Open a form to report problems or contribute information

 
1 Introduction 2 Message details 3 Upload file 4 Submitted
Page 1 of 4

Help and advice for 27 Sep 1834

If you have found a problem on this page then please report it on the following form. We will then do our best to fix it. If you are wanting advice then the best place to ask is on the area's specific email lists. All the information that we have is in the web pages, so please do not ask us to supply something that is not there. We are not able to offer a research service.

If you wish to report a problem, or contribute information, then do use the following form to tell us about it. We have a number of people each maintaining different sections of the web site, so it is important to submit information via a link on the relevant page otherwise it is likely to go to the wrong person and may not be acted upon.

Game List, County of Devon

Western Times - Saturday 27 September 1834

Transcribed by

Lindsey Withers

GAME LISTS.
COUNTY OF DEVON.
PERSONS who have obtained GAME CERTIFICATES FOR THE YEAR 1834.
 
List (1) GENERAL CERTIFICATES, at £3 13s. 6d.
 
Ashplant, Barthw., Swimbridge
Acland, Sir T. D. Bart., Broadclist
Allin, Wm., Sutcombe
Ashford, Wm., Broadclist
Arscott, Rt. F., Exeter
 
Bragg, George, Moretonhampstead
Braund, A., Black Torrington
Bradridge, Jno., Buckfastleigh
Bartlett, E., Clist Honiton
Barnard, James, Sidmouth
Bawden, Joshua, Southmolton
Bawden, H. J. N., Southmolton
Brailey, Thos., Bishopstawton
Bawden, Richd., Warkleigh
Beaple, __, Atherington
Bezze, G., Tormoham
Bowden, Thos., Staverton
Brown, Hugh, Up Ottery
Burke, James, Frithelstock
Buck, L. W., Bideford
Burnard, Thos., Bideford
Burnard, N. E., Bideford
Buller, T. W., Strete Raleigh
Buller, J., Strete Raleigh
Buckingham, J. F., Southmolton
Bryan, J. W., East Anstey
Byne, P. C., Southmolton
 
Crang, James, Bishopsnympton
Carslake, J. H., Sidmouth
Champion, Geo., Brixham
Carew, Sir W. P., Coombeinteinhead
Carew, Thos., Rattery
Carpenter, Chas. Black Torrington
Crewys, G., Crewsysmorchard
Chereton, Joseph, Down St. Mary
Collaton, __, Crewysmorchard
Comins, W., Rackenford
Comins, Richd., Witheridge
Crosse, James, Cullompton
Courtney, Wm., Whitechurch
Colling, T. A., Halwell
Courtney, F. J., North Bovey
Comyns, John, Bishopsteignton
Curtis, Timothy, Exmouth
Curtis, G. S., East Teignmouth
Clyde, J. B., Bideford
 
Drake, Geo., Ipplepen
Devon, Chas., Rackenford
Durant, J. K., Northtawton
 
Ellis, Nathl., East Allington
Elliott, Thos., Ipplepen
Elliott, John, Plymouth
Elton, J., Tiverton
 
Facey, T. M., Ashwater
Fisher, A., Bishopsnympton
Fisher, Saml., Knowstone
Froude, John, Knowstone
Frost, George, Molland
Foster, T., Tiverton
Froude, John S., Cockington
Fortescue, Hon. G. M., Wear Gifford
Foulkes, John, Dawlish
Fulford, L., Northtawton
 
Garrow, Josh., Tormoham
Gattey, Wm., Exeter
Greening, Richd., Bideford
Groube, George, Honiton
Gouch, J. B., Molland
Grubb, George, Bishopstawton
 
Harding, Robt., Southmolton
Harding, Richd., Southmolton
Harris, C., Oakford
Hawkins, Hr., Rackenford
Hewish, John, Landkey
Hill, James, West Anstey
Hill, John, Woolfardisworthy
Hill, Wm., Zealmonachorum
Hodgkin, John, Northmolton
Hosegood, Wm., Thelbridge
Hole, Saml., Membury
Hodge, Saml., Stokegabriel
Huxham, Jno., Bishopsteignton
 
Ilbert, W. R., South Milton
 
Jackson, G., Templeton
Jackman, Wm., Burlescoombe
Jackson, W. B., Southmolton
Jervis, Jno. J., Bideford
Julian, John, South Milton
 
Kean, Geo., Hatherleigh
Kerslake, W., Meshaw
Keen, Henry, George Nympton
Kerr, Wm., Chudleigh
Kenyon, E. L., Exeter
Kingdon, Jno., North Petherwin
Kitson, James, Paignton
Knight, E. G., Chulmleigh
 
Landon,James, Bishopstawton
Ley, Jas. S., Bideford
Loosemore, John, Knowstone
Loveband, Thos., Bishopsnympton
Loveys, Saml., Blackawton
Luscombe, E. K., West Alvington
Luxton, Robt., Brushford
 
Mallet, John, Peters Marland
May, T. R., West Putford
Marriott, R., Ipplepen
Matthew, John, Clisthaydon
Marchant, Chas., Northmolton
Marsh, James, Newport Borough
Mills, George, Shebbear
Millman, Wm., Shebbear
Milner, J., Oakford
Milton, T., Cadeleigh
Mordant, Osmond, Thurlestone
Murch, Hy., South Milton
 
Newton, Thos., Up Ottery
Northcote, Hugh, Swymbridge
Nott, John, Swymbridge
Northcote, G. B., Feniton
 
Orchard, Wm., Northtawton
 
Parr, Codrington, Dawlish
Parramore, Wm., Southmolton
Paige, Wm., Southmolton
Pethyrwick, John, Chudleigh
Pett, James J., Shebbear
Pinsent, Thos., Kingsteignton
Pocock, Joseph, Stoodleigh
Prust, Barthw., Woolfardisworthy
 
Radcliffe, W., Tamerton Foliott
Rendell,Thos., Stokeintinhead
Reccard, John, Southmolton
Reed, Jno. B., Shebbear
Richards, H., Feniton
Rook, Lewis, Newport Borough
Rowe, John, Swymbridge
Roebuck, H. D., Thelbridge
Roberts, H., Cadeleigh
Robinson, Thos., Lympstone
Rowe, Wm., St. Nicholas
Russell, John, Swymbridge
 
Smallridge, Saml., Kingsteignton
Sanders, John, Bow
Sanders, Jas. junr., Bow
Stranger, Rd., Loddiswell
Staddon, Thos., Tormoham
Shapland, Hy., Swymbridge
Sweet, John, Zealmonachorum
Snell, Anthony, Little Torrington
Searle, Edwin, Paignton
Sleaman, Rd., Whitechurch
Stephens, J. W., Beerferris
Sellwood, Thos., Membury
Smith, G., Uffculm
Skinner, T., Tiverton
Shortland, W., Plymouth
Southcombe, J., Rose Ash
Stoneman, Wm., Southmolton
Summerset, G. H., Werrington
Shuttleworth, Jas., Bishopstawton
Symons, Edwd., Ipplepen
 
Talley, W., Tiverton
Talley, T., Tiverton
Tanner, Wm. H., Exeter
Thorne, John, Chittlehampton
Toms, John, Maryansleigh
Todd, Fortescue, Axminster
Tucker, W., Washfordpine
Tucker, W. C., Washfordpine
Tucker, M., Up Ottery
Tucker, J. S., Woodbury
Tucker, Jon. junr., Dean Prior
 
Vine, Wm., Holsworthy
 
Walter, Edwd. J., Shebbear
Ware, A. junr., Woodbury
Wreford, Saml., Bow
Wreford, Saml. junr., Bow
Weeks, Wm., Bovey Tracey
Westacott, John, Landkey
Williams, Richard, Hatherley
Wills, W. C., Wolborough
Williams, R., Sidmouth
Williams, Wm., Newport Boro'
Wilcocks, Peter, Exeter
Williams, Edwin, Exeter
Woolcombe, J. M., Ashbury
 
Yelverton, James, Ottery
Yelverton,. Thos., Ottery
 
List (2) GAME KEEPERS not being Assessed Servants, at £3 13s. 6d. each.
 
Birmingham, Wm. appointed by Sir T. D. Acland, bart., for Killerton, Cliston, &c.
Claxton, John by Sir T. T. F. E., Drake, bart., for Yarcombe.
Dougall, Mc. De Lorn       by Lady Ashburton, for Spitchweek.
Harris, Wm. by Sir J. B. Y. Buller, bart., for Churston, Woodish, Lupton, &c.
Kerley, John by Sir T. T. F. E. Drake, bart., for Yarcombe.
Lewis, Robert for Ashcombe, Haccombe, and Weston.
Maye, P. for Barkington.
Norrish, James for Buckland.
Peardon, Nathl. by His Grace the Duke of Bedford, for Worrington.
Tripe, Wm. for Luscombe and other lands.
   
List (3) GAME KEEPERS being Assessed Servants, at £1 5s. each.
   
Bawden, John appointed by Rev. Walter Radcliffe, for Tamerton Foliott, Longford, and other lands.
Ball, William by M. E. N. Parker, Esq., for Whiteway, Oxenham, Paignton, &c.
Chissel, Nathl. by L. W. Buck, Esq., for Newton St. Petrock.
Elton, Edmund by Wm. Hole, Esq., for Bovey Tracey.
Harris, Andrew by Sir W. P. Carew, bart., Coombeintinhead, Haccombe, &c.
Holdaway, John by L. W. Buck, Esq., for Hartland and South Hole.
Jones, Samuel by Rev Rd. Mallock, for Cockington.
Jones, John by Wm. Tardrew, esq., for Landcross and Wear Gifford.
Knott, John by John Caunter, Esq., for all the lands of said J. Caunter, in Devon.
Oakley, B. by Sir Wm. Molesworth, bart., for Tetcott, &c.
Potter, Robert by James Woodley, Esq., for Halshanger.
Roberts, John by the Right Hon. Lord Clifford, for Chudleigh, Luton, Ideford, Kingsteignton, and
  the Hundred of Teignbridge.
Robins, John by James Cornish, Esq., for North Huish, Crabaton, &c.
Rowtcliffe, George by John Knott, Esq., for Tordown and other lands.
Stephen, John by Miss Mary Abraham, for Woodland and Garrington.
Taylor, George by His Grace the Duke of Somerset, for Teigngrace, Ilsington, Bovey Tracey, &c.
Wood, James by Wm. Jackson, Esq., for Moult.
   
(To be continued)
Made up from the 11th to the 25th of SEPTEMBER, 1834.
   
By order of the Board
Stamps and Taxes. CHARLES PRESSLY, Secretary

Brian Randell, 28 Feb 2012