Hide

ERY HISTORY:

hide
Hide
Hide

EAST RIDING COUNTY POLICE.

By Section 9 of the Local Government Act, the police have been placed under the joint control of the Quarter Sessions and the County Council, exercised through a standing joint committee. The force consists of a chief constable, a deputy chief constable, six superintendents, seven inspectors (including one clerk), 14 sergeants, and 83 constables.

Chief Officers

  • Chairman of Quarter Sessions and of Police Committee, The Hon. Arthur Duncombe, Kilnwick Percy, Pocklington.
  • Chief Constable, Major H. J. Bower.
  • Deputy Chief Constable, Superintendent Thomas Wood, Beverley.
  • Inspector and Clerk, John Sutherland.
  • Head Quarters, Beverley.

BUCKROSE DIVISION.

  • Superintendent, W. Winterbottom, Norton.
  • Stations - Leavening, Norton, Billington, Settrington, Sherburn, Weaverthorpe.
  • Clerk to the Justices - W. H. Pearson, Malton.

DICKERING DIVISION.

  • Superintendent, W.H. Winpenny, Bridlington
  • Stations - Bridlington, Burton Agnes, Filey, Flamborough, Hunmanby, Rudston, Wold Newton.
  • Clerk to the Justices - W. Richardson, Bridlington.

BAINTON BEACON DIVISION.

  • Superintendent, B. W. Kelsey, Great Driffield.
  • Stations - Great Driffield, Hutton Cranswick, Kilham, Middleton, Nafferton, Sledmere, Wetwang, North Frodingham, and Langtoft,
  • Clerk to the Justices - John M. Jennings, Driffield.

NORTH HUNSLEY BEACON DIVISION.

  • Superintendent, T. Wood, Beverley;
  • Inspector, Wm. Cooper, Leven.
  • Stations - Beverley, Cherry Burton, Lockington, North Newbald, Sigglesthorne, Thearne, Bewholme, Hornsea, Leven.
  • Clerk to the Justices - James Mills, Beverley.

HOLDERNESS DIVISION.

  • Superintendent, John Burniston, Sproatley.
  • Inspector, John Don, Patrington.
  • Stations, Aldborough, Hedon, Keyingham, Patrington, Paull, Sproatley,South Skirlaugh, Sutton, Withernsea, Easington, Roos.
  • Clerk to the Justices - G. B. Park, Hedon.

SOUTH HUNSLEY BEACON DIVISION

  • Superintendent, D. Harvey, Welton;
  • Inspector, G. Clark, Cottingham.
  • Stations - Anlaby, Cottingham, Hessle, Kirk Ella, Newland, New Village, North Cave, North Ferriby, South Cave, Weeton Parva, Welton, Elloughton.
  • Clerk to the Justices - J. P. Chatham, Hull.

HOWDENSHIRE DIVISION

  • Inspector, Thomas Weal, Howden.
  • Stations - Bubwith, Eastrington, Howden, Laxton.
  • Clerk to the Justices - G. England, Howden.

OUSE AND DERWENT DIVISION.

  • Inspector, John Rawlings, Escrick.
  • Stations - Cliffe, Dunnington, Escrick, Gate Fulford, Heslington, Riccall, Wheldrake.
  • Clerk to the Justices - B. Holtby, York.

WILTON BEACON DIVISION.

  • Superintendent, J. Farrah, Pocklington;
  • Inspector, J. Hornby, Market Weighton.
  • Stations - Bishop Wilton, Pocklington, Stamford Bridge, Everingham, Holme-on-Spalding Moor, Market Weighton, Melbourne, Wilberfoss, Warter.
  • Clerk to the Justices - T. Robson, Pocklington.
Previous part Previous
part
Next part Next
part


Data transcribed from:
Bulmer's East Riding
Scan, OCR and html software by Colin Hinson.
Checking and correction by Peter Nelson.