Hide

Sheffield Directory of Trades and Professions for 1829

hide
Hide
Hide
Hide

Transcript of the entry of 'professions and trades'
for SHEFFIELD in Pigot's Directory of 1829.

Post Office,

  • Norfolk-street, Mr. Joseph Wreaks, Post Master.
  • Letters for London, Birmingham, the South and West of England, and South Wales are despatched every morning at one and half past six, and arrive every afternoon at half-past three.
  • Letters for Manchester, Stockport, Westmoreland, Cumberland, North Wales and Ireland are despatched every morning at five, and arrive every evening at six:
  • Letters for Manchester, by way of Glossop, and to Liverpool and Dublin are despatched every afternoon at two, and arrive every day at twelve.
  • Letters for Bawtry, Rotherham, the North of England, Lincolnshire, Norfolk, Suffolk and Cambridgeshire are despatched every morning at half-past nine, and arrive every afternoon at four.
  • Letters for Leeds, Barnsley and Wakefield are despatched every afternoon at four, and arrive every morning at a quarter past one.
  • Letters by a Mail cart to Rotherham are despatched every afternoon at four, and arrive every evening at nine.
  • Foreign letters are despatched every Monday and Thursday evenings.
  • Office hours. The office opens at seven in the morning in summer, and eight in winter, and closes at ten throughout the year.-Letters can be put in the office till half-past ten, by paying one penny with each, and after that hour, to the time of despatching the Mails, by paying sixpence with each.

Gentry & Clergy,

  • Adam Mrs. Upperthorp
  • Allen Joseph, gent. Allen street
  • Andrews Mrs. Ruth, Broomhall mill
  • Appleby Mrs. Alathea, Broad lane
  • Atkin Hannah, 36 Norfolk street
  • Badger Miss Jane, Broomhill
  • Badger Mrs. Jane, Pond street
  • Badger Julia, Highfield terrace
  • Barber Mrs. 1 Carver street
  • Bardwell Sarah, Post-office yard
  • Bardwell Susan, Post-office yard
  • Battie Sarah, Attercliffe common
  • Batty Miss, Westfield terrace
  • Bayley Benjamin, esq. West street
  • Beet Richard, gent. 82 Allen street
  • Belk George, gent. Wheeldon street
  • Bell Mrs. Ann, Attercliffe
  • Berry John, gent. 20 Portobello
  • Best Rev. Thomas, Wilkinson street
  • Birks Lydia, Attercliffe
  • Blackburn Rev. John, Attercliffe
  • Blacklist Alice, Sharrow head
  • Blagden Miss Ann, Spring place
  • Blakelock Mary, Leavy Greave
  • Boden Rev. James, Western bank
  • Booth Mrs. Sarah, Cliff house
  • Boothby William, gent. High house
  • Botts Miss, Bridgehill, Bridge houses
  • Bowden Miss Ann, Western bank
  • Bower Mrs. Mary, Tower hill
  • Bridgman Rev. Thomas, West street
  • Broomhead Mrs. 25 Fargate
  • Brownhill Ann, 11 Paternoster row
  • Cadman John, gent. Rockingham street
  • Calder Rev. Frederick, West street
  • Carr Ann, 4 Gell street
  • Carrington Neve, 8 Redhill terrace
  • Cawton Ethelred, gent. 11 Solly street
  • Cecil Joseph, gent. Philadelphia
  • Chisholm Mrs. Martha, Philadelphia
  • Clough Miss Harriet, Pittsmoor
  • Collier Ann, Broad lane
  • Cooper David, gent. Neepsend
  • Cotterill Miss Ann, Wilkinson street
  • Creswick Harriet, 12 Paternoster row
  • Crompton Rev. Samuel, Chapel walk
  • Cullen Rev. Jonathan Edward, Wadsley
  • Didsbury Ann, 57 Norfolk street
  • Dixon Rev. Francis, 6 Sycamore street
  • Dungworth Jonathan, gent. 22 Burgess street
  • Eadon George, gent. Norfolk street
  • Ebert Michael, gent. top of West street
  • Elgie Henry, gent. Leavy Greave
  • Etches Mary, top of Broad lane
  • Farrar Rev. John, Beet street
  • Feather Mrs. Arundel street
  • Fenton Colonel, Wood hill
  • Fernell Mrs. Charlotte, Highfield
  • Finningley John, gent. 85 Allen street
  • Foster Mrs. Sarah, Mount Pisgah
  • Frith Miss Ann, Upperthorp
  • Frith Miss Elizabeth, Upperthorp
  • Frith Joseph, gent. Upperthorp
  • Furniss John, gent. Red place, Redhill
  • Glaves William, gent. Fitzallan street
  • Gray Mrs. Sarah, 18 Gell street
  • Grayson Miss Ann, Harvest lane
  • Greaves John, gent. Burn Greave
  • Green Mrs. Eliz; Mount Pisgah
  • Hancock Mary, 9 Charles street
  • Harrison Mrs. Charlotte, Western bank
  • Harrison Eliza, Crooke's moor
  • Harrison Jane, Crooke's moor
  • Harvey Mrs. Elizabeth, Broom spring
  • Harwood Mrs. Elizabeth, Highfield
  • Hattersley Mrs. Elizabeth, 23 Gell street
  • Hawksley Gen. gent. Philadelphia
  • Hawley Mrs. Hannah, Weston place
  • Hawley Thomas, esq. Highfield house
  • Henshaw Rev. William, Rockingham street
  • Hibbard Thomas, gent. 18 Redhill
  • Hill Miss Ann, 56 Wicker
  • Hinchcliffe Rebecca, 27 Nursery street
  • Hind Mary, 11 Broad lane
  • Hobson Mrs. Ann, Broom spring
  • Hobson Hannah, 16 Redhill
  • Hodgson Rowland, gent. Highfield
  • Holborn Robert, gent. top of Broad lane
  • Holland Mrs. Mary, Philadelphia
  • Holmes Thomas, gent. Attercliffe common
  • Hooks Miss Hannah, Glossop road
  • Humphreys Ann, 3 Division street
  • Hutchinson William, gent. Shire green
  • Ingham William, gent. Hill top, Attercliff
  • Jeffcock William, esq. High Hazels
  • Johnson Esther, 49 Norfolk street
  • Johnson Michael, gent. Hilltop
  • Jolly Sarah, 4 Division street
  • Keaton William, gent. Highfield
  • Kirk John, gent. 15 Portobello
  • Kirkby Hannah, Broad lane
  • Kirkby Mrs. Bridge hill, Bdge houses
  • Knight Rev. James, 14 Eyre street
  • Lambert Francis, gent. 40 Norfolk street
  • Langston Rev. Stephen, Brook hill
  • Laycock John, gent. 2 Gell street
  • Lee Joseph, gent. Upperthorp
  • Mabson Mrs. Sarah, Upperthorp
  • Mackenzie Mrs. Sh. Sharrow moor
  • Marriott William, sen. gent. Attercliffe
  • Marsden William, gent. 3 Mill sands
  • Meller Sarah, Shire house, Shire grove
  • Miller Rev. William E. Westfield terrace
  • Milner John, esq. Attercliffe
  • Mitchell Elizabeth, Broad lane
  • Moore Mary, Highfield terrace
  • Morton Joseph, gent. 13 Solly street
  • Mower Betty, 3 Howard street
  • Nelson Ellen, 6 Carver street
  • Newton Elizabeth, 20 Howard street
  • Nicholson Miss Sarah, Wilkinson street
  • Parker Dorothea, Bridge houses
  • Parker Hugh, esq. Bank street
  • Parker Rev. Francis, Leavy Greave
  • Parkinson Samuel, gent. Sharrow lane
  • Payne Thomas Aldam, esq. Loxley
  • Pearson Mary, Highfield terrace
  • Philipps Rev. Nathan). Broom bank
  • Preston Rev. Matthew, 3 Orchard street
  • Pruen Rev. Thomas, West street
  • Rawson Miss, Wardsend
  • Rawson Miss Maria, Philadelphia
  • Rawson Robert, gent. Philadelphia
  • Rawson William Ford, esq. The Mills
  • Raybould Mrs. Hannah. Carwood lodge
  • Richardson James, gent. 89 Allen street
  • Richardson John, gent. George street
  • Ridge Joseph, gent. North street
  • Rimington Mrs. Mary, Hilsbury
  • Rimmer Rev. Richard, Norfolk row
  • Rivington Miss Margaret, Wilkinson street
  • Roberts Mary, Leavy Greave
  • Roberts Mary Ann, 83 Arundel street
  • Roberts Miss Jane, 19 Gell street
  • Rodgers Ann, Union street
  • Rodgers Mrs. Highfield terrace
  • Rodgers Mrs. Ann, Wilkinson street
  • Rodgers Joseph, gent. 2 Eyre street
  • Rose Benjamin, gent. Woodside
  • Rowland Miss, top of West street
  • Sanderson Mrs. Mary, Wilkinson street
  • Sayle Benjamin, gent. Brightside
  • Schofield Thomas, gent. 12 Norfolk street
  • Shearwood Mrs. Ann, Sharrow moor
  • Shepherd John, gent. 17 Solly street
  • Simpson John, gent. Glossop road
  • Smilter Ann, 2 Howard street
  • Smith Mrs. Mary, Wilkinson street
  • Smith Mrs. Sarah, Carwood
  • Smith Rev. Thomas, Philadelphia
  • Smith William, gent. Gell street
  • Sorby Henry, gent. Woodbourn
  • Souter Whittington, gent. Beet street
  • Stacey Sarah, Church street
  • Staniforth William, sen. gent. 3 Castle street
  • Stuart Jane, Portobello
  • Swallow Richard, esq. Newhall
  • Sykes Elizabeth, 55 Norfolk street
  • Taylor Mary, Hill side, Bridge houses
  • Taylor Mrs. Martha, Wilkinson street
  • Tinker Samuel, esq Brush house
  • Townrow Ann, 16 Surrey street
  • Trippet Mrs. Sarah, Wilkinson street
  • Turner Mrs. Glossop road
  • Turner William, gent. 17 West street
  • Vale Rev. W. H. Springfield
  • Verdon Brittain, esq. Brook hill
  • Vickers George, esq. Penistone road
  • Ward Samuel Broomhead, esq. Sharrow lane
  • Ward Was. esq. Harvest lane, Bridge houses
  • Waterhouse Hannah, 19 South street
  • Waterhouse Mrs. C. Brook hill
  • Watson George, gent. Attercliffe
  • Watson Thomas, gent. Woodside
  • Watson Thomas. gent. George street
  • Webb Susannah, top of Broad lane
  • Wheat Henry, esq. Norwood hall
  • White Mrs. Mary, Western bank
  • White Rev. William, Crook's moor
  • Whitelock Henry, gent. Philadelphia
  • Whitham Charles, gent. Sharrow head
  • Wigfall Peter, gent. Highfield
  • Wild Mary, Red hill
  • Wilkinson Elizabeth, 8 Howard street
  • Wilkinson Sarah, 51 Norfolk street
  • Willey Mary, 12 Wicker
  • Wilson Mary, Gell street
  • Withers Benjamin, gent. 5 Pinstone street
  • Withers Mrs. Mary, Broom bank
  • Woodhouse Mrs. H. Mount Pisgah
  • Woodhouse Henry, gent. Mount Pisgah
  • Wright John, gent. 20 Workhouse lane
  • Wright John Wm, gent. Pinstone street
  • Younge George, esq. Sheaf house

Academies Seminaries and Public Schools,
Not otherwise described are Day Schools.

  • Abraham John Hessey, F.L.S. (classical, mathematical, commercial & philosophical) Holygreen house
  • Blythe Mary & Ann, 10 St. James' street
  • Brady Mary & Rebecca, Leavy Greave
  • Brelsforth William, Wicker
  • Cawood Job, School croft
  • Chadwick Jane, Orchard street
  • Cowley William, Figtree lane
  • Cullen Rev. John Edward, Wadsley
  • Douglas Thomas, 47 Tond street
  • Eadon John (day and boarding) Red hill
  • Fawcett Mary Ann & Martha (ladies' boarding) Belfield house
  • Fox Edward, Assembly rooms, Norfolk street
  • Fox Thomas, 4 Duke street
  • Free Grammar School, Crook's moor--Rev. William White, Ma. headmaster.; Rev. Thomas Pruen, second master; William Kirk, mathematical assistant
  • Free School, High street, Park- Joseph Earnshaw, master
  • Gaskill Har. Church, 17 Norfolk street
  • Grant Jane & Isabella, 20 West street
  • Green Jane (ladies' boarding) Westville house
  • Green Misses (ladies' boarding) Philadelphia
  • Guion James, Broad lane
  • Hall Hannah, (boarding & day) Glossop road
  • Hayward Elizabeth, 24 Shales moor
  • Haywood Joseph, Infirmary lane
  • Ingle William, Broom spring
  • Kelly Hugh, Bracco
  • Law Martha, 58 Norfolk street
  • Lee Henry, Rockingham street
  • Lodge Jane (day & boarding) Attercliffe
  • Megginson George, Netherthorp
  • Mycock John, 42 Holly street
  • Parkins Hugh, Surrey street, & Rockingham street
  • Roberts Sarah, 43 Broad lane
  • Salt Mesdames, 16 Eyre street
  • Salt S. 29 West bar
  • Sambourne Eliza (boarding) Highfield
  • Sanderson Misses (boarding) 50 Norfolk street
  • Sewell James, Joiner street, Wicker
  • Simms Eliza Cath. 4 Paradise square
  • Stacey Sarah, 22 Smithfield
  • Stones And. William, Paradise square
  • Tattershall Elizabeth, Broomhall lane
  • Taylor Hannah, (French) 26 Norfolk street
  • Thompson Robert (commercial & drawing) Portobello street
  • Thornhill Ann, Thornhill cottage
  • Tomlinson John, Crooks
  • Topham Joseph, Dunfields
  • Tozer Mary Ann, 18 Portobello
  • Unwin Hannah, 12 Cherry row
  • Unwin John, top of Duke park
  • Walsh Margaret, 10 Norfolk street
  • Ward Thomas, Walkley
  • Westbrook John, 36 Pea croft
  • Whittington Sowter, South street, Park
  • Wild Elizabeth, George street, Little Sheffield
  • Wilkinson George (day & boarding) Broom hall
  • Willey Mary, 12 Wicker
  • Withys Misses (ladies' boarding) Nursery street
  • Worrall Sarah, 62 Carver street
  • Wright William, 18 Bark street

Accountants,

  • Baskett Joseph, 2 Burgess street
  • Booker Thomas, 66 Norfolk street
  • Buxton Jonathan, Court-house, Ecclesall gaol, Sheffield moor
  • Cockayne William, 73 Carver street
  • Cooper George, 92 Broad lane
  • Farnworth William, (and inspector of weights & measures for the township of Sheffield, & clerk of the Sheffield market) 3 Market street
  • Foote Joseph, 28 South street, Sheffield moor
  • Gregory Joshua, Coal-pit lane
  • Hobson Thomas, 13 Wicker
  • Perkins John, 5 Paradise square
  • Rogers George, 55 Camps lane
  • Skidmore Jehoiada, 87 Fargate
  • Unwin Edwin, Fruit market

Agents,
(See also Fire, & C. Office Agents.)

  • Booker Thomas, (general) 68 Norfolk street
  • Booker Thomas, (to the Sheffield Coal Company) Darnall
  • Bright Paul (land) 21 Wicker
  • Broadbent Jonathan Wait, Canal wharf
  • Burbeary Benin. (to the Commissioners of the Sheffield market) Church street
  • Elliott John (for all kinds of goods plated on steel, & manufacturer of the much-improved apparatus for producing oil gas)11 Church street
  • Ellison Michael (to the Duke of Norfolk) Eyre street
  • Foote Joseph (to T. Holy, esq.) 28 South street, Sheffield moor
  • Fox Edward, (army & navy) Norfolk street
  • Gregory Joshua, (general) Coal-pit lane
  • Hobson Joseph (to the Canal Co.) Orchard street, Park
  • Hobson Thomas, 13 Wicker
  • Howlden Richard, Glossop road
  • Lawton John (for linen & flannels) 7 Bank street
  • Schofield Benjamin, (to the Sheffield and Hallamshire Savings Bank) Watson walk
  • Sellars Jeremiah, (to the Tinsley Coal Co.) Canal wharf
  • Skidmore Jehoiada (commission & house) 87 Fargate
  • Staniforth Thomas (for all kinds or Sheffield goods) 19 Radford street
  • Turner William, (commisn.) 20 Hoyle street
  • Unwin Edwin, Fruit market
  • Wilkinson James (to the Low Moor Iron Company) Arundel street

Anvil Makers,

  • Alsop William & John, South street
  • Armitage, Morgan & Henry, Mousehole forge
  • Burdekins & Hawley, Carver street
  • Hill Thomas, 16 Wicker

Architects,

  • Botham & Worth, Chapel walk, Norfolk street
  • Harrop John, 29 West street
  • Leather John, Norfolk street
  • Unwin William, St. James' row
  • Worth Samuel, Chapel walk

Attorneys,

  • Branson Thomas, St. James' row
  • Brookfield Charles, 20 Paradise square
  • Broomhead Henry, 17 Paradise square
  • Burbeary Benjamin, Bank court, Church street
  • Copeland John, Hartshead
  • Dixon John, Market street
  • Greaves & Furniss, Paradise square
  • Hardy Andrew Allan (coroner) 19 Queen street
  • Haywood Joseph, 19 Paradise square
  • Hoyle John, Netherthorp
  • Kirkby Henry, Hartshead
  • Newton Charles, 11 Wicker
  • Palfreyman Luke, 4 Bank street
  • Parker, Brown and Parker, St. James' street
  • Parker John, Bank street
  • Pierson Thomas, jun. 1 Paradise square
  • Rodgers Robert, 21 Bank street
  • Siddell John, 9 George street
  • Smith Albert (clerk to the magistrates) 11 Castle street
  • Smith Thomas, Division street
  • Smith William, 24 Bank street
  • Sorby James, Market street
  • Staniforth John, 4 Castle street
  • Swindon John, Dixon lane
  • Tattershall and Hoole, Quaker's Meeting passage
  • Thompson William, Barker pool
  • Turner Samuel William, 13 Change alley
  • Wade William Nettleship, 6 King street
  • Waterfall Henry, 1 Fargate
  • Watson George, 11 Norfolk row
  • Watson John (law clerk to the River Dun Company, & receiver to the Sheffield Assay office) 3 Bank street
  • Wheat James & John, 18 Paradise square
  • Wilson & Younge, East parade

Auctioneers & Appraisers,

  • Bardwell Thomas Newman, 7 Haymarket
  • Clayton John, Paradise square
  • Clayton William Henry, 6 Campo lane
  • Haves John (appraiser) Haymarket
  • Heald William, 20 Wicker
  • Knowles Francis, Barker pool
  • Saunders William Henry, East parade
  • Schofield Benjamin, Watson walk
  • Skidmore Jehoiada (appraiser) 87 Fargate
  • String Robert, 2 Change alley

Auger Makers,
(See also Joiners' Tool Dickers.)

  • Abbey Charles, Division street
  • Farr John, Young street, Sheffield moor
  • Hannah Alexander, Young street, Sheffield moor
  • Kay Samuel, Blackwell's yard, Church street
  • Round William, 68 Allen street
  • Senior Samuel, Bottom of Carver street
  • Sorby John & Sans, Spittal hill
  • Taylor William, Furnival street

Awl Blade Makers,

  • Briggs Samuel, 52 Softy street
  • Cocker & Sons, Hathersage, near Sheffield
  • Cook Robert, & Co. Hathersage, near Sheffield
  • Greaves William, 4 Broad street, Park
  • Hall Thomas, Jessop street
  • Heath Thomas, Little Sheffield
  • Howson Joseph, 40 Oborne street
  • Nicklin Elizabeth, 65 Rockingham street
  • Roston Luke, South street, Sheffield moor
  • Roston William, 18 Bridge street
  • Southern William, Cumberland street
  • Thornhill Samuel, Court, 8 Broad lane
  • Walker Abraham, 22 Pea croft
  • Wild John, Pond hill

Bakers & Flour Dealers,

  • Barker William, 17 Scotland street, Park
  • Barker William, 10 Baker's hill
  • Barlow William, 20 Castle street
  • Bell Joseph, 103 Fargate
  • Bissell Elizabeth, 54 South street
  • Buttler Samuel, Attercliffe
  • Champion Peter, 13 Pinfold street
  • Charlesworth Thomas, 17 High street, Park
  • Clement Thomas, 7 South street
  • Cundy Francis, 45 Scotland street
  • Cundy Isaac, 30 Westbar
  • Dungworth Joshua, 23 Howard street
  • Ellis John, 63 Bridge houses
  • Goodison John, 34 Westbar green
  • Hutchinson Thomas, Silver st head
  • Knapton John, 17 Orchard street
  • Lockwood Benjamin, 7 Shude hill
  • Macley John, 77 Norfolk street
  • Marriott John, 2 Eyre lane
  • Marriott John, 11 Market street
  • Moore John, Holly sheet
  • Powell John, 11 Trippet lane
  • Reckless William, 77 Wicker
  • Shallcross George (to the army) 43 Gibraltar street
  • Watts William, 17 Hartshead
  • White William, 22 Gibraltar street
  • Wolstenholme Thomas, 2 South street, and 15 Scotland street

Band Box Makers,

  • David Thomas, Court, 17 King street
  • Sutton Mary, 26 King street

Bankers,

  • Parker, Shores & Co. Bank street- (draw on Morlands, Auriol and Co. London)
  • Rimingtons & Youngs, 46 High street- (draw on Masterman, Peters & Co. London)
  • Walkers, Eyre & Stanley, Church street-(draw on Barclay, Tritton & Co. London)

Basket & Skip Makers,

  • Davy Joseph, 68 Westbar
  • Lindley William, 16 Silver street head
  • Needham John (and cane worker) Pinstone lane
  • Needham Sarah, 19 Westbar
  • Pearson Jon., Court, Fruit market
  • Smith Samuel, 29 King street
  • Summerfield Anthony, 76 Fargate

Bellows Makers,

  • Linley Thomas & Son (patentees of the treble circular & long shaped bellows, also common) 1 Stanley Street, Wicker
  • Steel Jesse, 11 Westbar

Blacking Manufacturers,

  • Burgins Amelia, 11 Coalpit lane
  • Garratt George, 31 Hoyle street
  • Harrison John, 56 Westbar
  • Owen Thomas, 19 Pinfold street
  • Stones Samuel, 11 Bank street
  • Underwood William, 59 Porter street
  • Walmsley William, Scargill croft, Bank street

Blacksmiths,
(See also Whitesmiths.)

  • Awdas Robert, Attercliffe
  • Barnes Samuel, Gibraltar street
  • Burrows Robert, Norfolk street
  • Fills John, Shire greet
  • Greaves George, Penistone road
  • Grinold Richard, Canal bridge
  • Haigh George, Attercliffe
  • Hall John, George street, Little Sheffield
  • Howard John, Jehu lane
  • Hutton Alfred, South street, Park
  • Ibberson Joseph, Duke street, Park
  • Liversidge Joseph, Broad street, Park
  • Lockwood Isaac, Ladies bridge, Wicker
  • Reaney John, Darnall
  • Shaw John, Darnall
  • Simpson John, Portobello street
  • Smith Benjamin, Wadsley bridge
  • Sorsby Thomas, 23 Lambert street
  • Stancer George, 7 Wicker
  • Swift Benjamin, Wadsley bridge
  • Swindells & Ashton, Duke's;. Park
  • Taylor Benjamin, Canal bridge
  • Taylor Joseph, Owlerton
  • Vardy Joseph, Lower Heely
  • Walker John, Grimesthorp
  • Weightman William, Attercliffe
  • Wild Thomas, Little Sheffield
  • Wilson Hugh, Little Sheffield
  • Wood Jonathan, (& boiler maker) Duke street

Bone Merchants,
(See also Horn Merchants.)

  • Birkinshaw Jun. top of Bailey lane
  • Chumbley Jeremiah (and rag) 46 Barker pool
  • Fisher Joseph, 1 Cheney square
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Hawksley John, 60 Hollis croft
  • Hodgson George, (strugglers' grinding wheel) Norris fields
  • Howlden Ann, Solly street
  • Levey & Co. (& shell) 32 Bridge street
  • May William, 48 Pond street
  • Parker Samuel, Porter street
  • Richardson Francis, 1 Howson's yard, Carver street
  • Robinson William, (& rag) 44 Barker pool
  • Rooke John Spooner, Queen street
  • Taylor John (& rag) 49 Gibraltar street
  • Taylor Richard, (& hoof) 33 Coal-pit lane
  • Wild James and Son (and tips) 29 White Croft

Bone Scale Cutters,

  • Ashforth Jonathan, Court, 4 Meadow street
  • Beardshaw William (stag & horn) Court, 106 Broad lane
  • Bellamy George & William, Horrocks yard, Fargate
  • Bramall James, Red Lion yard, Coal-pit lane
  • Bramwell Thomas; 5 Carver street
  • Brownhill Jonathan (stag & buck) Grindle gate
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, Church street
  • Downes Matthew, 80 Yard, Oborne street
  • Gardiner John, Court, 86 Pea croft
  • Gaunt Joseph, 64 Hollis croft
  • Gore Arch. (stag & buck) Hollis croft
  • Grennill Mark, 7 Gibraltar street
  • Hadfield William, Smithfield
  • Hutchinson George, Wadsley
  • Lambert & Wigfall, Court, 7 Furnace hill
  • Makinson Thomas, Silver street
  • Milner Peter, Bailey lane
  • Newton Samuel, Arundell street
  • Oldham William, 65 Hollis croft
  • Owen Thomas, 5 Bailey lane
  • Pass Samuel, 25 Cool-tit lane
  • Richardson John, Pond street
  • Robinson Thomas, Rockingham street
  • Rose William, Wadsley
  • Seaman Samuel, 15 Shales moor
  • Sissons Benjamin, Well Meadows
  • Spooner Joseph, 4 Burgess street
  • Stork Charles, 5 Rockingham lane
  • Timm William, Beet street
  • Valentine Jonathan, Buckfields
  • Watkinson John, 33 Peacroft
  • Wilson William, Court, 51 Westbar grn

Bookbinders & Stationers,

  • Crookes Septimus (working stationer & gilder) 2 Orange street
  • D'Arcy ---, West street
  • Ford William & Thomas, 9 Change alley
  • Leader Robert, 19 Angel street
  • Sunderland James, 9 New Church street
  • Wade John, 43 Bridge street

Booksellers & Stationers,

  • Blackwell John, 48 High street
  • Buxton John, 34 South street
  • Cockburn Thomas, 28 Fruit market
  • Gales Ann (and sub-distributer of stamps) Hartshead
  • Gillott John, 26 Church street
  • Law Hannah (stationer) South street, Sheffield moor
  • Laycock Maria & Sophia, 52Norfolk street
  • Leader Robert, 19 Angel street
  • Pearce Joseph, 32 Gibraltar street
  • Platt Jonathan Clarke & Co. 6 Haymarket
  • Ridge George, 3 King street
  • Slater Susanna & Ellen, Fargate
  • Thompson Charles & William, 61 West bar, and 13 Market place
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate
  • Williamson John, 13 Norfolk row

Boot & Shoe Makers,

  • Aldam Benjamin, South street, Sheffield moor
  • Aldam John, 12 Jehu lane
  • Aldam William, Nag's Head yard
  • Barker James, 27 Pinstone street
  • Barker John, 9 Snig hill
  • Barker John, 47 Gibraltar street
  • Barker Samuel, 2 West bar
  • Barker Thomas, Broad street, Park
  • Barnett Samuel, 6 Angel street
  • Bartholomew Francis, St. James' row
  • Barton Godfrey, Little Sheffield
  • Batty Ann (warehouse) 35 High street
  • Bayes George, 102 Fargate
  • Beaumont James, 73 Shales moor
  • Beaumont Joseph, 3 Paradise street
  • Beaumont Joseph, 79 Westbar grn
  • Berisford Joseph, 5 Market street
  • Blackhouse Stephen, 31 King street
  • Brameld Joseph, Court, 12 Chapel street
  • Briggs John, 62 High park
  • Broadhurst Thomas, 33 South street
  • Bromley James & Benjamin, 1 Angel street
  • Brooks James, 23 Pond street
  • Brooks Richard, 13 Silver street
  • Brown John, 31 Church street
  • Butterworth Thomas, 18 Pinstone street
  • Cartwright Joseph, Flat street
  • Cathrall Thomas, 7 Chapel street
  • Cavell Samuel, Attercliffe
  • Clarbrough Joseph, 79 Fargate
  • Clark William, 22 Solly street
  • Clark William, 4 Westbar green
  • Coates George, 57 Moorfields
  • Cooper-Thomas, 41 Gibraltar street
  • Crooks George, Wadsley
  • Dalton William, 14 Waingate
  • Deacon Thomas, Mill sands
  • Eyre Thomas, Sheffield-lane top
  • Fearn George, 8 Trinity street
  • Furniss John, 49 Nursery street
  • Gamble John, 5 Jehu lane
  • Garlick John, Allen street
  • Godly John, 68 Bridge houses
  • Grayson Thomas, 91 Broad lane
  • Green Benjamin, 15 Cross Smithfield
  • Green John, 60 Broad street, Park
  • Green William, Wadsley
  • Gregory James, 48 Solly street
  • Hall Thomas, Campo lane
  • Harrison John, 24 Broad street, Park
  • Heeley Elizabeth, 64 Westbar
  • Hinde Thomas, 13 High street
  • Hodgkinson James, Westbar green
  • Holland James, 2A High street
  • Howard John, 97 South street
  • Howe Robert, Wadsley
  • Hunt John, 5 Paradise square
  • Hutchinson Robert, 6 Oborne street
  • James Abraham, 48 Wicker
  • Jenkinson Thomas, 21 Waingate
  • Jerrison William, 7 Button lane
  • Johnson Benjamin, Attercliffe
  • Johnson Joseph, 26 Ball street
  • Jones Samuel, 31 Campo lane
  • Kirkby William, 8 Orchard street
  • Law John, 8 Bright street
  • Lengthall Smedley, Little Sheffield
  • Lord Joseph, 5 Market place
  • Marsden Gen. Silver-st head
  • Meggitt William, 74 Fargate
  • Mills James, Pondhill
  • Mirfin William Handsworth, Woodhouse
  • Mount John, 11 Pinfold street
  • Mount Samuel, 7 South street, Sheffield moor
  • Nell George, 13 Angel street
  • Newnham John, Grimesthorp
  • Nicholson Joseph, 3 Grindle gate
  • Nicholson William, 3 Smithfield
  • Oates James, near Wadsley bridge
  • Orton Thomas, 32 High street
  • Osborne Henry, Attercliffe
  • Osborne Joseph, Attercliffe
  • Pearce Joseph, 42 High street
  • Phenix Abraham, Wadsley bridge
  • Pilley John, Pond street
  • Richardson James, Cross Burgess street
  • Ripon John, Alien street
  • Rogerson William, 47 Allen street
  • Rotherham Anthony and Son, 27 Gibraltar street
  • Rowbotham Thomas, South street, Sheffield moor
  • Saxton William, 29 High street
  • Smith Thomas, 53 Charles street
  • Stenton John, 51 Moorfields
  • Stocks George, 95 Duke street, Park
  • Stones William, 28 Coalpit lane
  • Storey George, Duke street, Park
  • Tasker John, 2 Pond hill
  • Taylor James, Port Mahon
  • Thackray William, Shire green
  • Thompson Matthew, 41 Burgess street
  • Tingle John, 83 Carver street
  • Townsend James, 49 Barker pool
  • Trown John, 20 Lee croft
  • Turtle John, 8 Westbar
  • Turton William, 48 Trippet lane
  • Unwin Luke, Porter street
  • Wade William, Darnall
  • Walter Moses, Trippet lane
  • Ward George, Jessop street
  • Ward Thomas, 22 Workhouse croft
  • Wastnidge William, 3 Cheney square
  • Watkinson Samuel, 2 & 4 Flat street
  • Westerman Thomas, Attercliffe
  • Wheatley Jonathan, (warehouse) 5 Castle street
  • Wild John, Infirmary lane
  • Winchester John, 20 King street
  • Wright Robert, Arundel lane
  • Yates John, 3 Blonk street, Wicker

Boot, Shoe Heel and Toe Plate Manufacturers,

  • Bridgens John, Whitehouse lane, Little Sheffield
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Smith Joseph, Trippet lane
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham street

Brace & Bit Makers,

  • Abbey Charles, Division street
  • Bee James, Townhead street
  • Maw & Stayleys, Rockingham street
  • Round William, 68 Allen street
  • Senior Samuel, bottom of Carver street
  • Slater Joseph, Rockingham street
  • Sorby John & Sons, Spittal hill
  • Wright John & Son, George street, Little Sheffield

Brass Founders,

  • Batt & Kidgell, Court, 7 Meadow street
  • Bridgens and Arnott (and white metal) 15 Pond street
  • Colquhoun James, 37 High street
  • Cowin & Laver, 37 Holly street
  • Greaves & Newton, West street
  • Greaves George, 24 West street
  • Hague Thomas, West street
  • Haigh Abraham, Shude hill
  • Ingle & Trickett, Rockingham street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Longden, Walker & Co. Phoenix Foundry
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. George st and Norfolk street
  • Padley William, 69 South street
  • Pickslay, Appleby and Bertram, High street
  • Raworth Benjamin and Joseph, Arundel street
  • Stuart & Barton, Saville Works

Braziers and Tin-Plate Workers,

  • Arnold Joseph, South street, Park
  • Bolland Thomas, 93 Fargate
  • Colquhoun James, 37 High street
  • Kent John & Co. 13 Snig hill
  • Mason John, 74 Westbar green
  • Milner Frederick William, Moorfields
  • Turner Thomas, (tin only) Westbar green
  • Walker Thomas, 15 Angel street

Brewers,

  • Nanson Edward & Co. Bridge street
  • Parker, Gouldthorp and Berry, Ecclesall Brewery, South street
  • Rawson Thomas & Co. Pond street
  • Turner Samuel, 3 Watson walk

Brewers-Retail,

  • Arculus Henry, Sharman's row
  • Bateman George, 31 Smithfield
  • Buckley George, Norris fields
  • Buckley James, 31 & 32 Eyre lane
  • Bunting William, Whitehouse lane
  • Carnall Mat. Tudor street, Sheffield moor
  • Clark-Henry, Hoyle street
  • Hall John, 87 Pea croft
  • Hollin William, 5 Parkgate
  • Marshall John, Duke street, Park
  • Martin Timothy, New street
  • Mettam Samuel, 49 Pond street
  • Morfitt John, Simms' croft
  • Parker Francis, Rockingham street
  • Skinner William, 7 Newhall street
  • Waller John, 78 Westbar green
  • Wilkinson John, 37 West street
  • Wilkinson William, 65 Westbar green
  • Young Benjamin, Matthew street, Shales moor

Britannia Metal Manufacturers,

  • Armitages & Standish, Eyre lane
  • Briggs William, Carver lane
  • Broadhead Samuel, 15 Queen street
  • Constantine Richard, 16 Scotland street
  • Cousins Joseph, 11 Garden street
  • Dixon & Son, Cornish place, Green lane
  • Froggatt James, Eyre street
  • Holdsworth William, 14 Angel street
  • Parkin William, Lee croft
  • Robinson & Kitching, South street
  • Vickers John, Garden street

British Wines-Dealers In,
(See also Wine & Spirit Merchants.)

  • Charlesworth Thomas, 17 High street, Park
  • Dearden Joseph, 15 Snig hill
  • Walker Benjamin, 27 High street
  • Waterfall John, 1 Fargate

Brush Manufacturers,

  • Hagger & Linley, 28 Campo lane
  • Hague John, Harvest la. Bridge houses
  • Jackson Isaac & Co. 3 Pinstone street
  • Jaques William, 5 Portobello street
  • Jeeves George & Son. Little Sheffield
  • Nadin William, 8 Bank street
  • Richmond Richard, 47 Westbar green
  • Unwin William, Coalpit lane
  • Wigfall George, Hill street, Little Sheffield
  • Woodcock 81. & Sons, 7 Change alley

Builders,
(See also Carpenters, &c.)

  • Allcard James, Rockingham street
  • Badger Jonathan, Portobello street
  • Brown Charles, West street
  • Brown James, 7 Division street
  • Brown Samuel, James and Roger, Rockingham street
  • Crossland & Clark, Allen street
  • Cundell Joseph, 11 Howard street
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Flockton Thomas & Son, Rockingham street
  • Frith Thomas, sen. Frith square, Stanley street
  • Hague & Petit, West street
  • Hague John, South street, Sheffield moor
  • Hague Thomas, Broad street, Park
  • Hanson John, Bow street
  • Harrop John, 29 West street
  • Hodgson William, Spring street
  • Howlden William, Solly street
  • Jackson John, 17 Moot fields
  • Johnstone John, Rockingham street
  • Marsden & Kirk, Lee croft
  • Senior John, Castle hill
  • White John, 16 & l7 Workhouse croft
  • Woodhouse Joseph & Jonathan, 8 Broad street, Pk

Butchers,
Marked thus * stand in the Shambles.

  • *Aldam John, Park
  • Allan John, 74 Scotland street
  • Allison John, Barker pool
  • *Ashby James, Bridge street
  • Baker James, 21 Lee croft
  • *Barge Joshua, High la. nr Eckington
  • *Barker Benjamin, Park
  • *Barker Henry, Park
  • *Barker James, Wisewood
  • *Barker John, Richmond
  • Barton Thomas, 7 Waingate
  • Batty William, Bridge houses & Nursery
  • *Belcher Thomas, Hall Carr place
  • Belt William, 94 Westbar green
  • *Booker Richard, Newfield green
  • Bottomley Ellis, 16 Pea croft
  • Bower Samuel, 91 South street
  • Bower William, Little Sheffield
  • Bowling John, 13 Flat street
  • *Bramhall William, Waingate
  • Brinnen James, Pye bank, Bridge houses
  • Brinnen James, Hill foot
  • *Brittain Samuel, West street
  • Broomhead Benjamin, Malin bridge
  • *Brown Matthew, Howard street
  • Browning Benjamin, 67 Bridge houses
  • Burton John, 31 Broad lane
  • *Butterill Joseph, Tinsley park
  • Buxton John, Little Sheffield
  • *Cardwell Joseph, Cricket Inn
  • *Cardwell William, Handsworth woodhouse
  • *Cavill George, Wood thorp common
  • Chapman Henry, 43 Nursery street
  • *Chapman Thomas, jun. Attercliffe
  • *Charlesworth Hiram, Attercliffe
  • *Charlesworth James, Attercliffe
  • Clark John, South street, Sheffield moor
  • *Clayton Francis, Nursery
  • Clayton George, 12 Tenter street
  • *Clayton William, 4 Wicker
  • Compton Eustace, Sharman's row
  • *Crookes John, Crabtree
  • Crossland Michael Wright, 42 Shalesmoor
  • Dale James, 68 Moorfields
  • *Darwent Richard, Handsworth Woodhouse
  • *Deakin David, Attercliffe
  • Dickinson Job. 86 Westbar green
  • Dobb Francis, 14 Duke street, Park
  • *Dodson John, Park
  • Ebert Frederick, 1 Pinstone street
  • Ellis Matthew, 47 Trippet lane
  • Elsworth Edward, Bow street
  • Farmer Joseph, 12 Fargate
  • Farnsworth Charles, Silver st head
  • Fawley Thomas & Henry, Attercliffe
  • Fawley William, 15 Flat street
  • Field Richard, Tenter street
  • Fisher Frances, 8 Trippet lane
  • Fisher John, 96 South street
  • *Fisher John, Darnall
  • Fisher Joseph, 15 Scotland street
  • Fisher Peter, 59 South Sheffield moor
  • Foster Joseph, 39 Church street
  • *Fox Joseph, Norfolk street
  • Franks William, 51 Church street
  • Frudd William, Duke street, Park
  • *Gatley Henry, 52 Moorfields
  • *Genn Henry, Tinsley
  • *Genn James, jun. Pittsmoor
  • *Genn James, sen. Pittsmoor
  • *Genn William Crabtree, Bright side
  • Gilliott Elizabeth, 52 Broad street, Park
  • *Gillott William, Clough hill
  • *Glave George, Nag's Head yard
  • Grant John, 74 Arundel street
  • Grant Mary, Allen street
  • *Habershon John, Handsworth Woodhouse
  • *Habershon Joseph. Attercliffe
  • *Habershon Matthew, Handsworth Woodhouse
  • Habershon Thomas, Attercliffe
  • Hall Charles, 85 Westbar green
  • Hallam Thomas, 35 Scotland street
  • Hammond Joseph, 15 Gibraltar street
  • *Hancock George, Allen street
  • *Hardwick James, 16 Wicker
  • *Harris John, Crabtree
  • Harris John, Pittsmoor
  • *Hawke Robert, Nursery
  • *Hebbard Rowland, Darnall
  • Hides Henry, 46 Westbar green
  • Hiller George, Market street
  • Hiller Henry, South street, Sheffield moor
  • *Hobson Amos, Wicker
  • *Hoole James, Hallam gate
  • *Horn Thomas, Glossop road
  • Houlgate Francis, Silver st head
  • Houlgate William, 9 Pinfold street
  • *Hoyland Hugh, Gleadley
  • Hoyland William, Tenter street
  • Hudson David, Coalpit lane
  • Hudson Henry, West street
  • Hukin John, 42 South street, Sheffield moor
  • *Hutchinson George, Lamb hill
  • *Hutchinson Henry, Lamb hill
  • *Hutchinson John, Lamb hill
  • *Hutchinson Samuel, Lamb hill
  • *Hutchinson Samuel, Richmond
  • *Hutchinson Thomas, Lamb hill
  • Jackson George, 84 Wicker
  • *Jenkinson James, Waingate
  • Johnson George, Pinstone street
  • Laister John, 23 Lee croft
  • *Laukes James, Harvest lane
  • Lenard Charles, 8 Snig hill
  • Light John, 41 Westbar
  • *Lindley John, Darnall
  • Littlewood Joseph, 9 Broad street, Park
  • Mabson William, Cricket Inn
  • *Machin Joseph, 65 Westbar & Owlerton
  • *Maleham William, Nursery
  • Marshall Charles, Infirmary lane
  • Marshall Thomas, Barker pool
  • Marshall Thomas, 24 Westbar
  • Middleton John, 66 Allen street
  • Miller John, 80 Westbar green
  • Morant Thomas, 16 Change alley
  • Morton William, 71 Scotland street
  • Naylor James, Lower Heeley
  • Naylor Thomas, Paradise street
  • Newton John, 84 Westbar green
  • *Nicholson Jacob, Shire green
  • Nicholson William, 14 Broad lane
  • North George, 20 Church street
  • Nuttall Lawrence, 42 Gibraltar street
  • Oakes William, 10 Coulston street
  • Oxspringe John, Shire green
  • Padley James, 44 South street
  • Parr John. 67 Westbar
  • Parr William, South street, Sheffield moor
  • Pass Edward, 5 Pinfold street
  • Pass James, Townhead st & Pitt's moor
  • Pass Thomas, 1 Pinfold street
  • Pass William, Bow street
  • Pearson James, 4 Broad street, Park
  • Proctor Joseph, Owlerton
  • Proctor William, 38 Pinstone street
  • Ralph Thomas. Owlerton
  • Ridgway William, Townhead cross
  • Roberts Joseph, Duke street, Park
  • Robinson & Markham, 73 Westbar green
  • Rodger William, Attercliffe
  • Rogerson Thomas, Chapel street, Bridgehouses
  • Roper William, Pinstone street
  • *Sandys Robert., Burn Greave
  • Shaw Thomas, 1 South street, Sheffield moor
  • Shimeld John, Attercliffe
  • Slack John, 17 New Church street
  • *Slater George, 60 Broad street, Park
  • Smith Francis, Charles street
  • Smith John, Little Sheffield
  • *Sneesby Charles, Park
  • Sneesby Richard, 46 Gibraltar street
  • Steel Joseph, 9 Bridge street
  • Stevenson Thomas, Millsands
  • Swift George, Wicker
  • *Taylor Samuel, Handsworth Woodhs
  • Taylor William, Darnall
  • *Thompson Susan, Cricket Inn
  • *Toyne David, Crook's moor
  • *Toyne Nathaniel, Broad lane
  • *Toyne Thomas, Arundel street
  • Troth William, 75 Shales moor
  • *Trought Mary Ann, Little Sheffield
  • Turner William, 45 Westbar green
  • *Vickers Godfrey, 51 Solly street
  • Warburton John, 5 Wicker
  • *Ward George, Handsworth Woodhouse
  • *Ward John, Wicker
  • *Ward Jonathan, Handsworth Woodhouse
  • *Ward William, Hackingthorp
  • *Watts Jonathan, Handsworth Woodhouse
  • Watts William, Handsworth Woodhouse
  • *Wheatcroft Thomas, Grimesthorp
  • Whitehead John, Bow street
  • *Widdowson John, Canal bridge
  • *Widdowson William, Handsworth Woodhouse
  • Wilkinson John, Grimesthorp
  • Wilks John, 45 Allen street
  • Woodward Michael, 38 Gibraltar street
  • *Woollen William, Wicker
  • Woolstenholme Thomas, 15 Scotland street

Button Manufacturers,
Marked thus * are Horn.

  • *Bellamy John, Broad street, Park
  • *Cosins & Smith, 7 Old street, Park
  • *Cousins George, Scotland street
  • Deakin John (gilt, plated and metal) 37 Garden street
  • Horton William, Sons & Co. (gilt and plated) Rockingham street
  • *Hudson William, Upper Heeley
  • Kitchen & Peacock, 60 Fargate
  • *Levick Ann & Son, 27 Pond street
  • Mappin Joseph and Son (pearl) Pepper alley
  • *Moseley Benjamin, Old street, Park
  • *Parker John, Upper Heeley
  • Rawson George, 10 Orchard lane
  • Roberts John (pearl) Backfields
  • Roberts William, (pearl) Backfields
  • *Rooke John Spooner, Queen street
  • Sawyer John, Hartshead
  • Thompson & Linley, Norfolk lane
  • Wragg William, (bone) Court, 19 Westbar

Button Mould Makers,

  • Allcard William, 36 Spring street
  • Bellamy John, Broad street, Park.,
  • Carr William, Bow street
  • France Peter & Sons, Saville street
  • Lister Joseph, New st Park
  • May William, 48 Pond street
  • Rawson George, 10 Orchard lane
  • Rooke John Spooner, Queen street
  • Shepherd Joseph, 47 Hawley croft
  • Stork Charles, 5 Rockingham lane
  • Wainwright John, Button lane

Cabinet Makers and Upholsterers,

  • Bailey Edward, 2 Bow street
  • Bardwell Ann, 95 Fargate
  • Barker Hugh, Barker pool
  • Brailsford Joseph Hill, 3 George street
  • Brown George, Bridge street
  • Bussey William, 1 Castle street
  • Cocking Robert, 30 Norfolk street
  • Cocking William, Furnival street
  • Ellis John, Fargate
  • Fairest Mary, Workhouse croft
  • Fowler William, 8 West street
  • Fox William, 13 Workhouse croft
  • Gillott George (& trunk maker) 8 Coniston street
  • Green George, 3 Queen street
  • Hartshorn Michael, 44 & 60 Campo lane
  • Hayes John, Haymarket
  • Haynes Roger, 39 South street, Sheffield moor
  • Jones J., Bridge street
  • Landers James, 93 South street, Sheffield moor
  • Latham William, 32 Fargate
  • Litster William, 6 Workhouse croft
  • Morris Joseph, 22 Townhead street
  • Outram Richard, 36 Portobello lane
  • Outram Thomas, Carver street
  • Outram William, 52 High street
  • Smith Sampson, 30 Backfields
  • Woodhead William, 58 Campo lane

Candlestick Manufactrs,

  • Hodgkinson John, Port Mahon
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Ratcliffe George, Love street

Carpenters & Joiners,
(See also Builders.)

  • Ainley Thomas, Bright street
  • Allcard James, Rockingham street
  • Alletson William, Nursery
  • Andrews Alice, Tenter street
  • Armitage John, Allen street
  • Badger Jonathan, Portobello
  • Bramall Edward, Division
  • Bramall Edward, Paternoster row
  • Carter Thomas, Bramall's yard, Norfolk street
  • Charlton Daniel, 2 Dixon lane
  • Clark Jonathan Fitzallan, Bridge houses
  • Clark William, Allen street
  • Cocker George, Attercliffe
  • Cooper Stephen, 9 Grindle gate
  • Crispin Richard, 30 Waingate
  • Croft Thomas, 19 Burgess street
  • Crossland & Clark, Allen street
  • Cundell Joseph, Howard street
  • Cutts Samuel, 3 Duke street
  • Drake William, South street
  • Drury Edward, & Sons, Eyre street
  • Elliott Benjamin, Attercliffe
  • Eyre Samuel, Glossop road
  • Fisher Thomas, Eyre lane
  • Flockton Thomas & Son, Rockingham street
  • Ford Thomas, Glossop road
  • Frith Thomas, sen. Frith square, Stanley street
  • Gillett William, 17 Westbar green
  • Guest Thomas, Long croft
  • Hague & Petit, West street
  • Hague Jonathan, South street, Sheffield moor
  • Hague Thomas, Broad street, Park
  • Hancock & Hirst, Bridge houses
  • Haynes Roger, 39 South street
  • Hodgson William, Spring street
  • Holdsworth George, Shepherd street
  • Holdsworth John, Shales moor
  • Howlden William, Solly street
  • Hudson William, Spring street
  • Hutchinson Joseph, 4 Arundel lane
  • Kirk & Fewsdale, 14 Wicker
  • Law John, Coulston street
  • Lemons Francis, 45 Lambert street
  • Marshall John, Barker pool
  • Nevill William, Shales moor
  • Radley Joseph, Court, 63 Scotland street
  • Raine Thomas, Queen street
  • Redfern Samuel, Nursery street
  • Shaw John, Pitt's moor
  • Simpson Joseph, 36 West street
  • Spittlehouse Edward, 72 Rockingham street
  • Staniforth Thomas, Duke street, Park
  • Styring George, 22 Lee croft
  • Wale John, 29 Shales moor
  • Walton Matthew, 40 Silver street
  • Walton Matthew, 11 Pea croft
  • Watts John, 56 Charles street
  • Webster Benjamin, Attercliffe
  • Webster Thomas, Spring street
  • White Jonathan, 16 & 17 Workhouse croft
  • Woodhead William, 11 Lee croft
  • Woolhouse Joseph & Jonathan, 8 Broad street, Pk

Carvers and Gilders,

  • Bower Benjamin, 3 Bow street
  • Eadon George, 2 George street
  • Guggicer Charles, 32 Church street
  • Henderson Robert, 7 George street
  • Marples William Edward, Barker pool

Case & Strop Makers,

  • Alcock John, 9 Queen street
  • Fisher James, Court, 19 Garden street
  • Jackson John (& Morocco worker) 1 Portobello street
  • Nichols Thomas, 20 Solly street
  • Oram & Adams, 35 West bar
  • Skidmore Charles, 12 Workhouse lane
  • Stones Joseph, Hartshead
  • Tankard James, 21 Snowhill, Park
  • Walker John, Furnival street
  • Walker Joseph, 33 Arundel street

Casters & Founders,

  • Atherton William, 28 Bridge street
  • Bridgens John, Whitehouse lane
  • Cardall Vernon, Trippet lane
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Dallaway Joseph, 8 Solly street
  • Dallaway William, Hoyle street
  • Haigh Abraham (brass) Shudehill.
  • Harrison Thomas, 14 Solly street
  • Haywood C. W. Queen street
  • Holmes Martha, Dunfields
  • Leek James, West street
  • Lomas John, 69 Shales moor
  • Pritchard John, Carver street
  • Steade & Co. 60 Moorfields

Chair Makers,

  • Bowling Thomas, Norfolk street
  • Brown George, Bridge street
  • Burton George, 28 Burgess street
  • Keats Joseph, 10 Hartshead
  • Saville Peter, 68 Fargate
  • Tyson James, 42 Solly street
  • Wright George, 64 Westbar green

Chasers,

  • Brookfield Thomas, (and embosser) 21 Charles street
  • Firth William, New Church street
  • Maxwell Thomas, Holly street
  • Milnes William, Long croft
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield

Cheesemongers,

  • Brownhill James, 19 Cattle street
  • Cox Henry, 4 Fargate
  • Frost George, Church street
  • Gregory James & Co. (and factors) 10 Haymarket
  • Gregory Richard (and factor) Haymarket
  • Harvey Francis, 1 & 13 King street
  • Hogg Christopher, 88 South street

China Glass & Earthenware Dealers,
(See also Earthenware Dealers and Cut Glass Dealers and Manufacturers.)

  • Johnson Ann & Son, 26 Fargate
  • Pickslay, Appleby & Bertram (glass) High street
  • Riley John, 80 Norfolk street
  • Walker Benjamin, 27 High street
  • Walker James, Union buildings, Union street
  • Waterfall John, 1 Fargate
  • Waterhouse Robert, 6 Westbar
  • Wilson David, (pastry) Silver st head
  • Wright John, 39 Gibraltar street

Clasp Makers,

  • Caterer Gilbert, Furnival street
  • Dearden John, 12 Copper street
  • Dickinson Enoch & Sons, Orchard lane
  • White John, Lower Meadow street
  • Wilson Elizabeth, Westbar green

Clothes Brokers,

  • Bartholomew John, 18 Westbar
  • Chapman & Stacey, 66 Westbar grn
  • Cohen Lazarus, 49 Westbar
  • Cowlishaw John, 3 Waingate
  • Davis William, 17 Westbar
  • Denholm Robert, 35 Gibraltar street
  • Fox John, Lee croft
  • Frost Thomas, 37 Bailey street
  • Griffith Ann, 12 Westbar
  • Harrott Thomas, 60 Westbar
  • Hulme William, Paradise street
  • Levy Reuben, 25 Snig hill
  • Naylor Robert, 15 Fargate
  • Otley John, 10 Union street
  • Ridgway William, 25 Snig hill
  • Spink John, 40 Westbar
  • Wroot Israel, 26 High street

Coach Builders,

  • Eels William, Mulberry street
  • Hutchinson John, 1 Porter street
  • Robinson Robert, 82 Fargate
  • Stead John, Stanley street, Wicker

Coal Masters,

  • Blagden Wrist. Coal wharf, Park
  • Hounsfield, Wilson & Co. Manor Colliery, Park
  • Newbould Thomas, William & George, South street, Sheffield moor
  • Rutherford Broomhead, Rutherford place
  • Sheffield Canal Coal Co. Office and wharf near the Canal Warehouse-Peter Frith, treasurer
  • Tinsley Coal Co. Canal wharf, Park

Comb Makers,

  • Barker George, 37 Campo lane
  • Cadman Seth, 2 Young street, Sheffield moor
  • Close Gen. Lower & Upper Heeley
  • Crocket Robert (horn and tortoise shell) 5 Arundel street
  • Deakin George, 100 Fargate
  • Gordon John, 11 Shudehill
  • Gordon John, 41 Spring street
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Hall James & Son (tortoise shell) Duke street, Sheffield moor
  • Haslam Samuel (horn, ivory and tortoise shell) 59 South street
  • Hodkin Thomas, New street, Westbar
  • Hodkin Thomas, Tudor street, Sheffield moor
  • Hyde William, 9 Meadow street
  • Hyde William & Sons, Furnace hill
  • Osborne John, 69 Broad street, Park
  • Priest Joseph, George street, Little Sheffield
  • Savage William, Richardson's yard, Bailey street
  • Stevenson & Atkinson, Cornhill
  • Swinscow Thomas, Hartshead
  • Wards, Brown & Morton, Howard street
  • Warrington Jonathan, 7 Court, 3 High street
  • Wild James and Son (pocket) 29 White croft
  • Wilson Samuel, 5 Orange street

Confectioners & Pastry Cooks,

  • Bagshaw H. South street, Sheffield moor
  • Blenkin Isaac, Shales moor
  • Cooper John, 1 High street
  • Copley Hannah (pastry), Lee croft
  • Deardon Joseph, 15 Snig hill
  • Harrison John, 56 Westbar
  • Harvey Ann, 37 Church street
  • Howe Michael, 13 Union street
  • Johnson Samuel, (pastry) Silver st head
  • Knapton John, 17 Orchard street
  • Mason Godfrey, Coniston street
  • Peacock Joseph, 28 Church street
  • Reckless William, 77 Wicker

Coopers,

  • Barber Benjamin, 1 Flat street
  • Battie William, 5 Townhead street
  • Brinsford John, Holly street
  • Clixby Thomas, 13 Campo lane
  • Dent Elizabeth, 23 King street
  • Derwent William, 39 Barker pool
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Duffield John, 8 Gibraltar street
  • Hall John, Campo lane
  • Howe Abraham, Eyre street
  • Lee John, Court, 38 High street
  • Middleton John, 11 St. James' street
  • Morfitt & Rhodes, 18 & 19 Workhouse croft
  • Mottram William, Yard, 60 Broad street, Park
  • Owen Robert, Silver street head
  • Taylor William, Hick's lane
  • Wainwright John, Grindle gate
  • Wardle Benjamin, Bridge street
  • Wardle Benjamin, 11 Castle street
  • Wood Benjamin, Lee croft

Cork Screw & Nail Nipper Manufacturers,

  • Bartram James, 28 Workhouse croft
  • Hall Jonathan, Arundel street
  • Stevens Joseph, Trippet lane

Corn & Flour Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Andrews Matthew, New Church street
  • Barber John, 57 Duke street, Park
  • Beadle Henry, 38 Westbar
  • Bower William, 2 Pinstone street
  • Cockill William (flour) Owlerton
  • Ellis Hannah, 19 Haymarket
  • French James, 36 Bridge street
  • Gibson William (flour) 12 Flat street
  • Jackson Martin, 16 Fargate
  • Lindley Joseph, 55 Wicker
  • Mellor Richard, Barker pool
  • Radcliffe James, 18 Hartshead
  • Sampson George, 49 Scotland street
  • Scholey Cordall (corn) 17 Broad street
  • Senior Joseph, South street, Sheffield moor
  • Shallcross George (& purveyor of oats to the army) 43 Gibraltar street
  • Shippan Jonathan, 17 King street
  • Simpson Ralph, 25 Hartshead
  • Thompson John, 17 Castle street
  • Timm Nicholas (corn) Coalpit lane
  • Vickers & Sons. Millsands
  • Walton David, 10 & 11 Broad street
  • Ward Isaac, 9 Duke street, Park
  • Ward John, 82 Wicker
  • Wilson John, Pinstone street
  • Wilson Thomas, 67 Westbar green
  • Woollen George, 19 Church street

Corn Factors and Flour Dealers,

  • Crossland James, 27 Broad street, Park
  • Eyre John, 83 Wicker
  • Rowley & Crich, 29 Orchard street
  • Shirley John, Attercliffe Steam Mill
  • Smith George, 19 Arundel street

Corn Millers,

  • Bellamy William, Forge lane
  • Bishop John, Ecclesall Mitt
  • Brailsford John, Lower Heeley
  • Hill George, Attercliffe
  • Longden Samuel, Nursery street
  • Oliver John, Old Park Mill
  • Schofield John, Royd's Mill
  • Shirley & Jackson, Shimeld's croft
  • Shirley John, Attercliffe
  • Stors George, Broomhall Mill, Little Sheffield
  • Vickers & Sons Millsands
  • Wigfall Joshua, Pond Mill
  • Woollen George, 19 Church street

Crimping Machine Makers,

  • Gallimore Josiah (and screw) 33 Bridge street
  • Raworth Benjamin and Joseph, Arundel street

Crown Window Glass Dealer,

  • Mearbeck Thomas, York street and Hartshead

Curriers and Leather Cutters,

  • Booth John, 22 Bank street
  • Bromley, James & Benjamin, 12 Market place
  • Cockerton John (oil leather dresser) Millsands
  • Hill Thomas, 21 Haymarket
  • Iredale John, 10 Castle street
  • Ridge George, Campo lane
  • Roebuck George, 6 Castle street
  • Sanderson & Colley, 5 Angel street
  • Simpson Philip, Sheaf street, Park
  • Simpson Robert, 8 Court, 3 High street
  • Smith Alfred, Figtree lane

Cut Glass Manufacturers & Dealers in Flint Glass,

  • Blunts Thomas, Bridge st & Bridgehouse
  • Brown Henry, Norfolk street
  • Fogell Joseph, Orchard lane, Park
  • Nichols George, 78 Norfolk street
  • Wulstenholme Joseph, Bridge street and Bridgehouses

Cutlery---Dealers In,
Marked thus * are Manufacturers.

  • *Arundel & Mappin, Eyre lane
  • *Booth & Deakin, Holly street
  • *Briggs William, Carver lane
  • Bright & Sons, Market place
  • Holdsworth William, 14 Angel street
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Law, Atkid & Oxley, 100 Eyre street
  • *Linley James, Workhouse croft
  • *Picksley, Appleby & Bertram, High street
  • *Rawlins Gen. 24 Rockingham lane
  • *Rodgers Joseph & Sons, Norfolk street
  • *Smith Joseph, Trippet lane
  • *Wards, Brown & Co. Howard street
  • *Wright Thomas (and skaites and steel husks) Highfield

Die Sinkers,

  • Chambers Charles, Eyre lane
  • Cooper Francis, Parr's yard, Rockingham street
  • Lee John, Tudor street
  • Lee John, 29 Pond street
  • Machin Joseph, Union lane
  • Shimeld Charles, 32 Pond street
  • Simpson William, 7 Howard street
  • Stevenson John Griffin, Little Sheffield
  • Tyzack Mark & Sons, 52 Carver street

Dress Makers,
(See also Milliners & Dress Makers.)

  • Ainley Elizabeth, 51 Bridge houses
  • Alsop Myra, Joiner street
  • Alsop Sarah, 64 Carver street
  • Bagley George & Mary (& cloak) 4 Cheney row
  • Bainbridge Ann, Market street
  • Bartram Martha, 8 Grindle gate
  • Beckett Elizabeth, 28 Allen street
  • Bell Ann, 13 Walker street
  • Bell Harriet, Wicker lane
  • Bennett Martha & Mary, 43 Nursery street
  • Biggin Elizabeth, 18 Brown street
  • Bradley Esther, Rockingham street
  • Bramwell Ann, 13 New Church street
  • Bramwell Eliza, 29 Solly street
  • Carnell Mary Ann, 58 Rockingham street
  • Carr Mary Porter, 4 St. James' row
  • Cradock Eliza, 15 Pea croft
  • Cutts Matilda, 50 Hawley street
  • Dawson Hannah, 12 Furnace hill
  • Dawson Harriet, 72 Moorfields
  • Drabble Selina, 25 Red croft
  • Eadon lane, 37 Shales moor
  • Eyre Mary, 13 Broad street, Pack
  • Fenney Ann, 15 Pinfold street
  • Firth Mary Bridge street
  • Fisher Eliza. Heppleston row
  • Foulds & Healey. 64 Westbar
  • Freeborough Hannah, 17 Chapel street
  • Furness Mary Ann, 17 Pye bank
  • Gillatt Martha & Ellen, 26 Church street
  • Glossop Lydia, Houldsworth row
  • Goddard Mary, 3 Ebenezer street
  • Hague Mary, 46 Wicker
  • Hall Louisa, 57 Pea croft
  • Hammond Mary, 5 Westbar green
  • Hancock Martha, Sycamore street
  • Hawson Mary, 64 Cornish place
  • Heald Jane, 45 Burgess street
  • Hobson Mary Ann, 13 Wicker
  • Hydes Mary, 10 South street
  • Ibberson Elizabeth, Duke street, Park
  • Jessop Jane, 7 Bridge street
  • Kay Mary, Hick's lane
  • Kirkley Mary, 29 Bailey lane
  • Lawton Elizabeth, 22 Wicker lane
  • Linley Eliza, Duke street
  • Lockwood Mary, Broad street, Park
  • Marples Mary Ann, Orchard lane
  • Marples Rebecca, 31, South street
  • Middleton Ann, 19 Little Pond street
  • Nicholson Elizabeth, 3 Wicker
  • Oates Maria, Button lane
  • Oglesby Elizabeth, 25 Orchard street
  • Osborne Hannah, 10 Queen street
  • Parkin Mary, 11A Norfolk street
  • Ramsden Emma, 17 Sheaf street
  • Renshaw Mary, 7 Pinstone street
  • Rhodes Ann, 21 Broad lane
  • Richardson Ann, 16 Trippet lane
  • Riley Ann, 42 Westbar
  • Roberts Martha, 22 Bailey lane
  • Robinson Mary, 20 Bridge street
  • Rodgers Elizabeth, 79 Allen street
  • Rodgers Sarah, 20 Garden street
  • Ryals Mary Ann, 60 Hollis croft
  • Shaw Ann & Sarah, 3 York street
  • Sheldon E. Glossop road
  • Smith Jane, 7 Burgess street
  • Staley Sarah, 16 Button lane
  • Steel Ann, New field, Bridge houses
  • Stott Ann, 42 Cricket Inn road
  • Taylor Sarah, 17 Spring street
  • Wastnidge Martha, 3 Cheney square
  • Watson Mary Ann, South street, Park
  • Whaley Ann, 29 Workhouse croft
  • White Elizabeth Emma & Maria, 11 Cheney row
  • Wilson Ann, New Church street
  • Wilson Mary, 38 Bridge street
  • Woodhead Elizabeth, 11 Lee croft

Druggists,

  • Acton John, 11 Union street
  • Bennett Edward, 59 Rockingham street
  • Bodes John Amery & James, 8 Fargate
  • Booth James, 16 Angel street
  • Elliott Charles, 90 Westbar green
  • Gillatt Joshua, 17 Market place
  • Haldart Ann, Attercliffe
  • Harrison Richard, 10 High street
  • Hawksworth George, 33 High street
  • Hopkinson Chas, Richard, Barker pool
  • Hoyland William, Church street
  • Hudson Robert, 77 Westbar green
  • James John, 2 King street
  • Jervis George, 25 Westbar
  • Lofthouse Thomas, 20 Snig hill & Meadow street
  • Marriott Francis, 45 Westbar
  • Middleton Henry, 62 Trippet lane
  • Owen George, Westbar green & Park
  • Roper Robert, 5 Broad street, Park
  • Rowbotham Alfred, 11 Haymarket
  • Sanderson John, 4 Westbar
  • Singleton Thomas, 27 Waingate
  • Slack George, 34 Church street
  • Sutcliffe Robert, South street, Sheffield moor
  • Taylor Richard, Thomas, 94 South street
  • Wand John, 67 Moorfields
  • Webster John, 77 Fargate
  • Webster Thomas, Broad lane
  • Wilkinson John, 2 Union buildings
  • Wreaks George Daniel, 2 Angel street

Dyers,

  • Allwood Jane, 3 Willey street, Wicker
  • Beard John, 7 Bridge street
  • Eyre James (horse, &c. hair) South street
  • Hunter Thomas, Shales moor
  • Roberts John, 1 Court, 26 Norfolk street
  • Roberts William, Barker pool
  • Rose John, Little Sheffield
  • Wilson Thomas, Forge lane
  • Winks Benjamin, 20 Little Pond street
  • Wood Joseph & Son, Wicker and Barker pool

Earthenware, &c. Dealers,

  • Ball John, Silver street head
  • Ball William, 13 Lee croft
  • Berry Mary, 62 Westbar
  • Betts Elizabeth, 81 Westbar green
  • Champion Joshua, Little Sheffield
  • Clark Jonathan, South street, Sheffield moor
  • Ellison William, 6 Duke street, Park
  • Firth Mary, sen. Bridge street
  • Outwin Mary, Hawksworth court
  • Parkinson Joshua, Bow street
  • Pidcock Anthony, Little Sheffield
  • Reaney Joshua, Market place, & Park
  • Stacey William, 111 South street
  • Trickett Sarah, 6 Newhall street
  • Watson George, 9 Gibraltar street
  • Wilson Godfrey, Bridge houses

Edge Tool Makers,
(See also Joiners' Tool Makers.)

  • Ash William & Co. Norfolk lane
  • Atkin George, 6 Queen street
  • Bishop Matthew, 16 Sim's croft
  • Bishop Samuel, Carver street
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cam James, 51 Norfolk street
  • Chumbley & Edley, Potter street
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park works
  • Greaves Isaac, 54 Scotland street
  • Greaves Nathaniel, Portobello
  • Green, Bradbury & Firth, 22 Burgess street
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hattersley George, 87 Eyre lane
  • Hawkin William, South street, Sheffield moor
  • Heely Thomas, 9 Rockingham lane
  • Herring Thomas, 46 Coalpit lane
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Ibbetson William & George & Co., Bridge street
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Law Philip, 66 Carver street
  • Marsden Ebenezer & George & Co. Green lane
  • Maw and Stayleys, Rockingham street
  • Mitchell, Brothers & Co. Furnival street
  • Moseley George, 29 Nursery street
  • Mottram Thomas, Furnival street
  • Moulson Brothers, Surry street
  • Newbould Samuel & Co. South street, Sheffield moor
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Pearson Francis, Rockingham street
  • Penestone, Wheatcroft & Ingleton, Arundel street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Senior Samuel, Bottom of Carver street
  • Shaw, Marshall & Co. Oborne street
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Smith Joseph, Rockingham lane
  • Sorby John & Song (mark 'I. & H. Sorby') Spital hill
  • Sorby Robert, Union street
  • Spencer Matthias & Son, Pea croft
  • Stones Benjamin, Paternoster row
  • Stones Frederick, Arundel street
  • Tillotson John & Son, Coalpit lane
  • Ward David & Son, 31 Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wright John & Son, George street; Little Sheffield

Emery Makers,

  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Morton John, 7 Tudor street

Engineers & Mechanists,

  • Christie Alexander & Co. Sheaf bridge
  • Gallimore John, Mill sands
  • Gallimore Josiah, 33 Bridge street

Engraves & Copper-Plate Printers,

  • Chapman William, 60 Campo lane
  • Fleming Charles James, Hawksworth court
  • Foster Charles, Fargate
  • Gilder William, 91 Fargate
  • Harris Thomas, Norfolk street
  • Mappin James, 58 Charles street
  • Mappin Joseph & Son (engravers) Pepper alley
  • Mequiner George, 12 Cross Burgess street
  • Rodgers John, 26 Orchard street
  • Rodgers John, 23 Pinfold street
  • Smith James, 16 Scotland street
  • Tomkin Samuel, Cooper's yard, High street

Engravers' Tool Makers,

  • Hall William (& fancy turning tool maker) 57 Pea croft
  • Ward David & Son, 31 Portobello street

Etchers,
(See also Carvers and Gilders.)

  • Abbott John, 63 Westbar green
  • Bird Edward, 11 Hawksworth court
  • Chisman Richard (& ornamenter on polished steel & polishing paste manufactr.) back of 23 Gibraltar street
  • Eadon Matthias, 27 Oborne street
  • Foster John, 54 Carver street
  • Gregory George, Little Sheffield
  • Hall William (& cast steel drawer) 57 Pea croft
  • Hydes Booker George, 8 New Church street
  • Skinner Thomas, 22A Lambert of
  • Smith Samuel, 82 Carver street

Fellmongers,

  • Atkinson John & Son, 21 Bridge street
  • Naylor William, Mill sands
  • Yeomans James, Mill Sands

Fender Manufacturers,

  • Berresfield Wan. 6 Division street
  • Booker & Co. 48 Arundel street
  • Carr George, Meadow place, Meadow street
  • Carr, Woodhouse & Carr, Bailey to
  • Edon, Sheldon & Co. Norfolk street
  • Flower John and James, Watson walk, Edward street, and Port Mahon
  • Gregory & Barber, top of Norfolk lane
  • Hancock Charles & Benjamin, Attercliffe
  • Hattersley George, New street, Westbar
  • Healey Benjamin & Co. Spittle hill
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Ingall George, 8 Howard street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Kidgell William, (frets, stove grate models and ornaments of every description) Allen street
  • Lingard & Greaves, 1 Garden street
  • Marsden Ebenezer and George and Co. Green lane
  • Milner John, 29 Green lane
  • Newton John, Broad street, Park
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. George st and Norfolk street
  • Parkin, Ingall & Co. 26 Bridge street
  • Ratcliffe George, Love street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Stuart & Barton, Saville Works
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street

File Manufacturers,

  • Allen and Biggin, Dearman's yard, Trippet lane
  • Atkinson Richard, Green lane
  • Awckland John, Court, 4 Garden street
  • Barratt James, 19 Townhead street
  • Birks John, Coalpit lane
  • Blake Thomas & Sons, Scotland street
  • Brammall Thomas, White house
  • Burdekins & Hawley, Carver street
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cadman Charles, Court in Lambert street
  • Cam John, 50 Norfolk street
  • Carr Charles, 25 Broad lane
  • Cawton & Turner, Moorfields
  • Doncaster William, Allen street
  • Drabble & Sanderson, Steelhouse lane
  • Ellison Joseph, Well-meadow place
  • Eyre Benjamin & Co. Hawley street
  • Eyre John, 46 Pond street
  • Eyre John & Co. Coalpit lane
  • Frith George, Allen street
  • Frith Joseph, Spring st & Bower spring
  • Gardiner & Skelton, Hollis croft
  • Gascoigne Benjamin, 42 Westbar green
  • Gaunt Dorothea, Westbar green
  • Goodwin James, Hawley croft
  • Gosling George, Upper Heeley
  • Greaves Isaac, 54 Scotland street
  • Hall George, Orchard street & Norfolk row
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hawkin William, South street, Sheffield moor
  • Hill Mary, 12 Lee croft
  • Hinchcliff John, Rockingham street
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Holroyd William, Green lane
  • Hurt William, Pond street
  • Ibbetson William & George & Co. Bridge street
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Jackson Nich. & Son, Shimeld's croft
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Kirkby Joseph & Co. Portobello
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lockwood William, Arundel street
  • Loxley Catherine, Wadsley
  • Loxley Thomas, Allen street
  • Machen George, Edward street
  • Makin & Sanderson, Hollis croft
  • Marriott George, Son and Co. Cross. Smithfield
  • Martin John & James, 34 Smithfield
  • Milner Jonathan & Joseph, Cross Smithfield
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Newbould Robert, 6 Pond street
  • Newbould Samuel & Co. South street, Sheffield moor
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Parkin Edward & Charles, Bower spring
  • Parkin Thomas Jonathan & William, 26 West street
  • Parkinson George, Dun street
  • Peace John and Charles, Court, 46 Pea croft
  • Peace William, and Samuel, 6 Garden street, and Smithfield
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Solly street and Tenter street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Slinn Robert, Arundel street
  • Smith Benjamin, Snow lane, Smithfield
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Sorby John & Sons mark, 'I. & H. Sorby') Spittal hill
  • Spear John & Co. Cupola street
  • Spencer Matthias & Son, Pea croft and Gibraltar street
  • Thompson Robert, 33 Arundel street
  • Trickett Jas, & Co. Coalpit lane
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Turton Thomas, Spring works
  • Vickers. James and Co. Thomas street, Broad lane
  • Waterhouse, Wright & Co. Trinity street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wigfall John, Son & Co. Pond street
  • Wild Joseph, Upper Heeley
  • Wildgoss, Dearden & Hoyland, 20 Batley street
  • Wing Michael & Joseph, Lambert street
  • Wing Samuel, 32 Bailey lane
  • Witham George, Bridge street
  • Wolstenholme James, Dunfields
  • Wragg Joseph, Porter street
  • Wright Jonathan & Son, George street, Little Sheffield

Fire, &c. Insurance Offices & Agents,

  • Birmingham, Josiah Fairbank & Son, East parade
  • British Commercial (life) William Nettleship Wade, 6 King street
  • Guardian, Joseph Haywood, 19 Paradise square
  • Leeds & Yorkshire, Thomas James Parker, St. James' street
  • North British, James Sorby, Market street
  • Norwich Union, Benjamin Schofield, Watson walk
  • Phoenix (fire) and Pelican (life) Jonathan Wait Broadbent, Canal wharf
  • Protector (fire) Henry Kirkby, Hartshead
  • Royal Exchange, George Turton, 43 Charles' street
  • Sheffield (fire) William Brownell, George street
  • Sun, William Henry Saunders, East parade
  • West Of England, Andrew Allan Hardy, 19 Queen street
  • Yorkshire, Luke Palfreyman, 4 Bank street

Fire Irons--Manufacturers Of,

  • Carr George, Meadow place, Meadow street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Nicholson & Hoole, Greenlane
  • Turner William, Jericho
  • Wilks Joseph, 60 Wicker

Fishmongers,

  • Dickson Samuel, Fish market & Castle hill
  • Jones David, Silver street
  • Lowther Mildred, Fish market and Cliff's yard
  • Maskell Joseph, Fish market & Hartshead
  • Moore Thomas, Fish market & Castle hill
  • Smith James, Barker pool
  • Stacey Thomas, Fish market & Castle hill

Flax Dressers,

  • Cliff Thomas, top of West street
  • Cockayne William, Angel street
  • Gould Micah, 101 Fargate
  • Sayles Thomas, 17 Gibraltar street

Fork Manufacturers,

  • Beardshaw Jonathan, Lower Winco bank
  • Beardshaw Jon. Lower Winco bank
  • Bennett George, Oborne street
  • Cantrell William, Grimesthorp
  • Chaloner Joseph, Shire green
  • Chaloner Stephen, Shire green
  • Cowley Joseph, Pinstone street
  • Crookes Samuel, 37 Spring street
  • Deakin Joseph, Spring street
  • Dearman James, Trippet lane
  • Drabble George, Grimesthorp
  • Eckles Benjamin, Cross Smithfield
  • Ellis Marmaduke, Shire green
  • Fox Charles, 2 New Church street
  • Gregory Joseph, Bell house, Shire green
  • Hall James, jun. Grimesthorp
  • Hall James, sen. Grimesthorp
  • Hargreaves James, 36 Silver street
  • Hazlehurst George, Shire green
  • Horton William, Shire green
  • Hotchson William, Shire green
  • Houldsworth & Kirkby, Woodside
  • Howson William, Shire green
  • Iveson James, 74 Oborne street
  • Kay John, Shire green
  • Leek James, West street
  • Lucas Edward & Sons, New Church street, and Dronfield
  • Makin & Sanderson, Hollis croft
  • Mallinson Michael, Grimesthorp
  • Merrill Ralph & Son, Harvest lane
  • Mitchell William, 32 Coalpit lane
  • Muscroft George, Upper Winco bank
  • Muscroft John, Upper Winco bank
  • Platts Robert, Shire green
  • Platts William, Shire green
  • Roebuck Robert, Shire green
  • Royds George, Shire green
  • Sanderson William, 36 Hollis croft
  • Sellars Joseph, Upper Winco bank
  • Simpson & Higginbottom, 26 Sim's croft
  • Tillotson John and Son, Coalpit lane
  • Turner Thomas, Oborne street
  • Twigg & Parkin, 16 Oborne street
  • Wells John, 14 Broad street, Park
  • Woffinden Alfred, 14 Union street

Founders,
(See Casters and Founders.)

Fruiterers,

  • Bennett William, 4 Market place
  • Deakin John, 1 Market place
  • Eaton Peter, 10 Market place
  • Harris George, 14 Market place
  • Lye Peter, 17 Market place
  • Milner John, 27 King street
  • Milner John, 30 Fargate
  • Moore Robert, 19 Market place
  • Parkin Isaac, 3 Market place
  • Parkin Isaac, 18 Market place
  • Stones William, 8 Market place
  • Taylor Henry, 21 King street
  • Teasdale James, 6 Market place
  • Webster William, 5 Market place

Furniture Brokers,

  • Andrews Samuel, 30 Hartshead
  • Bardwell Ann, 95 Fargate
  • Birks John, 101 South street, Sheffield moor
  • Bussey William, 1 Castle street
  • Clayton John, Paradise square
  • Clayton Philip (& valuer) Silver street head
  • Clayton William Henry, 6 Campo lane
  • Cooper Stephen, 9 Grindle gate
  • Cowen Thomas, Campo lane
  • Ellis John, Fargate
  • Haley William, 11 Westbar
  • Lee William, 9 Orchard street
  • Megson John, 48 Westbar green
  • Morris Joseph, 22 Townhead street
  • Newton Thomas, 32 Westbar
  • Peat John, 8 Broad lane
  • Primrose Daniel, Barker pool
  • Smilter Benjamin, 46 Bridge street
  • Steel Jesse, 11 West bar
  • Styring George, 22 Lee croft
  • Timperley John, Bridgehouses
  • Unwin Charles, 3 Snig hill & Westbar

Furriers,

  • Hogg Paul, 52 Compo lane
  • Littlewood Joseph, 3 Porter street

Gardeners & Seedsmen,
Marked thus * are also Nurserymen.

  • *Andrews Jonathan Champion, Spital fields
  • Bennett Joseph (and green grocer) 7 Market place and Wicker
  • Blacktin John, 63 Scotland street
  • Burgin Jonathan, 53 Gibraltar street
  • Burgin William, 93 Westbar green
  • *Fisher Charles, Handsworth Woodhouse
  • Fretwell George (and green grocer) 32 Westbar green & 16 Bow street
  • *Hatfield John, Broom cottage
  • Henderson Samuel, Pinstone street
  • Milner John (and greengrocer) Neepsend, Market place, & 33 King street
  • Milner William (& green grocer)
  • Neepsend, Market place, & 38 King street
  • *Nicholson John, Penistone road and Market place
  • Oldham Jonathan, 103 South street, Sheffield moor
  • Pearson Shepley (and green grocer) Neepsend, 39 King street, & Market place
  • Smith William, 56 Moorfields
  • Stones George, 15 Market place
  • Towndrow Joseph, South street

Glue Manufacturers,

  • Cockerton John, Mill sands
  • France Peter & Sons, Saville street

Green Grocers,

  • Andrews James, 34 King street and Spital fields
  • Bradshaw William, 11 King street
  • Burgin George, 35 King street and Bridge houses
  • Burgin William, 13 Market place
  • Carnall Henry, 13 King street, & Harvest lane
  • Davison Amy, Bow street and North street
  • Foster Thomas, 63 Westbar
  • Gatley Jonathan, 37 King street, & Attercliffe
  • Harvey Francis, 12 & 13 King street
  • Shaw John, 32 Pea croft
  • Stevenson Luke, 9 Market place
  • Stones William, 32 King street

Grocers & Tea Dealers,
(See also Shopkeepers, &c.)

  • Andrews William, 104 Fargate
  • Barker Joseph, 20 Angel street
  • Bates Brian, 6 Union buildings. Union street
  • Bennett Edward, 59 Rockingham street
  • Booker Samuel, 8 Pinfold street
  • Booker William, 16 King street
  • Bower William, 2 Pinstone street
  • Broadhead John, 75 Westbar green
  • Cooper John, 1 High street
  • Cooper Thomas, 17 High street
  • Cox Henry, 4 Fargate
  • Davy James Smith, 24 Fruit market
  • Denton Benjamin, 9 Angel street
  • Doncaster Henry, 41 High street
  • Ellis Hannah, 19 Haymarket
  • Eyre Ellis, 28 Fargate
  • Eyre Joshua, 38 Church street
  • Fletcher Peter Holmes, 4 Angel street and Bridge houses
  • Frith Joseph, 5 Snig hill
  • Furness Mathias, 1 Norfolk street
  • Gaunt John, 92 Westbar green
  • Gurney Edmund, 11 Queen street
  • Hall John, 1 Broad street, Park
  • Haslehurst & Son, 1 Church street
  • Heighington George (tea & coffee) 49 High street
  • Hind Joseph, 8 Haymarket
  • Horton Thomas Hands (and coffee roaster) Fruit market
  • Jackson Martin, 16 Fargate
  • Johnson John, 26 Bank street
  • Littlewood William, 12 Snig hill
  • Mallinson David, 16 Haymarket
  • Newbould George, 7 Snig hill
  • Newton Benjamin, 29 Fruit market
  • Newton John, 18 King street
  • Nicholson Thomas, 15 Castle street
  • Parkin George, 6 Waingate
  • Porter Thomas, 4 King street
  • Rhodes James, 66 Moorfields
  • Rose Benjamin, 20 Westbar
  • Rowbotham Isaac, 12 Tenter street
  • Sampson George, 49 Scotland street
  • Schofield Samuel, Silver street
  • Senior Joseph, South street, Sheffield moor
  • Sharman Samuel, South street, Sheffield moor
  • Shaw James Kay, 33 Westbar
  • Shirley Thomas, 1 Church street
  • Skidmore Benjamin, 20 Fargate
  • Smith Samuel, South street, Sheffield moor
  • Staniforth Samuel, 30 Broad lane
  • Sykes Joseph, 34 Pinstone street
  • Thompson Joseph, 28 Waingate
  • Wakefield William, 31 Fargate
  • Walker George, 22 Snig hill
  • White William, 6 High street
  • Whitham Philip, Attercliffe
  • Wilson John, Pinstone street
  • Wood Henry, 33 Church street
  • Woolhouse Frederick, 13 Haymarket
  • Woolley Joseph (tea and coffee) 34 High street

Gunsmiths,

  • Allison John, Barker pool
  • Greaves Peter, Blue Bell yard, High street
  • Shawell Charles, Castle street

Hair Dressers and Perfumers,

  • Addy Charles, 99 Fargate
  • Addy Joseph, 15 Union street
  • Aspinall John, 6 Broad street Park
  • Aveyard Joseph, Watson walk
  • Bellamy John, 11 Workhouse croft
  • Blackwell Ebenezer, 17 Change alley
  • Blackwood Anna Maria, Church street
  • Bower Charles, 27 King street
  • Bower George, Attercliffe
  • Bradshaw Henry, 70 Bridge houses
  • Carom Robert, Attercliffe
  • Cook John, 20 Bridge street
  • Cooper Charles Winterbottom, South street, Sheffield moor
  • Cooper Robert, Haymarket
  • Copley John, 10 Broad lane
  • Copley Mary, 48 Campo lane
  • Cupit Charles, 34 Pin fold street
  • Fawcett Jonathan, 85 Fargate
  • Fletcher William, Coniston street
  • Garnett Brice, 57 Campo lane
  • Garnett Bryce, 1 York street
  • Goodlad George, 4 Pea croft
  • Hatfield Thomas, 18 Waingate
  • Hobson Henry, 16 Snig hill
  • Holland William, 21 Gibraltar street
  • Mannder Robert, Westbar
  • Norton George, Castle street
  • Norton Joseph, 8 Change alley
  • Parkin George, 11A Norfolk street
  • Richardson James, 8 Grindle gate
  • Sleeford Henry, 3 Westbar green
  • Snape John, South street
  • Strother & Marples, 2 Norfolk street
  • Vason Mary, 31 Waingate
  • Wood Ann, 16 Castle street
  • Woodcock Melling, 39 Westbar
  • Younge George, 6 Scotland street

Hair Seating Manufactrs,

  • Eyre James, South street
  • Hitchen Charles, 14 Bridge street
  • Laycock Brothers, 40 Arundel street
  • Laycock Samuel & James, Mill sands

Hardwaremen,

  • Alberte Angelo, 8 Waingate
  • Bramhall Thomas, Tenter street
  • Cocker Robert, 86 Pea croft
  • Daffin Benjamin, 30 King street
  • Harrison Thomas, top of Lee croft
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Paul Ann. 33 & 34 Silver street
  • Quin Edward, 21 Snig hill
  • Shepherd John, 27 Snig hill
  • Walker William, 7 Westbar
  • Ward Alfred, 100 Fargate

Hat Manufacturers and Hatters,
Marked thus * are Manufacturers.

  • *Booker Mary Ann, Castle green
  • Booth Henry & Son, 26 Snig hill
  • Bradshaw James, 16 & 27 Market place
  • *Carey George, (& laceman) 11 Market place
  • Cliff Charles, 4 High street
  • Cooper Charles Winterbottom, South street, Sheffield moor
  • Cooper Robert, Haymarket
  • *Daniels James, 6 Market place
  • *Denniff Matthew, 10 Nursery street
  • *Dunkerley George, 1 Gibraltar street
  • *Gillott Samuel, 1 King street
  • Hogg Paul, 52 Campo lane
  • *Ibbotson George, 53 Westbar green
  • *Johnson Isaac, 24 High street
  • Johnson John, Mary and Harriet, Haymarket
  • *Millington Timothy, Bow street
  • Raynor Thomas, 14 High street
  • Senior William, 5 King street
  • *Webster Edward, 10 Trippet lane
  • *Whiteley Jonathan Aked, 3 Market place

Horn Haft and Scale Pressers,

  • Ashall George, 4 Sim's croft
  • Barringham Robert, Eyre lane
  • Bashforth Thomas, Cross Smithfield
  • Berry Thomas, 103 Eyre street
  • Booler John, Rockingham street
  • Boothroyd John, 76 Carver street
  • Bradley Thomas, 5 Broad lane
  • Brittlebank Joseph, 77 Pea croft
  • Cooper John, 18 New street, Park
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, Church street
  • Dewsnap Jonathan & Sons, Arundel street
  • Dodge Robert, 32 West street
  • Dongworth Samuel, Porter street
  • Glossop Joseph, Green lane
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Greases James, Carver street
  • Hawksley John, 60 Hollis croft
  • Hides & Townsend, 62 Hollis croft
  • Holroyd William, 37 Allen street
  • Matthews Thomas, 5 Carver lane
  • Morton, John, 7 Tudor street
  • Newton Isaac, Sharrow moor
  • Owen Thomas, 5 Bailey lane
  • Parker Samuel, Porter street
  • Peacock William, Scotland street
  • Poles Joseph, Pitt's moor
  • Procter Amos, Coalpit lane
  • Roberts & Mettam, Howard street
  • Roberts John, 20 Arundel street
  • Shaw John, 61 Fargate
  • Simpson James & Matthew, (& sham stag, & for powder flasks & comb pieces) Parkhill lane
  • Simpson Samuel, Snow hill lane, Park
  • Slack Alice, 15 Campo lane
  • Stork Charles, 5 Rockingham lane
  • Wasnidge William, 22 Pond street
  • Woodcock Thomas, Sharrow moor

Horn Merchants,
(See also Bone Merchants.)

  • Brittlebank Joseph, 77 Pea croft
  • Fisher Joseph, 1 Cheney square
  • Fisher Robert & William, Orchard place
  • Gouldthorp Henry, 54 Burgess street
  • Hawkesley John, 60 Hollis croft
  • Howlden Ann, Solly street
  • Parker Samuel, Porter street
  • Taylor Richard, 33 Coalpit lane
  • Wild James & Son, 29 White croft

Hosiers & Glovers,

  • Bramall Joseph, 1 Snig hill
  • Brewin Samuel, 2 Waingate
  • Davy Abel, 13 Bank street
  • Lewis John (& laceman) 7 Market place
  • Mather Mrs. John, 11 Fargate
  • Palfreyman Richard, 13 Westbar
  • Rayne Thomas, 15 High street
  • Richardson Thomas, 24 Orchard street
  • Senior William, 5 King street
  • Swift William, 17 Angel street
  • Turnell Joseph, 8 High street
  • Wilcock Sarah, 16 Church street
  • Youle & Platts, 3 High street

Ink-Stand Makers,

  • Alcock John, 9 Queen street
  • Broadhurst Lazarus, 3 Pond hill
  • Foster Thomas, 51 Burgess street
  • Hukin George, 4 Workhouse lane
  • Jessop Richard and William (brass and general dealers) Radford street
  • Rodgers Thomas (brass & cap and ferrule maker and silver cutler) Carver lane
  • Tankard Benjamin (& paper case) 20 Hartshead

Inns,
(See also Taverns & Public Houses )

  • Angel (& posting) Edward Hancock, 8 Angel street
  • Bull and Mouth, Jonathan Broadbent, 20 Waingate
  • Commercial (and posting) William Taylor, Haymarket
  • George Commercial Inn, William Rodgers, Market place
  • King's Head (and posting) William Woodhead, Change alley
  • Rein Deer, Margaret Healey, Waingate
  • Tontine (and posting) J. Lambert, Haymarket
  • Travellers, William Richardson, Snig hill

Iron Founders,

  • Batt & Kidgell, Court, Meadow street
  • Darwin & Co. (and engine & mill work) Queen's Foundry, Workhouse croft
  • Jobson & Co. Roscoe place
  • Longden, Walker & Co. (& manufacturers of ornamental pallisadoes) Phoenix Foundry
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. Norfolk street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Shofield & Oxley, Furnace hill
  • Steade Joseph, Eyre street
  • Stuart & Barton, Saville Works
  • Wilson & Fowler, Eagle Foundry. Park

Iron Manufacturers,

  • Armitage Morgan & Henry, Mouse Hole Forge
  • Booth & Co. Park Iron Works
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Parker William, Brightside
  • Smith William & Edward, Wicker

Iron Merchants,

  • Booth & Deakin, Holly street
  • Butterley & Co. Norfolk row
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Elliott Ebenezer, 61 Burgess street
  • Haslehurst John, Westbar green
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Hoyland John Hirst, York street
  • Marshall William (and steel, tin, and every description of metals) 36 Westbar

Ironmongers,

  • Beet Thomas, 106 Broad lane
  • Bradley John, 31 High street
  • Emerson Richard, Nursery place
  • Gatley Thomas, Westbar green
  • Holbert Henry, & Son, 50 Westbar
  • Jackson William, 29 Coalpit lane
  • Miller David, 24 Orchard street
  • Milner Charles, 81 Fargate
  • Pass Samuel, 25 Coalpit lane
  • Pickslay, Appleby and Bertram (furnishing) High street
  • Rawlins Benjamin, 4 Carver street
  • Salt Jonathan, 29 Westbar
  • Shepherd, Malin & Son (furnishing) 17 Haymarket
  • Stacey William, and George, (furnishing) 25 Market place
  • Taylor John, 49 Gibraltar street
  • Trickett Benjamin, Wadsley
  • Wallis Joseph, (furnishing) 24 Fargate
  • Williamson John, 54 Trippet lane
  • Younge Charles Frederick (furnishing) 45 High street

Ivory Cutters,

  • Battle William, Townhead street
  • Davy John, 21 Grindle gate
  • Glossop William, 28 Hawley street
  • Primrose Daniel, Barker pool
  • Warburton Samuel, 52 Hollis croft

Ivory Merchants and Dealers,

  • Dalton Samuel, Cherry place
  • Fisher Robert & William, Orchard ln
  • Gurney Joseph, 29 Arundel street
  • Lury & Co. 32 Bridge street
  • Wild James & Son, 29 White croft

Jewellers,

  • Bright & Sons, Market place
  • Holden George, 21 Fargate
  • Mackenzie & Littlewood, 2 High street
  • Robinson Thomas, 28 High street
  • Scott Frederick, (working) 97 Fargate

Joiners' Tool Makers,
(See also Edge-tool and also Saw Makers.)

  • Ash William & Co. Norfolk lane
  • Axe George, Pepper alley
  • Barber Ralph, Glossop road
  • Bee James, Townhead street
  • Burkinson William, 100 Fargate
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cain James, 51 Norfolk street
  • Chumbley, & Edley, Porter street
  • Cockhill John, Amos green square
  • Corfield John, 7 Smithfield
  • Frost Ralph, Backfields
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Marples Edward, near Rockingham street
  • Maw & Stayleys, Rockingham street
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Moulson Brothers, Tudor street
  • Penestone, Wheatcroft & Singleton, Arundel street
  • Round William, 68 Allen street
  • Slater Joseph, Rockingham street
  • Sorby John & Sons (mark, 'I & H. Sorby.') Spital hill
  • Stones Benjamin, Paternoster row
  • Stones Frederick. Arundel street
  • Swift Michael, 57 Coalpit lane
  • Taylor William, Furnival street
  • Ward David & Son (& engravers) 31 Portobello street
  • Wheatcroft Charles, Andrew street, Wicker
  • Wright John and Son, George street, Little Sheffield
  • Wright Thomas, Highfield

Lancet & Fleam Makers,

  • Bagshaw William, 12 Spring street
  • Borwick Samuel, Plumb street, Morris fld
  • Gregory Gen. (fleam) 7 Bailey lane
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Tankard William, 14 Lee croft
  • Wharton Benjamin, (fleam) 4 Moorfields
  • Woolhouse Samuel, Campo lane & Orchard street
  • Wright John & Son, George street, Little Sheffield
  • Wright Thomas, Highfield

Leather Cutters and Sellers,

  • Barker John, 9 Snig hill
  • Bramall Joseph, 1 Snig hill
  • Candow Mary, Court, 37 High street
  • Dawson William, 15 Change alley
  • Hill William. 10 Snig hill
  • Hopkinson Henry, 2 Westbar green
  • Jenkinson Thomas, 21 Waingate
  • Lowe Elias, 25 Bank street

Linen Drapers,
Marked thus * are also Woollen Drapers.

  • *Atkinson Joseph & Sons, 13 Angel street
  • Broadbent William, 11 Waingate
  • Butcher Jonathan, 30 High street, & 7 Angel street
  • Carson John, 23 Westbar
  • Carson Samuel, (woollen warehouse) Market street
  • *Carson William, 41 Church street
  • Cowen, Davy & Dixon, 47 High street
  • *Frith & Greening, 21 Angel street
  • Frost George Batley, 7 Fargate
  • *Hardy Thomas & Co. 5 Westbar
  • *Heppenstall John, Philip & John, 23 Snig hill & 18 Angel street
  • *Hindley William, 24 Snig hill
  • Ingle William, 65 Moorfields
  • Jones John, 8 Market place
  • Lorimer Charles, 1 George street
  • Maugham Mark, 10 Angel street
  • Mitchell Alexander, 14 Change alley
  • Owen Samuel, 43 & 44 High street
  • Sawyer John, jun. 51 Campo lane
  • Sharman Samuel, South street, Sheffield moor
  • Smith George, York house, Fruit market
  • Stevenson John, 3 Angel street
  • Taylor John, 95 South street
  • Walker John, 22 High street
  • *Wiley Frederick, 16 Market place
  • Willey Thus. & John, 9 Market place
  • Wright Mary, 9 High street
  • *Youle & Platts, 3 High street

Livery Stable Keepers,

  • Cook Samuel, 47 Nursery street
  • Percival Thomas, 6 Wicker

Locksmiths,

  • Duke Henry, 37 Coalpit lane
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Shearwin John, 20 Westbar
  • Wilks Joseph, 60 Wicker
  • Wood Thomas, Rockingham street

Maltsters,

  • Butterell John, 12 Broad lane
  • Cockill William, Owlerton
  • Davy Dennis, Bridge houses
  • Ellis George, Lower Winco bank
  • Hall John, 1 Broad street, Park
  • Marriott William, jun. Attercliffe
  • May Ebenezer, Attercliffe
  • Nanson Edward & Co. Bridge street
  • Nicholson Joseph, Shire green
  • Owen John, Scargill croft, Bank street
  • Rowley & Crich, 29 Orchard street
  • Shallcross George, 43 Gibraltar street
  • Ship an Jonathan, 17 King street
  • Shirley John, Attercliffe Steam Mill
  • Timm Nicholas, Coalpit lane
  • Turton George, 43 Charles street
  • Walker George, 22 Snig hill
  • Wigfall Joshua, Pond Mill
  • Wood William & Co. 17 Bank street
  • Wreaks Thomas, Court, 37 High street

Mark & Figure Makers,

  • Cartwright Thomas, 75 Pea croft
  • Ellis Isaac & Son, 19 Hawley street
  • Fox Isaac, Bridge houses
  • Hattersley John, 49 South street

Merchants Factors and Manufacturers,

  • Addy George & Sons, Ilea croft
  • Badger Thomas Johnson, Pond street
  • Bailey Samuel & Co. Spring street
  • Barton James & Henry, Norfolk lane
  • Bayley Richard, 33 Norfolk street
  • Beardshaw Jon. & Son, Hollin croft
  • Bennett John Hall, Carr place
  • Best Thomas, 45 Howard street
  • Bibby & Goddard, Arundel street
  • Binge John, 25 Church street
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Bladworth Thomas, 17 Sheaf street, Park
  • Bramhall James & Son, Solly street
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Burdekins & Hawley, Carver street
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Cadman Peter & Sons, 37 Norfolk street
  • Cam & Birks, Workhouse lane
  • Cam James, 51 Norfolk street
  • Cameron Richard, Upper Heeley
  • Colney & Hargreaves, Eyre lane
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Drabble James, Eyre street
  • Eadon, Jessop, Fox and Co. Park works
  • Eadon Samuel, 47 Pond street
  • Fenton Benjamin & Co. 30 Arundel street
  • Fisher Robert & William, Orchard place
  • Furniss, Cutler & Stacey, Castle hill
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Greaves & Newton, West street
  • Greaves Nathaniel, Portobello
  • Greaves William & Sons, Sheaf works
  • Green, Bradbury & Firth, 22 Burgess street
  • Gurney Joseph, 29 Arundel street
  • Hadfield Robert & Co. 12 St. James' street
  • Hall Jonathan, 18 Union lane
  • Hall William, 57 Porter street
  • Harder Jonathan Henry & Co. 60 Westbar green
  • Hasland & Birley, Upper Heeley
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley
  • Hawkin William, South street, Sheffield moor
  • Hawksley & Son, West street
  • Haywood, Hinchliffe & Co. Eyre street
  • Heathcote John, Pye bank
  • Hobson Jon. Cripps, 42A Norfolk street
  • Holy Daniel & George, Mulberry street
  • Hoole William, Netherthorp
  • Hounsfield John & Bartholomew, Little Pond street
  • Ibbetson William & Gen. & Co. Bridge street
  • Ibbotson Brothers, Globe, Works
  • Jacobs & Newgas, 32 Pinstone street
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Kirk Samuel & William, Eyre street
  • Kirkby Joseph & Co. Portobello
  • Kitchen & Peacock, 60 Fargate
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lister & Co. 70 Broad lane
  • Lockwood William, Arundel street
  • Marriott George & Son. Cross Smithfield
  • Marshall Samuel & David, 9 West street
  • Marshall William, 36 Westbar
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Maw & Stayleys, Rockingham street
  • Mearbeck Thomas, York street, and Hartshead
  • Middleton William, George street
  • Miller David 24 Orchard street
  • Moore George & Sons 21 Arundel street
  • Mottram Thomas, Furnival street
  • Moulson Brothers, Tudor street
  • Naylor & Sanderson, West street
  • Naylor Samuel, 57 Coalpit lane
  • Newbould Samuel & Co. South street
  • Newbould Thomas William and George, South street
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • North Godfrey, Sturgess & Frederick, Eyre lane
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Osborn & Sons, Carver street
  • Padley, Norburn & Co. George street, and Norfolk street
  • Parker William, (American) South street
  • Parkin Joseph, Norfolk lane, & Pitt's moor
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Ratcliffe George, Love street
  • Rawlins Gen. 24 Rockingham lane
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel street
  • Rodgers Joseph & Sons, Norfolk street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Rooke John Spooner, Queen street
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Tenter street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Smith William, 22 Wicker
  • Sorby Robert, Union street
  • Spear, Jackson & Co. Gibraltar street
  • Spencer & Crossland, 81 Allen street, & 157 Fenchurch street, London
  • Stenton William (of the firm of Naylor & Sanderson) Springfield
  • Stuart & Barton, Savile street
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Thorpe, Wragg & Co.10 & 11 Carver street
  • Tillotson Jonathan & Son, Coalpit lane
  • Todd Robert & Co. 30 Orchard street
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Vickers William & Co. Don Works, Millsands
  • Ward David & Son, 31 Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wilkinson James, Arundel street
  • Wilson & Hawksworth, Sycamore street
  • Wilson Edmund, 38 Norfolk street
  • Wilson William, 10 Charles street
  • Wood & Atkinson, Rockingham street
  • Woolhouse William Henry, Carver street
  • Woollin Jonathan. 71 Westbar green
  • Wright Thomas, Highfield

Milliners,
(See also Dress Makers.)

  • Aldam Sophia, 4 South street, Park
  • Allwood Jane, 3 Willey street, Wicker
  • Barber Hannah, Tudor street, Sheffield moor
  • Barker Sarah, 1 Cross Chapel street
  • Baxter Rhoda, Pinstone street
  • Booth Fanny, 32 Howard street
  • Bradbury Ann, 8 Arundel street
  • Bradford Elizabeth & Sarah, Market place
  • Bullass Mary, Bridge houses
  • Cadman Hannah, 56 Norfolk street
  • Cardall Sarah, 6 Coalpit lane
  • Cheetham Catherine, 12 Furnival street
  • Claridge Elizth, 22 Cross Burgess street
  • Clough Mary, 13 Cheney row
  • Cooper & Barker, Barker pool
  • Edwards Ann, 90 Allen street
  • Furness Mary Ann. 17 Pye bank Bridge houses
  • Gould Elizabeth & Caroline, George street, Little Sheffield
  • Greaves Ann, 58 Campo lane
  • Gregory Ann, West street
  • Gregson & Booth, 41 Porter street
  • Hague Ann & Eliza, 29 Trinity street
  • Hardy H. Eyre street
  • Hartley Sarah, Carver street
  • Hobson Martha, 15 Button lane
  • Holland Frances, 19 Bank street
  • Holliday Elizabeth, 54 Norfolk street
  • Horax Fanny, 80 Fargate
  • Hoyland Sarah, 6 Moorfields
  • Lawton & Thompson,13 Baker's hill
  • Lawton Sarah, Chapel walk
  • Linley Ann, 9 Norfolk row
  • Littlewood Arabella, Beet street
  • Lynn Sarah, 3 Arundel street
  • Marples Harriet, 49 Wicker
  • Marriott Mary Ann, Hoyle street
  • Marsh Ann & Fanny, 14 Flat street
  • Nettleship Elizabeth, 17 Bow street
  • Oxley Sarah, 34 Bailey street
  • Parkin Edith, 10 Campo lane
  • Pigott Mary, 20 Shudehill
  • Rawson Mary Ann, 19 Shudehill
  • Roberts Mary Ann, 31 Howard street
  • Sampson Eliza, Rockingham lane
  • Scott Eliza & Ellen, 61 Wicker
  • Sharrow Elizabeth, 5 Surry street
  • Smith Mary, 46 Norfolk street
  • Smith Sarah, 59 Carver street
  • Smithies Elizabeth, 5 Haymarket
  • Steward & Phoenix, 92 Fargate
  • Thompson Frances, 66 Trippet lane
  • Valentine Ann, 41 Broad lane
  • Walker Ann, Dolly street
  • Warburton Mary, 52 Hollis croft
  • White Mary, Coalpit lane
  • White Mary Ann, Meadow street
  • Wild Ann, Hick's lane
  • Wills Ann, 10 New Church street
  • Witham Hannah, 1 Gell street

Millwrights,

  • Cavill Thomas, Norris fields
  • Christie Alexander & Co. Sheaf bridge
  • Freeborough John, Chapel street
  • Greaves George, Penistone toad
  • Hawksley George, Owlerton

Musical Instrument Ma- Kers & Repairers,

  • Burt John (and piano forte manufacturer) Little Sheffield
  • Shaw William Rouse, George street

Music Sellers,

  • Rogers Robert, 14 Norfolk row
  • Whitaker Anthony, 13 Fargate

Nail Makers,

  • Dearden John, 12 Copper street
  • Dickinson Enoch & Sons, Orchard lane
  • Downes Francis, Oborne st and 2 Cotton-mill walk
  • Greaves William, 4 Broad street, Park
  • Housley George, 20 Holly street
  • Layland Jervis, Lambert street
  • Marshall Martin, Scotland st and Port Malron
  • Marshall William, 36 Westbar
  • Peace Sand. Smithfield & Garden
  • Taylor William, Duke street, Park
  • White John, Lower Meadow street

Newspapers,

  • Courant (Friday) John Clarke Platt & Co. 6 Haymarket
  • Independent (Saturday) Henry Andrew Bacon, 19 Angel street
  • Iris (Tuesday) John Blackwell, 48 High street
  • Mercury (Saturday) George Ridge, 3 King street

Opticians,

  • Ashmore & Osborne, 42 Burgess street
  • Bird Thomas, 3 Hawksworth court, and Norfolk street
  • Chadburn John; 31 Mulberry street
  • Cutts John Preston, Division street
  • Frith Peter & Co. Arundel street
  • Froggatt Thomas, Walk mill
  • Hancock Hannah (& beer machine manufacturer) 24 Waingate
  • Linton John, 15A Pond street
  • Proctor William Bell square
  • Thorpe James, Westbar green
  • Wright & Sykes, 40 Nursery street

Packing-Box and Case Makers,

  • Andrews Alice, Tenter street
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Howe Abraham, Pyre street
  • Unwin John, Amos-green square

Painters-House, Sign, &c,

  • Ackroyd William, Church street
  • Baxter George, 3A Townhead street
  • Baxter William, 28 Pinstone street
  • Bembridge John, West street
  • Bennett Edward, (and japanner) 50 Rockingham street
  • Bennett George, 19 Orchard street
  • Bennett John, 5 Yorke street
  • Bennett John, Hartshead
  • Brookes Ann & Ebenezer, 59 Campo lane
  • Brooks Joseph, 11 Silver street
  • Day William, 18 Smith street
  • Drury Robert, Howard street
  • Evers Moses, 19 Fargate & Silver street
  • Fletcher Benjamin, 2 High st lane, Park
  • Hall Jonathan, George street, Little Sheffield
  • Henly John, 6 Norfolk street
  • Kirby Thomas, Castle & Bridge houses
  • Leaf Jonathan, (& coach) 9 Norfolk street
  • Norman Samuel Rhodes, 7 South street
  • Owen John, 9 George street
  • Robinson Thomas, South street, Little Sheffield
  • Robinson William, 52 South street
  • Ross George, George street
  • Ross George, Tower hill, Bridge houses
  • Warris Thomas, Shales moor
  • Whitehead & Guest, Owen's yard, 44 High street

Paper Makers,

  • Hoult John, Wadsley bridge
  • Thomsons, Houlden & Hawksley, Storrs and Owlerton

Pasteboard Manufactrs,

  • Hoult John, Wadsley bridge
  • Hukin George, 4 Workhouse lane

Patten & Clog Makers,

  • Addiman Mary, 29 Pinstone street
  • Beaumont James, 73 Shales moor
  • Bloomer John, 36 Church street
  • Coates George, 57 Moorfields
  • Gillott Mary, 9 Market street
  • Hague Joseph, 54 Westbar green
  • Hague Joseph, 54 Campo lane
  • Howard John, 97 South street
  • Mitchell Isaac, Snig hill
  • Nicholson Joseph, Grindle gate
  • Powell Thomas, 61 Westbar
  • Ripon John, Allen street
  • Rodgers Nathaniel. 58 Westbar
  • Walker Moses, 9 Trippet lane

Pawnbrokers,

  • Ashmore James, 17 South street
  • Atherton William, 28 Bridge street
  • Batt Thomas, Westbar green
  • Binge John, 25 Church street
  • Bowman Sarah, 10 Queen street
  • Chapman & Stacey, 66 Westbar green
  • Davies Morgan, 47 Westbar
  • Fox Benjamin, 55 Westbar
  • Hammond Charles, 29 Church street
  • Hoe John, 27 Fargate
  • King Thomas, Westbar green
  • Lief George, 40 Church street
  • Meyer Solomon, 35 Pinstone street
  • Naylor Robert, 15 Fargate
  • Ridgway William, 27 Snig hill
  • Senior Jane, 44 Gibraltar street
  • Shales Hanh, 103 & 104 Duke street, Pk
  • Spink John, 40 Westbar
  • Story William, 2 & 3 Broad street, Park

Pearl Cutters & Workers,

  • Law, Atkin & Oxley, 100 Eyre street
  • Mappin Joseph & Son, Pepper alley

Pen and Pocket Knife Manufacturers,

  • Allen George, Court, 7 Meadow street, and Beet street
  • Alsop Thomas, Meadow street
  • Amery Abraham, Barnard street
  • Amory Thomas, 14 Arundel street
  • Appleyard Edward, Headford street
  • Archdale Thomas, Lower Heeley
  • Armitage John, Wadsley
  • Ashbury James, 22 Lambert street
  • Ashby James, Lambert street
  • Austin George, 59 Charles street
  • Bagshaw William, 12 Spring street
  • Barber Edward, South street
  • Barker John, Wadsley
  • Barker Joseph, Wadsley
  • Barlow Samuel, Neepsend
  • Barlow William, Upper Heeley
  • Barnes Edward, Hollis croft
  • Barnes George, 35 Campo lane
  • Barnes Henry, Newton's yard, Baily street
  • Bateman George, 31 Smithfield
  • Bateman Ralph, Wadsley
  • Baxter John, Scotland street
  • Beardshall Thomas, 30 Silver street
  • Beet Jonathan & Sons, Broad lane
  • Bennett George, Wadsley
  • Bingham James
  • Birtles Isaac, 5 Copper street
  • Bishop Joseph, 25 Furnace hill
  • Bland John, Wadsley
  • Bower David, Glossop road
  • Bradbury Elizabeth & Son, 8 Arundel street
  • Bradshaw William, Crookes
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Bunting Robert, 10 Radford street
  • Burch William, 10 Oborne street
  • Burgin William, Duke street, Park
  • Burgon John, Walkley
  • Burton Thomas, 5 Backfields
  • Clark & Osborne, Earl street
  • Coldwell John, 81 Oborne street
  • Colley William & George, Wadsley
  • Constantine Stephen, 43 Hollis croft
  • Copley John, Walkley
  • Crawshaw James (& fruit & dessert knives) Solly street
  • Crookes Ann, 33 White croft
  • Crookes Jonathan, Rockingham lane
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, High street
  • Crownshaw John, Wadsley
  • Cryer John, Trinity street
  • Day Thomas, Court, 5 Grindle gate
  • Didsbury Richard, Smithfield
  • Dodworth Matthew, Backfields
  • Downing Betsy, Wadsley
  • Downing Samuel, Wadsley
  • Drabble James, Oakes green, Attercliffe
  • Drabble Joseph, Court, 5 Garden street
  • Eyre Joseph, Darnall
  • Farr John, Mount Pisgah
  • Farr Joseph, 14 Pea croft
  • Fenton Thomas & Benjamin, Solly street
  • Frith James, 31 Bailey street
  • Frith Samuel, Allen street
  • Furniss Thomas, 6 Garden street
  • Gascoigne Joseph, Hill top, Attercliffe
  • Gaunt William, Attercliffe
  • Gill Benjamin, 104 Broad lane
  • Gill William, Upper Heeley
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Gillett William, Upper Heeley
  • Glossop Edward, 25 Pea croft
  • Glossop Henry, 33 Pond street
  • Glossop William, 9 Smith square, Baily lane
  • Gray George, Rockingham lane
  • Gray Thomas, 5 Radford row
  • Gray William, 9 Court, 8 Lambert street
  • Grayson William, Darnall
  • Greaves & Newton, West street
  • Green William, Scotland street
  • Hadfield Joseph, Cross Smithfield
  • Hadfield Thomas, Broad street, Park
  • Hague Samuel, 9 Steelhammer lane
  • Hague Thomas, Owlerton
  • Hall James & Son, Duke street, Sheffield moor
  • Hall John, 8 Cornhill
  • Hall John (lock & sneck) Patten's shop, Coalpit lane
  • Hall Matthew, Hall's yard, Scotland street
  • Hancock Benjamin, Court, Bailey street
  • Hancock Samuel, Bailey street
  • Hancock Thomas, Attercliffe
  • Hanson John, Court, 10 Bailey street
  • Haslam Samuel, 9 Lambert street
  • Hasland & Birley, Upper Heeley
  • Hatfield William, Grindle gate
  • Hattersley Isaac, Spring street and Workhouse lane
  • Hawksworth John, Attercliffe
  • Hemsall Joseph, 7 Flat street
  • Henderson Samuel, Town head street
  • Heward Isaac, Wadsley
  • Heward Jonathan, Wadsley
  • Heward William, 28 Silver street
  • Higginbottom Reuben, Little Sheffield
  • Hill John, 3 Old street, Park
  • Hill John & Sons, Hillfoot
  • Hobson Joseph, Little Sheffield
  • Hobson Thomas, Walkley
  • Horrabin Samuel, Scotland street
  • Horridge & Hallam, Silver street
  • Hounam Robert, Upper Edward street
  • Houseley George, Wadsley
  • Howard George, Radford street
  • Hudson Frederick, Attercliffe
  • Hudson Robert, Headford street
  • Hurt Alexander, 12 Grindle gate
  • Hurt Thomas, Division street
  • Hutchinson Joseph, Smith street
  • Hutchinson William & Son, Pinstone street
  • Hutton Thomas, Rockingham lane
  • Ibberson William, Owen's yard, 44 High street
  • Innocent John, jun. Darnall
  • Innocent John, sen. Darnall
  • Jackson William, 11 West street
  • Jepson William, Pea croft
  • Jervis William, White croft
  • Jessop Richard and William (and sportsman's knives) Radford street
  • Jewitt William, 96 Pond street
  • Jinken Edward, Court, 12 Bailey street
  • Johnson Ann & Sons, Furnival street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Keyworth Lynel, 2 Beet street
  • Kirk Samuel & William, Eyre street
  • Leek James, West street
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Levicks & Wasnidge, 21 Pond street
  • Lingard John, Wadsley
  • Littlewood Jonathan, Court, 8 Bailey lane
  • Lowe Richard, 31 Harvest lane
  • Loy William, 31 Westbar
  • Machin William, 26 Pond street
  • Marples Joseph, 21 Solly street
  • Marples Samuel & Benjamin, 13 Brocco
  • Marsden Joshua, 41 Scotland street
  • Marsh William & Thomas, top of Park
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Martin Benjamin, South street, Sheffield moor
  • Matthews James, Matthews street
  • Mickelthwaite Benjamin, 107 Eyre street
  • Millee John, Attercliffe
  • Milner Thomas, Court, 34 Pea croft
  • Mimet George, Upper Heeley
  • Mimet Samuel, Upper Heeley
  • Mimet William, Upper Heeley
  • Mitchell Samuel, White croft
  • Moorhouse, Rushforth and Steel, 39 Solly street
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Morton Joseph, Coal pit lane
  • Naylor Samuel, 57 Coalpit lane
  • Naylor William, 58 Carver street
  • Nicholson John, 2 Radford street
  • Nicholson John, 25 Pond street
  • Nowill William & John, 7 Meadow street
  • Nutt Joseph, Wadsley
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Oates Isaac & Sons, 49 Hawley croft
  • Oates Joseph, 17 Radford street
  • Osborn & Sons, Carver street
  • Padley, Norburn & Co. George street and Norfolk street
  • Parker Philip, top of Park
  • Parkin John, Cotton-mill walk
  • Parr Thomas, Parr's yard, Rockingham street
  • Pearson William, Meadow street
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Platts Isaac, Bailey lane
  • Rawlins Benjamin (& silver fruit knives) 4 Carver street
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Redfearn Thomas, Parr's yard, Rockingham street
  • Renwick John, 4 Rockingham lane
  • Reynolds John, Cornhill
  • Rhodes Matthew, 6 Fargate
  • Richardson William, Court, 19 Garden street
  • Roberts John, 48 Broad lane
  • Robinson Edward, Court, 3 Broad lane
  • Rodgers & Smith, Workhouse croft
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Rodgers Thomas, Coalpit lane
  • Rose George, Wadsley
  • Rose Stephen, Wadsley
  • Rose William, Wadsley
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Tenter street
  • Royston William, Wadsley
  • Ryalls Charles, 64 Hollis croft
  • Ryalls Jasper, Little Sheffield
  • Ryalls William, 14 Hereford street
  • Salt Simon, Shales moor
  • Sanson Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Saynor Samuel, 6 Edward street
  • Saynor Thomas, Bank street
  • Shaw Jonathan, 3 Meadow street
  • Shipman George, Allen street
  • Shipman Joseph, Solly street
  • Shirtcliffe William, Tudor street, Sheffield moor
  • Shortland George, 19 Coal pit lane
  • Simpson John, 68 Scotland street
  • Skelton John, Crookes
  • Skidmore Edmund, Little Sheffield
  • Skinner & Barber, Edward street
  • Smith John, Lambert street
  • Spencer Edward, Kirby's yard, Steelhouse lane
  • Stafford John, Wheeldon street
  • Staniforth Thomas, (& life) 19 Radford street
  • Stones William, Broad lane
  • Straw John, 19 Water lane
  • Straw John, Blonk street, Wicker
  • Stringer George, Wadsley
  • Stringer Joseph, Green lane
  • Stringer William, Wadsley
  • Tagg Charles, Arundel street
  • Taylor Francis, Park Hill lane
  • Taylor John, top of Broad lane
  • Teasdale Benjamin, Townhead street
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Thompson Charles, Upper Heeley
  • Thorp John, Cumberland street
  • Thorpe, Wragg & Co.10 & 11 Carver street
  • Toothill William (& scissor knives) Bright street, Sheffield moor
  • Trickett Benjamin, Wadsley
  • Trickett George, Loxley
  • Turner Samuel, Howard street
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Turton William, 4 Copper street
  • Unwin & Rodgers, 7 Charles street
  • Ward Joel, Pitt's moor
  • Ward Thomas, Island
  • Wards, Brown & Morton ,Howard street
  • Warrington John, 7 Court, 3 High street
  • Watson George, 9 Gibraltar street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Webster Vincent & William, Sycamore street
  • Wharburton Thomas, Pitt's moor
  • Wheatcroft Luke, Upper Heeley
  • White David, 17 Cross Burgess street
  • White Samuel, 12 West street
  • Wild Ebenezer, back of Radford street
  • Wild James & Son, 29 White croft
  • Wild John, Garden street
  • Wild Joseph, Attercliffe
  • Willey William, 86 South street
  • Williamson William, Bridge street
  • Wilson John, 7 High street, Park
  • Wood Benjamin, John & Robert, Garden street
  • Wostenholm George & Son, Rockingham street
  • Wragg Samuel, Oborne street
  • Wright George, Siddal street
  • Wright Lear, Lower Heeley

Physicians,

  • Brown George C. Norfolk street
  • Cheney Hugh, 8 Portobello
  • Ernest Robert, Infirmary
  • Knight Arnold James, 43 Norfolk street
  • Thompson Corden, George street
  • Timm Charles, 2 Bank street
  • Younge William, Church street

Pipe Manufacturers,

  • Gillatt J. (dealer) top of New street
  • Hill Thomas, Westbar green
  • Pinder Thomas, Little Pond street
  • Spurr Charles, High street, Park

Plane Makers,

  • Burton William, 24 Bailey street
  • Hasler William, 2 Holly street,
  • Heathcott Charles, 85 South street, Sheffield moor

Plasterers,

  • Allen & Ware, West bank
  • Ashley Jonathan, 50 Court, 2 Gibraltar street
  • Bendelow Joseph, Green lane
  • Bradley Robert & Sons, Holliscroft
  • Clapson John, Shales moor
  • Dempster Robert, Rockingham street
  • Denton Thomas, 19 Fargate
  • Holmes John, West street
  • Jenkinson Edward, 14 Shales moor
  • Mason Godfrey, Coulston street
  • Nicholson William, 14 St. James' street
  • Walton Matthew, 5 Westbar green
  • Wear John, Rockingham lane
  • Wear Joseph, 46 Carver street
  • Wilkinson James, 6 Figtree lane

Plated Measure Manufrs,

  • Armitage --- (& silver) West street
  • Needham Charles, Willey st & 65 Wicker
  • Southern James, Canal bridge

Plumbers & Glaziers,

  • Ashall John, top of Sheffield moor, and Little Sheffield
  • Ashmore Cornelius, Market street
  • Barnsley William, 43 South street, Sheffield moor
  • Bennett George, 19 Orchard street
  • Blythman George, Attercliffe
  • Bothamley George, 64 Bridge houses
  • Drury Robert, Howard street
  • Gleadall Sarah (and beer machine maker) 18 Fargate
  • Himsworth Beeston, Church street and near Paradise square
  • Hobson Thomas, 5 Pinfold street
  • Holmes Thomas, Broad street, Park
  • Morley William, South street, Sheffield moor
  • Pitt John, 53 Campo lane
  • Pitt Mary, 25 Waingate
  • Porritt Obadiah, West street
  • Primrose William, 89 Westbar green
  • Pryor William, 3 Gibraltar street
  • Titterton Charles, 49A Westbar
  • Turner John, Gibraltar street
  • Watkinson William, 25 Townhead street
  • Woodward George, 20 Haymarket
  • Woodward Henry, Norfolk lane and Burgess street
  • Wright Joseph, 53 Westbar

Pocket-Book Makers,

  • Oram & Adams, 35 Westbar
  • Thompson James (and leather cap maker) Pond hill

Portable Desk & Dressing Case Manufacturers,

  • Jones J. Bridge street
  • Oram & Adams, 35 Westbar
  • Walker John, Furnival street
  • Walker Joseph, 33 Arundel street

Poulterers and Eating Houses,

  • Grantham Lucy, 19 Waingate
  • Marshall James, 31 Hartshead
  • Stanley William, 2 Watson walk
  • Wildsmith Mary, 8 Watson walk

Powder Flask and Shot Belt Makers,

  • Battle Joseph, 29 Furnace hill
  • Beatson Francis, 20 Orchard street
  • Bower Samuel, 42 Harvest lane
  • Frith Peter & Co. Arundel street
  • Johnson Samuel, South street
  • Sykes & Son (liquor bottles and patentees) Duke street
  • Sykes William and Thomas (real patent fire-proof flasks) Arundel street

Press Cutters,

  • Atherton John, Furnival street
  • Smith Samuel, Allen st & Pea croft

Printers-Letter-Press,

  • Bacon Henry Andrew, 19 Angel street
  • Blackwell John, 48 High street
  • Cheetham John Anthropus, 12 Furnival street
  • Cockburn Thomas, 28 Fruit market
  • Crome John, 42 Bridge street
  • Fish George, Court, 28 Fruit market
  • Ford William & Thomas, 9 Change alley
  • Platt Jonathan Clarke & Co. 6 Haymarket
  • Ridge George, 3 King street
  • Slater Susannah & Ellen, Fargate
  • Thompson Charles & William, 61 Westbar & 13 Market place
  • Williamson John, 13 Norfolk row

Professors & Teachers Op Music,

  • Barlow Charles, 18 Arundel street
  • Burt John, Little Sheffield
  • Clegg Charles, jun. 50 Fargate
  • Dale John, West street, Glossop road
  • Frith Thomas, jun. 6 Stanley street
  • Morey Elihu, 8 Norfolk row
  • Rogers Robert, 14 Norfolk row
  • Taylor William, 59 Burgess street
  • Thompson Harriet, 56 Norfolk street

Provision Dealers,

  • Frost George, Church street
  • Hogg Christopher, 88 South street
  • Kerman James, 11 Jehu lane
  • Stoakes Samuel, 12 Market, place

Pump Makers,

  • Badger Jonathan, Portobello street
  • Greaves George, Penistone road
  • Saville George, South street, Sheffield moor

Rag Dealers,

  • Hague George, 1 White croft
  • Holbert Henry & Son, 50 Westbar
  • Tyas Aaron (& broker) 54 Westbar

Razor Manufacturers,

  • Addy George & Son, Pea croft
  • Allison Edward, Little Sheffield
  • Barber John, 14 Norfolk street
  • Bennet Edward, Bailey lane
  • Bingham James
  • Bingham Jonathan, 2 Radford st & Allen street
  • Bishop Luke, Brocco
  • Brammer Joseph, Pye bank
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Cadman Hannah (stamp, 'Bengal') Court, 13 Fargate
  • Cam & Birks, Workhouse lane
  • Champion Thomas & Son, 39 High street
  • Clark & Osborne, Earl street
  • Cooper John, 18 New street, Park
  • Crawshaw James, Solly street
  • Crookes John, 18 Smithfield
  • Crookes Jonathan, Rockingham lane
  • Crookes Samuel, top of Broad street
  • Dewsnap Charles, Rockingham street
  • Dickinson & Rollisson, 93 Pea croft
  • Eaton Samuel & Son, 38 Hawley street
  • Elliot Joseph, 66 Hollis croft
  • Fenney Frederick, Townhead street
  • Foster John, 54 Carver street
  • Fox Charles, 2 New Church street
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Greaves & Newton, West street
  • Gregory James, 105 Eyre street
  • Hadfield Joseph, Cross Smithfield
  • Hall James & Son, Duke street
  • Hall Jonathan, 18 Union lane
  • Hammond George, 59 Wicker
  • Hancock Joseph, 75 Arundel street
  • Harrop George, New fields
  • Hartley & Bennett, Bailey lane
  • Heifor John, 51 Scotland street
  • Hides & Townsend, 62 Hollis croft
  • Hobson Edward, 18 Snig hill
  • Hobson George, Walkley
  • Howe John, Cornhill
  • Jackson William, Dun street
  • Johnson Ann & Sons, Furnival street
  • Johnson George & Co. Tudor street
  • Johnson James, New Church street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Lee George, Favourite's yard, Fargate
  • Lee Thomas, 12 Burgess street
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Lord & Harvey, Bow street
  • Loy William, 31 Westbar
  • Mickelthwate Benjamin, 107 Eyre street
  • Mills Charles, 14 Union st & Pitts moor
  • Morton Jonathan, Moorfields
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Padley, Norburn & Co. George street and Norfolk street
  • Paramore Samuel, 6 Radford row
  • Pearce John, 33 Gibraltar street
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Pitts John, 13 Sims croft
  • Pryor John, Garden street
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Rhodes & Son, Wicker
  • Rhodes Matthew, 6 Fargate
  • Roberts Joseph, 7 Spring street
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Rowbotham, Wingfield & Wade, Tenter street
  • Ryalls William, 14 Hereford street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Savage George, Duke street, Park
  • Savage Thomas, Solly street
  • Saville Edward, 22 Duke street
  • Saynor Thomas, Scargill croft, Bank street
  • Shepherd George, 15 Solly street
  • Skidmore Joseph, Pond street
  • Skinner & Barber, Edward street
  • Smith John, 76 Pea croft
  • Smith Samuel, 82 Carver street
  • Spencer & Crossland, 81 Allen street
  • Swift James, 25 Smithfield
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Wade Jane, Arundel street
  • Warburton Thomas, Charles street
  • Wards, Brown & Morton, Howard street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Wild John, Pond hill
  • Willey William, 86 South street
  • Winter John, 14 Orchard lane
  • Wright John & Son, George street, Little Sheffield
  • Wright Joseph, Court, 12 Silver street

Rectifiers,

  • Hagger & Linley, 28 Campo lane
  • Wilson William & Sons, 12 Pond street

Rolling Mills,

  • Burdekins and Hawley, Vulcan Works, Bennet lane
  • Darwin John, Forge lane
  • Greaves William & Sons, Sheaf Works
  • Houldsworth John, Old Park
  • Hounsfield & Co. Philadelphia
  • Kenyon, Frith & Woolhouse, Forge lane
  • Schofield John, Boyd's Mill, near Attercliffe bridge

Rope Makers,

  • Cliff Thomas, top of West street
  • Mellor John, Weston place
  • Rodgers Nathaniel, 58 Westbar
  • Sayles John, 91 Duke street, Park
  • Sayles Samuel, 46 South street
  • Sayles Thomas, 17 Gibraltar street
  • Toyne George, Duke street, Park

Rule Makers,

  • Belcher Zachariah, 4 Bright street, Sheffield moor
  • Roberts William, Gibraltar street

Saddlers and Harness Makers,

  • Barlow John, 16 Westbar
  • Hanson Edward, 12 Waingate
  • Hudson John, 16 Waingate
  • Major William, 6 Park gate
  • Marshall William & Benjamin, Attercliffe
  • Raby Philip, 4 Waingate
  • Roebuck Thomas, 9 Haymarket
  • Shutt John, 63 Shales moor
  • Thomlinson John, 22 Fargate
  • White Thomas, 40 South street, Sheffield moor
  • Yarwood Thomas, 11 High street

Saw Handle Makers,

  • Burkinshaw George, Sheldon street
  • Eyre Thomas, Spring street
  • Garton Robert, Bailey lane
  • Shirt Elias, 10 Coalpit lane

Saw Manufacturers,

  • Barker & Lord, Green street, Sheffield moor
  • Beardshaw Jon. & Son, Hollis croft
  • Blake Thomas & Sons, Scotland street
  • Burgon, Green & Co. Paradise square
  • Butcher, Brown & Butcher, Eyre lane
  • Carr John, 62 Oborne street
  • Carr, Woodhouse & Carr, Bailey lane
  • Davenport John, Rockingham street
  • Drabble & Sanderson, Steelhouse lane
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park Larks
  • Eadon, Sheldon & Co. Norfolk street
  • Edley and Rutherford, Bottom of Arundel street
  • Ellis Josiah, Rockingham lane
  • Fearnehough Joseph & Co. Wicker
  • Gray Jonathan & Sons, Scotland st and Meadow street
  • Greaves Isaac, 54 Scotland street
  • Groves Richard and Sons (patent turned) Allen street
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hanby Abraham, 30 Nursery street
  • Hanby & Green, Furnace hill
  • Hill Samuel, Rockingham lane
  • Ibbetson William & George & Co. Bridge street
  • Ibbotson & Brothers, Globe Works
  • Ibbotson & Saville, Paternoster row
  • Ibbotson, Hoole & Co. (& doctors for calico printers) Wheat croft
  • Johnson & Co. Allen street
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Leadbeater John, Norris fields
  • Marsden Ebenezer & George & Co. Green lane
  • Marsden William, Green lane
  • Marsden William, (& ladies' patent busks) Norfolk lane
  • Marshall, Hadfield & Co., Gibraltar street
  • Marshall Martin, Scotland street
  • Millington James & Co. Isle
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Moulson Brothers, Tudor street & Surry street
  • New Jeremiah & Co. (& busks) Cross Smithfield
  • Newbould Samuel & Co. South street, Sheffield moor
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Peace William & Samuel, Smithfield & Garden street
  • Pearson Robert, Meadow st & Allen street
  • Penestone, Wheatcroft & Singleton, Arundel street
  • Roebuck Jonathan, Broad street, Park
  • Rutter Alexander, Edward street
  • Sanderson John, 51 Charles street
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Shaw, Marshall & Co. Oborne street
  • Smith John & Son, Glossop road
  • Sorby John & Sons (mark, 'I. & H. Sorby') Spittal hill
  • Spear, Jackson & Co. Gibraltar street
  • Spencer Matthias & Son, Pea croft
  • Stones Benjamin, Paternoster row
  • Stones Frederick, Arundel street
  • Taylor Edward, Carver street
  • Turton Thomas, Spring Works
  • Tyzack William, Rockingham street
  • Vickers James & Co. (& general dealers) Thomas street, Broad lane
  • Ward David & Son, 3l Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wright John, Furnival street
  • Wright John & Son, Little Sheffield
  • Wright Thomas (& manufactr. of elastic steel trusses and pallet knives) Highfield

Scale Beam Makers,

  • Laycock Isaac, 68 Spring street
  • Roberts John, 67 Scotland street

Scissor Manufacturers,

  • Andrews Samuel, 65 South street
  • Badger Jonathan, 13 Copper street
  • Bagshaw George, Rockingham lane
  • Barber Edward, South street
  • Barlow James, 76 Allen street
  • Barlow Samuel, 18 Arundel street
  • Barlow Thomas, 15 Howard street
  • Beal Mary, 4 Bower spring
  • Beale Enoch, 53 Trippet lane
  • Beldon Joseph, back of 23 Gibraltar street
  • Bibbs John, Furnace hill
  • Bingham George, 27 Allen street
  • Bolton Stephen, 5 Steelhouse lane
  • Bower Samuel, 42 Harvest lane
  • Bradshaw Samuel, 38 Broad lane
  • Butler William, 4 Trinity street
  • Champion Thomas & Son, 39 High street
  • Chisman Richard (ornamenter on polished steel & polishing paste manufacturer) 23 Gibraltar street
  • Colley Joseph, 93 Pea croft
  • Colley William & Brothers, Lambert street
  • Corker William, Spring street
  • Cousins Joseph, 11 Garden street
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Dearden John, 12 Copper street
  • Deardon Luke, 2 Cross Smithfield
  • Dyson Joseph, 7 Pea Croft
  • Fearn John, Radford St & Allen street
  • Furniss Luke, 26 Howard street
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Greaves George. 54 Scotland street
  • Green John, 5 Burgess street
  • Habershon Joseph, 20 New Church street
  • Hall James, 71 Wicker
  • Hancock Godfrey, 13 Westbar grn
  • Hawksley Robert, 8 Chapel street
  • Haywood John, Division street
  • Henfrey Samuel, Coulston street
  • Henson John, Willey street, Wicker
  • Higginbotham George, Blonk street, Wicker
  • Hobson Joseph, 27 Arundel street
  • Hobson Lydia, 2 Silver street
  • Holmes Joseph & Co. 92 Pea croft
  • Hunt Thomas, Love street, Crofts
  • Hutchinson William & Son, Pinstone street
  • Ibbetson John, Swan yard, Burgess street
  • Jones William, Court, 38 High street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Kent William, 16 Carver street
  • Knowles William, Queen street
  • Lemons Thomas, (scissor knives) 45 Lambert street
  • Loy William, 31 Westbar
  • Lucas Edward & Sons, New Church street
  • Mickelthwate Benjamin, 107 Eyre street
  • Moore George & Sons, 21 Arundel street
  • Moorfield Alexander, 33 Arundel street
  • Morton Thomas, Eyre street
  • Newton Abraham, Grindle gate
  • Oakes Jonathan, Snow hill gardens, Park
  • Oakes Jonathan, Attercliffe bridge
  • Oakes Matthew, Nursery street
  • Oates George, Court, 30 Lambert st and Pea croft
  • Padley, Norburn & Co. George st & Norfolk street
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Pinder John, 6 Porter street
  • Ragg Joseph, 28 Nursery street
  • Rawlins Gen. 24 Rockingham lane
  • Raworth Benjamin & Joseph, Arundel street
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Rayney Edward, 51 Bailey street
  • Read Isaac, 18 Lambert street
  • Rhodes Matthew, 6 Fargate
  • Roberts Isaac, 26 Silver street
  • Roberts John, 11 Burgess street
  • Rodgers George, Silver street head
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Sharpe Matthew & Edward, 92 Pond street
  • Shaw John, Hatfield's yard and 39 Bridgehouses
  • Skidmore Joseph, Pond street
  • Skinner William, 7 Newhall street
  • Smith Joseph, Arundel street
  • Smith Samuel, 82 Career street
  • Steers & Wilkinson, Castle hill
  • Swift James, 25 Smithfield
  • Taylor & Burgin, Snow lane
  • Taylor John, 49 Gibraltar street
  • Tillotson John & Co. Coalpit lane
  • Tyzack William, Rockingham street
  • Unwin Joseph, South street, Sheffield moor
  • Walker William, 48 Holly street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Webster Vincent & William, Sycamore street
  • Wild John, Pond hill
  • Winter John, 14 Orchard lane
  • Winter Robert, Hollis croft
  • Wreaks John, 61 Charles street

Scythe, Hay & Straw, &c Knife Manufacturers,

  • Booth & Deakin, Holly street
  • Burgon, Green & Co. Paradise square
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park works
  • Eyre David, Green lane
  • Fearnehough Joseph & Co. Wicker lane
  • Hill Samuel, Rockingham lane
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Marsden Ebenezer & George and Co. Green lane
  • Tyzack William, Rockingham street

Shear, &c. Makers,

  • Bishop Matthew, 16 Sim's croft
  • Crowley & Pearson, Pond street
  • Greaves George, (tinmen's, tailors' & stocks) 54 Scotland street
  • Hobson Lydia, 2 Silver street
  • Kent William (to silver platers) 16 Carver street
  • Linley George, Coalpit lane
  • Matkin & Wood, Lee croft
  • Newbould Samuel & Co. South street
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Sorby John & Sons (mark 'I. and H. Sorby') Spital hill
  • Stocks John, Broomhead's yard
  • Unwin Joseph, South street, Sheffield moor
  • Wilkinson William, Grimesthorp
  • Wreaks John, 61 Charles street

Shoe, Butchers, Curriers, Cooks, &c. Knife Manufacturers,

  • Bradshaw Hannah, 18 Walker street, Wicker
  • Burdett Matthew, Court, 7 Fargate
  • Cam & Birks, Workhouse lane
  • Eaton Samuel & Son, 38 Hawley street
  • Ellin T. & Co. Arundel street
  • Gillam John, top of Duke street, Park
  • Green John. 28A Pond street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Linley George, Coalpit lane
  • Loy William, 31 Westbar
  • Makin & Sanderson, Hollis croft
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Oxley John, Hollis croft
  • Padley, Norburn & Co. George st & Norfolk street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Sanderson William, 36 Hollis croft
  • Shaw Jonathan, 3 Meadow street
  • Smith Joseph, Trippet lane
  • Sorby John & Sons, Spital hill
  • Stones Frederick, Arundel street
  • Twigg & Parkin, 46 Oborne street
  • Wild John, Pond hill
  • Wilkinson William, Grimesthorp
  • Wilson John, 4 Sycamore street
  • Wood & Atkinson, 81 Rockingham street
  • Woodcock Thomas, Sharrow moor

Shopkeepers & Dealers in Groceries & Sundries,

  • Allen John, Little Sheffield
  • Allsop Samuel, 64 Carver street
  • Andrew Isaac, 46 Westbar
  • Andrew Joseph, 30 Furnace hill
  • Andrews Joseph, jun. 10 Paradise square
  • Andrews Matthew, New Church street
  • Andrews Samuel, 65 South street
  • Baggaley William, 30 Carver street
  • Bakewell William, 9 Broad lane
  • Banks Thomas, Pea croft
  • Barber John, 57 Duke street, Park
  • Barraclough Joseph, Broad lane
  • Barratt Joseph, 22 Little Pond street
  • Barton Jonathan, 57 Westbar
  • Barton William, sen. Wicker
  • Bates Elizabeth, Hoyle street
  • Beadle Henry, 38 Westbar
  • Beadle William, Bower spring
  • Beaumont William, Attercliffe
  • Best John, Pitt's moor
  • Billcliff Joseph, Wadsley
  • Bing Mary, Trippet lane
  • Birks Ebenezer, 96 Fargate
  • Birtle Jonathan, South street, Little Sheffield
  • Blurton Anthony, 22 New Church street
  • Bolsover Matthew, 28 Garden street
  • Booker James, Vickers' grove
  • Booker Samuel, 26 Burgess street
  • Boot John, 11 Norfolk street
  • Bouth William, 3 Trinity street
  • Bradbury Joseph, 23 Castle green
  • Bradbury William, Hartshead
  • Bradley George, 2 Castle hill
  • Bramhall James, 31 Gibraltar street
  • Brindley Matthew, 20 Pond street
  • Broomhead Benjamin, 24 Pea croft
  • Brown Thomas, 9 Coalpit lane
  • Brownell William, South street, Sheffield moor
  • Bullous George, 9 Wellington street
  • Burch Harriet, Furnace hill
  • Burch John, 21 Brown street
  • Burgin Joseph, Beer street
  • Butcher John, 55 Broad street, Park
  • Butler Jun. George street, Little Sheffield
  • Butterell Edwin, 54 Moorfields
  • Butterell John, 12 Broad lane
  • Buxton Joel, Paternoster row
  • Cadman James, Hereford street
  • Calvert Joshua, 103 Broad lane
  • Cann Richard, George street, Little Sheffield
  • Carnell George, 58 Rockingham street
  • Cartledge Ann, 44 Shales moor
  • Cartledge Charles, 61 Moorfields
  • Chambers Joseph, Green lane
  • Charles Joseph, Green lane, Shales moor
  • Charlesworth John, 23 Fargate
  • Charlesworth Thomas, 17 High street, Park
  • Citizen Joseph, Upper Edward street
  • Clapham Jeremiah, 26 Pea croft
  • Cocker Robert, 86 Pea croft
  • Cole Thomas, 4 Duke street
  • Collier William, 33 Carver street
  • Cook Mary, 6 Pinfold street
  • Cooper Thomas, 24 Furnace hill
  • Coops Hannah, 31 Norfolk street
  • Crichlow Henry, 13 Waingate
  • Crossland James, 27 Broad street, Park
  • Cumins Charles, 70 Eyre lane
  • Curtis John, Attercliffe
  • Cusworth Charles, Chapel street, Bridge houses
  • Davenport Hannah, 48 Allen street
  • Davy Dennis, Bridge houses
  • Davy Joseph, 10 Walker street
  • Deakin John, 22 King street
  • Deane George, Tudor street, Sheffield moor
  • Dearden Jonathan, 26 Garden street
  • Denton James, 9 Scotland street
  • Dewhirst Thomas, 47 Coalpit lane
  • Downend Samuel, 30 Trippet lane
  • Dyson Charles, 2 John lane
  • Eagle Thomas, Division street
  • Elliott Thomas, 19 Garden street
  • Ellis Elizabeth, 43 Barker pool
  • Ellison William, 6 Duke street, Park
  • Eyre John, 34 Arundel street
  • Foster John, 54 Carver street
  • Fox John, Park
  • Fretwell Isaac, 27 Bridge street
  • Garton William, 66 Broad street, Park
  • Gibson William, 12 Flat street
  • Gillatt Rosamond, Little Sheffield
  • Glossop Samuel, 43 Pea croft
  • Goodison John, 34 Westbar green
  • Goodwin John James, 72 Scotland street
  • Greaves Francis, 40 Scotland street
  • Greaves Thomas, Pinstone street
  • Green Mary, 52 Broad street, Park
  • Green William, 18 Orchard street
  • Greenwood Sarah, Pinstone street
  • Gurney Samuel, Hill foot
  • Hadfield Joseph, 9 Union street
  • Hall John, 2 Mill lane
  • Hall William, Union buildings, Union street
  • Hanby and Green, Lambert street
  • Hancock Hannah, 20 Allen street
  • Hancock Isabella, 6 Bailey lane
  • Hancock Joseph, Attercliffe
  • Hancock Samuel, 40 Bailey street
  • Hardcastle William, Darnall
  • Hardwick Francis, 109 South street
  • Hardwick William, 14 Holly street
  • Hargate John, 13 Carver street
  • Harper George, 27 Broad lane
  • Harrison James, 10 Change alley
  • Harrison Joseph, 45 Gibraltar street
  • Harvey Ann, 37 Church street
  • Hattersley Isaac, Spring street
  • Haukrigg Jonah, 27 Duke street, Park
  • Hawke William, 30 Westbar green
  • Healey William, 49 Westbar green
  • Hemingway Jane, 7 Townhead street
  • Hemingway John, 40 Allen street
  • Herring Thomas, 46 Coalpit lane
  • Hides Thomas, 10 South street
  • Hill James, Broad street, Park
  • Hilton John, Attercliffe
  • Hemsworth Elizabeth, 46 Nursery street
  • Hindley William, 21 Cross Burgess street
  • Hobbs James, Broad street, Park
  • Hogg Christopher, 88 South street, Sheffield moor
  • Holdsworth William, 14 Angel street
  • Holland Amos, 31 Cross Smithfield
  • Holland James, 39 Forge street
  • Houlden Robert, Philadelphia
  • Hoyland Elizabeth, 15 Hick's lane
  • Hudson Charles, 44 Solly street
  • Hurst John, 17 Shudehill
  • Hutton William, 30 South street
  • Ibbotson Henry, 3 Westbar
  • Innocent John, 49 Solly street
  • Jackson Mary, Attercliffe
  • James John, 66 Bridge houses.
  • Jebb James, West street
  • Jervis Joshua, Snig hill
  • Johnson Thomas, South street, Park
  • Kay Francis, 38 Duke street, Park
  • Kirk David, Silver st head
  • Kirk Mary, 81 Scotland street
  • Lamb Sarah, 24 Pond street
  • Lambert Richard, 34 Arundel street
  • Langton Joseph, Vicker's grove
  • Lawson John, 14 Charles street
  • Laycock Elizabeth, 46 Burgess street
  • Leadbeater John, Hoyle's square
  • Leadbeater Mary, Allen street
  • Lee Joseph, top of Paradise square
  • Lloyd Foulk, Vicker's grove
  • Lockwood Benjamin, 7 Shudehill
  • Lomas James, 36 Gibraltar street
  • Lomas Samuel, Little Sheffield
  • Lomas William, Little Sheffield
  • Loy William, 82 Westbar green
  • Ludlam Benjamin, 52 Charles street
  • M'Garity Patrick, 21 Castle green
  • Machin Thomas, Darnall
  • Mappin William, 57 South street, Sheffield moor
  • Marsden Sarah, 36 Hereford street
  • Marshall John, Attercliffe
  • Marshall Samuel, 33 Campo lane
  • Mason Ann, 35 Pea croft
  • Mason Sampson, 47 Porter street
  • Mellor Richard, Barker pool
  • Middleton Joseph, 12 Chapel street
  • Middleton William, Grimesthorp
  • Millward Thomas, 36 Westbar green
  • Moore Mary, 18 Edward street
  • Moss Edward, 9 Edward street
  • Newham John, Grimesthorp
  • Newton Robert, 6 Broad lane
  • Nicholson Robert, 32 Shales moor
  • Oats Sarah, 31 Burgess street
  • Osborne Benjamin, 4 Meadow street
  • Osborn Thomas, 65 Eyre lane
  • Oxspring Hannah, Shire green
  • Padley James, 4 South street
  • Padley William, 61 Eyre street
  • Pagdin John, 59 Eyre street
  • Palfreyman Thomas, Chapel street
  • Parker John, 58 Cornish street
  • Parkin Ebenezer, Porter street
  • Parkin George, 11A Norfolk street
  • Parkin George, 24 Allen street
  • Parkin Thomas, 66 Westbar
  • Pashley Jonathan, 85 Westbar grim
  • Pearson Ann, 58 Moorfields
  • Pinder John, 6 Porter street
  • Poles Joseph, Pitts moor
  • Powell William, 6 Paternoster row
  • Price Samuel, 92 South street
  • Priest George, 27 Bright street
  • Radcliffe James, 18 Hartshead
  • Raworth Ebenezer, 49 Charles street
  • Richardson Elizabeth, South street
  • Richmond William, Arundel street
  • Riley John, 10 Waingate
  • Roberts James, 63 Rockingham street
  • Roberts John, 67 Scotland street
  • Roberts Sarah, 20 Arundel street
  • Roddis Matthias, South street
  • Rodger George, Attercliffe
  • Rodgers Charles, Townhead street
  • Rodgerson Thomas, Little Pond street
  • Royle William Matthew, 107 South street
  • Ryalls Jasper, Little Sheffield
  • Shallcross Letitia, 71 Moorfield
  • Shaw John, 65 Scotland street
  • Shaw John, 39 Bridge street
  • Shiers Thomas, Stanley street, Wicker
  • Shirley Benjamin, 72 Westbar green
  • Siddall George, Philadelphia
  • Simpson Ralph, 25 Hartshead
  • Singleton William, 14 Fargate
  • Skidmore Joseph, 1 Duke street, Park
  • Skinner James, Glossop road
  • Smilter Thomas, 3 Garden street
  • Smith Ann, 59 Moorfields
  • Smith Ann, Philadelphia
  • Smith George, 27 Silver street
  • Smith George, Attercliffe
  • Smith Thomas, Little Sheffield
  • Smith Thomas, 40 Porter street
  • Stacy John, Barnard street
  • Staniforth Joseph & Samuel, Broad street
  • Stevenson Samuel, 68 Wicker
  • Stringer Joseph, Blue Boy street
  • Styring William, Cross Smithfield
  • Swift Michael, Bow street
  • Swindells James, Hoyle's walk
  • Vason John, 24 Lambert street
  • Wainwright Ann, 1 Allen street
  • Walker Thomas, Wicker lane
  • Walton David, 10 & 11 Bread street, Park
  • Warburton Alethea, 16 Bank street
  • Ward Isaac, 9 Duke street, Park
  • Ward John, 8 Dixon lane
  • Watkinson Samuel, 2 Flat street
  • Webster James, 34 Westbar
  • Wells Sarah, 55 Moorfields
  • Whitehead George, 7 Broad lane, Paik
  • Whiteley John, 5 Coniston crofts
  • Wigfall Elizabeth, Grimesthorp
  • Wilkinson James, Grimesthorp
  • Wilks Jarvis, 47 Broad street, Park
  • Willey John, Attercliffe
  • Wilson Hannah, Little Sheffield
  • Wilson Thomas, 59 Hollis croft
  • Wilson William, 50 Westbar green
  • Wood Thomas, 7 Bailey street
  • Woolhouse Amelia, 8 Tenter street
  • Wortley Elizabeth, 76 Scotland street
  • Wortley John, 90 South street
  • Wortley Mark, 64 Shales moor
  • Wragg Charles, 53 Moorfields
  • Wright Joseph, Trippet lane
  • Wroe Joseph, 40 Lambert street
  • Yealand Robert, 19 Lambert street
  • Youle John, 30 Gibraltar street

Silver and Plated Manufacturers,

  • Ashforth, Creswick and Hartshorn, Silver street
  • Blackwell William & Son, Tower hill, Bridge houses
  • Blagden, Hodgson & Co. White rails
  • Bradley Thomas, 39 Oborne street
  • Briggs William, Carver lane
  • Creswick Thomas, James and Nathaniel, Paternoster row
  • Eyre John & Co. Coalpit lane
  • Fentom, Webster, & Danby, Howard street
  • Furniss, Poles & Co. Furnival street
  • Gainsford, Fenton and Nicholson, Furnival street
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley, Fargate
  • Holy Daniel & George, Mulberry street
  • Howard, Battle and Hawksworth, Hartshead
  • Howlden John, Solly street
  • Kirkbys, Gregory & Co. Carver street
  • Law, Atkin & Oxley (& manufacturers of gold and silver desert knives and forks) 100 Eyre street
  • Parkin William, Thomas street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Roberts Samuel Smith & Co. Eyre street
  • Roberts Sarah, 20 Arundel street
  • Rodgers Joseph & Sons, 6 Norfolk street
  • Settle John & Thomas, Gunn & Co. Norfolk street
  • Smith, Tate, Hoult and Tate, 16 Arundel street
  • Underdown, Wilkinson & Co. Sycamore street
  • Waterhouse J. & J. Hodgson & Co. Portobello
  • Watson & Bradburys, Mulberry street
  • Watson & Son, 1 Burgess street
  • Wilkinson Henry, South street, Park
  • Younge S. & C. Walker & Kitchen, Union street

Silver Refiners,

  • Dixon George Alexander, Wicker
  • Read & Co. Attercliffe bridge

Silversmiths,

  • Bright & Sons, Market place
  • Pickslay, Appleby & Bertram (and sole manufacturers of Peruvian steel cutlery) High street
  • Rodgers Joseph & Sons, Norfolk street

Slaters,

  • Boulton John, Blonk street, Wicker
  • Brown Charles, West street
  • Brown James, 7 Division street
  • Brown Samuel, James and Roger, Rockingham street
  • Champion George, Rockingham street
  • Copley John, 9 Carver street
  • Copley Stephen, Sim's croft
  • Law James, Green lane
  • Law Thomas, Rockingham lane
  • Nunney Matthew, 8 Rockingham street
  • Smith John, 30 Norfolk lane
  • Thompson George, 15 Trippet lane
  • Wadsworth John, 14 Trinity street
  • Walker George, 3 Bailey lane

Snuffer Manufacturers,

  • Powell & Brookes, 26 Broad lane
  • Smith William, Court, West street

Spade & Shovel Manufacturers,

  • Bower George, 67 Broad street, Park
  • Hawkin William, South street
  • Hodgson Charles & Co. Pond hill
  • Hodgson John, Pond hill
  • Palmer Thomas, 83 Pea croft
  • Parker William, (and manufacturer of crane and cable chains, paring spades, mill chisels, &c.) Attercliffe
  • Sorby John & Sons, Spital hill

Spindle Makers,

  • Taylor, Yeomans and Shaw, 24 Bridge street
  • Witham George, Bridge street

Spirit Dealers,
(See also Wine & Spirit Merchts.)

  • Barton William, jun. Wicker
  • Bramley Thomas, 61 Trippet lane
  • Fordham John, 7 Castle street
  • Grant Mary Ann, 25 High street
  • Johnson Val. Martin, Mulberry street
  • Linley Thomas, 1 Westbar
  • Middleton John, Market street
  • Parkin Benjamin, 12 Scotland street
  • Pigott James, Dixon lane
  • Pool John, 9 Castle street
  • Smith Hannah, 23 Haymarket
  • Storer John, 12 Haymarket
  • Turner Samuel, 3 Watson walk
  • Wood William & Co. 17 Bank street
  • Young Samuel & Charles, 2 Haymarket

Spoon Makers,

  • Adams Joseph (iron) Court, 48 Pea croft
  • Bradshaw William, (metal) 9 Walker street, Wicker
  • Broadhead Samuel, (metal) 15 Queen street
  • Holdsworth William, (iron and metal) 14 Angel street
  • Sanders John (metal) Gate yard, White croft
  • Wilson Sarah & Son (iron & metal) 18 Union lane

Stay Makers,

  • Beaumont John, 6 York street
  • Carr Thomas, 4 St. James' row
  • Mackenzie & Littlewood, 38 High street
  • Thompson Frances, 66 Trippet La

Steel Converters and Refiners,

  • Baley Richard & Co. 33 Norfolk street
  • Binney Brothers & Co. Hartshead
  • Blake Thus. & Sons, Scotland street
  • Booth & Deakin, Holly street
  • Brittain, Wilkinson and Brownell, Carver street
  • Burdekins & Hawley, Bennet lane
  • Cadman Peter & Sons, 37 Norfolk street
  • Cam & Bilks, Workhouse lane
  • Cam James, 51 Norfolk street
  • Carr, Woodhouse & Carr, Bailey Is
  • Deakin James & Thomas, Change alley
  • Doncaster William, Allen street
  • Drabble & Sanderson, Steelhouse lane
  • Eadon, Jessop, Fox & Co. Park Works
  • Eyre John & Co. Coal pit lane
  • Greaves Nathaniel, Portobello
  • Greaves William & Sons, Sheaf Works
  • Groves Richard & Sons (& plated patent bronze busk manufacturers) Allen street
  • Groves Samuel, Attercliffe
  • Hall William, 57 Porter street
  • Hoole William, Netherthorp
  • Houseley Barnard, Green street, hales moor
  • Huntsman Francis, Attercliffe
  • Ibbetson William & George & Co. Bridge street
  • Jessop James, 84 South street
  • Johnson & Co. Allen street
  • Kenyon John & Co. Hollis croft
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Linley James, Workhouse croft
  • Makin William, Attercliffe
  • Marriott George Son & Co. Cross Smithfield
  • Marshall Jonathan & Co. Mill sands
  • Marshall William, 36 Westbar
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Maw & Stayles, Rockingham street
  • Mitchell Brothers & Co. Furnival street
  • Mottram Thomas, Furnival street
  • Naylor & Sanderson, West street
  • Newbould Samuel & Co. South street
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Parkin Edward & Charles, Bower spring
  • Peace Samuel, Smithfield
  • Peace William & Samuel, Smithfield
  • Rayner William & Co., St. James' street
  • Spear, Jackson & Co. Gibraltar street
  • Spencer Matthias & Son, Gibraltar street
  • Thorpe, Wragg & Co. 10 Carver street
  • Tingle Charles, Westbar green
  • Tingle Joseph & Thomas, Wicker
  • Tingle Matthew, Garden street
  • Todd Robert & Co. 30 Orchard street
  • Turton Thomas, Spring Works
  • Vickers James & Co. Thomas street
  • Walker, Wild & Co. 23 Wicker
  • Ward David & Son, 31 Portobello street
  • Wharton & Eyre, 67 Carver street
  • Wilson & Fowler, Eagle Foundry, Park
  • Wilson & Hawksworth, Sycamore street
  • Witham George, (& manufacturer of. linked iron chains for machinery) Bridge street

Stone Masons and Brick-Layers,

  • Ashforth William, & John, Grimesthorp
  • Birtles Thomas, 4 South street
  • Blackwell Henry, 11 Figtree lane
  • Child Thomas, Bailey fields
  • Clarebrough Francis, 39 Allen street
  • Culver & Holmes, Holly street
  • Daft Robert, West st & Lee croft
  • Dodson William, 15 Wicker
  • Earnshaw William, Bowden's yard, Broad lane
  • Emmat John; 6 Norfolk lane
  • Gibson & Jenkinson, Rockingham street
  • Greaves John, Lee croft
  • Greaves Matthew, 4 Workhouse lane
  • Hanson John, 18 Pinfold street
  • Hanson William, off Smith street, Park
  • Hickson John, 22 Spring street
  • Hobson William, Green lane, Shales moor
  • Johnstone John, Rockingham street
  • Kennington John, 52 Tudor street
  • Lawton George, 37 Westbar green
  • Laycock Joseph, 80 Wicker
  • Nicholson Samuel, 3 Newhall street
  • Ogden James, Norfolk street
  • Oliver Samuel, 18 Eyre lane
  • Peckett John, Porter street
  • Perkin Solomon, George street
  • Skinner Joseph, Eyre street
  • Swaddell John, Portobello street
  • Sylvester George, 21 Chapel street
  • Thompson George, Campo lane
  • Thompson William, Rockingham street

Stove Grate Manufacturers,

  • Beresford William, 6 Division street
  • Booker & Co. 48 Arundel lane
  • Darwin & Co. Queen's Foundry, Workhouse croft
  • Ibbotson Brothers, Globe Works
  • Jobson Robert & Co. Roscoe place
  • Kidgell William, Allen street
  • Longden, Walker rid Co. (kitchen ranges and warm air stoves) Phoenix Foundry
  • Milner John, 29 Green lane
  • Nicholson & Hoole, Green lane
  • Padley, Norburn & Co. George st and Norfolk street
  • Parkin, Ingall & Co. 26 Bridge street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Stuart & Barton, Saville Works
  • Wilks Joseph, 60 Wicker

Straw Hat Manufactrs,

  • Beaumont Mary, 6 York street
  • Daft Ann, Lee croft
  • Daniels Lucy, Joiner street, Wicker
  • Dawson Harriet, 72Moorfields
  • Day Elizabeth, 27 Hartshead
  • Dungworth Ann, 60 Moorfields
  • Dyson Hannah, 12 Button lane
  • Green Harriet, Pond street
  • Hague Eliza, Harvest lane, Bridge houses
  • Hall Mary, 78 Bridge houses
  • Hampson Elizabeth, 53 Campo lane
  • Hobson Martha, 15 Button lane
  • Holmes Hannah, 22 Orchard street
  • Hudson Esther, 3 Allen street
  • Jackson Emma, 29 Coalpit lane
  • Laycock Mary, 80 Wicker
  • Linley Ann, 9 Norfolk row
  • Mellor Ellen, 7 Orchard street
  • Nowill Sarah, Whitehouse lane
  • Siddall Ann, Rockingham street
  • Smithies Elizabeth, 5 Haymarket
  • Webster Selina, 16 Grindle gate
  • White Elizabeth, Emma & Maria, 11 Cheney row
  • Whiteley Harriet & Catherine, 18 High street

Surgeons,

  • Boultbee Henry, Milk street
  • Carr John, 8 Pinstone street
  • Clark George William, 59 Westbar green
  • Crowther John, Owlerton
  • De Ballin ---, 42 Carver street
  • Eadon Charles, 1 Charles street
  • Elliott James, Gate yard
  • Ernest Robert, Infirmary
  • Evatt William, (dentist) 5 Queen street
  • Favell John, 78 Fargate
  • Foulds Samuel, 4 Change alley
  • Gillott George, 2 Paradise square
  • Gregory Samuel, Eyre street
  • Hall John, 44 Norfolk street
  • Hardy James, 84 Fargate
  • Holland Robert George, Pinstone street
  • Hounsfield George, Queen street
  • Jackson Henry, 1 St. James' row
  • Jackson William, 20 Bank street
  • Langley William, 41 Norfolk street
  • Needham William, 24 Bank street
  • Overend & Reedall, 21 & 22 Church street
  • Ray James, 26 Town head street
  • Sayles L. C. (dentist) Fargate
  • Shaw John & Son, Attercliffe
  • Staniforth William, jun. 2 Castle street
  • Sterndale John, 42 Norfolk street
  • Turton George, 16 Church street
  • Turton John, Gibraltar street
  • Waterhouse Thomas, Norfolk street
  • Wilkinson John, 2 Union buildings
  • Wright James Farewell, 14 Union street

Surgeon's Instrument Makers,
(See also Lancet, &c. Makers.)

  • Cluley Francis, 4 Surrey street
  • Johnson George & Co. Tudor street

Surveyors-Land, &c,

  • Bishop Thomas (& roads & canals) South street
  • Fairbank Josiah & Son (& agents) East parade
  • Fairbank William, West hill
  • Foster George, (building) Broad lane
  • Fox Edward, Norfolk street
  • Haywood Joseph, Infirmary lane
  • Hirst Thomas, (& building) 82 Fargate
  • Horrax William Gregory, 80 Fargate
  • Leather John (& building) Norfolk street
  • Unwin William, (& building) St. James row
  • Worth Samuel, Chapel walk, Norfolk street

Table Knife Manufactrs,

  • Addy George & Sons, Pea croft
  • Ashforth Jonathan, 14 Pond street
  • Bacon Thomas & Son, 45 Hollis croft
  • Bagshaw George, George street, Rockingham lane
  • Barker William, Back fields & Crooks moor
  • Barnes George, 35 Campo late
  • Barratt James, 19 Townhead street
  • Bashforth Thomas, Cross Smithfield
  • Beardshaw William & Son, Grimesthorp
  • Beet Jonathan & Sons, Broad lane
  • Beet Joseph, Wheeldon street
  • Best Thomas, 45 Howard street
  • Bingham George, 81 Broad lane
  • Bladworth Thomas, 17 Sheaf street, Park
  • Blake Thomas & Sons, Scotland street
  • Booth & Deakin, Holly street
  • Bradshaw William, 3 Townhead street
  • Bramall James, Redlion yard, Coalpit lane
  • Bramhall James, Holly street
  • Bramhall James & Son, Solly street
  • Brammall Joseph, 16 Norfolk street
  • Briggs William, Carver lane
  • Brittain, Wilkinson & Brownell, Carver street
  • Broomhead James, 55 Nursery street
  • Burgon, Green & Co. Paradise square
  • Butler George and James (& pen knife) 4 Trinity street
  • Butler John, George street, Little Sheffield
  • Cadman Peter & Sons, 37 Norfolk street
  • Cain & Birks, Workhouse lane
  • Carlisle William, 20 Grindle gate
  • Carnall John, 6 Lee croft
  • Coe John, Court, 68 Spring street
  • Cowley Joseph, Pinstone street
  • Crawshaw James, Solly street
  • Crookes Samuel, Blackwell's yard, Church. street
  • Crossland James, 82 Allen street
  • Dalton George, 15 Norfolk street
  • Dalton Samuel, Cheney place
  • Davenport Matthias, 25 Shales moor
  • Deakin Charles, Attercliffe
  • Dearden Jonathan, 26 Garden street
  • Dickinson & Rollisson, 93 Peacroft
  • Dodworth James, 31 Radford street
  • Eaton Samuel & Son, 38 Hawley street
  • Ellin. T. & Co. Arundel street
  • Elliot John & Robert, Garden street
  • Ellis William, 20 Hawley croft
  • Eyre John & Co. Coal-pit lane
  • Frost Samuel, 20 Broad lane
  • Gillam John, Duke street, Park
  • Gillbee & Cantrell, Rockingham street
  • Gillot John, 18 Broad lane
  • Greaves & Newton, West street
  • Greaves Francis, 46 Scotland street
  • Greaves William & Sons, Sheaf works
  • Green, Bradbury & Firth, 22 Burgess street
  • Gregory James, 105 Eyre street
  • Hall John, 8 Corn hill
  • Hancock Joseph, 75 Arundel street
  • Hardesty George, Norfolk lane
  • Hardy John, Furnival street
  • Harrison Thomas, Top of Lee croft
  • Hatfield Aaron & Son, Pepper alley
  • Haywood, Hinchliffe & Co. Eyre street
  • Henderson Samuel Townhead street
  • Hides & Townsend, 62 Hollis croft
  • Howe John, Corn hill
  • Howe William, 37 Hollis croft
  • Hunter Michael & Alexander, Wicker
  • Jenkinson Thomas, 39 Silver street
  • Jepson William, Pea croft
  • Jervis William, White croft
  • Jeweson & Son, 42 Howard street
  • Johnson Ann & Sons, Furnival street
  • Johnson George & Co. Tudor street
  • Kebberling Samuel, Pinstone street
  • Kershaw William, 35 Lambert street
  • Kirk Samuel & William, Eyre street
  • Law, Atkin & Oxley, 100 Eyre street
  • Levick Joseph & Son, Pond street
  • Levicks & Wasnidge, 21 Pond street
  • Lewis Thomas & Son, George street
  • Linley James, Workhouse croft
  • Lunn Joseph, nr Wadsley bridge
  • Marriott George, Son & Co., Cross Smithfield
  • Marsden Joshua, 41 Scotland street
  • Marsh William & Thomas, Top of Park
  • Marshall Samuel & David, 9 West street
  • Marshes & Shepherd, Porter street
  • Middleton William, George street
  • Miller David, 24 Orchard street
  • Moore George & Sons, 21 Arundel street
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Naylor Samuel, 57 Coalpit lane
  • North Godfrey, Sturgess & Frederick, Eyre lane
  • Oakes Edward & Son, Orchard lane
  • Oglesby James, 25, Orchard street
  • Osborn & Sons, Carver street
  • Osborne Benjamin, 10 Smithfield
  • Padley, Norburn & Co. George street
  • Parker George, 5 Silver street
  • Parker, Potts & Denton, Arundel street
  • Parkinson James, 48 Pea croft
  • Pass Samuel, 25 Coalpit lane
  • Penistone & Cowlishaw, Smith street
  • Perkington Joshua, Holly street
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Rawlins George, 24 Rockingham lane
  • Revitt William (& razors and penknives) 6 Meadow street
  • Robinson Ebenezer, 39 Burgess street
  • Rodgers George, Silver st head
  • Rodgers Joseph & Son, 6 Norfolk street
  • Rowbotham, Wingfield and Wade, Tenter street
  • Ryalls Jasper, Little Sheffield
  • Sansom Thomas & Sons, 23 Norfolk street
  • Saynor Samuel, 6 Edward street
  • Shepherd Samuel, 6 Burgess street
  • Shirtcliff Charles & Matthew, Garden street
  • Smith & Moorhouse, Eyre street
  • Smith Joseph Trippet lane
  • Smith Samuel, 82 Carver street
  • Smith William, 22 Wicker
  • Staniland Richard, (executors of) 7 Broad lane
  • Swindin James, Hall's yard, Scotland street
  • Tagg William, 30 Lambert street
  • Thompson & Barber, 27 Charles street
  • Thorpe, Wragg & Co. 10 & 11 Carver street
  • Tillotson John & Co. Coalpit lane
  • Turner Thomas & Co. 32 Norfolk street
  • Warburton Joseph, Wicker
  • Ward Alfred, 100 Fargate
  • Wards, Brown & Morton, Howard street
  • Watson George, 9 Gibraltar street
  • Webster & Sutton, Lambert street
  • Webster Isaac, Duke street, Park
  • Webster Vincent & William, Sycamore street
  • Wells Sarah & Sons, Back fields
  • Wild James & Son, 29 White croft
  • Wild John, Pond hill
  • Wild Mark, Allen street
  • Wild Peter, Charles street
  • Williamson Benjamin, Orchard lane
  • Williamson Benjamin, Holly street
  • Williamson John, 54 Trippet lane
  • Windle Samuel, 15 Lambert street
  • Wood & Atkinson, 8 Rockingham street
  • Wood Benjamin Jonathan & Robert, Garden street
  • Woodcock Thomas, Sharrow moor
  • Woolhouse William Henry, Carver street
  • Woollin Jonathan, 71 Westbar green
  • Wortley Jonathan & Son (& scissors & razors) 29 Gibraltar
  • Wostenholm George & Son, Rockingham street
  • Wragg & Stevens, 3 Solly street
  • Wright Thomas, Highfield

Tailors,
Marked thus * are also Drapers.

  • Ainley William, Attercliffe
  • Andrews Samuel, 30 Hartshead
  • Barnard George, 7 Jehu lane
  • *Bates James, 61 Campo lane
  • Batty James, 104 South street
  • Beamont George, 4 Court, 3 High street
  • Beamont Jesse, 15 Lee croft
  • Beldan James, Moorfields
  • Bennett George, 4 Court, 3 High street
  • Blackwell Thomas, Wadsley bridge
  • Booth Abraham, Wadsley
  • Booth Alban, 18 Change alley
  • Booth John, Wadsley
  • *Borrell William, 15 Bank street
  • *Briggs Joseph & Son, 8 York street
  • *Briggs James, 9 Westbar
  • Broadhead Thomas, 47 Pea croft
  • Bullass John, Pye bank, Bridgehouses
  • *Burgin Nathan, 8 George street
  • *Burgoin Henry, 75 Norfolk street
  • Carnall George, Tudor street, Sheffield moor
  • *Carver Jane & Son, 1 Market street
  • *Denholm Robert, 35 Gibraltar street
  • Dennis John, 5 Baker's hill
  • Denton Richard, 17 Townhead street
  • Emerson William, Pepper alley, Falgate
  • Fielder John, South street
  • *Foster William & George, 20 & 21 High street
  • Frost Edward, 16 South street
  • Gilberthorp John, Attercliffe
  • Godbehere Wm, South street, Lt. Sheffield
  • Gould William, 32 Coal pit lane
  • Greaves Thomas, 48 Scotland street
  • *Hardwick John, 3 Flat street
  • Harrison James, 49 Coalpit lane
  • *Harrott Thomas, 60 West bar
  • Haslam Edward, Barker pool
  • Hattersley Thomas, 12 Nag's head yard
  • Hill Thomas, Darnall
  • Hobson John, 27 Church street
  • Hobson John, Attercliffe
  • Hodgkinson Edward, 35 Campo lane
  • *Hoyland George, William Rivers, 22 Westbar
  • *Johnson & Co. 27 Fruit market
  • Kay William, Oborne street
  • Kelly John, 38 Burgess street
  • Levy Reuben, 25 Snig hill
  • Marler Joseph, Court, 13 Castle street
  • Marsden Robert, Attercliffe
  • Milner John, 30 Fargate
  • Morton John, 5 Newhall street
  • Morton Mark, 12 Broad street, Park
  • Moulson George, 56 Duke street, Park
  • Myers Benjamin, Little Sheffield
  • Naylor Robert, 15 Fargate
  • *Naylor William, 11 Westbar green
  • Norton Joshua, 25 Hawley street
  • Osborn William, Chapel street, Bridgehouses
  • Pigott John, 20 Shudehill
  • Pigott Joseph, 13 Broad lane
  • *Preston Jonathan, 29 Norfolk street
  • *Renton William, 12 Change alley
  • *Roberts Joseph Watson, Walk & Wicker
  • Scarf William, 74 Shales moor
  • Skelton John, 12 Coal pit lane
  • Slack George, 36 Holly street
  • *Staniforth Thomas, 18 Norfolk street
  • Sutton Samuel, 18 Lee croft
  • Swallow John, Rockingham street
  • Taylor Thomas, 1 Jehu lane
  • *Taylor William, 22 Haymarket
  • *Timm Francis, Moorfields
  • Timm John, 3 Edward street
  • Timm Robert, 2 Edward street
  • Trown Richard, 19 Duke street, Park
  • Turkwin James, 46 Solly street
  • Wake Robert, 65 Fargate
  • Walker Samuel, Cross Chapel street
  • *Ward James, 108 South street
  • *Ward Wm, 60 Campo lane
  • *Welsh John, 71 Norfolk street
  • Wheat Thomas, 71 Carver street
  • *Wild & Travell, 20 Fargate
  • Wilde Robert, Attercliffe
  • *Wilkinson Mary, 3 Change alley
  • Wills Charles, 15 Church street
  • Wills James, 10 New Church street
  • Wood James. Lower Meadow street
  • Wood John, West hill
  • Woodhead Thomas Armitage, 1 Bow street
  • Wootton William, Shales moor

Tallow Chandlers,

  • Broadhead Alfred, 76 Westbar green
  • Cooper Thomas, 17 High street
  • Hind Joseph, 8 Haymarket
  • Newton Francis, Change alley
  • Nicholson Thomas, 15 Castle street
  • Rowbotham Isaac, 12 Tenter street
  • Schofield Samuel, Silver street
  • Straw James Kay, 33 Westbar
  • Williams Joseph, 26 Waingate
  • Witham Peter & Son, Attercliffe

Tanners,

  • Addy John, Upperthorp
  • Aldam John, Upperthorp
  • Cooper Thomas, Neepsend
  • Crow David, Philadelphia
  • Egbrough William, Walkley
  • Hoole John, Crooks
  • Sanderson Joshua, Upperthorp
  • Yeomans James, Mill sands

Taverns & Public Houses,

  • Acorn, Simon Wilson, 62 Shales moor
  • Ancient Pine Apple, Thomas Wilkinson, Radford row
  • Angel, Leonard Cowley, South street, Sheffield moor
  • Angel, Ellis Howe, 87 Westbar green
  • Anvil, James Simpson, 23 Waingate
  • Anvil, George Thompson, Malin bridge
  • Anvil, John Wright, South street, Sheffield moor
  • Ball, George Allen, Darnall
  • Ball, Benjamin Barnes, Owlerton
  • Ball, John Bibbs, Furnace hill
  • Ball, Francis Bletcher, Broad lane
  • Ball, George Bray, 3 Lambert street
  • Ball, Richard Cameron, Upper Heeley
  • Ball, Frederick Daft, 30 Burgess street
  • Ball, Charles Eyre, Bridge houses
  • Ball, George Pallet, 8 Grindle gate
  • Ball, Marl Petty, Pond street
  • Ball, John Skelton, Crooks
  • Ball, James Walton, Duke street, Park
  • Ball, Edward Whiteley, 8 Pea croft
  • Ball, Martha Wild, Broom bank
  • Ball, Joseph Wilkinson, Grimesthorp
  • Balloon, William Baker, Sycamore street
  • Barleycorn, E. Middleton, 53 Coalpit lane
  • Barrack Tavern, John Saynor, Hill foot
  • Barrel, Edward, Allison, Little Sheffield
  • Barrel, Mary Ashton, 23 Broad lane
  • Barrel, Francis Chambers, Water lane
  • Barrel, Luke Ellison, Pinstone street
  • Barrel, George Hobson, Attercliffe
  • Barrel, William Husband, 26 Hawley croft
  • Barrel, Joseph Lingard, Edward street
  • Barrel, John Newton, Charles street
  • Barrel, Joseph Pearson, Bridge houses
  • Barrel, Thomas Pinder, Little Pond street
  • Barrel, George Robinson, Pond street
  • Barrel, Thomas Simpson, Duke street, Park
  • Bay Childers, Elizabeth Brumby, High street
  • Bay Childers, John Henson, Bridge street
  • Bay Horse, Thomas Lee, 84 South street
  • Bay Horse, John Wright, Pitts moor
  • Bee Hive, Thomas Wild, Glossop road
  • Birmingham Arms, Robert Gregory, 5 New Church street
  • Black Bull, James Watson, Hollis croft
  • Black Horse, Thomas Barrett, Allen street
  • Black Horse, William Denton, Howard street
  • Black Rock, John Fordham, 7 Castle street
  • Black Swan, John Crich, Snig hill
  • Black Swan, Robert Platte, 3 Fargate
  • Black Swan, Luke Staniforth, Pond street
  • Blue Ball, George Beardshaw, Hawley street
  • Blue Ball, Sarah Ellis, High street
  • Blue Bell, John Barker, Jehu lane
  • Blue Bell, Mary Whiteley, Attercliffe
  • Blue Boar, Joseph B. Cross, Burgess street
  • Blue Boar, Robert Holland, 59 Westbar
  • Blue Coat Boy, J. Stringer, Blue Boy street
  • Boot & Shoe, William Featherstone, Pinstone street
  • Bowling Green, William Birt, Grimesthorp
  • Bricklayers' Arms, William Harris, 9 Jehu lane
  • Bridge Inn, Jeremiah Ogden, Bridge houses
  • Britannia, Sarah Tyne, 37 Portobello lane
  • Broomhall Tav. Abel Roper, Broomhall lane
  • Brown Bear, George Whaley, Norfolk street
  • Brown Cow, George Fearn, 1 Radford street
  • Brown Cow, Jonathan Gould, 1 Red croft
  • Brown Cow, Martin Middleton, Bridge houses
  • Brown Cow, Mary Wild, 1 Broad lane
  • Brushmakers' Arms, Peter Dawes, Coalpit lane
  • Bull & Oak, Joseph Woolhouse, Wicker
  • Bull's Head, Thomas Turton, 36 Duke street
  • Burn's Tavern, John Cooke, Townhead street
  • Bush, Isaac Crookes, Little Sheffield
  • Canning, Joseph Shirt, Norris fields
  • Castle, William Holland, Snig hill
  • Chequers, Thomas Alsop, 43 Coalpit lane
  • Cbequers, Thomas Brindley, Rough bank
  • Chequers, John Wilkes, 61 Wicker
  • Chequers, John Wragg, Meadow street
  • Cherrytree, William Hutchinson, 37 Gibraltar street
  • Cherrytree, Thomas Jenkinson, Cherrytree hl
  • Club Mill, Charles Greaves, Smithfield
  • Coach, James Rodgers, Water lane
  • Cock, Enoch Gillott, Broad street, Park
  • Cock, Thomas Ibbotson, Paradise square
  • Cornish Inn, Thomas Hobley, Green lane
  • Cossack, Joseph Goldthorp, 19 Howard street
  • Cottage, Sampson Cropper, Walkley
  • Cricket Inn, William Southern, Cricket Inn a
  • Cross Daggers, Rd, Greenwood, 26 Market place
  • Cross Keys, Mary Brelsforth, 4 Shude hill
  • Cross Keys, Paul Dodgson, Handsworth Woodhouse
  • Crown, Joseph Burkinshaw, Owlerton
  • Crown, Joseph England, Handsworth Woodhouse
  • Crown, Thomas Furniss, Grindle to
  • Crown, Mary Lawton, Duke street, Park
  • Crown & Cushion, William Ashmore, Old street, Park
  • Crown & Daggers, Jervis Hanson, 36 Westbar green
  • Crown & Shakspear, William Hakes, Sycamore street
  • Cutlers, Arms, Joseph Green, New Church street
  • Cutlers' Inn, William Harrison, Fargate
  • Devonshire Arms, William Broadley, Division street
  • Devonshire Arms, William Hallam, South street
  • Dolphin, George Morton, Edward street
  • Dove & Rainbow, Samuel Pryor, Hartshead
  • Druids' Inn, George Johnson. Attercliffe
  • Duke of York, Thomas Brashaw, Darnall
  • Elephant, Jonathan Brown, Norfolk street
  • Evening Gun, John Booker, 8 Scotland street
  • Falcon, Thomas Smith, Flat street
  • Feathers, Jane Mason, High street, Park
  • Fisherman's Inn, Jonathan Ashmore, Brightside
  • Fortune of War, George Housley, 62 Scotland street
  • Fountain, John Richards, 7 Pinfold street
  • Fox & Duck, John Poole, Broad lane
  • Fox & Goose, John Woodcock, Bridge houses
  • Freemasons' Arms, David Thompson, Owlerton
  • Full Moon, George Taylor, Silver street
  • Gardeners' Arms, William Stones, Oborne street
  • Gate, Thomas Murfin, 63 Hollis croft
  • Gate, Joseph Wells, Wadsley bride
  • George, William Law, Infirmary lane
  • George and Dragon, Henry Greaves, 91 Westbar green
  • Globe Tavern, Francis Hulley, Porter street
  • Golden Ball, Martha Holland, 39 Forge la
  • Golden Ball, Amy Lamb, Howard street
  • Golden Ball, Hannah Marshall, Townhead street
  • Golden Ball, Antipas Stevens, 49 Campo lane
  • Golden Ball, George Watson, Attercliffe
  • Golden Ball, Thomas Wilson, 55 Carver street
  • Golden Ball, John Woollen, 83 Westbar grn
  • Golden Lion, George Greaves, Forge lane
  • Gooseberry Inn, William Jepson, Pea croft
  • Granby's Head, George Lockwood, Hartshead
  • Grape Tavern, Mark Blackwell, Furnace hl
  • Grapes, Enoch Beale, 53 Trippet lane
  • Green Dragon, George Drabble, Attercliffe
  • Green Man, Benjamin Wilby, Broad street, Park
  • Green Seedling, Francis Newton, Bailey street
  • Grey Horse, Solomon Perkin, High street
  • Grey Hound, Jonathan Worsterholm, Gibraltar street
  • Grindstone, George Steade, Crooks
  • Hare & Hounds, James Frow, Nursery street
  • Hare & Hounds, George Hoyle, Wadsley
  • Hare & Hounds, David Scott, Trinity street
  • Harrow, Josiah Greatorex, Bridge houses
  • Harrow, Elizabeth Wilson, Broad street, Park
  • Haw, Joseph Wilson, Parkhill lane
  • Henry, & Chickens, Mary Kinder, Castle green
  • Hermitage, Mary Roddis, Little Sheffield
  • Hope & Anchor, Mary Blythe, Attercliffe
  • Hope & Anchor, Isaac Champion, Bridge houses
  • Horse and Garter, Thomas Crownshaw, 34 Water lane
  • Horse & Groom, William Priest, Attercliffe
  • Horse & Jockey, George Sykes, Tenter street
  • Horse Shoe, George Jowitt, Shire green
  • Hospital, Thomas Knight, Parkhill lane
  • Hussar, Luke Arnold, 14 Scotland street
  • Hyde Park Tav. William Wright, top of Park
  • Industry, William Midgley, Broad street, Park
  • King & Miller, Joseph Cooper, Norfolk street
  • King William, William Fearnley, Holly street
  • King's Arms, Benjamin Smith, 9 Fargate
  • King's Head, Thomas Gould, Rockingham street
  • King's Head, Samuel Watson, Neepsend
  • Lamb, George Bailey. Radford row
  • Light Horseman, Maria Dixon, Philadelphia
  • Lincolnshire House, William Booth, Silver street
  • Little Tankard, Thomas Ellis, Westbar green
  • London Apprentice, Thomas Moseley, 1 Westbar green
  • Manor Inn, William Henry Woolhouse, Darnall
  • Masons' Arms, John Eyre, Attercliffe
  • Masons' Arms, James Watson, Castle green
  • Mermaid, Charles Clegg, 6 Orchard street
  • Milton's Arms, Jesse Frith, Bailey lane
  • Milton's Head, Thomas Robinson, 9 Allen street
  • Minerva, William Ball, Hill foot
  • Mitre, Benjamin Hartley, Orchard street
  • Murray's Arms, Thomas Watch, Queen street
  • Nag's Head, Jonathan Tasker, Nag's Head yard
  • Navigation Inn, John Simonite, Cartel bdg
  • New Inn, Elizabeth Wilkinson, Shale, moor
  • New Inn, Joseph Henderson, nr. Wadsley bdg
  • New Inn, William Hunter, Duke street, Park
  • Norfolk Arms, Richard Brown, Dixon lane
  • Norfolk Arms, John Wright, 5 Bow street
  • Nursery Tavern, William Chadwick, Nursery
  • Old Ball, Joseph Bray, Green lane
  • Old Ball, Edward Oakes, Spring street
  • Old Ball, Benjamin Wolstenholme, 3 Norfolk street
  • Old Barrel, William Hoole, 34 Pea croft
  • Old Bay Horse, Cassey Crawshaw, Westbar green
  • Old Blue Bell, Samuel Wade, Park
  • Old Bradley Well, James Robinson, Darnall
  • Old Cock, James Booker, 9 Hollis croft
  • Old Crown, Joseph Benson, Little Sheffield
  • Old Cup, Thomas Ramsay, 4 Market street
  • Old Cutlers' Arms & Nottingham House, John Daft, Fargate
  • Old George, John Cooper, 6 Bank street
  • Old London Apprentice, Samuel Beadle, Spring street
  • Old Punch Bowl, John Wragg, Crookes
  • Old Red Lion, John White, Owlerton
  • Old Shakspear, Benjamin Beef, 18 Gibraltar street
  • Old Star, Joseph Swinden, 37 Pea croft
  • Old Tankard, Peter Deakin, 62 Westbar grn
  • Old Turk's Head, Jonathan Youle, 59 Scotland street
  • Orange Branch, Rawson Allen, Holliscroft
  • Pack Horse, John Smith, Westbar
  • Painters' Arms, Moses Evers, Lee croft
  • Palace, John Wright, Baker's hill
  • Parrot, William Flint, 110 South street
  • Paul Pry, Robert Winter, 63 Pea croft
  • Peacock, Michael Mawson, Hoyle street
  • Pheasant, John Dutton, Carver street
  • Pheasant, Harry Swinden, Sheffield lone
  • Pheasant, St. John Yates, Broad street, Park
  • Plough, William Gray, Attercliffe
  • Prince of Wales John Cadman, 1 Sycamore street
  • Pump, George Saville, Earl street, Sheffield moor
  • Punch Bowl, Thomas Fellsten, Wicker
  • Punch Bowl, Hannah Fielding, South street
  • Punch Bowl, William Gray, Coulston street
  • Punch Bowl, Thomas Lindley, Silver street
  • Punch Bowl, James Smith, 35 Bridge street
  • Q. in the Corner, Ann Sykes, Paradise square
  • Queen's Head, John Fordham, Campo lane
  • Queen's Head, John Smith, Attercliffe
  • Queen's Head, John Taylor, Sheaf street, Park
  • Queen's Head, William Travis, 13 Castle street
  • Red Lion, James Doughty, Smithfield
  • Red Lion, Daniel Kite, 48 Coalpit lane
  • Red Lion, Isaac Marshall, 32 Hartshead
  • Red Lion, Joshua Perkington Holly street
  • Red Lion, John Sanderson, Charles street
  • Red Lion, John White, Lower Heeley
  • Robin Hood, Jonathan Goulder, 74 Duke street, Park
  • Robin Hood and Little John, William Bailey, Attercliffe
  • Rockingham Arms, Sarah Morton, Rockingham street
  • Rodney, Thomas Wilde, Loxley
  • Rodney Arms, William Wagstaff, 33 Fargate
  • Rose & Crown, Richard Ashton, 9 Paternoster row
  • Rose & Crown, James White, Waingate
  • Rose & Crown, Ann Williamson, Holly street
  • Royal Mail, Samuel Eyre, Glossop road
  • Royal Oak, Ann Adams, Allen street
  • Royal Oak, Charles Hobson, 44 Westbar green
  • Royal Oak, Jervis Layland, 8 Pond street
  • Royal Oak, St. John Yates, Hollis croft
  • Saddle, Benjamin Armitage, West street
  • St. George's Tavern, Joseph Shirtcliff, Broad lane
  • Seven Stars, Thomas Beet, Trippet lane
  • Seven Stars, Mary Oxspring, Shire green
  • Shakspear, Martha Robinson, Upper Heeley
  • Sheaf Tavern, John Thorp, Park
  • Ship, Robert Fowler, Water lane
  • Sir F. Burdett, Jonathan Challenger, Pond hill
  • Sir John Falstaff, William Cooper, Wicker
  • Sportsman's Group, Samuel Roberts, Fargate
  • Sportsman's Inn, George Hobson, Walkley
  • Sportsman's Inn, Mary Matthewman, Bridge houses
  • Sportsman's Inn, William Norman, 21 Westbar
  • Sportsman's Inn, Joseph Yardley, Pitts moor
  • Spread Eagle, Robert Cariss, High street
  • Stag, Thomas Outram, Carver street
  • Stag, Robert Marples, Sharrow head
  • Stag, Peter Webster, Malin bridge
  • Star, Mary Barker, Wadsley
  • Star, William Rodgers, 23 Fruit market
  • Star, George Smith, 26 Gibraltar street
  • Star, George Wild, White croft
  • Star, George Woodhouse, Owlerton
  • Sun and Coachmaker's Arms, Joseph Garside, 44 South street, Sheffield moor
  • Swan, John Dyson, Furnival street
  • Swan, Joseph Emmott, 8 Burgess street
  • Tankard, Charles Haslehurst, Broad street, Park
  • Tankard, Thomas Kay, Little Pond street
  • Theatre Tavern, Thomas Wiley, Arundel street
  • Three Cranes, Benjamin Smith, Queen street
  • Three Stags' Heads, James Waterson, Pinstone street
  • Three Tuns, John Armitage, 22 Bridge street
  • Three Tuns, John Higginbottom, Orchard street
  • Three Tuns, James Staniforth, Silver st head
  • Three Whitesmiths, Mary Darling, Bridge street
  • Travellers, William Banks, Attercliffe
  • Travellers, George Mills. Wadsley bridge
  • Turk's Head, Eliza Priest, Scotland street
  • Twelve o' Clock, Hannah Greaves, Walk mill
  • Union, William Axe, Coalpit lane
  • Union, Mary Bramley, Silver st head
  • Union, William Cocking, Lambert street
  • Union, Matthew Coxon, 17 Fargate
  • Union, Thomas Hint, Scotland street
  • Union, Samuel Lockwood, Bridgehouses
  • Union, Joseph Taylor, Furnace hill
  • Vine, Richard Alexander, Hartshead
  • Wagon & Horses, George Barker, Upper Heeley
  • Warm Hearth Stone, Samuel Moore and Co. Townhead street
  • Waterloo, Ann Ashley, Watson walk
  • Wellington, William Hardcastle, Darnall
  • Wellington, Samuel Linley, 15 Burgess street
  • Wellington, Elias Shirt, 10 Coalpit lane
  • Well-run Dimple, John Allison Barker pool
  • White Bear, George Moor, High street
  • White Hart, Charles Hammond, Waingate
  • White Hart, George Whitehead, Attercliffe
  • White Horse, Nicholas Bramall, Wadsley
  • White Horse, Joseph Drayton, Copper street
  • White Horse, John Saville, Solly street
  • White Lion, John Allan, Westbar green
  • White Lion, Elizabeth England, 2 Wicker
  • White Lion, George Reynolds, Lwr. Heeley
  • White Swan, Thomas Crooks, Westbar
  • Woodman, James Marshall, South street
  • Yellow Lion, Elizabeth Shaw, Coalpit lane
  • Yellow Lion William Wright, Haymarket
  • Yew Tree, Benjamin Shaw, Malin bridge

Tilters,

  • Earnshaw & Smith, Birley Meadow Works, Owlerton
  • Greaves William & Sons, Sheafworks
  • Hounsfield & Co. Philadelphia
  • Linley Peter, Brightside
  • Marshall Jon. & Co. Wadsley bridge
  • Schofield John, Royd's Mill, near Attercliffe bridge

Timber Merchants,

  • Cocking William, Furnival street
  • Creassey Matthias, 55 Westbar grn
  • Drury Edward & Sons, Eyre street
  • Hobson George, Attercliffe.
  • Jackson John, 17 Moorfields
  • Morley William & Co. Canal wharf
  • Senior John, Castle hill
  • Shepherd, Malin & Son, Saville street
  • Wallace Joseph, Handsworth Woodhouse
  • Wallis Joseph & Sons, Wicker
  • Woodcock Samuel & Sons, 7 Change alley

Tobacco Manufacturers,

  • Andrews William, 104 Fargate
  • Ingleson Andrew, Bridge street
  • Pearson Thomas, (& snuff) Sheaf bridge
  • Wilson Joseph & William, (& snuff)

Sharrow Mills Tobacconists,

  • Akeroyd Hannah, 10 Fargate
  • Akeroyd John, 25 Gibraltar street
  • Akeroyd Joseph, 48 Westbar
  • Harrison Henry, 56 Campo lane
  • Hogg Paul, 52 Campo lane
  • Woolley Joseph, 34 High street

Toy Dealers,

  • Cliff Charles, 4 High street
  • Cutt John, Sheaf bridge
  • Jackson Isaac & Co. 3 Pinstone street
  • Jepson John, Corn market
  • Paul Ann, 33 & 34 Silver street
  • Sumerfield Anthony, 76 Fargate

Turners,
Marked thus * are Tea Pot Handle Makers also.

  • Arnold Joseph, (brass) South street, Park
  • Bartram James (ivory and wood) 28 Workhouse croft
  • Bowling Thomas, (wood) Norfolk street
  • Broadley William, (wood) Division street
  • Brook Thomas, (horn haft) Court, in Lee croft
  • *Elliott Jonathan, (ivory, wood & brass) 11 Charles street
  • *Frith Jesse (wood, &c.) Bailey lane
  • *Holliday Thomas, (wood, &c.) Eyre street
  • Keats Joseph, (wood) 10 Hartshead
  • Lee William, (wood) 89 Fargate and Little Pond street
  • Matthews Thomas (ivory, horn, bone & wood) 5 Carver lane
  • Newton William, (brass) Figtree lane
  • Roper John (wood) Chapman's yard, South street
  • *Smith Joseph, (wood, &c.) Arundel street
  • Snidall Joseph (wood & pressers) 22 Wellington street
  • Swinscoe Jon. (wood) 52 Westbar
  • Sykes William and Thomas (brass) Arundel street
  • Turner William, 7 Grindle gate
  • Tyson James, (wood) 42 Solly street
  • White William, (wood) Balm green
  • Whittington George (bone, ivory, horn & wood) Canal bridge
  • *Winterbottom Joseph, (wood) Bailey street
  • Woollen James, (wood) New street, Park

Type Founders,

  • Blake, Garnett & Co. Allen street
  • Bower, Bacon & Bower, Nursery

Upholsterers,
(See also Cabinet Makers, &c.)

  • Hawksworth Hannah, 4 Ebenezer street
  • Hayes John, Haymarket
  • Hurt Elizabeth, 40 Bridge street
  • Stevenson John, 40 High street
  • Styring James, 2 Change alley

Veterinary Surgeons,

  • Howard Jonathan, (shoeing forge)Jehu lane
  • Huddlestone Alfred, 30 Church street
  • Peech Samuel, 8 Market street
  • Wright Joseph, (shoeing forge) Norfolk street

Watch & Clock Makers,

  • Barton James, 12 Union street
  • Beal Samuel, Cumberland street
  • Bright & Sons, Market place
  • Brown Joseph, Bow street
  • Dyson & Johnson, 50 Campo lane
  • Harland John, 97 Fargate
  • Heaton Thomas, 24 & 25 King street
  • Holden George, 21 Fargate
  • Lief George, 40 Church street
  • Lomas Joseph, (clock) 62 Broad street, Park
  • Raven William, 32 Waingate
  • Robinson Thomas, 28 High street
  • Shwerer Laurence (clock) 4 Watson walk
  • Smith Samuel (clock) Cherry tree yard, Gibraltar street
  • Snidall Samuel, 16 High street

Weighing Machine Makers,

  • Hutchinson John. 1 Porter street
  • Smilter George, Tudor street
  • Ward John, South street

Wheelwrights,

  • Beardow George, 46 Gibraltar street
  • Belk William, Attercliffe bridge
  • Coward Peter, 8 South street, Park
  • Ellis John, Hatfield houses
  • Frith Robert, Little Sheffield
  • Goodwin George, South street, Park
  • Goodwin William, Attercliffe
  • Greaves George, Penistone road
  • Hall John, Sheaf street, Park
  • Hall Jonathan, George street, Little Sheffield
  • Hall Joseph, Sheaf street, Park
  • Knowles Thomas, Mount Pisgah
  • Leadbeater Jonathan, Handsworth Woodhouse
  • Liversidge Joseph, Darnall
  • Lockwood Isaac, Wicker
  • Lowcock James, Lower Heeley
  • Loxley Jonathan, Wadsley bottom
  • Machon Joseph, Little Sheffield
  • Machos William, Porter street
  • Mills George, Wadsley bridge
  • Stancer George, 7 Wicker
  • Taylor Joseph, Owlerton
  • Wallace Joseph, Handsworth Woodhouse
  • Ward John, South street
  • Wild Thomas, Little Sheffield
  • Wilson Abraham, Duke street, Park
  • Wilson Zacharias, Crookes
  • Wright Joseph, 1 Allen street

White and Red Lead and Litharge Manufactrs,

  • Rawson, Barker & Co. Pond street

Whitesmiths,

  • Amory William, Little Pond street
  • Auty John, Bates square
  • Binney Thomas, Holly street
  • Bramall Adam, Bridge houses
  • Chambers Charles, Eyre lane
  • Dixon Joseph, Fargate
  • Green William, 15 South street
  • Irish William, 68 Moorfields
  • Jepson John, West street
  • Jepson Thomas, West street
  • Marsden Thomas, Norris fields
  • Mate John, Pond hill
  • Mitchell James. Broad street, Park
  • Moore James, 4 Broad lane
  • Oakes Edward, 58 Spring street
  • Oates James, 17 Button lane
  • Pickslay, Appleby & Bertram, High street
  • Ramskar John, 2 Grindle gate
  • Ramsker Thomas, York street
  • Robinson Thomas, Snow lane
  • Roebuck William, Love street
  • Smilter George, Tudor street
  • Stainrod John, Hick's lane
  • Swindells & Ashton, Duke street, Park
  • Wilks Joseph, 60 Wicker
  • Wilson & Webster, 87 Fargate
  • Wilson Hugh, Little Sheffield
  • Wood Thomas, Court, 1 High street

Wine & Spirit Merchants,

  • Aldam Thomas, (& porter) Church street
  • Fordham John, 7 Castle street
  • Gillatt Jonathan, 18 Fargate, & Bank street
  • Hagger & Linley, 28 Campo lane
  • Heighington George, (wine) 49 High street
  • Lockwood William, Arundel street
  • Middleton John, Market street
  • Parkin Benjamin, 12 Scotland street
  • Pearson & Calley, Hartshead
  • Pigott James, Dixon lane
  • Porter & Taylor, 7 High street
  • Turner Samuel, Watson walk
  • Ward & Bawer, 5 High street
  • Wilson John, 4 Snig hill

Wire Drawers,

  • Cocker & Sons (and manufacturers of round and pinion wire, needles, fish-hooks, hackles, &c.) Hathersage, near Sheffield
  • Cocker & Willis (and cast iron and steel) Blonk street, Wicker
  • Cook Robert & Co. (& manufacturers of round and pinion wire, needles, fish-hooks and hackles) Hathersage, near Sheffield
  • Dixon Mark (silver plated) Wicker
  • Morton John, 7 Tudor street
  • Rawlins Benjamin, (silver) 4 Carver street
  • Senior Elizabeth & Son. 42 Church street

Wire Workers,

  • Carr George, Meadow place, Meadow street
  • Lee William, Fish market
  • Senior Elizabeth & Soft, 42 Church street

Miscellaneous,

  • Andrew M. strickle maker, 101 Eyre street
  • Atherton Isaac, press & shear rivet manufacturer, Red Lion yard, Coalpit lane
  • Beal Thomas, wold merchant, Arundel street
  • Beckett Thomas, clerk and sexton of St. Paul's, 9 Cheney row
  • Bennett Edward, manufacturer of clock dials, 59 Rockingham street
  • Berry Roda, whip-hook & mount maker, Hollis croft
  • Blagden William, lime burner & boat builder, Canal wharf
  • Bland John, law stationer, 23 Gibraltar street
  • Bland William, constable, 23 Gibraltar street
  • Bloomer John, plated metal dlr., 36Church street
  • Bradney & Howlden, japanners and ornamental bronzers, and manufacturers of tea canisters & pagodas, Sully street
  • Cohen Lazarus & Co. sweep washers, 49 West bar
  • Dixon Joseph Henry, water gilder, Wicker
  • Drury Sarah, haberdasher, Union buildings
  • Dyson George, postman, 3 Jehu lane
  • Fearnley John, potter, Attercliffe common
  • Fisher John, tile dealer, 7 Orchard lane
  • Gascoigne John, sheriff's officer, 2 St. James street
  • Hammond Jer. umbrella maker, 23 High street
  • Hawksworth J. of the Post office, 20 Gibraltar street
  • Holroyd Mary, child bed linen warehouse, 3 Carver street
  • Hoole William, manufacturer of coloured skivers, Millsands
  • Howe Edward oyster rooms, Watson walk
  • Jenkinson Thomas, hammer manufacturer, Cherry-tree hill
  • Law Edward. sculptor. Cheney row
  • Lee William, manfr. of buffs and glazers, 97 Fargate
  • Lowe Isaac & Co. carpet manufacturers, 26 Bridge street
  • Loy George, oculist, 45 Broad lane
  • Lucas William & Co, smelters of lead and silver ore, Brightside
  • Lutton John, weavers' silver picker and shear manufacturer, 2 Queen street
  • Makin William manufacturer of roller bars, bottom plates, wrought iron spindles, rope axes and chisels for paper makers & corn millers, tobacco knives, &c. Attercliffe
  • Mappin John, engraver of cutlery hafts, 6 Hawley street
  • Martin George, salesman, 87 Fargate
  • Morse Henry, laceman, 50 High street
  • Revell Samuel & Co. sugar refiners, Whiterails
  • Richardson & Co. manufacturers of iron and brass rollers, Nursery street
  • Roadhouse Thomas, hackney coach proprietor, 9 Back fields street
  • Rodgers John, patten spring maker, Spring
  • Scott James, landscape painter, 30 Nursery street
  • Shuttleworth John, soap boiler, Park and Pitts moor
  • Skinner John, manufacturer of steel toys Wicker
  • Smith Joseph, sawing works. Park
  • Smith Thomas, constable, 2 Scotland street
  • Travis Simeon, whip maker, 18 Waingate
  • Trustrum John, oil case mfr. 2 Chattel street
  • Vaughan James and Co. engine builders, Sheaf Island
  • Wade Sarah, circulating library, 36 Church street
  • Warns William, fly scale manfr. 18 Burgess street
  • Waterfall John, constable, 12 Castle street
  • White William, wharfinger, 7 Orchard lane, Park
  • Whittington George, butchers' steel maker, Canal bridge
  • Wigfall Joseph, cork manufacturer, 15 West bar
  • Wood Robert, paper mould maker, Bolsover hill
  • Wragg George, postman, top of Solly street
  • Wragg William Ebenezer, baths, Long croft
  • Younge & Smith, manufacturers of cotton, worsted & silk machines, Nursery street

Assay Office,

  • John Watson, receiver
  • Joseph Morton, guardian & warden
  • Matthew Sayles, assay master

Excise Office, Hartshead,

  • Joseph Thompson, esq. collector, Paternoster row
  • James Pringle, clerk at the office
  • William Dibb, George Hall and Joseph Wilson, supervisors

Infirmary. Penistone Road,

  • Robert Ernest, M.D. resident physician
  • John Dawson, secretary
  • Diary Margrave, matron

Coaches,

  • To London, the Royal Mail (from Leeds) calls at the Commercial Inn, every morning at a quarter before one; goes through Chesterfield, Mansfield, Nottingham, Melton Mowbray, Oakham and Bedford-the Comet calls at the Tontine & Angel Inns, every afternoon at five-& the Express calls at the Tontine Inn, every day at half-past 12 (both from Leeds)-and the Hope, from the King's Head, every night at a quarter before nine; all go through Chesterfield, Mansfield, Nottingham, Leicester, Northampton, Dunstable & St. Albans.
  • To Birmingham, the Amity, from the Angel Inn, even morning (Sundays excepted) at a quarter before six-and the Telegraph, from the Tontine Inn, every morning (Sundays excepted) at half-past nine; go through Chesterfield, Derby and Lichfield.
  • To Birmingham & Wolver- Hampton, the Royal Mail, from the Commercial Inn, every morning at six.
  • To Chesterfield, the Accommodation, from the Yellow Lion, every afternoon (Sundays excepted) at five.
  • To Doncaster, the Market Coach, from the Angel, every Saturday morning at half-past six.
  • To Doncaster and Lincoln, the Commander-in-Chief, from the Commercial & Tontine Inns, every morning (Sundays excepted) at eight, and the Defiance, from the Commercial Inn; every day at twelve; both go through Rotherham.
  • To Gainsborough, the Express, from the Commercial Inn every day at half past 12; goes thro' Bawtry & Spital.
  • To Leeds, the Royal Mail (from London) calls at the Commercial Inn, every afternoon at three-the Amity, calls at the Angel & Tontine Inns, every afternoon (Sundays excepted) at five-and the Comet, calls at the same Inns, every morning at a quarter before eleven.
  • To Liverpool & Manchester, the Royal Mail, from the Commercial Inn, every morning at a quarter before five; goes through Bakewell, Buxton, Derby, and Stockport.
  • To Manchester, the Royal Mail, from the Commercial Inn, every afternoon at two; goes through Glossop, Mottram and Stayley Bridge-and the Wellington, from the Tontine Inn, every morning (Sundays excepted) at a quarter past eight; goes through Castleton, Chapel-en-le-Frith and Stockport.
  • To Newark and Stamford, the Times, from the Commercial Inn, every morning (Sundays excepted) at half past four; goes thro' Bawtry, Grantham and Retford.
  • To Newcastle, the Royal Telegraph, from the Angel Inn, every afternoon at five; goes thro' Darlington & Durham.
  • To Scarborough, the Blucher, from the Commercial Inn, every morning (Sundays excepted) at half-past five; goes through Malton.
  • To Swinton & Wath, a Car, from the Bull and Mouth, Watergate, every Tuesday afternoon at four.
  • To Thorne, Waterside, & Hull, the John Bull, from the Commercial & Tontine Inns, every morning (Sundays excepted) at a quarter before four.
  • To Worksop, the Industry, from the Tontine and Commercial inns, every Monday, Wednesday and Friday, at half-past twelve at noon.
  • To York, the Ebor, from the Commercial and King's Head Inns, every morning at half-past five; goes thro' Barnsley, Wakefield, Aberford & Tadcaster.

Vans,

  • To London, Chesterfield, Nottingham and Northampton, Pickford & Co. from Arundel-st, every evening.
  • To Birmingham and Buckland Hollow, German Wheatcroft and Son, from Norfolk row, every Monday, Wednesday and Friday.
  • To Manchester and Liverpool, Pickford and Co. from Arundel-street, every evening.

Carriers,

  • To London, Derby, Nottingham, Market Harborough, Leicester & Northampton, Pickford and Co. from, Arundel-street -German Wheatcroft and Sons, from Norfolk row-Deacon, Harrison & Co. from Sycamore-st-and Gamble & Co. from Arundel street, daily-and Johnson & Sons, from Gibraltar-st, every Monday, Thursday & Saturday aftern.
  • To London, Grantham & Stamford, Robert Hunt, from Eyre-street, every Tuesday, Thursday & Saturday.
  • To Ashbourn, John Hardy from the White Bear, every Tuesday afternoon.
  • To Ashford, Thomas Frost, from the White Bear, every Saturday noon.
  • To Bakewell, Steel Tatley, from the Black Swan, Fargate, every Tuesday and Saturday afternoon--and also to parts of Staffordshire, Isaac Gillman, from the Yellow Lion, every Saturday.
  • To Birmingham, Derby, Chesterfield, Burton, Lichfield, Worcester, Bristol & Gloucester, Gambles & Co. from Arundel-st, and Sarah Lister, from Eyre-st, every Tuesday. Thursday and Saturday -German Wheatcroft & Son, from Norfolk row, every Monday, Wednesday & Friday evenings-& Deacon, Harrison and Co. from Sycamore-street, daily.
  • To Bradwell, Thomas Burrows, from the White Bear, and - Bramhall, from the Bay Childers, High-st, every Tuesday and Saturday afternoons.
  • To Bristol, see Birmingham.
  • To Buxton, Eyam & Tideswell, William Bradshaw, from the King's Arms, every Tuesday, Thursday & Saturday.
  • To Castleton, George Slack, from the White Bear, every Tuesday afternoon.
  • To Chesterfield, John Cox and William Ford, from the Cutlers' Arms, Fargate, and William Tavenday, from the Spread Eagle, every Tuesday, Thursday and Saturday afternoons.
  • To Derby & Matlock, John Brinsby, from the Yellow Lion, Haymarket, every Saturday forenoon.
  • To Doncaster and Rotherham, a Carrier, from the Cutlers' Arms, Fargate, every evening-John Adams, from 23 Pinstone lane, every Tuesday, and Friday afternoons-Samuel Downing, from Orchard-st. every Monday, Wednesday and Friday evenings-and Richard Jackson & Co. from Furnival street-and Deacon and Co. from Sycamore-street, every evening.
  • To Dronfield, John Verge, from the Black Swan, Fargate, every afternoon.
  • To Eckington, Robert Dawson, from the Pheasant, in the Park, every Tuesday, Thursday and Saturday evenings.
  • To Gainsborough, William Battison, from 81 Norfolk-street, every Monday; goes through Blyth, Tickhill, &c.
  • To Hamston, George Green, from the Yellow Lion, Haymarket, every Tues.
  • To Harthill, Thomas Laykin, from the Commercial Inn, every Tues. & Sat.
  • To Hathersage, a Carrier, from the Bay Childers, High-st, every Tues. & Sat.
  • To Hoyland, Swain, Holmfirth, &c. Lionel Hawksworth, from the Black Swan, Snig hill, every Monday, Wednesday and Saturday noon.
  • To Hull, Doncaster, Thorne, Gainsborough and Tickhill, Thomas Holmes, from Orchard place, every Monday, Wednesday & Friday- Jackson & Son, from Gibraltar-st, every Monday & Thursday noon, --- Hibberson, from sycamore-st, every Monday, Thursday & Saturday noon and Ralph Pickford, from Orchard-st, every evening.
  • To Kendal, William Harrison, from the Blue Bell, Jehu lane, every Monday,
  • To Leeds, Edinburgh, Glasgow and all parts of the North, Gamble and Co. from Arundel-st-Deacon, Harrison and Co. from Sycamore-street, daily and Ridsdale & Sons, from Eyre-street, every Mondays Tuesday, Thursday and Saturday evenings.
  • To Lincoln and all parts of Lincolnshire, Jackson & Son, from Gibraltar street, every Monday & Thursday noon ---Hiberson, from Sycamore-street, every Monday, Thursday & Saturday noon-& Ralph Pickford, from Orchard street, every evening.
  • To Lincoln, Worksop & Mark- Ham Moor, Edward Warrington, from 76 Norfolk-st, every Wednesday.
  • To Maltby, Thomas Godber, from the Cross Daggers, every Tuesday.
  • To Manchester, Liverpool, & all parts of Lancashire and Cheshire, Ralph Pickford, from Orchard-street, Matthew Johnson, from Cheney square, & --- Hibberson, from Sycamore street, every evening-and also to the North of
  • England & Wales, Johnson & Son, from Gibraltar-street, every evening.
  • To Mortomly, John Grayson, from the Pack Horse, every Tuesday, Thursday and Saturday.
  • To Penistone & Wortley, Thomas Marshall, from the Fleur-de-Lis, every Tuesday and Saturday afternoon.
  • To Retford & Tickhill, George Malkin, from the Cross Daggers, every Tuesday and Friday afternoon.
  • To Retford, Newark, Stamford, Peterborough, Huntingdon, Cambridge, and all parts of Norfolk & Suffolk, Deacon & Co. from Sycamore-st, every evening.
  • To Rotherham, Edward Wilkinson, from the Cutters' Arms, Fargate, and a horse post, from the Blue Bell, Jehu lane, daily.
  • To Stony Middleton & Buxton, William Moseley,. from the Cutler's Arms, Fargate, every Tues. Thurs. & Saturday.
  • To Thorne, John Adams, from 23 Pinstone-st, every Wednesday morning.
  • To Thurlston and Penistone, Thomas Ibbotson, from the Bay Childers, High-street, every Saturday morning.
  • To Tideswell, John White, from the White Bear, every afternoon.
  • To Wath, a Carrier, from the Rose & Crown, every Thursday evening.
  • To Worksop, Retford, &c. John Ward, from the Rose & Crown, every Tuesday & Friday noon-and William Warner, from the Yellow Lion, Haymarket, every Tuesday afternoon.
  • To York and Pontefract, Ann Dawson, from the King's Head, every Monday and Friday.

Transcribed by Colin Hinson. ©2003