's st
  • Wilkinson James, Arundel st
  • Wilson Thomas & Co. Furnival st

Iron, Steel, Metal & Wire Warehouses,
(See also Iron Merchants)

  • Badger Thomas, 14 Copper st
  • Deakin James & Thomas, 5 Change alley
  • Elliott Ebenezer, 31 Gibraltar st
  • Gatley Thomas, 68 Westbar green
  • Haslehurst John, 25 Westbar green
  • Hoyland Middleton, York st
  • Marshall & Peace, 35 Westbar
  • Pass Samuel, 23 Coalpit lane
  • Rawlins Benjamin, 4 Carver st
  • Richardson Francis, 10 Pinstone st
  • Roberts James, 112 Broad lane
  • Rose John, Gibraltar st
  • Shepherd, Malin & Son, Haymarket
  • Stayley William, Shude hill
  • Wade John, 26 Westbar
  • Warris William, 19 Orchard st
  • Webb John, Mulberry st
  • Wilson Thomas & Co. Furnival st

Ironmongers,

  • Bertram James (late Pickslay & Co.) 11 Norfolk st
  • Bradney John, 15 High st, next the post office
  • Brown Sampson, 14 Baker's hill
  • Coates Isaac, 4 Angel st
  • Ellis & Webster, 2 Westbar green
  • Gatley Thomas, 68 Westbar green
  • Kay Edward, West st
  • Linley James, Workhouse croft
  • Mason John, 23 Church st
  • Milner Charles, 85 Fargate
  • Richardson Francis, 10 Pinstone st
  • Shepherd, Malin & Son, Haymarket
  • Stacey William & George, 25 Fruit market
  • Thompson George, 3 Bow st
  • Walker Abraham, Scotland st
  • Wallis Joseph, 11 High st
  • Ward Alfred, 1 Church st
  • Wilks Joseph, New Cattle market
  • Younge Charles Frederick, 45 High st

Ivory Cutters,
(See also Haft & Scale Cutters)

  • Gurney Joseph, 19 Arundel st
  • Lennard John, Workhouse croft
  • Levick Dyson, Townhead st
  • Levick James, Bridge st
  • Robinson Thomas, 1 Queen st
  • Shirtcliff Charles & Matthew, Garden st
  • Warburton Samuel, 51 Hollis croft

Ivory, Tortoise Shell, Pearl & Fancy Wood Merchants & Dealers,

  • Battie William, Townhead st
  • Fenton Benjamin, Newcastle st
  • Fisher William, Orchard place
  • Gurney Joseph, 19 Arundel st
  • Jessop Richard & William (tortoise shell) Radford st
  • Levick James, Pinstone st & Stone grove
  • Morley William Sons & Co. Canal side
  • Spence James, 3 Howard st
  • Wild James, 9 White croft
  • Wild William, Coalpit lane

Japanners & Bronzers,

  • Bennett Edward (& clock dial maker) 75 Rockingham st
  • Bradney John (& dealer in papier mache) 15 High st, next the post office
  • Howlden Edward, 4 Solly st

Jewellers,

  • Bradney John, 15 High st, next the post office
  • Bright & Sons, 19 Market place
  • Crawshaw James, 39 King st
  • Emanuel Levi, 18 High st
  • Holden George, 21 Fargate
  • Symons Samuel, 57 Campo lane
  • Younge Charles Frederick, 45 High st

Joiners' Tool Makers,
(See also Edge Tool, & also Saw Makers)

  • Allen & Greenwood, Rockingham st
  • Ash William & Co. Norfolk lane
  • Axe George, Pepper alley, Fargate
  • Barber Ralph, Brook hill
  • Brown & Flather, 24 Hollis croft
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Cam John, 21 Howard st
  • Edley William, Earl st
  • Hawksworth Henry, Earl st
  • Ibbotson Thomas & Co. Paternoster row
  • Marples Robert & William, Little Sheffield
  • Marples William, Solly st
  • Marples William, jun. Broomhall st
  • Mitchell William B. & Co. Eyre st
  • Moulson Brothers, Division st
  • Royle William, 29 South st
  • Saville Charles, Rockingham lane
  • Schofield George & John, 14 Norfolk lane
  • Slater Joseph, Rockingham st
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Staley William, Rockingham st
  • Stones Frederick (& skates) Albion works, Arundel lane
  • Swift Michael, Coalpit lane
  • Taylor Edward, Carver st
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Wolstenholme John, Bowling green st
  • Wright Samuel & James, New George st
  • Wright Thomas, Highfield

Lacemen,
(See also Hosiers, & Linen Drapers)

  • Brown & Cox, 30 Church st
  • Haines John & Co. 10 Market place
  • Pugh George, 50 High st

Lancet & Fleam Makers,

  • Booth & Padley, 6 Silver st head
  • Borwick Samuel, 63 Spring st
  • Butler George & James, 4 Trinity st
  • Cluley Francis, Surrey st
  • Dungworth John (veterinary) 15 New Church st
  • Gregory George, Bailey lane
  • Hemsoll Joseph, Pond st
  • Hutchinson William & Henry, 50 Norfolk st
  • Johnson George & Co. Tudor st
  • Longden William, Corn hill
  • Pickslay & Co. (Peruvian steel) 60 Solly st
  • Saynor Samuel, 6 Edward st
  • Tankard William, 128 Allen st
  • Thompson & Barber, 31 Charles st
  • Unwin & Rodgers, 9 Burgess st
  • Wade, Wingfield & Rowbotham, Tenter st
  • Webster Vincent & William, Sycamore st
  • Woolhouse John, Smith st
  • Woolhouse Samuel, Campo lane

Law Stationers,

  • Ledger William, 28 Corn exchange
  • Wheater William, 4 Bank st

Lead Works - White & Red,

  • Wright Samuel & James, New George st
  • Wright Thomas, Highfield

Leather Cutters & Sellers,
(See also Curriers, &c.)

  • Barker Joseph, 21 Snig hill
  • Bramall Amelia, 1 Snig hill
  • Hill William, 21 Haymarket
  • Hopkinson John, 15 Change alley
  • Jenkinson William, 4 Waingate
  • Lowe Elias, 25 Bank st
  • Stevenson Joshua, 1 Westbar

Leather Dressers,

  • Cockerton John (oil) Mill sands
  • Hoole William (coloured) Mill sands
  • Yeomans James (morocco) Mill sands

Ledger Blade, Spiral Cutters & Machine Knife Manufacturers,
(See also Saw Manufacturers)

  • Carr George & Co. 54 Oborne st
  • Carr John & Riley, Bailey lane
  • Crookes, Roberts & Co. 64 Porter st
  • Eadon, Sheldon & Co. Norfolk lane
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Marshall & Cheetham, 85 Gibraltar st
  • New Jeremiah, 30 Radford st
  • Slack, Sellars & Grayson, Tudor st
  • Spear & Jackson, 29 Gibraltar st
  • Woodhouse & Caterer, Brook hill

Libraries & Reading Rooms,
Circulating when not otherwise described

  • Commercial News Room, Surrey st -- George Dawson, proprietor
  • Harvey Maria, Broad st, Park
  • Mechanics' Library, Watson walk -- Alfred Smith, librarian
  • Methodist Subscription Library, Chapel walk -- Ann Sayles, librarian
  • Orton John Thomas, 6 Union st
  • Sheffield Library, Surrey st -- Sarah Hadfield, librarian
  • Slater Ellen, 98 Fargate
  • Styring James, 2 Change alley
  • Sutton Joseph, 39 South st
  • Wade Sarah, 17 Church st
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate
  • White William, 1 Wicker

Lime Burners,

  • Fox Samuel, Mowbray st, Park
  • Hounsfield, Wilson & Co. Blast lane, Park
  • Travis William, Attercliffe common
  • Travis William, jun. Park Limekilns

Linen Drapers, &c.
(See also Linen Drapers -- Travelling)

  • Atkinson William & Joseph, 13 Angel st
  • Booth Henry, 70 Westbar green
  • Brown William, St. James' st
  • Burkitt Richard Scott, 3 High st
  • Butcher John, 30 High st
  • Chambers Joshua, 19 Market place
  • Cockayne Thomas Bagshaw & William, 1 Angel st
  • Corson William, 2 St. James' row
  • Cowen & Dixon, 47 High st
  • Davy Josiah, Broad st, Park, & 89 South st
  • Downing William, 2 High st
  • Frost George Batley, 7 Fargate
  • Gregory George, Bailey lane
  • Heppenstall John Philip & John, 18 Angel st & 23 Snig hill
  • Hindley William, 24 Snig hill
  • Howells Ellis Davies, 18 Waingate
  • Hunt & Jennings, 16 Market place
  • Jeffreys Joseph, Broad st, Park
  • Jones John, 8 Market place
  • McTurk Andrew, St. James' st
  • McTurk Walter, St. James' st
  • Maugham Mark, 10 Angel st
  • Metcalfe John, 10 Westbar green
  • Muncaster Richard, 20 Market place
  • Owen Samuel & Sons, 43 & 44 High st
  • Sampson George & William, Scotland st
  • Sharman Abraham & John, 85 South st
  • Smith & Ridal, 1 Market st
  • Smith David, 3 St. James' row
  • Stephenson & Machin, 51 Campo lane
  • Taylor John, 63 West st
  • Wilkinson John, 51 High st
  • Willey Thomas & John, 9 Market place

Linen Drapers & Tea Dealers -- Travelling,

  • Carson John, 23 Westbar
  • Dalzell William, 17 Shales moor
  • Duncan William, 11 Workhouse lane
  • Fraser William, 11 Workhouse lane
  • Johnstone John, 2 Carver st
  • Lindley & Swift, 14 Bank st
  • Linton John, 57 Norfolk st
  • Lorimer Charles, 1 George st
  • McTurk John, 23 Burgess st
  • Murray Peter, St. James' st
  • Sloan James, 18 Bank st
  • Stewart James, 26 Eyre st
  • Turton George, 2 Earl st

Magnet Manufacturers,

  • Shaw John, 34 Burgess st
  • Taylor James, Division lane

Maltsters,

  • Broadhead John, 73 Westbar green
  • Cartledge Charles, Scotland st
  • Crich James, Blonk island, Park
  • Davy Joseph, 38 Bridge houses
  • Gray William, 1 Spring st
  • Greaves George, 16 Bank st
  • Hall John, 1 Broad st, Park
  • Marriott William, Attercliffe
  • Nanson Edward, Scargill croft
  • Owen John, Scargill croft
  • Rowley William, Orchard st
  • Smith Joseph, 57 Eyre st
  • Staniforth Joseph, Back lane, Park
  • Staniforth Samuel, 30 Broad lane
  • Staniforth Thomas, Broad st, Park
  • Timm Nicholas, Coalpit lane
  • Turton George, 47 Charles st
  • Walker George, 22 Snig hill
  • Wigfull Joshua, Corn exchange
  • Workman William, Attercliffe
  • Wreaks Thomas, High st

Mark & Figure Makers,

  • Cartwright George, Pea croft
  • Cartwright Thomas, 75 Pea croft
  • Ellis Benjamin, Hawley croft
  • Fox Isaac, Fargate
  • Hattersley John, 53 South st
  • Powell William, Hyde park
  • Rodgers Charles, Solly st
  • Selkirk Edward, Tudor st
  • Tibbitt James, 12 Westbar
  • Walker James, 101 Eyre lane
  • Wrighton Thomas, 10 Fargate

Merchants, Factors & Manufacturers,

  • Addy George, Pea croft
  • Addy John, Scotland st
  • Arundel & Mappin, 66 Norfolk st
  • Atkin, Oxley & Co. 43 Howard st
  • Bacon Thomas & Son, Hollis croft
  • Barber John & Son, 12 Norfolk st
  • Barker William & Co. Carver st
  • Barton James, 66 Carver st
  • Bayley & Tingle, Norfolk lane
  • Beet Jonathan & Sons, 56 Broad lane
  • Bertram James, (late Pickslay & Co.) 11 Norfolk st
  • Best John, Thomas & James, 46 Howard st
  • Binney, Brothers & Co. Hartshead
  • Birks Ebenezer, jun. 4 Union st
  • Blake Thomas, Portobello st
  • Bradbury James, 1 Union lane
  • Bramhall James & Son, Red hill
  • Brittain, Wilkinson & Brownell, Carver st
  • Broadhead & Atkin, North st Works, North st
  • Broadhurst William, Norfolk lane
  • Broomhead & Thomas, 94 Eyre lane
  • Brown & Tompkin, 2 Union st
  • Brownell R.R. & C. (commission) Carver st
  • Burdekins & Hawley, Rockingham Works, Rockingham st
  • Burgon & Cadmans, Paradise square
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Butler George & James, 4 Trinity st
  • Cadman Charles & Sons, Lambert st
  • Cadman George, 39 Rockingham st
  • Cadman Peter & Sons, 29 Norfolk st
  • Cam James, 42 Norfolk st
  • Carr John & Riley, Bailey lane
  • Champion Brothers, Eyre st
  • Colley & Hargreaves, Eyre lane
  • Cutts John P. Division st
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Deakin James & Thomas, 5 Change alley
  • Dodge Nathaniel & Robert, jun. 85 West st
  • Doncaster William, 14 Allen st
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Eadon William & Thomas, Broad lane
  • Earl & Horton, Orchard st
  • Ellin Thomas & Co. Arundel st
  • Elliott John & Robert, Garden st
  • Fox Brothers, Spring st
  • Frost Samuel (commission) Broad lane
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Gillbee Edward & Co. Arundel st
  • Gouldthorp & Greaves, 56 Burgess st
  • Greaves & Newton, Portobello st
  • Greaves & Walker, Portobello st
  • Greaves William & Sons, Canal side
  • Gregory James, Baker's hill
  • Hadfield Robert & Co. St James' st
  • Hall James, Son & Fielding, 1 Duke st
  • Hall John & William, 1 Union lane
  • Hall William & Co. 3 Eyre lane
  • Harder John Henry & Co. Hoyle st
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley
  • Hawksley & Sons, 29 West st
  • Hinchliffe George Willis, Eyre st
  • Hobson Jonathan Cripps, 34 Norfolk st
  • Hobson Francis, Holly st
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Holdsworth John, Hill foot
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Hounsfield J. & B. Little Pond st
  • Hunt Jonathan, Division st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Ibbotson Thomas & Co. Paternoster row
  • Ingleby Edward, 1 Brook place
  • Jewesson & Battie, Townhead st
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Kirkby Joseph & Son, 66 Carver st
  • Kirkby Samuel & William, Duke lane
  • Levick Joseph, jun. Pond st
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lister, Son & Fenton, 70 Broad lane
  • Lockwood William, Arundel st
  • Marriott & Atkinson, Cross Smithfield
  • Marsden & Downend, 77 West st
  • Marshall Martin, Scotland st
  • Marshall Samuel & David, 9 West st
  • Marshes & Shepherd, Pond's works
  • Mickelthwate Benjamin, Glossop road
  • Middleton William, 4 George st
  • Mitchell, Brothers & Co. Furnival st
  • Morley William, Sons & Co. Canal wharf
  • Mottram Thomas, Eyre st
  • Moulson Brothers, Division st
  • Naylor, Hutchinson, Vickers & Co. Mill sands
  • Newbould Samuel & Co. South st
  • Oakes & Co. 2 Eyre lane
  • Parker William, South st
  • Peace Charles & Samuel & Co. 5 Smithfield
  • Peacock John Thornton, Pond st
  • Pickslay & Co. 60 Solly st
  • Potts, Baxter & Brumby, 4 Arundel st
  • Rawlins John, 43 Rockingham st
  • Rayner William & Co. 3 St. James' st
  • Revitt William, Meadow st
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Sanderson, Brothers & Co. 66 West st
  • Sansom, Harwood & Co. 36 Norfolk st
  • Sansom Thomas & Sons, 18 Norfolk st
  • Simmonett Francis, 34 Norfolk st
  • Smith James & Son, Coalpit lane
  • Smith John & Son, 56 & 57 Glossop road
  • Smith Joseph, 51 Carver st
  • Smith, Moorhouse & Smith, Eyre st
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Sorby Robert, Carver st
  • Spear & Jackson, Saville st
  • Staley William, Rockingham st
  • Stenton William, Allen st
  • Stirling Thomas & Co. Mill sands
  • Stones Frederick, Albion Works, Arundel lane
  • Stuart, Smith & Co. Roscoe place
  • Sykes & Son, Duke st
  • Thompson & Barber, 31 Charles st
  • Thorpe, Glossop & Middleton, Carver st
  • Tillotson Thomas & John, jun. 47 Coalpit lane
  • Tingle Charles, 13 Westbar green
  • Todd Robert & Co. 4 St. James' st
  • Travis John, Workhouse lane
  • Turner Benjamin, 1 Shales moor
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Van Wart & Naylor (commission) Furnival lane
  • Wade, Wingfield & Rowbotham, Tenter st
  • Wards, Brown & Morton, 4 Howard st
  • Webster Vincent & William, Sycamore st
  • Wild James, 9 White croft
  • Willey William, 19 Button lane
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham st
  • Woodhouse & Caterer, Brook hill
  • Wostenholm George & Son, Rockingham Works, Rockingham st
  • Wragg, Long & Co. 28 Eyre st
  • Wright Samuel & James, New George st

Millers,

  • Bradley James, Broomhall mill
  • Brailsford Mary & James, Heeley mill
  • Darwent William & Charles, 79 Fargate
  • Hill George, Attercliffe
  • Jackson John, Corn exchange
  • Lockwood Benjamin, Forge lane
  • Longden Samuel, Nursery st
  • Moorwood Ann, 4 Gibraltar st
  • Oliver John, Old park
  • Shallcross George, Royds mill
  • Shirley John, Corn exchange & Attercliffe
  • Taylor Robert, Corn exchange
  • Vickers & Sons, Towns mill
  • Wigfull Joshua, Corn exchange
  • Woolden George Hawk, 19 Church st

Milliners,
(See also Dress Makers)

  • Allwood Eliza, Angel st
  • Brown & Marsham, 58 West st
  • Clough Mary, 13 Cheney row
  • Egglestone Sarah, 4 Market place
  • Fox Hannah, 91 West st
  • Gillatt Martha & Ellen, 18 Norfolk st
  • Hancock M. Norfolk st
  • Holroyd Mary, 19 Union st
  • Linley Ann, 6 Norfolk row
  • Lynn Sarah, West st
  • Marsden Mary, 50 Norfolk st
  • Marshall Susannah, 39 Fargate
  • Naylor James, 97 Fargate
  • Purser C.H. West st
  • Squire Elizabeth, 73 Eyre st
  • Strother & Pashley, Flat st
  • Thompson Mary & Elizabeth, 20 Arundel st
  • Valentine Mary Ann, 95 West st
  • Wilson Mary, 47 Bridge st

Millwrights,
(See also Engineers)

  • Cavill Thomas, Steam st
  • Gallimore Josiah, 33 Bridge st
  • Greaves George, High house, Penistone road
  • Rodgers William, Philadelphia
  • Smith William & Co. Rocket Works, Wicker
  • Thackray Jonathan, Kellam place

Music & Musical Instrument Sellers,

  • Barlow Charles, 32 Church st
  • Bolton Henry, 22 South st
  • Dawson George, 3 Surrey st
  • Rogers Robert, 11 Norfolk row

Nail Makers,

  • Dickinson Enoch & Sons, 2 Orchard lane
  • Fawley William, Bailey st
  • Goddard Thomas, Hawley croft
  • Greaves Edward, Broad st, Park
  • Hague Thomas, Watson walk
  • Housley George, School st, Park
  • Kay William, Ropery row, Park
  • Layland Jarvis, 45 Meadow st
  • Linley George, 60 Coalpit lane
  • Marshall Martin, Scotland st
  • Radley Samuel, Doncaster st
  • Townroe Reuben & Son, South st
  • Truelove Joseph, Norwich row
  • Walker Abraham, Scotland st

Newspapers,

  • Courant (Friday) Joseph Hawksworth Bramley, printer & publisher, 6 Haymarket
  • Independent (Saturday) Robert Leader, printer & publisher, 48 High st
  • Iris (Tuesday) Anthony Whitaker, printer & publisher, 13 Fargate
  • Mercury (Saturday) George Ridge, printer & publisher, 3 King st

Opticians,

  • Ashmore & Osborne, 42 Burgess st
  • Chadburn John, 3 Mulberry st
  • Chadburn William & Co. Albion Works, 27 Nursery st, Lady's bridge
  • Cutts John P. Division st
  • Frith Peter & Co. Arundel st
  • Froggatt Thomas, Saville st
  • Hancock Hannah, 7 Waingate
  • Lenton John, 14 Waingate
  • Proctor William, Bell square
  • Thorpe James, 17 Westbar green
  • Wright David, 94 Fargate

Organ Builders & Musical Instrument Manufacturers,

  • Bolton Henry, 22 South st

Packing Case Makers,

  • Allen William, 3 Newton's ct, King st
  • Drury Edward & Sons, Eyre st
  • Howe Abraham, Eyre st
  • Redfearn Samuel, Nursery st
  • Truelove Charles, 28 Fargate

Miscellany of trades

  • Painters -- House, Sign, &c.
  • Ackroyd William, 52 Campo lane
  • Addey William, Bow st
  • Armitage George, Porter st
  • Battey Joseph, 2 West st
  • Baxter William, 30 Pinstone st
  • Bembridge John, 71 West st
  • Bennett Edward, 75 Rockingham st
  • Bennett John, 5 York st
  • Brookes Ebenezer, Broad lane
  • Brown John, Workhouse croft
  • Bywater Alfred, Brocco st
  • Cusworth William, Devonshire st
  • Day James, Regent lane
  • Day William, New Church st
  • Dobson Robert, Shepherd st
  • Drury Robert, 44 Howard st
  • Farr John, Brammall lane
  • Finningley Edward, Cross Smithfield
  • Goodison John, 8 Rockingham st
  • Guest Richard, 6 Rockingham st
  • Hall John, Little Sheffield
  • Hobson Thomas, 12 Pinfold st
  • Howe Ellis, Westbar green
  • Jenkinson & Smith, 28 Shales moor
  • Kirby Thomas, 17 Castle st
  • Leaf John (& coach) Tudor st
  • Lord Samuel, Porter st
  • McGuire John, 23 Shales moor
  • Norman Henry William Rhodes, High st
  • Owen Thomas, 9 George st
  • Ross George, 4 George st
  • Sayles Joseph, 65 Wicker
  • Topham Edward, 35 Lambert st
  • Tummon Benjamin (coach) Mulberry st
  • Watkinson William, Pinfold st

Paper Case & Razor Strop Makers,

  • Alcock Charles & Thomas Bell, 9 Queen st
  • Barber John & Son, 12 Norfolk st
  • Bell & Tompkin, 18 High st
  • Broadhurst Lazarus, Pond hill
  • Dewsnap Thomas, 25 Garden st
  • Fenney Frederick, Townhead st
  • Grattan & Greenwood, New Church st
  • Greenwood Sarah, 36 South st
  • Hardcastle Joseph, 3 York st
  • Hukin George, Pond st
  • Hyde Christopher, 32 Furnace hill
  • Hyde William, Meadow st
  • Jackson Isaac, 3 Pinstone st
  • Marsden John, 115 Rockingham st
  • Oakes & Co. 2 Eyre lane
  • Oram Robert, 100 Fargate
  • Padley Adam, 3 South st
  • Pickslay & Co. 60 Solly st
  • Revitt William, Meadow st
  • Ryalls Thomas, 60 Solly st
  • Skidmore Charles, Barker's pool
  • Steer George, 36 Charles st
  • Stones Joseph, Hartshead
  • Tankard James, Broad st, Park
  • Tankard Mary, 20 Hartshead
  • Taylor George, 9 Coalpit lane

Paper Dealers,

  • Marshall & Peace, 34 Westbar
  • Milner Charles, 85 Fargate
  • Webb John, Mulberry st

Paper Makers,

  • Ibbotson Brothers, Rivelin mill
  • Slack Robert, 2 South st
  • Webster & Harder, Damflask mill
  • Webster J. & J.A. Olive mill, Loxley

Patten & Clog Makers,
Marked # are Patten Ring Manufacturers also

  • Askey George, 5 Baker's hill
  • Blurton Anthony, 20 New Church st
  • # Carter William, 59 Trippet lane
  • Coates George, 57 Shales moor
  • Frost William, 29 Pinstone st
  • # Gillott John, 9 Market st
  • # Hague Joseph, Westbar green
  • Hancock Hannah, Silver st head
  • Hodgkinson ---, Bath st
  • # Linley James (ring) Workhouse croft
  • # Lord Joseph, 5 Market place
  • # Mitchell Isaac, 11 Snig hill
  • # Parker William (ring) Attercliffe
  • Rippon John, Grindlegate
  • # Rodgers Nathaniel, 58 Westbar
  • Turtle William, 51 Westbar
  • Wardle John, 12 Pinstone st
  • Woolhouse Benjamin, 5 Tenter st

Pattern Card Makers,

  • Orton John Thomas, 6 Union st
  • Townsend William, 1 New Church st
  • Wright William, 42 Bailey st

Pawnbrokers,

  • Ashmore James, 20 South st
  • Atherton William, 30 Bridge st
  • Batt Thomas, Westbar green
  • Beet William, Pinfold st
  • Binge John, 22 Church st
  • Binge John, jun. 16 Broad lane
  • Bowman Sarah, 10 Workhouse croft
  • Bramhall James, 66 Bridge st
  • Brewin Samuel, 19 Waingate
  • Brown John, Porter st
  • Chapman & Stacey, 65 Westbar green
  • Davies Morgan, 47 Westbar
  • Eaton George, 5 Westbar
  • Flather & Oakes, 23 South st
  • Fox Benjamin, 55 Westbar
  • Hammond Charles, Church st
  • Hulme William, Tenter st
  • Jacob Samuel, Pinstone st
  • King Thomas, Tenter st
  • Lief George, 40 Church st
  • Marshall Christopher, 68 Westbar green
  • Massey William, 32 Fargate
  • Milner Manwaring, 32 Gibraltar st
  • Naylor Robert, 23 Fargate
  • Senior Joseph, 44 Gibraltar st
  • Simpson James, 36 Gibraltar st
  • Spink John, 40 Westbar
  • Storey William, Broad st, Park
  • Whitehead Edmund, Allen st
  • Wroot Israel, 16 Union st
  • Yeardley Edwin, 73 Broad st, Park

Pearl Cutters & Workers,

  • Atkin, Oxley & Co. 43 Howard st
  • Hardy John & Henry, Union place, Union lane
  • Mappin Joseph & Son, Pepper alley, Fargate
  • Roberts John, 16 Queen st
  • Staniforth William, 19 Burgess st

Pen & Pocket Knife Manufacturers,

  • Allen George & John, 83 Upper Allen st
  • Allen Thomas, 40 Garden st
  • Allender Stephen, 13 Spring st
  • Alsop Thomas, Allen st
  • Appleyard Edward, Bath st
  • Archdale Thomas, Heeley
  • Arundel & Mappin, 66 Norfolk st
  • Atkin, Oxley & Co. (silver, &c.) 43 Howard st
  • Bagshaw Charles, Wheeldon st
  • Bagshaw William, 15 Spring st
  • Banks James, Furnace hill
  • Barber Edward, 30 South st
  • Barber John & Son, 12 Norfolk st
  • Barker Edward, Scotland st
  • Barker Joseph, Upper Edward st
  • Barlow Samuel, Neepsend
  • Barlow William, Heeley
  • Barnes Edward, Meadow st
  • Barnes George, 31 Campo lane
  • Barnes Josiah, Radford st
  • Barnes Matthew (& scissor knife) Russell st
  • Barnes Thomas, Solly st
  • Barnes William, 8 School croft
  • Barnes William, Wellington st
  • Beadle William, Spring st
  • Beavor William, Radford st
  • Beeley Benjamin, Sylvester st
  • Beet Jonathan & Sons, 56 Broad lane
  • Beet Thomas, Trippet lane
  • Beighton George, Heeley
  • Bennett James, High st, Park
  • Benson Samuel, Thomas st
  • Bingham Joseph, Pea croft
  • Booker & Dickinson, Dun st
  • Booth & Padley, 6 Silver st head
  • Bower David, Regent st
  • Bradbury James, 1 Union lane
  • Bradbury Samuel Vincent, 7 Arundel st
  • Bradshaw William, Rockingham st
  • Bradshaw William, Canning st
  • Bradshaw William & Sons, Townhead st
  • Brazewell Peter, Holly st
  • Bright George, Pea croft
  • Brown Thomas, 4 Coalpit lane
  • Brownhill Joseph, Bennet lane
  • Bunting Richard, 36 Regent st
  • Burch William, 9 Oborne st
  • Burley Benjamin, Bailey st
  • Burton Thomas, 21 Duke st
  • Butler George & James, 4 Trinity st
  • Cam Charles, 81 Carver st
  • Carr James, High st, Park
  • Carr Stephen, Pitt's moor
  • Caunt William, Attercliffe
  • Champion Brothers (& manufacturers of Cooper and Eckstein's patent styloxynon) Eyre lane
  • Champion Thomas, Eyre lane
  • Clark Henry, 26 Duke st
  • Close Joseph, Broad st, Park
  • Coldwell John, 73 Oborne st
  • Collier Henry, 66 Broad lane
  • Constantine Stephen, 43 Hollis croft
  • Cook Samuel, Smithfield
  • Copley Thomas, Pitt's moor
  • Corker William, Pond st
  • Crawshaw James, 39 High st
  • Crookes Ann, 34 White croft
  • Crookes Jonathan, Rockingham st
  • Cryer John, Trinity st
  • Cusworth Peter, South st, Park
  • Darling John, Sheaf st
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Didsbury Richard, 21 Smithfield
  • Dobson Andrew, 13 Rockingham lane
  • Dodworth Matthew, Back fields
  • Downs Samuel, Bailey st
  • Drabble Charles, 21 Broad lane
  • Drabble Enoch, Bailey st
  • Earl & Horton, Orchard st
  • Eaton Joseph, 5 Copper st
  • Elliott John & Robert, Garden st
  • Elliott Thomas, Union lane
  • Emery Abraham, New st, Park
  • Farr Joseph, Pea croft
  • Fenton Thomas, Solly st
  • Fletcher Jarvis, 15 New st, Park
  • Gascoigne Joseph, Attercliffe
  • Gill Benjamin, 46 Garden st
  • Gill Edward, Heeley
  • Gill Stephen, Heeley
  • Gill William, 16 School croft
  • Gillott Christopher, Lambert st
  • Gillott David, Heeley
  • Gillott William, Heeley
  • Glossop Edward, Pea croft
  • Glossop Henry, 79 Eyre st
  • Greaves & Newton, Portobello st
  • Hadfield Joseph, Cross Smithfield
  • Hadfield Thomas, 7 Allen st
  • Hadfield Thomas, Duke st, Park
  • Hague Samuel, Siddall st
  • Hall & Davy, 57 Coalpit lane
  • Hall & Waterson, Coalpit lane
  • Hall David, 20 Broad lane
  • Hall James, Son & Fielding, Duke st
  • Hall John, Cornhill
  • Hall John & William, 1 Union lane
  • Hall Joseph, 79 Carver st
  • Hall Matthew, Scotland st
  • Hall Sarah, Solly st
  • Hancock Brothers, Scotland st
  • Hancock John, Smith st
  • Hancock Joseph, Smith st
  • Hancock Timothy, Rough bank, Park
  • Hanson John, Bailey st
  • Hardy, Bell & Co. (& silver fruit) Rockingham lane
  • Harrison James, 2 Andrew st
  • Harrison Thomas, 38 Campo lane
  • Hasland & Berley, Heeley
  • Hatfield Ann & Elizabeth, Grindle gate
  • Hattersley Isaac, 16 Spring st
  • Haywood John, Division st
  • Hemsoll Joseph, Pond st
  • Hepworth Joseph, Pond st
  • Heward William, Lambert st
  • Hill James, Broad st, Park
  • Hill John, Hill foot
  • Hill John, Old st, Park
  • Hinchliffe John, Earl st
  • Hinchliffe Thomas, 15 Allen st
  • Hobson Charles, 1 Eyre lane
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Hobson Joseph, Sheldon st
  • Holborn Robert, jun. Solly st
  • Holmes John, Broom terrace
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horrabin William & Samuel, 17 Radford st
  • Horridge & Hallam, 17 Silver st
  • Hounam Robert, Upper Edward st
  • Howard George, 10 Radford st
  • Hudson Frederick, Attercliffe
  • Hudson John, Rockingham lane
  • Hudson Robert, Bath st
  • Hunt Jonathan, Division st
  • Hurt Thomas, 29 Holly st
  • Hutton Mark, 61 Spring st
  • Hutton Thomas, 70 Rockingham st
  • Ibberson William, 52 Garden st
  • Jackson William Henry, 13 West st
  • Jepson William, Lee croft
  • Jervis William, White croft
  • Jessop Richard & William, Radford st
  • Jewitt William, 3 Duke st, Park
  • Keets Joseph, Hollis croft
  • Kinder James, Attercliffe
  • King & Pacey, Pond st
  • Lilley John, Barker pool
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lister, Son & Fenton, 70 Broad lane
  • Lockwood William, Westbar green
  • Longden William, Cornhill
  • Machin James, Pond st
  • Marples Samuel & Benjamin, Solly st
  • Marsden John, 40 Garden st
  • Marsden William, Allen lane
  • Marsh Thomas, Cricket lane
  • Marshall Samuel, 27 Allen st
  • Marshall William, Garden st
  • Martin Benjamin, 12 South st
  • Martin John, Wellington st
  • Masdin Joshua, Brocco st
  • Matthews James, Silver st
  • Mellon John, Attercliffe
  • Mellon John, jun. Attercliffe
  • Mellor George, Dun st
  • Memmott George, Heeley
  • Memmott William, Heeley
  • Mickelthwate Benjamin, Glossop rd
  • Milner John, Pea croft
  • Mitchell Samuel, White croft
  • Moorhouse James, Devonshire st
  • Morton Edward, Broad st, Park
  • Morton Francis, Silver st
  • Morton James, Cornhill
  • Morton Samuel, 22 Hollis croft
  • Needham J. 48 Garden st
  • Nicholson John, 70 Westbar green
  • Nicholson John & Matthew, Pond st
  • Nicholson William, 4 Sycamore st
  • North & Green, 14 Arundel st
  • North John, Hermitage lane
  • Norton William, Dun st
  • Nowill William & John, 7 Meadow st
  • Oakes & Co. 2 Eyre lane
  • Oates Alfred, Hawley croft
  • Oates Isaac & Son, 47 Hawley croft
  • Oates Joshua & John, Cornhill
  • Oates William, Lambert st
  • Osborn & Sons, Carver st
  • Osquthorp Charles, 1 Earl st
  • Owen Paul, 61 Pye bank
  • Padley Adam (mark, 'Peruvian') 3 South st
  • Palfreyman George, Heeley
  • Parker Philip, 109 Broad lane
  • Parkin John, 64 Pye bank
  • Patterson Samuel, Trippet lane
  • Peacock John Thornton, Pond st
  • Pearson William, 18 Smithfield
  • Pemberton Andrew, Heeley
  • Penistone John, Rockingham st
  • Pickslay & Co. (Peruvian steel) 60 Solly st
  • Platts Isaac, South st
  • Pollard Benjamin, Spring st
  • Ragg John & William, 14 Johnson st
  • Rawlins Benjamin (fruit) 4 Carver st
  • Raynor Henry, Attercliffe
  • Reaney Thomas, 27 Matthew st
  • Redfearn Thomas, Rockingham st
  • Renwick Adam, 28 Fruit market
  • Renwick John, 63 Coalpit lane
  • Revell Thomas, Little Sheffield
  • Revitt William, Meadow st
  • Rhodes George, Fitzwilliam st
  • Rhodes James, Porter st
  • Roberts John, 48 Broad lane
  • Robinson Samuel, Broad lane
  • Rodgers & Linley, Workhouse croft
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Rodgers Richard, 10 Spring st
  • Roebuck Thomas, Young st
  • Rose Joel & Co. 92 Fargate
  • Rose John, 29 Gibraltar st
  • Ryalls Mary, Little Sheffield
  • Ryals William, 14 Hereford st
  • Salt Simon, 46 Matthew st
  • Sansom, Harwood & Co. 36 Norfolk st
  • Sansom Thomas & Sons, 18 Norfolk st
  • Saynor Samuel, 6 Edward st
  • Seller John, 59 Rockingham st
  • Shaw John, Grindle gate
  • Shaw Jonathan, Meadow st
  • Shepherd John, 27 Snig hill
  • Shipman George, Young st
  • Shipman James, Solly st
  • Shipman Joseph, Solly st
  • Shirtcliff Alfred & James, Sims croft
  • Shirtcliff William, Tudor st
  • Shortland George & Son, Carver st
  • Simpson John, Scotland st
  • Skidmore Edmund, Little Sheffield
  • Skinner Samuel, Brocco st
  • Spencer Edward, Spring st
  • Stafford John, Wheeldon st
  • Sterkey John, 68 Carver st
  • Stones Thomas, 10 Coalpit lane
  • Straw John, 3 Water lane
  • Stringer Joseph, Shepherd st
  • Tagg Charles, Fitzwilliam st
  • Taylor Francis, Park hill lane
  • Taylor George, Lambert st
  • Taylor John, 57 Solly st
  • Taylor Joseph, Upper Edward st
  • Taylor Thomas, Heeley
  • Teasdale Benjamin, West st
  • Thompson & Barber, 31 Charles st
  • Thompson Charles, Heeley
  • Thorp Ann, 15 Howard st
  • Thorpe, Glossop & Middleton, Carver st
  • Toothill Henry, 74 Carver st
  • Torr William, Steel house lane
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Turton John, 24 Rockingham lane
  • Turton William, Copper st
  • Tye William, Green square
  • Unwin & Rodgers (& fruit & scissor knife) 9 Burgess st
  • Wade, Wingfield & Rowbotham, Tenter st
  • Ward Thomas, 14 Beacon Island
  • Wards, Brown & Morton, 4 Howard st
  • Washington Joseph, Pea croft
  • Watson George, 9 Gibraltar st
  • Webster Vincent & William, Sycamore st
  • Whaley James, Pea croft
  • Wheatcroft Luke, Heeley
  • White Samuel, 14 West st
  • Wild James, 9 White croft
  • Wild John, Attercliffe
  • Wilkinson William, Trippet lane
  • Willey William, 19 Button lane
  • Williamson William, Coalpit lane
  • Wilson James, Beet st
  • Wilson John, 14 Duke st, Park
  • Winter John (scissor) Smith st
  • Wood Benjamin, 34 Garden st
  • Woolhouse Benjamin, 5 Tenter st
  • Wostenholm George & Son, Rockingham works, Rockingham st
  • Wragg Robert, 67 Westbar green
  • Wragg Samuel, White croft
  • Wright George, Scotland st
  • Wright Lear, Heeley
  • Wright Thomas, Highfield
  • Youle William, Bath st

Physicians,

  • Fevell Charles Fox, 48 Howard st
  • Harwood Henry P. 1 Carver st
  • Holland George Calvert, 5 Howard st
  • Knight Arnold James, 1 Norfolk row
  • Lennard William, Orchard place
  • McDowall Robert, Orchard place
  • Thompson Cordon, 35 Norfolk st
  • Younge William, 43 Church st

Plane Makers,
(See also Joiners' Tool Makers)

  • Burton William, Pinfold st
  • Gardener Thomas, Fargate
  • Hasler William, Fargate
  • Heathcott Charles, Rockingham lane

Plasterers,

  • Ashley John, 50 Gibraltar st
  • Ashley William, North Church st
  • Bendelow Joseph, Dun st
  • Bendelow Joseph, St James' st
  • Blagden Joseph, 18 Hereford st
  • Bradley Robert & Son, St George's place
  • Denton Mary, 19 Fargate
  • Denton William, Little Sheffield
  • Elliott William, 94 Broad lane
  • Gilpin John, Hereford st
  • Holmes John, 23 West st
  • Holmes Thomas, Earl st
  • Hoyland Jonathan, 6 Shales moor
  • Jenkinson George & Thomas, Silver st
  • Newbound & Wilkinson, 6 Watson walk
  • Radley Benjamin, Wheeldon st
  • Roberts Emanuel, Sheaf st, Park
  • Shaw George, Allen st
  • Sheard Henry, Orchard st
  • Thompson William, Portobello st
  • Wear John, 12 Rockingham lane
  • Wear Joseph, 45 Carver st

Plated Measure Manufacturers,

  • Armitage Benjamin, West st
  • Needham Charles, Willey st

Plumbers & Glaziers,

  • Ashall John, 5 South st
  • Ashmore Cornelius, 9 Market st
  • Barnsley William, South st
  • Blythman George, Attercliffe
  • Bothamley George, 42 Bridge houses
  • Bradbury Daniel, 15 Church st
  • Drury Robert, 44 Howard st
  • Gillett Samuel, 49 Fargate
  • Gleadall Sarah, 18 Fargate
  • Himsworth Beeston, Silver st head
  • Hobson Thomas, 12 Pinfold st
  • Holmes Thomas, New Haymarket
  • Marrison John, 8 Broad lane
  • Morley William, 1 Porter st
  • Peet Edward, 60 Broad st, Park
  • Pitt John, 8 Waingate
  • Porritt Obadiah, West st terrace
  • Primrose William, 63 Westbar green
  • Pryor William, 3 Gibraltar st
  • Titterton Charles, 49 Westbar
  • Watkinson William, Pinfold st
  • Woodward George, 20 Haymarket
  • Woodward Henry, 27 Burgess st
  • Wright Joseph, 53 Westbar
  • Wright William, Union buildings
  • Wright William, 86 Spring st

Portable Desk & Dressing Case Manufacturers,

  • Adams Charles, Fargate
  • Alcock Charles & Thomas Bell, 9 Queen st
  • Forster Thomas, 1 Eyre lane
  • Grattan & Greenwood, New Church st
  • Jackson Isaac, 3 Pinstone st
  • Marsden John, 115 Rockingham st
  • Oram Robert, 100 Fargate
  • Pickslay & Co. 60 Solly st
  • Ryalls Thomas, 60 Solly st
  • Stones Joseph, Hartshead
  • Walker John, 54 Rockingham st

Porter Merchants,

  • Aldam Thomas (London) 13 Church st
  • Bolton John & Co. (London) 13 Market st & Westbar
  • Doncaster Henry & Co. (Dublin) 41 High st
  • Morley William Sons & Co. (Dublin) Canal wharf
  • Wiley Thomas (Dublin) 12 Haymarket
  • Younge Samuel & Co. Haymarket

Poulterers,
(See Eating House Keepers)

Powder Flask & Shot Belt Makers,

  • Cutts John P. (& manufacturer of sportsmen's improved pocket liquor bottles, & percussion cap carriers) Division st
  • Dixon James & Son, Cornish place
  • Frith Peter & Co. Arundel st
  • Sykes & Son (patentees and manufacturers of the fire proof powder flask, & of sportsmen's pocket liquor bottles -- mark ' Sykes' and ' Sykes patent' ) Duke st
  • Sykes William, Coalpit lane

Press Makers,

  • Atherton Isaac, 63 Charles st
  • Darwin Samuel (& silversmiths, tinners' and braziers' tool manufacturer) Soho ponds
  • Fox Isaac, Fargate
  • Sanderson Charles, 7 Arundel st
  • Smith Samuel, Pea croft

Printers -- Letter Press,

  • Bramley Joseph Hawksworth, 6 Haymarket
  • Charles Elisha Montague, 26 Waingate
  • Crookes George, 6 Fargate
  • Crookes Henry, 3 High st
  • Fish George & Son, Castle st
  • Ford William, 1 York st
  • Hardcastle Thomas, 2 Church st
  • Leader Robert, 48 High st
  • Orton John Thomas, 6 Union st
  • Pearce Joseph, 34 Gibraltar st
  • Ridge George, 3 King st
  • Saxton William, 29 High st
  • Scott Timothy, 32 High st
  • Slater Ellen, 98 Fargate
  • Sunderland James, 10 Snig hill
  • Thompson & Marriott, 61 Westbar
  • Thompson Charles, 49 Market place
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate
  • Williamson John, 65 Fargate
  • Wrighton Thomas, 10 Fargate

Printers -- Lithographic,

  • Bell & Tompkin, 18 High st
  • Spurr Thomas, Paradise square

Professors & Teachers,

  • Barlow Charles (music) 32 Church st
  • Brown William (dancing) Broom terrace
  • Clegg Charles jun. (music) 52 Fargate
  • Flory Henry Cornelius (languages) 12 Cheney row
  • Foster Thomas (music) 51 Burgess st
  • Frith Thomas, jun. (music) Surrey st
  • Jones Edward (music) 91 Rockingham st
  • Morey Elihu (music) Eyre st
  • Poole William & James (drawing) Furnace edge
  • Rhoner George William (music) Cheney row
  • Rogers Robert (music) 11 Norfolk row
  • Taylor Charles (music) 52 Church st
  • Taylor Hannah (French) 19 Norfolk st
  • Taylor William (music) 10 Charles st
  • Thompson Hugh (drawing) 28 Arundel st

Provision Dealers,
(See Cheesemongers, and also Shopkeepers, &c.)

Pump Makers,

  • Badger Jonathan, Portobello st
  • Saville George, 22 South st

Rag Dealers,

  • Godby John, Hawley croft
  • Hague George, 18 Tenter st
  • Marshall & Peace, 34 Westbar
  • Milner George, 85 Fargate
  • Morley William, Sons & Co. (& old rope) Canal wharf
  • Oliver Christopher, 48 Fargate
  • Parkin Joseph, Tenter st
  • Rasdale Richard, 19 Tenter st
  • Robinson William, 46 Fargate
  • Straw James Kay, Workhouse croft
  • Taylor John, 50 Westbar
  • Tyas Aaron, 54 Westbar

Razor Manufacturers,

  • Allen George, 1 Eyre lane
  • Allison Edward, Rockingham st
  • Amory Thomas, 14 Arundel st
  • Arnold John, 59 Trippet lane
  • Arundel & Mappin, 66 Norfolk st
  • Bagshaw John, Broom terrace
  • Bagshaw William, 15 Spring st
  • Barber Edward, 30 South st
  • Barber John & Son (old English, & successors to George Shepherd's mark, ' Wolf & crown' ) 12 Norfolk st
  • Bertram James (late Pickslay & Co.) 11 Norfolk st
  • Bingham James, 8 New Church st
  • Birks Jonathan & Son, Porter st
  • Bishop Jane, Trafalgar st
  • Bradbury James, 1 Union lane
  • Brammer Joseph, Pye bank
  • Brittain, Wilkinson & Brownell, Carver st
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Cadman Alfred, 13 Fargate
  • Cam Joseph, Button lane
  • Champion Brothers, Eyre lane
  • Champion Thomas, Eyre lane
  • Colley & Co. 98 Arundel st
  • Crawshaw James, 39 High st
  • Crookes Samuel, 26 Hollis croft
  • Cutts John P. Division st
  • Daffin Benjamin, 38 King st
  • Dawson George Edward, 2 Wicker
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Drabble John, Trippet lane
  • Earl & Horton, Orchard st
  • Elliot Joseph & John, 65 Hollis croft
  • Elliot Thomas, Union lane
  • Fenney Frederick, Townhead st
  • Greaves & Newton, Portobello st
  • Greaves William & Sons, Canal side, Park
  • Gregory James, Baker's hill
  • Hall James, Son & Fielding, Duke st
  • Hall John & William, 1 Union lane
  • Hammond George, 29 Wicker
  • Hancock Brothers, Scotland st
  • Harrison William, Sim's croft
  • Hawcroft & Pearson, Eldon st
  • Heiflor John, Scotland st
  • Hinchliffe George Willis, Eyre st
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horridge & Hallam, 17 Silver st
  • Howe John, 48 Allen st
  • Hunt Jonathan, Division st
  • Johnson George & Co. Tudor st
  • Johnson James, Fitzwilliam st
  • Lee Thomas, Coalpit lane
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lister, Son & Fenton, 70 Broad lane
  • Lord & Harvey, Church st
  • Marshes & Shepherd, Pond's works
  • Mickelthwate Benjamin, Glossop road
  • Mitchell William B. & Co. Eyre st
  • Oakes & Co. 2 Eyre lane
  • Padley Adam (mark, 'Peruvian' ) 3 South st
  • Parker Ebenezer, Little Sheffield
  • Pearce John, 30 Gibraltar st
  • Picklay & Co. (Peruvian steel) 60 Solly st
  • Pitts John, 29 Smithfield
  • Ragg John & William, 14 Johnson st
  • Revitt Charles, Pea croft
  • Revitt William, Meadow st
  • Rhodes Ebenezer, 10 Wicker
  • Roberts Joseph, Earl st
  • Rodgers & Linley, Workhouse croft
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Rollison Charles, Pea croft
  • Ryals William, 14 Hereford st
  • Sansom, Harwood & Co. 36 Norfolk st
  • Sansom Thomas & Sons, 18 Norfolk st
  • Savage George, Norwich st, Park
  • Saville Edward, 11 Burgess st
  • Shaw Joseph, Solly st
  • Shaw Thomas, Radford st
  • Shepherd John, 27 Snig hill
  • Skidmore Joseph, Pond st
  • Smith John, 76 Pea croft
  • Smith Joseph, 21 Radford st
  • Smith Samuel, 82 Carver st
  • Thompson & Barber, 31 Charles st
  • Ward Thomas, 14 Bacon Island
  • Wards, Brown & Morton, 4 Howard st
  • Wild James, 9 White croft
  • Wild John, Norfolk st
  • Wilkinson Thomas, Workhouse lane
  • Willey William, 19 Button lane
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane
  • Winter John, Smith st
  • Wood Benjamin, 34 Garden st
  • Wostenholm John & Sons, 38 Eyre st
  • Wright Peter, Hollis croft
  • Wright Thomas, Highfield

Razor Strop Makers,
(See Paper Case, &c. Makers)

Roller Manufacturers -- Iron & Brass,

  • Darwin Samuel (cast steel) Soho ponds
  • Younge & Smith, Nursery st

Rolling Mills,

  • Ellin Thomas & Co. Arundel st
  • Holdsworth John, Hill foot
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Naylor, Hutchinson, Vickers & Co. Mill sands
  • Parker William, Forge lane
  • Philadelphia Steel Works Company, Philadelphia
  • Sanderson Brothers & Co. 66 West st
  • Smith William & Edward, Wicker
  • Younge Samuel & Co. Heeley

Rope Makers,

  • Ashton William, 13 Porter st
  • Cockayne William, 22 Angel st
  • Draper George, Broomspring lane
  • Gould Micah, 101 Fargate
  • Millward Robert, 13 Porter st
  • Rhodes John, 4 Shales moor
  • Sayles Alfred, 15 Gibraltar st
  • Sayles Samuel, 37 South st

Rule Makers,

  • Belcher John, 2 Bright st
  • Roberts William, 15 Westbar green

Saddlers & Harness Makers,

  • Barlow Mary, 15 Westbar
  • Crowther John, 80 South st
  • Dennis Davy, 9 Change alley
  • Ever William, Duke st, Park
  • Hanson Edward, 27 Waingate
  • Hudson John, 30 Waingate
  • Major Thomas, Broad st, Park
  • Marshall William, Attercliffe
  • Owen Daniel, 22 High st
  • Renwick John, Attercliffe
  • Roebuck Thomas, 9 Haymarket
  • Scott John, Duke st, Park
  • Shutt John Henry, 63 Shales moor
  • Thomlinson John, 24 Fargate
  • White Thomas, 41 South st

Saw Handle Makers,

  • Mosley John, Rockingham lane
  • Royston Benjamin, 2 Meadow st
  • Shirt Elias, 11 Coalpit lane

Saw Manufacturers,

  • Beardshaw Jonathan, 50 Garden st
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Blackden Henry, Thomas st
  • Blake & Thompson, Scotland st
  • Blake Thomas, Portobello st
  • Bradbury James, 1 Union lane
  • Brittain, Hoole & Co. Arundel lane
  • Broadhurst William, Norfolk lane
  • Burgon & Cadmans, Paradise square
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Buxton John, Pond st
  • Carr George & Co. 54 Oborne st
  • Carr John & Riley, Bailey lane
  • Cocker, Grayson & Co. Carr lane
  • Crookes, Roberts & Co. 64 Porter st
  • Cutler William & Co. Stanley st
  • Damms, Cocker & Co. Burnt-tree lane
  • Davenport John, Rockingham st
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Eadon, Sheldon & Co. Norfolk lane
  • Edley John, Arundel st
  • Fearnehough Joseph & Sons, Wicker lane
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Gray Thomas, Burnt-tree lane
  • Greaves & Walker, Portobello st
  • Groves Richard & Son, Allen st
  • Hall William, Porter st
  • Hanby & Cowley, Nursery st
  • Hinchliffe George Willis, Eyre st
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Ibbotson Thomas & Co. Paternoster row
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Marsden & Downend, 77 West st
  • Marsden Jane, Meadow st
  • Marshall & Cheetham, 28 Gibraltar st
  • Marshall Martin, Scotland st
  • Marshes & Shepherd, Ponds works
  • Millington James & Co. the Isle
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival st
  • Mitchell William B. & Co. Eyre st
  • Mort Henry, Castle hill
  • Mottram Thomas, Eyre lane
  • Moulson Brothers, Division st
  • New Jeremiah (& busk) 30 Radford st
  • Newbould Samuel & Co. South st
  • Pagdin John, Earl st
  • Peace Charles & Samuel & Co. 5 Smithfield
  • Pearson Robert, Meadow st
  • Pinder William & Son, White croft
  • Potts, Baxter & Brumby, 4 Arundel st
  • Roebuck Jonathan, Hall carr works
  • Rutherford John, 53 Arundel st
  • Sanderson John, 53 Charles st
  • Slack, Sellers & Grayson, Tudor st
  • Smith John & Son, 56 & 57 Glossop road
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Sorby Robert, Carver st
  • Spear & Jackson, Saville st
  • Spencer Matthias & Son, 52 Pea croft
  • Stones Frederick, Albion Works, Arundel lane
  • Taylor Edward, Carver st
  • Turner, Davies & Co. (& plated busk) Norfolk lane
  • Turner Jonathan, Broad lane
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Turton Thomas, Russell st
  • Tyzack Thomas, Sharrow lane
  • Tyzack William, Rockingham st
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane
  • Woodhouse & Caterer, Brook hill
  • Wright John, Union place, Union lane
  • Wright Samuel & James, New George st
  • Wright Thomas, Highfield

Sawing Mills,

  • Crowley & Pearson (for stone & marble) Kellam cottage
  • Dawson George, Bower st
  • Smith Joseph, Park
  • Taylor James (veneer cutter) Johnson st
  • Tummon George (veneer cutter) Coulston croft
  • Walker Samuel, Mill lane

Scissor Manufacturers,

  • Amory Thomas, 14 Arundel st
  • Andrew Samuel, 69 South st
  • Badger Jonathan, Copper st
  • Bagshaw John, Broom terrace
  • Barlow Edward, Pinfold st
  • Barlow James, 112 Allen st
  • Barlow Samuel, 16 Arundel st
  • Beal Isaac, Green lane
  • Beal James, Brammall lane
  • Bingham George, 9 Silver st
  • Bingham William, 23 Edward st
  • Bolton Stephen, Steelhouse lane
  • Bower Samuel, Harvest lane
  • Bradbury James, 1 Union lane
  • Bradshaw Lydia, 38 Broad lane
  • Braithwait Richard, Solly st
  • Briathwait William, 120 Rockingham st
  • Butler William, 4 Trinity st
  • Cadman John, 8 Sycamore st
  • Champion Brothers, Eyre lane
  • Champion Thomas (fine) Eyre lane
  • Clark John, 10 Dun lane
  • Coldwell James, 72 Oborne st
  • Colley & Co. 98 Arundel st
  • Colley Joseph, Pea croft
  • Colley Thomas, Allen st
  • Collier Henry, 66 Broad lane
  • Cousins Joseph, 13 Garden st
  • Crookes George, Button lane
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Deakin James & Thomas, 5 Change alley
  • Dearden Luke, 2 Cross Smithfield
  • Dungworth John, 56 Hollis croft
  • Dyson Joseph, Pea croft
  • Elliott Thomas, Union lane
  • Froggot John, Cotton mill walk
  • Gillott Samuel, Broad st, Park
  • Gorrill Robert, 23 Duke st
  • Graham Richard, 44 Arundel st
  • Gray Joseph, Pye bank
  • Green James, 1 Blonk st
  • Green John, 5 Burgess st
  • Hall James, Broomhall st
  • Hancock Godfrey, 56 Spring st
  • Henfrey Samuel, Coulston st
  • Henson John & Joseph, 2 Willey st
  • Higginbotham George, 74 Wicker
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Hobson Edward, Silver st
  • Hobson Joseph, 27 Howard st
  • Holmes Joseph, Tudor place
  • Hunt Jonathan, Division st
  • Hunt Thomas, Scotland st
  • Hunter George, Broomhall st
  • Hutchinson William & Henry, 50 Norfolk st
  • Hutchinson William, jun. Fitzwilliam st
  • Jones John, Sheldon st
  • Jones William, High st
  • Kent William, 16 Carver st
  • Leek James Leigh, 15 West st
  • Lemons Thomas, 48 Broad lane
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lomas John, 44 Shales moor
  • Moore George, 20 Arundel st
  • Morton Thomas, 50 Eyre st
  • Naylor Thomas, 63 Westbar
  • Newton Abraham, 23 Grindle gate
  • Norman William, Carver st
  • Oakes & Co. 2 Eyre st
  • Oakes George, 62 Hoyle st
  • Oakes Jonathan, Attercliffe
  • Oakes Mary, South st, Park
  • Oakes Matthew, Nursery st
  • Peech William, Forge lane
  • Penistone Robert, Cumberland st
  • Pickslay & Co. (Peruvian steel) 60 Solly st
  • Pinder Hannah, 10 Porter st
  • Ragg John & William, 14 Johnson st
  • Rawlins John, 43 Rockingham st
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel st
  • Read Isaac, Lambert st
  • Roberts Isaac, 12 Silver st
  • Roberts John, 47 Burgess st
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Ryals John, 18 Spring st
  • Sampson John, 17 Little Pond st
  • Sharpe Matthew, 90 Pond st
  • Shaw John, Spring st
  • Shipman Stephen, 40 Shepherd st
  • Skidmore Joseph, Pond st
  • Skinner John, White house, 66 Stanley st
  • Smith Samuel, 82 Carver st
  • Staniforth Thomas, 53 Allen st
  • Steer Brothers, Castle hill
  • Stevenson William, Snow lane
  • Swift James, Smithfield
  • Sykes George, Arundel st
  • Taylor & Burgin, 16 West st
  • Taylor John, 50 Westbar
  • Toothill Henry, 74 Carver st
  • Trickett Edward, 17 Harvest grove
  • Unwin & Rodgers (knife scissors) 9 Burgess st
  • Webster Luke, 8 New Church st
  • Webster Vincent & William, Sycamore st
  • Wild John, Norfolk st
  • Wilkinson Thomas, Workhouse lane
  • Winter John (knife) Smith st
  • Winter Robert, 7 Oborne st
  • Wortley John & Son, 31 Gibraltar st
  • Wright Thomas, Highfield

Screw Manufacturers,

  • Darwin Samuel, Soho ponds
  • Davy David & Dennis, Pear st
  • Gibson George, 24 Bridge st
  • Hall Thomas, 35 South st & Furnace hill
  • Roebuck William, Love st
  • Whitham George, Bridge st

Scythe, & Hay, Straw, &c. Knife Manufacturers,

  • Burgon & Cadmans, Paradise square
  • Damms, Cocker & Co. Burnt-tree lane
  • Fearnehough Joseph & Sons, Wicker lane
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Makin William, Attercliffe
  • Marshall & Cheetham, 28 Gibraltar st
  • Mitchell William B. & Co. Eyre st
  • Rutherford John, 53 Arundel st
  • Tyzack William, Rockingham st

Seed Crushers,

  • Oxley Abraham, Furnace hill
  • Parker Francis, Corn exchange

Shear, &c. Makers,

  • Badger Jonathan, Copper st
  • Bishop George, Siddon's row
  • Bishop Matthew, Sims croft
  • Braithwait Richard, Solly st
  • Braithwait William, 120 Rockingham st
  • Colley & Co. 98 Arundel st
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Greaves George, Bailey st
  • Hobson Edward, Silver st
  • Holmes Joseph, Tudor place
  • Kent William, Carver st
  • Linley George, 60 Coalpit lane
  • Matkin Thomas, 27 Campo lane
  • Newbould Samuel & Son, South st
  • Roberts Isaac, 12 Silver st
  • Roberts John, 47 Burgess st
  • Steer Brothers, Castle hill
  • Stocks John, Orchard st
  • Stones Frederick, Albion works, Arundel lane
  • Wilkinson Thomas, Workhouse lane
  • Wilkinson William, Bridge houses
  • Wilks William, Bridge houses

Sheriff's Officers,

  • Gascoyne John, 56 Norfolk st
  • Turner William Burton, 39 Campo lane
  • Waterfall John, jun. 11 Bank st

Shoe, Butchers', Cooks', Curriers', &c. Knife Manufacturers,

  • Algor John, Cross Burgess st
  • Booker John, 48 Arundel st
  • Bradshaw Hannah, Trippit lane
  • Bradshaw William & Sons, 2 Townhead st
  • Briggs Samuel, 61 Solly st
  • Broadhurst William, Norfolk lane
  • Burdett Matthew, 7 Fargate
  • Drabble George & Co. 2 Carver st
  • Ellin Thomas & Co. Arundel st
  • Fox Charles, New Church st
  • Frost Samuel, Broad lane
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Gillam John, Duke st, Park
  • Greaves & Newton, Portobello st
  • Hides Robert, 67 Hollis croft
  • Linley James, Workhouse croft
  • Makin Thomas & Son, Carr lane
  • Marshes & Shepherd, Ponds works
  • Mort Henry, Castle hill
  • New Jeremiah (improved patent curriers' knives) 30 Radford st
  • Owen Richard, Hill foot
  • Oxley John, 1 Hollis croft
  • Parker John, 59 Cornish st
  • Peacock John Thornton, Pond st
  • Rodgers George, Silver st head
  • Sanderson & Makin, Hollis croft
  • Shaw Jonathan, Meadow st
  • Shirtcliff Charles & Matthew, Garden st
  • Wild John, Norfolk st
  • Wilson & Southern, Edward st
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel st
  • Wilson John, 12 Sycamore st
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham st

Shopkeepers & Dealers in Groceries & Sundries,

  • Allen John, Brammall lane
  • Amoss John, 24 Hawley croft
  • Andrew Joseph, Furnace hill
  • Andrew Samuel, 69 South st
  • Andrews Matthew, 16 Charles st
  • Armitage James, Holland st
  • Arnold John, 59 Trippet lane
  • Arnold Thomas, 32 Solly st
  • Ashcroft Joseph, 18 Porter st
  • Ashton Elizabeth, Bridge houses
  • Ashton John, Allen st
  • Auty John, 9 Andrew st
  • Bagnell Thomas, 26 Pye bank
  • Baines Samuel, Little Pond st
  • Ball Alice, Silver street head
  • Ballington John, Thomas st
  • Barker Edward, Scotland st
  • Barnes John, Infirmary road
  • Barns Samuel, Russell st
  • Barton Jonathan, 57 West bar
  • Bates Elizabeth, 22 Hoyle st
  • Beadle William, Spring st
  • Beaumont Joseph, Pond st
  • Bennett Edward, 75 Rockingham st
  • Berry John, 33 Spring st
  • Bingley William, 28 Burgess st
  • Birks Ebenezer, 96 Fargate
  • Bishop Ann, Harvest lane
  • Blackwell Elizabeth, Hill foot
  • Blackwell Robert, 16 Nursery st
  • Blurton Anthony, 20 New Church st
  • Bolsover Mary, Heeley
  • Bolsover Matthew, 30 Garden st
  • Booker James, Hill foot & Coalpit lane
  • Bower Samuel, Harvest lane
  • Bradshaw William, 30 Gibraltar st
  • Bramall John, Forge lane
  • Bridgen James, Russell st
  • Brown George, 22 Stanley st
  • Bullous George, 9 Wellington st
  • Burley Jonathan, Pond st
  • Bush Sleigh, Brammall lane
  • Butterell Ann, 70 Pye bank
  • Butterell William, Upper Edward st
  • Buxton Joel, 16 Howard st
  • Calton Charles, 76 South st
  • Calvert Joshua, 108 Broad lane
  • Cam Charles, 81 Carver st
  • Cann Richard, New George st
  • Cardwell Elizabeth, Cricket road, Park
  • Carnall George, Little Sheffield
  • Cartledge Charles, Scotland st
  • Cartledge James, 12 Broad lane
  • Cartledge Richard, Green lane
  • Chadwick Adam, 18 Arundel st
  • Chaloner George, Trippet lane
  • Chambers Joseph, Scotland st
  • Charlesworth Thomas, 20 High st
  • Chicken John, Back fields
  • Clarke Charles, 1 Bridge st
  • Clay Samuel, Silver st
  • Cocker Robert, Pea croft
  • Coldwell James, 72 Oborne st
  • Cole Mary, 27 South st
  • Collier William, 71 Carver st
  • Connell James, Russell st
  • Cooke Mary, Pinfold st
  • Cooper Ann, Furnace hill
  • Couldwell John, 29 Chapel st
  • Coward Peter, South st, Park
  • Cox Henry, 58 Norfolk st
  • Cravan Jonathan, Harvest lane
  • Cumberland John, 28 Young st
  • Curtis John, Attercliffe
  • Cushworth Charles, Chapel st
  • Cutts Hannah, Hawley croft
  • Daring Elizabeth, Long croft
  • Darwin William, Ball st
  • Deakin Samuel, Flat st
  • Deane George, South street, Park
  • Denniff John, 11 Joiner st
  • Dennison Richard, Townhead st
  • Denton James, Scotland st
  • Downend John, Edward st
  • Drabble Edward, South street, Park
  • Drabble John, Trippet lane
  • Drury Martha, Broad st, Park
  • Dyson Charles, Jehu lane
  • Eagle Thomas, Division st
  • Edgill John, 8 Castle st
  • Elliott Thomas, 27 Yarden st
  • Faulkner Thomas, Oborne st
  • Fidler John, 18 Holly st
  • Firth Thomas, Duke st, Park
  • Fish John, High st, Park
  • Flather Mary, 18 Church st
  • Foster John, 62 Carver st
  • Fretwell Isaac, Broomhall st
  • Frith Michael, 20 Johnson st
  • Frith Thomas, Duke st, Park
  • Frost Joseph, 28 Waingate
  • Furness Abraham, 8 Young st
  • Furniss Isaac, Allen st
  • Gee James, Broom hill
  • Gibson William, Duke st, Park
  • Gill John, Little Sheffield
  • Gillatt Jonathan, 29 Bridge st
  • Glossop Samuel, 61 Pea croft
  • Goodlad William, Porter terrace
  • Greaves Thomas, 20 Pinstone st
  • Greaves William, Little Pond st
  • Green William, 24 Orchard st
  • Gurney Samuel, 30 Carver st
  • Hadfield Joseph, Cross Smithfield
  • Hague Hannah, Allen st
  • Hague Margaret, Broomhall st
  • Hall Martha, Infirmary road
  • Hancock George, South st, Park
  • Hancock Harriet, Division st
  • Hancock Samuel, 31 Bailey st
  • Hardwick Francis, Arundel st
  • Hardwick John, Duke st, Park
  • Hardwick William, Holly st
  • Harrison Edward, 51 Broad lane
  • Harrison Joseph, 45 Gibraltar st
  • Harrison William, 74 Norfolk st
  • Hasland John, Heeley
  • Hasler William, South st
  • Hattersley George, 7 Spring st
  • Hattersley Isaac, 16 Spring st
  • Haukrigg Jonah, 27 Duke st
  • Heald John, 24 Gibraltar st
  • Hemingway John, Allen st
  • Hessey Charles, Moore st
  • Hibberd Matthew, 35 Howard st
  • Hibbert John, Green lane
  • Hill James, Broad st, Park
  • Himsworth Elizabeth, 30 Nursery st
  • Hobbs James, Broad st, Park
  • Holland Amos, Cross Smithfield
  • Hoole Elizabeth, Brammall lane
  • Horsfield Joseph, Ecclesall road
  • Houlden Robert, 3 George st, Philadelphia
  • Hoyland John, Attercliffe
  • Hoyland Jonathan, Allen st
  • Hudson Charles, 66 Solly st
  • Hurst Jane, Shudehill
  • Hurt William, Baker's hill
  • Hutchinson Joseph, Ecclesall new road
  • Hutchinson Thomas, Pea croft
  • Hutton Charles, New st, Park
  • Hutton William, 31 South st
  • Innocent John, 73 Solly st
  • Jackson James, Duke st
  • Jackson Mary, Attercliffe
  • James John, 30 Bridge houses
  • Jepson Sarah, Edward st
  • Johnson Henry, Westbar green
  • Johnstone John, Wellington st
  • Kay Francis, Duke st, Park
  • Kay John, Heeley
  • Kay John Sykes, Heeley
  • Kenyon William, Tudor st
  • Kirby Charles, River st
  • Knapton John, Attercliffe
  • Knowles George, Flat st
  • Lamb Sarah, Pond st
  • Langton Benjamin, Button lane
  • Langton Joseph, Division st
  • Laycock Elizabeth, 46 Burgess st
  • Leadbeater John, Meadow st
  • Leadbeater William, Allen st
  • Ledger Joseph, Bailey lane
  • Ledward Bromley, Blonk Island
  • Lee Thomas, Coalpit lane
  • Littlewood George, Upper Edward st
  • Lockwood Benjamin, Shude hill
  • Lomas William, Little Sheffield
  • Loxley Sarah, Broad st, Park
  • Ludlam Thomas, Burnt-tree lane
  • McGarity Patrick, 18 Castle green
  • McGarry Francis, 8 Bridge st
  • Mappin William, 61 South st
  • Marrison John, Eyre lane
  • Marsden John, Lambert st
  • Marshall John, Attercliffe
  • Martin John, 73 Fargate
  • Mason Ann, Pea croft
  • Mason James, 50 Wicker
  • Mason Sampson, Porter st
  • Mason William, Division st
  • Mellor George, Dun st
  • Middleton John, Campo lane
  • Middleton John, 32 Portobello st
  • Middleton Joseph, Chapel st
  • Millward Thomas, Broomhall st
  • Milner Charles, Pinfold st
  • Moore John Fisher, South st
  • Morton Joel, Pond st
  • Morton Sarah, Flat st
  • Mosley Mary, 24 Pinstone st
  • Moulson George, Broad st, Park
  • Mycock Elizabeth, 34 Eyre st
  • Newton Robert, Broad lane
  • Nicholson Martha, 32 Shales moor
  • Oakes William, Hartshead
  • Oates George, 62 Hoyle st
  • Orm Thomas, Pea croft
  • Osborne Henry, Attercliffe
  • Osborne John, Broad lane
  • Osquthorp Thomas, Scotland st
  • Owen Paul, 61 Pye bank
  • Owen Richard, Hill foot
  • Padley Samuel, Broomhall st
  • Pagdin John, Earl st
  • Paramour Luke, Green st
  • Parker John, 59 Cornish st
  • Parker John, Regent lane
  • Parkin Ebenezer, 50 Porter st
  • Parkin John, Duke st, Park
  • Parvin George, Matthew st
  • Pigott James, 1 Norfolk st
  • Pinder Hannah, 10 Porter st
  • Pitchford John, 1 Hoyle st
  • Priest George, Arundel st
  • Priest James, 4 Cumberland st
  • Priest Joseph, New George st
  • Punshon Elizabeth, Bridge st
  • Rackstraw Christopher, Netherthorpe
  • Radley Joseph, Doncaster st
  • Rawson John, Hill foot
  • Redfearn George, Rockingham lane
  • Richmond Richard, Westbar green
  • Ridgeway James, Scotland st
  • Rixham George, Bailey st
  • Roberts George, Pond st
  • Roberts John, Scotland st
  • Roberts Thomas, Stanley st
  • Rodger George, Attercliffe
  • Roebuck Richard, Infirmary road
  • Royle Alfred, Fitzwilliam st
  • Royle William, South st
  • Ryalls Mary, Little Sheffield
  • Salt John, Scotland st
  • Saxton William, Earl st
  • Schofield Sarah, Rockingham st
  • Scorah Rhoda, Heeley
  • Searls James, Meadow st
  • Shallcross Letitia, 74 Moorfields
  • Shaw Edward, Beet st
  • Shaw John, 48 Bridge st
  • Shaw Robert, 43 Wicker
  • Shaw William, 54 Spring st
  • Sherman Jonathan, Allen st
  • Shore Roger, Pond st
  • Siddall Barnabas, Hoyle st
  • Sivers Andrew, South st
  • Skidmore Sarah, Broad lane
  • Sladen Thomas, 5 Furnival lane
  • Small George, 29 Campo lane
  • Smith Amelia, Attercliffe
  • Smith Benjamin, Attercliffe
  • Smith Joseph, Portobello st
  • Smith Joseph, Mowbray st, Park
  • Smith Thomas, Cavendish st
  • Somerset Hannah, Glossop road
  • Speed David, Town Head Cross
  • Stacey Elizabeth, George st, Philadelphia
  • Stacey Robert, Coalpit lane
  • Stevenson Elizabeth, 61 Wicker
  • Stevenson George, Shepherd st
  • Stoker John, South st, Park
  • Stringer Joseph, Shepherd st
  • Stubbs Joseph, Hawley croft
  • Sutcliffe Henry, 2 Mill lane
  • Swales George, Leicester st
  • Swift Thomas, Grindle gate
  • Swindin George, Ecclesall new road
  • Thackarna Jonathan, Netherthorp
  • Thompson Mary, Jessop st
  • Thompson Mary, Trippet lane
  • Thornhill John, 43 Rockingham lane
  • Townsend William, Jessop st
  • Toyne Mary, Duke st, Park
  • Tummon John, South st, Park
  • Turner Thomas, 4 Oborne st
  • Tyas William, 31 Oborne st
  • Vason Hannah, Lambert st
  • Wainwright Ann, Allen st
  • Walker Thomas, 8 Nursery lane
  • Walton James, Bridge st
  • Warburton Alethea, Matthew st
  • Ward John, 17 Dixon lane
  • Ward Mary, 8 Duke st, Park
  • Wardlow Charles, Meadow st
  • Waterfall John, Hawley croft
  • Watkinson George, Trippet lane
  • Wells Sarah, 55 Shales moor
  • Westbrook John, Allen st
  • White William, 8 George st
  • Whitham Philip, Attercliffe
  • Wigfull Joseph, 15 Bank st
  • Willey Abraham, Union buildings
  • Willey John, Attercliffe
  • Wood Hannah, Duke st, Park
  • Wood Mary, Attercliffe
  • Woolhouse Amelia, 12 Tenter st
  • Worrall John, Little Sheffield
  • Worsley George, Newhall st
  • Wortley Elizabeth, Pea croft
  • Wrigglesworth Joseph, Attercliffe
  • Wroe Joseph, Lambert st

Silver & Plated Manufacturers,

  • Allanson & Machin, 19 Norfolk st
  • Blackwell William, Tower hill, Bridge houses
  • Bradbury Thomas & Son, Arundel st
  • Briggs William, Carver lane
  • Creswick Thomas, James & Nathaniel, Paternoster row
  • Dixon James & Son, Cornish place
  • Furniss, Poles & Co. Furnival st
  • Gainsford, Fenton & Nicholson, 56 Eyre st
  • Harrison John & Co. Norfolk lane
  • Hawksworth, Eyre & Co. Nursery st
  • Howard & Hawksworth, Hartshead
  • Kirkby, Gregory & Co. Carver st
  • Kitching, Walker & Curr, Burgess st
  • Roberts, Smith & Co. 5 Eyre st
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Smith Josephus, 47 South st
  • Waterhouse J. & J. Hodgson & Co. Portobello st
  • Watson John & Son, Arundel st
  • Wilkinson & Roberts, South st, Park
  • Wilkinson Henry & Co. Norfolk st
  • Wilkinson Henry D. & Co. 9 Sycamore st

Silver Refiners,

  • Dixon Joseph Holt, Wicker
  • Read & Co. Attercliffe bridge

Silversmiths,

  • Bradney John, 15 High st, next the Post Office
  • Bright & Sons, 19 Market place
  • Crawshaw James, 39 High st
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Symons Samuel, 57 Campo lane
  • Younge Charles Frederick, 45 High st

Slate Merchants,

  • Brown Samuel & Brothers, Division st
  • Singleton John (& Roman cement) Tudor st
  • Woodcock Samuel & Sons, Change alley

Slaters,

  • Boulton John, Blonk st
  • Brown Charles, West st
  • Brown James, 8 Division st
  • Brown Samuel & Brothers, Division st
  • Copley John, Carver st
  • Kirkaldy Alexander, Leicester st
  • Law Thomas, 70 Rockingham st
  • Mann James, Sims croft
  • Mann Joseph, School croft
  • Pashley John, Spital fields
  • Pegg Samuel, 3 Orange st
  • Sellers William Samuel, Broad lane
  • Staniforth James, 11 Andrew st
  • Stenton William, Bow st
  • Sykes George, Ecclesall New road
  • Wadsworth John, Meadow st
  • Walker George, 25 Blue Boy st

Smallware Dealers,

  • Page William, 111 Broad lane
  • Quinn John, 161/2 Snig hill
  • Sorby John, 19 Scotland st
  • Taylor John, 50 Westbar
  • Walker William, 7 Westbar

Snuffer Manufacturers,

  • Brookes William, 11 Rockingham st
  • Hutton William Carr, 79 South st
  • Smith William, 81 West st

Spade & Shovel Manufacturers,

  • Bower George, Broad st, Park
  • Davis John, New Haymarket
  • Hawkins William, Pond hill
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Mottram Thomas, Eyre lane
  • Palmer Henry, 24 Young st
  • Parker William, Attercliffe
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Williamson Joseph, Union place, Union lane

Spindle Makers,

  • Lucas Edward & Son, New Church st & at Dronfield
  • Taylor, Yeomans & Shaw, Bridge st
  • Vickers William & Co. Towns' mill
  • Whitham George, Bridge st

Spirit Dealers,
(See also Wine & Spirit Merchants)

  • Aldam Thomas, 13 Church st
  • Bawer George, 6 High st
  • Bolton John & Co. 13 Market st & 80 Westbar green
  • Gillatt Jonathan, 14 Fargate
  • Gray William, 1 Spring st
  • Hooley William, 24 High st
  • Linley Thomas, 1 Westbar
  • Porter & Taylor, 7 High st
  • Smith Hannah, Haymarket
  • Turner Samuel, Watson walk
  • Whaley Richard, 9 Castle st
  • Wiley Thomas, 12 Haymarket
  • Wilson William & Sons, Pond st
  • Younge Samuel & Co. Haymarket

Spoon Makers,

  • Ashberry Philip, 15 Copper st
  • Beal & Mounsey (German metal) Allen st
  • Broadhead & Atkin (& ladles) North St. Works, North st
  • Fox Charles (German metal) New Church st
  • Hutton William Carr (German metal, &c.) 79 South st
  • Kay John, 53 Meadow st
  • Oates Daniel (Britannia metal) 11 Workhouse lane
  • Shaw George (Britannia metal) Allen st
  • Wilson Sarah & Son, 3 Lee croft

Spring & Metal Scale Makers,

  • Boaler John, Holly st
  • Butler John, Orchard st
  • Duke Henry (ornamental) Chapel yard, Bow st, & Division st
  • Gibson William, School croft
  • Hague Thomas, West st
  • Priest George, 51 Burgess st
  • Warris William, 19 Orchard st
  • Watson David, 36 Eyre lane

Statuaries & Masons,
(See also Stone Masons)

  • Birtles Thomas, 4 South st
  • Drury Robert (marble chimney piece dealer) 44 Howard st
  • Greaves John, Lee croft
  • Law Edward (sculptor) Norfolk lane

Stay Makers,

  • Goldsmith Isaac, 40 Fargate
  • Littlewood William, 38 High st
  • Sanderson Mary, 54 Carver st
  • White Reuben, 19 Furnival st
  • Wright Hannah, 72 Rockingham st

Steam Engine & Boiler Manufacturers,

  • Arnold Thomas, Pond hill
  • Gallimore Josiah, 3 Bridge st
  • Hattersley George (boiler) Shales moor
  • Smith William & Co. Rocket Works, Wicker
  • Wood James & Co. Duke st, Park

Steel Converters & Refiners,

  • Bayley & Tingle, Norfolk lane & Grenoside
  • Beet Jonathan & Sons, 56 Broad lane
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Blake & Thompson, Scotland st
  • Bradbury James, Union lane
  • Brittain, Hoole & Co. Arundel lane
  • Brittain, Wilkinson & Brownell, Carver st
  • Broadhurst William, Norfolk lane
  • Burgon & Cadmans, Paradise square
  • Butcher William & Samuel, Eyre lane
  • Cadman Charles & Sons, Lambeth Street & Blast Lane Steel Works, Park
  • Cadman Peter & Sons, 20 Wicker
  • Cam James, 42 Norfolk st
  • Carr George & Co. 54 Oborne st
  • Carr John & Riley, Bailey lane
  • Clark William, 25 Shepherd st
  • Cocker & Willis, Blonk st
  • Davenport John, Rockingham st
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Doncaster Daniel, Copper st
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Elliott Ebenezer, 31 Gibraltar st
  • Fowler William, Highfield
  • Fox Brothers, Spring st
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle st
  • Gatley Thomas, 68 Westbar green
  • Greaves & Walker, Portobello st
  • Greaves William & Sons, Canal side
  • Groves Richard & Son, Allen st
  • Groves Samuel, Attercliffe
  • Guthrie & Sorsby, Love lane
  • Hall William, Porter st
  • Hibbert George, Mulberry st
  • Hinchliffe George Willis, Eyre st
  • Hobson Francis, Holly st
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Hoole William, Malina st
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Jessop James, 84 South st
  • Jessop William & Sons, Park Steel Works, Blast lane
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Linley James, Workhouse croft
  • Makin William, Attercliffe
  • Marriott & Atkinson, Cross Smithfield
  • Marshall & Peace, 35 & 36 Westbar
  • Marshes & Shepherd, Pond's works
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival st
  • Mitchell William B. & Co. Eyre lane
  • Mottram Thomas, Eyre lane
  • Naylor, Hutchinson, Vickers & Co. Mill sands
  • Newbould Samuel & Co. South st
  • Oakes & Co. 2 Eyre lane
  • Parkin Charles, Bower st
  • Peace Charles & Samuel & Co. 5 Smithfield
  • Peace William, Garden st
  • Pinder William & Son, White croft
  • Potts, Baxter & Brumby, 4 Arundel st
  • Redfern Joel, Grenoside
  • Roebuck Jonathan, Hall carr works
  • Rogers Thomas, Hermitage st
  • Sanderson Brothers & Co. 66 West st
  • Smith James & Son, Coalpit lane
  • Spear & Jackson, Saville st
  • Spencer Matthias & Son, 52 Pea croft
  • Taylor, Yeomans & Shaw, Bridge st
  • Tingle Charles, 13 Westbar green
  • Tingle Joseph, Blonk st
  • Tingle Thomas, Grenoside
  • Todd Robert & Co. 4 St. James' st
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Turton Thomas & Son, 1 Russell st
  • Tyzack William, Rockingham st
  • Wade, Wingfield & Rowbotham, Tenter st
  • Walker, Eaton & Co. Wicker
  • Ward David & Son, Portobello st
  • Whitham George, Bridge st
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane & Beeley wood works
  • Wilson Thomas & Co. Eagle Foundry, Park
  • Wilson Thomas & Co. Furnival st
  • Wing William, 48 Garden st
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham st
  • Woodhouse & Caterer, Brook hill
  • Wragg, Long & Co. 28 Eyre st

Steel Pen & Steel Toy Manufacturer,

  • Skinner John, White house, 66 Stanley st

Steel Plate Manufacturers,

  • For Engravers.
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Jessop William & Sons, Park Steel Works, Blast lane
  • Rhodes Ebenezer, 10 Wicker

Stone Masons & Bricklayers,
(See also Statuaries & Masons)

  • Birtles Francis, Sheffield moor
  • Blackwell Thomas, 24 Stanley st
  • Blyth John, Foxtown
  • Boot William, Heeley
  • Brooks John, South st, Park
  • Buxton Joel, 16 Howard st
  • Calvert William, Division lane
  • Chapman James, Andrew st
  • Child Thomas, 17 Rockingham st
  • Clark Henry, Meadow st
  • Clark William, 25 Shepherd st
  • Cocking Benjamin, Walker st
  • Coldwell Benjamin, New Cattle market
  • Colver William, Nag's Head yard
  • Corbett Robert, Pond hill
  • Craven David, 4 Earl st
  • Daff Robert, Bow st
  • Earnshaw William, Newcastle st
  • Ellis Joseph, Norfolk st
  • Emmat William, New st, Park
  • Foulds James, Wellington st
  • Gibson John, 10 Rockingham st
  • Halliwell William, Broomhall st
  • Hanson John, Pinfold st
  • Hanson William, Little Pond st
  • Hickson Elizabeth, Russell st
  • Holmes John, Bowden st
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horsfall Joseph, Campo lane
  • Jenkinson Thomas, Holly st
  • Johnson Samuel, Attercliffe
  • Johnstone John, Wellington st
  • Laycock Joseph, 6 Wicker
  • Laycock William, Fargate
  • Mason John, 21 Charles st
  • Perkin Solomon, George st
  • Renshaw Caleb, 42 Fargate
  • Smith Edward, Earl st
  • Smith George, Russell st
  • Thompson Thomas, Norfolk lane
  • Thompson William, 7 Duke st
  • Walker Thomas, Workhouse lane
  • Woodhead John, Broomhall st
  • Woodhouse Charles (& marble) Blonk st

Stove Grate Manufacturers,

  • Bertram James (late Pickslay & Co.) 11 Norfolk st
  • Hattersley George, Shales moor
  • Longden Henry & Son (& hot air stoves) Phoenix Foundry, Furnace hill
  • Milner John, Green lane
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Ratcliffe George, Love st
  • Stuart, Smith & Co. Roscoe place
  • Walker, Eaton & Co. Wicker

Straw Hat Makers,

  • Allwood Ann, 59 South st
  • Askew Ann, Broad lane, Park
  • Bell Hannah, 8 Portobello st
  • Booth Isabella, Porter st
  • Brownell Mary, Little Sheffield
  • Burkinshaw Harriet, 54 South st
  • Daff Ann, Bow street
  • Davy Martha, Johnson st
  • Dodsworth Mary, Philadelphia
  • Dyson Mary, 3 Duke st
  • Elliott Sarah, 61 Charles st
  • Foster Ellen, Broomhall st
  • Fretson Elizabeth, Harvest lane
  • Furniss Susan, Infirmary road
  • Hafton Mary, 1 Division st
  • Hague Mary, Harvest lane
  • Hague Harriet, 5 Watson walk
  • Hampson Elizabeth, 8 Gibraltar st
  • Hewitt Elizabeth, 43 Carver st
  • Hunter Jane, Attercliffe
  • Jacob Ephraim, 19 Fargate
  • Malkin Frances, 67 Spring st
  • Mettam Grace, 10 Orchard st
  • Morton Lydia, 64 Westbar green
  • Mullins Martha, Bank st
  • Orange Martha, 57 Hoyle st
  • Owen Samuel & Sons, 43 & 44 High st
  • Robinson Jane, Lee croft
  • Rodgers Mary, 54 Broad lane
  • Silvester Ann, Chapel st
  • Smith Mary Ann, Trippet lane
  • Taylor Sarah, Harvest lane
  • Walker Mary Ann, Grindle gate
  • White Maria & Ann, 10 New Church st
  • Williams Ann, New George st
  • Wood Elizabeth, Bridge st

Miscellany of trades

  • Studders & Ornamenters of Hafts, Scales, &c.
  • Biggin Henry, Coalpit lane
  • Birks Jonathan, Porter st
  • Bradley John Rose, 5 Broad lane
  • Hobson Charles, 1 Eyre lane
  • Livesley William, Solly st
  • While William, New Church st

Surgeons,

  • Boultbee Henry, 11 Milk st
  • Carr John, Paradise square
  • Clark George William, 59 Westbar green
  • Eadon Charles, Market st
  • Ernest Robert, Infirmary
  • Favell William, 78 Fargate
  • Foster John, 69 Westbar green
  • Gillott Edward, Norfolk st
  • Green John, 39 Norfolk st
  • Gregory Samuel, 8 Eyre st
  • Hall John, 3 Howard st
  • Hall John, jun. Rockingham st
  • Hallett James, 19 Eyre st
  • Hardy Henry, 10 Norfolk row
  • Haxworth John, 11 Figtree lane
  • Holland & Walker, 1 Chapel walk
  • Holland Robert George, Vicker's grove, Hill foot, & Change alley
  • Ingall Joseph, South st
  • Jackson Henry & Son, 1 St. James' row
  • Jackson William, Bank st
  • Law Joseph, 51 Norfolk st
  • Lewis John Pearce, Division st
  • Overend Wilson, 21 Church st
  • Pearson Nathaniel, Bank st
  • Ray James, Pinfold st
  • Reade Thomas, 57 West st
  • Reedal Gabriel, 54 Norfolk st
  • Richardson Edwin William, Attercliffe
  • Riley Joseph, 15 Paradise square
  • Riley Joseph, 85 Carver st
  • Shaw, Son & Shaw, Attercliffe
  • Staniforth William, 2 Castle st
  • Taylor John Stopford & Son, 73 Norfolk st
  • Thomas Henry, 27 Norfolk st
  • Thompson Edward, 3 Union st
  • Turton George, 14 Church st
  • Turton John, Workhouse croft
  • Wild James, Paradise square
  • Wilson Wright, Dixon lane
  • Wood Henry, 10 Norfolk row
  • Wright & Wilson, 14 Union st

Surgeons' Instrument Makers,
(See also Lancet, &c. Makers)

  • Cluley Francis (& manufacturer of Baron Heurteloup's instrument for breaking the stone in the bladder) Surrey st
  • Dungworth John (veterinary) 15 New Church st
  • Green Alfred, 29 Pond st
  • Hutchinson William & Henry, 50 Norfolk st
  • Pickslay & Co. 60 Solly st
  • Tankard William (cased instruments) Pear st
  • Woodcock George, 13 Grindle gate

Miscellany of trades

  • Surveyors -- Land, &c.
  • Bishop Thomas, 13 South st
  • Bright Paul, 28 Wicker
  • Fairbank Josiah & Son, 2 East parade
  • Fairhurst William, Westfield terrace
  • Haywood Joseph, Garden st
  • Hirst Thomas, 82 Fargate
  • Tayler John, 5 East parade

Table Knife Manufacturers,
Marked # are Manufacturers of Silver & Plated on Steel Fruit & Dessert Knives and Forks.

  • Addy George, Pea croft
  • Addy John, Scotland st
  • Arundel & Mappin, 66 Norfolk st
  • # Atkin, Oxley & Co. 43 Howard st
  • Bacon Thomas & Son, Hollis croft
  • Barber John & Son, 12 Norfolk st
  • Barker William & Co. Carver st
  • Bashforth Thomas, Allen st
  • Bayley & Tingle, Norfolk lane
  • Beet Jonathan & Sons, 56 Broad lane
  • Beet Joseph, Wheeldon st
  • Bertram James (late Pickslay & Co.) 11 Norfolk st
  • Best John, Thomas & James, 46 Howard st
  • Bingham George, 86 Broad lane
  • Blake & Thompson, Scotland st
  • Blake Thomas, Portobello st
  • Bowden George, 40 Broad lane
  • # Bradbury James, 1 Union lane
  • Bradshaw William & Sons, 2 Townhead st
  • Bramhall James, Holly st
  • Bramhall James & Son, Red hill
  • Brammall Joseph, 16 Norfolk st
  • # Briggs William, Carver lane
  • Broadhurst William, Norfolk lane
  • Burdekin Hancock, Westfield place
  • Burdekins & Hawley, Rockingham Works, Rockingham st
  • Burgon & Cadmans, Paradise square
  • Burkingshaw John, Pea croft
  • Butler George & James, 4 Trinity st
  • Butler John, Moor st
  • Buxton George, Tudor st
  • # Cadman John, Trafalgar st
  • Cadman Peter & Sons, 29 Norfolk st
  • Cam Charles, 81 Carver st
  • Carlisle William, Grindle gate
  • Carr John, 33 Westbar
  • Cawton John, Bailey st
  • Champion Brothers, Eyre lane
  • Champion Thomas, Eyre lane
  • Charlesworth Thomas, Back Arundel st
  • Cheetham Henry, Bridge st
  • Colley & Hargreaves, Eyre lane
  • Cowen Joseph, Lambert st
  • Crawshaw James, 39 High st
  • # Creswick Thomas, James & Nathaniel, Paternoster row
  • Crookes George, Button lane
  • Cutts John P. Division st
  • Dalton George, 15 Norfolk st
  • Day William, New Church st
  • Deakin Charles, Attercliffe
  • Deakin George, 26 Arundel st
  • Deakin James & Thomas, 5 Change alley
  • Dodworth James, Broomhall st
  • Dodworth Joseph, Cornhill
  • Dungworth John, 33 Duke st
  • Earl & Horton, Orchard st
  • Ellin Thomas & Co. Arundel st
  • Elliot John & Robert, Garden st
  • Elliot Thomas, Union lane
  • Fenwick & Cawton, Eldon st
  • Fisher George & Co. 9 Charles st
  • Foster Charles, 49 Coalpit lane
  • Frost Samuel, Broad lane
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Gillam John, Duke st, Park
  • Gillbee Edward & Co. Arundel st
  • Gillott John, 18 Broad lane
  • Gledhill Abraham, Pea croft
  • Gledhill James, 17 Hollis croft
  • Greaves & Newton, Portobello st
  • Greaves Francis, 38 Scotland st
  • Greaves William & Sons, Canal side
  • Green John, 5 Burgess st
  • # Gregory James, Baker's hill
  • Hall David, 20 Broad lane
  • Hall John & William, 1 Union lane
  • Hall William, Porter st
  • Hammond George, 29 Wicker
  • Hanby & Cowley, Nursery lane
  • # Hardesty George, Norfolk lane
  • # Hardy John & Henry, Union place, Union lane
  • Harrison John & Co. Norfolk lane
  • Harrison Thomas, 38 Campo lane
  • Harrison Thomas, 16 Trippet lane
  • Haslehurst Edward & Co. 23 Arundel st
  • # Hatfield Aaron & Son, Pepper alley
  • Hawksworth Robert, Arundel st
  • Hibbard John, 3 Castle st
  • # Hibbert George, Mulberry st
  • Hides Robert, 61 Hollis croft
  • Hinchliffe George Willis, Eyre st
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Holmes Joseph, Tudor place
  • Holy Daniel & George, 19 Norfolk lane
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Horridge & Hallam, 17 Silver st
  • Howe George, Coalpit lane
  • Howe John, 48 Allen st
  • Howe William, 37 Hollis croft
  • Hunt Jonathan, Division st
  • Hunt Thomas, Scotland st
  • Hunter Michael, Willey st
  • # Hutton William Carr (& German silver) 79 South st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Jepson William, Lee croft
  • Jewesson & Battie, Townhead st
  • Johnson George & Co. Tudor st
  • Kay Edward, West st
  • Kershaw John, Bailey lane
  • # Kirkby Samuel & William, Duke lane
  • Leek James Leigh, 15 West st
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lister, Son & Fenton, 70 Broad lane
  • # Mappin Joseph & Son, Pepper alley, Fargate
  • Markham Joseph, Hawley croft
  • Marples George, Bernard st, Park
  • Marriott & Atkinson, Cross Smithfield
  • Marsh Thomas, Cricket Inn lane
  • Marshall Samuel & David, 9 West st
  • Marshes & Shepherd, Pond's works
  • Masdin Joshua, Brocco st
  • Mickelthwate Benjamin, Glossop road
  • Moore George, 14 Arundel st
  • Morton William, Bower st
  • # Nowill William & John, 7 Meadow st
  • Oates Joshua & John, Cornhill
  • Oglesby James, 26 Orchard st
  • Osborn & Sons, Carver st
  • Osborne Benjamin, 10 Smithfield
  • Owen Thomas, 43 Burgess st
  • Oxley John, 18 Hollis croft
  • Padley Adam, 3 South st
  • Parker Ebenezer, Little Sheffield
  • # Parkin Thomas, 7 Green lane
  • Parkinson James, Pea croft
  • Pass Samuel, Coalpit lane
  • Peacock John Thornton, Pond st
  • Pearson James, Broad st, Park
  • Perkinton Joshua, Holly st
  • Pickslay & Co. (Peruvian steel) 60 Solly st
  • Platts Isaac, South st
  • Potts, Baxter & Brumby, 4 Arundel st
  • Revitt William, Meadow st
  • Rhodes George, Fitzwilliam st
  • Rodgers Charles William, 26 Westbar green
  • Rodgers George, Silver street head
  • # Rodgers John, 16 Silver st
  • # Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk st
  • Rollisson Charles, Pea croft
  • Rose Joel & Co. 92 Fargate
  • Rowan James, Back fields
  • Rowbotham Isaac, Tenter st
  • Rowland Sleigh, 33 Howard st
  • Ryalls Mary, Little Sheffield
  • Ryals Elijah, Union lane
  • Salt Thomas, Bennet lane
  • Sanderson & Makin, Hollis croft
  • # Sansom, Harwood & Co. 36 Norfolk st
  • # Sansom Thomas & Sons, 18 Norfolk st
  • Saynor Samuel, 6 Edward st
  • Schofield Isaac, Broom terrace
  • Shepherd John, 27 Snig hill
  • Shepherd Samuel, 6 Burgess st
  • # Shirtcliff Alfred & James, Sims croft
  • Shirtcliff Charles & Matthews, Garden st
  • Shore Matthew, Hawley croft
  • Shortland George & Son, 19 Coalpit lane
  • Smith James, Heeley
  • Smith James & Son, Coalpit lane
  • Smith Joseph, Coalpit lane
  • Smith, Moorhouse & Smith, Eyre st
  • Smith Samuel, 82 Carver st
  • Spencer William, 2 Carver st
  • Staley William, 5 Rockingham st
  • Stevens & Evans, Milton st
  • Swift William, 43 Tudor st
  • Swindin James, Scotland st
  • Tagg William, 60 Westbar green
  • Taylor Edward, 96 Rockingham st
  • # Thompson & Barber, 31 Charles st
  • Thorpe, Glossop & Middleton, Carver st
  • Tillotson Thomas & John, jun. 47 Coalpit lane
  • Townsend John, 37 Garden st
  • Turner, Yeomans & Yates, Suffolk works
  • Wade, Wingfield & Rowbotham, Tenter st
  • Warburton Joseph, 19 Wicker
  • Ward Alfred, 1 Church st
  • Wards, Brown & Morton, 4 Howard st
  • Watson George, Gibraltar st
  • # Webster Vincent & William (& of Brownill's patent) Sycamore st
  • Wells Sarah & Sons, Trafalgar Works, Wellington st
  • Wild James, 9 White croft
  • Wild John, Norfolk st
  • Wild Peter, 6 Charles st
  • Wilkinson Thomas, Workhouse lane
  • Willey William, 19 Button lane
  • Wilson & Southern, Edward st
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane
  • Windle Joseph & Samuel, 14 Lambert st
  • Wolstenholm Joseph, Orchard lane
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham st
  • Wood Benjamin, 34 Garden st
  • Woodhouse James, Rockingham st
  • Wostenholm George & Son, 93 Rockingham st
  • Wostenholm John & Sons, 38 Eyre st
  • Wragg, Long & Co. 28 Eyre st
  • Wright Thomas, Highfield

Tailors,
Marked # are also Drapers.

  • Addy John, Milton st
  • Anderton Robert, Pitt's moor
  • Andrews Samuel, Hart's head
  • Armitage Thomas, 19 Bow st
  • Askham George, Pinfold st
  • Badger Thomas, 8 West st
  • Barnsby George, 47 Carver st
  • Batty James, Button lane
  • Beaumont George, High st
  • Beaumont Jesse, 9 Cumberland st
  • Beeton John, Russell st
  • Blackburn Robert, Little Sheffield
  • Blackwell Thomas, Hill foot
  • # Blakeley William, 9 Westbar
  • Booth Albin, 18 Change alley
  • Booth Joel, 59 Green lane
  • Booth Joseph, Meadow st
  • Booth William, 5 Waingate
  • # Borrell William, 30 Westbar
  • Brewitt George, Doncaster st
  • # Briggs & Newton, 8 York st
  • Bulloss John, Bow st
  • # Burgin Nathan & Sons, 2 George st
  • # Burgoin Henry, 67 Norfolk st
  • Carnall George, 27 Orchard st
  • # Carr John, Allen st
  • # Carver William H. 1 Market place
  • Charnock Thomas, 51 South st
  • # Cowen & Dixon, 47 High st
  • Dawes George, Westbar green
  • Denton William, Hill foot
  • Drake John, Hill foot
  • Eastwood James, 22 West st
  • # Fielder John, 26 South st
  • Flaharty Martin, Charlotte st
  • # Foster William & George, 20 & 21 High st
  • Francis Hugh, Allen st
  • Frost Edward, 14 South st
  • Frost George, Broomhall st
  • # Galbraith John, 8 South st
  • Gilberthorp John, Pond hill
  • Gledhill William, Scotland st
  • Godbehere William, Trafalgar st
  • Gould William, Coalpit lane
  • Greaves Thomas, 20 Porter st
  • Greaves Thomas, Scotland st
  • Greenhough George, 52 Coalpit lane
  • Handley James, Attercliffe
  • Handley William, Attercliffe
  • # Hardwick John, Jehu lane
  • Hardwick John, Duke st, Park
  • Harrott Thomas, Westbar green
  • Hart Charles, Doncaster st
  • Haslam Edward, 56 Coalpit lane
  • Hemingway Charles, 24 Shales moor
  • Hixon William, 14 Broad lane
  • Hobson John, Townhead st
  • Hobson John, Attercliffe
  • # Hodgkinson Edward, Campo lane
  • Hogan James, 8 Shales moor
  • Hoyland George William Rivers, 22 Westbar
  • Joel John, Heeley
  • Kay William, Oborne st
  • Langley John, Blonk st
  • Morton Mark, Broad st, Park
  • Myers Benjamin, 18 South st
  • # Naylor William, 10 Westbar green
  • Nichols William, Infirmary road
  • Norton Joseph, Hoyle st
  • Osborn William, Bridge houses
  • Overton William, 3 Spring st
  • Penistone William, Attercliffe
  • Pickering Edward, 5 Union buildings
  • Piggott Henry, New George st
  • Preston Jonathan, 22 Norfolk st
  • # Renton William, 12 Change alley
  • Richardson Henry, Rockingham st
  • Richardson William, 67 Rockingham st
  • Riding George, South st, Park
  • Roberts Joseph, 78 Wicker
  • Robinson Benjamin, 15 Broad lane, Park
  • Rosindale William Chapman, Attercliffe
  • Scafe William, 78 Moorfields
  • # Shaw Samuel, 12 Workhouse croft
  • Slack John, Hereford lane
  • Staniforth Thomas, 16 Norfolk st
  • # Sutherland Alexander, 31 Norfolk st
  • Taylor Matthew, 28 Duke st
  • # Taylor Thomas, 8 Change alley
  • Timm Francis, 59 Shales moor
  • Timm John, Scotland st
  • Turner John, Bowling green st
  • Walker Samuel, Chapel st
  • # Ward James, 58 Campo lane
  • Ward William, 25 Duke st
  • # Welsh John, 63 Norfolk st
  • Wilkinson James, Change alley
  • Wills Charles, 16 Church st
  • # Wood John, 15 Orchard st
  • Woodhouse John, 15 Nursery st
  • Wooton William, 14 Shales moor
  • Wormsley Samuel, 18 Burnt-tree lane
  • Wright John, Fitzwilliam st

Tallow Chandlers,

  • Broadhead John, 73 Westbar green
  • Cooper Thomas, 17 High st
  • Holmes Henry, Attercliffe
  • Newton Benjamin & Son, 29 Fruit market
  • Rowbotham Isaac, 17 Tenter st
  • Straw James Kay, 33 Westbar
  • Walker George, 22 Snig hill
  • Whitham John, Attercliffe

Tanners,

  • Aldham William, Upperthorpe
  • Cooper Thomas, Neepsend
  • Crow David, Philadelphia
  • Egbrough William, Walkley
  • Hoole John G. Crooks
  • Lord Joseph, 5 Market place

Taverns & Public Houses,

  • Acorn, Anthony Blurton, 20 New Church st
  • Acorn, Simon Wilson, 62 Shales moor
  • Albion Tavern, Joseph Ward, Little Sheffield
  • All Nations, Edwin Bussey, Water lane
  • Angel, Ellis Howe, 84 Westbar green
  • Angel, William Tomlinson, South st
  • Anvil, Francis Bletcher, 6 Waingate
  • Anvil, Elizabeth Goodwin, South st
  • Arundel Castle, Thomas Knight, Arundel st
  • Ball, Esther Abbott, Pea croft
  • Ball, John Atley, Spring st
  • Ball, Thomas Bagshaw, Heeley
  • Ball, Francis Beetson, Grindle gate
  • Ball, William Blackford, Hawley croft
  • Ball, George Bray, Lambert st
  • Ball, Thomas Drury, 22 Furnace hill
  • Ball, Charles Eyre, 25 Pye bank
  • Ball, Joseph Greaves, Garden st
  • Ball, Benjamin Hudson, Townhead st
  • Ball, Amy Lamb, 31 Howard st
  • Ball, William Petty, Ponds
  • Ball, Samuel Skelton, Broad st, Park
  • Ball, Joseph Taylor, 48 Campo lane
  • Ball, James Walton, Duke st, Park
  • Ball, Ellen Wilson, 55 Carver st
  • Balloon, Francis Chambers, Sycamore st
  • Barleycorn, Edward Middleton, Coalpit lane
  • Barrack Tavern, Samuel Frith, Hill foot
  • Barrel, Mary Ashton, 23 Broad lane
  • Barrel, Hugh Bradford, Attercliffe
  • Barrel, Luke Ellison, 21 Pinstone st
  • Barrel, Richard Evinson, 5 Water lane
  • Barrel, Thomas Geaves, Edward st
  • Barrel, James Lowcock, Little Sheffield
  • Barrel, Joseph Pearson, Pye bank
  • Barrel, Thomas Pinder, Little Pond st
  • Barrel, James Ratcliff, Pea croft
  • Barrel, Thomas Simpson, Duke st, Park
  • Barrel, William Stephenson, Pond st
  • Barrel, Isaac Wardley, 61 Charles st
  • Bay Childers, Elizabeth Eels, 8 High st
  • Bay Childers, John Henson, Bridge st
  • Bay Horse, Harriet Cotton, Westbar green
  • Bazaar Hotel, John Pritchard, South st
  • Bee Hive, Thomas Wild, Glossop road
  • Ben Lomond, Thomas Hammerton, Eyre st
  • Birmingham Arms, George Froggatt, Lambert st
  • Black Bull, James Wilson, 40 Hollis croft
  • Black Horse, Jeremiah Copley, Allen st
  • Black Horse, Samuel Hibberd, 34 Howard st
  • Black Horse, Thomas Lennox, Pitt's moor
  • Black Lion, George Greaves, 16 Bank st
  • Black Lion, John Rhodes, Snig hill
  • Black Rock, John Fordham, 7 Castle st
  • Black Swan, James Chamberlain, 8 Burgess st
  • Black Swan, Rachael Fowler, 3 Fargate
  • Black Swan, John Staniforth, Little Pond st
  • Blue Bell, Thomas Colley, 13 Jehu lane
  • Blue Bell, Mary Whiteley, Attercliffe
  • Blue Boar, Joseph Baggaley, Cross Burgess st
  • Blue Boar, John Woollen, 59 West bar
  • Blue Boy, William Marples, Blue Boy st
  • Blue Boy, Robert Siddall, Shepherd st
  • Blue Pig, Thomas Webster, Workhouse lane
  • Boot & Shoe, Eliza Sidebotham, 26 Cross Church st
  • Bowling Green, Thomas Jenkinson, Cherry tree hill
  • Bricklayers' Arms, Joseph Marples, Jehu lane
  • Bridge Inn, James Shaw, Bridge houses
  • Britannia, John Poole, 101 Broad lane
  • Britannia, Sarah Tyne, Portobello st
  • Broomhall Tavern, George Hunter, Broomhall st
  • Brown Bear, John Wild, Norfolk st
  • Brown Cow, John Day, Broad lane
  • Brown Cow, Jonathan Gould, Red croft
  • Brown Cow, Martin Middleton, Bridge houses
  • Bull & Oak, John Ashworth, New Cattle market
  • Bull & Oak, William Sherton, 49 Wicker
  • Bull's Head, Thomas Turton, Duke st
  • Burnt Tree Tavern, Henry Clark, Hoyle st
  • Bush Inn, William Goodwin, Little Sheffield
  • Castle Inn, William Holland, Snig hill
  • Chequers, Jane Alsop, Coalpit lane
  • Chequers, Thomas Dutton, Meadow st
  • Chequers, Joseph Marples, Rough lane, Park
  • Chequers, William Packhard, Wicker
  • Club Mill, Henry Robinson, Smithfield
  • Coach & Horses, Melling Moorhouse, Water lane
  • Cock, William Barton, 67 Wicker
  • Cock, Enoch Gillott, Braod st, Park
  • Cock, John Houldsworth, Hollis croft
  • Cornish Inn, Mary Green, Cornish place
  • Cossack, Joseph Cooper, 19 Howard st
  • Crown, Thomas Furniss, Scotland st
  • Crown, Ann Lawton, 7 Duke st, Park
  • Crown, Joseph Outram, 11 Pinstone st
  • Crown & Anchor, Thomas Blackwell, Stanley st
  • Crown & Cushion, William Ashmore, Old st, Park
  • Crown & Cushion, James Henry Dearden, 6 Westbar green
  • Crown & Daggers, Sarah Walker, Westbar green
  • Crown & Shakspeare, William Hakes, 18 Sycamore st
  • Cutlers' Arms, Joseph Green, 3 New Church st
  • Devonshire Arms, Elizabeth Broadley, Division st
  • Devonshire Arms, Edmond Earleton, South st
  • Dog & Partridge, Thomas Barrett, Trippet lane
  • Dove & Rainbow, Richard Toole, Hartshead
  • Duke of Clarence, William Toothill, Radford row
  • Earl Grey's Compass, Benjamin Hartley, Orchard st
  • Earl Grey, John Gray, Silver street head
  • Elephant, Edmund Smith, Norfolk st
  • Evening Gun, John Booker, Scotland st
  • Falcon, Daniel Hopkinson, Flat st
  • Falstaff Inn, William Baggaley, 59 Wicker
  • Feathers, John Mason, High st, Park
  • Fitzwilliam Tavern, John Hobson, Attercliffe
  • Foresters' Inn, William Smith, Division st
  • Fortune of War, Hannah Housley, Scotland st
  • Fountain, Thomas Wood, Pinfold st
  • Fox & Duck, John Woodcock, Pye bank
  • Full Moon, John Dodd, Silver st
  • George, George Gillham, New George st
  • George & Dragon, Anthony Ward, 88 Westbar green
  • George IV, Kezia Law, Infirmary road
  • Golden Ball, George Dawson, Attercliffe
  • Golden Ball, Thomas Gould, 30 Burgess st
  • Golden Ball, William Peech, Forge lane
  • Golden Lion, James Askam, Forge lane
  • Granby's Head, George Bennett, Hartshead
  • Grape Tavern, Mary Harrison, New Church st
  • Grapes, Hannah Bradshaw, Trippet lane
  • Grapes, James Cooper, Furnace hill
  • Green Dragon, George Drabble, Attercliffe
  • Green Dragon, John Lumby, Fargate
  • Green Man, Jacob Bridge, New Church st
  • Green Man, Godfrey Croft, Broad st, Park
  • Green Seedling, Francis Newton, Bailey st
  • Grey Horse, Joshua Hartley, High st
  • Greyhound, Samuel Roper, 28 Gibraltar st
  • Hare & Hounds, William Hunter, Nursery st
  • Hare & Hounds, David Scott, Trinity st
  • Harrow, Mary Jackson, Broad st, Park
  • Hawthorn Tree, Joseph Wilson, Snow hill, Park
  • Hen & Chickens, George Hobson, Castle green
  • Hermitage, William Richardson, Little Sheffield
  • Hope & Anchor, Henry Elam, Attercliffe
  • Hope & Anchor, John Ibbotson, Bridge houses
  • Horse & Jockey, John Hawke, Attercliffe
  • Hospital Tavern, James Woollen, Park hill lane
  • Hussar, Luke Arnold, Scotland st
  • Hyde Park, Henry Woolhouse, Hyde park
  • Jolly Crispin, William Addleshaw, Pond hill
  • King & Miller, John Gordon & Co. 79 Norfolk st
  • King William, Joseph Lee, Holly st
  • King's Arms, Jarvis Turner, Fargate
  • King's Head, Elias Hollingsworth, Canning st
  • Leeds House, Ann Parker, 3 Norfolk st
  • Light Horseman, Maria Dixon, Philadelphia
  • Lion & Lamb, Edward Brookfield, Shudehill
  • Lord Rancliffe's Arms, John Froggatt, Lord st, Park
  • Mason's Arms, James Gill, Castle green
  • Mermaid, Edwin Hall, Orchard st
  • Milton's Arms, John Dutton, Bailey lane
  • Milton's Head, Thomas Robinson, 8 Allen st
  • Minerva Tavern, Joseph Coup, Hill foot
  • Mulberry Tavern, John Williams, Mulberry st
  • Murray's Arms, Thomas Maltby, Queen st
  • Nag's Head, John Heaton, Nag's Head yard
  • Navigation Inn, Mary Cooper, Castle fold
  • Neepsend Tavern, John Marshall, Neepsend
  • New Inn, George Goodall, Shales moor
  • New Inn, William Hunter, Bernard st, Park
  • New Inn, George Sykes, Ecclesall New road
  • New Market Inn, William Chadwick, New Cattle market
  • New White Lion, Elizabeth Wasnidge, Wicker
  • Norfolk Arms, Richard Brown, Dixon lane
  • Norfolk Arms, John Wright, Sands paviers
  • Norfolk House, Mark Blackwood, New Cattle market
  • Nottingham Castle, John Heathcote, Upper Edward st
  • Nursery Tavern, John Eyre, Stanley st
  • Old Ball, James Eyre, Green lane
  • Old Blue Bell, Charles Nicholson, High st
  • Old Brown Cow, George Fearn, Radford st
  • Old Cherry Tree, James Haffie, Gibraltar st
  • Old Cock, Thomas Palfreyman, Paradise square
  • Old Crown, Joseph Benson, Little Sheffield
  • Old Cup, William Unwin, Market st
  • Old Cutler's Arms, Ann Daft, Fargate
  • Old Gate, Gatey Ibbotson, Hollis croft
  • Old George, John Cooper, 6 Bank st
  • Old Harrow, William Taylor, Harvest lane
  • Old London Apprentice, Thomas Moseley, 1 Westbar green
  • Old London Apprentice, Maria Warburton, Spring st
  • Old Seven Stars, Thomas Beet, Trippet lane
  • Old Star, Abraham Gledhill, Pea croft
  • Old Tankard, Peter Deakin, Westbar green
  • Old Turk's Head, William Haywood, Scotland st
  • Old White Hart, Charles Hammond, 20 Waingate
  • Orange Branch, Isaac Newton, Croft
  • Oxford Blue, Samuel Linley, 13 Burgess st
  • Pack Horse, Thomas Platt, 69 Westbar
  • Palace Inn, Thomas Clifford, Baker's hill
  • Park House, William Gray, South st, Park
  • Parrot, William Flint, Coalpit lane
  • Paul Pry, John Saynor, Pea croft
  • Peacock, Michael Sefton Mawson, 6 Hoyle st
  • Pheasant, Thomas Lee, 38 Carver st
  • Pine Apple, Thomas Wilkinson, Tenter st
  • Plough, William Gray, Attercliffe
  • Prince of Wales, John Cadman, Sycamore st
  • Prince of Wales, George Green, Banner cross
  • Pump, George Saville, 22 South st
  • Punch Bowl, Ann Fellsten, Wicker
  • Punch Bowl, William Fielding, 75 South st
  • Punch Bowl, Thomas Lindley, Silver st
  • Punch Bowl, James Smith, 39 Bridge st
  • Q in the Corner, Thomas Green, Paradise square
  • Queen Adelaide, George Beavis, Bramall lane
  • Queen's Head, Sarah Fordham, Campo lane
  • Queen's Head, Samuel Slack, Attercliffe
  • Queen's Head, William Travis, 13 Castle st
  • Rawson Arms, James Hayward, 12 Tenter st
  • Red Lion, John Belk, Duke st, Park
  • Red Lion, Joseph Goldthorpe, Charles st
  • Red Lion, Joshua Perkinton, Holly st
  • Red Lion, John Potts, Hartshead
  • Red Lion, John White, Heeley
  • Red Lion, James Wild, Coalpit lane
  • Red Lion, William Wright, Smithfield
  • Rein Deer, Francis Hulley, 21 Porter st
  • Rein Deer, Septimus Shaw, South st, Park
  • Reuben's Head, Thomas Owen, 43 Burgess st
  • Rising Sun, Joseph Binns, South st
  • Robert Burns, Thomas Marsden, Townhead st
  • Robin Hood, Isaac Bailey, Attercliffe
  • Robin Hood, Elizabeth Goulder, Duke st, Park
  • Rock, Thomas Kirk, Dixon lane
  • Rockingham Arms, Sarah Morton, Rockingham st
  • Rodney Arms, Isaac Marshall, 35 Fargate
  • Rose & Crown, James Bramhall, Holly st
  • Rose & Crown, Richard White, 12 Waingate
  • Rose Inn, George Allender, Workhouse croft
  • Royal Hotel, William Golland, Eyre lane
  • Royal Mail, Samuel Eyre, 33 West st
  • Royal Oak, Charles Hobson, Westbar green
  • Royal Oak, Peter Slack, Hollis croft
  • Royal Oak, George Stocks, Pond st
  • Royal Oak, Eliza Wall, Allen st
  • Rutland Arms, John Ellis, Brown st
  • Saddle, Benjamin Armitage, West st
  • St George's Tavern, Joseph Rowbotham, Broad lane
  • St. Philip's Tavern, James Dale, St. Philip's road
  • Saw Makers' Arms, George Smith, Russell st
  • Shades Tavern, Samuel Turner, Watson walk
  • Shakspeare, Thomas Ashby, 48 Gibraltar st
  • Shakspeare, William Wilson, Heeley
  • Sheaf Tavern, John Thorpe, Pig market
  • Sheffield Arms, Richard Alexander, Meadow st
  • Ship, William Faris, Water lane
  • Shrewsbury Tavern, Thomas Smith, South st
  • Smithy Door, William Husband, Hawley croft
  • Social Tavern, Joseph Hewitt, Bailey st
  • Sovereign, Thomas Outram, Rockingham st
  • Sportsman, William Newbould, Coalpit lane
  • Sportsman's Group, John Roberts, Fargate
  • Sportsman's Inn, Mary Matthewman, Bridge houses
  • Sportsman's Inn, William Skinner, Bridge st
  • Sportsman's Inn, James Hartop Strickland, 20 Westbar
  • Spread Eagle, William Clifton, 19 High st
  • Stag, Robert Bew, 90 Pea croft
  • Stag, John Brownell, Carver st
  • Stag's Head, Robert Marples, Sharrow hill
  • Star, William Rodgers, Fruit market
  • Star, George Smith, 26 Gibraltar st
  • Star, Charles Wilson, White croft
  • Sun Tavern, Thomas Wiley, 12 Haymarket
  • Swan with Two Necks, William Mansell, Furnival st
  • Tankard, William Hanson, Little Pond st
  • Tankard & Punch Bowl, Charles Haslehurst, Broad st, Park
  • Theatre Tavern, David Harwood, Arundel st
  • Three Cranes, Joseph Skinner, Queen st
  • Three Fleur de Lis Inn, Ann Slack, Angel st
  • Three Stags' Heads, James Waterson, 39 Pinstone st
  • Three Tuns, Samuel Bishop, Silver street head
  • Three Tuns, Thomas Haimes, 22 Bridge st
  • Three Tuns, John Higginbotham, Orchard st
  • Three Whitesmiths, Mary Darling, 1 Bridge st
  • Traveller's Inn, William Banks, Attercliffe
  • Traveller's Inn, William Burgess, Broomhill
  • Traveller's Inn, William Richardson, 11 Snig hill
  • Turk's Head, Benjamin Haslehurst, Scotland st
  • Twelve o'Clock, Joseph Ellis, Saville st
  • Union, William Bacon, Bridge houses
  • Union, Matthew Coxon, 17 Fargate
  • Union, George Hartley, Silver street head
  • Union, Thomas Hunt, Scotland st
  • Union Tavern, Margaret Axe, Coalpit lane
  • Vine, Walter Saxton, Hartshead
  • Waggon & Horses, Susannah Barker, Heeley
  • Warm Hearthstone, Samuel Moore, Townhead st
  • Waterloo Tavern, Paul Ashley, Watson walk
  • Wellington, Elias Shirt, Coalpit lane
  • Well-run Dimple, John Allison, Fargate
  • Wentworth House, William Kirkby, Rockingham st
  • Wharncliffe Arms, Abraham Horsfield, West st
  • White Bear, William Frost, High st
  • White Hart, William Weightman, Attercliffe
  • White Horse, Thomas Bagshaw, 83 South st
  • White Horse, Charles Greaves, Copper st
  • White Lion, George Edward Dawson, Wicker
  • White Lion, George Reynolds, Heeley
  • White Lion, Elizabeth Shaw, Westbar green
  • White Swan, James Marchinton, 28 Westbar
  • William IV, Samuel Mounsey, Russell st
  • Windsor Castle, James Matthews, Silver st
  • Windsor Castle, Robert Naylor, Tenter st
  • Woodman, George Goacher, Upper Edward st
  • Woodman, John Staneland, 68 South st
  • Woodman's Inn, George Hobson, Attercliffe
  • Yellow Lion, Elizabeth Shaw, 12 Coalpit lane
  • Yellow Lion, William Wright, Haymarket
  • Yorkshire Cricketers, William Wragg, Pea croft
  • Yorkshire Stingo, Henry Duke, Division st

Retailers of Beer,

  • Abson Edwin, Sim's croft
  • Aldham John, Back fields
  • Andrew Charles, Ecclesall New road
  • Andrews Angelo, 12 Cross Burgess st
  • Archer William, Townhead st
  • Arculus Henry, South st
  • Arundel Charles, 72 Wicker
  • Ashton Mary, Broad lane
  • Askham Joseph, Bridge st
  • Bagley George, Bailey lane
  • Baker William, Pond st
  • Ball Ann, Pitt's moor
  • Ball William, Meadow st
  • Barker Thomas, Coalpit lane
  • Barlow Henry, Lambert st
  • Bates James, 5 Arundel st
  • Beech James, 9 Nursery st
  • Beighton Thomas, Cumberland st
  • Bell Joseph, Hanover st
  • Berley Joseph, Heeley
  • Birkinshaw James, 60 Shales moor
  • Birtles Francis, Club gardens
  • Bishop Jane, Trafalgar st
  • Blackburn John, Eyre lane
  • Blurton Anthony, 19 New Church st
  • Booth James, Backfields
  • Bower Joseph, Brammall lane
  • Bradshaw Mary, 34 Bridge st
  • Brett John, Porter st
  • Brien Thomas, Bishop st
  • Brittlebank Abraham, 9 Matthew st
  • Burgin John, Hoyle st
  • Buxton William, Hawley croft
  • Cameron Richard, Duke st, Park
  • Cann Richard, New George st
  • Carnall Matthew, Tudor st
  • Carr James, High st, Park
  • Castleton Thomas, Rockingham st
  • Charles Elizabeth, Attercliffe
  • Chatterton Joseph, Duke st, Park
  • Clark Thomas, Water st
  • Clayton James, Attercliffe
  • Clayton James, Orchard st
  • Cockin William, Infirmary road
  • Coggin Thomas, Holly st
  • Cook John, Union lane
  • Cook John, Oborne st
  • Cooper Edward, Cotton Mill walk
  • Cooper Mark, Lambert st
  • Cowen Isaac, Allen st
  • Cullingworth John, 3 Garden st
  • D'Arcy James, 35 Rockingham st
  • Davenport Matthias, 27 Shales moor
  • Dean William, Oborne st
  • Dixon Charles, 69 Westbar green
  • Donnelley Thomas, 82 Spring st
  • Doughty Thomas, Allen st
  • Downing Charles, Dun st
  • Dransfield Thomas, Rockingham st
  • Dukenfield George, Attercliffe
  • Emmatt Peter, Smith st
  • Emmott Joseph, Long croft
  • England John, Allen st
  • Epworth Thomas, 55 Arundel st
  • Faris William, Water lane
  • Fidler Robert, Pig market
  • Flather Thomas, 9 Cornhill
  • Foster Charles, 29 Coalpit lane
  • Foster John, 62 Carver st
  • Fox Edward, Campo lane
  • Fox Henry, 28 South st
  • Froggatt Samuel, Broomhall st
  • Froggatt Thomas, Saville st
  • Froggatt William, Matthew st
  • Frudd Jacob, Andrew st
  • Gains John, Scotland st
  • Gardner John, 12 Young st
  • Gill Eliza, 26 Wicker
  • Gilpin John, Hereford st
  • Goodison Joseph, Union lane
  • Gould Joseph, 21 Wicker
  • Graham Richard, Arundel st
  • Green Amelia, Allen st
  • Green Jonathan, Hill foot
  • Greenwood Samuel, Hereford st
  • Hague Samuel, Porter st
  • Harrison Thomas, Shudehill
  • Harrison William, Sun's croft
  • Hattersley George, 7 Spring st
  • Heaton John, Trippet lane
  • Hinsby Joseph, Mill sands
  • Hobson George, Castle green
  • Hobson Joseph, Johnson st
  • Hodgkinson George, High st, Park
  • Holmes Michael, Duke st, Park
  • Holmes Joseph, South st, Park
  • Horner Thomas, 6 Duke st
  • Horton Eliza, 75 Westbar st
  • Houldsworth John, Hollis croft
  • Howarth Joseph, Duke st, Park
  • Howe John, Sheaf row
  • Hulley John, 4 Burgess st
  • Hutton Edwin, Hawley croft
  • Hydes Martha, 17 Paternoster row
  • Ibberson Ann, 24 Duke st, Park
  • Jeffcock John, Porter st
  • Jefferson William, Broad st, Park
  • Jefferson William, Pond st
  • Joel George, Ecclesall road
  • Kay John, 11 Gibraltar st
  • Kigley John, 23 Spring st
  • Kilmister William, Jessop st
  • Larner Henry, Philadelphia
  • Leggett James, 30 Nursery st
  • Lenton John, Waingate
  • Lindop William, 43 Rockingham st
  • Linley Samuel, Tudor st
  • Lister John, Workhouse croft
  • Livesley Sarah, Allen st
  • Lowe Isaac, Bridge st
  • McGarity Patrick, 18 Castle st
  • Machan Sarah, Ponds
  • Machin William, Pond st
  • Marples William, Broom hill
  • Marsden Mary, Moore st
  • Mason James, 53 Wicker
  • Memmott Amos, Heeley
  • Milner William, Attercliffe
  • Mitchell George, 47 Spring st
  • Moorehouse Thomas, High st, Park
  • Morton John, Steam st
  • Morton William, Bower st
  • Mosley Joseph, Forge lane
  • Murfin John, 67 Rockingham st
  • Newton Abraham, 23 Grindle gate
  • Newton William, Broad st, Park
  • Newton William, Duke st, Park
  • Oates William, Lambert st
  • Ogden Joshua, Bailey st
  • Outwin Joseph, Hollis croft
  • Oxley William, Broad st, Park
  • Parker Ann, 16 Nursery st
  • Parker Hugh, Infirmary road
  • Parkin Richard, Hawley croft
  • Pearce George, 29 Fruit market
  • Pearson George, Fitzallen st
  • Pearson Hannah, Portobello st
  • Pickering John, George st, Philadelphia
  • Powell Thomas, Glossop road
  • Priestly Jule, Duke st, Park
  • Radford Elijah, Ecclesall new road
  • Reaney Thomas, 38 Matthew st
  • Renwick John, 63 Coalpit lane
  • Revell William, 4 Charles st
  • Rhodes William, Harvest lane
  • Ridge George, Allen st
  • Ripley William, Edward st
  • Roberts William, 9 Waingate
  • Rodgers Charles, 26 Westbar green
  • Rodgers John, Spitalfields
  • Rowley John, New st, Park
  • Rowlinson John, Green lane
  • Ryals George, Pitt's moor
  • Sampson John, Little Pond st
  • Sanderson William, Arundel st
  • Sanderson William, 53 Church st
  • Saville John, Saville st
  • Saville John, Solly st
  • Sayles Samuel, 37 South st
  • Scales John, Blonk st
  • Schofield William, New Haymarket
  • Senior Mary, Ecclesall New road
  • Shaw Edward, Beet st
  • Simonite William, Sheldon row
  • Simpson Benjamin, Brammall lane
  • Skelton William, Copper st
  • Smith Benjamin, Smithfield
  • Smith Elizabeth, Mowbray st, Park
  • Smith George, Russell st
  • Smith James, Heeley
  • Smith John, Smith st
  • Smith John, 23 Hollis croft
  • Smith John, 33 Garden st
  • Smith Thomas, Rockingham st
  • Smith William, Portobello st
  • Staniforth Samuel, Eldon st
  • Stephenson George, 50 Spring st
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield
  • Swindell James, Broad st
  • Sykes Benjamin, Blast lane, Park
  • Sykes John, Bower st
  • Tadwell Thomas, Bailey st
  • Taylor David, Scotland st
  • Taylor James, Bright st
  • Taylor Joseph, Solly st
  • Taylor Joseph, Furnace hill
  • Thackara Jonathan, Netherthorpe
  • Thornley Benjamin, Button lane
  • Toothill Henry, 74 Carver st
  • Tummon George, Union buildings
  • Turkwin James, Sheldon st
  • Tylor John, Broomhall st
  • Vickers John, 25 Nursery st
  • Walker Robert, Rockingham st
  • Walton John, New George st
  • Warburton Samuel, 51 Hollis croft
  • Warburton Samuel, Broad lane
  • Ward Mary, Andrew st
  • Watson Ann, Shudehill
  • Webb Thomas, Trinity st
  • Wharton Ann, 33 Bridge st
  • Wild Thomas, Little Sheffield
  • Wild William, Trippet lane
  • Wildsmith John, Pond st
  • Wilkinson John, 12 Walker st
  • Wilkinson Ralph, Leicester st
  • Wilks Samuel, Chapel st
  • Wilson Elizabeth, Suns croft
  • Wilson Hugh, Little Sheffield
  • Wilson Peter, Harvest lane
  • Wilson Sarah, Porter st
  • Wilson William, Westbar green
  • Wilson Zachariah, Johnson st
  • Winterbottom Mary, Green st
  • Woodcock Richard, 53 Shales moor
  • Woodfield Hannah, Edward st
  • Woodhouse Charles, Blonk st
  • Woolhouse Aaron, Spring st
  • Woolhouse Hannah, Oborne st
  • Woolhouse James, Duke st, Park
  • Woolhouse Samuel, Campo lane
  • Worstenholm John, 73 Moorfields
  • Wragg George, Edward st
  • Wragg John, Solly st
  • Wragg Joseph, Charles st
  • Young Benjamin, 91 Pond st

Tea Pot Handle Manufacturer,

  • Smith Joseph, 24 Arundel st

Tilters,

  • Binney Brothers & Co. Hart's head
  • Bradbury Samuel Vincent, 7 Arundel st
  • Cam, Blake & Co. Upper Slack works
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Greaves Edward, Hill foot
  • Horn William Ibbotson & Co. Bridge st
  • Ibbotson Brothers, Penistone road
  • Naylor, Hutchinson, Vickers & Co. Mill sands
  • Philadelphia Steel Works Co. Philadelphia
  • Sanderson, Brothers & Co. 66 West st
  • Smith John, 76 Pea croft
  • Ward, Blonk & Co. Wicker
  • Wilson, Hawksworth & Moss, Arundel lane & Beeley Wood Works
  • Wilson John, 12 Sycamore st

Timber Merchants,

  • Cocking William, Union st
  • Colyer Charles, Wellington st
  • Drury Edward & Sons, Eyre st & Pond Saw yard
  • Hobson George, Attercliffe
  • May Thomas, Dyer's hill
  • Morley William Sons & Co. Canal wharf
  • Shepherd, Malin & Son, Saville st
  • Singleton John (& Roman cement) Tudor st
  • Teasdale John & Co. Rockingham st
  • Toplis William, 60 Rockingham st
  • Wallis John, 66 Wicker
  • Webster Peter, 80 Spring st
  • Webster Thomas & Son, Westbar green
  • Woodcock Samuel & Sons, 7 Change alley & Sheaf row

Tobacco & Snuff Manufacturers,
Marked # are Tobacco Manufacturers only.

  • # Ingleson Andrew, 67 Bridge st
  • # Swift John, Bridge st
  • Wilson Joseph & Henry (snuff only) West Brook mill
  • Wilsons & Co. Sharrow mills

Tobacco Pipe Makers,

  • Dee Joseph, Little Pond st
  • Hill Thomas, Portobello st
  • Spurr Charles, High st, Park

Tobacconists,

  • Akeroyd Ann, Union st
  • Akeroyd John, 25 Gibraltar st
  • Akeroyd Joseph, Westbar
  • Bird Bernard, 18 Change alley
  • Hogg Elizabeth, Scotland st
  • Mottram William, 10 Tenter st
  • Pinder James, 41 Church st
  • Riley John, 25 Waingate
  • Woolley Joseph, 34 High st

Toy Dealers,

  • Jackson Isaac, 3 Pinstone st
  • Paul Martha (& pocket book maker) 33 & 34 Silver st
  • Renwick Adam, 28 Fruit market & Fargate
  • Stansfield James, South st

Truss Manufacturers,
(See also Surgeons' Instrument Makers)

  • Cluley Francis, Surrey st
  • Hutchinson William & Henry, 50 Norfolk st
  • Peace Charles & Samuel & Co. 5 Smithfield
  • Wright Samuel & James, New George st
  • Wright Thomas, Highfield

Turners,

  • Beetson Francis, Grindle gate
  • Booth George, Saville st
  • Bowling Thomas, 81 High st
  • Bradbury Thomas, Workhouse croft
  • Burley Thomas, Fargate
  • Elliott John, 61 Charles st
  • Fido Thomas, Fargate
  • Harrison Thomas (wood haft) 16 Trippet lane
  • Hill Mark, Thomas st
  • Holland John, 2 Fargate
  • Hollely Thomas, 66 Eyre st
  • Hulley John, Bailey st
  • Jessop Joseph & Son, Wellington st
  • Lamb Benjamin, Fargate
  • Lee William, 29 King st
  • Matthews Thomas (wood haft) 5 Carver lane
  • Mosley Edwin, Broomhall st
  • Smith Joseph (ivory, bone & wood) 24 Arundel st
  • Snidall Joseph (wood haft) Wellington st
  • Swinscoe John, 52 Westbar
  • Sykes & Son (brass) Duke st
  • Tummon George, Coulston croft
  • Turner Moses, Grindle gate
  • Varah Joseph, 69 Eyre st
  • Watson Thomas (& hat block maker) Bridge houses
  • White William, Balm green
  • Wilson William, Heeley
  • Winterbottom Joseph, Bailey st
  • Woollen James (wood haft) New st, Park
  • Worrell Joseph, Bailey st

Type Founders,

  • Blake & Stephenson, Allen st
  • Bower & Bacon, Nursery lane

Umbrella & Parasol Hook Manufacturers,

  • Addy George, Pea croft
  • Addy John, Scotland st
  • Fisher William, Orchard place
  • Gouldthorp & Greaves, 56 Burgess st
  • Mappin Joseph & Son (fancy pearl) Pepper alley, Fargate
  • Roberts & Mettam, Barker's pool
  • Unwin George, 38 Garden st

Umbrella Manufacturers,

  • Beatson John, 27 Copper st
  • Berry Rhoda (whip, hook & mount) 55 Hollis croft
  • Habbishaw Sarah, 8 King st
  • Lewis Elizabeth, 7 Market place
  • McIntyre Michael, Hartshead
  • Morton George, 19 Castle st
  • Sawyer William, 7 Union st
  • Walker William, 7 Westbar

Upholsterers,
(See also Cabinet Makers, &c.)

  • Hurt Robert, 51 Bridge st
  • McKenzie William, 70 & 71 Fargate
  • Matthewman Rachael, 27 Church st
  • Scott & Morley, 31 Carver st
  • Stevenson John, 40 High st

Veterinary Surgeons,

  • Baxter Nathan, 23 Cross Burgess st
  • Hallatt Warrison, Heeley
  • Haywood George, Foxtown
  • Nelson John, Little Sheffield
  • Peech Samuel, Market st
  • Wigfull Joseph, 15 Bank st
  • Wright Joseph, 61 Norfolk st

Watch & Clock Makers,

  • Beal Samuel, 2 Cumberland st
  • Bright & Sons, 19 Market place
  • Donking Gerard (German clock) 38 Fargate
  • Donking John (German clock) 8 Porter st
  • Dyson & Brookhouse, 81 Fargate
  • Heaton Thomas, 32 & 33 King st
  • Heseldin George, 10 Shales moor
  • Holden George, 21 Fargate
  • Johnson David, 49 Campo lane
  • Lomas Joseph (clock) Broad st, Park
  • Raven William, 13 Waingate
  • Rennie Joseph, 12 High st
  • Robinson Thomas, 28 High st
  • Russell John, 9 Coulston st
  • Smith Samuel (clock) 6 Allen st
  • Snidall Samuel, 16 High st
  • Swearer Lawrence (German clock) 4 Watson walk
  • Symons Samuel, 57 Campo lane
  • Wilson Edmund, 47 King st
  • Wilson John, Silver st head

Web Manufacturers,

  • Steel & Composition, for Calico Printers.
  • Beardshaw Jonathan & Son, Garden st
  • Brittain, Hoole & Co. Arundel lane
  • Carr George & Co. 54 Oborne st
  • Crookes, Roberts & Co. 64 Porter st
  • Davenport John, Rockingham st
  • Drabble & Sanderson, Ebenezer works
  • Eadon, Sheldon & Co. Norfolk lane
  • Pearson Robert, Meadow st
  • Pinder William & Son, White croft
  • Sanderson John, 55 Charles st
  • Taylor Edward, Carver st
  • Tyzack William, Rockingham st
  • Wright Samuel & James, New George st

Weighing Machine Makers,

  • Hutchinson John, Porter st
  • Smilter George, Tudor st, Surrey st
  • Ward Alfred, 1 Church st

Wheelwrights,

  • Allatt John, 57 Nursery st
  • Beardow George, 46 Gibraltar st
  • Coward Peter & Sons, South st, Park
  • Frith Robert, Little Sheffield
  • Goodwin George, South st, Park
  • Goodwin Robert, Attercliffe
  • Hall James, Backfields
  • Hall James, Sheaf st
  • Hallatt John, Duke st, Park
  • Kay Thomas, Duke st, Park
  • Laycock Joseph, Allen st
  • Lowcock James, Little Sheffield
  • Machin Joseph, Little Sheffield
  • Marsh Joseph, Pond hill
  • Mullins George, Arundel st
  • Oakes Edward, 64 Westbar
  • Taylor Joseph, Owlerton
  • Walkland William, Attercliffe
  • Ward John, South st

White & Red Lead & Litharge Manufacturers,

  • Rawson, Barker & Co. Lead Works, Pond st

Whitesmiths,

  • Amory William, Little Pond st
  • Binney Thomas, Holly st
  • Bradwell Ellis, Steam st
  • Bramall Adam, 62 Church st
  • Chambers Charles, Arundel lane
  • Cuthbert Edward, Spitalfields
  • Dixon John, 2 Fargate
  • Dixon Joseph, 86 West st
  • Duke Henry, 37 Coalpit lane
  • Ellis & Hardwick, 6 George st
  • Green William, South st
  • Irish William, 71 Moorfields
  • Jowitt Nathaniel, Gibraltar st
  • Marsden Thomas, Cotton mill row
  • Marsh Joseph, Pond hill
  • Mate John, Sheaf row
  • Middleton James, 1 Orchard lane
  • Mitchell James, Sheaf st, Park
  • Moore Joseph, Broad lane
  • Oakes Edward, 64 Westbar
  • Oates James, 39 Broad lane
  • Oates Thomas, Button lane
  • Ramskar John, Grindle gate
  • Ramskar Thomas, York st
  • Robinson Thomas, Scotland st
  • Roebuck Benjamin, Arundel st
  • Roebuck William, Love st
  • Sanderson Charles, 7 Arundel st
  • Smith George, 24 Norfolk st
  • Sorsby Thomas, Lambert st
  • Stainrod John, Hick's lane
  • Swindell George, South st, Park
  • Walker John, 19 Burgess st
  • Wallis William, Bridge st
  • Ward Alfred, 1 Church st
  • Webster John, Fargate
  • Wilks Joseph, New Cattle market
  • Wilson John, 37 Fargate
  • Wilson Thomas, Scotland st
  • Wood Thomas, 1 High st

Window Blind & Map Self-Acting Spring Roller Manufacturer,

  • Cutts John P. (Sole manufacturer of Chesterman's patent improved) Division st

Wine & Spirit Merchants,
(See also Spirit Dealers)

  • Aldam Thomas, 13 Church st
  • Barton James (wine only) 66 Carver st
  • Bolton John & Co. 13 Market st & 80 Westbar green
  • Gunn Joshua Thomas, Norfolk st
  • Hagger John & Son (spirit only) 24 Campo lane
  • Pearson & Colley, Hartshead
  • Porter & Taylor, 7 High st
  • Turner Samuel, Watson walk
  • Wiley Thomas, 12 Haymarket
  • Wilson William & Sons, Pond st
  • Younge Samuel & Co. Haymarket

Wire Drawers,

  • Cocker & Willis, Blonk st
  • Cocker Robert, Pea croft
  • Crooks William, 7 Westbar green
  • Dixon Mark (silver & plated) Wicker
  • Padley Adam (British silver) 3 South st
  • Rawlins Benjamin (silver) 4 Carver st
  • Taylor John (silver) Port Mahon
  • Tingle Joseph, Blonk st
  • Wade John, 26 Westbar

Wire Workers,

  • Lee William, 17 Castle st
  • Senior Charles, 42 Church st
  • Shaw John, 36 Church st

Miscellaneous,

  • Atherton Eliza, dealer in rotten stone, 10 Burgess st
  • Brooks John, working jeweller, Cliff's court
  • Cam, Blake & Co. roman cement manufacturers, Upper Slack works
  • Chesterman James, patent of the spring tape measure, at Mr. Cutts', Division st
  • Dalton Samuel, dealer in oil paintings, Sheffield picture gallery, Glossop road
  • Fearnley John, earthenware manufacturer, Attercliffe
  • Furniss Matthew, oil & colour dealer, Flat st
  • Hagger John & Son, distillers, Campo lane
  • Hick David, coach lace maker, 51 Wicker
  • Hunter James, ammoniacal scouring liquor manufacturer, Attercliffe
  • Karstadt G.F. surveyor to general post office, Glossop road
  • Marshall Samuel, glass, emery, & sand paper & strickle maker, 69 Eyre st
  • Mearbeck Thomas, crown glass & lead merchant, York st
  • Milne William John, piano forte tuner, 9 Cheney row
  • Mudford John & George, sacking manufacturer, South st, Park
  • Pearson & Griffiths, lace manufacturers, 34 Arundel lane
  • Pearson Henry, flock manufacturer, 25 Bridge st
  • Powell John, bird stuffer, Hyde park
  • Raworth Benjamin & Joseph, coach spring manufacturers, Arundel st
  • Revell Samuel & Co. sugar refiners, Nursery st
  • Riva Ferdinando, barometer maker, 7 Watson walk
  • Roberts John, scale beam maker, Scotland st
  • Shuttleworth John & Son, soap manufacturers, Blast lane, Park
  • Sutton Mary, band box maker, 34 King st
  • Vernon Thomas, cork cutter, 21 Union st
  • White John, clerk of market, Fruit market
  • White William, wharfinger, New Haymarket
  • Younge & Smith, machine makers, Nursery st

Miscellany of trades

  • Public Buildings, Offices, &c.
  • Assay Office, Fargate -- C. Sayles, assay master
  • Assembly Rooms, Norfolk st
  • Barracks, Philadelphia -- Major Thomas Amory
  • Baths, (vapour, &c.) Portobello -- Henry Longden, proprietor
  • Corn Exchange, Braod st, Park
  • Cutler's Hall, Church st -- James Wilson, clerk to the Company
  • Dispensary, West st -- Edward Martin, house apothecary
  • Excise Office, Hartshead -- Joseph Thompson, collector ; James Pringle, collector's clerk ; William Hutchinson, permit writer
  • Eye Infirmary, Cheney row
  • Gaol (Debtors') Scotland st -- Joseph Kirk, governor
  • Gas Works, Shudehill -- Edward Rawson, manager
  • Infirmary, Penistone road -- Robert Ernest, house surgeon ; Thomas Newbould, secretary ; Ann Blake, matron
  • Literary & Philosophical Society's Museum, Music hall, Surrey st -- John Holland, curator
  • Mechanics' Institute, George st -- Paul Rodgers, keeper
  • Medical & Anatomical Academy, Surrey st
  • Medical & Anatomical Academy, Church st -- William Overend, proprietor
  • Music Hall, Surrey st -- George Dawson, manager
  • News Rooms (old) East Parade
  • Stamp Office, St. James' st -- John Brown, distributer
  • Theatre, Tudor st
  • Town Hall, Castle st
  • Water Works, Division st -- John Towlerton Leather, manager
  • Workhouse, Crooks Moor -- John Kinder, governor ; Ann Kinder, matron
  • Workhouse, Kelham st -- James Cooper, governor ; Sarah Machin, matron
  • Workhouse, Rock st -- George Sykes, governor ; Eliza Housley, matron
  • Workhouse, Attercliffe -- Sarah Naylor, matron

Carriers,

  • To London, Pickford & Co. from their warehouse, Arundel st, William Murfin, agent ; G. Wheatcroft & Sons, from their warehouse, Norfolk row; and Deacon & Co. from their warehouse, Orchard place, daily -- and Robert Hunt & Sons from their warehouse, Monday, Tuesday, Thursday & Saturday
  • To Ashbourn, John Hardy, from the Rose & Crown, Waingate, every Tuesday
  • To Ashford, George Frost, from the Rose & Crown, Waingate, every Saturday
  • To Bakewell, John Foulstone, from the Green Dragon, Fargate, every Tuesday & Saturday
  • To Barnsley, Deacon & Co. from Orchard place, daily -- E. Ridsdale & Sons, from Hunt & Son's warehouse, Eyre st, every Monday, Tuesday, Thursday & Saturday
  • To Bawtry, Anthony Embley, from the Albion, Haymarket, every Saturday -- George Smith, from the Exchange Inn, Corn market, and George Malkin, from the Bay Childers, High st, every Tuesday & Friday, and William Gee, from 49 Gibraltar st, every Monday & Thursday
  • To Beighton, James Skelton, from the Albion, every Tuesday & Saturday
  • To Birmingham, German Wheatcroft & Sons, from Norfolk row, & Joseph Gamble, from Arundel st, both daily
  • To Bradford, Deacon & Co. from Orchard place, daily
  • To Bradwell, William Brammall, from the Bay Childers, Tuesday & Saturday
  • To Cambridge, Deacon & Co. from Orchard place, daily
  • To Castleton, Thomas Kirk, from the George, Fruit market, Tuesday & Saturday
  • To Chester, Pickford & Co. from their warehouse, Arundel st & Ann Johnson, from New Church st, both daily
  • To Chesterfield, William Ford, from the Cutler's Arms, New Church st, every
  • Tuesday, Thursday & Saturday
  • To Clown, Masborough, & Eckington, Charles Pepper, from the George, Fruit market, Tuesday & Saturday
  • To Derby, Joseph Gamble & Co. from Arundel st -- German Wheatcroft & Sons, from Norfolk row, and Sarah Lister, from Hunt & Son's warehouse, Eyre st, all daily
  • To Doncaster, Thomas Dawson, from the Albion, Haymarket, every Monday, Wednesday & Friday -- Mary Jackson & Co. from Furnival st, every Monday, Tuesday, Wednesday, & Thursday -- and John Adam, from 85 Eyre lane, John Birley, from the Albion, Haymarket, & Thomas Flintham, from the Green Dragon, Fargate, Tuesday & Saturday
  • To Dronfield, John Walton, from the Black Swan, Fargate, daily -- and Joseph Fox, from the Green Dragon, Fargate, every Tuesday & Saturday
  • To Ecclesfield, George Ellis, from the Rose & Crown, Waingate, every Tuesday & Saturday -- and John Cox, from the Bull & Mouth, Waingate, every Tuesday, Thursday & Saturday
  • To Eckington, John Goodwin, from the Norfolk Arms, Dixon lane, every Tuesday, Thursday, & Saturday
  • To Edensor, John Sheldon, from the Rose & Crown, Waingate, Tuesday & Saturday
  • To Eyam, William Smith, from the Green Dragon, Fargate, Tuesday & Saturday
  • To Ferrybridge, Thomas Dawson, from the Albion, Haymarket, every Monday, Wednesday & Friday
  • To Gainsborough, Anthony Embley, from the Albion, Haymarket, every Tuesday & Saturday, and William Gee, from 49 Gibraltar st, every Monday & Thursday
  • To Grenoside, James Trickett, from the Old Tankard, West Bar, every Tuesday & Saturday
  • To Halifax, Pickford & Co. from their warehouse, Arundel st -- and Joseph Gamble & Co. from Arundel st, both daily
  • To Harthill, William Clark, from the Pheasant Inn, Broad st, every Saturday
  • To Hathersage, Thomas Burrows, from the White Bear, High st, every Tuesday & Saturday
  • To Holmefirth, John Swift, from the Black Swan, Snig hill, every Tuesday & Saturday, and William Jackson, every Friday
  • To Huddersfield, Pickford & Co. and Joseph Gamble & Co. from their warehouses, Arundel st, and Deacon & Co. from Orchard place, daily
  • To Hull, German Wheatcroft & Sons, from Norfolk row, daily
  • To Huntington, Deacon & Co. from Orchard place, daily
  • To Leeds, German Wheatcroft & Sons, from Norfolk row, and Cockerham & Co. from Gamble's warehouse, Arundel st, daily -- and E. Ridsdale & Sons, from Hunt & Sons' warehouse, Eyre st, every Monday, Tuesday, Thursday & Saturday
  • To Leek, Joseph Ward, from the Albion, Haymarket, every Saturday
  • To Leicester, Ann Johnson, from New Church st, daily
  • To Lincoln, Joseph Morton, from 26 Andrew st, every Tuesday -- & Edward Warrington & William Harrison, from Norfolk st, every Wednesday
  • To Liverpool, Pickford & Co. from their warehouse, Arundel st -- and Ann ohnson, from New Church st, daily
  • To Lognor, Joseph Ward, from the Albion, Haymarket, every Saturday
  • To Macclesfield, William Mosley, from the Cutlers' Arms, New Church st, every week
  • To Manchester, Pickford & Co. from their warehouse, Arundel st -- Ann Johnson, from New Church st, James Hibberson, from Sycamore st, and German Wheatcroft & Co. from Norfolk row, daily
  • To Matlock, Betty Brinsley, from the Yellow Lion, Haymarket, every Saturday
  • To Midhope, John Brownell, from the Black Swan, Snig hill, every Friday
  • To Norwich, Deacon & Co. from Orchard place, daily
  • To Nottingham, Ann Johnson, from New Church st, daily
  • To Penistone, Joseph Gamble & Co. from Arundel st, daily -- Edward Lockwood, from the Fleur-de-Lis, Angel st, every Saturday -- John Swift, from the Black Swan, Snig hill, every Tuesday & Saturday, and William Jackson, every Friday
  • To Pontefract, Thomas Dawson, from the Albion, Haymarket, Monday, Wednesday & Friday
  • To Potter Hill, William Johnson, from the Old Tankard, Westbar, every Tuesday & aturday
  • To Rawmarsh, R.Stephenson, from the Cock, Paradise square, every Tuesday
  • To Retford, George Malkin, from Hibberson's warehouse, Sycamore st, every Tuesday & Friday
  • To Rotherham, Edward Wilkinson, from the Cutlers' Arms, New Church st, -- J.Handley, from the Rose & Crown, Waingate, both daily -- & Mary Jackson & Co. from Furnival st, every Monday, Wednesday & Thursday
  • To Skipton, Joseph Gamble & Co. from Arundel st, daily
  • To Stamford, Deacon & Co. from Orchard place, daily
  • To Stoney Middleton, William Mosley, from the Cutlers' Arms, New Church st, every week
  • To Swinton, J.Newton, from the Cock, Paradise square, every Tuesday
  • To Tadcaster, Thomas Dawson, from the Albion, Haymarket, every Monday, Wednesday, & Friday
  • To Thorne, Mary Jackson & Co. from Furnival st, every Monday, Tuesday, Wednesday, & Thursday -- and John Adam, from 85 Eyre lane, every Tuesday & Saturday
  • To Thorpe Salvin, Francis Atkin, from the Pheasant Inn, Broad st, Saturday
  • To Thurlstone, M.Beaumont, from the Bay Childers, High st, every Friday
  • To Tickhill, George Malkin, from the Yellow Lion, every Tuesday & Friday
  • To Wakefield, Deacon & Co. from Orchard place, daily -- E.Ridsdale & Sons, from Hunt & Son's warehouse, Eyre st, every Monday, Tuesday, Thursday, & Saturday -- and William Hawksworth, from the Rose & Crown, Waingate, every Tuesday & Saturday
  • To Warrington, Ann Johnson, from New Church st, daily
  • To Wath, Charles Blackburn, from the Albion, Haymarket, every Tuesday & Thursday -- and William Moore, from the Rose & Crown, Waingate, Tuesday
  • To Woodhouse, Jeremiah Frith, from the Pheasant Inn, Broad st, every Tuesday & Saturday
  • To Worksop, John Ward, from the Yellow Lion, Haymarket, every Tuesday & Friday -- George Storey, from the Rose & Crown, Waingate, every Wednesday & Saturday -- and Edward Warrington & William Harrison, from Norfolk st, every Wednesday
  • To York, Deacon & Co. from Orchard place -- and German Wheatcroft & Sons, from Norfolk row, daily -- and Thomas Dawson, from the Albion, Haymarket, every Monday, Wednesday & Friday

Conveyance by Water,

  • From the Canal Wharf
  • To London, Pickford & Co. daily -- William Murfin, agent ; Robert Hunt & Sons, every Monday, Tuesday, Thursday & Saturday ; and the London Union Contract vessels, weekly
  • To Birmingham, Staffordshire, Bristol, &c. Pickford and Co. daily
  • To Goole, Thorne, and Hull, William Laverack and Co. ; Ebenezer Cavill & Co. and Joseph Smith, weekly
  • To Leeds, Joseph Smith, twice a week and J.Hawkswell, once a month
  • To Newcastle on Tyne & Yarmouth, Joseph Smith, twice a week
  • To York, Joseph Smith, twice a week, and Thomas & Charles Dearnaly, once a fortnight

Transcribed by Steve Garton. ©2000