Hide

Easingwold Parish, Directory of Trades and Professions for 1890

hide
Hide
Hide
Hide

Transcript of the entry for the Post Office, professions and trades
for EASINGWOLD in Bulmer's Directory of 1890.



EASINGWOLD LOCAL INFORMATION.


PLACES OF WORSHIP.
  • St. John the Baptist - Rev. Nathan Jackson, M.A., vicar
  • St. John the Evangelist, (Catholic Church), Long street - Rev. Cuthbert Murphy, priest.
  • Primitive Methodist Chapel, Spring street - Rev. J. Hawkins, minister
  • Wesleyan Chapel, Chapel street - Revs. Alfred Barber and James Wakely
Miscellany of trades
  • County Councillor, Easingwold Division - Hy. Hawking, Esq., Raskelf.


MAGISTRATES.
  • H. M. Stapylton, Esq., Myton hall, Chairman
  • Hon. Payan Dawnay, Beningbrough hall
  • Captain William Waite, Crayke castle
  • Major A. H. Cochrane, Aldwark manor
  • John S. Strangwayes, Esq., Alne hall
  • Joseph Horatio Love, Esq., The Hawkhills
  • Harry Croft, Esq., Stillington hall
  • Herbert Thelluson, Esq., Brandsby lodge
  • W. B. Richardson, Esq., Huby Burn
  • F. H. Wailes, Esq.
  • Clerk - Octavius Robinson, solicitor
  • Petty Sessions are held in the Public Hall the second and last Wednesdays in each month, at 11 o'clock.


POOR LAW UNION.
  • Meetings are held on Fridays, fortnightly, at 11a.m., in the Board Room at the Workhouse
  • Chairman - John Coates, Angram hall
  • Vice-Chairmen - Thos. Andrews & John Cattley
  • Clerk to the Guardians - F. J. H. Robinson, solicitor
  • Treasurer - John Rookledge, Union bank
  • Medical Officers - Easingwold District, F. G. Tooker; Stillington District, F. S. Gramshaw; Alne District, E. V. Phillips; Coxwold District, J. McCracken
  • Workhouse - E. B. Hicks, medical officer; J. T. Leckenby, master; Mrs. Leckenby, matron; Miss S. E. Jackson, schoolmistress
  • Relieving Officer, &c. - James Dale, Long street
  • Collector for the Guardians - J. W. Smith, Spring Head house
  • Overseers - George Crosby, and Thomas Yarker


REGISTRARS OF BIRTHS, DEATHS, AND MARRIAGES.
  • Supt. Registrar - F. J. H. Robinson, Market place
  • Deputy Registrar - O. Robinson, Market place
  • For Easingwold District - J. W. Smith
  • For Coxwold District - George Smith
  • For Stillington District - William Gibson


COUNTY COURT.
  • Held every alternate month in the Public Hall, Market place
  • Judge - His Honour, Edmund R. Turner
  • Registrar and High Bailiff - Octavius Robinson
  • Clerk - Thomas J. Holmes
  • Sub-Bailiff - John Robert Britton


PUBLIC COMPANIES.
  • Easingwold Railway Co. - Directors,
  • Sir G. 0. Wombwell, Bart., Newburgh Priory;
  • J. H. Love, Esq., J.P., Hawkhills, Easingwold;
  • G. H. Smith, Esq., Easingwold;
  • Hon. F. H. Dawnay, Beningbrough Hall;
  • Bankers, Yorkshire Banking Co., Easingwold;
  • Consulting engineer, R. E. Cooper, M.1.C.E., Parliament street, Westminster;
  • Solicitors, 0. Robinson & Son, Easingwold; John Baker, Esq., Queen Anne's gate, London
  • Easingwold Gas Light and Coke Co., Limited, Long street; E. Rookledge, secretary
  • Easingwold Public Hall Co., Limited, Market place; J. C. Bannister, secretary
  • Easingwold Volunteer Fire Brigade, Market place; F. E. Rookledge, hon. secretary
  • Easingwold Wesleyan Institute, Chapel street; J. W. Smith, secretary


BULMER POLICE DIVISION.
  • Superintendent - John Wright, Heworth
  • Inspector - Thomas Archer, Easingwold


BULMER WEST DISTRICT HIGHWAY BOARD.
  • The meetings of the waywardens are held on the second Friday in each month, at the Public Hall, Easingwold, at 2 p.m.
  • Chairman - John Coates
  • Vice-Chairman - Henry Hawking
  • Clerk - Mr. Robinson, solicitor
  • Treasurer - G. H. Smith, Yorkshire bank
  • District Surveyor - G. Thompson
  • Waywarden for Easingwold - T Smith, Hanover house


EASINGWOLD UNION RURAL SANITARY AUTHORITY.
  • Chairman- - John Coates
  • Clerk - F. J. H. Robinson
  • Inspector of Nuisances - William Snowdon
  • Medical Officer of Health - E. B. Hicks Meetings at the Board Room, Union Workhouse, every fourth Friday, at 12 o'clock


EASINGWOLD UNION SCHOOL ATTENDANCE COMMITTEE.
  • The jurisdiction of this committee extends over all the parishes in the Easingwold Union except those of Carlton-Husthwaite and Thormanby. The committee meet every four weeks, on Fridays, at 12 o'clock, at the Board Room, Union Workhouse
  • Chairman - George Pick, Tholthorpe
  • Clerk - F. J. H. Robinson
  • School Attendance Officer - Jas. Dale, Long st
  • Ex-officio Members - Sir George 0. Wombwell, Bart., Rev. G. Scott, A. H. Cochrane, Esq., and Harry Croft, Esq.
  • Members - Messrs. G. Dobson, J. Driffield, Easton, Flawith, T. Y. Flower, James Shepherd, and Charles Wilkinson


AGRICULTURAL SHOW.
  • Held in September, yearly; Mr. John Coates, Angram hall, honorary secretary


EASINGWOLD UNION ASSESSMENT COMMITTEE.
  • Chairman Mr. John Coates
  • Clerk - Mr. F. J. H. Robinson
  • Ex-officio Members - A. H. Cochrane, J. H. Love, H. M. Stapylton, and H. Thellusson, Esqrs.
  • Members - Messrs. John Cattley, Thos. Andrews, R. F. Leak, R. Ellis, J. T. Robinson, Noah Wynn, and W. Farrer The rateable value of the Union, 1889, £91,053, against £92,138 in 1888


Carrier.
  • Adams (omnibus), to York, on Saturdays, from the York Hotel, at 8 am., returning from the White Horse Inn, Bootham, at 4 p.m.; to Thirsk, on Mondays, at 8 a.m., and returning from Mrs. C. Bosomworth's, Market place, Thirsk, at 4 p.m.
Post:
  • Post, Money Order, Telegraph, Insurance Annuity, and Stamp Office, and Savings Bank, Market place; G. H. Smith, postmaster. Rural messengers leave Easingwold Post Office at 6 a.m.; town deliveries commence at 7 a.m. and 4-30 p.m. General despatch, for all parts, at 11-25 a.m. and 7-50 p.m Letter Box closes at 11-15 a.m. and 7-30 p.m., and 7-45 p.m. on Sundays. Office hours, from 7 a.m. till 8 p.m.
Miscellany of trades
  • Adams David, 'bus proprietor, Long street
  • Ainsworth John, town crier, Uppleby
  • Arnett James, rope and twine maker, Spring st
  • Batty Mrs. Mary Elizabeth, Long street
  • Bell Mr Bainbridge, Uppleby
  • Berry Mrs. Jane, toy dealer, Long street
  • Binnington John, manager, Gas works
  • Blackburn John, bricklayer, &c., Uppleby
  • Bland Mrs. Ann, Chapel street
  • Bland Miss Marianne, Long street
  • Boggett John Thomas, relieving officer, school attendance and vaccination officer, Market pl
  • Brett James, chimney sweep, Long street
  • Britton Miss Ann, milliner, Chapel street
  • Britton John Robt., land surveyor, assessor and bailiff, County Court; and agent, Sun Fire office, Long street
  • Brogan James, fruit and potato merchant, and general and marine store dealer, Long street
  • Brown William, cowkeeper, Chapel street
  • Cariss Mr. William, Market place
  • Clough Miss Elizabeth, Long street
  • Colpitt Mr. William, Market place
  • Corn Returns Office, George Hotel
  • Cowling Harry, pig dealer, Market place
  • Cowling Mrs. R., china, &c., dealer, Chapel st
  • Curry Robert, bricklayer, &c., Church hill
  • Dale James, relieving officer, Long street
  • Dickson Francis, agent for Sir G. 0. Wombwell, Bart., Uppleby
  • Driffield Mr. Henry, Long street
  • Driffield Miss Jane, Long street
  • Driffield Mrs. Margaret, Market place
  • Duck Miss Emma, Long street
  • Easingwold Union Flour Mill Co., Ltd., Long street; George Taylor, secretary
  • Eshelby Mr. Thomas, Long street
  • Estate Office, Uppleby; Joseph H. Love, Esq.; Jas. E. Woof, accountant; F. J. H. Robinson, agent
  • Grainger Thomas, hind, Dodholme wood
  • Harrison Mrs. Hannah, Providence house
  • Hawkins Rev. Jph. (Prim. Meth.), Long street
  • Hayden Mrs. Hannah, The Old vicarage
  • Hicks Rev. John Champion, The Villa
  • Hobson C. & Son, tanners and curriers, Church hill
  • Hobson Mr. Joseph, Spring cottage
  • Hogg Mrs. Elizabeth, confectioner, Chapel st
  • Holmes Thomas Johnson, solicitor's clerk, assistant overseer, &c., Long street
  • Hutchinson Mr. John, Long street
  • Hutchinson Thos., basket maker, Market place
  • Jackson Rev. Nathan, M.A., Vicarage
  • Jackson Thos., corn and flour dealer, Spring st
  • Johnson Miss Annie, Bank house
  • Jones Mr. Thomas, Market place
  • Leadley Mr. William, Uppleby
  • Love Jph. Horatio, Esq., J.P., The Hawkhills
  • Murphy Rev. Cuthbert (Catholic), Long street
  • Nicholson Mr. William, Uppleby
  • Penty John J., Brewery house, traveller and collector to John Smith, brewer, Tadcaster; agent to Lawe's Chemical Manure Co., Ltd., London; and cigar merchant
  • Preston Misses Mary and Jane, Long street
  • Richardson William Benson, Esq., J.P., and alderman C.C., Huby Burn
  • Rickaby Mrs. Mary Ann, Uppleby
  • Rockledge Miss Maria, Long street
  • Rowntree Misses Ann Elizabeth and Julia, Market place
  • Sanderson Mrs. Eleanor, Long street
  • Scholefield John, coal dealer, Chapel street
  • Shipley J., postman to Aldwark, &c., Long st
  • Skaife Miss Sarah, Market place
  • Smith Chris., master mariner, Uppleby
  • Smith John Wesley, registrar of births, deaths, and marriages, Spring street
  • Smith John, Tadcaster Brewery stores, High st
  • Swinbank Jon., com. traveller, Market place
  • Taylor Gao., secretary to Easingwold Union Steam Flour Mill Co., Ltd., Long street
  • Teasdale Mrs. Jane, Uppleby
  • Todd Mr. Benjamin, Hope cottage, Long street
  • Vant Mr. John Salmon, Uppleby
  • Ward Mr. John, Long street
  • Wilkinson Miss Mary, Long street
  • Wilkinson Mr. Thomas, Long street
  • Woof James Edward, accountant, Long street


TRADES AND PROFESSIONS.


Academies and Schools.
  • Abel Miss R. (ladies'), Long street
  • Blythe The Misses E. A. & F. K. (ladies' boarding), Long street
  • Catholic School, Long street; Mrs. M. C. Welch, mistress
  • Church of England School, Market pl; Wm. Bensley, master; Mrs. N. Bensley, mistress
  • Grammar School, Spring head; James Davis, B.A., Cantab, head master
  • Taylor Mrs. Eliz. (day school), Long street
  • Wesleyan School, Long street; Thos. C. Waterland, master; (infants'), Miss Mary Brown


Auctioneers & Valuers.
  • Flawith John, Market place
  • Snowdon William, Market pl


Banks.
  • York Union Banking Co., Ltd., Market pl; J. Rookledge, agt
  • Yorkshire Banking Co., Ltd., Market pl; G. H. Smith, agt


Blacksmiths.
  • Cariss John D., Market place
  • Cundall Thomas, Long street
  • Snowden Thomas, Long street


Booksellers, Stationers, &c.
  • Rookledge Fras. (and chemist), Market place
  • Smith G. H. (and lithographer, printer, &c.), Market place


Boot and Shoe Makers, &c.
  • Crosby George, Market place
  • Fothergill William, Long st
  • Hodgson Thomas (dealer - and draper, &c.), Long street
  • Peacock Thomas, Chapel st
  • Smith Jas. (dealer - and ham and bacon factor), Market pl


Brick and Tile Makers.
  • Baines William (and farmer), Crankley
  • Cooper -, Shires


Butchers.
  • Brown William, Chapel street
  • Mountain William, Spring st
  • Nelson Brothers, Market pl
  • Smithson R. (pork), Market pl


Cabinet Makers, &c.
  • Hartley Thomas, Long street
  • Medd William, Market pl


Drapers (General).
  • Beckwith P. & Son, Long st
  • Hodgson Thomas (wholesale and retail - and hatter and clothier), Long street
  • Smith John, Market place


Dressmakers.
  • Britton Miss Ann, Chapel st
  • Cariss Miss Ellen, Long street
  • Dunnington Miss S. (and milliner), Long street
  • Hutchinson Miss A., Long st


Farmers.
  • Allen J. (and carter), Rose villa
  • Allison J. (yeo.), Manor house
  • Armin George, Chapel street
  • Arnett George, Primrose hill
  • Baines James, White houses
  • Barber Wm., Low Hawkhills
  • Barker Martin (and carter), Spring street
  • Batty James T. (yeo.), Lund
  • Bean James, Rising Sun
  • Britton Robert, Chapel street
  • Brown James, Long street
  • Caygill George, Low Crankley
  • Clark John, Long street
  • Close Thomas, Uppleby
  • Curry Thomas, Uppleby
  • Dobson Joseph, Uppleby
  • Flawith T. (yeo.), Haverwiths
  • Hill William (farm bailiff), Huby Burn
  • Holey George, Crankley
  • Jackson Robert, Haxby's farm
  • Jones John Smith, Market pl
  • Judson Amos, The Lund
  • Kemp Mrs. H., Oulston road
  • Kemp William, Blakestiles
  • Kidd John, High Crankley
  • Lancaster George & Lawrence
  • Layton Thos. & Son, Moss end
  • Leak Robert Flawith, Manor house, The Lund
  • Mason John, Chase Garth
  • May Jas., Providence cottage
  • Mercer Samuel, Nova farm
  • Mountain John, North moors
  • Nicholson Wm. (yeo.), Uppleby
  • Passman John, Long street
  • Peacock Robert, North moors
  • Pettinger Hy., Hollins grove
  • Pettinger John, Carolina farm
  • Pickup William, Cobb's farm
  • Porrill R. (yeo.), Holly house
  • Pottage John, Lund farm
  • Robinson G. (yeo.), Rose cot
  • Robson G. (yeo.), Shires house
  • Santon George, Blade's farm
  • Scriven John, Thorn hill
  • Shields Henry H., Bank's farm
  • Shields Hy., Dodholine wood
  • Smith Mrs. Hannah, Market pl
  • Smith Thomas, Hanover house
  • Stott John, North moors
  • Sturdy Thomas, Whitehouses
  • Tebb James, Woodbine cottage
  • Thirkell William, Crankley
  • Thirkill Charles, Spring head
  • Thompson H. F. D., Fawdington lodge
  • Thompson William, The Lund
  • Turton Rt. (and cattle dealer), Prospect house
  • Umpleby Matthew, Low shires
  • Walker Charles, Driffield farm
  • Walker John, Long street
  • Yarker Thomas, Holly brook


Fire and Life Insurance &c., Offices.
  • London & Liverpool & Globe; John Smith, Market place
  • Prudential; W. Clark, Uppleby
  • Royal; John Chas. Bannister, Uppleby
  • Yorkshire; G. H. Smith, Market place; J. Rockledge, Market place


Grocers, Tea and Provision Dealers.
  • Atkinson Mrs. Sarah, Long st
  • Baines Charles, Long street
  • Bannister Mrs. Annie, (and wholesale) (& cattle cake, &c)., Market place
  • Barker Chas. Henry, Uppleby
  • Barker William, Market place
  • Bland Misses Sarah and Mary Jane, Uppleby
  • Carris Miss Annie (and draper), Market place
  • Dale Christopher, Long street
  • Frankland John, Spring head
  • Haynes G. (and confectioner), Long street
  • Lee Miss Sarah (and confectioner), Chapel street
  • Robinson Mrs. Eliz., Long st
  • Sturdy Mrs. Mary, Spring head
  • Turton John (and cattle cake, &c)., Market place
  • Woodson, Mrs. Eliza, Long st


Hair Dressers.
  • Ellis Charles, Market place
  • Taylor Alfred, Market place


Hotels, Inns, &c.
  • Angel Hotel, Market place; William Mountain
  • Bay Horse, Long Street; Mrs. Ellen Oliver
  • Blue Bell, Uppleby; W. Hall
  • Commercial, Market place; Samuel Beesley
  • Fleece Inn, Long street; Thomas Hartley
  • George Hotel, Market place; James Haynes, proprietor, (commercial and posting house) (agent for J. Smith's Tadcaster ales)
  • Green Tree, Long street; Mrs. Jane Shipley
  • Horse Shoe, Long street; Thomas Snowden
  • Jolly Farmer, Spring street; George Webster
  • Malt Shovel, Spring street; Thomas Swales
  • New Inn, Long st.; J. Robinson
  • Punch Bowl, Long street; Thomas Dobson
  • Royal Oak, Long street; Mrs. Ann Thompson
  • Traveller's Rest, Crankley; Francis William Pickup
  • Unicorn Inn, Long street; George Haynes
  • White House Inn, Whitehouses; Thomas Sturdy
  • York Hotel, Market place; John Boulton


Ironmongers, &c.
  • Barker Frank, Spring head
  • Barker Robert, (and manufacturer of butcher and table steels), Market place, (and general fitting smith shop)
  • Smith Thomas, Chapel street


Joiners and Wheelwrights.
  • Hogg John, Chapel street
  • Lawn William, Long street
  • Plowman William, Long street
  • Williamson Wm., junr. (and builder), Oak Tree house
  • Williamson Wm., senr., High street


Land & Estate Agents.
  • Dickson Francis, Uppleby
  • Robinson Fras. John Haxby, Market place
  • Rocliffe John, Market place
  • Snowdon Wm. (house, and com.), Market place


Millers.
  • Easingwold Union Steam Flour Mill Co., Ltd., Long street; George Taylor, secretary
  • Summersgill Wm., Water mill


Nurserymen and Gardeners, &c.
  • Bell Francis, Church hill
  • Hall Thomas, Long street
  • Hebdon Wm. (and seedsman, &c.), Long street


Painters, Paperhangers, &c.
  • Allan Wm. Acaster, Market place
  • Fairbourn Mrs. Ann, Market place
  • Sadler Thomas, Chapel street


Plumbers, &c.
  • Cariss Thos. Douglas, Market place
  • Sadler Thomas William (and painter, &c.), Chapel street
  • Smith Thomas, Chapel street


Printer.
  • Smith George Hudson, Market place (letterpress and lithographic printing works, and spirit merchant, &c.)


Saddlers and Harness Makers.
  • Earnshaw Wm., Chapel street
  • Linfoot Joseph, Market place
  • Stephenson Joseph, Market pl
  • Webster George, Spring street


Solicitors.
  • Hayden Albert Ed., Market pl
  • Robinson & Son, Market place
  • Robinson Francis John Haxby (& clerk to Union, to Assessment Committee, and to School Attendance Committee; and steward of the manor of Husthwaite), Market place
  • Robinson Octavius (& clerk to Justices, registrar of County Court, clerk to Bulmer West Highway Board), Market pl


Surgeon.
  • Hicks Edwd. Buller (medical officer of health for Easingwold union), Spring head


Surveyors.
  • Britton John Robt., Long st
  • Snowdon Wm., Market place
  • Thompson Geo. (road), Long st


Tailors and Drapers.
  • Bland Thomas, Long street
  • Cowling Robert, Chapel street
  • Smith John (and agent to Pullar & Sons, dyers, Perth), Market place
  • Stirk John, Long street


Veterinary Surgeons.
  • Sedgwick Richard, Uppleby
  • Shepherd J. A. Yates, Market place
  • Thornton James, F.R.C.V.S., Prospect house, Market pl


Watch & Clock Makers, &c.
  • Barker Frank, Spring head
  • Brookhouse Robert, Market pl


Wine and Spirit Merchants.
  • Bannister Mrs. A., Market pl
  • Smith G. H., Market place



RASKELF TOWNSHIP
  • Post Office at Thomas Wright's, Raskelf. Letters via Easingwold arrive at 7-0 a.m., and are despatched at 5-15 p.m.
Miscellany of trades
  • Arrowsmith Amos, bootmaker
  • Appleton James, blacksmith
  • Blackburn Francis, grocer and shoemaker
  • Brown Francis, vict., Three Tuns
  • Daniel Mr. Robert, Spring house
  • Elsworth Thomas, joiner and builder
  • Hodgson Edwin James, vict., Spring house, Raskelf station
  • Hodgson George Thomas, joiner and wheelwright, Black Bull Inn
  • Hodgson Mrs. J., vict., The Old Black Bull Inn
  • Hodgson Mrs. Pleasant, Estate offices
  • Lawson Thomas, blacksmith
  • Leonard William, butcher
  • Lucas Joseph, schoolmaster
  • Maskew John, shopkeeper
  • Mitchell John, station master
  • Mosley Rev. Ed. Richard, M.A., Vicarage
  • Reading Room and Library; J. W. Maskew, sec.
  • Rutter James Waller, tailor and draper
  • Smith Robert, bricklayer
  • Wright Thomas, grocer, Post office


Farmers.
  • Baines Wm. (and brick and tile manufacturer)
  • Beck William, Upper Town farm
  • Blackburn Thomas
  • Bolton Thomas, Boscar grange
  • Bride James, West Moor farm
  • Brown William, Greenfield house
  • Daniel Thomas, Spring house
  • Dixon Henry, Derring's farm
  • Dunnington John, Sam house
  • Gill William, Boscar grange
  • Gilroy Andrew, Pound farm
  • Hawking Henry, Raskelf hall
  • Hutchins Silvester
  • Kaye Richard & George, Boscar
  • Leonard Joseph, Glebe House farm
  • Mason Richard, Town End farm
  • Robson Robert, Town farm
  • Shepherd James, village farm
  • Shepherd Thomas (and potato merchant), North Town farm
  • Sigsworth James
  • Temple George Henry, Park house
  • Wilkinson Thomas, Cold Harbour farm


Scan, OCR and html by Colin Hinson. Checking and correction by Peter Nelson.